PDA

Tüm Versiyonu Göster : 1980-90'lı Yıllarda Çocuk ve Genç Olmak

Sayfalar : [1] 2 3 4

sezinti
08-10-07, 22:12
Burada görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

ÇAKIL85
08-10-07, 22:29
80'lerin sonunda 90'larin başında çocuk olmak.

Süper Baba'nın müziğini flütle çalmışsanız LC Waikiki veya benetton tüm renkleriyle kıyafetlerinizde önemli markalar olduysa...
SHOW TV'nin müziğini hala hatırlıyorsanız dup dıbu dıp dıp dıbı dıp dum...
Tabi ki bir de :İyi TV eyç bi bi, eyç bi bi iyi TV Önce hüplet sonra gümlet' hayat felsefeniz olmuşsa Bizimkiler dizisi ertesi gün okul olduğunu bi süreliğine unutturduysa Parliament pazar gecesi sinemaları müziğini duyduğunuzda içinizde hala garip duygular uyanıyorsa (yarın okul var hüznü, ailenin seni yatırıyor olmasına duyduğun kızgınlık, o güzel mavinin romantizmi...) Polis Akademisindeki her sesi çıkaran adama hayranlık duyuyorsanız Elm sokağında kâbusu yüzünden hala yatağın altına bakmaktan korkuyorsanız Chucky yüzünden en sevdiğiniz oyuncağınızı bile göz önünden >kaldırmışsanız Okulda coca-cola kutusunu ezip maç yaptıysanız (kızlar yan yatırıp üstüne tam ortasına ayağı yerleştirip üstüne basıp yürürlerdi, topuklu ayakkabı gibi olurdu) Apartmanın altındaki zil veya taksi diafonuna basmak müthiş heyecanlı bir yaramazlıksa Tutti frutti çok ayıp ve olağanüstü merak uyandırıcı bir şovsa Dört tekerlekli ayakkabının üstüne takılan patenlerden sonra roller bladeler size büyüleyici geldiyse Bakkala gönderilmenin en güzel yanı küçük sarellenin dibini minik plastik kaşığıyla kazımak veya leblebi tozu yiyip konuşmaya çalışmaksa Atarideki ördek vurmaca oyununda silahın nasıl çalıştığına hala kafa yoruyorsanız Işıklı spor ayakkabılar hava atmanın önemli bir unsuruysa Bayramda harçlıklarla aldığınız ilk şey kinder sürpriz yumurtasıysa(kağıdını tırnakla yırtmadan dümdüz yapmak da sabır ister doğrusu) Clementine sizde derin izler bırakmışsa. Kasete kayıt yapılabilmesi için alt tarafında bulunan karelerin bantla kapatılması gerektiğini öğrenmenin önemini biliyorsanız Commodore 64'de tornavidayla kasetin kafa ayarını yaptıysanız Anne saat kaç, simiiit, birdirbir, çay kahve gazoz, akşam ebesi, dansa davet, çatlak patlak, yakan top gibi Kalabalık oynanan sokak oyunlarından sonra anneniz sizi balkondan yemeğe çağırmışsa bandıra bandıra ye beni" şarkısını hızlı söylemeye çalıştığınız günler varsa Rönesans sanatçılarını ilk kez Ninja Kaplubağaların ismi olarak tanıdıysanız Tele On diye bir kanalı hatırlıyorsanız Haftasonları >çizgi film izlemek için erken kalkmanın ne demek olduğunu biliyorsanız Şirinler geyiğini arkadaşlarınızla mutlaka çevirdiyseniz (Şirine aslında Gargamel tarafından yapıldığı...) Beğenseniz de beğenmeseniz de tüm çizgi filmleri art arda izliyorduysanız Bir Başka Gece çocukluk hayatınızdaki en görkemli şovsa Pazar geceleri yıkanma günüyse Seden Gürel'in neden öyle giyindiğini şimdi sorguluyorsanız Müzik yelpazesi hayatınıza büyülü yabancı müzisyenler kattıysa Bir sanal bebeğiniz olmuşsa, Tetris'i süper hızla oynayabiliyorsanız, MIRC ergenliğinizin önemli bir parçası olmuşsa(a/s/l >ne demek biliyorrsanız) ICQ nun 11 haneli rakamını ezberlemeye çalışmışsanız. Pili bitmesin diye kasetleri kalemle havada sarmışsanız, Çizgi film şarkılarını İngilizce veya Japonca olsa da ezberlemişseniz Kokulu silgiye, deftere, kaleme harçlığınızı yatırdıysanız. Eti Cin, Eti Puf, ABC, Balık Kraker, Negro, Bonibon, Topitop, Yumiyum...vb çok seviyorsanız ve her zaman yeme kabiliyetiniz varsa Sulugöz'ü düşününce bile ağzınız sulanıyorsa Küçük bir kızsanız Sindi ile Barbie'yi karşılaştırıyorduysanız. Tsubasa' yı ve küre biçimindeki sahanın sonundaki dev kaleyi hatırlıyorsanız"Hey Corç versene borç" deyince cevabı hemen yapıştırabiliyorsanız Macarena dansını yapabiliyorsanız TV den çekilmiş çizgi filmli sayısız kere izlediğiniz VHS leriniz varsa Telefonların jetonla çalıştığını hatırlıyorsanızİstop diye bağırdığımızda renk yakalamaya çalışırken onun aslında stop olduğunu uzun zaman önce çözmüşseniz Saçları renkli ve uzun patlak gözlü çirkin trolleri bile bir furyada satın almışsanız. Capri Sun in reklâmı ve melodisini hatırlıyorsanız. Power Rangers'ýn renklerini hatırlıyorsanız Mc Donalds a gitmek için ailenize yalvardıysanız Olacak O kadar, Yasemin'in penceresi, Hadi Anlat Bakalım, Adam Olacak Çocuk, Saklambaç. gibi programları hatırlıyorsanız. Lambada'nýn müziği kulağınızda çalabiliyorsa "Nereye çufçufluyoruz"un kimin dediğini biliyorsanız. Sayısız joystick kırdıysanız ve gün gelince artık joystick satılmadığını fark ettiyseniz Fame City cennetle eşdeğerse(İstanbul da yaşayanlar bilir.bakirköy/galeria daki atari ve oyunların olduğu olanüstü bi yerdi ben 7 yaşındayken.. En sevdiğiniz sayı altıysa Prince of Persia'da alttaki dikenlere düşünce çıkan dınnzk sesini ve kanları hatırlıyorsanız Mon Ami 48 lik boyalardaki altın ve gümüş renkleri statü sembolüyse Gençlik hayaliniz Beverly Hills teki havuzlu arabalarsa. Uhuyla oynamanın zevkini biliyorsanız Kolala jelibonun önce kapağını yediyseniz annenizin poşetler dolusu taso,misket, sporcu kağıtları, gazoz kapaklarını attığını öğrenince ağladıysanız Peçete, kağıt, poşet vb... koleksiyonu yapmışsanız EVET YAŞLANIYORUZ

Alıntıdır
.................................................. .................................................. ....

Bu başlığı açmak dün gece bu yazıyı okuduğumda aklıma gelmişti. Yeni açılan bu başlığı görünce bayağı şaşırdım:)
Yazıyı sevgili Hathorcum bana yollamıştı. Her cümlesi ne kadar doğru. Okurken çok duygulandım. Yaşı bana yakın olan herkes okuduğunda mutlaka bana hak verecektir. Her cümlesiyle tamamiyle bizi anlatıyor.:img-yes:

_BeRFiN_
08-10-07, 23:10
80'lerin sonunda 90'larin başında çocuk olmak. çok güzel bi yazı okuduklarım beni çocukluguma götürdü bu başlığı açtığınız için çk teşekkürler bende o yıllara dair aklıma gelen şeyleri paylaşıcam...

*Sultan*
08-10-07, 23:13
Basligi görünce agliyasim geldi :icon_sorr:img-in_lo

Nereden baslasam?

Kara Simsek, Miami Vice´tan mi ?
Duran Duran, Modern Talking´ten mi?
Andre Agassi, Boris Becker´den mi ?
yoksa, evet evet, 21 jump street´teki Johnny Depp´ten mi?

hepsi, sanki dünmüs gibi aklimda.:img-in_lo:img-in_lo
hey gidi günler, nekadar cabuk gecmis:icon_sorr

80 li yillari unutmam imkansiz, hersey cok degisikti.
Gurbette yasadigim icin, bizim icin daha bir zordu.
Memleket hasreti, o zamanlar türkce yayin yok, 2 hafta da bir, cumartesi günleri 1 saatlik, Almanyada bir program vardi. Türkiyeden Selam di galiba, tam hatirliyamiyorum.
Sonra TRT-Int cikti, aman Allahim bir sevinmistik, türkce haber dinliyoruz diye.
Bir havalara girmistik, artik Almanyada bir kanalimiz var diye.

Halbuki, sadece 8 saat yayin la baslamisti.
Haftada bir, Bir baska gece vardi.
Halit Kivanc´in, Hadi anlat bakalimda, bizlerde oynuyorduk :happy0064
Yasemin Yalcin ve Peker Acikalin´li Söyle bakalim Alican ve Ahmet Korna unutmam mümkünmü?
Birde efsanemiz "Bizimkiler"

Aklima geldikce yazicagim, cok sevdim bu sayfayi :img-blush:img-in_lo

sezinti
08-10-07, 23:23
İzlemediğimden bilmiyorum ama 80'li yılların çok güzel dizileri varmış. Kartallar Yüksek Uçar ve Kaynanalar. Hele unutulmaz Dallas dizisi. İnsanları ekrana bağlayan dizilermiş. 80'li Yıllar ve nostalji :)

ÇAKIL85
08-10-07, 23:29
Bizimkiler sanırım herkes için efsaneydi o dönem
Önce banyo yapılır ertesi gün için okul hazırlıkları yapılır sonrada oturulur Bizimkiler izlenirdi
Bizimkileri izlemediğim bir pazar akşamı hatırlamıyorum.
O yılların tv dizilerinden bahsederken Yalan Rüzğarı ve Cesur ve Güzelden bahsetemeden geçmemiz olmaz
Hangimiz annesi veya anneannesi izlediğinden dolayı bu dizileri izlemedi ki?:)
Victor,Victoria,Catherine,Nicci,Jack...
Yerli dizilerden Perihan Abla unutulmaz sanırım
Yabanci dizilerimiz Manuella,Marimar, daha sonraki yıllarda yayınlanan Tatlı İkizler,İlk Öpücük,Gençlik Rüzğarları,Full house(bizim ev)...
Gözünüzde canlandı değil mi birçoğu ?:)

*Sultan*
08-10-07, 23:51
Parfümleri düsünüyorum :img-yes:
Sabatini, Lou Lou, KL ....

Spor Ayakkabisi olarak, herkesin bir Adidas´i olmasi lazimdi :P

Ama, ama birden karsimiza gözlerimizi kör edecek kadar neon-fujya/neon-yesil renginde, bembeyaz spor olarak anilan Tennis´e bir yildiz düsüyor.
Andre Agassi :happy0064:happy0064

Stefan Edberg li, Boris Becker li ünlü beyaz spora, renk ve NIKE markasini katiyor.

http://img63.imageshack.us/img63/3969/imageshl5.jpg (http://imageshack.us)

Nerede simdi böyle "renkli" sporcular ?
maalesef son zaman, sadece dopingli sporculari görüyoruz.

Muzik olarak, Georg Michael´in Careless Whisper, Michael Jackson´in Billy Jean, yada kanallari kapattiran Thriller Video-klibi.
Unutmak mümkünmü?

Sinema Filmi olarak, Michael J. Fox´un Back to the Future 1+2+3?
Rocky -Serileri, Beverly Hills Cop Serileri,Top Gun,Dirty Dancing ve tabiki Rain Man:img-in_lo

Miami Vice sayesinde, bütün gencler Don Johnson gibi giyinmeye baslamamismiydi?

devami var......:img-blush

sezinti
08-10-07, 23:57
80'li yıllarda, radyolarda Arkası Yarın kuşağını takip etmek çok modaydı. Hele, bir nesil Bay Yanlış- Doğru Ahmet tanıtım filmleriyle büyümüştü. Gözünü sevdiğim 80'li yıllar. :)

Sevgili ÇAKIL85,

Full House yazdın, imzamda ilgili diziyle nostalji yapıyorum.:P

Melal
09-10-07, 00:16
Çakıl'cım yazdıklarını okuyunca çocukluğma gittim ya duygulandım.
Hala anı diye sakladığım barbie bebeklerim var.
Hatta kağıt bebekler vardı her çarşıya çıktığımızda annem alırdı ve arkadaşlarımla değiş tokuş yapardık.:)
Gazoz kapaklarını,misketleri az biriktirmedim hele kazanıp misketlere misket katınca değmeyin keyfime.:)
İp atlamak,beş taş oynamak,körebe,saklambaç oynamak vazgeçilmezimdi.
Her gün saatlerce oynayıp bıkmazdım.
Yıllarca peçete biriktirdiydim ne akla hizmetse.:)
Sabah gazetesinin verdiği Ayşegül serileri vardı ne güzel hikayelerdi ya hala duruyor atmaya kıyamıyorum.
1989'da ilk okula başlamıştım o zamanlar halley,abc krakerler falan yeni çıkmıştı.
İlk sene hatırlıyorum da okulda bir arkadaş vardı elimden kapardı onları.:img-hyste
Okul deyince aklıma geldi de annem beni ana okuluna göndermek istemişti de hem okul bulamamıştı sonrada ben tepinmiştim gitmeyeceğim diye.
3. sınıfta matematik berbattı benim dersaneyi geçin etüt zor bulduyduk.
Vay be 15 sene önce dersane falan bu kadar yokmuş demek ki.:)
Ben siyah önlüklerin olduğu zamanlarda okudum.
Önlük yakaları kar gibi beyaz olurdu.
Kızların saçları uzun ya at kuyruğu olurdu yada iki yandan örülürdü ve tabii saçlarımızı yine beyaz tokalarla tuttururduk.
Hatta o zamanlar kocaman kocaman dantelli,güpürlü tokalar vardı.
Annem her ekmek almaya gönderdiğinde para üstüyle külahta leblebi tozu alırdım hala tadını unutamam.:img-yes:
80'ler ve 90'ların başı deyince aklıma hemen kıyafetler geliyor.
Karpuz kollu buluzlar,elbiseler,pantolon etekler,kalın kemerler falan.
Tabii permalı kabarık saçlar ne modaydı o zamanlar.
Barış Manço'nun Adam Olacak Çocuk programını hiç kaçırmadan izlerdim hatta annemlere bende oraya çıkacağım diye tutturmuştum.:)
Perihan Abla,Bizimkiler ne güzel dizilerdi.
Tabii Yalan Rzügarı,Cesur ve Güzel,Hayat Ağacı,Bizim Ev(Full House) de unutulamaz.
Hatta hatırlıyorumda radyoda trt fm'de arkası yarınlar vardı.
Sabah 10'da mı ne başlardı annem hiç kaçırmadan dinlerdi.
LCW ve Benetton deyince aklıma geldi de hala duran bir tişörtüm vardır o zamanlardan.:)
Ve tabii o zamanların şarkıları nasıl unutulur.
Sezen Aksu'nun Gülümse'si,Şinanay'ı,Aşkın Nur Yengi'nin Sıramı Bekliyorum'u,Mustafa Sandal'ın Bu Kız Beni Görmelisin'i vardı.
Tabii
Modern Talking'in Your My Heart Your My Soul'u varmış,Roxette'nin Listen To Your Heart'ı varmış tabi ben bu şarkıları bir kaç sene sonra dinledim.
Evde Tek Başına vardı o zamanlar hatırlıyorumda sinemaya ne merakla gitmiştim.
Trt'de ki Bir Başka Gece'yi de unutamam ne güzel programdı.
Ahh ahh o zamanlar Fenerbahçe'de Rıdvan,Oğuz,Aykut,Tanju vardı.
Tabii Beşiktaş'ın Metin-Ali-Feyyaz'ı da unutulmaz.
Gündüz maçlarının oynandığı zamanları hatırlıyorum zamanında az tutturmadım bende maça gideceğim diye.:)
Biz çocukken internet yoktu cep telefonu falan o kadar azdı ki olanlarda takoz kadardı.:img-hyste
Çağrı cihazları,araç telefonları vardı.
Uzakta olan arkadaşlarımla mektuplaşırdım.
O zamanlar misafirler genellikle habersiz gelirdi nerde şimdi ki gibi 3-5 gün önceden haber vermek.:)
Tetrisler vardı o zamanlar ne oynardım ama annem ders çalışayım diye olmadık yerlere saklardı.:)
Şimdi geçmişe bakıyorumda biz çocukluğu 80'lerde,80 sonlarında,90 başlarında geçenler çok mutluyduk.
Şimdi ki çocuklar gibi herşeyimiz yoktu.
Ama kendi kendimize oyunlar icat ederdik.
Bizler sokaklarda,bahçelerde doya doya oynayarak büyüdük.
Çok güzel günlerdi iyi ki o yıllarda doğup,büyümüşüm.

Vayy be amma doluymuş muşum.
Meğerse bu başlık açılsa diye bekliyormuşum.

rüzgargülü
09-10-07, 00:28
o zamanları sizin kadar iyi bilmesemde zaten imkansız hem üzücü olayların yaşandığı hemde harika yeniliklerin ortaya çıktığı yıllar olsa gerek eski resimlerde falan görüyorumda kadınların erkeklerin saçları falan çok ilgimi çekiyo hepsi aynı:P

ahh ahh bizimkileri biliyorum ama gerçekten efsaneydi yha gerçekten

yazdığınız herşey çok güzel sizinle o günlere dönme imkanım olsa ahh keşke:img-blush:img-blush

sinope
09-10-07, 00:49
İzlemediğimden bilmiyorum ama 80'li yılların çok güzel dizileri varmış. Kartallar Yüksek Uçar ve Kaynanalar. Hele unutulmaz Dallas dizisi. İnsanları ekrana bağlayan dizilermiş. 80 Yıllar ve nostalji :)

Merhabalar sevgili Sezinti
oncelikle boyle bir baslik actiginiz icin size sonsuz tesekkurler.
Pazar gun demek bizim icin cizgi film demek idi.Aksama ise malum ertesi gun okul oldugu icin annemiz tarafindan yikanir,saclarimiz kurutulurdu(simdi ise ben ayni seyi kizima uygularken sanki ogunleri tekrardan yasiyorum.:img-yes:)
Pazar aksami haberlerden sonra saatler suren spor programi sonrasi iple cektigimiz Dallas dizisi baslardi.O muhtesem ev bayan elly ve o tatli esi Jock konusmalari,diologlari super otesiydi.Eving ailesi olarak o tatli sevimli ikili hala gozlerimin onundedir.
J.r isimli evin buyuk oglu 3 kagitci(alevera dalevera ne ararsan sirketi resmen dolandiran bir karakterdi):img-pilot
Esi sue ellen(zamaninda teksasta guzellik yarismasinda secilmis guzellik isede tam bir alkolikti(esinin ihanetlerine dayanayan bir cilekesti desek daha dogru olur)
Bobby ise en yakisiklisiydi(sanki yillanmis sarap derler iste o misaldi)
Esi Pamela ise iyilik sever,esine bir o kadarda duskun,seven bir bayandi(sonradan tabi o yaslarda neyin ne oldugunu anlayamazdik, sozcukleri annemizede soramazdik( nerdeee o zamanlar bu kadar modernlik,annemiz bir bakis attimi biz kedi misali olurduk)megerse kimin eli kimin cebinde belli degilmis(Aradan uzun yillar gecti Hollandaya geldikten 2 yil sonra falandi,Bir kanalda dizinin tum tekrarlarini izlemistim.( megerse Gayri mesru Ray kahyaydi o zamanlar , Lucy gizli bir beraberlik yasiyorlardi)Lucy de Lucy di yani beline kadar sapsari saclari hala aklimdadir.Vee dizi biter bitmez haydin yataga derdi annem(keske su an yanimda olabilsede yine ayni seyleri soyleyebilse,ama yazin Turkiyeye gittigimde yine annem gec saatler kadar oturdugumda kizim cocuklar erken kalkiyorlar,haydi yat,dinlen dedikce simdi annemi daha iyi anlayabiliyorum, ama bu sefer bir bir anne olarak:img-yes:
Sonra Kartallar Yuksek ucar isimli dizi heyy ustadlarin ustadi koskoca Sadri Alisik(mekanin cennet olsun)
Bir selda Alkor (bir icim su idi o zamanlar,yillanmis sarap misali su andada)
Vesselam oyle guzel 2 dizi izlettirmisti bizler o zamanlar tek kanal olan TRT 1 (simdi ise sayisini bile bilmedigimiz yuzlerce kanal)
Veee ilk ozel tv nin acildigi gunu hic unutmam(Allahim o yabanci diziler,cizgi filmler,resmen bayram etmistik):happy0064
Sonucta cok guzel gunlerimiz gecti cocukluk donemimizde(keske zamani geri alabilsem bazen diyorum).
Sevgilerimle

rainbow06
09-10-07, 01:11
Öncelikle bu başlık için çok teşekkürler... Birkaç gündür forumda bazı arkadaşlarla bu başlığın açılmasını bekliyorduk...
Biz 80'li yılların çocuklarının o yıllarla ilgili paylaşacak o kadar çok şeyi var ki...

* Susam Sokağı'nı çok severdik. Minik Kuş'u, Kırpık'ı, Kurabiye Canavarı'nı, Edi ile Büdü'yü, Kermit'i, gitar çalan Hakan Abi'yi, manav Zehra Teyze'yi, marangoz Tahsin Amca'yı kim unutabilir ki?

* He-Man, She-Ra, Voltran, Clementine, Yakari, Calimero (Ama Bu Haksızlık Öyle Değil mi?), Heidi, Şeker Kız Candy ve daha bir sürü harika çizgi film vardı o zamanlar. Hepsini severek izledik...

* Hayat Ağacı (Sam ve Kyle), Yalan Rüzgarı, Mavi Ay (David ve Maddie), Kara Şimşek, Cosby Ailesi, Yıldıza Ulaşmak. İlk izlediğimiz diziler bunlardı. Sonradan Beverly Hills 90210 yani Evimiz Hollywood'da geldi. Branda, Brandon, Kelly, Dylan, Donna, Steve ve Andrea'nın maceralarını keyifle izledik... Bizimkiler, Perihan Abla, Kaynanalar (Nuri Kantar), Uğurlugiller (Arap Bacı) gibi dizileri de severek izledik...

* Adam Olacak Çocuk (10 puan 10 puan 10 puan -Alkış-), Bir Başka Gece, Tele Pazar, Evet-Hayır, Tele Kutu gibi programları izledik. Her pazar sabahı konser dinledik...

* Lambada Şarkısı, Lambada Dansı ve Lambada Eteği çok moda oldu...

* Hey George Versene Borç Olmaz Michael Bende de Yok, Mor Menekşe, Biz Ayrılamayız, Süper Babanne, Aboneyim Abone gibi şarkılar dinledik...

* Saklambaç, yakantop, istop, çinçan, beştaş ve seksek oynadık, ip atladık...

* Siyah okul önlüğü giydik, beyaz dantelli yakalar ve beyaz kurdelalar taktık. Ayşegül Serisi ile Cin Ali Serisi kitapları okuduk...

* Su tabancası ile oynadık, detarjanlı su ile köpük yaptık...

* Meybuz ve altın paralı çikolata yedik, sakızlardan çıkan kağıtları biriktirdik, peçete, pul ve poşet koleksiyonları yaptık...

* Kumbarada para biriktirdik, ilkokuldayken okulda dağıtılan fındık ve sütleri yedik, ağaçlardan meyve topladık...

80'lerde çocuk olmak çok güzeldi... Biz en ufak şeyden mutlu olabilen ve elindeki ile yetinmesini bilen çocuklardık.
Şimdi çocukluk günlerini hatırlamak ve o günleri yeniden yaşamak harika bir duygu...

Evet biz kesinlikle şanslı çocuklardık...

A.Konak
09-10-07, 01:40
o günleri o kadar çok özlüyorum ki..

çizgifilm olarak mustiler vardı.

dizilerden perihan abla, uzaylı zekiye, kara şimşek, yıldıza ulaşmak, (eduardo capetillo çocukluk aşkımızdı. birlikte büyüyen 3 arkadaş tvde hayranlıkla onu izlerdik :) ),

bir de demsi ile mekpis vardı. iki dedektif. dizinin ismini hatırlamıyorum ama kaçırmadan izlerdik onu da.

yine kurtarma 911 en sevdiğim programdı.. susam sokağı, atlı karınca... vay bee keşke yeniden verseler. ne güzel olurdu..

tv dünyasından çıkıp normal hayata gidersek, o zamanlar ne güzel mahalle arkadaşlarımız vardı. birlikte büyüdüğümüz arkadaşlarımız. sokaklarda akşama kadar bir sürü oyunlar oynardık. mahalle maçları ve dolayısıyla kavgaları olurdu.

bizler çocukluğumuzu çok güzel yaşadık. şimdiki çocuklara üzülüyorum vallahi..

özlüyorum o günleri..

Medea
09-10-07, 02:28
Basligi görünce agliyasim geldi :icon_sorr:img-in_lo

Nereden baslasam?

Aklima geldikce yazicagim, cok sevdim bu sayfayi :img-blush:img-in_lo
Can evimden vurdun Sultan:img-wink: İflah olmaz bir Boris Becker hayranıydım ben tenis kortlarında az sürtmedim bende oyn ayacağım diye.Hala da öyleyim aslında Borisi de tenisi de çok seviyorum.Hey gidi günler be diyorum :)

RODYA
09-10-07, 02:43
Can evimden vurdun Sultan:img-wink: İflah olmaz bir Boris Becker hayranıydım ben tenis kortlarında az sürtmedim bende oyn ayacağım diye.Hala da öyleyim aslında Borisi de tenisi de çok seviyorum.Hey gidi günler be diyorum :)

Martina Narvatilovayı 80 li yılların çoçukları unutur mu sevgili Medea:img-wink:

Yaşlanıyoruz arkadaşlar,80 ler diyince hep içimde bir sızı:(

Diziler diyince Hayat Ağacını unutmak mümkün mü?Kyle,Sam,Monic...

Çizgi filmlerden,clementine,Thunder cats,.....

Susam Sokağı demişken şu hayatım boyunca güleceğim espriyi nasıl unutabilirim:

Edi:Büdüüü uzaylılar var şu an odamızda:img-fie:

Büdü:Sor bakalım tarhana çorbası içiyorlar mı

:)

Bu benim önüm,Arada kaldım,Dağdan geliyor bir kız döne döne...:img-yes:

Ceva
09-10-07, 10:52
Birkaç gündür forumda kısıtlı olarak yaptığımız, bizim için bir sayfa olsada şöyle doya doya konuşsak dediğimiz sayfayı açan Sezinti'ye tekrar teşekkür ediyorum.

Nerden başlayacağımı bilemedim. Yazdıklarınızı okudukça güldüm, aa buda vardı doğru dedim. Özleyen sadece ben değilmişim diye düşündüm. (Ezo gelin sayfası sağolsun. Bu özlemi sınırlı da olsa gidermeye başlamıştık gerçi:)) Hepsinden önemlisi de şimdiki çocukları düşünüp hüzünlendim. Onların interneti, sayısız televizyon kanalı, müzik radyoları, bilgisayar oyunları var. Ama bizim kadar mutlu değiller. Onlar kendilerini yalnızlığa mahkum ediyorlar ya da biz, yaşadığımız dünya onları buna itiyor.

Biz gece geç saatlere kadar dışarda saklambaç oynayabilen son şanslı kuşaktık. Ama bu bana yetmez gece herkes uyuduktan sonra kızlarla dışarda buluşur bisiklete binerdim. Şimdi gözümüzün önünden ayrılmalarına izin vermediğimiz, veremediğimiz, sadece yanında büyükler olduğu zaman 1 saatliğine parka gidebilen çocukları düşünüp, biz büyüdük ve kirlendi dünya diyorum. Bu kirlilikte ne kadar payımız var onu bilmiyorum..

Okulların tatil olması için kar kalınlığının 5 cm değil yaklaşık 1 metreyi bulduğunu biliyorum. Çünkü bizim okullar yürüyüş mesafesinde olurlardı.

Saatlerce anneme yalvar yakarlarımızdan sonra abimlerle karın üstüne su döküp kaydığımızı, mahalledeki bütün çocuklarla kartopu oynadığımızı, kardan adam yaptığımızı biliyorum. Sonra da kardan adamı kartopuna tuttuğumuzu..eve gelip sobanın başında ağlamalarımı hiç söylemeyeyim:)

Soba..evet önceden kaloriferli ev azdı. Ben sobalı evde büyüdüm. Mandalina soyup üstüne attığım, içeriye gizlice kar getirip üstünde erittiğim, kestane pişirdiğim ve her sobalı evde büyüyen çocuk gibi yandığım sobalı evde:) (ah o güzelim kazağım ve kolum nasıl yapışmıştı soba borusuna..ama hata bende niye inatlaşırsın ki..ben duvar ve soba borusu arasından geçerim diye:))

Sobalı evde büyüyen çocuklar hala bellidir aslında. Odaya girerken, odadan çıkarken mutlaka kapıyı kapatma ihtiyacı duyar. Eski alışkanlıklar kolay kolay bırakılamıyor nede olsa :)

Sobamız tek bir yerde yanardı ve bu evin salonuydu. Herkes aynı yerde oturur, yatmaya gitmek hiç kimsenin içinden gelmezdi. sohbet ederdik. Şimdi düşünüyorum da belki de eskiden aile içi iletişimin bu kadar iyi olmasında bununda etkisi olmuştur. Şimdi ki gibi herkes kendi odasında veya pür dikkat televizyon izlemez, bugün dizim var yarın buluşalım diye misafirlikler ertelenmezdi.

Sobalı evimin en güzel yanlarından biri de (uyumadan kimsenin sizi odanıza gönderme gibi bir lüksü olmadığından:)) misafirlerle oturabilmekti. Akşamları komşularımız eşleriyle, çocuklarıyla oturmaya gelir ve bu bizim için büyük mutluluk olurdu. Ne yapılan sohbetleri, ne oyunlarımızı, ne de en mutlu anımızda yanımızda oldukları gibi, en acı günlerimizde de yanımızda olan komşularımızı..hiç birini unutmadım (Ezo gelini izleyenler bilirler..Ezo'nun söylediği birşey vardı. Özlük, üveylik kan bağında değil. Yeterki gönüller bir olsun. İşin özü budur.) Kısaca Komşuluk vardı. Şimdikine inat

Oyunlar...

Bizim evin yanına çizdiğimiz bir sekseğimiz vardı. Ne yağmur, ne kar o çizgileri silemezdi. Güneşin yüzünü göstermesiyle dışarı kaçar üstünü temizler, oynardık. Şimdiki Omo reklamını her gördüğümde gülümsememin sebebidir bu.

Çivi oyunu vardı. Kızlar oynamazdı ama abilerle büyümüş olan benim için geçerli bir kural değildi. Abimler oynatmak istemez, bende ağlardım. Annemin zoruyla oyuna dahil olur, onları deli ederdim.

Dokuztaş'ı hatırlarsınız dimi? O dokuz taşı dizene kadar neler çekmezdik.

Biri beni durdursun..daldan dala atlamışım her zamanki gibi...daha dizilere, çizgi filmlere, bakkallara, oyunlara başlamadım bile..sayfa güzel, paylaştıkça daha da güzel olacak.

scale
09-10-07, 10:58
Başlığı görünce yazılanları okumadan,hemen içimden geçenleri yazmaya başladım.Çok hoş bir konu olmuş,hele bu zamanda insanların birbiriyle ilişkilerinin sadece madde ile sınırlı kaldığı,insanların birbirine artık eskisi gibi manen değer vemediği bir zamanda eski günlere dönmek hepimize birşeyleri kuvvetlice hissetirecektir.Aileler birlikte daha fazla zaman geçirmekte,iletişim için telefon kullanılırken çok dikkatli davranılmakta(malum hesaplı olmak lazım!!!),okul çaylarına gitmeden 1 hafta önce karın ağrıyla anneden izin alınmaya çalışılır,babaya sorulur?Baba herdefasında son kez der:img-grin2geç gelmemek üzere söz verilir.Her sosyal faliyet için aileden izin istenince mutlaka derslerine engel olur bahanesi öne sürülür(şimdi çocuğum sosyal faliyetlere katılsın diye ben destek olunca,bu ne tezat demekten kendimi alamıyorum),arkadaşlarınla grup kurmak ve hayallerinde onlarla dünyayı dolaşmak,sanki gençlik hiç geçmeyecekmiş gibi hissetmek:img-wink:Zorunlu olarak ders çalışmak,istediğn şeyleri ne zaman yapabileceğini düşünerek hayaller kurmak:icon_whis Güzeldi be!!! o günler den şimdi aklıma geliverenler bunlar oldu,ama bu başlık gerçekten çok hoş olmuş,epeyce müdavimi olacak bence:img-wink:

Fettan
09-10-07, 11:48
Başlık için çok teşekkürler...

O zamanlar ev telefonlarıda bir lüks sayılırdı ve gerçekten "bir maniniz yoksa annemler size gelecek" diye çocuklar gidip haber verirdi..Gidilen evde çocuklara ayrı sofra kurulurdu..Yemeğini yiyen çocuklar sokağa postalanır evde kalanlar vur patlasın çal oynasın oynar,dantel-örgü-poğaça tarifleri değiş tokuş ederdi..

Televizyonda "Küçük EV "dizisini izlemek bir keyifti...

Video kaset kiralanırdı en popüler olanları "küçük emrah" "küçük ceylan" filmleriydi :img-hyste :img-hyste :img-hyste

Ve tabi unutulmaz Cenk Koray repliği "kutunuzu açıyorum"

İstanbul'un iki yakası için farklı telefon kodu değil tek telefon kodu vardı..

Mahalle bakkallarında açık bisküvi , leblebi tozu , şemsiye çikolata , tipitip ve minti sakızları satılırdı...

sinope
09-10-07, 12:11
iyiki bu basligi actiniz Sevgili sezinti:happy0064
Simdi aklima geldi cocukken Elma sekeri ne bayilirdim.(sekerini her yalamada agiz,dil boya icinde kalirdi,sekerin bitiminde ise elmadan bir isirim aldikmi iclerinin kurtlu olmasi,sabah sabah beni yine gulumsetti):img-yes:
9 tas oynamasina bayilrdik,okuldan geldimmi haydaa direk ustumuzdeki o koca yakali(el isi orme dantel yakalari cikartacam,kolasini bozacam,sonrada annemden azar isitecem diyede zs cekinmezdim.)
Sonra ver elini mahalle arkadslariyla 9 tas oynamaya,ondan bikincada bu sefer yakan top oynamaya,pesinede ip atlamak derken aksam olmus(annem camdan huuuu kizim istersen sokakta uyuyabilirsin,sabahta ordan direk okula gecersin demeleri aklima geldi sabah sabah):icon_sorr:icon_sorr

Kaydirak oynamak (en sevdigim oyunlardan bir tanesiydi)aaa aklima gelmisken yazmadan edemiyecegim Gelin arabalarinin yolunu kesipte bahsisi almak cok buyuk bir eglenceydi(tum arkadaslarla aldigimiz parayla direk bakkala oradan akide sekeri,leblebi tozu,balik kraker almak,sonrasi yine hep birlikte aldiklarimizi yemek, cok ama cok guzeldi(bazen zarflardan bahsisi az cikardi,yada bos cikardi,iste o zaman sinirden insallah mutlu olamazsiniz derdik,cocukluk akli iste)
Simdi ise Marketler bakkallarin yerine gecti.:icon_sorr
Sevgilerimle

sarışınım
09-10-07, 12:18
ahh ahhh ben tam 90 lıyım böle başlıklar falan açılınca kendimi yaşlanmış gibi hissettim yhaa :img-icecr
Öncelikle böyle bir başlık açıldığı için çok teşekkürler gerçekten çok ii olmuş.
Ben küçüklüğümden pek bişiler hatırlamıyorum yaa
Şarkı söyediğimi ve çok yaramaz bi çocuk olduğumu söylüyor herkes ama bi o kadarda tatlıymışım :)
Yazlık evimizde kuzenlerimle birlikte yaptığımız su savaşları o kadar güzel ve eğlenceliydi ki anlatamam dedemin bize yapmayın die bağırması falan :)
Sonra o dönemler ben gene herzamanki gib fenerbahceliyim 97 yılıydı galiba Revivo Revivo dıe ölüomuşum babam maça falan götürmüş sırf kaprisimi yuzumdenn
Sonra Özcan Dnizin yalan dıe bi dizisi vardı onu izlerdimm
aahhhh ahhhh... nasılda özledim o yılları yhaa anlatamam

dehliz
09-10-07, 12:28
2002 yılında Emre Aközün sabah gazetesindeki köşe yazısı…
Arkadaşlar arasında dolaşan bir e-posta...

Bugün üniversite öğrencilerinin çoğunluğunu 1983 doğumlular ve daha küçükler oluşturuyor. "Gençlik" onlara deniyor.

*Onlar için tek bir Almanya var ve SSCB, Çekoslovakya, Yugoslavya gibi ülkeleri tanımıyorlar.
*Soğuk Savaşı bir bilgisayar oyunu sanıyorlar.
*AIDS ve CD doğduklarından beri var.
*Onlar doğduğunda Michael Jackson beyaz. Bülent Ersoy kadındı.
*Eski filmlerde Ajda Pekkan'ı görseler tanımazlar.
*Küçük Emrah'ı, Emrah'ın gayri meşru oğlu sanıyorlar.
*Rıdvan Dilmen onlar için sadece bir TV spor yorumcusu ve ona neden "şeytan" dendiğini bilmiyorlar.
*Kenan Evren onlar için tonton bir ressam.
*"Çarli'nin Melekleri" ve "Görevimiz Tehlike" sadece geçen senenin yeni vizyon filmleri.
*Siyah beyaz bir bilgisayar ekranı olabileceğini düşünemezler.
*Pac-Man'i bilmezler. Amiga ve Commodore 64'leri olmadı hiç.
*Sadece tek bir kanalın günde belirli saatlerde yayın yaptığı dönemleri ve uzaktan kumanda olmadan nasıl kanal değiştirileceğini bilmezler.
*Balkonda hiç anten ayarı yapmadılar.
*Dallas'i sadece NBA maçlarından bilirler.
*Flamingo Yolu ise sadece bir bar adı olabilir onlar için.
*John Travolta'yı hep balık etli ve yuvarlak hatlı olarak gördüler ve onun nasıl olup da bir dans ilahı olabildiğini hayal bile edemezler.
*Ve bizler de üniversitedeyken cep telefonsuz nasıl yaşayabildiğimize akıl erdiremezler.

Şimdi bakalım yaşlanıyormuyuz bir görelim

1. Yukarıda yazılanları anlıyor ve gülümsüyorsun.
2. Artık dışarıda geçirilen bir gecenin ardından öğleden sonraya kadar uyumaya ihtiyacın var.
3. Arkadaşların boşanıp yeniden evleniyor.
4. Zaman zaman arkadaşlarınla buluşup, beraber yaşadığınız komik anıları tekrar tekrar anlatıp, eski güzel günleri yâd ediyorsun.
5.Bu mail’i okuduktan sonra bunu bazı arkadaşlarına forward etmeyi düşünüyorsun…

Kabulet:Yaşlanıyorsun!

gzd_gzd
09-10-07, 12:50
öncelikle başlık için çok teşekkürler Sezinti

2 numaradaki mesajda Çakıl'ın eklediği yazı bana da geçen hafta içinde mail olarak geldi,bir 1989 çocuğu olarak yüzümde kocaman bir gülümsemeyle okudum maili
yazılan şeyleri o kdr net anımsıyorum ki

Parliament pazar gecesi sinemaları müziğini duyduğunuzda içinizde hala garip duygular uyanıyorsa (yarın okul var hüznü, ailenin seni yatırıyor olmasına duyduğun kızgınlık, o güzel mavinin romantizmi...)

starda olur du galiba parlement pazar gecesi sinemaları
ve genelde tam ben uyumak üzereyken çalardı o müzik
saat 21:00 gibi :) o kdr hüzünlendirirdiki beni o çalan müzik,genelde ödevimi de yapmamış veya yarım bırakmış olurdum,müziğin sesiyle içimdeki vicdan azabı gitgide artardı :)

4 tekerlekli patenlerim wardı :)
power rangerscılık oynardık :) pembe ranger olmak için oturduğumuz sitedeki kız arkadaşlarımla ettiğim kavgaları daha dün gibi hatırlıyorum :) hepimiz beyaz ranger a aşıktık :)

dansa davet,güzellik mi çirkinlik mi,saklambac,istop oynamaktan yorgun düştüğüm günleri hatırlıyorum

full house en sevdiğim dizilerden biriydi,ordaki jess e hayrandım (ikizlerin dayısı olan)
bizimkiler vardı,yaz gelince aynı kadro yazlıkçılar oluyordu
şehnaz tango dizisi 22:00 gibi olduğu için izlemeye iznim yoktu

pazar günleri trt başına geçip rahmetli Barış Manço'nun Adam Olacak Çocuk'unu izlerdim
biraz sebze yiyebiliyorsam,ve diş fırçalama alışkanlığını kazandıysam o program sayesindedir :)

anneannem,annemler toplanıp cesur ve güzel i,yalan rüzgarını izlerlerdi
o dizilerdeki karakterleri hatırlayabiliyorsam,ananemlerle beraber seyretmem yüzündendir

beverly hills çizgifilmi vardı
ordaki hayata imrenerek bakardım
barbielerimle beverlyhills cilik oynardım
şirinler tabiki de,her bölümünü ezbere bildiğim çizgi film

kim daha çok sulugöz ü aynı anda çiğniycek diye yarış yapardık
gözlerimiz o ekşi tadından kıpkırmızı olana kadar...
kolalı sakızlar çiğnerdik
annelere göre sağlıksız olduğu düşünülen bakkal amca yapımı meybuzları almak için kumbaramdan para kaçırırdm:)
kokulu silgiler almak için para biriktirirdik,onlar kanser yapıyor diye uyarı yapıldığı için,annelerimizden gizli alıp kalem kutumuzun köşesine saklardık arkadaşlarımla

tasolar biriktirirdik,renkli,üstnde çizgi film kahramanları olan,renk değiştiren,sonra aynı tasolar çıktığında değişik tasosu olanlara değiştirirdik

eğer 5 yaşımda okumayı öğrenebildiysem susam sokağının bana kattıkları sayesindedir
ayşegül ve cin ali serisindeki kitapları ezbere biliyorumdur heralde...

bu tabiki de bunlarla sınırlı değil
daha aklıma o kdr çok şey geliyor ki çocukluğumu anımsayınca :)

filinta
09-10-07, 12:57
kabul ettim yaşlanıyorum emre aköz ne kadar haklı..

17 yaşında bir kuzenim var bizim kullandığımız deyimlerden haberi yok ..

sezinticim çoook teşekkürler..80 li yıllara özlemimizi ezo gelin sayfasın da kızlar çetesi olarak birzcık dindiriyorduk ama bu duruma özel başlık açmanız çok güzel..değer verdiğiniz için sonsuz teşekkürler:img-wink:

bir çok arkadaşım yazmış.akla gelen şeyleri birkaç tane de ben ekliyeyim..

erhan konuk ile pop saati ni hatırlamayan 80 çocuğu yoktur sanırım trt 2 de cuma geceleri nasılda beklerdik.hey gidi..freddie mercury nerde seyredecez yoksa müzik dünyasının ilk video klip'ini görmüş bir nesiliz biz..bohemian rapsody...

cuma günü haberlerden önce gençlik diye bir program vardı..gündüzleri nedret güvenç'in sunduğu hanımlar sizin için,cumartesi sabahı origami abla:img-yes: zamane çocukları kağıttan turna katlamayı bilebilir mi kii?

karınca ailesi ve orman,ilk yerli çizgi filmimiz.abdullah..az gittik uz gittik de evliya çelebi ve küheylan'ın maceraları..şimdiki zamane istemi betil'i laz ziya olarak tanıyor ama bizler onun sesini nerde duysak tanırız büyük usta senelerce küheylan'ı seslendirmişti..

şeker kız candy...canım canım..çocukluk aşkı anthony..bütün kızlar aşıktık..attan düşüp öldüğünde günlerce yas tutmuştuk..sonra terry geldi ve candy ile beraber tekrar aşık olduk terry ye..80 li kızların aşk idolü..belki hepimiz aşık olacağımız gençlerde terry vari bir yan olsun istedik başına buyruk asi ve yakışıklı...

daha devam eder bu..

buralardayız paylaşalım çoğalsın anılarımız..

hyoldas
09-10-07, 12:59
Bu sayfaya uzun uzun yorum yazacağım ama atlamak istemediğim ve hatırlatmak istediğim bir konuda Süper Baba, çocukluğumun efsanesiydi. Cuma akşamları Fiko'nun maceralarını izlemeye bayılrdım. Müzikleriyle satışa çıkan ilk diziydi.

Müzik demişken aklıma gelen ilk aldığım kasetler Sertab Erener; Sevdam Ağlıyor, Levent Yüksel; Med Cezir albümleriydi. Yabancılarda da All that she wants, Ace of Bace'den favori parçamdı. :good:

Anlatılacak, atlanmayacak o kadar güzel anektdotlar varki!

Çok güzel günlerdi. :icon_sorr

Melal
09-10-07, 13:26
Hande'cim iyi hatırlattın Ace Of Base vardı bizim zamanımızda ne dinlerdim ya.:)
Ve tabii Süper Baba'da unutulmaz nasılda keyifle izlerdik ailece.

Şarkı deyince aklıma geldi de okul müsameremi hatırladım.
Yeni Türkü'nün Telli Telli şarkısı vardı gerçi o şarkı 80'lerin ortasında çıkmıştı yanlış hatırlamıyorsam ama 80 sonlarında da çok meşhur ve hala dinlenen bir şarkıydı.
O şarkı benim 1. sınıf müsameremde ki şarkılardan biriydi.
Ne güzel şarkıdır o ya.:img-yes:

Hele kar yağsın okullar kapansın diye dört gözle beklerdim.
Tabii okullar kapanınca bol bol kayacağım.:)
Hatırlıyorum da kızak olmadığı zaman ya torbayla ya da çöp bidonun kapağıyla kayılırdı.:img-hyste
Bakkala gidip ekmek almak eve gelene kadar ekmeğin bir ucunu kemirmek en güzel şeydi.:)
Ve tabii bir de bayramlar var.
Bayram namazı vaktinde kalkar bir daha uyumazdım.
Hemen yeni kıyafetler giyilir,saçlar taranır,kokular sürülür öylecene beklerdim.
Ya bir yere gidelim ya da birileri gelsin işin ucunda para var tabii.:)

Ceva sobalı ev demişken aklıma geldi.
Benimde çocukluğumun 6-7 yılı sobalı evde geçti.
Kış geceleri soba kenarında kestane pişirilerek yapılan sohbetleri hiç unutmam.
Hele yıkandıktan sonra annem beni hemen sobanın kenarına oturturdu bende anne ben kedimiyim de kuruyayım diye buraya otururtuyorsun dize mızmızlanırdım.:)

Hatırlıyorumda 88-89 yıllarında babam bizi arabayla Yalova'ya vapur iskelesine kadar götürürdü.
O zamanlar ekspres vapurları vardı sanırım hala var onunla İstanbul'a giderdik akrabalarımıza.
Onlarda Sirkeci'den alırlardı ama o vapurla İstanbul'a gitmek inanılmaz bir keyifti benim için.
Vapur'un yan tarafına oturup simit yemeye bayılırdım.:)

Oyun deyince aklıma bir oyun daha geldi.
Bilmem ismini hatırlayanınız var mı?
Kağıtla oynardık.
Kağıdı tuzluk gibi bir şey yapardık parmaklarımızı altındna geçirirdik.
Kağıdın içeride kalan taraflarına bir şeyler yazardım ve hengisi diye sorup sayardık sonra hangi taraf gelirse açardık.:)

NîlûferY
09-10-07, 13:46
Ne güzel şeyler yazmışsınız, ama ben ne yazıkki hiç bişey yazamıyorum...
Çocukluğum 2 memleket arasında geçti, (ve halada geçmeye devam etmekte), o yüzden 2 ülke arasındaki bir çocuk neler yaşamışsa onu yaşadım...
Çocukluğum İngilterede geçti, her sene olmasa bide 1-2 senede bir 3 aylığına gelirdik Türkiyeye.
O 3 ayda neler yaşardım anlatmak istemem, aklıma gelirse ağlarım çünkü, zaten şuanda bile gözlerim doldu...
İngilterede neler yaşardım, onları hele hiç anlatmak istemem,
Boşver gitsin... (güzel günlerim oldu tabii ama sizin anlattıklarınız kadar güzel değil)
Sizin anlattıklarınız ne kadar güzel, Türkiyede doğup büyümek yaşamak varmış...

[Yurtdışında yaşamak, orda çalışmak isteyenlere çok gülüyorum, yazık deyip acımak lazım, neyse...]

Arkadaşlar siz anlatmaya devam edin, güzel oluyor okuması :sad53:

Ceva
09-10-07, 14:08
Kara Simsek, Miami Vice´tan mi ?
Duran Duran, Modern Talking´ten mi?

Mıchael Knight ve tabi Kitt..unutulmazlar arasında..küçük olmamıza rağmen Siyah deri ceketli Mıchael'a bayılmıştık. Erkekler daha çok kitt'e..hatta abartıp arabalarının önüne kırmızı ışık koyanlar bile vardı :)

Ve tabi Sony ve Rico..Sony bir akım başlatmıştı. Yakasız tsirt, üstüne ceket ve çorapsız giyilen ayakkabılar :) Rıco ise her zaman bir dirhem, bir çekirdek şeklinde gezerdi. Tabi biz kızlar yine serseri olanı tutardık:) eh çocuktum demiştim. :)

İzlemediğimden bilmiyorum ama 80'li yılların çok güzel dizileri varmış. Kartallar Yüksek Uçar ve Kaynanalar. Hele unutulmaz Dallas dizisi. İnsanları ekrana bağlayan dizilermiş. 80 Yıllar ve nostalji :)

Sadri Alışık ve "titrerim mücrim gibi baktıkça istibalime" satırları. Bu şarkıyı onun sesinden dinlemek harika..o kadar güzel, o kadar içten söylüyorki, şarkı daha bir anlamlı oluyor.

Dallas; yanınlandığı zaman sokaklarda insan kalmazdı. Ah o ceyar yok mu? Hayal meyal hatırlarım bir bölümde ceyar vurulmuştu. Kimin vurduğu günlerce konuşulmuştu.

Ama benim için en unutulmazı bu dizide Bobby'nin diziden ayrılıp, bir yıl sonra geri dönmesiydi. :) Bir yıl boyunca izlediğimiz herşey onun dönüşüyle meğer hepsi rüyaymış moduna girmişti. Buda ondan sonra gelen diziler için milat olmuştur. Bu tattik onlarca dizide kullanılmış ve hala kullanılmaktadır.

Ben siyah önlüklerin olduğu zamanlarda okudum.
Önlük yakaları kar gibi beyaz olurdu.
Kızların saçları uzun ya at kuyruğu olurdu yada iki yandan örülürdü ve tabii saçlarımızı yine beyaz tokalarla tuttururduk.
Hatta o zamanlar kocaman kocaman dantelli,güpürlü tokalar vardı.

Annem her ekmek almaya gönderdiğinde para üstüyle külahta leblebi tozu alırdım hala tadını unutamam.:img-yes:

Hatta hatırlıyorumda radyoda trt fm'de arkası yarınlar vardı.
Sabah 10'da mı ne başlardı annem hiç kaçırmadan dinlerdi.

Gündüz maçlarının oynandığı zamanları hatırlıyorum zamanında az tutturmadım bende maça gideceğim diye.:)

Beyaz kurdaleler, siyah önlük, beyaz yaka:) Her 10 Kasım da beyaz yakaları çıkarır öyle sıraya girerdik.

Küllahta leblebi tozunu hiç istisnasız her yediğimde boğulma tehlikesi geçirir ama yine de ilk aldığım şey olurdu. Ne güzel tadı vardı.

TRT arkası yarınları; Kapı gıcırtıları, ayak sesleri..her şeyi, her duyguyu ne kadar güzel hissettirlerdi bize sanki dinlemiyor, izliyor gibi olurdum ve ne çok merak ederdim, o unutulmaz seslerin sahiplerini.

Veee ilk ozel tv nin acildigi gunu hic unutmam(Allahim o yabanci diziler,cizgi filmler,resmen bayram etmistik):happy0064

İnterstar mıydı adı? nasıl unutulur ki..sürekli açık bir televizyon, yeni bir dünya..

Hele TRT2 nin açılışı. Herkeste bir heyecan, eller televizyon düğmelerinde sağa, sola dönen ayarlama çubukları. Bizim televizyon daha eskiydi ve televizyoncu ayarlayamamıştı. Nasıl üzülmüştük, sonra abim azmedip bulmuştu:) sadece akşamları da açılsa artık 2 kanalımız vardı bizim.:)

Ceva
09-10-07, 14:11
erhan konuk ile pop saati ni hatırlamayan 80 çocuğu yoktur sanırım trt 2 de cuma geceleri nasılda beklerdik.hey gidi..freddie mercury nerde seyredecez yoksa müzik dünyasının ilk video klip'ini görmüş bir nesiliz biz..bohemian rapsody...

cuma günü haberlerden önce gençlik diye bir program vardı..gündüzleri nedret güvenç'in sunduğu hanımlar sizin için,cumartesi sabahı origami abla:img-yes: zamane çocukları kağıttan turna katlamayı bilebilir mi kii?

karınca ailesi ve orman,ilk yerli çizgi filmimiz.abdullah..az gittik uz gittik de evliya çelebi ve küheylan'ın maceraları..şimdiki zamane istemi betil'i laz ziya olarak tanıyor ama bizler onun sesini nerde duysak tanırız büyük usta senelerce küheylan'ı seslendirmişti..

şeker kız candy...canım canım..çocukluk aşkı anthony..bütün kızlar aşıktık..attan düşüp öldüğünde günlerce yas tutmuştuk..sonra terry geldi ve candy ile beraber tekrar aşık olduk terry ye..80 li kızların aşk idolü..belki hepimiz aşık olacağımız gençlerde terry vari bir yan olsun istedik başına buyruk asi ve yakışıklı...

Erhan Konuk; geçenlerde yine gördüm televizyonda Filinta'cım, ses hala aynı güzellikteydi. Bizim dışarıya açılan kapımızdı o..büyük bir heyecanla beklenir. Bitene kadar yerimizden kalkmazdık.

Tabi Çikolata renkli sanatçılarımızın isim babasını unutmak olmaz.:) Sezen Cumhur Önal..jeneriklerinden birinde hatta Jason Donovan vardı. sealed with a kiss şarkısını hala dinliyorum :) nostaljiyi seviyorum ne yapayım.

Evliya Çelebi ve Küheylan'ı unutmuşum ben..senin yazında görünce nasıl sevindim anlatamam. Ne kadar güzeldi. Keşke yine yayınlansa, yine izlesek.

Ve Candy, bu sayfayı birazda ona ve senin avartarına borçlu sayılırız.:img-yes:

Anthony, attan düşüp öldüğünde inanmamıştım ilk önce öyle ya başrol oyuncuları ölmezdi ki :img-yes: ama sonra acı gerçeği bende Candy ile birlikte kabul etmiş, ağlamıştım..:sad53:

Candy ile birlikte Tery'i tanımış, o serseri duruşunun altındaki altın kalbi farketmiş ve yine dönemimdeki bütün kızlar gibi Tery aşık olmuştum:) yoktur herhalde bizim dönemden sonra çizgi film karakterlerine aşık olan.:)

Ve yıllardır sorulan sorunun cevabıdır Tery..Biz, bizim dönemdeki kızlar olarak hep bekledik, hep o yönde tercih yaptık..karşımıza hep Tery gibi bir serseri çıkacak, onun altın kalbini ortaya çıkaracaktık..ama gerçekler çizgi filmlerdeki gibi değilmiş. hayat bize bunuda öğretti..ve biz yine ah Tery ah yaktın bizi diyoruz:)

Bu sayfa çok güzel..

*Sultan*
09-10-07, 14:19
Çocukluğum 2 memleket arasında geçti, (ve halada geçmeye devam etmekte), o yüzden 2 ülke arasındaki bir çocuk neler yaşamışsa onu yaşadım...
Çocukluğum İngilterede geçti, her sene olmasa bide 1-2 senede bir 3 aylığına gelirdik Türkiyeye.
O 3 ayda neler yaşardım anlatmak istemem, aklıma gelirse ağlarım çünkü, zaten şuanda bile gözlerim doldu...
Boşver gitsin... (güzel günlerim oldu tabii ama sizin anlattıklarınız kadar güzel değil)

[Yurtdışında yaşamak, orda çalışmak isteyenlere çok gülüyorum, yazık deyip acımak lazım, neyse...]

Niye böyle üzüntülü düsünüyorsun ? :icon_sorr
Elbette herkes, kendi capinda negatif hatiralar da yasamistir.
Ben ama beynimden o negatiflikleri siliyorum, sadece positif ve güzel gecen anilari hatirliyorum :img-wink: cok güzel oluyor, dene bi bakim :good:

Bende iki devlet arasi mekik dokudum.
Almanyada yasayan bir göcmen, türkiyede Alamanci :img-pilot
O zamanlar böyle düsünenler icin cok sinir oluyordum, ama simdi sadece gülüp geciyorum; nedenmi? Iki kültür arasinda büyümek, yetismek kime nasip oluyor diye düsünüyorum...

Dedigim gibi, olaya nasil bakarsan, öyle yasarsin, bu yüzden yasasin güzellik, yasasin pozitiflik :happy0064:happy0064

Sende güzel hatiralarini paylas bizimle, bak ne güzel, sanki hepimiz ayni seyleri yasamisiz.....

Michael Knight ve kid tam efsane :)
Almanyada ilk kablo yayini gelince, ve TV ilk actigimda - hepimizde ayri bir heyecan, cünkü 3 program vardi, birden 20 oldu...- karsima o tanidik muzik ve fonda konusan (tercüme etmem lazim :img-icecr)

1 Adam, 1 Araba ve kanunsuzlara karsi savas :P

Bir etkilenmistik, aman diyeyim, TV icine girecektik nerdeyse....

tutkum
09-10-07, 14:24
80'ler 90'lar mükemmel olmuş ilk önce emeği geçen herkese teşekkür ediyorum... Zaten hatırladığım çoğu şeyden bahsetmişsiniz hatırladığım bir iki şeyide ben anlatıyım istedim... Tam olarak senen hatırlamam ama koca ayak vardı bayılıyordum ben...Daha sonra sabah erken saate koymuşlardı sırf onu izlemek için kalkardım... Bide eğer adını yanlış hatırlamıyorsam elf vardı oda süperdi kocaman bi burun bilmiş tavırlar... Sonra hala hayatımızın içinde olan Ferhude hanımlar onlarla büyüdük resmen... Kızlar yurdu Şehnaz tangolar...
Bide hatırlayan varmı bilmiyorum ama çatı katı diye bir dizi vardı ben bayılırdım...Evlerinden taşınmak zorunda kalan aile çatı katında yaşıyorlardı kaçamak giriş çıkışlar olaylar... Farklı bir tadı vardı...
Ve en değerli servetleim hala saklarım ayşegül kıtaplarım... (Ayşegül küçük anne favorimdi) Babamla şarkımız Kayahan Seni versinler ellere...
Çocukluğum işte...Hasret kokan özlem kokan kardeşime anlattığımda uzak uzak dinlediği çocukluğum...Sevgiyle kalın...
Notiş:imzada yer alırsam mutluluk duyarım...

Ceva
09-10-07, 14:24

Öyle deme ama Niliwerda. Seninde vardır mutlaka güzel anıların. Biz çocuk olduğumuz için o zamanın en güzel yüzünü hatırlıyoruz, hatırlamayı seçiyoruz. Büyüklere sorarsak o dönemlere asla dönmek istemediklerini de biliyoruz. Ki ben çocuk olduğum halde hatırladıklarımı hala unutmuyorum sadece onları çocukluğumun dışında tutuyorum.

Fettan
09-10-07, 14:42
5 erkekten oluşan bir grup desem ,step by step desem hangi grup aklınıza gelir :img-wink:

http://img523.imageshack.us/img523/5959/newkidsontheblockcv6.jpg

Evet New Kids On The Block

pelin-ce
09-10-07, 14:50
Ne kadar anlatırsak anlatalım bitiremeyeceğimiz bir dönemdi.
Tadı damağımda kalan çocukluk yıllarım...

Herkes gibi tek tutkum Susam sokağıydı...
Özellikle Edi ve Büdü'nün didiş didiş hallerine bayılırdım.
Sonra gölgelerin gücü adına He-man ve kız kardeşi Şhe-ra ki onların baş düşmanı iskelator, Red- kit ve köpeği rintintin'in maceraları sonra Candy ve ilk aşkım Anthoni :img-in_lo (ki ölümünde ne kadar ağlamıştım) ve karizmasıyla Teryy.:img-wink:vardı
Ve kahramanım kaptan mağara adamı ve sopası:img-hyste
Barış Abi ile 7'den 77'ye (10 puan 10 puan 10 puan alkışşş) ve hediyeleri...

Mesela özel kanalların açılışı başladı ki günümüzün starı o zamanlar İnter star adı altında yayına başlamıştı. Kanal açılana kadar klipler verilmişti bende günlerce büyük bir heyecanla izlemiştim.:blink:

Ayşegül ve Cin Ali serileri...
Okumayı onlar sayesinde sökmüştüm ve ertesi gün öğretmenim tarafımdan göğsüme takılan kırmızı kurdela ile eve gururla dönmüştüm...
Her yazıma atılan başlık kırmızı kurşun kalemle olurdu. Defter köşeleri süslü ataçlarla dolardı. Kalemlerin üzerine yaylı oyuncaklar takılırdı ve her öğrencinin 24'lük keçeli kalemi ve mon-ami pastel boyaları olmalıydı...
Son dersin son 5 dakikasında montlar giyilip zilin çalması beklenirdi.

Sonra mahallenin her şeyi bilen bakkal amcaları...
Deftere yazdırılarak alınan yumiyumlar, leblebi tozları, altın para çikolatalar ve turbo sakızlar...
Sokaklarda elinde salçalı ekmek, yoğurtlu şekerli ekmek yemek...
Barbie bebekli, çay ve yemek setli oyuncaklarla, sokağa bir kilim atıp evcilik oynamak...
Akşam ezanına kadar yakar top, renkli istop, sek sek saklambaç ve ip atlamanın tadı bambaşkaydı tabi...

İlk filmim fasülye ağacı ve dev'di...
Sonra yabancı çocuk dizilerimiz vardı müthiş köpek Lessi, ve tatlı yunusumuz flipper...
Ve ailece izlenilen bizimkiler, kaynanalar ve diğerleri...

Her sonbaharda soba kurma telaşı...
Üzerinde pişirilen kestaneler, kurutulan yün fanilalar...
Çevirmeli telefonlar, ışıklı ayakkabılar ( ki çok ağlamıştım alınsın diye)
Bayramların dört gözle beklenmesi; para şeker ve mendil toplamak...

...............................
Nedense o dönemin çocukları olarak çok mutluyduk biz ama teknolojiye yenildik.

Böyle bir başlığa ne kadar ihtiyacımız varmış meğerse Sezinti çok teşekkürler...

filinta
09-10-07, 14:51
5 erkekten oluşan bir grup desem ,step by step desem hangi grup aklınıza gelir :img-wink:

Ah Ahhh. jordan'a olan aşkımı nasıl anlatsamkii:img-icecr şimdi neler yapıyolar acabaa

hey gidiii şimdi ki gruplara şarkıcılara bakıyorumda peşlerinde kaç kişi var kii...

duran duran'ın wild boys klibi için gece geç saatler kadar pop saati beklerdik..

orta 1'e gidiyordum(bilmem farkındamısınız ortaokul da yok artık) madonnanın yasaklı klibinin şarkısı like a prayer patlamıştı..o klip eşliğinde ordan arakladığımız figürlerle dans ederdik..

ve ve dansın pop 'un ilahı michael jackson.. onun gibi dans edebilen tek şarkızı yok gelmedi hala..

I'm bad.Black or White klipleri hala gözümün önüne gelir..:img-icecr

ARIMAYA
09-10-07, 14:54
Arkadaşlar öncelikle hafızanıza hayranım. Siz yazdıkça hepsi tek tek canlandı ve samimi söylüyorum gözlerim doldu... Nasıl güzel günlerdi pek çoğu gibi hayatımın en güzel yılları o zamanlarmış ; mutluluk nedir deseler tam olarak buna denk gelir..Her çocuk gibi çok yaramaz o yüzden bi dolu fırça yiyen ama ısrarla daha yaramaz olan... Tv olayında siz yazdıkça evet evet dedim ama birde pazar sinemaları yokmuydu; tam en heyacanlı yerinde annem bakkala sanki farzmış gibi illa o gün biten deteryanı almaya gönderince sinir olur ama mecbur giderdik. Ve radyodaki " Arkası yarın " lar vardı nasıl merakla beklerdik bi sonraki bölümü...
Hepinizi kocamaaaaaaaan kucaklıyorum nasıl güzel şeyler paylaşıyoruz... :img-kiss:

Melal
09-10-07, 14:54
Beyaz kurdaleler, siyah önlük, beyaz yaka:) Her 10 Kasım da beyaz yakaları çıkarır öyle sıraya girerdik.

Küllahta leblebi tozunu hiç istisnasız her yediğimde boğulma tehlikesi geçirir ama yine de ilk aldığım şey olurdu. Ne güzel tadı vardı.

TRT arkası yarınları; Kapı gıcırtıları, ayak sesleri..her şeyi, her duyguyu ne kadar güzel hissettirlerdi bize sanki dinlemiyor, izliyor gibi olurdum ve ne çok merak ederdim, o unutulmaz seslerin sahiplerini.

Hatta leblebi tozuyla ıslık çalma yarışı yapardık arkaşlarımızla.
Bir de o zamanlar düğme şekerler vardı bir kere az kalsın boğuluyordum.:)
Ve benim hiç unutamadığım artık olmayan Ender'in çikolatalı yumuşak şekeri vardı.
Şimdi de benzerler var ama asla aynı tatda değil.

O arkası yarınlar hiç unutulmaz ya.
Çıt çıkarmadan dinlerdik.
Hatta hatırlıyorum da annemler bitince kritiğini bile yaparlardı.:)

Müzik grubu deyince aklıma 90'ların başında çıkan Backstreet Boys geldi.
Ne meşhurlardı o zamanlar.:)

Pelin-ce kesinlikle biz mutlu çocuklardık.
Şimdi ki çocuklar gibi bilgisayarlarımız,cep telefonlarımız,süper oyuncaklarımız yoktu.
Ama sokaklarda,bahçelerde doya doya oynayarak büyüdük.
Annelerimiz bisikletimize bir yerden araba çıkarda çarparsa korkusu olmadan binmemize izin verdi.
Mahalle aralarında doya doya maç yaptık.
Evlerimizin bahçesine kurulup doya doya evcilik oynadık,ağaçlara tırmandık.
Şimdi ki çocuklara bakıyorum da bunlardan mahrum büyüyorlar.
Dört duvara kapalı çocukluklarını geçiriyorlar.

ARIMAYA
09-10-07, 14:59
....
Böyle bir başlığa ne kadar ihtiyacımız varmış meğerse

Sezinti çok teşekkürler...

Teşekkür kısmını atlamışım bende tekrar çok teşekkür ederim... mesajlara tekrar tekrar bakıyorum neler hatırlattınız neler... Kız olduğum halde erkek çocuklarının oynadığı üstten telle yürütülen murat124 oyuncak arabalardan da kullanırdım..

Fettan
09-10-07, 15:04
Okul araç gereçlerine devam hepimizin aklına gelenler din muhtlem ikili fasulye - ve çubuklarımız,abaküsümüz..

Kokulu üstünde arımaya resmi olan silgilerimiz

El yazsısı dersi için divit ve divit uçlu kalemlerimiz

Beslenme çantalarımız , renk renk suluklar , kar beyazı peçetelerimiz:img-blush:img-blush

Ah ah kesinlikle o zamanlar ne kadar farkındaydık bilmiyorum ama gerçekten güzel günler geçirmişiz...

Büyülü efsunlu bol janjanlı şimdiki dizilere bakıyorum birde bizim her pazar sabahları izlediğimiz hikaylerden derleme filmlere...

Cumartesiden Cumartesiye vardı bilirsiniz içinde origami öğretilen bir köşede vardı hala canım sıkıldıkça elime geen dikdörtgen bir kağıtla cüzdan yaparım :img-wink:

pelin-ce
09-10-07, 15:06
Pelin-ce kesinlikle biz mutlu çocuklardık.
Şimdi ki çocuklar gibi bilgisayarlarımız,cep telefonlarımız,süper oyuncaklarımız yoktu.
Ama sokaklarda,bahçelerde doya doya oynayarak büyüdük.
Annelerimiz bisikletimize bir yerden araba çıkarda çarparsa korkusu olmadan binmemize izin verdi.
Mahalle aralarında doya doya maç yaptık.
Evlerimizin bahçesine kurulup doya doya evcilik oynadık,ağaçlara tırmandık.
Şimdi ki çocuklara bakıyorum da bunlardan mahrum büyüyorlar.
Dört duvara kapalı çocukluklarını geçiriyorlar.

Sorma Melal şimdiki çocuklar teknoloji ile büyüyorlar...
Gerçekten zevk alarak oyun oynayan hiç bir çocuğa şahit olmadım ben isteksiz, diğerleri ne yapıyorsa ki bu bilgisayar oyunu oluyor genelde ona adaklanarak evden dışarı çıkmaz hale geldiler...

Ah bilgisayar oyunu dedimde aklıma ne geldi mesela bizim zamanımızda tetrisler vardı puan yapıp isim yazabilmek için ev ahalisiyle yarışırdım...:)

gzd_gzd
09-10-07, 15:09
Oyun deyince aklıma bir oyun daha geldi.
Bilmem ismini hatırlayanınız var mı?
Kağıtla oynardık.
Kağıdı tuzluk gibi bir şey yapardık parmaklarımızı altındna geçirirdik.
Kağıdın içeride kalan taraflarına bir şeyler yazardım ve hengisi diye sorup sayardık sonra hangi taraf gelirse açardık.:)

hatırlamaz olurmuyum hiç :)
ilkokulda tenefüslerimiz tuzluk yapmakla geçerdi,derslerde de öğretmen duymasın diye fısıltıyla rakamlar söylerdik birbirimize,ne kadar rakam söylersek o kadar kapatıp açardık
kötü şeyler yazılan taraf denk geldiğinde mızıkçılık yapardık hatta :)

pelin-ce
Okul araç gereçlerine devam hepimizin aklına gelenler din muhtlem ikili fasulye - ve çubuklarımız,abaküsümüz..

Kokulu üstünde arımaya resmi olan silgilerimiz

El yazsısı dersi için divit ve divit uçlu kalemlerimiz

Beslenme çantalarımız , renk renk suluklar , kar beyazı peçetelerimiz:img-blush:img-blush

Ah ah kesinlikle o zamanlar ne kadar farkındaydık bilmiyorum ama gerçekten güzel günler geçirmişiz...

Büyülü efsunlu bol janjanlı şimdiki dizilere bakıyorum birde bizim her pazar sabahları izlediğimiz hikaylerden derleme filmlere...

Cumartesiden Cumartesiye vardı bilirsiniz içinde origami öğretilen bir köşede vardı hala canım sıkıldıkça elime geen dikdörtgen bir kağıtla cüzdan yaparım :img-wink:

Bunlara değinmişken tutum ve tasarruf haftasında bir gün okula getirilen kekler börekler, kurabiyeler, meyve ve suları vardı. Herkes birbiri ile paylaşarak bir sürü yiyecek tadardı. Her yıl o günü dört gözle beklerdik...

O küçük fasulyeler, çubuklarla harf yazmalarımı unutamam...

Fettan
Hakkını yemeyelim Banu Alkan'ın Banu Alkan olduğu yıllardı...

Banu Alkan-Ahu Tuğba-Serpil Çakmkalı-Hülya Avşar - Kenan Kalav (Aşıktım o zamnalar :img-in_lo)Tolga Savacı -Salih Kırmızı - Salih Güney gibi isimlerin başrol oynadığı Cüneyt Arkın'ın komiser Cemil ,Tarık Akan'ın polis , Kadir İnanır'ın Deli Kadir olduğu c.tesi geceleri yayınlanan Türk Filmlerinde yer aldığı dönemlerdi....

_BeRFiN_
09-10-07, 15:10
neler yazılmış neler hepsi hafızamda birden kendimi yaşlanmış hissettim ve o günlere dönmeyi o kadar isterdim ki nerden başlasam anlatmaya

ocukluğum denince aklıma ilk gelen şeyden başlayalım...bizim çocukluğumuz şimdiki gibi beton binalar arasında geçmedi,çocukluğumda oyun oynadığımız yerler şimdi koca koca binlarla dolu olsada o zamanlar mahallemizdeki ev sayısı 15 ten fazla değildi ve her taraf toprak arsalarla doluydu.annelerimiz oralara domates karpuz falan ekerlerdi,etrafları papatyalar gelinciklerle doluydu arkadaşlarla annelemize marka hediyeler değil oralardan topladığımız çiçekleri verirdik anneler gününde hediye olarak.
Durum böyle olunca evde pek vakit geçirmezdik yazları.Ailemizinde içi rahattı pek fazla araba falan olmadığı için sokaklarımızda oyunun en zevkli yerinde annem kızım koş bakkaldan ekmek al diye yollardı balkondan parayı mandala sıkıştırıp aşagı atardı ben bakkala giderdim ekmeği aldıktan sonra paranın üstü kalmışsa değmeyin keyfime ya leblebi tozu alırdım (şimdikiler bilmez ama öyle şahane tadı vardır ki) ya hatırlarmısınız beyaz küçük bi plastik kutu içinde çokokremler olurdu beyaz küçük bir çöple yerdik onu çok severdim bide onun tüplüleri vardı konuya dönüyüm yada sporcu kağıdı alırdım bakkalımızın önünde hep çocuklar olurdu onlarla sporcu kağıdı oynardım gözlerimizdeki prıltıyı anımsıyorum takımına mı rakamına mı oynuyoruz derken ev geldiğimde annemden bi azar işitirdim nerde kaldın die ben heleki o gün sporcu kağıdı oynarken yenmişsem anne bak ben üttüm hemde 15 tane annem bazen terlikle karşılık verirdi.
o zamanlar şimdiki gibi büyük alış veriş merkezleri yok tu ama her şey mevcuttu 2 metre küp küçücük alanda hemde yazdırma vardı o zamanlar mvlüd abi şurdan şeer aldım yaz der para bile ödemeden çıkardık bakkaldan...

oyunlarımız arasında saklambaç kovalanbaç(çok saçma bişiydi amaçsızca kovalardık birmirimizi),yerden yüksek,ebetura 1-2-3,beş taş,yakan top,çamurlarla oynardık,ip oynardık ve unutulmaz oyunumuz beyzbol turnuvalarımız olurdu mahallenin çocuklarıyla...tasolar vardı,sporcu kağıtları,kağıt bebekler ........

akşamları tek başımıza asla tadı çımayan bisiklet paten turlarımız olurdu biz dışarda bisiklet sürerken annelerimiz dışarda komşularla birlikte çay içip dedikou yapıyor babalarımızda komşularla okey oynuyo olurlardı.

eminim çocukluğum bu kadar değildir aklıma bunlar geldi şimdilik..

Kısacası 80-90larda ne vardı neler hatırlatıyor bana

-o zamanlar cep telefonu gsm hatları yoktu jeton vardı jetonla arardık birilerini
-Kayahan, Nilüfer, Sezen Aksu, Barış Manço vardı ilk onlardan öğrendik şarkı söylemeyi sonra burak kut,yonca evcimik,grup vitaminn
-elvan marka gazoz( hatırlarmısınız reklamı Elvan içelim, bir oh diyelim. Elvan içelim, Elvan),toz leblebi,kutuda ve tüpte çokokrem,sporcu kağıdı,taso,misket,tahta topaç,gazoz kapakarı(ne sarı gofretler,işe yara diye sorarsanız önce taşla iyice düzleştirip daha sonra ortasında iki delik çıp o deliklerden ip geçirirdik ve yaprakları kagıtları vs keserdik tabi sadece gazoz kapağı oyunllarında sadece birisi bu)....
-LCW giyerdik o zamanlar...
-He-man,şira(nası yzılıcanı bilmiyorum) tusubasa, makabayaşi,heidi,susam sokagı vardı
-perihan abla,bizimkiler,barış manco ıle 7 den 77,yalan rüzgarını dallası pek izlemesemde hatırlıyorum,bizim ev vardı kaçırmazdım,akıllı köpek lessi,süper baba,alf,uzaylı zekiye vardı
-çim kafalar mıydı neydi hatırlamıyorum talaş ve toprak karışımı bi kutunun bezin içinde üstüne çim ekilmiş ve o şeye ağız göz falan çizilirdi sonra çimler büyüdükçe biz onları keserdik saçını kesiyoz diye,fasülye yetiştirirdik plastik kutuda pamuk altında
-kemalettin tugcu kitapları okurduk

-en önemlisi 80 li 90 lı yıllarda utanma vardı ar damarı denilen bir damar vardı insanlarda.

Melal
09-10-07, 15:14
Sorma Melal şimdiki çocuklar teknoloji ile büyüyorlar...
Gerçekten zevk alarak oyun oynayan hiç bir çocuğa şahit olmadım ben isteksiz, diğerleri ne yapıyorsa ki bu bilgisayar oyunu oluyor genelde ona adaklanarak evden dışarı çıkmaz hale geldiler...

Ah bilgisayar oyunu dedimde aklıma ne geldi mesela bizim zamanımızda tetrisler vardı puan yapıp isim yazabilmek için ev ahalisiyle yarışırdım...:)

O tetrisler nasıl unutulur ya.
Benim tetrisi mi bir arkadaşım bozmuştu da kaç gün yas tuttuydum.
Tabii o zamanlar oyuncağımızın bozulunca hemen yenisi alınmazdı beklerdik.

Şimdi ki çocukların her istedikleri alındığı,yapıldığı için mutsuzlar.

Fettan o araç-gereçler nasıl unutulur ya.
Hele patates baskısı yapmamızı hiç unutmam.
Kara kalemle resim yaptırırdı öğretmenimiz.
Sonra renkli kağıtlardan baskı yapardık.
Su mataralarını da unutamam rengarenk olurlardı.
Hatta bahar zamanında annemden gizlice matarama soğuk su koyardım.:)

pelin-ce
09-10-07, 15:14
Hakkını yemeyelim Banu Alkan'ın Banu Alkan olduğu yıllardı...

Banu Alkan-Ahu Tuğba-Serpil Çakmkalı-Hülya Avşar - Kenan Kalav (Aşıktım o zamnalar :img-in_lo)Tolga Savacı -Salih Kırmızı - Salih Güney gibi isimlerin başrol oynadığı Cüneyt Arkın'ın komiser Cemil ,Tarık Akan'ın polis , Kadir İnanır'ın Deli Kadir olduğu c.tesi geceleri yayınlanan Türk Filmlerinde yer aldığı dönemlerdi....

Tabi Küçük Emrah ve Küçük Ceylan'ın buram buran acı tüten filmlerinide unutmamak lazım. Hiç iyi bişey olmaz mı bu zavallılara diye çok hayıflandım...:)

Melal
09-10-07, 15:19
Ya bir de benim o yıllardan hatırladığım şeylerden birisi.
Star'ın daha doğrusu o zamanlar İnterStar'dı parliament pazar gecesi sineması vardı.
Hatta başlarken fonda All My Life şarkısı çalardı.
Ne güzel filmler yayınlanırdı pazar sinemasında.
Önce Bizimkiler izlenir ardından da pazar gecesi sineması.:)

pelin-ce
09-10-07, 15:21
Çamurdan kotluk, yatak tencere tava gibi malzemeler yapar onları binbir zahmetle kurutup evcilik oynardık...
En zevk aldığım oyunlarsa tekerlemelerle elllerimizi birbirine çarpardık...
Hatta en sevdiğim biraz aklımda...
Tam emin olmamakla beraber şöyleydi sanırım.

Appa ruppa rup rup fıstık
Yes yes yesyes fıstık
No no nono fıstık
Eti mela fıstık....:img-hyste:img-hyste

Melal ilk mataramı hatırladım bak...
Kırmızıydı ve üzerinde bardağı vardı çok severdim onu sonra biraz daha modernleşti pembe bardaksız hale dönüştü:)

Sonra 9 katlı renkli sert plastik toplar vardı onlarla oynamaya bayılırdım...

Melal
09-10-07, 15:23
Pelin sen tekerleme deyince aklıma geldi.
Ellerimizi çırparak bir oyun oynardık.
Tam hatırımda değil tekerleme ama ülke isimleri sayardık.
Ayy neydi yaa hapı yuttu amerika falan mı ne denilirdi her bir kaç ülkenin sonuna bir şey söylenirdi.
Neydi ya bir hatırlasam.

Argosy
09-10-07, 15:24

Nasil hatirlamam.. Kendilerine olan hayranligimiz yuzunden az daha ortaokulda disipline gidiyorduk bir grup arkadasla. Sahi bizim zamanimizda disiplin kurullari vardi.Simdi de var midir acaba?

Pazar gunleri sinema dendigi zaman, aklima hep sabahlari cikan Tarzan filmleri gelir...

80 li yillara ait benim mailime gelen gozlerimi dolduran alinti da asagidadir.

1980li yıllarda hayatının ilk tecrübelerini yaşamış, ilkokula gitmiş,
Kenan Evren´i, Erdal İnönü´yü, Özal'ı tanımış olmak,
Ajda Pekkan´ın Alo, Michael Jackson´ın Pepsi reklamlarını hatırlayacak
kadar
şanslı
olmak demek.

Big in Japan, The Final Countdown, Eye of The Tiger demek.
İcraatın içinden demek, "Semra koy bir kaset de neşemizi bulalım"
demek.
Köprü demek, ödediğiniz her kuruş verginin yol, su, elektrik olarak
size
geri dönmesi demek

Voltran Voltran Voltran demek , depozito toplamak adına kola şişesi
biriktirmek demek , Adile Naşit`ten masal dinlemek demek.

Debbie Gibson, tiffany, Jason Danovan, Sandra, Modern Talking. vb.
dinliyor
olmak...
Comanchero´nun ve life is life'ın sözlerini ezberlemeye çalışmak
demek...
Michael Jackson, Madonna, Samantha Fox demek

Korhan Abay, Cenk Koray, Metin Milli, Ersen ve Dadaşlar demek.
Clementine, He-man, She ra, Transformers demek.

Okula siyah önlükle gitmek demek. Kayahan, Nilüfer, Sezen Aksu, Barış
Manço
ile büyümek demek.

İhtilal çocuğu demek, Köle İzaura demek, Ziyaretçiler demek!!!!
Acidçi misin metalci mi demek...

Moruk demek,
Herild yani demek,
Hey corc versene borc demek,
olmaz maykil bende de yok cevabını işitmek demek,
geriye dönüp baktıkça iç geçirmek demek...

Yüzyıl içindeki en iyi, en kıyak kuşak. Hem eski hem yeni olmak demek.
Biraz gözü açık bir 80'li, yüz yıllık nesil kültürünü bir porsiyonda
almış
demektir.

edi mörfiiiiiii huuuuuuuuuuuuuu şörli makleeyynn yeeeeeee diye bağırıp
en az bir technotronic kasetine sahip olmak demek.

Mahalle çeşmelerinden su içmek, bayramları iple çekmek, cumhurbaşkanı
denince Kenan Evren'i hatırlamak demek

Koltuk altında topla okul bahçesine yalnız giderken "nasılsa oynıycak
birileri vardır" diyebilmek demek

Eti kemik geçiyor demek;

Evden çıkmayan bilgisayar bebeleri haline gelmeden çocukluğunu
yaşayabilmiş,son dönemin bir üyesi olmak,

Ne sorusuna zonk cevabı vermekten zevk duymak, büyüteç ile kağıt yakmak
ve
siyah kağıtların beyaza oranla daha kolay yandığını keşfetmek, 9
voltluk
pile dilinle dokunup o ekşi anı yaşamak,

Televizyon konserlerini teybe çekerken odaya giren anneyi hemen
susturmak,
23 nisan çocuk şenliğinde gelen yabancı çocuklara 5 dakikada aşık olmak
demek

Son dersin son 5 dakikasında parkeleri giyip zilin çalmasını beklemek,
hurraa kapıya doluşmak, dışarıya pestil olarak çıkmak demek, sinek
ilacı
arabalarının arkasında bıraktığı bulutta deli gibi dolaşmak demek.

Kutu kolayı açtıktan sonra kapağını çekip çıkarıp atmak demek

Tipe bak demek,

Fon müziği Laura Brannigan'dan Self Control olan günler.
Bakkala gitmenin, sokakta oynamanın, harçlık toplamanın geçerli
sayıldığı,
Havuç´un olmadığı yıllar demek... her şeye rağmen temiz ve el değmemiş
bir
hayat demek...
Sonrasında biz büyüdük ve kirlendi dünya demek.

Pazar akşamları mecburen yıkanmak ve erken yatmak demek

Sesi açıp kısmak için televizyonun dibine kadar gidip üstündeki
düğmelere
basmak zorunda olmak demek

Şehirlerarası yolculuklara çıkarken otobüsün 302s olması için dua
etmek.
Bilet alırken arka kapının önü ve tekerlek üstü olmasın demek.

Resimli futbolcu kartları demek, süper babaanne demek, fantayla kolayı
karıştırmak demek, mahalle kavramı demek.

Çavuşevsku ve karısının kurşuna dizilişini TV'den seyretmek demek, o
görüntülerin yıllar sonra bile kafadan hala çıkmamış olması demek.

Anket ve hatıra defterlerinin olması bunlara seviyorum ama kimi diye
başlayan maniler yazmak,önünde tek arkasında 2 çizgi olan külotlu
çorapların
havada sallanarak giydirilmesi, içinde biri sabunlu iki ıslak bez olan
mustili beslenme çantası, dantel yaka, yenen kokulu silgi, leblebi tozu
çekerken atlatılan ölüm tehlikeleri, hulohop, ayak bileğine takılarak
çevrilen top, sek sek oynamak, bayramda mahalleye dağılıp şeker
toplamak,
müsaitseniz annemler size gelecek demek.

TRT´nin yayın akışının bitmesiyle çalan İstiklal Marşı için ayağa
kalkıp,
marşı hazır olda bangır bangır söylemek ve marşın bitiminden sonra
çıkan tiz
"biiiiiiiiiiiiip"sesine rağmen televizyonu kapatmamak demek.

Zerrin Özer demek. Nasıl da geçmişti bütün bir yaz demek.
Bu şarkıya kafanda klip çekmek demek.

Annelerin Çernobil yüzünden çay içirmemesi, gofret yedirmemesi demek..
Challenger'ın olduğu günkü haberleri hatırlamak demek..
PKK saldırılarında her gün mutlaka birilerinin öldüğünü duymak ama
anlamamak
demek.
Veronica Castro'yu güzel zannetmek demek.
Kenan Evreni Atatürk zannetmek demek.

Yazlık diskolarda içeri alınmamak demek, bunun için ağlamak ve içeride
- her nedense- You are in the army now- şarkısında sarmaş dolaş dans
eden
abi ve ablalara bakıp özenmek demek

Gorbaçov´un kafasındaki kırmızılığın ne olduğunu merak etmek, anneye
"Zeki
Müren´e teyze mi diyim amca mı diyim" diye sormak,

Kenan evren´in cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılırken Çankaya köşkü
basamaklarından yavaş yavaş inip sekreteriyle vedalaşmasını hatırlamak.

"Hayat Bilgisi" kitabında Kenan Evren´in resmi olması, her yere modern
cami
inşa etme furyasına anlam verememek, batman ve Şirnak´ın henüz il
olmadığı
günleri hatırlamak, Özal'ın çenesinin enteresan yapısına anlam
veremeyip,
"acaba benim çenem de ilerde böyle olur mu" kaygısıyla aynaya bakmak
demek...

breyk breyk arkadaş arıyorum demek
Eve lazım olur diye fazlaca pul almak demek
ho ho ho hoover demek
Zeki Müren'in size alo diyoruuuum demesi demek

İlkokulda Halley, Petrol ve Komancero şarkılarını uydurma sözlerle
söyleyerek dans eden Tolga Han özentisi sefil dans grupları kurmak okul
sonrasında ise her gün koşturarak eve gidip; bu toprağın sesi
programında
kımıl zararlısı ile mücadele yöntemleri, orman köylüsünün sorunları ve
yüksek randımanlı durum bugdayı türleri ile ilgili verilen faydalı
bilgilerin ardından Kamber ağa ile uyanık skeçlerini büyük bir ilgi ile
izlemek demek küçük yaşta bilinçli bir çiftçi kadar ziraat bilgisine
sahip
olmak demek sinemalarda the Lord of the rings, Harry Potter vs. izlemek
yerine Jules Verne romanları okumakla geçirilen bir çocukluk demek

Aldım çantamı kolumaaa,
çıktım Dallas yoluna,
ben Babi´yi beklerken
Ceyar girdi koluma
şarkısını dansıyla birlikte bilmek demek.

Kimler geliyo kimler?
sana ne, sana ne?
Ama bunu söylemenize gerek yok ki,
ben yapınca alışverişi, zaten alıyorum satış fişi replikleri barındıran
Ali-Ayşegül Atik reklamı ve bakkal amca, bir pergel, bir kalem, bir de
çikolata alacağım.
Erooooolll, Eroooolll (mahallede çocuklardan biri) buraya gelin dedim
size
buraya !
fişini de al oğlum´daki Meşhur Erol,
hadi hep birlikte, hep birlikte,
biz biz olalım
yemeklerden önceeee,
lavaboya koşalım,
hafta da bir kere tırnakları keselim,
fırçalayıp onları tertemiz olalım diye şarkılar ezberleyen bir nesil
olmak

İcraatın içinden izleyip Özal´ın kalemine bakıp hipnotize olmaya
çalışmak

Videocudan American Ninja, Kartal, Kan Sporu ve Evil Dead gibi filmleri
kiralamak demek

Analogtan dijitale geçiş devrini yaşamış birey olduğunu anlamak ve
ikisinden
de farklı zevkler aldığının farkına varmak demek

Çok güzel bir ülkenin son yıllarını hayal meyal hatırlamak, sonra da
çivisinin çıkışını görerek büyümek demek

Hava durumlarının eksi değil de "sıfırın altında bilmem kaç"
denildiğini
bilmek demek

Apartmanın çatısına 5 metrelik anten takıp üstüne de tencere kapağı
bağlayan
bir abinin sizi TV önüne oturtması ve çatıdan oldu mu diye bağırıp
anteni
ayarlamaya çalışması . Yunanistan kanallarını görüntülemek adına ..
oldu
oldu diye camdan kafayı çıkarıp bağırmak ve kimsenin buna şaşırmaması
demek.
Siyah beyaz ve karlı bir görüntü de olsa ..
Üstelik Yunanca tek kelime anlamasanız da gündüz vakti çizgi film
izlemek
için az debelenmemiş olmak demek...
Muhtemelen hayatımız boyunca yaşadığımız en güzel 10 yıl demek...

TRT 1´de oluşan sorunlar sonucu yayına bir süre ara verildiğinde ekrana
getirilen donuk ağaç, dağ bayır resmine 10 dakika hareketsiz bakabilmek
demek,

Metin-Ali-Feyyaz uclusunu, Seytan Ridvani, Kral tanjuyu bilmek demek…

Susam Sokagini izlemek demek..

Bos ve sIKICI gecen derslerde isim-hayvan-bitki-sehir , kim-kiminle-nerede-ne yapiyor? oyunlarinin gulmekten oldururcesine oynanmasi demek…

Seyyal Taner’in Naciye Naciye sarkisiyla , turkiyenin Tina Turner’I bu kadin diyerek onunla birlikte cilginca dansetmek demek..

Türkiye'de yaşamış son mutlu kuşak olduğunu hüzünle hissetmek demek ..

Alintidir..

Melal
09-10-07, 15:30
Argosy süper bu yazı ya sağol.:)

80'lerin şarkıları şahaneydi ya ne güzel şarkılardı hala sıkılmadan dinliyorum.
Şu herild yani'yi ben ne çok kullanırdım ayy ne iğrençmiş.:img-hyste

Bizim zamanımızda çocukların kumbaraları olurdu.
Evde ne kadar bozukluk varsa aşırıp atardım.:)
Hatta okula giderken annem harçlık verirdi babam annenden aldın mı diye sorunca yalan söyleyemez almadım diyemezdim ama az verdi ancak simit alırım derdim babamdan da accık para koparıp birini harcar diğerini kumbaray atardım.:img-hyste
Ne hain evlatmışım ben ya.:)

Bir zamanlar iki katlı otobüsler vardı.
Üst kata binelim diye az tutturmazdım.
Şubat tatili demek Ankara'ya babaaneme gitmek ve iki katlı otobüsle gitmek demekti benim için.:)

Bir de bizim zamanımızda özel radyolar yeni yeni kuruluyordu.
Süper fm'in ilk zamanlarını hiç unutamam ya.
Kadir Çöpdemir'in Maksat Muhabbet programı vardı.
Hop Dedik Ayhan vardı.
Daha bir dolu program ve programcı vardı hemen aklıma bu iki isim geldi.:)

Fettan
09-10-07, 15:33
Sevgili argosy hepsi harika yalnız Herıld yani 'yi :img-hyste :img-hyste :img-hyste unutmak mümkünmü...

Break dans modası vardı
Mori Cante'nin Yeke yeke şarkısı ve moda olan lastik ayakkabiları vardı

Melal Kumbara dedinde aklıma geldi bankaların amblemlerine göre kumbaralar olurdu Garanti Bankasının yonca şeklinde Pamukbankın elma şeklindeydi .

banubanu
09-10-07, 15:36
Ben hep 80'li yıllarda çocuk olmanın biraz şanssızlık olduğunu düşünürüm. Tam o sıralarda darbe olmuş, ne konuşsan suç.. Abimlerin kitap yaktıklarını hatırlıyorum, bir de evde taa dedemden kalan bir bıçak vardı hani duvara asmalıklı, onu da arka balkondan atıp yok etmişlerdi.
Sonra durmadan gezen cemseler.. 12 Eylülde Hasan Mutlucan türküleriyle uyanmak.. bunu şimdiki çoıcuklar alay ederek konuşyorlar ama bu ciddiydi..
Öyle her kafana estiğinden sokağa çıkmak yyooookkk.. nereye hemşerim diye sorarlar adama...
85'temi bir kar yağmıştı İstanbul'a of of.. okullar bir hafta tatil. Ama şimdiki gibi kar atıştırınca tatil olmazdı ki.. Cidden çok büyük bir kar yağmıştı.
Sonraaa kıyafetler bence çok kötüydü..
Bayanlar permalı saçlarını tepelerinde kelebek tokalarla topluyorlardı. Belden kemerli elbiseler vardı. Turuncu ve pembe çok modaydı. Erkekler bile pembe giyiyorlardı her kyafetlerini. Sonra tulumlar vardı... iğrenç demek istiyorum onlara.. Pantalonların paçaları biraz kısaydı çorap görünürdü.
Madonna "papa don't preach" söylüyordu. Deli deli kıyafetleri vardı, kızlar biraz garip giyindi mi Madonna gibi derdik.
HİBSUB'u bilen var mı? İlk bilimsel çocuk programlarından birinde bir bilgisayardı. Onun isminin kısaltmasıydı. Ben şimdi bile bu kısaltmayı bazı kişiler için kullanıyorum.
Televizyonlar saat 7 de açılırdı ilk önce çizgi film olurdu. sadece hafta sonları biraz daha fazla yayın olurdu.
oo daha neler neler
aklıma gelsin yazarız daha..
HİBSUB'u hatırlayan var mı?

Argosy
09-10-07, 15:39
Buradan su sonuc cikiyor. 80 li yillarda cocukluk yasamis her birey hayatinin bir devresinde mutlaka herald yani li cumleler kurmustur. :)

Peki kim gencler dizisiini hatirliyor. Oktay Kaynarcali, Fikret Kuskan li(kivircikti o zamanlar:)), ziya Kurkut lu o tek genclik dizimizi..

Melal
09-10-07, 15:42
Buradan su sonuc cikiyor. 80 li yillarda cocukluk yasamis her birey hayatinin bir devresinde mutlaka herald yani li cumleler kurmustur. :)

Peki kim gencler dizisiini hatirliyor. Oktay Kaynarcali, Fikret Kuskan li(kivircikti o zamanlar:)), ziya Kurkut lu o tek genclik dizimizi..

Pek fazla izlediğimi hatırlamıyorum ama görmüştüm.
Ya bir de o zamanlar Mehmet Aslantuğ ve Osman Yağmurdereli'nin oynadığı İz Peşinde diye bir dizi vardı.
Ben yayınlandığı zaman pek izlememiştim hatırlamıyorum ama bir kaç sene sonra yayınlanan tekrarlarını izlemiştim ne güzel diziydi ya.

NîlûferY
09-10-07, 15:42
Ceva'cım beni yazmaya teşfik ettiğin için sağol, Aynı şekilde Sultancım sende :)

Hmm düşündüm düşündüm düşündüm aklıma bunlar geliyor:

Biz her hafta Pazar günleri Londranın biraz dışında bulunan çiftliğe giderdik (Honeydale Farm) orda ayıptır söylemesi mangal yapardık))
Oranın bi özelliği; tarlalardan meyve-sebze toplardık yani bi nevi pazara gitmiş gibi olurduk (tek fark meyveleri-sebzeleri sen topluyorsun)
Bu benim unutamadığım güzel anılardan bi tanesidir.
Okuldan eve, Evden okula, başka aktiviteler yaşamazdım.
Nasıl bir çocuksam o günlerde pek Tv izlemezdim,
Ama tabii ozamanlar çocuk olduğumdan dolayı (5-6 yaşlarında) Çizgi-Film olarak "Tom & Jerry"e hayır demezdim:)
(Hala Tom & Jerry"i yayınlasalar hiç bıkmadan izlerim, hatta annemle beraber izlerim:) Annemde çok seviyorda:))
Türkiyeye geldiğimde pek bişi yaşamazdım, yani anca onu gör bunu gör şunu gör 2-3 ay geçiverirdi.
Kıyafetlere gelirsek eğer:)
Çizgili kıyafetleri hatırlıyorum, enine çizgiler, bol bol olurdu, kemerler falan takılırdı.
Tvye gelirsek:
Ben tuhaf bi çocuktum aslında pek tv izlemezdim, sadece bi kaç türk kanalı çıkardı zaten,
Tek hatırladığım Perran Kutman, Şener Şen, Şevket Altuğ, Kemal Sunal filmleri:)
Bu filmleri babam video olarak kiralardı.
Müzik dinlememde tuhafmışım, Londrada olduğum halde yabancı müzik pek dinlemezdim:)
Ama o zamanlar taktığım şarkılar vardı;
Sezen Aksu - Sen Ağlama, çok severdim bu şarkıyı, sonra okulda çok söylerdim; Fatih Erkoş - Ellerim Bomboş :) Ne alakaysa ozamanlar (9-10 yaşlarındayken) bu şarkıyı bağıra bağıra söylerdim okulda, Türkçe anlamayan arkadaşlar çok bıkmıştı benden :img-hyste
Ha bide Tarkanın Oynama şıkıdım şıkıdımı unutmayalım :img-hyste
Demin bana hatırlattınız;
Evde Atari oynardık, çok meşhurdu ve nerdeyse her evde vardı,
En sevdiğim ve hala önüme verseler bıkmadan oynayacağım: Super Mario vardır:)

Ay aklıma bunlar geldi, iyiki beni teşfik ettniz, daha aklıma gelirse yazarım:)

Fettan
09-10-07, 15:43

Ah ah hala Fikret Kuşkan diye inliyorsak taa o günlerden gelen bir durum bu...
4 kişiydiler diğer 4.kimdi hatırlayamıyorum

Pekiiiii desemki
I Love You I Love You
Do you love me?
If you love me, kiss me kiss me :img-hyste :img-hyste :img-hyste

pelin-ce
09-10-07, 15:44
Pelin sen tekerleme deyince aklıma geldi.
Ellerimizi çırparak bir oyun oynardık.
Tam hatırımda değil tekerleme ama ülke isimleri sayardık.
Ayy neydi yaa hapı yuttu amerika falan mı ne denilirdi her bir kaç ülkenin sonuna bir şey söylenirdi.
Neydi ya bir hatırlasam.

Onu hatırlayamadım Melalcim ama benim hatırladığım bir ip oyunu vardı...
Gece gündüz ip atlardık bu tekerlemelerle..

İsveç, Norveç, Danimarka...
Belçika, Belçika, Hollanda:P

Melal
09-10-07, 15:45
I Love You I Love You
Do you love me?

Ayy bu nereden geldi aklına.
Bu şaheser nasıl unutulur ya.

80'ler,90'lar deyince unutulmayacak şeylerden birisi de sanırım Eurovision'dur.
Pek izlemezdim ama haberlerden,gazetelerden takip ederim.
O zamanlar çok önemliydi.
Hatta her hüsranla dönüşümüzde politik oyunlar var denilirdi.:)

Pelin'cim o dediğin oyunu da hatırladım.
Biz çocukken ne kadar çok oyun icat ediyormuşuz.:)

sude9
09-10-07, 15:46
herkes çok güzel şeylere değinmiş...bazen hafızam balık hafızası olup çıkıyor...kayıt merkezine bir baktırsam iyi olacak herhalde:) ama yazılanları okuyunca hatırlamaya başladım...yoksa hafızama haksızlık mı ediyorum:)

soba üzerinde mandalina kabuklarını koymak en sevdiğim uğraşlardan biriydi...

Şeker kız Candy,Georgia(dizi gibi hergün izlemek ayrı bir keyifti)kurabiye canavarı en sevdiklerimdi...kurabiyeleri yeme tarzına bayılırdım...

Kara Şimşek...müziği,sürücüsü(ismini hatırlamasam da) hala aklımda...bazen tekrarı verilse de nostalji yapsak diye düşünüyorum

Pazar gecelerini bir başka beklerdim...malum parlement sinema klubü gecesiydi..starday dı...sanırım en güzel filmleri veriyordu ve bu nedenle sürekli takipteydim

Elm Sokağı serisinden felaket derece korkmuşumdur şu an komedi gibi gelse de hala izleyemem,anında kanalı değiştiririm:)

Niye izlediğime hala anlam veremedim ama izlediğim marimar serileri:)

bir de renkli küçük poşetler ve peçete koleksiyonlerı modaydı..ikisinde de ayrı ayrı toplamış,senelerce saklamışımdır....

Bayramlar da çocuklar hep beraber toplanırdık ellerimize siyah poşetler alır içini şeker ile doldurmadan eve gelmezdik...küçük çantalarımız da vardı kimilerimizin ama poşette ısrar ederdik...

Tarkan'ın kıl oldum abi Yonca'nın aboneyim abone hakan Peker'in hey corç versene borç şarkıları dansları ve kıyafetleri pek bi hoştu:)Yonca'nın dansını ezberlemiştim:)

filinta
09-10-07, 15:49

ilk önce o alıntıladığın yazı için çok teşekkürler..gözlerim doldu ne çok şey yaşamışım..hepsinide yaşamışım..iyi ki de yaşamışım..

be ben ben hatırlıyorum demek istiyorum..hey gidi heyy..okytay'ın saçları vardı birde..4. kişi metin belgin'di..şimdi binbir gecede zafer'i oynayan..

herıld yani siz cümle olurmu kii..
:img-wink:

bide zzztt erenköy vardı dimii..
perihan abla daki şöför ismet'in deyimi vardı..

e e e e küt..ağzına püsküüt eline mis süt..( devamını çocuklar icat etmişti )

Argosy
09-10-07, 15:50
Fenerbahçe kalecisi Tony schumacher reklamlarında oynamıştı...
''SABA çok ii tilivizon'' ... Tabii bir de yakisikliligiyla hepimizi mest eden, Metin Tekin de oynamisti. O zamanlar Sevval Sam la evlenmemisti henuz.:)

Bi de ITT Schaub-Lorenz TV ler vardi/Bizim ilk renkli tv mizdi. Ve reklami da yanlis hatirlamiyorsam "tik tik tik ITT Schaub-Lorenz " gibi bir seydi.

Gazeteler hep ansiklopedi kuponlari verirdi..büyük larousse , meydan larousse ,hayat ansiklopedisi , yeni resimli bilgi ansiklopedisi( en sevdiğim bu ) , renkli sosyal bilgiler ansiklopedisi , 20. yüzyıl , grolier americana ansiklopedisi... burdan şu sonuçta çıkıyor aslında.o zamanlar gazeteler falan ne faydalı işler yaparmış.ne güzel yıllarmış onlar..

Bir de donem odevlerimiz vardi. Gunlerce, yukarida saydigim ansikopedileri okuyup ,iclerinden en guzel bilgilerle, temiz kagida, dolma kalemle, kesinlikle hatasız, ozene bezene yaptigimiz odevler...

_BeRFiN_
bide 90 ların unutulmaz şarkıları vardı şimdikilerden kat kat güzeldi bazılarını paylaşmak iztiyorum hatta üşenmeyip şarkı sözlerinide yazıcam....(yanlış hatırladığım şarkılarda olabilir)

öncelikle çok sevdiğim ve bir trafik kazasında kaybettiğimiz kerim tekin şarkılarını eklemek istiyorum

cici baba
Pencereni aç perdeyi arala
Geleceğim rüyalarına
Sevişeceğiz sabahlara kadar
Sırf inat senin cici babana

Akşamlar>>beni benden alan canıma can katan bu can sana hayran dayanamam

daha ne şarkıları vardı..karbeyaz,kara gözlüm ....

Akın hatırlarmısınız rebeka yla ünlüyü o zamanlar

Gidelim hadi senle bu gece Rebeka'nın yerine
Götürelim rakı fazlasıyla Gel canım yakışır sana
Kafanı bozma öyle her aşka Götürelim yakışır sana.. diye uzar gider...

Burak kut o zamanlar çok severdim ne ünlüydü
Benimle Oynama sı

Benimle oynama söyledim sana
Şansını zorlama uğurlar olsun...

yaşandı bitti si

Yasandı bitti saygısızca
Aldatmanın tadına varınca
Doğru söylesen kimin umurunda
Gözüme inanırım, haydi zıpla

taner vardı Affetmedim Kendimi, Aynı Perde

Ben hatalarım için
Sana yaptıklarım için
Hiç affetmedim kendimi
İnan bana hala sızın içimde
Aglarım düşündükçe
Hiç affetmedim kendimi

hazal vardı sürgün aşkımız ne şarkıydı

Kalplerde son yangınız
İki yaralıyız şimdi ayrıyız
Biz seninle masum günahsız
Başkasında sürgün aşkımız

Aşkın Nur yengi nin Ay inanmıyorum,Hiç ummazdım,Kader utansın,sana değmezmiş,yazık ve nice şarkısını kim hatırlamaz

Bilseydim sana böyle davranmazdım yar
Şaşırdım bunu senden hiç ummazdım yar
Bilseydim sana böyle katlanmazdım yar
Utandım bunu senden hiç ummazdım yar ....

Gürkan vardı Barmen,Ya meraktan,ahımı aldın,sana söz verdim aşkım sarkılarıyla

Hey Barmen bana bir Bira,
Yanımdaki fıstığa bir Tekila,
Sonunda geldim ben Aşka,
Bu Barda geceler bir Başka....

daha kimler vardı oya bora,cem ali,cartel,sibel alaş,pınar aylin daha kimler kimler onlarıda ekliycem hiç üşenmeden düşünüp teker teker ekliycem şarkılarını...

Melal
Aa evet zzztt Erenköy vardı.
Karşında ki anlamayıp efendim deyince zzztt Erenköy derdik.:)
Şimdi düşününce saçma geliyor insana ama o zamanlar çok eğlenirdik.

Ve tabii 90'larda ortaya çıkan tele-vole vardı.
İlk çıktığı zaman sadece spor magazin programıydı.
Futbolcuların kamplarına gidip röportajlar yaparlardı severek izlerdim ama sonrası malum ne hale geldi.
O zamanlardan hiç unutamayacağım bir ikili vardır Akın Akın Kompela.:img-hyste

sezinti
09-10-07, 15:52
Kim öğretti alfabeyi, bakkal amca yağın varmı, unun varmı yada ibo'nun ( bildiğiniz ibo değil :img-wink:) benim balonlarım var şarkılarını hatırlayanınız vardır. :)))

Hele bayramlarda, yılbaşıların tebrik kartı atmalarımız vardı, ne güzel alışkanlıklarımız vardı.

Fettan
09-10-07, 15:52
Dizilerde Komiser ,Polis , Dedektif gibi meslekten olanalr ilgim o zamnlrada varmış :img-hyste :img-hyste :img-hyste

Hayat Ağacı'nın Komiser Kyle Masters'ı
Mavi Ay'ın dedektif David'i
Zorlu İkili'nin Komiser Dempsey'ini pek bir beğenirdim :img-in_lo :img-in_lo :img-in_lo

pelin-ce
09-10-07, 15:53
Pelin'cim o dediğin oyunu da hatırladım.
Biz çocukken ne kadar çok oyun icat ediyormuşuz.:)

Evet hemen her gün farklı bir tekerleme öğrenir eve gelirdim...
Şimdi düşünüyorumda bu tekerlemeleri biz mi buluyorduk? Ne başarılıymışız böylece o dönemin müziklerinin unutulmayanlar olarak akıllara kazınmasına şaşırmamak lazım. Şimdi ki şarkı sözlerine bakılınca...

Ah o Elm sokağı serisi ve kabus dolu gecelerim...
Babam işe giderdi annemle beraber o diziyi izlerdik korkmama rağmen çok severdim...
Ayrıca o dönem korku film fragmanları filmlerden daha korkunç olurdu...
Bkz: İnter starda yayınlanan palyaço filmini hatırlıyorum. Fragmanda ki ses 1hafta boyunca şu cümleyi tekrarlamıştı. "Kalbi olanlar, hamile olanlar izlemesin":)

NîlûferY
09-10-07, 15:53
"Herıld yani" bu cümle biraz eskiye kayıyor yani benim zamanımda değil galba? ama "zınt erenköy"ü çok iyi hatırlıyorum çünkü 1-2 sene boyunca ağzıma dolanmıştı :img-hyste

Perihan abla filmlerini unutmuyorum bende,

Reklamlar aklıma geliyorda, şey var:
Bir bilmecem var çocuklar; haydi sor sor,
Çayda kahvaltıda yenir; acaba nedir nedir,
Bisküvi denince akla; tamam şimdi buldum,
Hemen onun adı gelir; eti eti eti :img-hyste

Ay ezberlemişim ya inanmıyorum :img-hyste
Buarada anlamadığım bişey: Kahvaltıda bizküvimi yeniyordu? :img-hyste

_BeRFiN_
09-10-07, 15:54
Fenerbahçe kalecisi Tony schumacher reklamlarında oynamıştı...
''SABA çok ii tilivizon'' ... Tabii bir de yakisikliligiyla hepimizi mest eden, Metin Tekin de oynamisti. O zamanlar Sevval Sam la evlenmemisti henuz.:)

Bi de ITT Schaub-Lorenz TV ler vardi/Bizim ilk renkli tv mizdi. Ve reklami da yanlis hatirlamiyorsam "tik tik tik ITT Schaub-Lorenz " gibi bir seydi.

Gazeteler hep ansiklopedi kuponlari verirdi..büyük larousse , meydan larousse ,hayat ansiklopedisi , yeni resimli bilgi ansiklopedisi( en sevdiğim bu ) , renkli sosyal bilgiler ansiklopedisi , 20. yüzyıl , grolier americana ansiklopedisi... burdan şu sonuçta çıkıyor aslında.o zamanlar gazeteler falan ne faydalı işler yaparmış.ne güzel yıllarmış onlar..

Bir de donem odevlerimiz vardi. Gunlerce, yukarida saydigim ansikopedileri okuyup ,iclerinden en guzel bilgilerle, temiz kagida, dolma kalemle, kesinlikle hatasız, ozene bezene yaptigimiz odevler...

evet evet saba tv vardı hatta ilk televizyonumuzun markası sabaydı...

ansiklopedileride hatırlıyorum hala dururlar babam ilerde gerekir diye hangi gazete ne verirse alırdı ne bilsin adam yıllar sonra internetle herşeyin evlere geliceğini..

dediğin gibi bilgisayardan kopyalayıp yapıştıarak yazıcıdan çıkartmazdık ödevlerimizi o ansiklopedilerde tek tek araştırırdık dolma kalemle beyaz kağıda itinayla geçirirdik sonra dolma kalemlerin yerini pilot kalemler aldı....

Melal
09-10-07, 15:55
Pelin sen korku filmi deyince aklıma Jaws geldi.
O filmi izledikten sonra deniz kıyısına bile gitmez olmuştum nasıl tırsmışsam.:)

Nil ablanlarla ve seninle az mektuplaşmadık canım hatırlıyor musun?
Bayramlarda,özel günlerde mektuplarımız gününde varacak mı diye az heyecanlanmazdık.:)
Ne güzel günlerdi ya postacının yolunu gözlerdim.:img-yes:

Ansiklopedi'den ödev yapmak ne zordu ya.
Ama ben ansiklopedi açmak yerine öğretmen olan babama sorardım.
Babam tarih öğretmeniydi valla ben senelerce tarih kitabı açmadan ödev hazırladım sağolsun babama sorardım baba şu savaş kaç yılında oldu yaz kızım şu yılda oldu derdi.:img-hyste

NîlûferY
09-10-07, 15:57
Ve tabii 90'larda ortaya çıkan tele-vole vardı.
İlk çıktığı zaman sadece spor magazin programıydı.
Futbolcuların kamplarına gidip röportajlar yaparlardı severek izlerdim ama sonrası malum ne hale geldi.
O zamanlardan hiç unutamayacağım bir ikili vardır Akın Akın Kompela.:img-hyste

Evet bak tv izlemiyordum demin dedim ama ben şeyi izlerdim TGRTde vardı eskiden "telekritik" programı,
televole gibi bişeydi, Futbolcuları futbol oynarken çekip sonra arkaya bi müzik koyup, futbolcuların hareketlerini bi ileri bi geri oyntırlardı ve bizde yerlere yatıp gülerdik:)
Halbuki şimdi gösterseler gülmem:)

Evet canım mektuplar untuulurmu hiç?
Hala saklıyoruz ablamlarla, insan okuyunca tuhaf oluyor:icon_sorr

pelin-ce
09-10-07, 15:59
Serdar Ortaç - Karabiberim
Hakan Peker - Hey corc versene borç
Kerim Tekin - Cici baba
Akın - Rebeka
Burak Kut- Benimle Oynama
Yonca Evcimik - Aboneyim Abone
Çıtır kızlar - Çıtır kızlar
Bir kaç iyi adam - Bir kaç iyi adam
Oya-Bora - Ara beni
Çelik - Ateşteyim

Tüm bu şarkılar favorilerim arasındaydı:)

Argosy

Pekiiiii desemki
I Love You I Love You
Do you love me?

UMit Besen mi soyluyordu bunu. Bi zamanlar heresin dilinndeydi bu sarki..

Dizilerde Komiser ,Polis , Dedektif gibi meslekten olanalr ilgim o zamnlrada varmış :img-hyste :img-hyste :img-hyste

dimi dimi...ah polisler ...:) O zamanlar David inde saclari vardi. Kyle Masteri izlemek icin ortason sinifta kosa kosa okuldan gelirdim.Dizinin son 5 dakikasini yakalayabilmek icin .

Hatira defterlerimiz vardi. Her mezun oldugumuz okuldan arkadaslara ogretmenlere bir iki satir karalasinlar diye verdigimiz....

filinta
çokomel vardı ağza birkerede atılan ve marşmelovunu ağızada çatlata çatlata yemek farz-ı ayın dı..

balık kraker.pizza kraker..mis süt..küçük kutuda çubukla yenen çokokrem..birde tüplü çokokrem....şimdinin çoko sandviç'i çokoprens ne güzel reklamı vardı..

atlantisten gelen adam yakışıklı perdeli parmaklı mark(ellerimizde perde olsun diye ablamlarla saatlerce suda bekletirdik),

kavanozdaki adam ahmet mekin..ilk eksantrik dizimizdi ilgiyle seyrederdik..

asia
09-10-07, 16:00
Sevgili Sezinti'ye tekrar teşekkürler..
Kambersiz düğün olmaz.. bende geldim...
Zaman makinasına binip o yıllara gitmek isteyen biri olarak.. yerimiz burasıdır.. bu belli..

RIZA_BABA
09-10-07, 16:00
80 li 90 lı yılları ben yaşayamadım 91 yılında doğdum zaten ama 80 90 lı hatta 70 li yılları yaşamak isterdim gerçekten

Melal
09-10-07, 16:01
Evet bak tv izlemiyordum demin dedim ama ben şeyi izlerdim TGRTde vardı eskiden "telekritik" programı,
televole gibi bişeydi, Futbolcuları futbol oynarken çekip sonra arkaya bi müzik koyup, futbolcuların hareketlerini bi ileri bi geri oyntırlardı ve bizde yerlere yatıp gülerdik:)
Halbuki şimdi gösterseler gülmem:)

Evet canım mektuplar untuulurmu hiç?
Hala saklıyoruz ablamlarla, insan okuyunca tuhaf oluyor:icon_sorr

Bak o programı bende hatırlıyorum.
Hatta hiç unutmam Ceyhun Yılmaz o zaman muhabirdi.
Cem Yılmaz'da yeni yeni ünlü oluyordu onunla röportaj yapmıştı ama ne komik röportajdı ya hala hatırlarım.

Mektuplar benimde duruyor canım benim için çok değerliler.

Hatıra defteri benim de vardı.
Arkadaşlarımıza verirdik iki satır bir şeyler yazsınlar diye.
Hatta klasik olarak şu yazılırdı.
Kalbin kadar temiz bu defterde bana da yer ayırdığın için teşekkür ederim.:img-hyste

Nil'cin sen bisküvi deyince aklıma geldi de kremalı bisküvileri ortadan ayırıp kremasını yemeye bayılırdım.
Annemde kızardı doğru düzgün ye şu bisküviyi diye.:img-hyste

Asia ablam hoşgeldin.
Senin de anılarını merakla bekliyorum.:)

pelin-ce
09-10-07, 16:02
Reklamlar aklıma geliyorda, şey var:
Bir bilmecem var çocuklar; haydi sor sor,
Çayda kahvaltıda yenir; acaba nedir nedir,
Bisküvi denince akla; tamam şimdi buldum,
Hemen onun adı gelir; eti eti eti :img-hyste

Ay ezberlemişim ya inanmıyorum :img-hyste
Buarada anlamadığım bişey: Kahvaltıda bizküvimi yeniyordu? :img-hyste

aaa herılld yani NiliWerda:img-hyste:img-hyste
Bisküvileri ortadan ikiye bölüp çayın içinde ıslatıp yerdik...
Özellikle sabah kahvaltıları bu sayede tadından yenmez bir hal alırdı...

Fettan
09-10-07, 16:03
UMit Besen mi soyluyordu bunu. Bi zamanlar heresin dilinndeydi bu sarki..

dimi dimi...ah polisler ...:) O zamanlar David inde saclari vardi. Kyle Masteri izlemek icin ortason sinifta kosa kosa okuldan gelirdim.Dizinin son 5 dakikasini yakalayabilmek icin .

Hatira defterlerimiz vardi. Her mezun oldugumuz okuldan arkadaslara ogretmenlere bir iki satir karalasinlar diye verdigimiz....

Evet Ümit Besen söylüyordu...

Hatıra defteri dedin aklıma geldi ilk giriş hep şöyleydi

"bana kalbin kadar temşz bu defterde yer verdiğin için teşekkür ederim"

maniside vardı klasik

SEVİYORUM AMA KİMİ
EN TATLI BİRİSİNİ
Nasıl anlatsam sana
İlk harflere baksana

s.eren
09-10-07, 16:03
ben 80 li yıllarda neydim çok hatırlamıyorum açıkçası ama muhtemelen yine birilerine aşıktım
ne çocuklar sevdim zaten yoktular

evet 80 li yıllarda en çok hatırladığım komşumuzun oğlu oktay a olan amansız aşkım dı başka bi kız arkadaşımdan da fecii kıskanırdım onu
malum o yıllarda dallas vardı entrika artık öle gözümüze gözümüze sokulmuştu ki
derken genç kızlık ve ben yine aşıktım oktay a
mavi ay vardı masmaviydi renkli tv yle tanışmamız ondan daha bi hatırası vardır
hem mavi hem ay
hem david
sonra mı ?
uzunca bir süre david e aşıktım..

gzd_gzd
09-10-07, 16:06
Hele bayramlarda, yılbaşıların tebrik kartı atmalarımız vardı, ne güzel alışkanlıklarımız vardı.

daha okula gitmiyorken,okumayı yeni yeni sökmeye başladığımda
babam bayramlarda,yılbaşlarında gelen tebrik kartlarını bana okuturdu
unicef in set halinde kartları vardı
onlardan alırdık :) bitene kadar da herkese kartlar yazardı babam,
kapaklarındaki desenleri de ben seçerdim

eş-dost-akrabadan gelen desenli,simli kartlara bakmaksa ayrı bir keyifti

2000li yıllardan itibaren hayatımıza sms,e-mail girince tebrik kartları raflarda tozlanmaya mahkum oldu malesef...

_BeRFiN_
09-10-07, 16:07
bide hugo vardı tolga abi vardı hala var ama o zamanlar hayrandım tolga abiye
proğramın sonuda ülker çikolatalı gofretin reklamı vardı hatırlıyorum ''akşama babacığım unutma ülker getir'' derdi bi kız bende babama söylerdim çok severdim o çikolatayı :)

bide bonibon reklamı vardı

bonibon mini mini çikolata bonibon çantada cepte turuncu yeşil kırmızı kahverengi bonibon kutuda poşette cepte sanırsam böyledi çok severdim bu reklamı

Fettan
09-10-07, 16:07
Peki siyah beyaz televizyona takılan renkli plastik leri hatırlayan varmı...

Çatı antenlerini

Arkadaşlarımla kartpostalcıya gidip istediğimiz kartları seçerdik sen bunu yolla sende bunu diye hihihi maksat gelen kartlarla eksik olan koleksiyonumuzu toplamak...

Birde anket defterlerimiz vardı

Argosy
09-10-07, 16:08
Murat 124 ve 131 ler vardi. Murat 124 un lakabi Haci Muratti. O donemin mercedesiydi bunlar...Hekeste araba olmazdi ..olanlarinki de cogunlukla bu arabalardi..

Pekiii ....
Yakalayın yeşil ışığı, hesaplı parlak bulaşığı.
Mintax’la canım Mintax’la, Mintax’la canım Mintax'la ...reklamlarini hatirlayabildiniz mi...

Bir de Gibs reklami vardi..Bikac tane sporcu ve oldukca yakisikli(simdi gorsek begenmeyiz belkide) sporcu, "genciz biz , delikanli ...aktif , dinamik, heyecanli..Her sporda gibs sportlaaa.." diye devam eden sozler esliginde kurekleri cekerlerdi...

asia
09-10-07, 16:08
Argosy bahsetmiş.. Metin Tekin deyince aklıma geldi..
Metin Tekin(BJK) ve Semih Yuvakuran(GS-FB) ın başını çektiği en popüler ve yakışıklı futbolcu anketi..

Aşkın Nur Yengi'nin unutamadığım patlama yapan Sevgili'ye.. kaseti.

Cenk Koray ve Tele Pazar içerisindeki kutu tahminli şans yarışması, Erkan Yolaç ve başınızı emme basma tulumba gibi sallamayacaksınız diyerek başladığı EVET-HAYIR yarışması..

O kadar çok şey var ki anımsanacak..

*Sultan*
09-10-07, 16:09
80'ler,90'lar deyince unutulmayacak şeylerden birisi de sanırım Eurovision'dur.
Pek izlemezdim ama haberlerden,gazetelerden takip ederim.
O zamanlar çok önemliydi.
Hatta her hüsranla dönüşümüzde politik oyunlar var denilirdi.:)

Ay evet, cok yasa Melal :happy0064:happy0064

Ajda Pekkan´in Aman Petrol aklimda, amma begenmistik; puan alamayinca iste politika demistik :P:P

ama sonra, Mazhar - Fuat - Özkan cikti ve diday diday day la, bayagi puan almisti, amanin nasil gururlanmistik.
O zamanlar, tv-izliyicileri vermiyordu puanlari....
yani bir nevi bilek hakki ile almislardi :good:

Ali Desidero......:happy0064:happy0064

yazdikca yazasim geliyor valla.....

Not : Arkiler, ana sayfaya gecelimmi :img-hyste:img-hyste

NîlûferY
09-10-07, 16:09
Yani bende iyiki bi Tv izlemiyordum yazdım :img-hyste

Asia abla bende izlerdim EVET-HAYIR yarışmasını hatta hiç kaçırmazdım :img-hyste

Çok show programı vardı ozamanlar, her kanalda vardı nerdeyse,
İllada çift olarak sunarlardı programları,

Sultancım fazla abarttık dimi? :img-hyste

banubanu
09-10-07, 16:12
Hatıra defterlerinin bir de anketleri vardı... En sevdiğiniz şarkıcı bilmem ne..
Issız bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız üç şey en popüler soruydu.
He bir de Modern Talking ve Duran Duran vardı... Aslan yeleli şarkıcılar modası...

Melal
09-10-07, 16:13
Ay evet, cok yasa Melal :happy0064:happy0064

Ajda Pekkan´in Aman Petrol aklimda, amma begenmistik; puan alamayinca iste politika demistik :P:P

ama sonra, Mazhar - Fuat - Özkan cikti ve diday diday day la, bayagi puan almisti, amanin nasil gururlanmistik.
O zamanlar, tv-izliyicileri vermiyordu puanlari....
yani bir nevi bilek hakki ile almislardi :good:

Ali Desidero......:happy0064

yazdikca yazasim geliyor valla.....

Ali Desidero nasıl unutulur ya.
80'ler ve 90'ların başında ki şarkılar süperdi.
Sezen Aksu'nun Gülümse albümü,88 albümü daha doğrusu 80'lerde ve 90'larda çıkan tüm albümleri şahaneydi.
Tabii 90'lar pop müziğin patladığı yıllardı.
Özellikle 1990 ile 1994 arası.
Kimler çıkmadı ki o yıllarda.
Aşkın Nur Yengi şarkıları nasıl unutulur.
Yonca Evecimik,Hakan Peker,Kenan Doğulu.
Hele Kenan'ın Yaparım Bilirsin şarkısını ne çok dinlerdim.
Mustafa Sandal'ın bu kız beni görmeli bana kazak örmeli şarkısı ne meşhurdu.:)
Seden Gürel'in bum bum şarkısı vardı hatta bembeyaz giyinirdi kafasında koacaman acayip bir şapka vardı.:)
Haluk Levent'in yollarda bulurum seni şarkısı patlamıştı takılmıştım bir ara o şarkıya.:)

Geçelim arkim.:img-hyste

alevalev_25_
09-10-07, 16:13
Herkese merhaba..
Bu güzel başlık için öncelikle bu fikri ortaya atan, sonrasında başlığı açan ve güzel mesajlarla süsleyen herkese çok teşekkür ediyorum.
Tesadüfen bugün buldum bu sayfayı.
Her şeyi, her satırı okuyamadım henüz ama içim birden kıpır kıpır etti. Bir şeyler yazmak istedim. Çok uzun olmasa da ömrüm, hala bir yanı çocuk kalan yüreğimdeki o eski günleri yazmak istedim.

Hangisinden mi başlayayım?
Diziler mi? Oyunlar mı? Çizgi filmler mi? Komşular, arkadaşlar, mahalleler, bakkallar vs. vs..
Hangisinden başlayayım…

Dizi desem hiçbir zaman aklımdan çıkmayacak izlerken büyük bir keyif aldığım Süper Baba vardı. Hala en küçük fırsatını yakaladığım an kendimi Çengelköy / Çınaraltı Kahvesine atarım. İzleyen arkadaşlara da bir şeyler ifade eder.
Ya Perihan Abla, Bizimkiler, Ferhunde Hanımlar bunları unutmak mümkün mü?

Yabancı dizilerden Kara Şimşek - Knight Rider, Mavi Ay – Moonlighting, Hayat Ağacı dersem sanırım herkes bir şeyler anımsar.
Öğrenci olup erken yatmamak ne mümkün. Ama Pazar akşamları ne olursa olsun teyzemle Mavi Ay’ı izlerdik. Daha doğrusu teyzem izler bende ona eşlik ederdim.
Kara Şimşek’i her zaman dayımla didişerek izlemiş olsam da hiç unutmam o günleri.
Hayat Ağacı kızlarla izlediğimiz yetmezmiş gibi ertesi günü okulda ne olduğunu birbirimize anlatırdık. Kyle’ın en favori sahnesi ise bana ve birkaç kız arkadaşıma göre o evinin içinde malum direkten aşağıya inişi idi.

...........
...........
...........

_BeRFiN_
09-10-07, 16:14

Çatı antenlerini

Arkadaşlarımla kartpostalcıya gidip istediğimiz kartları seçerdik sen bunu yolla sende bunu diye hihihi maksat gelen kartlarla eksik olan koleksiyonumuzu toplamak...

kartpostal olayını bizde yapardık :) bide benim peçete koleksiyonum vardı yıllarca peçete biriktirdim durdum

anket defterleri vardı sonra hatıra defterleri sevgili arkadaşım .. bana bu kalbin kadar temiz sayfayı ayırdığın için teşekkür ederim diye başlardı hep aynı cümleyle başlardı ve genelde aynı maniler yazılırdı yazı sonlarına ''mini mini portakal arkadaşım hoşçakal'' ''sepet sepet yumurta sakın beni unutma'' gibi

hyoldas
09-10-07, 16:15
Hele o kartpostallar son bir kaçyıldır artık tezgahalar bile açılmıyor. Yurdumun dört bir tarafından eşten dostan, arkadaştan gelen allı pullu, bazen simli bazen sade, kimi zamanda o memleketin en güzel resmini barındıran kartpostallar gelirdi. Her bayram postacının onları getirmesi beklenirdi. Hatta kızından oğlundan mektup bekleyenler postacının cebine bahşiş sıkıştırıdı. Tabi benim bu karppostalların içinde en sevdiklerim simli olanlardı. Yüzüme saçıma falan sürerdim. :img-in_lo

Birde kırtasiyelerde satılan koni şeklindeki renkli kolonyaları unutamam :)

NîlûferY
09-10-07, 16:15
Eurovision zaten hep politika :)
Babamla euoruvision'ı izlerken babam der hep bak işte bu şimdi buna 12 vercek derdi ve tuttururdu :img-hyste
Ezberlemiş adamcağız napsın:)

Melal
09-10-07, 16:16
Alevalev iyi ki hatırlattın.
Ferhunde hanımlar vardı doğr ya ne güzel diziydi.
Neredeyse hiç bir bölümünü kaçırmadan izlemişimdir.
Nermin'in kahrol Nermin deyişini hala unutamam.:img-hyste

gzd_gzd
09-10-07, 16:16
sabahları müfettiş gadget in maceralarını izlerdim :)
sanırım show tv de yayınlanıyordu
çok komik bi kahramandı
kolları uzuyordu,kahverengi bi paltosu ve şapkası vardı

hugo yu çook severdim
cadı sila kabuslarıma girecek kadar korkuturdu beni,telefonla katılıp oynamayı çok isterdim
ama bi türlü düşmezdi telefon :)

Fettan
09-10-07, 16:17

kıslar bizim niye aie imzamız yok... :img-hyste :img-hyste :img-hyste

arkilr bu hızla gidersek yeni baslıga yarın geçeriz :img-hyste :img-hyste :img-hyste

Ay valla bu başlık çok iyi oldu ne çok şeyler varmış ..

Lastik topla oynarken
Seksek oynarken
Lastik oynarken (hani iki kişi karşılkı durup ipin içinden atlamaya çalışırdık) söylenen tekerlemelerde çoktu ama pek anımsamıyorum
her sayıya birşeyler söyenirdi..

Argosy
09-10-07, 16:17
Not : Arkiler, ana sayfaya gecelimmi :img-hyste:img-hysteAile imzasina beni de eklemeyi unutmayin..:img-hyste:img-hyste

Bir de oraletler vardi.Yuvarlak turuncu oraletler. Nasil severdim onlari yemeyi.

Pekii..

Delial desem..
80li yılların efsane güneş kremi... koyu kahve bir kutusu vardı. kapağı sapsarıydı. reklamda plajda bikinisiyle oturan bir manken kameraya doğru göstererek bacaklarına bu kremi sürerdi. şöyle bir müziği vardı hiç unutmam nedense:

"delial deniz mevsiminde, delial kızgın güneşte, delial bronzlaşmak için ideal... delial her cins tenin güneş kozmetiği, delial satın almak için idealllllllll.....! "

Biri beni durdursun:img-pilot..

asia
09-10-07, 16:18

Çatı antenlerini

Ahh nasıl hatırlanmaz.. sarı,yeşil ve mavi..

Pioenner müzik setleri, plaklar..

Madonna'dan, La isla bonita, Papa don't preache, Like a Virgin..
Michael Jackson'dan, Bad,Blie Jean,Trailer..
Adidas Stan Smith, Lewis marka spor pabuçları..

İlkokuldayken, Mekap sport sanayii..

Plastik beslenmelerimiz, Heide ve Pinokyo lu okul çantalarımız..

Challenger uzay mekiği..

Üye olduğumuz Milliyet,Tercüman, Hürriyet çocuk klüpleri..

Uykudan Önce, Adile Naşit..

Hababam Sınıfı serileri.. Kemal Sunal,dan Salako,İnek Şaban,Çöpçüler Kralı filmleri..
Video kaset furyası...

İnanılmaz bir şey... ne çok şey yaşamışız ve neler neler varmış o yıllarda bize dair..

Arkadaşlar o zaman Filinta ile mesajlaşarak oluşturduğumuz bir liste var ben onu buraya ekleyeyim.. isteyenleride üzerine ekleriz nasıl olur?

filinta
asia
Ceva
ARIMAYA
söğüt
banubanu
masum kiz
sinope
sycamore
rhetbutler
SUEDA40
tutkum
sude9
sudenaz
volvox
ehlocan
safinaz
rozi
rainbow06

NîlûferY
Ben saç modellerine değinmek istiyorum:
Benim zamanımda:) kısa saç modaydı (çocuklarda yani) erkek gibi kestirilirdi ve arkadan kuyruk bırakırlardı...
Banada yapmışlardı aynısını:) Hatta kuaföre beni annanem götürmüştü ve kuaföre nasıl kesileceğini söylerken kuyruk bırak demeyi unutmuştu:)
Kadın tam keserken ay kuyruğuda untumayalım demişti :img-hyste
Sonradan sölediği için benim kuyruk yamuk olmuştu :img-hyste

Bide 15-16 yaşlarındaki kızlara perma yaprlardı :icon_whis :img-hyste

filinta
Murat 124 ve 131 ler vardi. Murat 124 un lakabi Haci Muratti. O donemin mercedesiydi bunlar...Hekeste araba olmazdi ..olanlarinki de cogunlukla bu arabalardi..

Pekiii ....
Yakalayın yeşil ışığı, hesaplı parlak bulaşığı.
Mintax’la canım Mintax’la, Mintax’la canım Mintax'la ...reklamlarini hatirlayabildiniz mi...

Bir de Gibs reklami vardi..Bikac tane sporcu ve oldukca yakisikli(simdi gorsek begenmeyiz belkide) sporcu, "genciz biz , delikanli ...aktif , dinamik, heyecanli..Her sporda gibs sportlaaa.." diye devam eden sozler esliginde kurekleri cekerlerdi...
unutulurmu yahuu..ben hala bana nasıl yaptın diye soaranlara mintaxla canım mintaxla mintaxla canım mintaxla derim..anlamayıp mel mel bakanları hiç takmam içimden gülğmserim ..

bide cücelerin olduğu bir bulaşık deterjanı vardı neeeeeooooo neeeeeooo diye bildinmii..

gibs reklamının müziğii hey gidi heyy hep sini hatırlıyorum valla..

tree
09-10-07, 16:19
Herkese Merhabalar gerçekten güzel düşünülerek açılmış bir bölüm .Yıllar öncesine gitmek bayağı bir rahatlattı beni özellikle yazdıklarınızı okuduktan sonra bana 72 doğumlu biri olarak "HEY GİDİ GÜNLER " dedirttiniz bana.

Benim için o yıllarda korku filmleri furyası vardı.Gece yarısı başlayan Ziyaretçiler isimli diziyi izlemek için herkes uyuduktan sonra kalkar gizlice izlerdim. Birde Elm sokağında kabus serisini izlerdim ( o zamanlar tv den çok videoda izlerdik) Dallas, hayat ağacı (özellikle Kyle masters:img-in_lo)Mavi ay komiser colombo, tony baretta hakikaket çok güzel dizilerdi. Hatta bir aralar kendimi tony baretta ilan etmiştim.onun gibi ağzımı eğerek konuşmaya başlamıştırm.Tabi daha sonra annem ve ondan yediğim terlik darbelerinden sonra normal halime dönebildim.Ha birde dizinin adını hatırlayamadım ama falconetti vardı (o zamanların kötü adamı)

Bu arada reklamlarda Ülker reklamlarını (akşama babacığım unutma ülker getir)bayılarak izler sonrada rahmetli babama aynısını yapardım ve akşam iş dönüşü muhakkak ceketinin cebinde çikolata ile gelirdi.

Sonra yıllarca pul,peçete ve nazar boncuğu biriktirmiştim.Hala nazar boncuklarım evde durar. (Gerçi bir kısmını kızım yoketsede )

Melal
09-10-07, 16:21
Arkiler aile imzasna beni yazmayı sakın unutmayın çok pis dalarım.:img-hyste

Bizim bir de oyun parklarımız vardı.
Salıncakta sallanmak,kaydıraktan kaymak ne güzeldi.
Bizim eve biraz uzaktı park Bursa'lılar bilir Temenyeri parkı meşhurdu.
Annemle,babam beni parka götürecek diye dört gözle beklerdim.
İnsan ne kadar büyürse büyüsün salıncakta sallanmayı hala seviyor galiba.
Bu yaz arkadaşlarla dağa çıkıp salıncaklara binip,kaydıraktan kaydık.:)
Bunu okuyanların yok artık dediğini duyar gibiyim ama süper bir şey ya ee tabii etrafta çocukların abla sizin kaça gidiyorsunuz dediğini duymazdan gelmedik değil.:img-hyste

Saçta kuyruk bırakmak hakikaten ne modaydı ya.
Benimde vardı hatırlıyorum.:)

filinta
09-10-07, 16:21
Aile imzasina beni de eklemeyi unutmayin..:img-hyste:img-hyste

Bir de oraletler vardi.Yuvarlak turuncu oraletler. Nasil severdim onlari yemeyi.

Pekii..

Delial desem..
80li yılların efsane güneş kremi... koyu kahve bir kutusu vardı. kapağı sapsarıydı. reklamda plajda bikinisiyle oturan bir manken kameraya doğru göstererek bacaklarına bu kremi sürerdi. şöyle bir müziği vardı hiç unutmam nedense:

"delial deniz mevsiminde, delial kızgın güneşte, delial bronzlaşmak için ideal... delial her cins tenin güneş kozmetiği, delial satın almak için idealllllllll.....! "

valla durdursun benide çıkarıyorsun yoldan...

evet herkesin kullandığı tek şampuan neydi arkadaşlar.....
blendax..şişesi nasıldııı.. lacivert göbek oyuntulu..

delialll tek güneş kremimiz..

tree
09-10-07, 16:23
Ben saç modellerine değinmek istiyorum:
Benim zamanımda:) kısa saç modaydı (çocuklarda yani) erkek gibi kestirilirdi ve arkadan kuyruk bırakırlardı...
Banada yapmışlardı aynısını:) Hatta kuaföre beni annanem götürmüştü ve kuaföre nasıl kesileceğini söylerken kuyruk bırak demeyi unutmuştu:)
Kadın tam keserken ay kuyruğuda untumayalım demişti :img-hyste
Sonradan sölediği için benim kuyruk yamuk olmuştu :img-hyste

Bide 15-16 yaşlarındaki kızlara perma yaprlardı :icon_whis :img-hyste

Bende bir keresinde sezen aksu gibi kesmiştim saçlarımı bir tarafı uzun bir tarafı kısa ve arkasında kuyrukla (ortaokuldayım ozamanlar) Eve gelince babamın bana o bakışlarını hiç unutamam.....Gerisin geri kuaföre gidip normal haline geleceksin :happy0064

asia
09-10-07, 16:24
İşte liste
filinta
asia
Ceva
ARIMAYA
söğüt
banubanu
masum kiz
sinope
sycamore
rhetbutler
SUEDA40
tutkum
sude9
sudenaz
volvox
ehlocan
safinaz
rozi
rainbow06
Berfin
NiliWerda
Melal
tree
A.Konak

isteyenler kimlerdi, arka sayfada kalmış ben ekleyene kadar.. arkadaşlar herkes birbirini aşka getiriyor..:img-in_lo çok tatlı bir şey bu..

_BeRFiN_
09-10-07, 16:24
aile imzasına benide eklemeyi unutmayın

imzayı kim hazırlıyo bnde elimden geldiği kadar yardımcı olmak isterim aile imzası için....

rainbow06
09-10-07, 16:25
Barış Manço'nun "Kara Sevda" ve "Süper Babanne" şarkıları, Metin Milli'nin "Seviyorum İşte Var mı Diyeceğin?", Emel Sayın'ın "Yağdır Mevlam Su" ve Bülent Ersoy'un "Biz Ayrılamayız" şarkıları çok meşhurdu o zamanlar...

Bir de uykudan önce masallar anlatan Adile Teyzemiz vardı. "Kuzucuklarım" diyerek başlardı programa. Çok severdik...

Sonra Ali Atik ile Ayşegül Atik'in "Alıştık Artık" isimli bir programı vardı.

Şu reklamı hepimiz hatırlıyoruzdur sanırım...

-Ne istedin oğlum?
-Bir kalem, bir pergel, bir de çikolata alacağım. Ne kadar??
-Beş yüz lira...
Dışardan seslenen çocuklar "EROOOLLL...EROOLLLL...." diye bağırır.
Erol, bakkalı terk etmek üzereyken Bakkal Amca telaşla Erol'a:
-Erol, Erol... Fişini almayacak mısın yavrum? der
-Teşekkür ederim Bakkal Amca, az daha unutuyordum. Almaz olur muyum hiç...

Fettan
09-10-07, 16:25
Aile imzasina beni de eklemeyi unutmayin..:img-hyste:img-hyste

Pekii..

Delial desem..

Blendax şişeleri nasıldı o zamanlar ince belli tırtıklı maviden bir kutu :img-wink:

Vita reklamları vardı Zeynep Değirmencioğlu oynardı...

Kendisi yeşil sürünce pembe olan rujlar

Klipsli küpeler

NîlûferY
09-10-07, 16:27
Arkiler aile imzasna beni yazmayı sakın unutmayın çok pis dalarım.:img-hyste

Bizim bir de oyun parklarımız vardı.
Salıncakta sallanmak,kaydıraktan kaymak ne güzeldi.
Bizim eve biraz uzaktı park Bursa'lılar bilir Temenyeri parkı meşhurdu.
Annemle,babam beni parka götürecek diye dört gözle beklerdim.
İnsan ne kadar büyürse büyüsün salıncakta sallanmayı hala seviyor galiba.
Bu yaz arkadaşlarla dağa çıkıp salıncaklara binip,kaydıraktan kaydık.:)
Bunu okuyanların yok artık dediğini duyar gibiyim ama süper bir şey ya ee tabii etrafta çocukların abla sizin kaça gidiyorsunuz dediğini duymazdan gelmedik değil.:img-hyste

Saçta kuyruk bırakmak hakikaten ne modaydı ya.
Benimde vardı hatırlıyorum.:)

Hehe benim dibimde Temenyeri park ama ömrüm vatanımdan uzak geçtiği için Temenyeri parkında çok az gitmişimdir:icon_sorr

Bende bir keresinde sezen aksu gibi kesmiştim saçlarımı bir tarafı uzun bir tarafı kısa ve arkasında kuyrukla (ortaokuldayım ozamanlar) Eve gelince babamın bana o bakışlarını hiç unutamam.....Gerisin geri kuaföre gidip normal haline geleceksin :happy0064

Benim kuyruk yamuk olmuştuya, daha sonra annem kuyruğuma sinir olup makasla şrak diye kesivermişti :img-hyste

Ya gerçekten aile imzasımı yapıyosunuz şaka maka?:)
E benide ekleyin madem :img-blush

asia
09-10-07, 16:28
Blendax şişeleri nasıldı o zamanlar ince belli tırtıklı maviden bir kutu :img-wink:

Vita reklamları vardı rahmeti Zeynep Değirmencioğlu oynardı...

Kendisi yeşil sürünce pembe olan rujlar

Klipsli küpeler
Fetttan canımcım..
Zeynep Değirmencioğlu(Ayşecik) yaşıyor...
O reklamlarda sanki Belgin Doruk oynuyordu...

A.Konak
09-10-07, 16:28
okudukça yüzümde büyük bir gülümseme ile kalbimde buruk bir sızı oluşuyor. Keşke hayat bu kadar değişmeseydi. devam edelim eski anılarımızı yad etmeye.

reklamlardan devam edersek, ziraat bankasının bir müziği vardı. çok hoşuma giderdi ve sözleriyle müziğini hala çok iyi hatırlarım. "iyi günde zor günde bir banka var ülkemde. yardıma koşar her yerde işte ziraat bankası" sonra yine "müjdeee müjdee size parizyenden müjde size, zarif sağlam esnek çorap, güzel çorap müjdeee" :)

bir alışveriş bi fiş. yumoş reklamındaki konuşan ayı. trt'nin kapanışında askerlerin raprap gelmesi ve istiklal marşını okuması. saat 8 trt ana haber bülteni. o koca saat 10dan geriye doğru gelir ve "şimdi haberler" diyerek haberler başlardı.

orhan gencebay. şimdiki söyleyeceğim size komik gelecek ama küçükken acayip korkardım orhan gencebaydan. annem de yemeğimi yemem için beni onla tehdit edermiş. :img-icecr

küçük emrah filmlerini izleyip ağlamak, ardından kemal sunal efsaneleri ile gülmek. adile naşitin kuzucuklarına masallar anlatması. :icon_sorr

evet-hayır yarışması. bizimkiler dizisinin varlığı (ki nefret ederdim) tele kutu, şans yolu. sonra süper market isimli yarışma programı.

çocukluğumun futbolunda rıdvana hayran, aykuta aşık olmak.. trt 1 de her pazar saat 14.00'da verilecek Fenerbahçemin maçlarını beklemek. spikerin "kaydı kaydı" diyerek enteresan maç anlatımları. :P

cuma geceleri korku sineması kuşakları. arkadaşlarımızla gündüzleri sokak bize yetmezmiş gibi akşamları da evde "öğretmencilik, evcilik" tarzı oyunlar oynamak.

bakkala gidip lolipop almak, pembo sakızını koklamak, eti puf yemek, çokomelleri yedikten sonra ambalajını tırnakla düzlemek. sokaktan eve bağırıp "anneaa para atsana bea" :img-icecr demek. mandala tutturulmuş parayı yakalamak için peşinde koşmak.

uzaylı zekiyeyi izlerken onla birlikte zamanı durdurmaya çalışmak ve bunu nasıl yaptığını bulmak için arkadaşlarla olağanüstü toplantılar düzenlemek. :P

kar yağdığında evden tepsi kaçırıp, yokuştan aşağı onunla kaymak. sobanın üzerinde ekmek kızartıp, yağ ve reçelle afiyetle yemek.

pazar günü merdaneli makine ile iğrenç çamaşır günleri. :icon_whis hep düşünürdüm bir gün saçlarımı oraya kıstırsam ne olur diye :P

ayy yazarken de okurken de resmen o günlere geri döndüm.

not : ben de isterim aile imzasına katılmak :)

tree
09-10-07, 16:30
Aklıma izocam reklamı geldi birden

Üşüyoruz donuyoruz Yöneticimiz uyuyormuuuuuuu:img-yes:

Ceva
09-10-07, 16:31

Nasıl unutulur, elemanlardan ikisi kardeşti :)

ya hatırlarmısınız beyaz küçük bi plastik kutu içinde çokokremler olurdu beyaz küçük bir çöple yerdik onu çok severdim bide onun tüplüleri vardı
[/B]

Tüplü çokokremi arayıp bulmuş bir insan evladıyım. Hala aynı tatta..:)

Bir de bizim zamanımızda özel radyolar yeni yeni kuruluyordu.
Süper fm'in ilk zamanlarını hiç unutamam ya.
Kadir Çöpdemir'in Maksat Muhabbet programı vardı.
Hop Dedik Ayhan vardı.

Kadir Çöpdemir'i deli gibi merak etmiştik yahu :)

Ben hep 80'li yıllarda çocuk olmanın biraz şanssızlık olduğunu düşünürüm. Tam o sıralarda darbe olmuş, ne konuşsan suç.. Abimlerin kitap yaktıklarını hatırlıyorum, bir de evde taa dedemden kalan bir bıçak vardı hani duvara asmalıklı, onu da arka balkondan atıp yok etmişlerdi.

85'temi bir kar yağmıştı İstanbul'a of of.. okullar bir hafta tatil. Ama şimdiki gibi kar atıştırınca tatil olmazdı ki.. Cidden çok büyük bir kar yağmıştı.
Sonraaa kıyafetler bence çok kötüydü..

HİBSUB'u hatırlayan var mı?

Seksenli yıllarda büyük değilde çocuk olduğum için aslında kendimi şanslı görenlerdenim. Çok net olmasada hatırladıklarımı bu güzelliklerin en arka yerine sakladım ben.

O kar tatili hele hiç unutulmaz. Okullar bir hafta tatil edilmişti ama parça parça. Abim yatılı okulda okuduğu için bir önceki gece nolur okul olmasın diye dua ederdik hep beraber. Dışarda o kadar güzel kar varken kim okula gitmek isterki. Bu güzellik yine tabiki biz büyükler içindi. Çünkü kömürlüğümüz tamamen kapanmıştı ve biz komşulardan kömür taşımıştık. :img-yes: O zamanlar da ev alma komşu al sözü çok önemliydi.

HİBSUB? emin olamadım bir türlü..bu bilgisayar büyük bir bilgisayar mıydı?

[B]

"Tom & Jerry"e hayır demezdim
(Hala Tom & Jerry"i yayınlasalar hiç bıkmadan izlerim, hatta annemle beraber izlerim. Annemde çok seviyorda)

Bu filmleri babam video olarak kiralardı.

Fatih Erkoş - Ellerim Bomboş Ne alakaysa ozamanlar (9-10 yaşlarındayken) bu şarkıyı bağıra bağıra söylerdim okulda, Türkçe anlamayan arkadaşlar çok bıkmıştı benden

Hepimiz anılarımızı paylaşıyoruz Niliwerda'cım, iyi-kötü farketmez..bulduk 80 kuşağını bırakırmıyız.Yaz yazabildiğin kadar.

Tom & Jery kim sevmez. Özellikle kanald 3-4 sene önce haber öncesi verirdi. Ve biz ailece oturur onları izlerdik.

VHS videolar :) bütün mahalle toplanır beraber izlerdik. İlk izlediğim film Toprak Anaydı. Topluca histeri krizine girmiş gibi ağlamıştık.:)

Ellerim bomboş:):) sesin güzel mi? Yabancı arkadaşlarına işkencen güzelmiş.

Pekiiiii desemki
I Love You I Love You
Do you love me?

Harikasın..bunu nasıl unuturuz ki..

Fikret Kuşkan hayranlığım benimde o zamandan kalmadır. Diğer elemanın adı Çetin di diye hatırlıyorum ama soyadı aklıma gelmedi.

Bayramlar da çocuklar hep beraber toplanırdık ellerimize siyah poşetler alır içini şeker ile doldurmadan eve gelmezdik...küçük çantalarımız da vardı kimilerimizin ama poşette ısrar ederdik...

Ah az kapıdan kovulmuşluğum yoktur. Nasıl moralimiz bozulurdu. Para veren evler, çikolata verilen evler diğer arkadaşlara haber verilirdi. Keşke şimdi bizim evede elinde poşetlerle gelen çocuklar olsa.

alevalev_25_
09-10-07, 16:32
Ne oyunlar oynadık. Çocukluktu işte diyeceğim ama benim ki biraz arızalı cinsinden desem. Mahalle de kızlarla her gün birimizde toplanıp elişi-dantel yarışı yapardık. :img-blush
Elimize ipi dolar en hızlı elindeki ipi kim bitirecek diye çalış dur. :img-hyste:img-hyste
Aklıma geldikçe hala gülerim ama sonrasında da işime yaramadı değil hani.
Ama o günler de ta ki kuzenimin bir gün kız kardeşiyle bana gülmesinden sonra son buldu.
Sonrasında çok pişman olmuştu güldüğüne ama iş işten çoktan geçmişti.

Artık elinde tığsı, ipliği olan biri değil, bir cebinde misketler, diğer cebinde gazoz kapakları mahalle de ne kadar erkek çocuğu varsa bendeniz peşlerinde. Tabii ki kurtulamadılar.
Akşamları işten annem her eve geldiğinde dizlerimin halini gördükçe kıyamet kopardı. Bende kuzenime suçu atardım. İtirafım biraz geç geldi ama olsun. :img-blush:img-blush
Yok misket, yok gazoz kapağı oynayacağım diye az yerlerde sürünmemiştim.

Mahalledeki erkeklerle oynarken hiç futbol oynanmaz mı?
Hala bir dizimde derin izini taşırım. :img-banne:img-banne:img-banne
Ben denizden kaleci olursa olacağı budur. Ama zamanında fena da değildim hani.

Ahh çocukluğum neredesin???

s.eren
09-10-07, 16:32
1dkk 1dkk neşe nin kepek problemini unutmayalım

gzd_gzd
09-10-07, 16:33
aile imzasına beni de eklemeyi unutmayın :img-blush

bir aralar saçı kısa kestirip,boyun hizasında falan,
arkadan bele doğru inen kuyruk gibi incecik bir parça bırakmak modaydı :)
ben saçlarım kıvırcık olduğu içni hoş durmaz diye deneyememiştim
ama pek çok arkadaşımda wardı bu saç modeli

bir de küçük boncuklar takardık saçımıza
örüp örüp rengarenk
ilkokul 3. sınıfta falandım sanırsam
annem saçlarımı ince ince örene kadar canı çıkardı
açmasının verdiği zorluğu anlatmama gerek yok heralde:img-hyste

Fettan
09-10-07, 16:35
Fetttan canımcım..
Zeynep Değirmencioğlu(Ayşecik) yaşıyor...
O reklamlarda sanki Belgin Doruk oynuyordu...

Rahmetli Belgin Doruk deyip devamına ayşecik -Zeynep Değirmencioğlu da oynuyordu şişmanladığına şaşırmıştık diye eleyecektim umarım doğru hatırlıyorum ..Birde yanlışlık olmasın ama Belkıs Akkale de oynamıştı sanırsam

hyoldas
09-10-07, 16:35
Beni de katın aile imzasına noolur! :img-hyste

Uzun zamandır şöyle doya doya sohbetler yapılmıyordu valla okumaktan keyif aldığım bir bölüm oldu. Aslında o kadar iyi bir çocukluk yaşadığımı kendi adıma söyleyemem. Ama yine deçok güzel anılarım oldu. bir kere çoğunuzun aksine japon çizgi filmlerini hiç sevmezdim. Taş Devri favorimdi. Saçının önüne mandal takılarak çekilmiş bir sürü çocukluk resmim var. :icon_redf

Hasretttttt'im neşenin kepek sorunu macit beni otomobillendiri unutmak mümkün mü :img-hyste:img-hyste

s.eren
09-10-07, 16:36
aile imzasına beni de eklemeyi unutmayın :img-blush

bir aralar saçı kısa kestirip,boyun hizasında falan,
arkadan bele doğru inen kuyruk gibi incecik bir parça bırakmak modaydı :)
ben saçlarım kıvırcık olduğu içni hoş durmaz diye deneyememiştim
ama pek çok arkadaşımda wardı bu saç modeli

bir de küçük boncuklar takardık saçımıza
örüp örüp rengarenk
ilkokul 3. sınıfta falandım sanırsam
annem saçlarımı ince ince örene kadar canı çıkardı
açmasının verdiği zorluğu anlatmama gerek yok heralde:img-hyste

peki bombe yapanlar parmak kaldırsın

asia
09-10-07, 16:37
İşte liste
filinta
asia
Ceva
ARIMAYA
söğüt
banubanu
masum kiz
sinope
sycamore
rhetbutler
SUEDA40
tutkum
sude9
sudenaz
volvox
ehlocan
safinaz
rozi
rainbow06
Berfin
NiliWerda
Melal
tree
A.Konak
hyoldas
gzd_gzd
Argosy
Sultan
Alevalev

genişletilmiş hali.. isteyenler yine yazsınlar ki ekleyebilelim..
Bu arada bir konuda yardım istiyoruz.. arka fon 80'li yılllardan en öne çıkan şey olacaksa ne olsun.. önerilerinizi bekliyorum..

Fikret Kuşkan demişken, GENÇLER dizisi.. Ziya Kürküt,Fikret Kuşkan,Oktay Kaynarca, diğer oyuncunun adını malesef unuttum..:img-blush

Melal
Saçların tek tek örülüp boncuk takılmasını nasıl unuturum.
Bende bir gün oturmuştum ananemin dibine kadıncağız örmüştü.
Sonra onları açınca saçlar kabarık bir şekilde tost modeli oluyordu.:)

Ceva'cım Kadir Çöpdemir'i bende çok merak etmiştim.
Hatta kendisi anlatmıştı sonra herkes radyodayken arayıp Kadir'cim diyordu sonra bir gün tv'de program yapma gafletinde bulundum sonra radyoyu arayanlar kızlar Kadir abi nasılsın demeye başladı demişti.:img-hyste:img-hyste

Hasret kahkülleri kıvırıp bombe yapmaktan bahsediyorsan parmak kaldırıyorum.
Yapmıştım ve iğrençti ya.:)

forever_bim
Bahsedildi mi bilmiyorum ama 90'lı yılların başında ben en fazla Susam Sokağı'nı ve Atlı Karınca adlı çocuk dizisini izlerdim.

The Young and The Restless (Yalan Rüzgarı) acayip bir piyano sesiyle başlardı her akşam. Hiç unutmam 1988'de 4 yaşındayken annem birden TRT1 o zamanki adıyla TV1'de izlemeye başlamıştı. O dizi sırasıyla TV2, Atv ve Show Tv'de oynadı. En son 2003'te görmüştüm:)

_BeRFiN_
09-10-07, 16:39
ben birazda atariden bahsetmek istiyorum zamanımızın büyük kısmını televizyona bağlağımız ateri başında geçirirdim o zamanlar süper mario(oynamayan yoktur) en sevdiğimiz oyundu mortal combat vardı galaksi vardı ve daha neler neler az ateri joystic i kırmamışımdır para biriktirip ateri kaseti alırdık ne güzel günlerdi...

Fettan
Aydan Şener'in oynamış olduğu makarna reklamları

Oba oba nefis makarna oba lezzet her sofrada

Filiz makarnalarının reklamları aklımda birde

Müjde müjde size parizienden müjde size gersini tam hatırlamıyorum :)

Rama reklmlarında süt döken şimdilerin proğram sunucusu MELİKE

hyoldas

Ay evet bir o bombeler vardı. Hatta ona dolmada da deniyordu. Kelebek şeklinde saçı arkadan toplayan tokalara ne demeli :P

Saç dediniz de aklıma geldi Hani böyle uzun çubuğu üzerinde yuvarlak bir kısım oluyordu oradan saçını geçiriyordun. Bir zamanlar ne kadar modaydı değil mi? :img-blush

tree
Ne oyunlar oynadık. Çocukluktu işte diyeceğim ama benim ki biraz arızalı cinsinden desem. Mahalle de kızlarla her gün birimizde toplanıp elişi-dantel yarışı yapardık. :img-blush
Elimize ipi dolar en hızlı elindeki ipi kim bitirecek diye çalış dur. :img-hyste:img-hyste
Aklıma geldikçe hala gülerim ama sonrasında da işime yaramadı değil hani.
Ama o günler de ta ki kuzenimin bir gün kız kardeşiyle bana gülmesinden sonra son buldu.
Sonrasında çok pişman olmuştu güldüğüne ama iş işten çoktan geçmişti.

Artık elinde tığsı, ipliği olan biri değil, bir cebinde misketler, diğer cebinde gazoz kapakları mahalle de ne kadar erkek çocuğu varsa bendeniz peşlerinde. Tabii ki kurtulamadılar.
Akşamları işten annem her eve geldiğinde dizlerimin halini gördükçe kıyamet kopardı. Bende kuzenime suçu atardım. İtirafım biraz geç geldi ama olsun. :img-blush:img-blush
Yok misket, yok gazoz kapağı oynayacağım diye az yerlerde sürünmemiştim.

Mahalledeki erkeklerle oynarken hiç futbol oynanmaz mı?
Hala bir dizimde derin izini taşırım. :img-banne:img-banne:img-banne
Ben denizden kaleci olursa olacağı budur. Ama zamanında fena da değildim hani.

Ahh çocukluğum neredesin???

Sevgili alev alev benimde o yıllarda yanlızca 1 kız arkadaşım vardı oda çok melemez olduğu için hep erkeklerle oynardım ve tam bir baş belasıydım küçüklüğümde. Hiç unutmam girdiğim bir iddia üzerine yarım şişe kolonya içip balkonun duvarlarında yürümüştüm .Birde abimi döven birçocuğu öyle bir dövmüştümki etraftan yetişenler zar zor elimden almıştı çocuğu .Habire ben karateciyim diyip kapılara duvarlara tırmanırdım.Bir gün eniştem kızım artık koltuklar duvarlar sana yetmez lütfen bizim vitrinin üzerine çık demişti.Tabi ben durarmıyım hooop vitrinin tepesine :img-hyste

Birde kendimi mahallenin horozu ilan etmiştim.Şöyle salına salına birbirlerine sarılarak yada el ele tutuşup gezen gariban bir çift görsem hemen kafalarına patates soğan atardım.

gzd_gzd
09-10-07, 16:40
1dkk 1dkk neşe nin kepek problemini unutmayalım

peki ya, tut şunun ucunu döşiyelim abi melodisi kaç yıl kaldı dilimizde ? :):)

rainbow06
Ah az kapıdan kovulmuşluğum yoktur. Nasıl moralimiz bozulurdu. Para veren evler, çikolata verilen evler diğer arkadaşlara haber verilirdi. Keşke şimdi bizim evede elinde poşetlerle gelen çocuklar olsa.

Biz de her bayram arkadaşlarla şeker toplardık. Yalnız bir bayram şeker yerine bize acı leblebi vermişlerdi. O gün o kadar üzülmüştük ki bir daha şeker filan toplamak canım istemedi. Şimdi bayramlarda şeker toplamaya gelen çocuklara en güzel çikolatalardan veriyorum.:img-wink:

Bir de o zamanlar patlamış lastik topları toplardık. Sonra kuruyemiş ve şeker satan bir amca vardı, patlamış topları ona verir, keçiboynuzu, leblebi, şeker filan alırdık. Hey gidi günler hey...

s.eren

olmadı hep birlikte voltranı oluşturalım

banubanu
Seksenli yıllarda büyük değilde çocuk olduğum için aslında kendimi şanslı görenlerdenim. Çok net olmasada hatırladıklarımı bu güzelliklerin en arka yerine sakladım ben.

O kar tatili hele hiç unutulmaz. Okullar bir hafta tatil edilmişti ama parça parça. Abim yatılı okulda okuduğu için bir önceki gece nolur okul olmasın diye dua ederdik hep beraber. Dışarda o kadar güzel kar varken kim okula gitmek isterki. Bu güzellik yine tabiki biz büyükler içindi. Çünkü kömürlüğümüz tamamen kapanmıştı ve biz komşulardan kömür taşımıştık. :img-yes: O zamanlar da ev alma komşu al sözü çok önemliydi.

HİBSUB? emin olamadım bir türlü..bu bilgisayar büyük bir bilgisayar mıydı?

Herşeyi İyi Bildiğini Sanan Ukala Bilgisayar....
HIBSUB

Üzüntü ve Muz Kabuğuu... hatırlıyor musunuz.Ya şimdi böyle söylüyorum gençler bakıyolar yüzüme ne diyo bu kadın diye..

Melal
Bahsedildi mi bilmiyorum ama 90'lı yılların başında ben en fazla Susam Sokağı'nı ve Atlı Karınca adlı çocuk dizisini izlerdim.

The Young and The Restless (Yalan Rüzgarı) acayip bir piyano sesiyle başlardı her akşam. Hiç unutmam 1988'de 4 yaşındayken annem birden TRT1 o zamanki adıyla TV1'de izlemeye başlamıştı. O dizi sırasıyla TV2, Atv ve Show Tv'de oynadı. En son 2003'te görmüştüm:)

Susam Sokağı nasıl unutulur Forever_Bim'cim.
Yalan Rüzgarı'nı da unutamam.
Şimdi tv'de böyle güzel çocuk programları,bol entrikalı yabancı diziler yok.
Hatta o zamanlar Brezilya dizileri meşhurdu.
Köle İsaura,Marimar falan vardı.

Ve tabii özel kanalların açılmasıyla birlikte yerli diziler çoğaldı.
Aydan Şener'in dizilerini unutamam mesela.

filinta
09-10-07, 16:42
[/B]
Bu arada bir konuda yardım istiyoruz.. arka fon 80'li yılllardan en öne çıkan şey olacaksa ne olsun.. önerilerinizi bekliyorum..

Fikret Kuşkan demişken, GENÇLER dizisi.. Ziya Kürküt,Fikret Kuşkan,Oktay Kaynarca, diğer oyuncunun adını malesef unuttum..:img-blush

geçen sayfalarda yazmıştım 4.genç metin belgin di

benim önerim bu sayfanın açılmasına önayak olan şekerkız candy ve o zamanın çizfi film kahramanlarından bir kaçının olduğu bir arka fon güzel olur..

şekerkız candy-he-man-voltran-clementine-

:img-wink:

s.eren
09-10-07, 16:43
ben hala msn de cam açıp arkadaşlara 80 li yılarda ki gibi uzun saplı çanta takıp saçlarımı serpil çakmaklı gibi toplayıp eski günleri yad ederim

_BeRFiN_
09-10-07, 16:43

bende parmak kaldırıyım o zamnki fotograflamın çogunu saklıyorum bi ara saçım kısa arkasından kuyruklu bi modeldi bombili küt derlerdi ya evet bide küt modeli vardı o zamanlar ve söylemeden geçemiycem ben o zamanlar taytları ve bol tshortleri nasıl giymişim

tree
09-10-07, 16:46

Susam sokağını unutmak mümkünmü. Evli olmama rağmen izlerdim ve kızım olduğunda kafası aynen büdünün kafası gibi upuzun doğmuştu.Kayınvalidem kızım bak o kadar izledin kzında oldu aynı onlara benzedi derdi .Zavallı kızımın kafasını düzeltmek için bir o tarafa bir bu tarafa yatıra yatıra bir hal olmuştum .Ama şimdi o halinden eser kalmadı yusyuvarlak bir kafası var :img-yes:

Ay yalan rüzgarı deme hiç başladığı zaman yeni işe girmiştim. 19 yıldır çalışıyorum emekli olacam hala devam eder bu dizi

s.eren
mario dediniz de aklıma geldi
o sıralar oğlan 3 yaşında filan babası tv seyrederken baktım yere çökmüş yan yan gidiyo babası tv yi göremiyo oğlum ne yapıyosun dedim
-anne mario daki mikroplar gibi yapıyorum
dedi çok gülmüştüm zaten o yaşlarda aynı mikroplara benziyordu:)))

Fettan
Şarkısıyla dillere destan Manulea TRT3 açılınca yayına girmişti

Trt 4 ün ilk diziside Aşk Kapıyı Çalınca idi çok güzel uzun saçlı esmer bir kız sürekli ata binerdi zengin bir ailenin kızıydı..Kıskanç kuzenide o evde yaşardı Esmer kız gazeteci çocuğa aşıktı tabi kıskanç kuzende ..Sonra kıskanç kuzen balkondan düşüp sakat kalınca çocuk onunla nişanlanmak zorunda kalmıştı ama sonu yayınlanmadı sanırım hatırlamıyorum

Peşindende Eduarda Capatillo nun oynadığı Yıldıza Ulaşmak dizisi başlardı

Show Tvde İlk öpücük dizisi vardı Fransız dizisiydi..O lala derdik sürekli :img-hyste :img-hyste :img-hyste :img-hyste

Yalan Rüzgarı demişken ordad favori çiftim Paul ve Lauren du (yine polis :img-in_lo :img-in_lo :img-in_lo)

forever_bim
09-10-07, 16:47
Susam Sokağı nasıl unutulur Forever_Bim'cim.
Yalan Rüzgarı'nı da unutamam.
Şimdi tv'de böyle güzel çocuk programları,bol entrikalı yabancı diziler yok.
Hatta o zamanlar Brezilya dizileri meşhurdu.
Köle İsaura,Marimar falan vardı.

Ve tabii özel kanalların açılmasıyla birlikte yerli diziler çoğaldı.
Aydan Şener'in dizilerini unutamam mesela.

Zaten Türkiye'de dizi kavramı Aydan Şener'le başladı desek abartmış olmayız. 1996'da bir tv filmini izlemiştim. Sakin Kasaba'nın Kadını. Ailesini öldüren kasabada pek çok seri cinayet işlemiş 3 kişiden intikam alıyordu. Filmdeki oyuncular bugün de çok popüler. Bekir Aksoy, Anta Toros ve Murat Daltaban da o filmde önemli rollere sahipti.

Argosy
Sene 2007 ...Ben hala her gun ogle saatlerinde tv yi actigimda goruyorum..:icon_whis

Devam...:img-yes:

Calimero desem...kafasında kabuğuyla gezip ama bu haksızlık degilmi diyen bir civcivdi desem...

Woodpeckers desem..Agackakan Woody...Hala bahcemdeki agacin tepesinde bir agackakn gordugumde o guzel melodisini mirildanirim.hihihihuuuhuuhu gibi birseydi..

peki Bay merakli desem...Yasami bir ipin ucunda olan , surekli sinir harbi icinde mirildanip duran ipkarakter..

hyoldas

Sevgili Hasan, Yalan Rüzgarı ömrümüzü tüketmişti neydi o öyle senelerce dublajlar değişir, oyuncular değişir yaşlanır ama dizi hiç bitmez! O zamanlarda dizi furyası insanları sarmıştı ama hayatı bu kadar monotonlaştırmıyordu.

Peki ya gazetelerin verdiği ansiklopedileri kupon toplayıp alan kaç kişi var ya da her hafta sonu verilen şarkı kitapçıkları...

Çocukluğumda unutamadığım bir şarkı vardı. Seyyal Taner, Alladı Pulladı iki lafın arasına ellerine hatırına beni doladı. Ne şarkıydı yahu. :img-icecr

asia
09-10-07, 16:48
Bahsetmiştim Ezo sayfasında, Beverly Hills,Melrose Place dizileri cine5 şifresiz verirdi bide onları..
Cesur ve Güzel, Rich ve Brooke epey izlemişim demek ki..:)
Yalan Rüzgarı ve orada oynayan oyunculardan bazıları Türkiye'ye gelmişlerdi..

Küçük bir kız çocuğuyken salıncaklarda bağıra bağıra söylediğğimiz.. amann Petrolll canım Petrol... artık sana sana sana muhtacım Petrol! cidden muhtacız yahu.. bu şarkı amma gündem yaratmıştı...
Milletçe siir olduğumuz Opera Opera şarkısı, ve rahmetli Çetin Alp..
Türk'ten çok Türk gibi dilimizi konuşabilen Suna Yıldızoğlu..

Müjde Ar'ın ahh Belinda sı..
Ahhh tvde yüz kere izlediğim.. nickimi aldığım Selvi Boylum Al yazmalım..
Kadir İnanır-Türkan Şoray ortaklığı filmleri, Dila hanım,Bodrum Hakimi

Melal
09-10-07, 16:48
Ya o zamanlar gözlükler bir acayipti.
Hatırlıyorum da ben 5-6 yaşlarında gözlük takmaya başlamıştım.
Yuvarlak pembe renk gözlüklerim vardı.
Ama büyük bir yuvarlıktı gözlüklerim.
Tabii 80'lerin güneş gözlükleri de çok komikti hatta annemin vardı eski bir gözlüğü ben oynardım onunla.:)

Ablam Melrose unutulur mu ne diziydi ya.
Beverly Hills 90210 bunu da unutamam.

Ceva
09-10-07, 16:49
Herşeyi İyi Bildiğini Sanan Ukala Bilgisayar....
HIBSUB

Üzüntü ve Muz Kabuğuu... hatırlıyor musunuz.Ya şimdi böyle söylüyorum gençler bakıyolar yüzüme ne diyo bu kadın diye..

Yok hatırlayamadım:icon_whis

Üzüntü ve Muz kabuğunu hatırlamam mı? :)

Peki reklamlardaki o küçük güzel kızı onbinmilyon baloncuk yuttum. Sonra da kız nazardan öldü diye söylenti çıkmıştı. Neyse ki seneler sonra sapa sağlam yeni bir reklamda gördük.

rainbow06
09-10-07, 16:50

Susam Sokağı hiç unutulur mu? Keşke şimdi de öyle eğitici programlar yapılsa...
Yalan Rüzgarı o dönemin en çok izlenen dizilerindendi. Amerika'da hala devam ediyor sanırım.
Hayat Ağacı, Yıldıza Ulaşmak ve Köle Isaura o zaman severek izlenen dizilerin bazılarıydı. Aslında bu diziler şimdi yayınlansa yine çok izlenir bence...
Şimdiki dizi izleme alışkanlığımız o zamanlara dayanıyor anlaşılan...
Özel kanalların açılması ile beraber Berna Laçin, Yalçın Dümer, Tarık Tarcan, Ediz Hun, Perihan Savaş, Aydan Şener gibi oyuncuların oynadıkları diziler başlamıştı. Hepsi çok güzel yapımlardı...

forever_bim

Trt 4 ün ilk diziside Aşk Kapıyı Çalınca idi çok güzel uzun saçlı esmer bir kız sürekli ata binerdi zengin bir ailenin kızıydı..Kıskanç kuzenide o evde yaşardı Esmer kız gazeteci çocuğa aşıktı tabi kıskanç kuzende ..Sonra kıskanç kuzen balkondan düşüp sakat kalınca çocuk onunla nişanlanmak zorunda kalmıştı ama sonu yayınlanmadı sanırım hatırlamıyorum

Show Tvde İlk öpücük dizisi vardı Fransız dizisiydi..O lala derdik sürekli :img-hyste :img-hyste :img-hyste :img-hyste

Yalan Rüzgarı demişken ordad favori çiftim Paul ve Lauren du (yine polis :img-in_lo :img-in_lo :img-in_lo)
Yalan Rüzgarı'nda sarışın bir avukat vardı. Adı Cricket idi sanırım. Çok güzel bir kadındı. Favorim o ve Paul'dü. Danny'den ayrılınca Cricket sevinmiştim. Paul ile evlenecekken kaza geçirmişlerdi. Sonra ne oldu unuttum:(

s.eren
Ya o zamanlar gözlükler bir acayipyi.
Hatırlıyorum da ben 5-6 yaşlarında gözlük takmaya başlamıştım.
Yuvarlak pembe renk gözlüklerim vardı.
Ama büyük bir yuvarlıktı gözlüklerim.
Tabii 80'lerin güneş gözlükleri de çok komikti hatta annemin vardı eski bir gözlüğü ben oynardım onunla.:)

katlanan carera lar unutulur mu hiç

A.Konak

trt1'in yayın bittikten sonraki saat resmi bence süper olur. yada bir soba üzerinde bir güğüm. ya da perihan abla dizisi olabilir ya da ne bileyim kara şimşek. çocukların zamanımız oyunlarını oynarkenki resimleri.

banubanu
09-10-07, 16:51
Ya oralet vardı, portakallı ve limonlu.. Var mı hala acaba?
Bir de reklamı vardı, C vitaminli Oralet diye. Amma meşhurdu yav..

Sanayağ ve tüp kuyruklarına girmiş biri olarak bu günkü bolluğun kadrini kıymetini bilelim vallahi..

*Sultan*
09-10-07, 16:51
Aile imzasinda ben de olmak istiyorum :happy0064

Madonna ´nin cikisi = Holiday....

hepimiz onun gibi giyinmeye baslamistik, sinema filmi " in to the grove" bir mecburdu :P:P

simdi düsünüyorumda, o zamanlar popüler olanlar, simdi halen basarili.
Demek hakikatten kaliteli isler yapiliyormus, esas sanatcilar izlenip, dinleniyormus.

A.Konak, valla Orhan Gencebay´dan bende cok corkuyordum, ama nedenini bir türlü hatirlamiyorum :P:P

80´li arka fonda, kara Simsek iyi olur valla:good: (havali olur:P)

ARIMAYA
09-10-07, 16:52
..............
Pekiiiii desemki
I Love You I Love You
Do you love me?

:happy0064:happy0064 ben ben ben
hatta ben olayı abartıp bi yolculuk sırasında otobüs şoförüne vermiştim yolda dinleyelim diye :icon_whis

asia
09-10-07, 16:53
Zaten Türkiye'de dizi kavramı Aydan Şener'le başladı desek abartmış olmayız. 1996'da bir tv filmini izlemiştim. Sakin Kasaba'nın Kadını. Ailesini öldüren kasabada pek çok seri cinayet işlemiş 3 kişiden intikam alıyordu. Filmdeki oyuncular bugün de çok popüler. Bekir Aksoy, Anta Toros ve Murat Daltaban da o filmde önemli rollere sahipti.
Aydn Şener'i ilk kez ''Küçük Ağa'da''(Çetin Tekindor'un efsane dizisi) güzelllik yarışmasından çıkmış bir genç kızken izlediğimizi hatırlıyorumda.. nasıl gençmiş.. tabii bizlerde minik kalplerinde Küçük Ağa sevdası canlanıp izlemeye doyamayan çocuklardık o ayrı..
Sonra Tarık Buğra'nın eserlerini su gibi yalayıp yutup okumak..

alevalev_25_
09-10-07, 16:54
Sevgili alev alev benimde o yıllarda yanlızca 1 kız arkadaşım vardı oda çok melemez olduğu için hep erkeklerle oynardım ve tam bir baş belasıydım küçüklüğümde. Hiç unutmam girdiğim bir iddia üzerine yarım şişe kolonya içip balkonun duvarlarında yürümüştüm .Birde abimi döven birçocuğu öyle bir dövmüştümki etraftan yetişenler zar zor elimden almıştı çocuğu .Habire ben karateciyim diyip kapılara duvarlara tırmanırdım.Bir gün eniştem kızım artık koltuklar duvarlar sana yetmez lütfen bizim vitrinin üzerine çık demişti.Tabi ben durarmıyım hooop vitrinin tepesine :img-hyste

Birde kendimi mahallenin horozu ilan etmiştim.Şöyle salına salına birbirlerine sarılarak yada el ele tutuşup gezen gariban bir çift görsem hemen kafalarına patates soğan atardım.

Çocukken kareteye gittim..
Hemen hemen her şeyi yaptım diyebilirim.
İçimde tek uhte kalan şey bisiklettir. Bir arkadaşım çarpmıştı bana ve odur budur hala binemem bisiklete.. :icon_sorr :icon_sorr

Zamanında bende az çocuk dövmemiştim mahalle de.
Çabuk sinirlenen biri olduğum için gözüm dönüyordu hemen.
Hele futbol oynarken.
Karşı rakipte çok yakın bir komşumuzun oğlu oynuyordu.
Çocuğa hiç ısınamamıştım. Sevemedim işte ne yapayım.
Amaç ona bir şey yapmak ya, futbol oynarken kalecinin orta saha da ne işi var. Çocuğa öyle bir tekme sallamıştım ki, seneler sonra karşılaştığımızda ilk dile getirdiği söz "tekmeni hala unutmadım" olmuştu.
Nasıl utanmıştım..

Not: İmza da bende yer almak isterim..

sinope
Selamlar Masallah
Sabah biraktigimda 3.cu sayfadaydi, tum arkadaslarin ellerine saglik,:good:
Demekki bizler,bizim donemimiz ,cocukluk yillarimiz en guzel yillar imis(simdiki elektronik aletler yoktu) Varsin olmayi versin KESKE cocukluk gunlerimize DONEBILSEK:icon_sorr
Rahmetli Adile Nasit ile UYKUDAN ONCE isimli programi aksam olsada izlesem diye can atardim,Programin sonunda KUZUCUKLARIM sutunuzu icmeden uyumak yok derdi.(Mekanin Cennet olsun)
Temel Reis <safinaz(Spagetti bacakli safinazimiz) Kaba Sakalimiz
Ispanagi Temel REis sayesinde sevmeye baslamistim( ama Pazulari sisiryormus,anlayacaginiz bizi kandiyormus Temel Reis amcamiz)
Peki KOKLER dizisini hatirlayan varmi?
Flemongo Yolu desem:img-wink:
asiacigim ben sana demistim demi bizim bu imza isi super olacak diye:happy0064:happy0064
Sevgilerimle

banubanu
Durdukça aklıma geliyor kaset falan diyince..
Metin Akpınar -Zeki Alasya'nın Devekuşu Kabareleri kasetlerdeydi.. Dinler dinler ezberlerdik. Ya hala aklımda çoğu.. O kadar güzel kabare ve espriler hala gelmedi bence..

Argosy
09-10-07, 16:56
e hani aile imzasinda benim adim...:)

Ziyaetciler i kim hatiliyor peki..her cumatesi ogleden sonra cikadi.Kivircik sacli kotu kadin ozel sekerleme kutusunun icindeki bocekleri tek tek itinayla yerdi.

Bazende cani atistiracak birseyler ceker, canli fare,ketenkele falan yerdi ..:)

Ceva
09-10-07, 16:56

Fettan en çok sevdiğim gençlik dizilerinden ve aramalarıma rağmen bulamadığım diziden bahsetmişsin. Aşk Kapıy Çalınca kızın adı Isabella idi. Sonu mutlu bitmişti.:)

Eduardo Capatillo ve ceketleri unutulmaz:) Lorai idi kızın adı galiba ama emin değilim. Hatta bunun ikinci versiyonu çekilmiş onda da Ricy Martin oynamış.(onu izlememiştim)

Yalan Rüzgarı Türkiye'de ilk başladığında Paul ve Lauren mutlu haline çok az tanık olmuştuk. Sonra Lauren kötü adam tarafından kaçırılmış ve gömülmüştü. Bulunana kadar ne heyecan yapmıştık.:)

s.eren
09-10-07, 16:57

Ziyaetciler i kim hatiliyor peki..her cumatesi ogleden sonra cikadi.Kivircik sacli kotu kadin ozel sekerleme kutusunun icindeki bocekleri tek tek itinayla yerdi.

böğğ hala o fare yiyişlerini unutamam ıyyyy

Melal
09-10-07, 16:58
Aydan Şener deyince aklıma hemen Çalıkuşu gelir ne güzel diziydi.
Ben daha sonra tekrarlarını seyretmiştim hala en sevdiğim dizilerdendir.
Hele o unutulmaz müziği hala aklımda.
Sonra İki Kızkardeş diye bir dizisi vardı.

Haluk Bilginer'in Son Söz Sevginin diye bir dizisi vardı ve bir de Gülşen Abi vardı ne güzel dizilerdi.

Sonra Mehmet Aslantuğ'un Başka Olur Ağaların Düğünü diye bir dizisi vardı ama sanırım bu dizi trt'de yayınlanmıştı.

Vee tabii o yıllardan hatırımda kalan iki yarışma var.
Biri Tarık Tarcan'ın sunduğu Çarkıfelek diğeri Erol Evgin'in sunduğu Aileler Yarışıyor ne güzel yarışmalardı ya.

Fettan
09-10-07, 16:59
http://img408.imageshack.us/img408/7210/80fh4.jpg

http://img527.imageshack.us/img527/3250/16745807uw5.jpg

http://img186.imageshack.us/img186/695/81db8.png

http://img186.imageshack.us/img186/8631/82dy8.jpg

Ceva

Korkulu rüyalarımdı onlar hele o fobim olan fareleri yediklerini gördükçe ben krize girer ama yine de izlemeden duramazdım.

Sinope;sayfaların hızına yetişemiyorum. Süper bir sayfa oldu burası.

gzd_gzd
Metin Akpınar -Zeki Alasya'nın Devekuşu Kabareleri kasetlerdeydi.. Dinler dinler ezberlerdik. Ya hala aklımda çoğu.. O kadar güzel kabare ve espriler hala gelmedi bence..

zeki alasya yla metin akpınar ın Hastane diye bir dizisi vardı bir de,94 yılında falandı sanırsam,doktorları falan anlatan bir komedi dizisiydi,metin akpınar hastabakıcıydı hatta,atv deydi sanırım :)

rainbow06
09-10-07, 17:00
Calimero desem...kafasında kabuğuyla gezip ama bu haksızlık degilmi diyen bir civcivdi desem...

Ben en çok Calimero'yu severdim çocukken. Çok şekerdi çok...

Bahsetmiştim Ezo sayfasında, Beverly Hills,Melrose Place dizileri cine5 şifresiz verirdi bide onları..
Cesur ve Güzel, Rich ve Brooke epey izlemişim demek ki..:)
Yalan Rüzgarı ve orada oynayan oyunculardan bazıları Türkiye'ye gelmişlerdi..

Cesur ve Güzel ile Yalan Rüzgarı hala devam ediyor. Cesur ve Güzel'de şu sıralarda Ridge ile Yalan Rüzgarı'ndan tanıdığımız Ashley evlenecekler. Geçenlerde Cesur ve Güzel'in yeni bölümlerini Kanal D'de yayınlamaya başladılar, ama 1 hafta sonra kaldırdılar.

Beverly Hilli 90210 ve Melrose Place'i de severek izledim. Ne yazık ki Beverly Hills 90210'un yani "Evimiz Hollywood'da"nın tamamını izleyemedik. 10 sezon süren dizinin sadece 4 ya da 5 sezonunu izleyebildik. Neyse ki devamında neler olduğunu netten öğrenebildim.

Melal
09-10-07, 17:01
Fettan süpersin.
Tipitip sakızları nasıl unuturum hala var mı bilmiyorum ama çocukken bayılırdım onlara.:)

George Michael 80'lerde ve 90'larda ne meşhurdu.
Freedom ve Careless Whisper ne güzel şarkılardı.:)

hyoldas
09-10-07, 17:01

Banucum kesinlikle katılıyorum. O espiriler mutlu insanların refah içinde yaşayan insanların espirileriydi. Gülücükler gerçekti. Dönemin arabeskleri bile insanları bir araya getirici unsurlar içeriyordu. Orhan babanın şarkıları hep birlikte söylenir, dinlenirdi. Annem ve babamla beraber az mı izlerdik Devekuşu Kabareyi! Nevra Serezli'ye ta o zamanlardan beri hayranım. :img-blush
Sevgili Turgut Özakman'ı Devekuşu Kabare ile tanıdığımdan, Şu Çılgın Türkleri okuyunca epey şaşırmıştım. :img-icecr

pelin-ce
09-10-07, 17:02
Bende imza da olmak isterim. Lütfen beni de ekleyin:happy0064

Levent Kırca ve Oya Başar'lı Olacak O Kadar TV tiyatrolarımızıda unutmayalım

Meğer 80'ler çocukları olarak bu güne ne anılar taşımışız...
Sayfalar ardı ardına dizilmiş...
Şimdi çok üzülüyorum bizden sonrakiler böylesi güzellikleri yaşayamıyacak.
Teknoloji ile gelen oyunlara kapılıp kan kardeş olabilmenin güzelliğini anlayamayacaklar...

sinope
Fettan en çok sevdiğim gençlik dizilerinden ve aramalarıma rağmen bulamadığım diziden bahsetmişsin. Aşk Kapıy Çalınca kızın adı Isabella idi. Sonu mutlu bitmişti.:)

Eduardo Capatillo ve ceketleri unutulmaz:) Lorai idi kızın adı galiba ama emin değilim. Hatta bunun ikinci versiyonu çekilmiş onda da Ricy Martin oynamış.(onu izlememiştim)

Yalan Rüzgarı Türkiye'de ilk başladığında Paul ve Lauren mutlu haline çok az tanık olmuştuk. Sonra Lauren kötü adam tarafından kaçırılmış ve gömülmüştü. Bulunana kadar ne heyecan yapmıştık.:)

CevacigimYalan Ruzgari Isimli diziyi unutmak ne mumkundur
Paul ve Lauren in askini kisa olsa izlemek superdi.Ay sorma O kotu adam kaciripta Laureni tabutun icine koyupta gommesi aklima geldikce:img-fear2:img-fear2
Kokler dizisindeki Horoz Corc u hatirlayaniniz varmi?

asia
İşte liste
filinta
asia
Ceva
ARIMAYA
söğüt
banubanu
masum kiz
sinope
sycamore
rhetbutler
SUEDA40
tutkum
sude9
sudenaz
volvox
ehlocan
safinaz
rozi
rainbow06
Berfin
NiliWerda
Melal
tree
A.Konak
hyoldas
gzd_gzd
Argosy
Sultan
Alevalev25

Öneriler için çok sağolun arkadaşlar..:img-in_lo
Kara şimşek, Şeker kız Candy'miz ( bu başlık o avatarın(Filinta'nın avatarı..) tepkimelerinden dolayı gündeme geldi sanıyorum ki.. benim oyumda onlara:img-wink:) TRT nin ekran görüntüleri dendi..

Sinopecim..:img-in_lo haklısın bu sayfa süper bir yer oldu.. hm duygusal hemde neşeli anılara yer var daha ne olsun?:img-wink:

_BeRFiN_
o yıllara dair bi kaç resim

bizimkiler

http://www.imgloadtr.com/uploads/8a3f967813.jpg

süper baba

http://www.imgloadtr.com/uploads/0c8705e60a.jpg

susam sokağı

minik kuş-kirpik

http://www.imgloadtr.com/uploads/a00d2560c6.jpg

edi-büdü

http://www.imgloadtr.com/uploads/d43b4b78f0.jpg

kurabiye canavarı

http://www.imgloadtr.com/uploads/98d1b11d4e.jpg

Ceva
09-10-07, 17:04
Aydan Şener deyince aklıma hemen Çalıkuşu gelir ne güzel diziydi.
Ben daha sonra tekrarlarını seyretmiştim hala en sevdiğim dizilerdendir.
Hele o unutulmaz müziği hala aklımda.
Sonra İki Kızkardeş diye bir dizisi vardı.

Haluk Bilginer'in Son Söz Sevginin diye bir dizisi vardı ve bir de Gülşen Abi vardı ne güzel dizilerdi.

Sonra Mehmet Aslantuğ'un Başka Olur Ağaların Düğünü diye bir dizisi vardı ama sanırım bu dizi trt'de yayınlanmıştı.

Vee tabii o yıllardan hatırımda kalan iki yarışma var.
Biri Tarık Tarcan'ın sunduğu Çarkıfelek diğeri Erol Evgin'in sunduğu Aileler Yarışıyor ne güzel yarışmalardı ya.

Hala bıkmadan, usanmadan izlediğim dizidir Çalıkuşu. Aydan Şener'in en güzel olduğu dönem. Gerçekten de gülbeşeker gibiydi.

Gülşen Abi bir ay öncesine kadar sabah 06.00 da trt1 de yayınlanıyordu.:)

Mehmet Aslantuğ'la tanıştığım dizidir. Doktor du galiba orda ve trt de yayınlanmıştı.

Sahi Küçük Ağa'yı hatırlayan yokmu? İstanbul'lu hoca Çetin Tekindor'a ve Fikret Hakan'a (Çolak Salih') hayran olmuştum. Kadir Savun ve İstanbul'lu hocanın eşi rolünde Aydan Şener'i ilk olarak tanımıştık.

alevalev_25_
09-10-07, 17:05

Sevgili Fettan;
Yazdıklarından sonra bu iki diziyi de izlediğim aklıma geldi.

Manulea'nın ne çok izleyeni vardı. Sadece gençler felan değil bir çok kişi izliyordu.

Ama İlk Öpücük ne eğlenceliydi. Karekterlerin isimlerini çıkaramıyorum şimdi ama çok güzeldi.

asia
09-10-07, 17:05
Sahi Küçük Ağa'yı hatırlayan yokmu? İstanbul'lu hoca Çetin Tekindor'a ve Fikret Hakan'a (Çolak Salih') hayran olmuştum. Kadir Savun ve İstanbul'lu hocanın eşi rolünde Aydan Şener'i ilk olarak tanımıştık.
Şekercim ben varım ya yazdım..:img-wink:
Ama sayfalar su gibi aktığı için..:img-yes::img-wink::img-yes:

Rainbow06 haklısın izleyemedik ama Dylan favorimdi onu biliyorum..
Forever_bim evet Brooke nedense çokda hoş bir karakter olmasada sevilirdi, haklısın.. ama Tylor'ın güzelliğide ayrı değilmiydi? soğuk fakat zarifdi.. heyy gidi günler heyy..

_BeRFiN_
09-10-07, 17:07
resim ararkn rastladım ekliyorum alıntıdır...

"Gün güneşli, insanlar neşeli
Sen de gel oyna, Susam Sokağı'nda
Dostluk ve sevgi sarıyor her yeri
Gel katıl bize, el elele

Sev dünyayı, açılır her kapı
İşte Susam Sokağı...
Sev dünyayı, açılır her kapı
İşte Susam Sokağı..."

Ah, ah.. Yarayı deşmek benim yaptığım ama yazacağım işte. Siz de bakın kendi çarenize... Ne güzeldi Susam Sokağı'nı seyrettiğimiz zamanlar, dizilirdik televizyonun önüne. Şemsiyeleri döndürüp SUSAM SOKAĞI yazdıran o çocuklardan biri olmak isterdim ben, sonra o at ne alakaydı ama koştururdu işte... Çocuklar da koştururdu, Kırpık sepetin içinde hep. Minik Kuş gene çocukları eğlendiriyor.

Kurabiye Canavarı'na bayılırdım, ona özenip az mı kurabiye dökmedik yerlere, her yere. Döke saça yerdi, aslında yediğini sanırdı o kurabiyeleri, ziyan olurdu hepsi.
Manyaktı o. :))

Edi ile Büdü, işte durayım burda. "Hastasıyım" denir ya, özellikle Edi'ye bayılırdım, ikisi de komiklerdi çok.

Edi gecenin bir vakti elinde kurabiye tabağıyla yatağına oturur ve ağzını şapırdata şapırdata kurabiyeleri yemeye başlar. Büdü Edi'nin sesinden rahatsız olarak uyanır ve ona ne yaptığını sorar.

(Olaylar gelişir...)

Büdü: O kurabiyelerle yatakta ne yapıyorsun Edi?

Edi: Karnım acıktı, ben de birşeyler yemek istedim.

Büdü: Edi, yatağındayken kurabiye yememelisin.

Edi: Neden?

Büdü: Yersen çarşafına kırıntı dökülür ve kırıntılar pijamandan içeri girer.

Edi: Sahi mi?

Büdü: Kırıntılar pijamandan içeri girerse de kaşıntı olursun.

Edi: Kaşıntı olmak istemiyorum...

Büdü: Kaşıntı olursan uyuyamazsın, bu yüzden yatağında kurabiye yememelisin.

Edi Büdü'nün söylediklerini sırasıyla tekrarlar. Onu haklı bulur ve teşekkür edip Büdü'nün yanına doğru ilerlerken ekler: "Bir daha asla yatağımda kurabiye yemeyeceğim." Büdü iyi, (aman) ne güzel ve iyi geceler dedikten sonra Edi Büdü'nün yatağına oturur.

Büdü: Edi, ne yapıyorsun?

Edi: Senin yatağında kurabiye yiyorum Büdü.

Büdü artık kafasını duvarlara mı vurmalıydı, yastıkla yetiniyor garibim.

Zaten Büdü o birleşik kaşlarından olsa gerek hep talihsizleri oynardı, sanki... :)))

Melal
Berfin sen o resimleri ekleyince aklıma Alf geldi.
Bir ara Alf diye bir dizi vardı hatırlayanınız vardır sanırım.

Çocukluğumdan hatırlıyorum da doğum günümde falan fotoğraf çekildiği zaman merakla beklerdim fotoğrafların nasıl çıktığını görmek için.
Şimdi ki gibi digital makinalar nerede hadi onu da geçtim 2 saatte resimleri vermek bile yoktu.

banubanu

Hatırlamaz mıyım yahu.. Erol Taş'ın o kuzu mudur dana mıdır onun butunu böyle bir yiyişi vardı, ağzıyla koparıp, nı ha ha ha diye gülüşünü hala abilerimle yaparız..

Ya Mehmet Aslantuğ o Belene Kampı dizisinde de vardı demi?
Belene olayı vardı o zamanlar..

Bir de kör bir kızcağız Ben Bilirim diye bir yarışmada hep birinci oluyordu. Hande miydi ismi..

Lambada pek meşhurdu..

Ceva

:img-hyste:img-hyste benimde aklıma geldi şimdi. Yok öyle kabereler artık. Hakikaten de hepsini ezberlemiştik.

Sinope'cim; ben kökleri hatırlayamadım:icon_whis

Asia'm, sayfaların hızına yetişemiyorum:)

sude9
09-10-07, 17:10

amma meraklı izlerdim bu diziyi..tabi o zaman bilgisayar net yok..olsaydı şimdi ki gibi onu da yorumlar dururdum:)

Peki ya gazetelerin verdiği ansiklopedileri kupon toplayıp alan kaç kişi var ya da her hafta sonu verilen şarkı kitapçıkları...

Çocukluğumda unutamadığım bir şarkı vardı. Seyyal Taner, Alladı Pulladı iki lafın arasına ellerine hatırına beni doladı. Ne şarkıydı yahu. :img-icecr

kupon biriktirmek zahmetli işti ama eve ansiklopediler gerlince koliyle pek bi sevinmiştik...

Seyyal Taner deyince aklıma gelen ilk şarkıdır bu

hatıra defterine de değinilmiş....modaydı o zamanlar şimdi var mı bilmiyorum:)sınıfta her kızda bir ve ya iki tane olurdu...benim de vardı tabi...3 değişik renkte kalp süslemeli yapraklar ve çiçek kokulu..hala arasıra açıp bakarım o yazılanlara kokusu da yazılanlarda tap taze duruyor ve her sayfa bana kalbin kadar saf ve temiz sayfayı ayırdığın için teşekkür ederim ile başlıyor....moda deyim buydu

Ceva
09-10-07, 17:11
Hatırlamaz mıyım yahu.. Erol Taş'ın o kuzu mudur dana mıdır onun butunu böyle bir yiyişi vardı, ağzıyla koparıp, nı ha ha ha diye gülüşünü hala abilerimle yaparız..

Bir de kör bir kızcağız Ben Bilirim diye bir yarışmada hep birinci oluyordu. Hande miydi ismi..

Lambada pek meşhurdu..

Belene ilk yayınlandığında büyük olay olmuştu. Ama Mehmet var mıydı?

Bir kelime, bir işlem hala var bu yarışma ama ilk yayınlandığı kadar ilgi çekmiyor artık. Evde bizde yarışırdık ilk kim bulacak diye..

Lambada yapmamış 80 li genç tanımam ben..tek başına bile olsa mutlaka yapmıştır:)

gzd_gzd

küçükkken gazetelerin okunmak için değil
kuponlarla birşeyler almak için basıldığını zannederdim ben:img-hyste
arkadaşlarımın evlerinde hala gördüğüm,şu anda bizim evde de olam roadstar müzik setini kime sorsam ggazeteden aldığını söylüyor
beyaz üstü mavi çiçekli arcopallerle
mavi arocoroclardan kırılmadan kalan sağlam parçalarsa hala mutfağımızda:img-hyste

şu anda yüzüne bile bakmadığım,ama bir zamanlar ödevlerime kaynak olan ansiklopedilerse tabiki de gazeteden çıkan kuponlarla alınma :)

rainbow06
Sevgili Fettan;

Ama İlk Öpücük ne eğlenceliydi. Karekterlerin isimlerini çıkaramıyorum şimdi ama çok güzeldi.

İlk Öpücük harika bir diziydi. Karakterleri Justine, Anet, Fransuva, Jerome, Luke ve Isabel'di. Yıllar sonra yabancı bir kanalda bu dizi karşıma çıkınca çok sevinmiştim. Sanırım dizinin başka bir isimle devamı da çekilmiş :)

alevalev_25_
09-10-07, 17:12
Tam olarak ne zamandı hatırlayamıyorum ama biri yardımcı olursa sevinicem. Yine gençlik dizilerinden Beverly Heals vardı değil mi?

forever_bim
09-10-07, 17:13
Peki Bir Başka Gece'yi hatırlayan var mı? Ceylan Saner sunardı. 1991'de TRT'de izlerdik. 1994'te on yaşında bir çocuk olarak koyunlarımızı otlakta otlatırken pilli radyomdan Show Radyo ilk 40'ı dinlerdim. Tarkan'ın Unutmamalı şarkısını zirveden Yıldız Tilbe'nin Delikanlımı indirmişti. Sonra Tarkan yine zirveye çıkmıştı Gül Döktüm Yollarına ile. Hatırlıyoruz değil mi bu şarkıları?

hyoldas
09-10-07, 17:14
Çizgifilmlerden bir kolaj buldum. :img-wink:

http://i221.photobucket.com/albums/dd139/hyoldas/TRT_by_xiotima.jpg

1.UCAN FiL DUMBO
2.ALViN VE SiNCAPLAR
3.MONCiCiLER
4.MiNiK FOK
5.PEPEN'iN BALONU
6.VUCUDUMUZU TANIYALIM
7.SOKAK KURBiSLERi
8.KAYIP DuNYALAR
9.TRANSFORMERS
10.CLEMENTINE
11.HOLLYWOOD YARAMAZLARI
12.NILS VE UCANKAZ
13.THUNDERCATS
14.BiBERLEYELiM
15.NiNJA KAPLUMBAGALAR

sinope
09-10-07, 17:14
Arkadaslar Zenci bir aile vardi.Adam Doktor
kucuk ogullari vardi(cuce tipli)
sitkom turuydu(gulmekten yerlere yatardik)
fettanim ahh o tipitip ten cikan yapistirmalari bitirtirmek icin butun gun annemi ayri yolukla,babami,babannemi, dayimi:img-wink::img-wink:

Jelebon desem:img-icecr(ayiciklar,kolali sekeycikler):img-icecr
Kaynanalar Dizisinde oynayan Dondu aklinma geldi birden Boynunda 5 i yerde ile evin icinde dolanip dururdu:))

_BeRFiN_
09-10-07, 17:15
alf çok güzeldi ya

http://www.imgloadtr.com/uploads/8e45919301.gif

asia
09-10-07, 17:15

Lambada pek meşhurdu..
Banucum Erol Taş nedense butları bir götürürdü pir götürürdü yani...
Hatta bir gün trende geçerken, onun Cankurtaran civarında kendi kahvehanesi vardı... görmüştük duraktan da görünürdü çünkü, omuzunda paltosu.. iyiydi sağlamdı yani.. kapıdaki halini unutamıyorum.. haffiten tırsmışız tabii çocuğuz..:img-wink:

Mehmet Aslantuğ,Osman Yağmurdereli ve Şuan Kavak Yelleri dizisinde Deniz'in annesi nin oynadığ dizi Kanun Namına mıydı?

Cevacım bende yetişemiyorum...:)

Liste

filinta
asia
Ceva
ARIMAYA
pelin_ce
söğüt
banubanu
masum kiz
sinope
sycamore
rhetbutler
SUEDA40
tutkum
sude9
sudenaz
volvox
ehlocan
safinaz
rozi
rainbow06
Berfin
NiliWerda
Melal
tree
A.Konak
hyoldas
gzd_gzd
Argosy
Sultan
Alevalev25
forever_bim

Melal
09-10-07, 17:16
Tam olarak ne zamandı hatırlayamıyorum ama biri yardımcı olursa sevinicem. Yine gençlik dizilerinden Beverly Heals vardı değil mi?

Beverly Hills unutulmaz.
Tam olarak kimler vardı hatırlamıyorum ama Luke Perry,Tori Spelling,Shannen Doherty falan vardı.
2000'li yıllarda Dawson's Creek ne kadar sevilmişse o zamanların Dawson's Creek'i de Beverly Hills'ti.

rainbow06
09-10-07, 17:17
Rainbow06 haklısın izleyemedik ama Dylan favorimdi onu biliyorum..

Benim de favori karakterim Brandon'dı. En çok Kelly ile Brandon'ı yakıştırıyordum. Dizinin ilerleyen bölümlerinde farklı zamanlarda Dylan da Brandon da diziden ayrılmış. Dizinin izleyemediğimiz son bölümünde ise Donna ile David'in düğünü vardı. Ayrıca Dylan da Kelly için geri dönmüştü...

alevalev_25_
İlk Öpücük harika bir diziydi. Karakterleri Justine, Anet, Fransuva, Jerome, Luke ve Isabel'di. Yıllar sonra yabancı bir kanalda bu dizi karşıma çıkınca çok sevinmiştim. Sanırım dizinin başka bir isimle devamı da çekilmiş :)

Çok teşekkür ederim sevgili arkadaşım..
Mesajından sonra isimleri anımsadım.. :img-wink::img-wink:

volvox

Zorlu İkili'nin Komiser Dempsey'ini pek bir beğenirdim :img-in_lo :img-in_lo :img-in_lo

Bende tam "Zorlu İkili'yi hatırlayan var mı?" diye soracaktım. Ne severdim o diziyi. Oturduğumuz yer bir lojmandı. Arkadaşımla Zorlu İkilicilik diye saçma bir oyun icat etmiştik. Bisikletlerimize atlayıp deli gibi hayali ya da suçlu yaptığımız arkadaşların peşinden gider, onları yakalamaya çalışırdık.

Sonra pazarları bisiklette babamın arkasına atlar yakındaki köye gider,Karadeniz pidesi yaptırırdık :)

Seyyal Taner'in görüntülerini videoya kaydeder. Alladı Pulladı, Şiirimin Dilini dinler, söylerdik.

İlk yabancı kasedimi babam hediye etmişti. Madonna- you can dance

Tv'den Rüştü Asyalı'nın Az Gittik Uz Gittik programını müzik setine kaydederdik. Odaya biri dalınca susturmak için çaba sarfederdik. Bir keresinde annemle arkadaşı otururken gizlice odaya girip seslerini kaydetmiştim çaktırmadan. Sonra da onlara dinletmiştim :)

Bayramlarda hepsi tanıdık olan 42 hanenin kapısını çalıp el öper, şeker,çikolata ve en önemlisi harçlıklarımızı alırdık. Şekerler çikolatalar yenir, harçlıklar lunaparka gidince çarpışan otolara binmek için kumbaraya atılırdı. Bir keresinde çikolayı fazla kaçırınca hastanelik olmuştum :icon_whis

Beslediğim ilk japon balıklarımın adları Susam Sokağı'ndan Edi ve Büdü.
Red Kit, Temel Reis
Barış Manço'yla 7'den 77'ye. 10 puan 10 puan 10 puan 10 puan 40 puanla şampiyon

Org'da ilk çaldığım şarkı Perihan Abla'nın şarkısı. Bizim bu mahallede yaşar Perihan Abla. Küçük büyük herkesin dostu Perihan Abla..

Ne güzel yıllardı...

Yenik düşüyor herşey zamana
Biz büyüdük ve kirlendi Dünya...

Ceva
09-10-07, 17:18
Peki Bir Başka Gece'yi hatırlayan var mı? Ceylan Saner sunardı. 1991'de TRT'de izlerdik. 1994'te on yaşında bir çocuk olarak koyunlarımızı otlakta otlatırken pilli radyomdan Show Radyo ilk 40'ı dinlerdim. Tarkan'ın Unutmamalı şarkısını zirveden Yıldız Tilbe'nin Delikanlımı indirmişti. Sonra Tarkan yine zirveye çıkmıştı Gül Döktüm Yollarına ile. Hatırlıyoruz değil mi bu şarkıları?

Bir Başka Gece Cuma gecelerimizin neşesiydi. Nasıl unutulur ki..müziğini bile şimdi mırıldanıyorum.

Bu gece, bu gece bir başka gece diye devam ederdi.:)

Alevalev_25_, 90210 vardı doğru hatırlıyorsun. Brenda ikizlerden birinin adıydı.

Argosy
fettanim ahh o tipitip ten cikan yapistirmalari bitirtirmek icin butun gun annemi ayri yolukla,babami,babannemi, dayimi:img-wink::img-wink:

Kaynanalar Dizisinde oynayan Dondu aklinma geldi birden Boynunda 5 i yerde ile evin icinde dolanip dururdu:))
Cosby Ailesi....:)

O zamanlarda Cat Stevens henuz Yusuf Islam olmamisti...

George Michael henuz ozgulugunu ilan etmemisti.

Michael jackson henuz beyazlasmamisti..

_BeRFiN_

hatırlıyorum bi başkaa gece diye başlardı hayal meyal ama hatırlıyorum

küçükkken gazetelerin okunmak için değil
kuponlarla birşeyler almak için basıldığını zannederdim ben:img-hyste
arkadaşlarımın evlerinde hala gördüğüm,şu anda bizim evde de olam roadstar müzik setini kime sorsam ggazeteden aldığını söylüyor
beyaz üstü mavi çiçekli arcopallerle
mavi arocoroclardan kırılmadan kalan sağlam parçalarsa hala mutfağımızda:img-hyste

şu anda yüzüne bile bakmadığım,ama bir zamanlar ödevlerime kaynak olan ansiklopedilerse tabiki de gazeteden çıkan kuponlarla alınma :)

roadstar müzik setini bizde kuponla almıştık kullanılmasada duruyo evde

forever_bim
Ben neden yokum imzada ya....Ağlıyacam şimdi...

Görevimiz Tehlike dizisini anımsayan var mı peki?

Fettan
09-10-07, 17:19
Sevgili Fettan;
Yazdıklarından sonra bu iki diziyi de izlediğim aklıma geldi.

Manulea'nın ne çok izleyeni vardı. Sadece gençler felan değil bir çok kişi izliyordu.

Manuela evet tüm herkesin ilgi odağıydı...

İlk Öpücükte karakterlerin adını bende hatırlamıyorum ama iki kızkardeş vardı büyük olanın sevgilisi vardı bide bunların ortak arkadaşları biraz saf bir çift daha vardı...

Zil Çalınca dizisini hatırlayan varmı Zach di sanırım çocuğun adı

Birde bir kız vardı babsı uzaylı bu kız iki işaret parmağını birleştirince herşey donardı..

Uzaylı Zekiyemiz vardı bide

sude9
http://mcsarica.googlepages.com/bencocukken1.jpg/bencocukken1-full.jpg

bu resimdeki kahramanları tanımayan yoktur herhalde:img-wink:

banubanu

Aa var tabii yoksa bu mesaj 5 saniye sonra kendi kendini imha etmezdi... hehhee..:img-yes:

Melal
Abla'cım o dizi İz Peşinde'ydi.
Çok güzel diziydi ya.

Hasan'cım Binbir Gece çok güzel bir programdı hatırlamam mı Halit Kıvaç'ın programın içinde anlat bakalım diye bir yarışması vardı galiba.
Hatta o programın bir şarkısı vardı bir gece bin gece binbir gece diye bir şeydi.:)
Tabii Tarkan'ın Unutmamalı'sı unutulur mu hiç hala severek dinlerim.:)

sude9
09-10-07, 17:22

hatırlanmaz mı....Tom'un filmlerini diziye göre daha az sevmişimdir
bir de meşhur A Takımı vardı....her işi çözen...ellerine geçen her türlü mazlzeme ile tuzak ve cephane hazırlayan

eftelya61

Ahh hayat ağacı ah kyle.. Koştura koştura eve gidiyordum yetişebilmek için ve nefes nefese izlemeye başlardım, annemdende hergün azarı yiyordum önlüğünü çıkartmadan yine kuruldun televizyonun başına diye.. Birde mgörevim vardı ki o gün izlediğim bölümü ertesi gün okul arkadaşlarıma anlatıyordum her anını her saniyesini (yatılı bir okulda gündüzlü olarak okuyordum).. Okul arkadaşlarımda benim okula gitmemi dört gözle beklerlerdi ahh günler ahh.. İlk tenefüste bir başlardım anlatmaya son tenefüse kadar ancak biterdi.. Allahtan o vakitler pc, internet, forum üçlüsü yoktu yanmıştım kesin ortaokulu ancak 6 yılda bitirirdim olsaydı..

Ceva
Manuela evet tüm herkesin ilgi odağıydı...

İlk Öpücükte karakterlerin adını bende hatırlamıyorum ama iki kızkardeş vardı büyük olanın sevgilisi vardı bide bunların ortak arkadaşları biraz saf bir çift daha vardı...

Zil Çalınca dizisini hatırlayan varmı Zach di sanırım çocuğun adı

Birde bir kız vardı babsı uzaylı bu kız iki işaret parmağını birleştirince herşey donardı..

Uzaylı Zekiyemiz vardı bide

Zil çalınca'yı ben hatırlıyorummm..Zach di adı.

Kız babasıyla bir küre ile iletişim kurardı.

Uzaylı Zekiye:)

alevalev_25_
hyoldas / Hande'cim eklediğin çizgi filmlerden

10.CLEMENTINE'nın resmini gördüğüm an içim gitti birden..
Ne çok izlerdim...

Ahh..aahhh....
Sağol güzelimmm...

Sevgili Melal ve Ceva sizlere de teşekkür ederimmm... :img-wink:

sinope
09-10-07, 17:23

Forever _Bim
Bir baska geceyi unutmak ne mumkundur:img-yes:
Cumartesi gecesi ,eglence gecesi demekti bizim icin):happy0064
Tarkanin ilk cikisi hele ( o bile evrimler gecirdi):icon_whis
Delikanlim Sarkisinin kasedini Ilk defa Turkiyeye izine giderken burada Turk Bakkalindan almistim.3300 km boyunca araliksiz olarak calan kasedi dinle dinle sonucda pes etmisti:img-yes:
Gul doktum yollarina isimli sarkida sallamisti resmen ortaligi o zamanlar
Peki sertab Erenerin Ilk kasedini hatirlayan varmi?
ilk klibinde Sezen Aksunun oglunu M.Cani , Sertabin eski esi ,sezen Aksu ,Aysel Gurel, ve bir cok unlu oynamisti( o zamanlar bu kadar kalabalik klipmi olur diye az konusulmamisti):good:

A.Konak
09-10-07, 17:23
kara şimşeğimiz. imzada kullanılırsa diye birkaç resim :)

http://img146.imagevenue.com/aAfkjfp01fo1i-6024/loc771/67729_bscap0000_123_771lo.jpg
http://img152.imagevenue.com/aAfkjfp01fo1i-21233/loc1196/68198_bscap0016_123_1196lo.jpg
http://img161.imagevenue.com/aAfkjfp01fo1i-7595/loc787/67745_bscap0006_123_787lo.jpg

forever_bim
09-10-07, 17:26
Süper Baba

dizisi her cuma 21'de ATV'nin önünde olurduk. 1993'te başlayıp 1997'de bitmişti. Şevket Altuğu'un partnerleri de İpek, Deniz (Şevval Sam) ve Elif (Bennu Yıldırımlar) olarak değişmişti. O günden kalan en güzel şey Bennu Yıldırımlar zaten. O zamanlar uçarı haşarı kız Elif'ti. Erkek gibi giyinir bira içerdi. En sevdiğim dönem de onun oynadığı son 30 bölümdü.

Melal
09-10-07, 17:27
Benim eskiye dair hiç unutamadığım bir şeyde bayramlardır.
Eskiden bayramlar daha bir güzel ve özeldi.
İnsanların bayramı fırsat bilip tatil yörelerine gitmediği,ailesini,akrabasını kuru bir tebrik telefonuyla geçiştirmediği zamanlardı.
Hele o bayram temizlikleri nasıl unutulur.
Halılar bahçeye çıkartılır bir güzel yıkanır,duvarlar silinirdi.
Hiç unutmam annem beni bakkala arap sabunu almaya gönderirdi.:)
Tepsi tepsi baklavalar açılırdı.
Hele Kurban bayramları daha bir güzeldi.
Kurbanlar kesilir,akraba,eş,dost gelir uzun sofralar kurulurdu.
Hani şu kola reklamlarında var ya aynen öyle olurdu eski ramazanlar,bayramlar.
Ama şimdi nerdee.:icon_sorr
Artık bayram demek tatil demek,tatile gitmek demek.

hyoldas
09-10-07, 17:27
hyoldas / Hande'cim eklediğin çizgi filmlerden

10.CLEMENTINE'nın resmini gördüğüm an içim gitti birden..
Ne çok izlerdim...

Ahh..aahhh....
Sağol güzelimmm...

Sevgili Melal ve Ceva sizlere de teşekkür ederimmm... :img-wink:

Rica ederim canım benim!

Son zamanlara çok sık aklıma gelen bir şarkı var şişt şişt sakin ol sinirlerine hakim ol. :dance::dance:

Aslında bir çocuk için ağır olduğunu düşünülse de Ahmet Kaya'nın sevgi duvarı kaseti dinlenirdi. Ve ben hala Şiire Gazele'yi dinlemekten bıkmadım. :img-blush

A.Konak
09-10-07, 17:28
mustiler çizgifilmini hatırlayan var mı? nedense benim kuşak tayfanın hiçbiri bu çizgi filmi hatırlamıyor. oysaki bana göre bir efsanedir.

ehehe bide altın kızlar vardı. hiç sevmezdim onu da.

kutu kutu pense
elmamı yerse
arkadaşım dizifilm
arkasını dönse..:img-haha:

sude9
09-10-07, 17:28
http://www.internationalhero.co.uk/b/batlecat.jpg
http://www.seksenliyillar.com/resimler/heidi.jpg
http://www.80scartoons.net/images/c/candycandy.jpg

NîlûferY
09-10-07, 17:30
Yahu siz bu başlığımı bekliyosunuz? :img-hyste daha önceden açardık bilseydik:)

Aile imzasına başlık olarak: "Hey gidi günler" yazabilirsiniz isterseniz?:)

Ellerim bomboş:):) sesin güzel mi? Yabancı arkadaşlarına işkencen güzelmiş.

Sesim kötüdür benim hele bide Astımlı olunca insan:) Sesimde kötü olduğu için arkadaşlara işkencem 2 kat artıyordu:)

Benimde aklıma bişiler geldi yazıcaktım ama sizler yazmışsınız:)
Saçının ön tarafını bombili yapmak (ben küçükken hep saçlarım öyleydiki :img-hyste) Cosby ailesi, ( çok severdim bu diziyi)

Dizilerden "affet bizi hocam"ı yazan oldumu? Gülşen bubikoğlu vardı dimi?
O kaç senesiydi yalnız ben bilmiyorumda (hiç izlemdim) ben çok eskiye gittim galba? :img-hyste

Ceva
09-10-07, 17:30
Yüzümde aptal bir gülüşle monitöre bakıyorum. İşler de bana :) Bir yorumu bile kaçırmak istemiyorum ama birazdan da çıkmam gerekiyor. Aklım burda kalacak yahu ne yapsam gitmesem mi diyorum ama bu akşam bir haftadır beklediğimiz biricik dizimizin yeni bölümü var..of of

Ne kadar doluymuşuz biz yahu..yaz yaz bitmiyor.

Melal
09-10-07, 17:31
Hepimizin maziye doğru bir yolculuk yapınca aklıma Nilüfer'in Hey Gidi Günler şarkısı geldi.
Nasılda durumumuza uyan bir şarkı.

hey gidi günler
hey gidi günler
beni benden çalan
o güzel günler

andıkça gecen günleri gözlerim dolar
sanki seni yanımda bulurum
tozlu topraklı yollarda gezen
o eski sevgilin olurum.

bizler mi yaşlandık yoksa zaman mı değişti
o güzel günler hangi köşelerde gizlendi

hey gidi günler
hey gidi günler
beni benden çalan
o güzel günler

sezinti
09-10-07, 17:31
Arkadaşlar,

Tazmanya canavarı'mız, Değerli ile ilgili resimlerimiz yokmu, Jetgiller, tenten, twity ( bir kedi gördüm sanki :img-hyste:img-hyste) unutulmazlar arasındaydı.
Sevgili asia,
kambersiz düğün olmazmış, hani nerede benim imzam :)

hyoldas
09-10-07, 17:32
Hasan'cım, Süper Baba bir efsaneydi. Fiko'nun aşkları içinde de en özeli benim için Elif'ti hala da içimde ukte kalmıştır. Öyle inandırmışımki kendimi, Yaprak Dökümü'ndeki Fikreti izlerken olamaz diyorum. Benim Fiko'mun aşkı, Zeytin'in halası Elif değil mi o, onlar evlenmemişmiydi. Nasıl geldi bu konu buralara şimdi. :icon_sorr

forever_bim
09-10-07, 17:33
Ya yine aklıma geldi de, Mustafa Sandal'ın bir çıkış hiti olmuştu 1994'te. Bu Kız Beni Görmeli, Bana Kazak Örmeli diye. Listelerde en fazla yarıştığı şarkı Demet'in çıkış hiti Kınalı Bebek'ti.

Şimdi 1984 doğumlu birisi olarak 2007'de o günlere baktığımla doksanlı yıllar özellikle sanki bambaşka bir dünyada yaşandı. Hayatımdan çok önemli bir kesit ben farkına varamadan geride kalmış ya. Şimdi bunları ben mi yaşadım diyorum.

pelin-ce
09-10-07, 17:34
En sevdiğim filmlerden biri olan Karate Kid vardı...
Bay Miyagi'ye hayrandım. Tabi Daniel-sun'a da aşık :)

Sonra Rocky serisi, Gremlinler, Sinek, Üvey annem bir uzaylı ve İndiana Jones...

Melal
09-10-07, 17:34
Arkadaşlar,

Tazmanya canavarı'mız, Değerli ile ilgili resimlerimiz yokmu, Jetgiller, tenten, twity ( bir kedi gördüm sanki :img-hyste:img-hyste) unutulmazlar arasındaydı.
Sevgili asia,
kambersiz düğün olmazmış, hani nerede benim imzam :)

Sezinti'cim Jetgiller şahaneydi ya.
Hele o Tazmanya canavarı süperdi.
Twity'e hala bayılıyorum hatta Twity'li bir yastık kılıfım vardı hala duruyor.

Eskiden cipslerden tasolar çıkardı bilmem hatırlayanınız var mı?
Onları biriktirir oyun oynardık.:)

alevalev_25_
09-10-07, 17:36
Rica ederim canım benim!

Son zamanlara çok sık aklıma gelen bir şarkı var şişt şişt sakin ol sinirlerine hakim ol. :dance::dance:

Aslında bir çocuk için ağır olduğunu düşünülse de Ahmet Kaya'nın sevgi duvarı kaseti dinlenirdi. Ve ben hala Şiire Gazele'yi dinlemekten bıkmadım. :img-blush

Ya ben ne bıktım bugüne kadar ne de bıkarımm Hande'cim...
Sezen Aksu'nun unutulmaz parçalarından biri kim unutabilir ki o parçayı.. :icon_whis:icon_whis

Ben çocukken teyzemler, dayım, arkadaşları hep toplanır pikniklere, denize giderlerdi. Kardeşim, ben ve iki kuzen onlar nereye biz oraya.
Çocuğuz diye istemezlerdi yanlarında ama ağlaya zırlaya giderdik işte.

Hele bu parça ilk çıktığı zaman Kaymakdonduran'a pikniğe gitmiştik. Elimizde koca bir teyp. İçinde Sezen Aksu kaseti. O günü hiç bir zaman unutamam. Sürekli kaseti başa alıp aynı parçayı kaç kez dinleyip, onyadığımızı hatırlayamıyorum. O kadar çoktu ki!!!!!

NîlûferY
09-10-07, 17:36
Ya yine aklıma geldi de, Mustafa Sandal'ın bir çıkış hiti olmuştu 1994'te. Bu Kız Beni Görmeli, Bana Kazak Örmeli diye. Listelerde en fazla yarıştığı şarkı Demet'in çıkış hiti Kınalı Bebek'ti.

Evet bu şarkılar çok hitti, Kınalı beğeği severdim,
Bide Mustafa Sadalın Arabası vardı:)

Hey gidi günleri diğer sayfada yazmıştım,
İmzada o cümleyi kullanabiliriz:img-yes:

sude9
09-10-07, 17:37
meşhur manilerimiz verdı...

dedeler baston
ninelere gözlük
camiye hoca
Foruma koca
:):)
Sepet sepet yumurta
Sakın beni unutma
Unutursan küserim
mektubunu keserim
alfabe
3 kere a-a-a
3 kere b-b-b
3 ker a 3 kere b
alfabe:)

NîlûferY
09-10-07, 17:39
Dergiler vardı dergiler:)

Ben mesela Türkiye Çocuk Dergisiyle büyüdüm:)
Aboneydik :img-icecr
Ben büyüyünce Annem zorla aboneliği kesmişti :img-hyste

_BeRFiN_
09-10-07, 17:40
jetgiller..

http://www.imgloadtr.com/uploads/a02cd0d507.jpg

http://www.imgloadtr.com/uploads/ca10010701.jpg

snopy en sevdiğim çizgi filmlerden

http://www.imgloadtr.com/uploads/0ff8db9cae.jpg

Tsubasa, futbolcu japon çocuğu: Gerçeküstü bir futbol yeteneği, 20 metreden kale direğiyle paslaşan insanların olduğu bir dünyada bile anormal yetenekli olabilen bir top virtüözüydü adeta

http://www.imgloadtr.com/uploads/9a231f5c9b.jpg

He-Man: Gölgelerin gücü adına, güüüüç bende artıık

http://www.imgloadtr.com/uploads/44d34b1aec.jpg

Çakmaktaşlar: Evkadını Vilma ve kocası taş işçisi Fred arkadaşları evkadını Betty ve kocası taş işçisi Barney makina olarak prehistorik hayvanları kullanırlar. Bu ilginç konu böylece dallanıp budaklanır gide

http://www.imgloadtr.com/uploads/3947732e25.jpg

pokeman.. seni seçtim pikaçu...

http://www.imgloadtr.com/uploads/58d92d6e60.jpg

forever_bim
09-10-07, 17:40
Sezinti'cim Jetgiller şahaneydi ya.
Hele o Tazmanya canavarı süperdi.
Twity'e hala bayılıyorum hatta Twity'li bir yastık kılıfım vardı hala duruyor.

Eskiden cipslerden tasolar çıkardı bilmem hatırlayanınız var mı?
Onları biriktirir oyun oynardık.:)
Melal'im

Tasolarımız

Taso
Süper Taso
Çakmaktaşlı Taso (Taş Devri kahramanları vardı)
ve
Mega Taso

diye gruplanırdı. Taso 1, Süper Taso 2, Çakmaktaşlı Taso 3, Mega Tasolar ise 5 puandı. 1994'te ben 10 ablam 11 annem 32 yaşındaydı. Bizimle taso oynamaya bayılırdı.

Fettan
09-10-07, 17:42
Şimdilik bende kaçıyorum sayfayı sonradan keşfedenlerede yazacak birşeyler kalsın dimi ama ;)

En çok sevdiğim reklamların başında ise kuşkusuz dalin reklamları gelir kıvırcık sarı saşlı kızın saçlarını çok kıskanırdım :img-hyste

_BeRFiN_
09-10-07, 17:43
Melal'im

Tasolarımız

Taso
Süper Taso
ve
Mega Taso

diye gruplanırdı. Taso 1, Süper Taso 2, Çakmaktaşlı Taso 3, Mega Tasolar ise 5 puandı. 1994'te ben 10 ablam 11 annem 32 yaşındaydı. Bizimle taso oynamaya bayılırdı.

taso oyunlarımızda farklı farklıydı mesela biz en çok bir taso yerde diğeri elimizde tasonun bi ucuyla yerdeki tasoyu yukarı fırlatırdık ki en sevdiğim buydu

bide en ileri taso atma oyunu vardı aklıma geldi :)

pelin-ce
09-10-07, 17:43
Her izlenilen filmin ardından sokaklarda o kahramanlara bürünmek vardı...
Meşhur Macerana filminden sonra sokaklarda o dansı az yapmadım hani...
Sonra birşişe bulup Aşkın Nur Yengi gibi ses çıkarmaya çalışmalarım...
Grup Vitamin, İzel - Çelik - Ercan, Ufuk - Ercan dinlemek
Grup vitamin şarkılarını hatırlayan var mı?

Canım sıkılıyor aman ahhh ölmek üzreyim...
Otopsi raporumu all görmek üzreyim..:img-hyste:img-hyste

Melal
09-10-07, 17:45
Melal'im

Tasolarımız

Taso
Süper Taso
ve
Mega Taso

Benim annemde kızardı.:icon_sorr
Hatta ortalıkta görürse bana çaktırmadan attığını bile bilirim.
Ben öğrenince kıyametler kopardı.:)
O Taso'lar uğruna cips komasına girecektim ya.:img-hyste

Ya bir de bizim zamanımızda şu vardı.
Misafirliğe falan gittiğimizde annelerimiz o yemez derdi.:)
Tabii biz çocuklarda hayır yiyeceğim derdik ve annemizi rezil ederdik.:img-hyste
Benim çocukluğumdan hatırladığım şeylerden birisi de annemin beni dövmek yerine terlik fırlatmasıdır.
Annemden dayak yemedim ama çok terlik yedim annem fırlatırdı terliği artık nereye denk gelirse.:img-hyste

Pelin'cim İzel-Çelik-Ercan ve Grup Vitamin şahaneydi ya.
İÇE'nin Dönmelisin şarkısını hala dinlerim.
İzel-Ercan'ın Eller Havaya şarkısı stadlarda falan ne çok çalınmıştı bir ara.
Grup Vitamin'in Üfürükten Teyyare şarkısını unutamam bende.:img-hyste
O zamanlar bir de Uf-Er vardı Ufuk Yıldırım,Ercan Saatçi ikilisi.:)
Bunların Amaneyy diye bir şarkısı vardı süperdi ya.:)

sude9
09-10-07, 17:45
http://lembrowski.webblogg.se/images/optimus_prime_1167647293.jpg
http://www.realfiesta.com/blog/uploaded_images/kermit-724524.jpg

alevalev_25_
09-10-07, 17:46
Açlıktan mı neden bilemeyeceğim ama burnuma buram buram simit kokusu geldi. Hala var mıdır mahalle de sokak sokak simitçi amcalar???

Açıkcası her pazar sabahında simitçi amcanın sesiyle koşarak sokağı çıkışımı ve aldığım simitleri unutmayacağım. Tadı bile bir başkaydı... :sad53::sad53:

pelin-ce
09-10-07, 17:46
meşhur manilerimiz verdı...

dedeler baston
ninelere gözlük
camiye hoca
Foruma koca
Sepet sepet yumurta
Sakın beni unutma
Unutursan küserim
mektubunu keserim
alfabe
3 kere a-a-a
3 kere b-b-b
3 ker a 3 kere b
alfabe:)

Aklıma şey geldi birde...
Her karne günü bıkmadan usanmadan aynı tekerlemeyi söylerdik.

Akdeniz - Karadeniz
Karneleri isteriz
Karneleri vermesseniz
Müdürün bıyıklarını keseriz:img-hyste:img-hyste

Simit demişken tahinli pideleride unutmamak lazım çok severdim.
Tabi biz büyüyünce bu tad da bozuldu:icon_whis

asia
09-10-07, 17:49
Sezinti
filinta
asia
Ceva
eda_07
efseran
ARIMAYA
pelin_ce
söğüt
banubanu
masum kiz
sinope
sycamore
rhetbutler
SUEDA40
tutkum
sude9
sudenaz
volvox
ehlocan
safinaz
rozi
rainbow06
Berfin
NiliWerda
Melal
tree
A.Konak
hyoldas
gzd_gzd
Argosy
Sultan
Alevalev25
forever_bim

Bize bu başlığı armağan eden dizifilm yönetimine, Sezintimize teşekkürü borç biliriz arkadaşlar.. ben Sezinti'yi de kabul ederse imzamıza alalım derim..

forever_bim.. kusura bakmayın.. sayfalar uçunca eklemeyi unutmuşum..:img-blush

Argosy
Yari saka Yari ciddi diye bir gulduru vardi cumartesi gunleri...Peker Acikalin ve Nilufer Acikalin vardi o pogramda..

Prekazi...Iyi bir FB li olmama ragmen attigi gollele hala aklimda olan futbocudur.

Seytan Ridvan in pirasa sac modeli de tam 80 lere uygundu degilmi..:D

sude9

Akdeniz - Karadeniz
Karneleri isteriz
Karneleri vermesseniz

bunları yaparken sıralara gücümüz yettiği kadar da vururduk...maksat ses çıksın:)

bu sayfaya doyum olmuyor ama kalkmam lazım artık,yapılacak bazı işler var:img-yes:

NîlûferY
09-10-07, 17:50
Açlıktan mı neden bilemeyeceğim ama burnuma buram buram simit kokusu geldi. Hala var mıdır mahalle de sokak sokak simitçi amcalar???

Açıkcası her pazar sabahında simitçi amcanın sesiyle koşarak sokağı çıkışımı ve aldığım simitleri unutmayacağım. Tadı bile bir başkaydı... :sad53::sad53:

Var canım var olmazmı:) bizim burdan hep geçiyor:)
Eskiciiiiiiii bile var :img-hyste

Hatta ve hatta bu ayda yani ramazan ayında şekercide geçerdi ama bu ramazan geçmedi ya (belki geçer ama daha ramazan bitmedi:))
şeker dediysemde ya onun bi adı vardı unuttum:(
hani tahta çubuğa sıvı şeker koyuyorlar? onun adı neydi?

sinope
09-10-07, 17:51
Rica ederim canım benim!

argosy canim:img-wink: cosby ailesi:good::good:
hyoldas cigim ekledigin cizgi karakterlerini gorunce vallahi gozlerim doldu(Neden buyudukki biz demekten kendimi alamadim):icon_sorr:icon_sorr
aynen son zamanlarda benimde cok fazla gelen sarkidir o sist sist sakin ol

Genclik cagimda ise Hani Benim Gencligim Nerde? desem:img-icecr

Melal
09-10-07, 17:51

Akdeniz - Karadeniz
Karneleri isteriz
Karneleri vermesseniz

Simit demişken tahinli pideleride unutmamak lazım çok severdim.
Tabi biz büyüyünce bu tad da bozuldu:icon_whis

Tahinli Pide deme bana bak canım çekti şimci.:icon_sorr
Bursa'da hala eski tadını bulabildiğim bir yer var.
Ne zaman gitsem hemen soluğu o fırında alıyorum.
Eskiden açmalar vardı fırınlarda ne güzel olurdu gerçi hala var.
Bir de ben küçükken piramit pastalar vardı.
Dilim dilim satılırdı ama çok güzeldi.
Hatta bu pasta annemin çocukluğundan beri varmış ama artık 10 senedir falan yok hiç görmedim.
Ya bir de annem ben çocukken Alman pastası yapardı ne güzel olurdu ya.:img-yes:

A.Konak
09-10-07, 17:53
hıımm peki güzel ve çirkini hatırlayan var mı? yaşadığı mağara ne kadar güzeldi.

http://img443.imageshack.us/img443/5669/69910444dt4.jpg

dempsey ile makepeace

http://www.galeriturk.net/getimg/dm12.jpg

rainbow06
09-10-07, 17:53
Meşhur Macerana filminden sonra sokaklarda o dansı az yapmadım hani...

Macerana'yı kim unutabilir ki. Az uğraşmadık o dansı öğrenmek için :img-wink:

Dergiler vardı dergiler:)

Ben mesela Türkiye Çocuk Dergisiyle büyüdüm:)
Aboneydik :img-icecr
Ben büyüyünce Annem zorla aboneliği kesmişti :img-hyste

Ben de Milliyet Kardeş alırdım. Her sayıda değişik oyuncaklar hediye ederlerdi.

tree
09-10-07, 17:54

Sinopeciğim bahsettiğin dizi Cosby ailesiydi sanırım.gerçektem çok güzel bir diziydi.

pelin-ce
09-10-07, 17:55
Tahinli Pide deme bana bak canım çekti şimci.:icon_sorr
Bursa'da hala eski tadını bulabildiğim bir yer var.
Ne zaman gitsem hemen soluğu o fırında alıyorum.
Eskiden açmalar vardı fırınlarda ne güzel olurdu gerçi hala var.
Bir de ben küçükken piramit pastalar vardı.
Dilim dilim satılırdı ama çok güzeldi.
Hatta bu pasta annemin çocukluğundan beri varmış ama artık 10 senedir falan yok hiç görmedim.
Ya bir de annem ben çocukken Alman pastası yapardı ne güzel olurdu ya.:img-yes:

Ah ah o tatlar unutulur mu hiç Melal...
Şu fırını tarif etsende bende gidip alsam zira artık o tadı bulamıyorum hiç birinde...

Melal
09-10-07, 17:57
Ah ah o tatlar unutulur mu hiç Melal...
Şu fırını tarif etsende bende gidip alsam zira artık o tadı bulamıyorum hiç birinde...

Bu dediğim fırın Bursa'da canım.
Çekirge'de cadde üstünde Kırmızı Fırın.
Oranın simitleri de şahane oluyor.
Off ya bana Bursa dedirtmeyin özlüyorum.:icon_sorr
Bursa deyince aklıma direkt cantık geliyor zaten.
Tabii İstanbul'da ve başka şehirlerde bilinmiyor.

asia
09-10-07, 17:57
hıımm peki güzel ve çirkini hatırlayan var mı? yaşadığı mağara ne kadar güzeldi.

http://img443.imageshack.us/img443/5669/69910444dt4.jpg

Ahh ben bu diziye bayılırdım...
Ron Pearlman yanılmıyorsam oynuyordu başrolde.. Gülün Adı adlı sinema filminde(Umberto Eco'nu eseri) de oynayan oyuncunu böyle ağır makyajlı rolllerden kaçınmadığını gördüm daha sonra..
Hatta o bilge sözlerine ve onu büyüten babasıyla kısa sohbetlerini izlediğimiz sahnelere bayılırdım..
İmkansız aşkın en ütopik fakat, bir o kadar da iç burkan örneklerinden biriydi renkli cama yansıyan...
Wincent....:icon_sorr

alevalev_25_
09-10-07, 17:59
Var canım var olmazmı:) bizim burdan hep geçiyor:)
Eskiciiiiiiii bile var :img-hyste

Hatta ve hatta bu ayda yani ramazan ayında şekercide geçerdi ama bu ramazan geçmedi ya (belki geçer ama daha ramazan bitmedi:))
şeker dediysemde ya onun bi adı vardı unuttum:(
hani tahta çubuğa sıvı şeker koyuyorlar? onun adı neydi?

Tahta çubuğa sıvı şeker dedin ama..
Sanırım pamuk şekerden bahsediyorsun!!! :img-wink:

Açıkcası o kadar lüks bir semtte olmasamda artık ne yazık ki mahallemde simitçi amca göremiyorum.
Hemen yanı başımızda ki fırın sağolsun!!!!

sinope

alevalev
inanki yazini okuyunca bu sefer artik kendimi tutamadim.Gozyaslarim akiyor inanki su anda :icon_sorr
Acliktan(oructan ) degil,cocuklugumuzda sabahlari erkenden kahvalti zamani daha gelmeden sokakta bagiran simitci (sicak simit,firindan cikti,alan sicak cayla,peynirle yer,almayan kuru cay icer diye mani soylerdi)
Seneler sonra simdi dusunuyorumda Megerse o simitler icin sabahin erken vaktinde uyanipta 1 simit alipta cayin yaninda yemek ne kadar guzelmis.Tadini simdi Yedigim hic bir simitte bulamadim,bulamiyorum(iyiki hatirlattin saolasin,var olasin)
Sevgilerimle

forever_bim
Babamın 1985'te aldığı araba. Bizimki toz kahve-rengiydi. Dayımın kızlarının sırf ön koltuğa oturmak için birbirini yolduğunu hatırlarım. Ben uzun yolda hep arka koltukta uykuya dalardım. 2003 te sattık.
http://i229.photobucket.com/albums/ee144/gancelli2/51291.jpg++http://i229.photobucket.com/albums/ee144/gancelli2/250px-Suzuki_Forsa_2-Door.jpg

NîlûferY
09-10-07, 18:00
Arkadaşlar ağırdan alın yahu :)
Salya sümük ağlıcağınız şimdi:img-hyste

Cosby ailesinden eklesenize azıcık:) özledim o aileyi ya ne komikti:img-in_lo

Melal cantıkmı?!?!?! tahınlıpidemi?!?!?! aa oruçluyuz şurdu susun :img-icecr

hyoldas
09-10-07, 18:00
Yok pamuk şeker değil! Macundan bahsediyorsunuz sanırım. Macunu hala Sultan Ahmet'te bulmak mümkün özellikle de ramazan aylarında. :img-wink:

volvox
09-10-07, 18:02
Bu gece nı nı nı bu gece nı nı nı Biiiir Baaaşka Gece
Charles iş başında, Muhteşem İkili kuzen Larry ve Balki. Özellikle Balki'yi çok severdim. Mutluluk danslarını, saççmalama kuzen demesini...

http://www.aolcdn.com/new_promos/dl_strangers_733x270.jpg
http://i135.photobucket.com/albums/q147/volvox1980/volvox/cic002.jpg
http://i135.photobucket.com/albums/q147/volvox1980/volvox/site_topper_01.jpg
Charles İş Başında'nın da müziğini sürekli söylerdim. Sonra Patron Kim (Who's the boss? ve tabiki Tony Danza)

_BeRFiN_
09-10-07, 18:03
Yok pamuk şeker değil! Macundan bahsediyorsunuz sanırım. Macunu hala Sultan Ahmet'te bulmak mümkün özellikle de ramazan aylarında. :img-wink:

pamuk şeker macun vardı ben hala raslıyorum ama bi zamanlar gece yarısı bozacı amcalar vardı boozaaaa boooo zaaaaaaaaaa diye bağırırlardı artık hiç rastlamıyorum

NîlûferY
09-10-07, 18:05
alevalev canım bak hande cevap vermiş MACUN :)
Unutmuşum ismii ya:)
Sağol Hande.
alevalevPamuk şekerde severim :img-icecr

forever_bim ben babamın arabasının resmini bulup ekliycem bi ara:)

Berfin bozacıda vardı şurda geçen seneye kadar ama biraz daha havalar soğusun onlarda çıkyor:)

Antonidas
süper ya cocuklugumu hatırladım yazanalrın hepsinide hatırlıyorum ne güzel günlerdi onlar geri gelmiyor işte ah şimdiki cocular 7/24 saat cafede

asia
alevalev
inanki yazini okuyunca bu sefer artik kendimi tutamadim.Gozyaslarim akiyor inanki su anda :icon_sorr
Acliktan(oructan ) degil,cocuklugumuzda sabahlari erkenden kahvalti zamani daha gelmeden sokakta bagiran simitci (sicak simit,firindan cikti,alan sicak cayla,peynirle yer,almayan kuru cay icer diye mani soylerdi)
Seneler sonra simdi dusunuyorumda Megerse o simitler icin sabahin erken vaktinde uyanipta 1 simit alipta cayin yaninda yemek ne kadar guzelmis.Tadini simdi Yedigim hic bir simitte bulamadim,bulamiyorum(iyiki hatirlattin saolasin,var olasin)
Sevgilerimle
Sinope canımmm...
Sen ağlama gurbet elllerde... sana yurdumun simitleri feda olsun... buyur kardeşim..:img-yes:
Canı çeken herkese arkadaşlar ..:img-yes:

http://i164.photobucket.com/albums/u28/bsy_2007/cay_simit_peynir.jpg

ve liste;

Sezinti
filinta
asia
Ceva
eda_07
efseran
ARIMAYA
pelin_ce
söğüt