PDA

Tüm Versiyonu Göster : Çalıkuşu

Sayfalar : [1] 2

yengecs
25-06-05, 02:23
Hala izledigimde tuylerim diken diken olur.. TRT'nin yaptigi en guzel diziler arasinda.. dusunuyorumda TRT dizi konusunda bayagi basariliymis. Simdiye kadar baska kanallarda izledigim hic bi dizi TRT'ninkileri tutmadi.

yalniz_kurt
25-06-05, 14:06
dizi güzel olabilir ama ...
diğer kanallarda iyi iş çıkarıyo bence ...

desire
26-06-05, 20:30
calikusu beni etkileyen ilk dizilerden birisi.cok güzel hem konusuyla hem oyunculariyla izlenmeye deger.

tarace
27-06-05, 23:04
Gerçekten çok güzel bir diziydi, Aydan Sener çok güzel di ve oyunculugu harikaydi....

Event
30-06-05, 02:27
Acikcasi diziyi zamaninda izleyemedim(yas nedeniyle :) ) ama ben hala Çalıkuşu'nun aslının zamanında çekilmiş Kartal Tibet - Türkan Şoray'ın oynadığı versionunun olduğu düşünüyorum. Hiçbir şekilde Türkan Şoray'ın yerine Aydan Şener'i koyamıyorum.

theroseberry
04-07-05, 20:33
tek kelimeyle müthiş bir yapım.herşey çok mükemmel bu dizide.söyleyecek kelime bulamıyorum.Müzikler, oyuncular, mekanlar, tabiki hikaye(ne de olsa bir Reşat Nuri Güntekin klasiği) çok mükemmel...
Hayatımda izlediğim en etkileyici ve en güzel yapım....

matilda
05-07-05, 18:13
çALIKUŞUnun cumartesi günleri saat 15.00 de tekrarları var ben bıkmadan izliyorum çok güzel bir dizi

umuttaciri
05-07-05, 18:37
Cok güzel bir dizidir hatta dizi demek yanlis olur bence bir bas yapit rahmetli Osman Seden çok iyi bir is çikarmis.Sinema uyarlamasida vardir

tvhastasi
11-08-05, 17:38
http://i9.photobucket.com/albums/a67/tvhastasi/calikusu/1.jpg

http://i9.photobucket.com/albums/a67/tvhastasi/calikusu/2.jpg

http://i9.photobucket.com/albums/a67/tvhastasi/calikusu/3.jpg

http://i9.photobucket.com/albums/a67/tvhastasi/calikusu/4.jpg

tvhastasi
11-08-05, 17:39
http://i9.photobucket.com/albums/a67/tvhastasi/calikusu/5.jpg

http://i9.photobucket.com/albums/a67/tvhastasi/calikusu/6.jpg

http://i9.photobucket.com/albums/a67/tvhastasi/calikusu/7.jpg

http://i9.photobucket.com/albums/a67/tvhastasi/calikusu/8.jpg

gulaysenur
14-08-05, 16:11
çalıkusunun resimlerini gönderenden Allah Razı Olsun ya gerçekten çok makbule geçti. elinizde daha redim varsa yayınlar mısınız? veya ben müziklerini çok aradım ama bulamadım müziği varsa bi zahmet gerçketen çok memnunolurum şimdiden teşekkürler

gzm
14-08-05, 16:19
ya evet müzüklerini nerden bulabiliriz cok güzeldi

mrdoom
14-08-05, 16:43
Türk televizyon tarihinin belki de en kaliteli yapımı. Bahar döneminde belirli aralıklarla TRT'nin yeniden bu değerli yapımı vizyona almasıyla daha da mutlu oldum. Rahmetli Sadri Alışık'ın ders niteliğindeki oyunu halen gözleri yaşartıyor. Reşat Nuri'nin "Yaprak Dökümü" adlı eserinin dizi uyarlaması bu denli başarılı olmamış olsa da Çalıkuşu hafızalarda yer etti. Hele, Aydan Şener'in kabuslarında tekrarlanan Tomris hanımın çalılıklar arasından sızıp "küçük hanım... küçük hanım... hişşt küçük hanım küçük hanım" demesi yok muuu! Kabus kabus!!!

gzm
15-08-05, 01:18
ben ilk izledigimde kücüktüm kücük hanım diye bagarmaya baslayınca acaip korkardım kadından

tvhastasi
16-08-05, 03:56
Şu an elimde ne yazık ki başka resim yok. Dizi müziklerini Esin Engin yapmıştı. Yanılmıyorsum Esin Enginin dizi müzikleri 3 CD toplanıp yayınlamıştı. 1. ve 2. CDlerde Çalıkuşuna ait müzikler vardı.

İştar
14-11-05, 21:15
çalıkuşu trt'nin 1980'lerdeki en müthiş yapımlarından. başlığı çalıkuşu olarak attım ama, 1980'lerin başında bir de "üç istanbul" diye bir dizi vardı. ben o zamanlar çocuktum, bilenler bilir. ben hastasıydım o dizinin. aynen çalıkuşu gibi son derece başarılı bir yapımdı. konusu, oyuncuları, yönetimi, şiir gibiydi. çalıkuşu sonraki yıllarda televizyonda defalarca yayınlandı. ama "üç istanbul"a bir kez olsun rastlayamadım. ne olur tekrar yayınlansın......

Hırçın Kız
18-11-05, 15:48
Çalıkuşu dizisi en sevdiklerimdendir.Hala hiç bıkmayıp usanmadan izlerim.Aydan Şener de çok güzel.Bu dizinin VCD sini aldım.Süper ya.Yedi bölüm.
Özellikle müzikleri de şahanedir.Esin Engin yapmıştır.Müzik marketlerde vardır ya.

desire
22-11-05, 19:42
resimler icin cok tesekürler deryossum... ;) :p

yengecs
01-12-05, 17:58
Resimler bi harika.. ne kadar aradiysamda bulamamistim.. tskler arkadaslar

Hırçın Kız
17-01-06, 19:41
Çalıkuşu'nu trt yeniden vermeye başladı. Saat 12:00 de başlıyor.Bugün 2. bölümü verildi.

chaylack
18-01-06, 00:04
ne güzel bişi ya eski dizilerin tekrarlarının yayınlanması ya :img-meeti

ekinvesarp
23-01-06, 16:22
ben de çok seviyorum bu diziyi.kaç kere izledim kaç kere kitabını okudum.her defasında da aynı hisleri hissettiriyor bana.müzikleri harika.

cola
31-01-06, 05:05
arkadaslar bende herhalde her normal insan gibi bir calikusu hayraniyim. 10 yil evvel okulda izlemistim o zamandan beri hayraniyim. gecenlerde kitabini aldim cok güzel. bu sitede okuduguma göre calikusu trtde yayinlanmis benim malesef türk programlarim olmadiginda izleyemedim. siz acaba bana yardimci olabilirmisiniz filmini nerde bulabilirim? yardimci olursaniz cok sevinirim, cünkü dediginiz gibi tüyler ürpertici bir güzelligi var calikusunun. insallah yakinda yeniden izleme imkabi buluruz.
tesekkürler

Hırçın Kız
06-02-06, 13:50
Çalıkuşu'nun vcd leri çıktı. Büyük müzik marketlerde bulabilirsiniz
.Çok da iyi görüntü kalitesi.7 cd halinde.

Emre 24
09-04-06, 05:00
cali kusu yeniden baska oyuncularla cekilecekmis aydan senerin oynadigi cali kusu ferideyi kim oynar diye arayis icindelermis kamuran icinde arayislar sürüyormus

yengecs
09-04-06, 05:22
cali kusu yeniden baska oyuncularla cekilecekmis aydan senerin oynadigi cali kusu ferideyi kim oynar diye arayis icindelermis kamuran icinde arayislar sürüyormus

A harika bi haber, umarim ayni tadi tutturabilirler.. genelde ikinci cekimler ilkini pek tutmuyo..

Yinede sevindim dogrusu =)

GeLiNcIk88
09-04-06, 05:59
ben bu diziyi izlemedim ama cok bahs ediyorlardi merak ediyorum acikcasi..........

Hırçın Kız
09-04-06, 20:02
Ben sevinemedim bu habere.Çünkü eski Çalıkuşu'nun yerini başka hiçbir şey dolduramaz.
Aydan Şener,Kenan Kalav,Sadri Alışık...daha bir sürü değerli oyuncunun oynadığı bu güzel diziyi ve de üstüne o muhteşem müziğin olduğu kadro bir daha böyle güzel biraraya gelemez.En azından bende o müthiş duyguları yaşatacağını sanmıyorum.

Hırçın Kız
09-04-06, 20:19
Bir şans...Bence yeniden çekimler asla eskisi gibi olmuyor.Bizi yıllardır esir eden o duygulara yeni şeylerle kapılamıyoruz.Diziyi sevmemizin,unutamamızın nedeni de o kadronun samimiyeti değil mi...?

Emre 24
09-04-06, 20:43
Bir şans...Bence yeniden çekimler asla eskisi gibi olmuyor.Bizi yıllardır esir eden o duygulara yeni şeylerle kapılamıyoruz.Diziyi sevmemizin,unutamamızın nedeni de o kadronun samimiyeti değil mi...?

dogrusun haklisin vallaha zaten simdiki oyunculara baktigindada oynuyacak bir isim söylemek zor suanki oyunculara oyuncu diyemessin cünkü ben adim gibi biliyorum cogu 5 sene sonra yok olacak kiz olsun erkek olsun biri cikar biri gelir mesela bir zamanlar memet ali alabora vardi evet hababam yapimlarda oynuyor ama bence kayboldu emre kinay vardi tamam oda yeni filmde oynadi ama ondan evvel tam 3 tane dizisi tutmadi yayindan kalkti kaan girgin zaten kayboldu yani simdiki oyuncularda dizilerde oynayanlarda bitecek bu dizileri bitsin onlarda biter onun icin bende bu simdiki oyuncularla cali kusunun cekilmesine karsiyim hic iyi olmaz

Hırçın Kız
09-04-06, 20:49
Evet katılıyorum.Hatırlarsın bundan birkaç ay evvel Çalıkuşu Yeniden gibi acayip bir şey yapmışlardı.Sonuçları gözüktü.Yayından kaldırıldı.İzlemedim bile.
Yine böyle bir şey yapılmasını istemem.
İyi oyuncular var ama bu dizi böyle kalsın!Çünkü böyle çok güzel...

Emre 24
09-04-06, 21:00
Evet katılıyorum.Hatırlarsın bundan birkaç ay evvel Çalıkuşu Yeniden gibi acayip bir şey yapmışlardı.Sonuçları gözüktü.Yayından kaldırıldı.İzlemedim bile.
Yine böyle bir şey yapılmasını istemem.
İyi oyuncular var ama bu dizi böyle kalsın!Çünkü böyle çok güzel...

evet hatirliyorum tuba ünsalmiydi neydi oynayan birde burak hakki vardi cok berbatti tutmadi o dizi dogru onu düsündükce yeni cekilen gercegide berbat olur gibi hircin

yengecs
09-04-06, 22:01
Ben diger Calikusu yapimlarini izlemedim.. anlattiklariniza gorede iyikide izlememisim.

Aslinda dediginiz gibi ayni tadi tutturmak cok zor.. ama guzel bi kadro yakalayabilirlerse yapimcilar, neden olmasin..

Bi sans verilebilir.. tabi bunun icinde sanirim sanstan cok profosyonel bi calisma ve ayni tadi tutturabilmek icin egitimini almis, yetenekli ve tecrubeli oyunculara ihtiyac var ve ayrica Calikusu'nu izlemis veya kitabini okumus olmalarida en basta gereken seylerden biri.

Yapimcilarda aldigi riski bilerek hareket ettikleri icin daha ozverili bi calisma yapicaklardir suphesiz..

Zamanla neye benzeyecegini gorucez..

yengecs
25-05-06, 00:32
1966 yilinda yonetmenligini Osman F. Seden, oyunculari Turkan Soray ve Kartal Tibet tarafindanda yapildigini bilen varmiydi bilmiyorum ama.. ben izlemedim ve merak ettim dogrusu.

http://www.moviemeter.nl/images/covers/22000/22035.jpg

LİBRA
25-05-06, 01:06
1966 yilinda yonetmenligini Osman F. Seden, oyunculari Turkan Soray ve Kartal Tibet tarafindanda yapildigini bilen varmiydi bilmiyorum ama.. ben izlemedim ve merak ettim dogrusu.

ben izledim ama açıkçası aydan şenerli çalıkuşu daha güzeldi

yengecs
25-05-06, 03:39
ben izledim ama açıkçası aydan şenerli çalıkuşu daha güzeldi

Eminim oyledir.. Gormedigim icin merak etmeye ve gormek istemeye devam edicem. Sonucta cok onemsedigim bi yapimdi "Calikusu".

Kucuklugumden bu yana her donemde izledigim ve ayni keyifi aldigim bi dizi. Herseyiyle ustun bi performans ve emek sergilendigi icin (ki o zamanin imkanlariyla) simdiye kadar tasinmis ve hala cokcada sevilen.. her jenerik muzigi dinledigimizde kendimizi Calikusunda buldugumuz ap ayri bi yeri olan dizidir.

Kurdoglu
14-06-06, 03:08
Calikusu dizisi asla yeri doldurulamayacak muhtesem bir sadelige ve harika bir berrakliga sahip olan cok nadir dizilerimizden birisidir benim gozumde. Eger bir diziye veya bir filme 100 defa bakiyor ve bikmiyorsaniz bu, yapitin buyuleciliginin cok ust noktalarda oldugunu gosterir diye dusunuyorum. Bu guzel dizide ozellikle oyunculuklariyla cok buyuk hayranligimi kazanan Aydan Sener’i, Kenan Kalav’i ve (rahmetli) Sadri Alisik’i Caliskusu dizisinden sonra cektikleri hic bir yapimda da bukadar basarili ve icten bulmamistim.

Yeni cekilen Caliskusu yayindan kaldirali cok oldu gerci, ama yinede dusuncelerimi belirtmek isterim. Yeni cekilen Caliskusu dizisi eski dizinin “yeni” bir versiyonu olarak tanitildi, yani basroldeki kizin (ki bu orjinal Calikusu daki Feridenin torunuydu) basina orjinal Calikusundaki Feridenin basina gelenlerle hemen hemen ayni seyler gelecekti, ama asla orjinal yapiya sahip degildi. Her ne kadar dizinin ismi “Yeniden Caliskusu” olsa da orjinal dizinin hic bir ozelligini ve niteligini tasimamaktaydi. Cok basarisiz ve haddinden fazla yapmacik bir yapimdi. Orjinal dizinin prestijini alaya alirmiscasina cekilen bu yapimin omrunun cok kisa olmasina cok ama cok sevindim kendi adima.

Orjinal Calikusu dizisinden aldigim tadi bir baska yapimdan, nerdeyse tarih olmus bir filmden de aldigimi hatirliyorum. Filmin isminden tam emin olmamakla birlikte, isminin “Hafiz Yusuf Efendi” oldugunu tahmin ediyorum. Bu isim ayni zamanda filmin basrol oyuncusu olan Ahmet Ozhan’in da filmdeki ismidir. Ahmet Ozhanla birlikte basrolu Sibel Turnagol paylasiyor. Sibel Turnagol’un ve Ahmet Ozhan’in gencliklerine hayran kalmamak mumkun degil. Bu filmi bilenler zaten biliyordur, bilmeyenlere hararetle tavsiye ediyorum. Konusunu zaten anlatmaya gerek yok : Caliskusu tadinda ! (Ama sonu cok daha guzel bitiyor.)

Hırçın Kız
14-06-06, 16:43
Bahsettiğin film de çok güzeldir Kurdoğlu.Şemsi İnkaya da oynuyordu yanlış hatırlamıyorsam.Ahmet Özhan'ın arkadaşı olarak.

Kurdoglu
14-06-06, 16:59
Evet Hircin Kiz tam hatirlayamiyorum, ama galiba Semsi Inkayaydi, onun haricinde Ahmet Ozhan'in babasi rolundeki kisi Sumer Tilmacti, bak onu iyi hatirliyorum. Sibel Turnagol'un babasi da cok taninmis biriydi galiba, ama unuttum. Herneyse muhtesem bi filmidi hakikaten, aklima geldikce tuylerim diken diken oluyor. Yok artik maalesef Calikusu ve Hafiz Yusuf Efendi tadinda yapitlar.

Bu arada filmin ismini hatirliyormusun sen? "Hafiz Yusuf Efendi" miydi?

ena
14-06-06, 17:02
O filmin adı dediğin gibi Hafız Yusuf Efendi idi Kurdoğlu..Bu arada aldığım bir bilgiye göre Çalıkuşu dizisi cumartesi günler saat 15.00 da TRT gap'ta yeniden yayınlanıyormuş.

Kurdoglu
14-06-06, 17:11
Bu cok guzel bi haber, bu dizi hergun ciksa hergun bakarim. Herzaman trt1 de cikiyordu aslinda, ama tek tek gezdiriyorlarmi napiyorlar anlamadim. Neyse haber icin ve filmin ismi icin cok tesekkurler ena !

esmeralda
14-06-06, 18:27
bu kitabı bir defadan fazla okuyan hatun kişi iflah olmaz, hayat boyu idealizmdi, aşktı debelenir durur demislerdi bana.. kitap da dizi de ayni duyguyu uyandirir

zaten bir bu bi de pride and prejudice..

Kurdoglu
14-06-06, 19:59
Butun hatun kisilerde ayni hisleri uyandirdigini zannetmiyorum, ama Calikusu dizisinin erkeklerin duygu dunyasini sarstigi, hatta bazilarinin kendi saclarini yoldurdugu eminim ki bir hakikat.

Kurdoglu
15-06-06, 13:52
Çalıkuşu / Reşat Nuri Güntekin

ÇALIKUŞU

Başlıca Şahıslar
Feride: Küçük yaşta annesini ve babasını kaybetmiş, Dame de Sion'da okumuş, içli, iradeli, kültürlü ve güzel genç bir kız.
Kâmuran: Feride'nin teyzesinin oğlu. Genç ve yakışıklı bir insan. Feride'nin gizli aşkı ve nişanlısı

Özet

Roman, Feride'nin hâtıra defteridir. Feride, kendisine ya*bancı bir şehirde, bir otel odasında hâtıralarını yazarken geriye dönerek, çocukluk ve ilk genç kızlık dönemlerini anlatır:

Kendi deyimiyle "bambaşka bir çocuk" olan Feride, bir sü*vari binbaşısının kızıdır. Pek küçükken önce annesini, birkaç yıl sonra da babasını kaybetmiş, Erenköy Kozyatağı'ndaki teyzesinin himayesi altında büyümüştür. Besime Teyze onu, Nötre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi'nde okutmuştur.

Besime Teyzenin genç ve yakışıklı oğlu Kâmuran, ciddî ve ağırbaşlı bir insandır. Feride'nin çekindiği ve tatsız şakalarına muhatap edemediği Kâmran, çalıkuşuna benzeyen bu canlı, cıvıl cıvıl haşarı kızı sever. Onu sık sık okulunda ziyaret eder. Feride'nin ya*ramazlıkları tarife sığar gibi değildir. Herkes ondan yaka silker ama yine ondan kimse vazgeçemez. Çalıkuşu adı onun bu yara*maz hallerinden dolayı takılmıştır. Kâmuran, Feride'yle evlenmeyi aklına koymuştur, önce nişanlanırlar. Kâmuran dört yıl için Avru*pa'ya gider. Bu arada Feride okulunu bitirir. Düğünden üç gün önce çarşaflı bir genç hanım, Feride'yi ziyaret ederek, İsviçre'de bulunduğu sırada Kâmran’ın Münevver adında hasta bir genç ka*dına evlenme vadinde bulunduğunu söyler. Kâmuran'ın Münevver'e yazdığı mektupları verir. Münevver de Kâmran'ı sevmiştir. Bunun üzerine Feride köşkten kaçar. Herkes onun yeni bir delilik icat ettiğini sana dursun, emektar bir dadının evine sığınan Feride, lise diplomasından cesaret alarak Anadolu'da bir öğretmenlik is*ter. Bunu başarır da. B.. (Bursa) vilâyetinde bir okula tâyin edilir. O günden sonra da başından geçenleri bir mektup defterine not etmeğe başlar. Kasabada boş yer olmadığı için, Feride'yi Zeyniler Köyü denilen, hiç bir öğretmenin gitmeyi kabul etmediği kuş uç*maz kervan geçmez bir köye verirler. Orada, öğrencilerinden bir kaçı, küçük Vehbi ve bilhassa Munise, Feride'nin tesellisi olur. Bütün kız çocuklarının Ayşe ya da Zehra diye adlandırıldığı bu köyde Munise adı Feride'ye çok cana yakın gelmiştir. Kızı evlât edinmek ister. Munise, köylülerin sevmediği bir kötü kadının kızı*dır. Kadın, kocasından başka bir erkeği sevdiği için, Munise'nin babası, köyden başka bir kadınla evlenmiş ve anasını boşamıştır. Ara sıra gelip, kaçamak olarak kızını görmektedir. Çalıkuşu birçok zorluğu yenerek Munise'yi yanına almayı başarır.

İkisi mesut bir ömür sürmeye başlarlar. O günlerde bir posta soygunu olur. Eşkıya ile jandarma arasında çıkan çatışmada yaralanan bir zabiti köy odasına getirirler. Feride orada yaşlı bir askerî doktorla tanışır. Hayrullah Bey adındaki bu doktor, böyle bir yerde, aklından bile geçmeyecek böyle bir öğretmen bulmuş olmaktan o derece şaşırır ki, işin içinde bir sır olduğunu anlar ve Feride'nin daha iyi bir yere nakledilmesi için el altından gerekli te*şebbüslere girişir. Bir teftiş sonunda Feride'nin okulu kapatılır. Ve Çalıkuşu, Zeyniler'den ayrılmak zorunda kalır. Vilâyet merkezin*deki Darülmuallimat'a Fransızca öğretmeni tâyin edilir. Burada Şeyh Yusuf u tanır. Veremli, hassas, musikişinas bir insandır Şeyh Yusuf... Bu Şeyh Yusuf, Feride'yi ölesiye sever. Zaten veremli olan Yusuf Efendi bu ümitsiz aşkın acılarına dayanamaz ve ölür. Bu ölümden kendisini sorumlu tutan Feride, artık orada kalamayacağını anlar, yeni bir yere nakledilmesini ister. Bu sefer onu Ç.-(Çanakkale) Rüştiyesi'ne tâyin ederler.

Ç., de geçirdiği günlerden sonra, bir vapurla İzmir'e gelir. İzmir'de Reşit Bey adında zengin birisinin çocuklarına mürebbiyelik eder. Bunlar da sıkıntılı ve acı günlerdir. Bir tesadüf eseri, Re*şit Bey'in uzaktan akrabası olduğunu öğrenir. Bir albümde Kâmuran'ın resmini görmüştür. Reşit Bey'in kızı Sabahat, Kâmran'ın Münevver Teyzesinin kocası olduğunu söyler. Kâmuran, uzun za*man kendi "Çalıkuşu"nu beklemiş, o dönmeyince Münevver'le evlenmiştir. Feride'nin, her gittiği yerde güzelliği bir takım olaylara sebep olduğundan burada da barınması güçleşmiştir. Böylece bir*kaç yer dolaşıp birkaç evlenme teklifini reddederek nihayet Kuşadası'na gelir. Doktor Hayrullah Bey de emekliye ayrılmış, orada yerleşmiştir. Yaşlı dost, kızın elinden tutar. Ona yardım eder, onu korur. Munise bu arada iyice büyümüş, süsüne düşkün bir kız ol*muştur. Doktorun bir uzak köye hastaya gittiği sırada hastalanır. Nezle zannedilen hastalık giderek şiddetlenir ve Munisecik kuşpalazından ölür.

Kader, Feride'yi sanki bütün sevdiklerinden ayırmaya ah*detmiştir. Munise'den sonra çevrenin baskısı, dedikodusu o kadar artar ki Hayrullah Bey hiç olmazsa görünüşü kurtarmak maksa*dıyla Feride'yi alır, onunla kâğıt üzerinde evlenir. Bir müddet ge*çince Hayrullah Bey de zaten yaşlı olduğundan, ölür. Yalnız, ölmeden önce Feride'nin ailesinin yanına döneceğine dair söz al*mıştır. Onun defterini okumuş, başına gelenlerin sebeplerini öğ*renmiştir. Feride'nin kaybolduğunu sandığı defteri, Hayrullah Bey tarafından bir zarfa konularak, Kâmuran'a mahsus bir emanet hali*ne getirilmiştir. Feride, rahmetli kocasının vasiyetini yerine getir*mek için verdiğinin ne olduğunu bilmeden bu emaneti Kâmuran'a teslim eder.

Feride'nin dönüşünden en çok memnun olan Kâmuran'ın babası Aziz Bey'dir. O, bu dönüşte hayırlı bir alâmet görür. Feride birkaç günlüğüne izinli olarak gelmiştir. Kendisine kalırsa, mutlaka yine görevine gidecektir. Kâmran, vaktiyle verdiği söze bağlı kal*mış, Münevverle evlenmiştir. Ama kadın zaten hasta olduğundan kısa bir süre sonra ölmüştür. Kâmuran, kız kardeşi Müjgân’la bir ge*ce sabaha kadar Feride'nin defterini okuduktan sonra Hayrullah Bey'in yazılı tavsiyesini yerine getirmeyi, Feride'yi bir daha ne olursa olsun hiç bir sebeple kaçırmamaya karar verir. Nitekim, Feride'nin gideceği gün, bütün hazırlıklar tamamdır. Kâmuran güya onu almak için gelen arabadan iner ve Feride'ye kalbini açar. Ay*nı sersemliği iki defa tekrarlamayacağını söyleyerek gitmesine engel olur.

Alintidir: Fatih Nanelidere isminde bi arkadasinmis.

Kurdoglu
15-06-06, 13:57
"Çalıkuşu" Romanı ile ilgili bir değerlendirme / Fatih Nanelidere

ÇALIKUŞU ROMANININ DEĞERLENDİRMESİ

Millî Mücadele yıllarından itibaren genç nesiller ara*sında bir "Mektepten memlekete" düşüncesi hâkim olmuş*tur. Buna göre ve basit ifadesiyle Türk aydınları, mektepte öğrendiklerini memlekete götürmeli, geri kalmış saydıkları Anadolu'yu aydınlatmalı idiler. Bu düşünce en geniş ve te*sirli yankısını edebiyatımızda buldu. Bu cereyana dahil ede*bileceğimiz Refik Halit, Yakup Kadri, Yahya Kemal, Faruk Nafiz gibi şair ve yazarlar arasında Reşat Nuri Güntekin'in özel bir yeri vardır. O, bir yandan, -öğretmenlik ve müfettiş*lik yaptığı için- dolaştığı Anadolu şehir ve kasabalarını, bu kasabaların insanlarını ve meselelerini eserlerine aktarır*ken, diğer yandan Çalıkuşu romanının kahramanı Feride'yi hiç kimsenin gitmek istemediği bir köye gönderir. Feride bir temsilci olarak düşünülmüştür. O, mektepte öğrendiklerini burada öğretecektir.

Fakat roman ilerleyince görülür ki, doğruluğu inkâr edilemeyen bu düşünce, uygulamada ısmarlama bir fikir ol*maktan ileriye gidememiştir. Nitekim, Feride'yi romanda sadece kendi dertleriyle uğraşır görüyoruz.

Çalıkuşu'nda muayyen bir tez olduğu söylenemez. Roman kahramanının kadın, genç ve hassas bir tip oluşu, romanda fikirden ziyade duyguya ağırlık kazandırmıştır. Ayrıca, yazarı hangi düşüncede olursa olsun Feride'nin Anadolu'ya gidişi bir ideal uğruna veya bir takım sosyal se*beplere bağlı değildir. O, tamamen şahsî ve psikolojik bir sebeple Anadolu'ya gitmiştir.

Feride kendisiyle ilgili olanların dışında Anadolu in*sanının meselelerine ilgi duymaz. Aslında romanın kuruluşu ve yapısı bakımından doğru olan da budur. 22-23 yaşların*da, gönlü yaralı bir genç kızın, Anadolu'da meseleleri çöz*meye çalışmasını, kurtuluş çaresi göstermesini, hattâ müşahede etmesini beklemek gereksizdir. Bu tip acemilikler da*ha çok "ideolojik roman"lara mahsus bir safdilliktir.

Kaldı ki, bunları romancı Doktor Hayrullah aracılığı ile ifade eder. Hayrullah Bey, Anadolu'daki bozukluk, çir*kinlik ve kötülükleri uzun uzun anlatır. Kendine göre se*bepleri, çareleri söyler. Yalnız burada dikkati çeken şey bu kötülüklerin sebebi halk değil, Doktor'un "ilim irfan sahip*leri" dediği okumuşlar, memurlar, kalem efendileridir.

Romanın kahramanı Feride, baştan sonra kadar olayların merkezindedir. Yazar onu, Bursa'da bir otel oda*sında hâtıralarını yazmaya başlarken bulur. Ve geriye dönüş yaparak Feride'nin çocukluğu, yetişmesi, ruhî özellikleri üzerinde teferruatlı bir şekilde durur. Onun çocukluğunda başında geçenlerle (anne ve babasını kaybetmesi, yatılı bir okulda okuması, sevgi ve şefkat ihtiyacı... gibi), yetişme tar*zı, Feride'nin "sentimentalism"ine son derece uygundur. Fe*ride, derin olmasa bile, şahsiyeti çok iyi belirtilmiş bir tiptir.

Bir Fransız okulunda okumuş olmasının Feride'ye açık bir tesiri olduğu söylenemez. Bununla birlikte devrin modası olan "kadınların da çalışmasının meşruluğu, ailede erkek hâkimiyetinin ve dört kadınla evlenmenin haksızlığı" gibi, kurulmak üzere olan yeni devletin gündemine henüz gelmemiş fikirler, onun kafasına bu okuldan girmiş olmalı*dır.

Feride, o zamana göre iyi bir tahsil yapmış, yabancı kültürle yetişmiş bir genç kızdır. Fakat çok değişik şartlarda bir hayatı olan Anadolu'ya hemen intibak eder. Aslında bu*rada bir çatışma söz konusu edilebilirdi. Romancı bu gerçe*ği ciddiye almamış olabilir. Bu tavır, Reşat Nuri'nin roman*tizmin etkisinde kaldığını gösterir. Yaban romanındaki Ah*met Celâl'in tutumu daha gerçekçidir. Çalıkuşu'nda yazar, Anadolu'yu çok basit bir değerlendirmeye tabi tutar. Deni*lebilir ki o, sadece gördüklerini tespit eden bir fotoğraf makinesi gibi hareket etmiştir. Elbette roman kahramanını ka*dın oluşunun bunda payı büyüktür. Bununla birlikte, daha sonraki yıllarda yazılan köy romanlarının Çalıkuşu'na çok şey borçlu olduğu söylenemez.

Romanda, yarım asır önceki bir dönemin maarif ha*yatı panoramik olarak verilmiştir. Buradaki tespitler doğru, tasvirler başarılıdır. Bunda da Reşat Nuri'nin öğretmen olu*şunun önemli payı olmalıdır.

Çalıkuşu, bir "ben" romanıdır. Yani yalnızca Feride'nin romanı... Çalıkuşu'nda bir "karşı taraf yoktur denile*bilir. Yardımcı unsurlar ve şahıslar, Feride'nin ilgisine göre düzenlenmiştir. Doktor Hayrullah ve Munise nispeten canlı birer tip sayılabilir. Fakat romanın ikinci kahramanı olan Kâmran ile diğer şahıslar çok silik bırakılmıştır. Bu yapısıyla eser, bir "psikolojik roman" olmaya namzettir. Fakat bu açı*dan yazarın başarılı olduğu söylenemez.

Feride'de aşk/gurur çatışması vardır. Önce galip olan gururdur. Ama yıllar süren acılar bu gururu yumuşatır. Bü*yük romanlarda sık rastlanan bu gurur/aşk çatışması, iyice işlenmediği, tabiî seyrine bırakıldığı için Feride derin bir tip olamamıştır.

Onun aşın hassasiyeti, sevgi ve şefkate sığınma ihti*yacı, aşk acıları Feride'nin (aynı zamanda romanın) roman*tik unsurlarını teşkil eder. Fakat bu unsurlar mübalağalı olarak tasvir edilmemiştir. Feride'de bu haliyle Cumhuriyet dönemi genç kızlarının hayata bakışı filizleniyor, denilebilir.

Feride ironisinde, alaylarında kabadır. Burada çektiği acıların veya bencilliğinin tesiri vardır. Munise, onda, şefkat ve merhamet duygularını tatmin eder. Marazı bir hassasiye*te sahip olan Şeyh Yusuf da Feride'nin ilgi noktalarından birisidir. Şeyh Yusuf, tarikat ile musikiyi birleştirmiştir. Fa*kat bu konuda da Feride -dolayısıyla yazar- çok sığ kalır. Anadolu'nun dinî hayatı, ailesi, türküleri, inançları, yaşama biçimi, hasretleri vb. yazarın dikkatini çekmemiştir. Buna sebep olarak, henüz bir bakış açısı teşekkül etmediği için romancının kararsızlığı gösterebilir. (Roman 1922'de tefri*ka edilmiş, aynı yıl basılmış olduğuna göre Cumhuriyet he*nüz ilân edilmemiştir.)

Çalıkuşu'nda dikkat çeken bir başka özellik, İstan*bul'da bağlarda ve köşkün bahçesinde tabiatla kucak kuca*ğa yaşayan Feride'nin, Anadolu'da tabiatı bulamamış olma*sıdır. Bunda da kadınların tabiata kapalı hayatının tesiri olduğu söylenebilir. Bununla birlikte yazarın, Feride aracılığı ile yaptığı kapalı mekân tasvirleri başarılıdır.

Reşat Nuri, Çalıkuşu romanında "ölüm"e fazla yer vermiştir. Feride, Anadolu'da, Zeyniler'de yoksulluk, geri*lik, hastalık ve bakımsızlıkla birlikte "ölüm"le karşılaşır. Ölüm, bu köyün insanlarında ve çocuklarında âdeta yaşa*nan hayatın bir parçası gibidir. Çocuklar oyunlarında bile ölümü dramatize ederler. Romanın kuruluş biçiminde de bu "sabit fikir" kendisini gösterir. Yazar, önce, Feride'yi bedbaht etmek, sonra da onu "mesut sonuca" ulaştırmak için ne kadar çok insana kıymıştır. Feride’nin anne ve baba*sının, Munise'nin, Şeyh Yusufun, Hayrullah Bey'in, Kâmran'ın karısının ölümüyle yazar, kader fikrini fazla zorlamış*tır. Bu, san'atın gerçeğine aykırıdır. Bir roman kahramanı*nın, romandaki fonksiyonu tamamlanınca, yazarın onu sak*layacak bir yer bulamaması, romancının hayal gücünün çok dar olduğuna delâlet eder.

Romandaki olaylar aşağı yukarı üç sene sürüyor. Fe*ride hâtıralar aracılığı ile çocukluk günlerine götürülür. Böylece roman 25 yılı içine alan uzun bir zaman haline dö*nüşüyor. Feride'nin çocukluk günlerini 22 yaşın gözüyle gö*rüp değerlendirmesi onun aşırı hassasiyetinin yadırganması*nı da önlemiştir. Bununla birlikte alelade bir aşk macerası*nın 25 yıla dağıtılması gerilim seviyesini düşürmüştür. Aynı şey mekân için de söylenebilir. Olaylar İstanbul, Bursa, Ça*nakkale, İzmir, Kuşadası gibi çok geniş bir mekânda cere*yan etmektedir. Fakat bu mekânların özellikleri hiç değiş*mez. Bu da romanı monoton bir hâle getirmiştir.

Reşat Nuri Güntekin'in, daha sonra yazdığı roman, hikâye ve tiyatroları da göz önünde bulundurulursa Türkçe’yi çok güzel kullanan bir romancımız olduğu söylenebilir. Bu romanda muhteva ile üslûp arasındaki ahenk, başından iti*baren kendisini hissettirir. Olayların, intihaların içli bir ka*dın kahramanın ağzından ifade edilmiş olması, eserin liriz*mini güzelleştirir, tabiîleştirir.

Bazı edebiyat tenkitçileri Çalıkuşu'nu bu açıdan ten*kit etmişler, onun basit bir macera romanı olduğunu söylemişlerdir. Bazıları ise bu görüşü haksız bir hüküm kabul ederek, eserdeki bu romantik unsurların son dönemlerin bazı köy romanlarındaki ilkel realizmden çok daha güzel ol*duğunu belirtmişlerdir.

Bizce, romancı, yetişmesi, tahsili, çektiği acılarla uyumlu olarak Feride için en doğru yolu ve ifade tarzını seçmiştir.

Çalıkuşu, her dönemde ve her nesil tarafından zevkle okunmuş, güzel, lirik, sürükleyici, duygulandırıcı ve yazıldığı yıllar göz önünde bulundurulursa önemli bir romandır. Alt*mış yıl içinde yirmiden fazla baskısı yapıldığı düşünülürse, Türkçe’nin en çok okunan romanlarından birisi olduğu açık*ça görülür.

Alintidir.

Not: Dizinin romandan esinlendigini bildigim icin bu guzel yazilari buraya koymayi uygun gordum. Zevkle okuyacaginiz umidiyle. Tekrar da olsa genis capli bir sekilde hatirlama umarim iyi gelir.

ena
18-06-06, 05:23
Bugün izledim 3. bölümünü. Gerçekten çok tatlı bir yapım ama bu yaa! İzlemek isteyenlere şiddetle tavsiyemdir ve Aydan Şener'in gözüme sevimli göründüğü tek yapımdır..Cumartesi günleri saat 15 te trt gapta.

Kurdoglu
18-06-06, 05:43
Simdi sen yazinca benim de aklima yeni geldi ena, halbuki daha oncede hatirlatmistin, ahhhh kacirdim yine ahhhhhh. Ozel olarak ajendami bu programa gore hazirlamam gerekecek. Aslinda her bolumden sonra o bolumde neler oldugunu kisa da olsa anlatsan hic fena olmaz sevgili ena, sahneleri yad etmis olurduk. Neyse ben bakarsam mutlaka yazarim onumuzdeki hafta.

Bu arada Aydan Sener'in yeni bi roportajini okudum Hurriyette, Calikusu ile ilgili cok guzel seyler soylemis, buraya da ekleyim de bi okuyun :)

Sevgilerimle.

ena
18-06-06, 05:48
Aklımda kaldığı kadarıyla yazayım. Bu bölümde feride'nin Munise ile tanışması ve onu yanına alması arasında geçen süreç vardı daha ziyade. Ve feride şu an adını unuttuğum sadri alışık'ın canlandırdığı doktor ile tanıştı. Sonunda da Feride'nin görev yaptığı okulu fransız özentisi "evropai eğitim" sloganları atan il maarif müdürü kapattı ve feride yanında munise ile yollara düştü. Munise'nin dağa kaçan annesi ile vedalaşma sahnesinin ardından Aydan Şener'in duygulu yüz ifadesiyle bölüm bitti.

Kurdoglu
18-06-06, 05:49
Çalıkuşu'ndan sonra kaliteyi tutturmakta zorlandım

Aydan Şener, yeni yayın döneminde sevenlerinin karşısına kadın programıyla çıkacağının müjdesini verdi.

Aydan Şener, hayranlarıyla CarrefourSa Maltepe Park Alışveriş Merkezinde imza günü için buluştu. Aydan Şener, 1 saatlik programını ancak 2 saatte tamamlayabildi. Aydan Şener hayranları resim çektirmek için birbirleriyle yarışırken, ünlü sanatçı uzun süredir ekranlardan ayrı kalmasına rağmen, sevenlerinin kendisini özlediğini görerek çok mutlu oldu ve yeni yayın döneminde ayrı kalmanın acısını televizyonda bir kadın programı yaparak çıkaracağının müjdesini verdi.

Uzun yıllardır hep çizginizi korudunuz, bunu nasıl başardınız?

Insan kendine bir hedef belirlemeli ve bunu takip etmeli. Hicbir zaman popüler kalmak için uğraşacağım demedim , hep kalıcı olmak için çalışacağım dedim. Yirmi yıldır bu sektörün içinde olduğuma göre bunu gerçekleştirmiş olduguma inanıyorum.

ÇALIKUŞU dizisinin sizin için önemi nedir?

Mesleki anlamda çıkış yaptıgım bir iştir Çalıkuşu. Yirmi sene geçti hala unutulmadı. Dizi sektörü çabuk unutulan bir sektördür ama, Çalıkuşu bunu yıkmıştır. Hala yayınlanmaktadır.O yüzden benım için önemlidir.

Bundan sonra aklınızda başka projeler var mı? Bundan sonra neler yapmak istiyorsunuz?

Ekim’e kadar ara verdim. Bundan sonra diziden çok, Televizyon programı yapmak istiyorum. Önümüzdeki sene kadın sorunlarını içeren bir kadın programı yapmak istiyorum.

Çalıkuşundan sonra kaliteyi tutturmakta zorlandınız mı?

Gerçekten zorlandım. Herkese böyle bir proje denk gelmiyor. Elimden geldiği kadar seçmeye çalışıyorum.

Bir röportajınızda dünyaya bi daha gelsem şöhretli olmak istemezdim demişsiniz.

18 yaşımdan beri şöhretli birisiyim. Artık öyle yaşamaya alıştım. Bazen çarşı pazar gezmek istiyorum ama olmuyor. Bundan sonrada Allah hayranlarımın sevgisinden uzak etmesin.

Bunlarda roportajdaki fotograflar arkadaslar:

http://img95.imageshack.us/img95/1844/19uk2.jpghttp://img155.imageshack.us/img155/3623/21sb.jpghttp://img155.imageshack.us/img155/8836/37gv1.jpghttp://img95.imageshack.us/img95/4937/45mn2.jpg

Kurdoglu
18-06-06, 06:00
Kisa ozet icin cok tesekkurler ena, Muniseli bolumler en duygu dolu bolumlerdendi. Nekadar guzel, nakadar masum bi cocuktu, bu dizideki karakterler oyle isabetli secilmis ki hayret etmemek mumkun degil. Butun karakterler tam isabet. Munise'nin annesi garip bi muammaydi gerci, ama o sarilma sahneleri hakikaten cok duyguluydu. Gecenin bu saatinde bile icim gidiyorsa bu dizi muhtesem bi dizi.

gülbence
18-06-06, 13:54
hayatım boyunca okuduğum en güzel romandı. yeniden çalıkuşu da güzeldi ama kaldırdılar

mozitekuto
19-06-06, 09:43
hayatımda izlediğim en güzel dizilerden birisi. hele o müzik yok mu, bence şimdiye kadar yapılmış en iyi dizi müziği odur. insanın içine işliyor resmen. 10 kere oynasa, tekrar izlerim. gerçi trt yayınlıyor bazen ama, o zaman da çalışma saatlerimize uymuyor.

theron
19-06-06, 20:31
Evet çok güzel bir romadır Çalıkuşu...Dizi hala izleniyorsa en büyük sebep konunun yalın oluşu ve Aydan Şener'in Feride karakterini en iyi şekilde canlandırmasıdır.Yalnız ben diziden ziyade Türkan Şoray ve (yanılmıyorsam)Kartal Tibet'in oynadığı filmi de beğeniyorum.Siyah beyaz olmasına rağmen çok güzeldi.Arkadaşlar eğer filmi bulup ekleyebilirseniz çok sevinirim...

ena
23-06-06, 04:50
Dün ve bugün ilk iki bölümünü izledim dizinini.Doğallığı öylesine etkileyici ki...
Gerçekten çok güzel bir dizi. Türkiye'nin arşivinde böyle bir yapım olduğu için gurur duyuyorum.

ena
23-06-06, 18:33
Evet Peyami Safa çok iyi bir yazardır ama Çalıkuşu'nun yazarı Reşat Nuri Güntekin'dir. Peyami Safa'nın Cumbadab Rumbaya, 9.Hariciye koğuşu, Fatih-Harbiye kitapları çok bilinen eseleridir.Hatta Cumba'dan Rumba'ya da trt bünyesinde dizi olarak çekilmişti geçtiğimiz yıl.

ena
01-07-06, 03:32
Bugün 4. bölümü izledim.Gerçekten çok ama çok güzel ya...Maarif müdürü ve okul müdürü tiplemelerine bayıldım..Gerçekten çok keyifli bir bölümdü.

sevgi86
01-07-06, 03:43
ben orta 1 de okudum çalıkuşunu ilk kez ve çok etkilendim
ondan önce hep çocuk kitapları okuyordum bu okuduğum ilk romandı sanırım

sonra dizisinin izledim trt de
kamuran benim hayallerimdeki gibi değildi(ben sarışın olaması gerektiğini düşünmüştüm) ama kenan kalavı da benisedim
hala da severim
çalıkuşunun hatrına
aydan şeneri de öyle
onun için gölge çiçeğini izlemiştim

filmini o kadar sevemedim
diziden sonra basit kaldı
ne kadar güzel olursa olsun film çok kısaydı ve bir sürü güzel ayrıntıdan yoksundu ne de olsa...

bu diziyi trt ne zaman verse izliyorum yine de kaçıncı izleyişim bilmiyorum
sadri alışık ı da çok severim
doktor rolüne de ondan daha iyi bir oyucu bulamazlardı sanırım
hem esprili hem de iyi kalpli karakterleri canlandırdı hep
gerçek hayatta da filmlerindeki kadar iyi kalpli olduğuna (hatta daha da fazla) inanıyorum...

Çalıkuşu
04-07-06, 20:19
Kurdoğlunun mesajında Çalıkuşu yazınca birden çok tuhaf oldum, benden bahsettiğinizi sandım, hayırdır filan derken, darı ambarında hayal gördüğümü anladım, gördüğünüz üzere nicim çalıkuşu, internet üzerinde çeşitli niklerlerle bazı forumlara üye oldum ama bu nicin yeri ayrıdır, bundan sonrada kısmet olursa hep bu nici kullanacağım... bu eser benimde baştacımdır, hatta ilk gözağrım (sonra araya Halikarnas Balıkçısını ve Mavi Sürgün isimli kitabınıda aldım) bunda dizininde payı büyüktür tabi, yanlız size tavsiyem, diziyi bir tarafa koyup kitabınıda mutlaka okumanız yönündedir, çünkü hikaye diziye uyarlanırken çok değişikliğe uğramıştır, mesela finali çok farklıdır bazı konular çok kısaca aktarılmıştır ama eserde derinlemesine anlatılmıştır,
bu arada bu kitapla ilgili epey bir zaman önce televizyondan duyduğum güzel bir anektodu sizinlede paylaşıyım;
Kitap Ulu önder Atatürkünde en sevdiği esermiş, ve hatta cephede başucu kitabıymış, umutsuzluğa düştüğü anlarda çıkarıp bu kitabı okurmuş, çünkü bu kitaptada mücadelenin eninde sonunda kazanılacağı dolaylı bir dillede olsa okuyucuya anlatılır,

Feride yaşınında vermiş olduğu toylukla aşktan kaçabileceğini düşünmüş ve kendini Anadolu kasabalarına vurmuştur, orda öğrendikleriyle büyümüş ve olgunlaşmış, sonunda zorda olsa aşkına kavuşmuştur,

Kitap bencede edebiyat yapıtları içinde bir numaraya oturmaya adaydır, dizide aynı başarıyı yakalamıştır, cast seçimi özellikle Aydan Şenerin güzelliğinin doruğunda oluşu, Karşısındaki oyuncunun yani Kenan Kalavın suya sabuna dokunmamış hali, senelerden 88 oluşu toplumdaki dejenerasyonun ve tüketip yoketme güdüsünün henüz gelişmemiş olması dizinin gönüllerde taht kurmasını sağlamıştır, tuhaftır aynı etkiyi orta asya cumhuriytelerindede göstermiştir,
Her haliyle okunası bir kitap ve
Her haliyle izlenesi bir dizidir...

ekleyen arkadaşada teşekkürler, kurdoğlu aynı kafadayız galiba bye...

ARDABATU
04-07-06, 20:30
Kurdoğlunun mesajında Çalıkuşu yazınca birden çok tuhaf oldum, benden bahsettiğinizi sandım, hayırdır filan derken, darı ambarında hayal gördüğümü anladım, gördüğünüz üzere nicim çalıkuşu, internet üzerinde çeşitli niklerlerle bazı forumlara üye oldum ama bu nicin yeri ayrıdır, bundan sonrada kısmet olursa hep bu nici kullanacağım... bu eser benimde baştacımdır, hatta ilk gözağrım (sonra araya Halikarnas Balıkçısını ve Mavi Sürgün isimli kitabınıda aldım) bunda dizininde payı büyüktür tabi, yanlız size tavsiyem, diziyi bir tarafa koyup kitabınıda mutlaka okumanız yönündedir, çünkü hikaye diziye uyarlanırken çok değişikliğe uğramıştır, mesela finali çok farklıdır bazı konular çok kısaca aktarılmıştır ama eserde derinlemesine anlatılmıştır,
bu arada bu kitapla ilgili epey bir zaman önce televizyondan duyduğum güzel bir anektodu sizinlede paylaşıyım;
Kitap Ulu önder Atatürkünde en sevdiği esermiş, ve hatta cephede başucu kitabıymış, umutsuzluğa düştüğü anlarda çıkarıp bu kitabı okurmuş, çünkü bu kitaptada mücadelenin eninde sonunda kazanılacağı dolaylı bir dillede olsa okuyucuya anlatılır,

Feride yaşınında vermiş olduğu toylukla aşktan kaçabileceğini düşünmüş ve kendini Anadolu kasabalarına vurmuştur, orda öğrendikleriyle büyümüş ve olgunlaşmış, sonunda zorda olsa aşkına kavuşmuştur,

Kitap bencede edebiyat yapıtları içinde bir numaraya oturmaya adaydır, dizide aynı başarıyı yakalamıştır, cast seçimi özellikle Aydan Şenerin güzelliğinin doruğunda oluşu, Karşısındaki oyuncunun yani Kenan Kalavın suya sabuna dokunmamış hali, senelerden 88 oluşu toplumdaki dejenerasyonun ve tüketip yoketme güdüsünün henüz gelişmemiş olması dizinin gönüllerde taht kurmasını sağlamıştır, tuhaftır aynı etkiyi orta asya cumhuriytelerindede göstermiştir,
Her haliyle okunası bir kitap ve
Her haliyle izlenesi bir dizidir...

ekleyen arkadaşada teşekkürler, kurdoğlu aynı kafadayız galiba bye...

Ah çalıkuşum ah! Seni burada bulunca aman bir sevindim sorma..Epeydir görüşemiyoruz, nasılsın, sıhhat ve afiyette misin?
Ortak tutkumuz "Çalıkuşu" romanından bahsetmişsin.Bende öyle bir tutkudur ki, gururla söylemem gerekir Atatürk gibi benim de başucu kitabım oldu yıllarca.Öyle ki her akşam iki satır okumadan uyuyamaz olmuştum, rüyamda kendimi Feride olarak görüp, güzel Türkiyemin ücra köylerine gittim.
Çalıkuşu benim için aşkın saflığı, çocuksu heyecanları, zorluklarla sınanmış bir sevginin kalplerde bıraktığı o ince sızı idi. Dahası Kurtuluş Savaşı'nın yüreklerdeki yangınına bir nebze damlatılan su idi.O dönemde bazı arkadaşlarım tarafından anlaşılamayıp ; "Niye defalarca okuyorsun ki aynı romanı, bir defada anlayamıyor musun?" gibi kıt esprilere de maruz kaldığımı belirtmeliyim !!
Belki de geç anlıyorum bilemem de bildiğim birşey var ki, Çalıkuşu gibi bir eseri ve Reşat Nuri Güntekin gibi yazarlarımızın eserlerini tarih dersi ve hayat dersi niyetine çocuklarımıza okutmak lazım.Bilmem ki bu safdillik mi olur a canım?

ARDABATU
04-07-06, 20:32
[QUOTE=çalıkuşu]Kurdoğlunun mesajında Çalıkuşu yazınca birden çok tuhaf oldum, benden bahsettiğinizi sandım, hayırdır filan derken, darı ambarında hayal gördüğümü anladım, gördüğünüz üzere nicim çalıkuşu, internet üzerinde çeşitli niklerlerle bazı forumlara üye oldum ama bu nicin yeri ayrıdır, bundan sonrada kısmet olursa hep bu nici kullanacağım... bu eser benimde baştacımdır, hatta ilk gözağrım (sonra araya Halikarnas Balıkçısını ve Mavi Sürgün isimli kitabınıda aldım) bunda dizininde payı büyüktür tabi, yanlız size tavsiyem, diziyi bir tarafa koyup kitabınıda mutlaka okumanız yönündedir, çünkü hikaye diziye uyarlanırken çok değişikliğe uğramıştır, mesela finali çok farklıdır bazı konular çok kısaca aktarılmıştır ama eserde derinlemesine anlatılmıştır,

Ah çalıkuşum ah! Seni burada bulunca aman bir sevindim sorma..Epeydir görüşemiyoruz, nasılsın, sıhhat ve afiyette misin?
Ortak tutkumuz "Çalıkuşu" romanından bahsetmişsin.Bende öyle bir tutkudur ki, gururla söylemem gerekir Atatürk gibi benim de başucu kitabım oldu yıllarca.Öyle ki her akşam iki satır okumadan uyuyamaz olmuştum, rüyamda kendimi Feride olarak görüp, güzel Türkiyemin ücra köylerine gittim.
Çalıkuşu benim için aşkın saflığı, çocuksu heyecanları, zorluklarla sınanmış bir sevginin kalplerde bıraktığı o ince sızı idi. Dahası Kurtuluş Savaşı'nın yüreklerdeki yangınına bir nebze damlatılan su idi.O dönemde bazı arkadaşlarım tarafından anlaşılamayıp ; "Niye defalarca okuyorsun ki aynı romanı, bir defada anlayamıyor musun?" gibi kıt esprilere de maruz kaldığımı belirtmeliyim !!
Belki de geç anlıyorum bilemem de bildiğim birşey var ki, Çalıkuşu gibi bir eseri ve Reşat Nuri Güntekin gibi yazarlarımızın eserlerini tarih dersi ve hayat dersi niyetine çocuklarımıza okutmak lazım.Bilmem ki bu safdillik mi olur a canım?

Kurdoglu
05-07-06, 14:54
Sevgili calikusu ve ardabatu, yureginize saglik arkadaslar. Duygularinizin inceligi ile ordugunuz yorumlarinizi zevkle okudum. Bu dizinin kendisi gibi izleyici kitlesi de bir baska duygulu oluyor hakikaten. Genel'i incelikten ve zerafetten anlayan insanlar. Zaten ulu onder'in de okuyup begenmesi ve yanindan ayirmamasi bosuna degil demekki. Kitap konusunda sana katiliyorum calikusu, olaylar biraz daha derinlemesine isleniyor kitapta. Verdikleri lezzet ve tad neredeyse ayni ama, inanilmaz derecede muhtesem.

Kaan 82
07-07-06, 15:56
güzel bir diziydi ama kenan kalav olmamaliydi zaten olsa ne olur adamin fazla rolü yoktu 1inci bölüm 2inci bölüm ve son bölümde var adam aydan sener cok iyi bir oyuncu cokta güzel burda cok severim kendisini

ekin.sarp
07-07-06, 22:40
eski diziler başlığında bu dizinin de yer alması beni o kadar sevindirdi ki...şimdi gördüm ve ben de bir şeyler yazmak istedim.ne zaman yayınlandığını görsem içimde tuhaf bir sevinç olur.her sahnesi beynime kazınmış olmasına rağmen bıkmadan defalarca tekrarını izlemişimdim.şimdi yeniden yayınlandığını öğrendim ve yine çok sevindim.hemen o müthiş müziği geldi aklıma.buraya da eklenmiş,hem de 1. bölümü de.çok teşekkürler...

Çalıkuşu romanıyla Türk Edebiyatında bir başyapıttır.edebiyata olan ilgimin artmasına da sebeptir.kitabı bir solukta bitirdiğimi hatırlıyorum,sonrasında da defalarca tekrar en güzel yerlerini okuduğumu.aynı zamanda Reşat Nuri Güntekin'in diğer kitaplarını da istekle okumama yol açmıştır.
bu siteyi keşfettiğimden beri de hiç aklımdan çıkmıyor zaten.çalıkuşu nickli ablamın ismini her gördüğümde yüzümde bir gülümseme oluşuyor:)

yağmur_cini
10-07-06, 17:05
arkadaşlar bunun gibi edebiyatın en güzel romanına konu açmanıza sevindim.çalıkuşu benim ilk okuduğum romandı.çok etkilendim çok güzel bir roman diziside kitabı hitab ediyor. ayrıca 1. bölümünü koymuşunuz ellerinize sağlık bişey merak ettim diğer bölümleri ne zaman koyacaksınız ????:img-kiss:

Çalıkuşu
10-07-06, 21:16
....bildiğim birşey var ki, Çalıkuşu gibi bir eseri ve Reşat Nuri Güntekin gibi yazarlarımızın eserlerini tarih dersi ve hayat dersi niyetine çocuklarımıza okutmak lazım.Bilmem ki bu safdillik mi olur a canım?
estağfurullah ardabatucum, neden safdillik olsunki, ama sonunda bu dersi veren öğretmen müfettiş soruşturmasına uğrarsa ne yapacağını bilemem. biraz donkişot ruhlu olması lazım. bu sözlerin bana çok güzel bir yazıyı hatırlattı, Milliyet gazetesi yazarı Melih Aşıkın Açık Pencere köşesinde uzun zaman önce okumuştum, üşenmedim aradım buldum, biraz zor oldu ama buluncada çocuklar gibi sevindim, aynen aktarıyorum.

......................

"Okumayı nasıl sevdim..?
Ferhan Şensoy "Kalemimin Sapını Gülle Donattım" kitabında "kalemin, kitabın" tadına ilk nasıl vardığını anlatıyor...

Galatasaray lisesinde ilk yıl... Derse Tahir Alangu giriyor:
- Mollalar, o önünüzdeki, üstünde "Edebiyat" yazan kitap okunmayacak! Ananıza babanıza söyleyin, size birer Sait Faik külliyatı alsın.
Bir hafta sonra... Sıraların üzerinde Sait Faik kitapları.
- Açın "Semaver" hikayesini! Sen oku!
(...) Bir ay içinde herkes Sait Faik’i hatmetmiş durumda. Alangu bize hiç duymadığımız yeni yazarlar tanıtıyor, kitaplarını getiriyor, öykülerini okutuyor, her gün yeni bir pencere açıyor bize Tahir Baba...
Kimi gün bir Çehov öyküsü, kimi gün Homeros... Henüz dilimize çevrilmemiş olan Heinrich Böll, Dürrenmatt gibi yazarları, evinden getirdiği Almanca özgün baskılarını açıp, gözlüğünü alnına kaldırarak, anında çeviri yöntemiyle kendisi okuyor bize. Sınıfta herkes öykü yazmaya başlıyor. Birden fazla duvar gazetesi çıkarılıyor.

Birinin ukala velisi, müfredat programını uygulamıyor diye şikayet etmiş hocamızı. Ankara’dan müfettiş geliyor. Sınıfa sokmuyor müfettişi Alangu:
- Arkadaşlarla edebiyat görüşüyoruz. Edebiyatın teftişi olmaz, çok ayıptır! diyerek onu yolcu ediyor..."
.....................

ya işte böyle müfretadın dışına çıkarsan alimallah müfettiş soruşturmasına uğrarsın, halbuku çocuklara öğrettiğin edebiyatın özüdür. Gördüğün gibi ardabatucum, bu fikri birtek sen düşünmemişsin, ama aklın yolu birdir değilmi. :img-kiss:

evanescence87
12-07-06, 20:23
Bu roman beni çok etkilemişti dizisi olduğunu duyunca çok sevinmiştim ama bir türlü tüm bölümleri izleyemedim ne zaman verileceği hiç belli olmuyo bi de genelde cumartesi öğleden sonra veriliyo iyice sinir oluyorum o zaman hiç izleyemiyorum :icon_cry: elinde bölüm videoları olan lütfennn koyabilir mi? Bi arkadaş çok sağolsun 1. bölümü koymuş hemen indirdim izledim ona da çok teşekkür ederim eğer diğer bölümlerin de videosu varsa koyabilir misin lütfen şuan hala veriliyo geçen cumartesi çok az izleyebildim önümüzdeki cumartesi son herhalde 7 bölüm diye biliyorum ama yani 7. bölüm verilecek bu hafta lütfen arkadaşlar sitede yayınlarsanız videoları çok sevinirim:img-help:

shebi
17-07-06, 02:02
ben bu diziyi her defa seyretdigimde agliyorum cok guzel bir dizi gercekten
Bu zamana kadar kac defa izledim, her defa izledigimde ilk defa izliyormuşum gibi buyuk bir hevesle izliyorum, gozyaşlarima engel olamadan

beyonce_lili
17-07-06, 02:50
r.nuri guntekin ne buyuk insan????

nasil bir kalemi var bu adamin??kitabi okudugumdada filmi izledigimdede herzamann heyecanlaniyorum,....ayni duygulari tekrar yasatiyo...yani ne kadar izlesemde eskimeyen bir film ve hikaye.!!!ayrica bisey sorucam hala devam ediyomu ve nerde??

ena
17-07-06, 06:16
Sanırım TRTdeki tekrarları bitti. Ben vcd den izliyorum... Gerçekten harika bir yapım..Hatta Yapıt...

diyar 80
19-07-06, 17:33
Ena ve Kurdoğlu bölümler için teşekkürler.:happy0064 Ne iyi ettiniz.TRT her yıl bu diziyi tekrarlamasına rağmen gündüzleri iş yerinde olduğum için izleyemiyordum.Şimdi hepsini indirip kaydediyorum;elinize,emeğinize sağlık...

Gerçekten bugüne kadar Türkiye'de çekilen en güzel dizilerden biridir Çalıkuşu.
Çocukluğumdan hatırlıyorum.Kara çarşaflı,peçeli kadın "hişt hişt,küçük hanım,küçük hanım" derken ne kadar korktuğumu...
Kitabını okuduğumda 12 yaşındaydım.Sonra daha kaç kez okuduğumu hatırlamıyorum bile.Gerçekten dizisini ve filmini izleyenler de kitabı mutlaka okusunlar,çok keyif alacaklar.Kitapta Feride'nin özellikle çocukluk dönemi çok daha uzun ve güzel anlatılıyor.Şimdiye kadar okumamış olanlara şiddetle tavsiyemdir...

Dizinin muhteşem müziğini bizimle paylaşan özlem22'ye de sonsuz teşekkürler...

aische_41
19-07-06, 21:49
bende diziyi izlemeden önce kitabı okumustum dogruyu soylemek gerekirse kitabı okurken daha cok etkilenmiştim ama gercekten güsel bi proje olmus:D

hoppala20
20-07-06, 15:20
ya ne olur biri yardım etsin bütün programlarda denedim hiç birinde 2. bölümü açamadım codec de yükledim yine açılmadı.

sinem*
20-07-06, 16:56
ben bu diziyi her tekrar verdiklerinde izliyorum,belki her karesini biliyorum ama hiç sıkılmadan izleyebiliyorum ama hem kitabını hem de diziyi izlediğim için (aydan şener'in oynadığı diziden bahsediyorum) sonları ikisinin farklıydı dizide at arabası kullanılmış ama kitapta farklıydı
çok güzel bir yapımdı emeği geçen herkesin ellerine sağlık:img-grin2

ekin_gulendam
20-07-06, 23:24
süper bi dizi zaten hikayesine bayılıyodum heycanla izlediğim bir diziydi :img-kiss:

yağmur_cini
22-07-06, 23:11
ya arkadaşım ellerine sağlık çok saol hepsini tek tek ekliyosun ama senden bişey istiycemm 2. bölümü normal programlarda çalışan şekilde eklesen ben bu filmi ölümsüzleştirmek istiyorum cdye çekecem ama codecle çalıştığı için çekilmiyo ya lütfen buna bi baksan sana tşklerimiz sonsuz bu arada
:img-kiss:

ÇAKIL85
29-07-06, 01:25
ena ve kurdoğlu size ne kadar teşekkür etsem az.
çalıkuşu benim çok çok sevdiğim bir dizidir.
sizin sayenizde tekrar izleme imkanı buldum.
ellerinize sağlık.
çok teşekkür ederim:)

kusursuz
29-07-06, 01:39
Arkadaşlar öncelikle bölümleri yükleyen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum...
Reşat nuri güntekin'in o mükemmel eseri...Ben ilk önce kitabını okumuştum ve okumayanlara şiddetle tavsiyemdir...Böyle bir aşk ve genç bir kadının eğitim için verdiği savaş daha güzel anlatılamaz herhalde...Hele feride'nin küçükken yaptığı yaramazlıklar ve Kamuran'a çektirdiği azap çok mükemmel.insan yaşıyor gibi oluyor.Tabi en güzeli salıncakta evlenme teklifi...:img-icecr
Önce Türkan şoray ve Kartal tibet'ten izledim...Çok güzeldi...Sonrada Aydan Şener ve Kenan Kalav'la izledim.İkisininde ayrı bir tadı vardı ama hangisi daha çok yakışmış derseniz,ben Türkan şoray'ı daha çok beğendim.O şımarık ve hırçın haller ona çok yakışmış...

evanescence87
01-08-06, 18:33
Arkadaşlar bölümleri yükleyen tüm arkadaşlara teşekkürler hepsini indirdim sizler sayesinde :happy0064 ve ilk defa başdan sona izleme şansım oldu..Çok güzel bi diziydi ama yine de kitabı daha güzel bence kitaba daha çok bağlı kalınsaydı daha güzel bir proje olucağını düşünüyorum.
Ayrıca Kartal Tibet ile Türkan Şoray ın filmini izleme şansım olmadı eğer sizlerde bu film varsa buraya yüklerseniz çok sevinirim:cheer: herşey için tekrar teşekkürler.. :img-ok: bye

nazan921
03-08-06, 19:25
selam arkadaslar ben yeni üye oldum güzel bi siteymiş.çalı kuşunu ekleyenlere teşekkürler.yalnız dizinin 5. bölümünde bi problem var galiba bi türlü inmiyo izliyemiyorum bi bakarsanız sevinirim

yengecs
13-08-06, 05:12
aaa gozlerime inanamiorum.. simdi bolumleri indirip izleyebilicekmiyiz.. nerden bulursunuz boyle seyleri.. cok tesekkurler arkadaslar.. gece gece bu kadar sevinecegimi dusunmezdim =)

_CALIKUSU_
31-08-06, 21:50
Kitabi iki kez okudum, yasimin kücük olmasi nedeniyle dizinin tekrarlarini izledim. Resat Nuri Güntekin´in bir cok kitabini okudum ve kiablarin dizilerini izledim, ama Calikusu gibi güzelini görmedim. Ayrica Calikusu´nun bende anlami büyük. O bana takma adimi vermis. Kücükken herkes beni Calikusum diye severdi. Hala bile sevenler var. Diziler tarihinde an anlamli en güzel dizilerden biri bence. Ömrüm boyunca unutamam. Ayrica oyuncularin hepsi rollerinin hakkini fazlayisla vermis. Aydan Sener´in o masum yüzü hic aklimdan cikmiyor, Feride´yi ondan iyi kimse canlandiramaz.

jenni
23-09-06, 22:19
bölümleri ekleyen arkadaşlara çok teşekkürler fakat ben 1. bölümün hepsini indirmeme rağmen izleyemiyorum codec bileşimini desteklemiyor diyor codec programınıda indirmeme rağmen bitek 7. bölümü izleyebiliyorum

LİBRA
23-09-06, 22:53
isteyen kullanabilir

http://img159.imageshack.us/img159/6531/aar5.gif (http://imageshack.us)

http://img301.imageshack.us/img301/6637/bsl7.gif (http://imageshack.us)

absolutelycandy
30-09-06, 02:54
Çakılcım canım benim biricik miniğim çok çok teşekkür ederim.
Yine "harika" bir klip hazırlamışsın.Üstelik son derece özel.
Yine çok duygulandım izlerken :icon_cry:
Ellerine sağlık :img-kiss:

Melal
30-09-06, 03:10
forumda gezinirken çalıkuşu başlığı gördüm ve daldım birde ne göreyim çalıkuşu'nun bölümleri ya şahanesiniz arkadaşlar çok teşekkürler sayenizde çalıkuşu arşivim oldu.
Çakıl'cım klibin çok güzel olmuş ellerine,yüreğine,emeğine sağlık canım:img-grin2

ÇAKIL85
30-09-06, 03:53
yorumlar için çok teşekkür ederim:)
beğenmenize sevindim:)

surfer15
30-11-06, 11:36
önecelikle herkeze iyi forumlar diliyorum...

mod arkadaşlardan bi ricam olucak...

çalıkuşu bölümlerinin 2. ve 7. bölümü eksik bana birisi yardımcı olabilirmi..

forumda vardı sanırım silinmiş..biri bana linklerini yollayabilirmi...

mail:surfersez@hotmail.com

umarım yardımcı olursunuz....

KIRIKMIZRAP
18-01-07, 15:36
cok ama cok güzel bir diziydi arşivlik bence sanıyorum dizinin bütün bölümleri forum sitemde mevcut

muhabbetle

lazkizz
18-01-07, 21:36
super bir diziydi her hafta bakardim ama nedense birden son bolumu yayinlamadan dizi yayindan kalkti :(

ali_19
19-01-07, 01:42
dizi harika inanırmısınız bılmem bu dızıde kendımı buluyorum ayrıca muziklerı de harıka cok güzel

ali_19
19-01-07, 03:41
arkadaşlar bu işte emeği gecen herkese teşşekkur ederim ellerinize saglık diziyi bindefada izlesem sürekli izlesem yinede aynı duygulara kapılıyorum haz veren bi dizi benı mutlu edıyo bu dızınınn icinde kendimi buluyom cunku saf temız bı sevgı var hersey cok mukebel rahmetli Resat Nuri güntekinin cok güzel bi eseri imiş allah rahmet etsin ayrıca bu romanı dızıye uyarlayanlara cok tesskur ederım saf ask hikayesi ve Reşet nuri guntekın osmanlının son dönemlerini cok güzel anlatmiş

lazkizz
19-01-07, 19:03
Aynen gine izlesem bikmam valla ama tekrarlari yayinlamiyorlar :( Malesef!!

purna
24-01-07, 12:06
turkmaxta yayınlanıyor tekrarları calıkusunun az önce izledım

Hırçın Kız
25-01-07, 16:29
Elimde Çalıkuşu'nun cd si olmasına rağmen dayanamıyorum yine tv'deki tekrarlarını aynı zevkle izliyorum.Muhteşem bir dizi...Karakterleri unutulmaz....

prater
31-01-07, 11:52
ya evet müzüklerini nerden bulabiliriz cok güzeldi

malum video sitesinde var, hemde Munise ile annesinin veda sahnesi,

borabay
31-01-07, 13:10

Ben izledim birkaçkez..Tek kelimeyle mükemmel.Hatta TRT de Kenan KALAV lı çalıkuşuna bu filmden sonra bitürlü ısınamamıştım,ancak çok uzun yıllardır Türkan ŞORAY ve Kartal TİBET lisi yayınlanmayınca Aydan ŞENER ve Kenan KALAV'ada alıştım..Keşke eski filmi yayınlasalarda Türkan ŞORAY,Kartal TİBET ve Kadir SAVUN'un o muhteşem oyunlarından birdaha lezzet alsak.

Çalıkuşu 1966

Yönetmen
Osman F. Seden

Senaryo Yazarı
Osman F. Seden

Müzik
Nedim Otyam
Metin Bükey

Oyuncu Filmdeki Karakteri
Türkan Şoray Feride
Kartal Tibet Kamuran
Kadir Savun Dr. Hayrullah
Neriman Köksal
Yılmaz Köksal
Kerim Afşar
Sevda Ferdağ
Serpil Gül Müjgan
Nubar Terziyan Kamuran`ın Babası
Zeynep Değirmencioğlu Munise
Gürel Ünlüsoy
Parla Şenol
Cahide Sonku
Ayşegül Devrim
Aliye Rona Hatice Hanım
Cahit Irgat
Efgan Efekan
Vahi Öz
Nedret Güvenç
Önder Somer
Suna Pekuysal
Devlet Devrim
Ferah Nur
Bedia Muvahhit
Mürüvvet Sim Kamuran`ın Annesi
Mualla Sürer Huriye Hanım
Feridun Çölgeçen
Hayri Esen
Ergun Köknar
Candan Sabuncu
Nurlan San
Arda Şenol

Eser
Reşat Nuri Güntekin

Yapımcı
Osman F. Seden

Görüntü Yönetmeni
Kenan Kurt

Türkan Şoray Seslendirmesi
Nedret Güvenç

Şu kadroya bir bakarmısınız..Yok böyle birşey.Brence tam bir şaheser..Yayınlayın şunu kardeşimm.!

yesilcamkolik
22-05-07, 14:32
http://img201.imageshack.us/img201/2483/calikusu07bolumet1.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-05-07, 16:32
hayatimda en cok sevdigim dizilerden ikincisidir calikusu ilki asmali konak
ama romani diziden cok daha etkileyici bence eger okumadiysaniz kesinlikle tavsiye ederim

cevizlikek
29-05-07, 16:35
Bu diziyi izlerken kendimden geçiyorum, her şeyiyle olağanüstü bir yapım. Bence Aydan Şener ve Mine Çayıroğlu yeniden birlikte bir dizide oynamalılar. Aynı uyumu yakalayabilirlerse çok başarılı bir proje olacaktır.

yesilcamkolik
30-05-07, 18:21
muhtesem bir roman harika bir diziydi ne yazsam az gelir izlemeyen mutlaka izlesin okumayan hemen baslasin okumaya asla pisman olamyacaktir
http://img231.imageshack.us/img231/9873/kapakpa0.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
30-05-07, 19:07
http://img230.imageshack.us/img230/4083/calikusuty1.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 16:53
http://img478.imageshack.us/img478/260/calikusu4zl6.jpg (http://imageshack.us)
Aşkına rağmen gururu için evinden ayrılıp Anadolu�da öğretmenlik yapan genç bir kadının yaşamını anlatan dizide ayrıca dönemin toplumsal koşulları değerlendiriliyor. Küçük yaşlarda anne ve babasını yitirdikten sonra teyzesinin yanında kalan Feride yatılı olarak bir Fransız okuluna verilir. Davranışları yüzünden çevresindekiler tarafından �Çalıkuşu� olarak anılan Feride, gittikçe serpilip güzelleşir. Teyzesinin oğlu Kamuran aşık olup, nişanlanan Feride, onun Münevver adlı bir kızla ilişkisi olduğunu öğrenince evden kaçar. Yaşlı süt annesinin yanına sığınan genç kız başvurusu sonucu ögretmen olur. Aşırı ve gösterişli güzelliği başına dertler açan Feride, sık sık tayini cıkıp yer değiştirmektedir. Son tayinlerinden birinde, yaşlı bir bekar olan Hayrullah Bey�le tanışır. Sevimli bir kişiliğe sahip Hayrullah bey, Feride�yi kızı gibi sevmesine karşın, bazı söylentiler nedeniyle güç durumda kalırlar ve çevrelerindeki dedikoduları önlemek amacıyla evlenirler. Gerçekte ilişkileri bir baba-kız beraberliğinin ötesine geçmez. Bir gün Hayrullah Bey, Feride�nin tuttuğu günlükleri ele geçirince onun Kamuran�ı hala sevdiğini öğrenir ve onaları kavuşturmaya çalışır...

yesilcamkolik
31-05-07, 17:48
http://img452.imageshack.us/img452/8099/calikusu1tp5.jpg (http://imageshack.us)
http://img480.imageshack.us/img480/4582/calikusu2bs5.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 17:50
http://img175.imageshack.us/img175/8964/calikusu3ng7.jpg (http://imageshack.us)
http://img296.imageshack.us/img296/180/calikusu5tb2.jpg (http://imageshack.us)
http://img296.imageshack.us/img296/2430/calikusu6zn3.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 17:52
http://img478.imageshack.us/img478/2886/calikusu7qi4.jpg (http://imageshack.us)
http://img478.imageshack.us/img478/7267/calikusu8nb3.jpg (http://imageshack.us)
http://img294.imageshack.us/img294/6199/calikusu9ht9.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 17:54
http://img478.imageshack.us/img478/173/calikusu10dn0.jpg (http://imageshack.us)
http://img295.imageshack.us/img295/4592/calikusu11im9.jpg (http://imageshack.us)
http://img469.imageshack.us/img469/2109/calikusu12uz8.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 17:55
http://img478.imageshack.us/img478/7812/calikusu13se7.jpg (http://imageshack.us)
http://img295.imageshack.us/img295/9246/calikusu14ww4.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 17:57
http://img232.imageshack.us/img232/107/calikusu15np3.jpg (http://imageshack.us)
http://img232.imageshack.us/img232/7554/calikusu16mp6.jpg (http://imageshack.us)
http://img237.imageshack.us/img237/778/calikusu17av9.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 17:59
http://img168.imageshack.us/img168/5360/calikusu18rg4.jpg (http://imageshack.us)
http://img168.imageshack.us/img168/1487/calikusu19br3.jpg (http://imageshack.us)
http://img168.imageshack.us/img168/192/calikusu20kj6.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 18:00
http://img237.imageshack.us/img237/8495/calikusu21mf6.jpg (http://imageshack.us)
http://img473.imageshack.us/img473/954/calikusu22cu0.jpg (http://imageshack.us)
http://img299.imageshack.us/img299/1682/calikusu23vm5.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 18:07
http://img396.imageshack.us/img396/7366/calikusu24xh8.jpg (http://imageshack.us)
http://img396.imageshack.us/img396/1825/calikusu25ir3.jpg (http://imageshack.us)
http://img64.imageshack.us/img64/1783/calikusu26qo3.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 18:08
http://img64.imageshack.us/img64/513/calikusu27ep1.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 18:09
http://img175.imageshack.us/img175/2248/calikusu28oy0.jpg (http://imageshack.us)
http://img474.imageshack.us/img474/7686/calikusu29ai0.jpg (http://imageshack.us)
http://img174.imageshack.us/img174/4205/calikusu30dm8.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 18:11
http://img459.imageshack.us/img459/637/calikusu31kn6.jpg (http://imageshack.us)
http://img474.imageshack.us/img474/5244/calikusu32ch3.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 18:14
http://img178.imageshack.us/img178/1121/calikusu33in1.jpg (http://imageshack.us)
http://img105.imageshack.us/img105/8210/calikusu34ut7.jpg (http://imageshack.us)
http://img74.imageshack.us/img74/2930/calikusu35ws2.jpg (http://imageshack.us)
http://img186.imageshack.us/img186/7576/calikusu36ge4.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 18:15
http://img186.imageshack.us/img186/8981/calikusu37cq7.jpg (http://imageshack.us)
http://img484.imageshack.us/img484/391/calikusu38ls8.jpg (http://imageshack.us)
http://img484.imageshack.us/img484/3953/calikusu39wb7.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 18:18
http://img487.imageshack.us/img487/3082/calikusu40xs1.jpg (http://imageshack.us)
http://img53.imageshack.us/img53/5838/calikusu41ge3.jpg (http://imageshack.us)
http://img374.imageshack.us/img374/128/calikusu42nk9.jpg (http://imageshack.us)

seleniti
31-05-07, 18:19
Gül tuna eklediğin fotograflar çok güzel , teşekkürler :happy0064
Çok severek izlediğim bir diziydi, kitabı hayatımda okuduğum en güzel roman zaten:img-yes:

yesilcamkolik
31-05-07, 18:24
Gül tuna eklediğin fotograflar çok güzel , teşekkürler :happy0064
Çok severek izlediğim bir diziydi, kitabı hayatımda okuduğum en güzel roman zaten:img-yes:

rica ederim devami gelecek birazdan, sana katiliyorum romaini benim icinde en güzel roman tipki dizisi gibi cok etkileyici

yesilcamkolik
31-05-07, 19:08
http://img236.imageshack.us/img236/2263/calikusu43br4.jpg (http://imageshack.us)
http://img368.imageshack.us/img368/3518/calikusu44fk9.jpg (http://imageshack.us)
http://img231.imageshack.us/img231/2317/calikusu45jg9.jpg (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
31-05-07, 19:09
http://img110.imageshack.us/img110/5285/calikusu46ug9.jpg (http://imageshack.us)

mxrxt
01-06-07, 00:50
Gül Tuna resimler cok güzel ellerine saglik ya bu dizi ne güzel bir diziydi ya feride ile kamuran´in aski feride rolinda aydan sener kamuran ise kenan kaval bu güzel diziyi o essiz sahneleri ve muzikleriyle ayakta alkislamak lazim dizinin tekraralini izlemeyi cok isterim TRT umarim tekrar yayina sürer....bye

yesilcamkolik
01-06-07, 20:54
arkadaşlar şuan hiçbir kanalda verilmiyor mu çalıkusu?

MALESEF BENIM BILDIGIM EN SON TÜRK MAX TA YAYINLANMISTI AYLAR ÖNCE

gulbeyaz
12-06-07, 14:51
Ben Calikusu nu cocuklugumdan hayal meyal hatirlarim,evdekiler izlerdi.Tabi hayal meyal hatirladigim icin nerdeyse hikayeyi hic bilmiyordum,kitabini da okumadim.Gecenlede aklma geldi ve bir siteden butun bolumlerini izledim.Bu arada ben onu nedense film diye hatirlardim,meger diziymis:img-wink: Neyse,ama hikaye acaip hosuma gitti , superdi yaa......Aydan Sener in gencligi cok guzelmis hakkaten,ve Kamuran karakteri de cok hostu bence,Kenan Kalav iyi bir secim olmus.Yanliz ben izlerken baz konulara aciklik getiremedim,anlamadim yani.Mesela:

-Ferideye o kadin gelip de mektuplari vermisti,guya kamuran munevver isimli bir kadina da evlenme teklif etmis felan.

Benim anlamadigim,bu iddia gercekmiydi?Yani diziyi sonuna kadar izledim,hala o konuya aciklik getirilmedi,kamuran gercekten ispanyadayken,oyle bisey yapmismi?Ve daha sonra evlendigi kadin o munevver isimli kadinmiymis?

Bu konularda bana aciklk getirirseniz cok sevinirim:img-wink: :img-help:

mxrxt
12-06-07, 15:06
Ben Calikusu nu cocuklugumdan hayal meyal hatirlarim,evdekiler izlerdi.Tabi hayal meyal hatirladigim icin nerdeyse hikayeyi hic bilmiyordum,kitabini da okumadim.Gecenlede aklma geldi ve bir siteden butun bolumlerini izledim.Bu arada ben onu nedense film diye hatirlardim,meger diziymis:img-wink: Neyse,ama hikaye acaip hosuma gitti , superdi yaa......Aydan Sener in gencligi cok guzelmis hakkaten,ve Kamuran karakteri de cok hostu bence,Kenan Kalav iyi bir secim olmus.Yanliz ben izlerken baz konulara aciklik getiremedim,anlamadim yani.Mesela:

-Ferideye o kadin gelip de mektuplari vermisti,guya kamuran munevver isimli bir kadina da evlenme teklif etmis felan.

Benim anlamadigim,bu iddia gercekmiydi?Yani diziyi sonuna kadar izledim,hala o konuya aciklik getirilmedi,kamuran gercekten ispanyadayken,oyle bisey yapmismi?Ve daha sonra evlendigi kadin o munevver isimli kadinmiymis?

aslinda diziyi izleyen biri olarak bunu cevaplamak gercekten cok zor yani aradan uzun zaman gectii.. cok iyi animsamiyorum ama anladigim kadariyla bunula ilgili bir cekim olmamis o halde sanirim bu kismi izleyiciye birakmis olabilirler? kamuran böyle bisey yapmis yada yapmamis bu biraz izleyicinin hayal dünyasina birakilmis gib gülbeyaz...ama tabii kesin bisey söylenemez..byei

seleniti
12-06-07, 15:27

Kamuran gerçekten de İspanyadayken Münevver isimli kadınla bir ilişki yaşamış,
Feride bunu öğrenip kaçtıktan sonra Kamuran da Münevver hasta diye onunla evlenmiş. Bu dizde böyle anlatılmıyor, kitabını okuduğum için biliyorum. Kitabın sonunda bütün bunlar çok güzel bir şekilde açıklanıyor. Kitabını okumak çook zevkli ,mutlaka okumalısın bence...

ANİTA
12-06-07, 15:32

öncelikle bu konuların dizide açıklığa kavuşturulmamasının en büyük nedeni reşat nuri güntekinin tam olarak bu konuları anlatmaması ama eğer kitabı okuduysan feride doktorla evlenip evlendiği gece son olarak günlüğe yazması ve doktora babam diye sarılmasıyla biten bölümden sonra kamuran konuşuyor.
öncelikle şunu açıklık getireyim evet evlendiği kadın münevver bunu amcasıyla konuşmasında anlıyoruz ancak filmde bu konuşmalar yok
amcası çalıkuşunu hatırladığımda canım yanıyor diyordu kamuranda hiç biriniz bu konuda benimle konuşmuyor diyordu amcasıda seni anlamıyorum kamuran sen sevdiğin ve gerçekten istediğin kadınla evlendin ferideye yazık oldu diyordu gerçi evlendiğin kadında çok hastaydı bir türlü ayağa kalkamadı diyordu.kamuranda hiç biriniz beni anlamadı diyordu benim asıl sevdiğim ferideydi diyordu .benim kadar o da suçlu değil mi diyordu
kamuranın münevvere o mektupları yazmasının nedeni anlatılmıyor açıkça ama bence feride kamurana avrupaya gitmeden önce sevgisini hiç göstermedi ancak gittiği gün bu durum kamuranı uzakta başka bir kadına itmiş olabilir zaten kamuran okadar da durgun değil hikayenin başındaki dul kadınla yaşadıklarını hatırlarsan
münevverle evlenmesine gelince ferideye gittikten sonra ulaşmakistemiş ama hasta olmuş iyileştikten sonra bursada ona aşık olan şeyh ile hikayelerini duyduktan sonra vazgeçmiş .ve ona aşık olan münevverle evlenmiş hatta amcası ile konuşmalrında kamurana bu dedikoduya nasıl inandın diyordu kamuran bir hata yaptım ama çok geçti diyordu
umarım açıklığa kavuşturmuşumdur:img-pilot

yesilcamkolik
12-06-07, 15:44

DIZIYI IZLERKEN BUNU ANLAMAK ZOR CÜNKÜ TAM OLARAK ACIKLIK GETIRMIYORLAR AMA KITABI OKUYAN BIRI OLARAK SÖYLEYEBILRIMKI EVET KAMURAN FERIDEYI MÜNEVVER ISIMLI BIR KADINLA ALDATTI VE FERIDE GIDINCE O KADINLA EVLENDI TABI FERIDE ARADIKTAN VE ONU TAMEMEN KAYBETTIGINE KANAAT GETIRDIKTEN SONRA

gulbeyaz
12-06-07, 16:44
Arkadaslar konuya aciklik getirdiginiz icin hepinize teker teker tesekkur ederim.Demekki gercekmis....Tuh yaa ,aslinda hayallerim yikildi diyebilirim,cunku eger su munevver olayi iftira olsaydi,asklari lekesiz olurdu.Sonucta kamuran gitmeden once nisanlanmislardi,birbirlerini sevdiklerini gostermislerdi....Nisandan sonra kamuran bunu yaptiysa bu gercekten de ihanettir ve feride hakliydi gitmekte......Keske iftira olsaydi ama napalim.....Bu arada feride sevgisi gostermedi diyen arkadasa katilmiyorum,o zamanin ahlakina gore bu boyleydi,gayet acikca da belli etmisti yani ama neyse...Dizi cok guzeldi ,yanliz ben bir de dugun sahnesi felna beklerdim daha guzel olurdu ama neyse :D Herseyiyle cok guzeldi,kitabini da okumayi dusunuyorum...Hepinize tesekkurler

Ha bu arada kamuran okula geldiginde gercekten o anda ferideyi sevmeye basladigi icin gercekten ferdeyi gormek icin gelmisti degilmi?O neriman icin degil yani?Bi an tereddut ettim de :D

yesilcamkolik
12-06-07, 17:16
Ha bu arada kamuran okula geldiginde gercekten o anda ferideyi sevmeye basladigi icin gercekten ferdeyi gormek icin gelmisti degilmi?O neriman icin degil yani?Bi an tereddut ettim de :D

Evet okula sadece feride icin geliyordu :img-yes:

gulbeyaz
12-06-07, 18:14
Cok sagol canim cevapladigin icin tesekkur ederim:img-wink:

yesilcamkolik
16-06-07, 21:55
Bir soru saracagim lütfen diziyi izlemis olan herkesten yanit bekliyorum
eger calikusu tekrar cevrilse ferideyi kimin oynamasini isterdiniz ben bu sorunun cevabini cok düsündüm aydan sener o kadar güzelki onun gibi birisini bulmak cok zor aklima bir tek yasemin ergene geldi
bir de unutmayin feridenin gözleri renkli degildi ve minyon tipli birisiydi bu kriterlere uygun biri olmali ve tabiki cok güzel olmali sizce kim olabilir ?

ANİTA
16-06-07, 23:28
evet bence böyle deli dolu bir kız rolüne nurgül yeşilçay yakışır ama gözleri renkli olmasın demişsin
evet nurgülün gözleri renkli ama böyle deli dolu ne yapacağı belli olmayan karakter rolleri ona çok gidiyor belkide onu hep öyle izlediğim için ama genede ona çok yakışır:good: :good:

ANİTA
17-06-07, 00:13
benim çalıkuşunda aklımda kalan en güzel detaylardan biri müziği cahit berkay mükemmel bir müzik böyle bir dizinin tekrar yapılması mümkün değil ama umarım tekrarını yayınlarlar tekrar izlemek bile zevkli oluyor:good:

~duygu~
17-06-07, 01:18
Bir soru saracagim lütfen diziyi izlemis olan herkesten yanit bekliyorum
eger calikusu tekrar cevrilse ferideyi kimin oynamasini isterdiniz ben bu sorunun cevabini cok düsündüm aydan sener o kadar güzelki onun gibi birisini bulmak cok zor aklima bir tek yasemin ergene geldi
bir de unutmayin feridenin gözleri renkli degildi ve minyon tipli birisiydi bu kriterlere uygun biri olmali ve tabiki cok güzel olmali sizce kim olabilir ?
gözleri renkli değildi ve minyon tipli birisiydi diyince bir deli dolu bir karakter olduğunu düşününce benim aklıma ilk özgü namal geldi :) hem neşeli hem de hırçın rolleri çok iyi oynayabiliyor bence çünkü çok uyardı ama çalıkuşu aydan şenerle bütünleşti yeniden çekilse de eskisinin yerini asla tutmaz :img-wink: keşke yeniden tekrarları verilse :sad53:

ANİTA
17-06-07, 01:24
yönetmeninden tutun oyuncularına müziğine kadar bir klasik çalıkuşu çekilecek hiç bir dizi eskisinin yerini tutmaz.tabi sadri alışıkı da unutmamak lazım:good:

yesilcamkolik
17-06-07, 03:16
evet bence böyle deli dolu bir kız rolüne nurgül yeşilçay yakışır ama gözleri renkli olmasın demişsin
evet nurgülün gözleri renkli ama böyle deli dolu ne yapacağı belli olmayan karakter rolleri ona çok gidiyor belkide onu hep öyle izlediğim için ama genede ona çok yakışır:good: :good:

ANITA evet bencede nurgüle uygun bir ol olurdu ama gözrengi tutmuyor gözleri renkli olmasin dedim cünkü romanda anlatilan karakter renkli gözlü degildi yoksa olabilirdi haklisin

gözleri renkli değildi ve minyon tipli birisiydi diyince bir deli dolu bir karakter olduğunu düşününce benim aklıma ilk özgü namal geldi :) hem neşeli hem de hırçın rolleri çok iyi oynayabiliyor bence çünkü çok uyardı ama çalıkuşu aydan şenerle bütünleşti yeniden çekilse de eskisinin yerini asla tutmaz :img-wink: keşke yeniden tekrarları verilse :sad53:

Duygu acikcasi özgü namal hic aklima gelmemisti bilmiyorum belkide onu cok fazla sevmedigimden ama gercekten bu role uygun olabilirdi tekrar cevirselerdi
bende aydan senerden baskasini tam anlamiyla yakistiramiyorum ama bu diziyide cok sevdigim icin tekrar cevrilmesini cok isterdim

cevap verdiginiz icin tesekkürler arkadaslar ikinizede bu arada diger arkadaslardan da cevap bekliyorum bir de bir sey eklemeyi unutmusum ferideyi oynayacak oyuncunun yasida genc olmali yani 17-18 yasindaki birini canlandira bilecek biri olmali bye

yesilcamkolik
24-06-07, 00:02
Hatice sendilin oynadigi diziyi izlemedigim icin oyunculugu hakkinda yorum yapmam dogrus olmaz , ama görsel acidan bakarsak güzel bir kiz olabilr
henüz yorum yapmamis olan arkadaslar sizlerdende fikir bekliyorum
sizce ferideyi baska kim oynayabilir

LİBRA
24-06-07, 00:17
feride çetin oynayabilir ilk aklıma o geldi...

http://img249.imageshack.us/img249/4734/91310188mb2.jpg (http://imageshack.us)

diklo
24-06-07, 02:10
Bütün roman uyarlamalrı genellikle hayal kırıklığı yaratır,Çalıkuşu biraz bende de hayal kırıklığı yaratmıştı...çünkü ben istiyordum ki,her olayı,her ayrıntıyı filme alsınlar ama mümkün olamıyor malesef...
Ama yine de dizinin başarılı bir uyarlama olduğunu söyleyebilrim..Aydan Şener özellikle role oldukça uygunmuş..Defalarca izledim...Yine oynasa yine izlerim herhalde...

HulyaGoker
24-06-07, 17:58
evet feride çetin aklıma gelmemişti o da olabilir .Hem adı da uyumlu.:img-wink: :img-wink:

yesilcamkolik
12-07-07, 13:38
Calikusunu Tekrar Izlemek Isteyen Varsa
Bugün Türk Max Ta Ilk Bölümüyle Basliyacak Saat 15:15 Te
Haberiniz Olsun Daha Evvel Yazacaktim Ama Unuttum

HulyaGoker
12-07-07, 19:26
Calikusunu Tekrar Izlemek Isteyen Varsa
Bugün Türk Max Ta Ilk Bölümüyle Basliyacak Saat 15:15 Te
Haberiniz Olsun Daha Evvel Yazacaktim Ama Unuttum
bilgi için teşekkürler Gül Tuna:happy0064

_CALIKUSU_
12-07-07, 19:31
Gül ben bugün rastgele kanallari gezerken Calikusuna denk geldim ve hemen yapistim TVnin önüne. Allahim ne kadar güzel bir dizi, Aydan Sener Feride karaketerini o kadar iyi canlandirmiski. Ilk bölümünü hatirlamiyordum, Calikusum benim agacin üzerinde ne kadar sirindi. Bu bölümde cikolata yiye yiye bir hal oldu :img-icecr
Bu arada eskiden gecelikler ne kadar kibarmis, Feridenin pijamasina bayildim :img-yes:

_CALIKUSU_
12-07-07, 19:34
Hatice sendilin oynadigi diziyi izlemedigim icin oyunculugu hakkinda yorum yapmam dogrus olmaz , ama görsel acidan bakarsak güzel bir kiz olabilr
henüz yorum yapmamis olan arkadaslar sizlerdende fikir bekliyorum
sizce ferideyi baska kim oynayabilir

Bence kesinlikle Hatice Sendil yanlis isim olurdu (Yeniden Calikusu dizisinde Calikusu karakterini "Tuba Ünasl" canlandirmisti. Cok sacma bir secimdi bence). Simdi peki bu rola daha yatkin birini bulabildinmi diye soracaksiniz ama bulamadim. Ne bileiym ben bugün Aydan Seneri izledikten osnra kimseyi yakistirmaiyorum. Ama Hatice hic ama hic uymuyor. Bana cok soguk geliyor. Fakat Feride Cetin daha iyi bir secenek. :img-in_lo

yesilcamkolik
12-07-07, 19:49
Bence kesinlikle Hatice Sendil yanlis isim olurdu (Yeniden Calikusu dizisinde Calikusu karakterini "Tuba Ünasl" canlandirmisti. Cok sacma bir secimdi bence). Simdi peki bu rola daha yatkin birini bulabildinmi diye soracaksiniz ama bulamadim. Ne bileiym ben bugün Aydan Seneri izledikten osnra kimseyi yakistirmaiyorum. Ama Hatice hic ama hic uymuyor. Bana cok soguk geliyor. Fakat Feride Cetin daha iyi bir secenek. :img-in_lo

hatice sendili hic izlemedim ekranda ama sen öyle diyorsan öyledir :)
benim en cok yakistirdigim isim yasemin ergene ama tabiki su bir gercek aydan sener gibi olmasi cok zor kim olursa olsun
annemde kafayi zoraki koca dizisindeki cifte takmis :) calukusu dizisini oda cok severde , yapimcilara mail gönderelim calukusunu bu ikisiyle tekrar cevirsinler diyor :)

Freddie
12-07-07, 22:34
Ben bugün çalıkuşuna bakıcaktım ama unuttum Sanırım yarın tekrarı var saat 11 gibi sonra 15te de 2. bölüm izlemeye çalışıcam :)

Freddie
13-07-07, 13:52
http://img294.imageshack.us/img294/1208/lv01rf1.jpg
http://img179.imageshack.us/img179/7605/lv02af6.jpg
http://img176.imageshack.us/img176/6287/lv04uy9.jpg

_CALIKUSU_
15-07-07, 14:45
Freddie resimler icin cok tesekkürler. Ne kadar tatlilar dimi ama? :img-yes: :img-icecr Devami varmi? Eklersen cok memnun olurum. :img-yes:

_CALIKUSU_
16-07-07, 01:23
Arkadaslar ben iki gündür Calikusu saatinde evde yoktum. Umarim hafta sonu yayinlmadilar. Sadece hafta arasi yayinlaniyor dimi? Umarim yanilmiyorum.

yesilcamkolik
16-07-07, 01:30
Arkadaslar ben iki gündür Calikusu saatinde evde yoktum. Umarim hafta sonu yayinlmadilar. Sadece hafta arasi yayinlaniyor dimi? Umarim yanilmiyorum.

evet merak etme sadece hafta ici yayinlaniyor fakat yayin saatleri sürekli degisiyor
cuma günkü bölümü bende izleyemedim malesef cok seviyordum ikinci bölmü aslinda ama her bölümün tekrari var eger izleme sansin olursa yarin ikinci bölümü tekrar verecekler saat 11.10 da tabi bize göre 10.10 oluyor

Freddie resimler icin bende tesekkür ederim nihayet izledin demek :)

dawsonjoey
16-07-07, 01:56
Defalarca tekrarını verdiler defalarca izledim. En az kitabı kadr güzeldi. Bir sahnede Feride Kamuran'a kurabiye veriyor. 'Gülbeşeker derler buna benim elimin emeği sevdinmi' diyor manalı manalı. Kamuran da 'güzel ya da evet' gibi bir cevap veriyor. Feride de 'Öyle değil, sevdim de' diyor Kamuran da Feride'nin gözlerinin içine bakarak 'sevdim' diyor Feride yine öyle değil 'Ben Gülbeşekir sevdim' de diyor. Kamuran: 'Ben Gülbeşekeri senin tahmin edemeyeceğin kadar çok sevdim diyor' Tabii her ikis de kurabiyeden bahsetmediklerini biliyorlar. Munise rolüyle Mine Çayıroğlu da çok başarılıydı ayrıca belirtmek isterim.

sweet923
16-07-07, 02:25
herkese merhaba..ben de çalıkuşu dizisinin hastalarından biriyim..aynı zamanda ben bir türkçe öğretmeniyim..elimde cdleri var...4 defa izledim..oturup 5.sini de izlesem ilk izlediğim zamanki gibi tad alıyorum..benim öğrencilerim çok şanslı çünkü onlara filmi cdlerden izletmeyi düşünüyorum derslerimde..bu güzel diziyi izlemeyen yoktur herhalde..önceden trt 1 veriyodu, şimdi de türk max veriyor trt'nin filmlerini..gün ve saatini yazarsanız sevinirim..

yesilcamkolik
16-07-07, 02:44
şimdi de türk max veriyor trt'nin filmlerini..gün ve saatini yazarsanız sevinirim..

Caliksunun yayin günleri ve yayin saatleri

16.07.2007

11:10 Çalıkuşu 2.blm
15:15 Çalıkuşu 3.blm

17.07.2007

11:50 Çalıkuşu 3.blm
15:50 Çalıkuşu 4.blm

18.07.2007

11:20 Çalıkuşu 4.blm
15:15 Çalıkuşu 5.blm

19.07.2007

11:15 Çalıkuşu 5.blm
15:05 Çalıkuşu 6.blm

20.07.2007

11:35 Çalıkuşu 6.blm
15:35 Çalıkuşu 7.blm

23.07.2007

11:40 Çalıkuşu 7.blm

HulyaGoker
16-07-07, 08:49
hatice sendili hic izlemedim ekranda ama sen öyle diyorsan öyledir :)
benim en cok yakistirdigim isim yasemin ergene ama tabiki su bir gercek aydan sener gibi olmasi cok zor kim olursa olsun
annemde kafayi zoraki koca dizisindeki cifte takmis :) calukusu dizisini oda cok severde , yapimcilara mail gönderelim calukusunu bu ikisiyle tekrar cevirsinler diyor :)

evet gerçeiği gibi olmaz artık birdaha tabiki. ama yok feride çetin iyi bir fikir ama ben zoraki kocadaki çifti hiç oturtamıyorum.:icon_sorr sanırım herkes de zaten Feride'yi yakıştırıyor.:good:

reene
20-07-07, 23:11
Çocukluğumda ilk izlediğim zamanlar keyif aldığımı hissettiğim ancak son yıllarda değerini daha da anlamış olduğum dizidir..Roman uyarlaması hususunda gerçekten başarılı olduğuna inandığım ve tekrar izlediğimde rahmetli Mübeccel Vardar'ın da Feride'nin arkadaşlarından biri olarak dizide yer aldığını farkettiğim oldukça hatırlanası bir yapım....

yağmur_cini
20-07-07, 23:52
en beğendiğim dizilerden biri hiç kaçırmam kitaba o kadar uygun uyarlanmış ki
müthi yaniiii

yesilcamkolik
24-07-07, 22:12
http://img161.imageshack.us/img161/2581/calikusutt8.jpg (http://imageshack.us)
http://img58.imageshack.us/img58/6176/calikusupt3.jpg (http://imageshack.us)
http://img59.imageshack.us/img59/6789/calikusu2qp4.jpg (http://imageshack.us)
http://img58.imageshack.us/img58/8905/calikusu3hj9.jpg (http://imageshack.us)
http://img394.imageshack.us/img394/2536/calikusu1pb9.jpg (http://imageshack.us)
http://img394.imageshack.us/img394/1220/calikusu4vh3.jpg (http://imageshack.us)

_CALIKUSU_
28-07-07, 21:18
Gül resimler icin cok tesekkür ederim canim.
Buda benden:

http://img267.imageshack.us/img267/2631/calikusuferidely8.jpg (http://imageshack.us)

askım_gkhan_alp
28-07-07, 21:59
gerçekten trt de yayınlandığı dönemlerde çok güzel bi diziydi bende hiç kaçımadan izliyodum bu diziyi...=))

mrw
29-07-07, 02:18
ya arkadaşlar bende öyle digitürk veya kablolu falan yok bildiğiniz kanalları çekiyo sadece trt 1 de mi yayınlanıyo bu? ve ne zaman? biri bana yardım edebilirse çooook sevinirm

sihir
29-07-07, 23:37
ya arkadaşlar bende öyle digitürk veya kablolu falan yok bildiğiniz kanalları çekiyo sadece trt 1 de mi yayınlanıyo bu? ve ne zaman? biri bana yardım edebilirse çooook sevinirm

digiturk'ün türkmax kanalında yayınlanıyor. ama her an bitebilir. biliyorsun az bölümü vardı. ama bitse de yine koyar onlar. :img-wink:

sihir
29-07-07, 23:47
reaşt nuri gültekin'in çalıkuşu, benim lisede okuyum özet çıkarttığım ve özetimin örnek ödev oluğu kitap idi. :happy0064

kitabı belki de 5 kere okudum. (sadece 2 kere özet çıakrtırken) ama yıllar öncede kaldı bu okumalar. o kadar güzel bir kitap ki, tekrardan da okunabilir. diziyi de tekrar tekrar gördüm. yine de rastlarsam çevirmem, izlerim.

aydan şenerin dönüm noktasıdır çalıkuşu.
kenan kalav bu diziyle tanındı. çok bölümde yoktu ama ana karakter gibi hissedildi.
feride karakteri muallimlik için il il gezdiği için çok farkı karakterler katıldı diziye ve tabii ki oyuncualar. hepsi seçmeydi bence. :img-yes:
ve mine çayıroğlu. aydan şenerle oynadığı 2 dizi vardı. (daha fazla ise de hatırlamıyorum) ben mine çayıroğlunun çok daha iyi yerlerde olmasını beklerdim doğrusu. ama o şarkıcılığa da soyundu. umarım kaliteli dizilerde tekradan görürüz onu. kendi kendini harcamaz umarım. hatta aydan şenerle birlikte bir film daha. süper olur. :happy0064 nostalji olur.
sadri alışık da mükemmeldi bence. onu sona bıraktım. çünkü o dizide beni en çok etkileyen o olmuştu.

ve evlatlık kızın (m.çayıroğlu) ölümünde çok ağlamıştım. her gördüğümde ağlamaya devam...:icon_sorr

ahhh nerde böyle diziler artık :icon_sorr

LİSA
12-08-07, 19:41
dizi deyince benim aklıma gelen ilk dizidir.TRT nin iyi yapımlar yaptığı dönemin benim cocukluğumun dizisidir.her zaman nerde rast gelsem hemen izlerim cok güzel bir uyarlama osman seden o kadar güzel yapmışki bu diziyi günümüzde böyle cekemezler oyuncular ekip o döneme göre cok cok iyiler

computerhand
11-09-07, 02:15
bu dizinin ve kitabın benim için çok ayrı bir yeri vardır
çocukluğumda kalın kitapları okumaktan nefret ederdim hatta bitiremem diye korkardım ama ilk kalın olarak bitirdiğim kitap çalıkuşuydu
sonra dizisinin izledim kitabı okurken çok ağlamıştım diziyi izlerkende aynı şekilde ağladım
özellikle feridenin kamrana gülbeşekeri çok sevdim dedirttirişini unutamıyorum aklıma öyle bir kazınmış ki

jenni
11-09-07, 06:32
bu dizi benim en sevdiğim dizidir kitabını orta okuldayken okumuştum ödev konumdu tv de ilk yayınlandığında 3 4 yaşlarındaydım ama feridenin o ağaçtaki şirin görüntüsü aklımda kalmış sonra kitabını okuyana kadar birdaha hiç izlemedim denk gelmedi herhalde aydan şener o kadar güzel canlandırmışki bu rolü ama tekrar bu rol canlandırılacaksa bence en iyi uyan kişi yasemin ergene neden derseniz karaktere tıpatıp uyuyor kitapta feride koyu renk saçlı ela gözlü inanılmaz güzel bir karakter olarak anlatılıyor bu özelliklerin hepsi yasemin ergenede var ve ayrıca yasemin ergenenin özelllikle ağlama sahnelerinde de çok başarılı olduğunu da düşünürsek kesinlikle yasemin ergene diyorum ben bence kamuranda özgür çevik olabilir neden derseniz kitapta kamuran sarışın beyaz tenli ve yeşil gözlü olarak anlatılıyor yeşil göz haricinde özgür çevik fiziksel olarak bu role en uygun kişi bence ve bence tekrar çevrilirse ben bu sefer daha ayrıntılı olarak bütün detaylarıyla anlatılmasını isterim

computerhand
12-09-07, 01:32
çalıkuşu yeniden çekilse kimler oynasın demişsiniz bence kamuran rolünü burak hakkı oynamalı hem yeniden çalıkuşunda da o oynamıştı

feride ye gelince aydan şener kadar güzel ve tatlı biri olmalı
bence benziyen biride
beren saat oynayabilir onuda

yesilcamkolik
12-09-07, 02:30
çalıkuşu yeniden çekilse kimler oynasın demişsiniz bence kamuran rolünü burak hakkı oynamalı hem yeniden çalıkuşunda da o oynamıştı

feride ye gelince aydan şener kadar güzel ve tatlı biri olmalı
bence benziyen biride
beren saat oynayabilir onuda

beren saat aslinda o karaktere cok uygun ama gözleri renkli olmaz cünkü romanin bir yerinde feride "ben pek güzel bir kiz degilimki bir kere gözlerim renkli degil "gibi bir cümle kuruyordu :)

benim aklima aydan senere benzeyen bir tek yasemin ergene gelmisti ama kim olursa olsun aydan senerin yerini tutamaz tabi onun yeri ayri

zaten simdilk calikusunu tekrar cevirmeyede pek kimsenin niyeti yok galiba ben sadece eger öyle bir sey olsa kim olabilir sizce diye merak edip fikrinizi ögrenmek istemistim :) ama keske güzel bir sekilde tekrar cevirseler güzel olurdu bence aydan senerin oynadigi calikusu gibi olamasada

computerhand
12-09-07, 15:08
beren saat aslinda o karaktere cok uygun ama gözleri renkli olmaz cünkü romanin bir yerinde feride "ben pek güzel bir kiz degilimki bir kere gözlerim renkli degil "gibi bir cümle kuruyordu :)

benim aklima aydan senere benzeyen bir tek yasemin ergene gelmisti ama kim olursa olsun aydan senerin yerini tutamaz tabi onun yeri ayri

zaten simdilk calikusunu tekrar cevirmeyede pek kimsenin niyeti yok galiba ben sadece eger öyle bir sey olsa kim olabilir sizce diye merak edip fikrinizi ögrenmek istemistim :) ama keske güzel bir sekilde tekrar cevirseler güzel olurdu bence aydan senerin oynadigi calikusu gibi olamasada

evet haklısın gözlerinin renkli olmaması gerekiyo ama bu sorun kolayca halledilebilir tekmolojiyle
sen yasemin ergene demişsin bence de o pek uygun olmas çünkü aydan şeneri düşündüğüm zaman böyle yankları hafif toplu biraz da çok zayıf olmayan gerçekten çok güzel bir kadın görüyorum ama yasemine rgenenin böyle bir güzelliği yok

ilkay_33
07-10-07, 21:09
yaaaa bu dizi süperdi tek kelimeyle hele aydan şener kitabını defalarca okudum hiç bıkmadan da izlerim

_Leyla_
08-10-07, 06:27
ahh ahh ne güzel diziymis, gerci ben daha dogmadan cekilmis ama bende bi kac sene önce izledim, ve cookkk begendim, hele muzigi fln cok etkiliyo insani. Oyuncular desen harika:D
Resat nuri güntekinin eserlerinin hepsi birbirinden güzel, Calikusu, Yaprak dökümü, Dudaktan kalbe, daha kac tane var acaba??

yesilcamkolik
07-11-07, 19:21
Benden bir kac calikusu imzasi

http://img138.imageshack.us/img138/9116/89405932id8oyt8.jpg (http://imageshack.us)

http://img214.imageshack.us/img214/6753/46129994pj5lm0.jpg (http://imageshack.us)

meander
07-11-07, 19:57
evet çok güzekl diziydi ya
türkmaxta izlemiştim ben bu diziyi
6 bölümdü galiba çabuk gelişiyordu ama süperdi..

zynp-35-2!
08-11-07, 23:47
diziyi türkmaxta bende izlemiştim gerçekten güzel bi diziydi kitabı da çok güzeldi aydan şener de kitaptaki tarife baya uyuyordu çalıkuşunun tepkileri falan çok güzeldi

yesilcamkolik
24-11-07, 12:26
Calikusu 1. bölümden resimler

http://img48.imageshack.us/img48/7844/calikusu1blmpo1.png (http://imageshack.us)
http://img48.imageshack.us/img48/5627/calikusu1blm1pv3.png (http://imageshack.us)
http://img142.imageshack.us/img142/8503/calikusu1blm2cz4.png (http://imageshack.us)
http://img142.imageshack.us/img142/6186/calikusu1blm3gx2.png (http://imageshack.us) http://img142.imageshack.us/img142/3792/calikusu1blm4mv8.png (http://imageshack.us) http://img240.imageshack.us/img240/4897/calikusu1blm5vg0.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 12:30
http://img142.imageshack.us/img142/4779/calikusu1blm6pu3.png (http://imageshack.us)
http://img115.imageshack.us/img115/2885/calikusu1blm7um8.png (http://imageshack.us) http://img115.imageshack.us/img115/5982/calikusu1blm8cm6.png (http://imageshack.us)
http://img232.imageshack.us/img232/4788/calikusu1blm9og5.png (http://imageshack.us)
http://img232.imageshack.us/img232/8678/calikusu1blm10su5.png (http://imageshack.us)
http://img138.imageshack.us/img138/6536/calikusu1blm11hb1.png (http://imageshack.us)
http://img111.imageshack.us/img111/5125/calikusu1blm12cs7.png (http://imageshack.us)
http://img99.imageshack.us/img99/295/calikusu1blm13oe8.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 12:35
http://img232.imageshack.us/img232/590/calikusu1blm14gq7.png (http://imageshack.us)
http://img138.imageshack.us/img138/8716/calikusu1blm15en0.png (http://imageshack.us)
http://img152.imageshack.us/img152/7200/calikusu1blm16ri7.png (http://imageshack.us)
http://img152.imageshack.us/img152/8282/calikusu1blm17qq2.png (http://imageshack.us)
http://img152.imageshack.us/img152/9114/calikusu1blm18rh3.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 12:38
http://img152.imageshack.us/img152/8220/calikusu1blm19on9.png (http://imageshack.us)
http://img152.imageshack.us/img152/3025/calikusu1blm20vl2.png (http://imageshack.us) http://img152.imageshack.us/img152/9859/calikusu1blm21dn7.png (http://imageshack.us)
http://img80.imageshack.us/img80/8159/calikusu1blm22un6.png (http://imageshack.us) http://img80.imageshack.us/img80/9041/calikusu1blm23cs0.png (http://imageshack.us)
http://img152.imageshack.us/img152/9107/calikusu1blm24mp0.png (http://imageshack.us)
http://img232.imageshack.us/img232/2418/calikusu1blm25ei4.png (http://imageshack.us)
http://img80.imageshack.us/img80/5370/calikusu1blm26xs3.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 12:41
http://img80.imageshack.us/img80/4594/calikusu1blm27nl6.png (http://imageshack.us) http://img404.imageshack.us/img404/3424/calikusu1blm28id6.png (http://imageshack.us) http://img152.imageshack.us/img152/9582/calikusu1blm29ca4.png (http://imageshack.us)
http://img152.imageshack.us/img152/9579/calikusu1blm30py0.png (http://imageshack.us) http://img152.imageshack.us/img152/766/calikusu1blm31vl4.png (http://imageshack.us)
http://img138.imageshack.us/img138/2092/calikusu1blm32dy3.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 12:44
http://img232.imageshack.us/img232/5760/calikusu1blm33to3.png (http://imageshack.us)
http://img255.imageshack.us/img255/8051/calikusu1blm34gw2.png (http://imageshack.us)
http://img138.imageshack.us/img138/2512/calikusu1blm35bu0.png (http://imageshack.us)
http://img223.imageshack.us/img223/5263/calikusu1blm36nf2.png (http://imageshack.us)
http://img152.imageshack.us/img152/3120/calikusu1blm37er3.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 12:48
Calikusu 2. bölümden resimler

http://img152.imageshack.us/img152/2975/calikusu2blmxy3.png (http://imageshack.us)
http://img223.imageshack.us/img223/8429/calikusu2blm1di4.png (http://imageshack.us) http://img232.imageshack.us/img232/2739/calikusu2blm2xz2.png (http://imageshack.us)
http://img138.imageshack.us/img138/6193/calikusu2blm3nu6.png (http://imageshack.us)
http://img223.imageshack.us/img223/8145/calikusu2blm4cx8.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 12:51
http://img138.imageshack.us/img138/2316/calikusu2blm5pb4.png (http://imageshack.us)
http://img223.imageshack.us/img223/750/calikusu2blm6nd7.png (http://imageshack.us)
http://img222.imageshack.us/img222/8453/calikusu2blm7gz1.png (http://imageshack.us)
http://img152.imageshack.us/img152/9633/calikusu2blm8kw8.png (http://imageshack.us)
http://img223.imageshack.us/img223/9169/calikusu2blm9vl6.png (http://imageshack.us)
http://img217.imageshack.us/img217/7980/calikusu2blm10ds6.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 12:55
http://img91.imageshack.us/img91/781/calikusu2blm11qs5.png (http://imageshack.us)
http://img91.imageshack.us/img91/3227/calikusu2blm12nc4.png (http://imageshack.us)
http://img135.imageshack.us/img135/3550/calikusu2blm13eb5.png (http://imageshack.us) http://img135.imageshack.us/img135/5783/calikusu2blm14uh4.png (http://imageshack.us) http://img407.imageshack.us/img407/5952/calikusu2blm15xq2.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 12:59
http://img239.imageshack.us/img239/1458/calikusu2blm16yj0.png (http://imageshack.us) http://img239.imageshack.us/img239/3935/calikusu2blm17qk1.png (http://imageshack.us)
http://img140.imageshack.us/img140/9264/calikusu2blm18tc4.png (http://imageshack.us)
http://img140.imageshack.us/img140/3163/calikusu2blm19as5.png (http://imageshack.us) http://img151.imageshack.us/img151/8176/calikusu2blm20ly0.png (http://imageshack.us) http://img140.imageshack.us/img140/5228/calikusu2blm21jc5.png (http://imageshack.us) http://img151.imageshack.us/img151/2669/calikusu2blm22eb2.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 13:02
http://img229.imageshack.us/img229/9920/calikusu2blm23hl3.png (http://imageshack.us) http://img140.imageshack.us/img140/986/calikusu2blm24jt5.png (http://imageshack.us) http://img151.imageshack.us/img151/4994/calikusu2blm25lf1.png (http://imageshack.us) http://img49.imageshack.us/img49/5268/calikusu2blm26gd3.png (http://imageshack.us)
http://img49.imageshack.us/img49/2830/calikusu2blm27yb0.png (http://imageshack.us)
http://img526.imageshack.us/img526/3154/calikusu50ob7.png (http://imageshack.us) http://img517.imageshack.us/img517/9962/56wc8.png (http://imageshack.us) http://img81.imageshack.us/img81/7281/calikusu2blm30sp6.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 13:05
http://img81.imageshack.us/img81/8622/calikusu2blm31bc5.png (http://imageshack.us)
http://img81.imageshack.us/img81/9167/calikusu2blm32fe3.png (http://imageshack.us)
http://img81.imageshack.us/img81/7967/calikusu2blm33zo7.png (http://imageshack.us) http://img132.imageshack.us/img132/3420/calikusu2blm34af0.png (http://imageshack.us)
http://img413.imageshack.us/img413/2586/calikusu2blm35da5.png (http://imageshack.us) http://img441.imageshack.us/img441/3599/calikusu2blm36xj4.png (http://imageshack.us)
http://img441.imageshack.us/img441/4871/calikusu2blm37rp3.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 13:08
http://img519.imageshack.us/img519/5928/calikusu2blm38ki2.png (http://imageshack.us)
http://img259.imageshack.us/img259/9018/calikusu2blm39oy2.png (http://imageshack.us)
http://img405.imageshack.us/img405/1585/calikusu2blm40yo8.png (http://imageshack.us)
http://img137.imageshack.us/img137/827/calikusu2blm41oi0.png (http://imageshack.us)
http://img137.imageshack.us/img137/3717/calikusu2blm42tf2.png (http://imageshack.us)
http://img137.imageshack.us/img137/952/calikusu2blm43ag1.png (http://imageshack.us)
http://img137.imageshack.us/img137/6633/calikusu2blm44lx9.png (http://imageshack.us)
http://img137.imageshack.us/img137/9984/calikusu2blm45yc1.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 13:11
http://img137.imageshack.us/img137/6027/calikusu2blm46wy7.png (http://imageshack.us) http://img89.imageshack.us/img89/5330/calikusu2blm47gu7.png (http://imageshack.us) http://img156.imageshack.us/img156/9886/calikusu2blm48ew2.png (http://imageshack.us)
http://img142.imageshack.us/img142/3381/calikusu2blm49zh4.png (http://imageshack.us)
http://img142.imageshack.us/img142/4381/calikusu2blm50np3.png (http://imageshack.us)
http://img142.imageshack.us/img142/5360/calikusu2blm51xj4.png (http://imageshack.us)
http://img87.imageshack.us/img87/6342/calikusu2blm52qg5.png (http://imageshack.us)
http://img156.imageshack.us/img156/5503/calikusu2blm53sr5.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 13:14
Calikusu 3. bölümden resimler

http://img137.imageshack.us/img137/8301/calikusu3blmzr9.png (http://imageshack.us)
http://img404.imageshack.us/img404/8002/calikusu3blm1sj2.png (http://imageshack.us)
http://img156.imageshack.us/img156/665/calikusu3blm2bj4.png (http://imageshack.us)
http://img87.imageshack.us/img87/3075/calikusu3blm3jn8.png (http://imageshack.us)
http://img137.imageshack.us/img137/8624/calikusu3blm4wa2.png (http://imageshack.us)
http://img87.imageshack.us/img87/8647/calikusu3blm5xo8.png (http://imageshack.us)
http://img87.imageshack.us/img87/8229/calikusu3blm6yw1.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 13:17
http://img156.imageshack.us/img156/409/calikusu3blm7xy9.png (http://imageshack.us)
http://img87.imageshack.us/img87/6737/calikusu3blm8oo7.png (http://imageshack.us)
http://img137.imageshack.us/img137/4253/calikusu3blm9jf8.png (http://imageshack.us)
http://img156.imageshack.us/img156/193/calikusu3blm10jk3.png (http://imageshack.us)
http://img87.imageshack.us/img87/4979/calikusu3blm11ro3.png (http://imageshack.us)
http://img137.imageshack.us/img137/8581/calikusu3blm12vi4.png (http://imageshack.us)
http://img87.imageshack.us/img87/3132/calikusu3blm13nh9.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 13:21
Calikusu 4. bölümden resimler

http://img512.imageshack.us/img512/4813/calikusu4blmpj5.png (http://imageshack.us)
http://img222.imageshack.us/img222/2522/calikusu4blm1ij7.png (http://imageshack.us)
http://img135.imageshack.us/img135/5492/calikusu4blm2zi7.png (http://imageshack.us)
http://img156.imageshack.us/img156/7974/calikusu4blm3kc5.png (http://imageshack.us)
http://img156.imageshack.us/img156/9733/calikusu4blm4jj9.png (http://imageshack.us)
http://img222.imageshack.us/img222/7156/calikusu4blm5ug4.png (http://imageshack.us)
http://img135.imageshack.us/img135/8136/calikusu4blm6rn7.png (http://imageshack.us)
http://img253.imageshack.us/img253/3410/calikusu4blm7eb3.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 13:25
Calikusu 5. bölümden resimler

http://img87.imageshack.us/img87/8930/calikusu5blmif3.png (http://imageshack.us)
http://img87.imageshack.us/img87/9579/calikusu5blm1vb3.png (http://imageshack.us)
http://img156.imageshack.us/img156/111/calikusu5blm2nw6.png (http://imageshack.us)
http://img156.imageshack.us/img156/1063/calikusu5blm3ye5.png (http://imageshack.us)
http://img222.imageshack.us/img222/6871/calikusu5blm4nj6.png (http://imageshack.us)
http://img156.imageshack.us/img156/7083/calikusu5blm5xc6.png (http://imageshack.us)
http://img222.imageshack.us/img222/7531/calikusu5blm6vi8.png (http://imageshack.us)
http://img222.imageshack.us/img222/3277/calikusu5blm7vq6.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 13:29
http://img222.imageshack.us/img222/9736/calikusu5blm8su6.png (http://imageshack.us)
http://img156.imageshack.us/img156/3200/calikusu5blm9is9.png (http://imageshack.us)
http://img240.imageshack.us/img240/8468/calikusu5blm10rw7.png (http://imageshack.us)
http://img222.imageshack.us/img222/9348/calikusu5blm11kw5.png (http://imageshack.us)
http://img135.imageshack.us/img135/6581/calikusu5blm12uu8.png (http://imageshack.us)
http://img222.imageshack.us/img222/9082/calikusu5blm13fc7.png (http://imageshack.us)
http://img222.imageshack.us/img222/2223/calikusu5blm14gk7.png (http://imageshack.us)
http://img222.imageshack.us/img222/5956/calikusu5blm15ri2.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 14:11
Calikusu 6. bölümden resimler

http://img102.imageshack.us/img102/9819/calikusu6blmbx5.png (http://imageshack.us)
http://img240.imageshack.us/img240/3382/calikusu6blm1ka1.png (http://imageshack.us)
http://img102.imageshack.us/img102/6584/calikusu6blm2gg9.png (http://imageshack.us)
http://img248.imageshack.us/img248/562/calikusu6blm3lq7.png (http://imageshack.us)
http://img442.imageshack.us/img442/131/calikusu6blm4cz0.png (http://imageshack.us)
http://img248.imageshack.us/img248/4852/calikusu6blm5zh1.png (http://imageshack.us)
http://img442.imageshack.us/img442/9411/calikusu6blm6ma4.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 14:14
http://img81.imageshack.us/img81/1935/calikusu6blm7eo2.png (http://imageshack.us)
http://img129.imageshack.us/img129/1489/calikusu6blm8sc2.png (http://imageshack.us)
http://img81.imageshack.us/img81/2553/calikusu6blm9tx4.png (http://imageshack.us)
http://img81.imageshack.us/img81/1893/calikusu6blm10bf3.png (http://imageshack.us)
http://img129.imageshack.us/img129/733/calikusu6blm11yl8.png (http://imageshack.us)
http://img87.imageshack.us/img87/7390/calikusu6blm12so6.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 14:17
http://img81.imageshack.us/img81/2692/calikusu6blm13qe6.png (http://imageshack.us)
http://img442.imageshack.us/img442/3798/calikusu6blm14qc7.png (http://imageshack.us)
http://img442.imageshack.us/img442/3340/calikusu6blm15xk4.png (http://imageshack.us)
http://img442.imageshack.us/img442/755/calikusu6blm16ui8.png (http://imageshack.us)
http://img87.imageshack.us/img87/7117/calikusu6blm17rm4.png (http://imageshack.us)
http://img87.imageshack.us/img87/183/calikusu6blm18oi9.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 14:19
http://img108.imageshack.us/img108/5756/calikusu6blm19go1.png (http://imageshack.us)
http://img87.imageshack.us/img87/3254/calikusu6blm20yz0.png (http://imageshack.us)
http://img87.imageshack.us/img87/1448/calikusu6blm21iz9.png (http://imageshack.us)
http://img81.imageshack.us/img81/7551/calikusu6blm22ji5.png (http://imageshack.us)
http://img81.imageshack.us/img81/2172/calikusu6blm23vm4.png (http://imageshack.us)
http://img81.imageshack.us/img81/3058/calikusu6blm24tj4.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 14:25
http://img518.imageshack.us/img518/4618/calikusu7blm5bb7.png (http://imageshack.us)
http://img518.imageshack.us/img518/1171/calikusu7blm6qt2.png (http://imageshack.us)
http://img214.imageshack.us/img214/5236/calikusu7blm7nj1.png (http://imageshack.us)
http://img404.imageshack.us/img404/7681/calikusu7blm8fa2.png (http://imageshack.us)
http://img518.imageshack.us/img518/58/calikusu7blm9vy3.png (http://imageshack.us)
http://img404.imageshack.us/img404/2042/calikusu7blm10vp9.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 14:28
http://img214.imageshack.us/img214/883/calikusu7blm11vt7.png (http://imageshack.us)
http://img252.imageshack.us/img252/302/calikusu7blm12tj5.png (http://imageshack.us)
http://img518.imageshack.us/img518/2858/calikusu7blm13mn0.png (http://imageshack.us)
http://img210.imageshack.us/img210/3373/calikusu7blm14vi8.png (http://imageshack.us)
http://img518.imageshack.us/img518/5315/calikusu7blm15kj2.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 14:30
http://img211.imageshack.us/img211/7392/calikusu7blm16hg1.png (http://imageshack.us)
http://img211.imageshack.us/img211/4715/calikusu7blm17nd6.png (http://imageshack.us)
http://img255.imageshack.us/img255/2306/calikusu7blm18lh1.png (http://imageshack.us)
http://img211.imageshack.us/img211/1551/calikusu7blm19ke0.png (http://imageshack.us) http://img211.imageshack.us/img211/7509/calikusu7blm20oy4.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 14:33
http://img171.imageshack.us/img171/6149/calikusu143rd9.png (http://imageshack.us) http://img177.imageshack.us/img177/406/calikusu144gq5.png (http://imageshack.us) http://img211.imageshack.us/img211/7928/calikusu7blm23rs5.png (http://imageshack.us)
http://img518.imageshack.us/img518/3782/calikusu7blm24jg4.png (http://imageshack.us)
http://img211.imageshack.us/img211/9343/calikusu7blm25tj0.png (http://imageshack.us)
http://img518.imageshack.us/img518/1421/calikusu7blm26gp1.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 14:36
http://img266.imageshack.us/img266/2562/calikusu7blm27tk6.png (http://imageshack.us) http://img518.imageshack.us/img518/2350/calikusu7blm28mb3.png (http://imageshack.us) http://img185.imageshack.us/img185/2760/calikusu151wl6.png (http://imageshack.us) http://img211.imageshack.us/img211/3172/calikusu7blm30kv7.png (http://imageshack.us)
http://img211.imageshack.us/img211/3821/calikusu7blm31hi3.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 14:39
http://img211.imageshack.us/img211/6617/calikusu7blm32jr9.png (http://imageshack.us)
http://img264.imageshack.us/img264/7274/calikusu7blm33nt7.png (http://imageshack.us)
http://img115.imageshack.us/img115/9954/calikusu7blm34vb6.png (http://imageshack.us)
http://img264.imageshack.us/img264/3675/calikusu7blm35kj0.png (http://imageshack.us)
http://img150.imageshack.us/img150/2743/calikusu7blm36oh3.png (http://imageshack.us)
http://img156.imageshack.us/img156/2032/calikusu7blm37ns6.png (http://imageshack.us)
http://img150.imageshack.us/img150/4769/calikusu7blm38vy2.png (http://imageshack.us)
http://img518.imageshack.us/img518/3968/calikusu7blm39ds7.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 14:42
http://img150.imageshack.us/img150/5877/calikusu7blm40sy6.png (http://imageshack.us)
http://img295.imageshack.us/img295/7043/calikusu160md1.png (http://imageshack.us)
http://img513.imageshack.us/img513/1232/calikusu7blm42kv0.png (http://imageshack.us)
http://img402.imageshack.us/img402/8936/calikusu7blm43ao6.png (http://imageshack.us)
http://img513.imageshack.us/img513/3198/calikusu7blm44xg7.png (http://imageshack.us)
http://img518.imageshack.us/img518/8178/calikusu7blm45mi6.png (http://imageshack.us)
http://img214.imageshack.us/img214/5292/calikusu7blm46ty4.png (http://imageshack.us)
http://img513.imageshack.us/img513/3608/calikusu7blm47lr3.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 14:44
http://img518.imageshack.us/img518/4809/calikusu7blm48vk9.png (http://imageshack.us)
http://img206.imageshack.us/img206/6363/calikusu7blm49xr1.png (http://imageshack.us)
http://img206.imageshack.us/img206/3707/calikusu7blm50ik8.png (http://imageshack.us)
http://img518.imageshack.us/img518/2954/calikusu7blm52zo1.png (http://imageshack.us)
http://img518.imageshack.us/img518/181/calikusu7blm53sn1.png (http://imageshack.us) http://img135.imageshack.us/img135/7008/calikusu169ej8.png (http://imageshack.us)
http://img135.imageshack.us/img135/4241/calikusu170yq6.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
24-11-07, 14:47
http://img206.imageshack.us/img206/6672/calikusu7blm56wu7.png (http://imageshack.us)
http://img206.imageshack.us/img206/4458/calikusu7blm57ws7.png (http://imageshack.us)
http://img187.imageshack.us/img187/579/calikusu7blm58qn7.png (http://imageshack.us)

arkadaslar resimler alinti degildir hepsini bizzat ben cektim :)

yesilcamkolik
25-11-07, 13:46
http://img220.imageshack.us/img220/9995/a17nj7.th.jpg (http://img220.imageshack.us/my.php?image=a17nj7.jpg)

ilkay_33
08-01-08, 16:52
okuduğum ilk romandı ilk etkisinden hiç kurtulamamıştım
defalarca okudum ama bıkmadım
daha sonra dizisini gördüm çok sevinmiştim çokda beğenmiştim

yesilcamkolik
21-02-08, 03:00
http://img78.imageshack.us/img78/190/liveimagesyenifotoanaligb0.jpg (http://imageshack.us)

cnslsl
06-04-08, 22:30
aman ben bu diziyi çook seviyorum ya,daha doğrusu bu hıkayeyi:(Gül Tuna eklemıs oldugun resımler cok cok gusel onlara bakarken bir anda dizi gozumun önünden geçti gitti kulagımda da o muhteşem şarkı:(
feride:çalıkusu artık başka yuvanın annesi onunda yolunu gözleyenler var...Kamuran beni lafa tuttun ikramda kusur ettım sana şu çöreklerden yemiyecekmisin..a ama bunlar benim elimin mafireti adına da GÜLBEŞEKER diyorlar..Begendin mı?
kamuran:beğendim..
feride:sevdin mi?
kamuran:sevdim..
feride:bir daha soyle,n'olur bırdaha söyle..
kamuran:sevdım cok sevdım!
feride:öyle degıl Kamuran ben Gülbesekerı sevdım de!
kamuran:ben gulbesekerı cok cok sevdım!
feride:ben gulbesekerı cok cok cok sevdım de!
kamuran:ben gulbesekerı cok cok cok sevdım!
kamuran:Ben Gülbeşekeri senin tahmin edemeyeceğin kadar sevdim...:(
tekrar izlemek ıstıyorum bu dızıyı;ama hakkını verebılecek kadroyla;)

yesilcamkolik
07-04-08, 00:59
cnslsl rica ederim bende resimlere baktikca diziyi izlemis gibi oluyorum
senin yazdigin sahnede benim en etkilendigim bazen izlerken gözlerim doldugu sahnedir
romani dizisindende güzeldir ilk okudugum zaman son sayfalarinda hickira hickara aglamistim
okudugum ve okuyacagim hic bir roman calikusu kadar güzel ve anlamli olamaz benim icin

esmer_-ezel
07-04-08, 16:01
ben çalıkuşu romanını okudum tekrar tekrar okudum ama hiç bıkmadım hatta bazı bölümlerede nasıl da ağlamıştım sonra dizisi yayınlanmıştı diziyi izleyinccede atkılendım ne olur tekrarlareını yayınlasalar ne güzel olur

dilaa
07-04-08, 18:24
inanırmısınız hiç romanını okumadım.romanı okuma yaşıma gelmişken 12 13 yaşlarında bu diziyi görüm.tabi türkçe kitaplarında birer parça konuyodu ordan az çok biliyodum ne olduğunu ama dizi beni çok etkiledi.özellikle feridenin kamurandan kaçma sahneleri.beni hem güldürdü hem kendimi buldum.çünkü bende hep kaçardım.neden kaçarsak.daha sonra tekrar takrar seyrettim ve hala romanı okumuş değilim.aklımda bu iekilde kalsın istiyorum müziği beni çok etkilemişti.heralde bi eksiklik bi farklılık yoktur romndan.ben bu sahnelerle ve müzikle aklımda kalsın istiyorum.

cnslsl
07-04-08, 19:55
dilaa bence romanı mutlaka okumalısın!!tamam dizi çok guzel olmus;ama romanı okuduğunda hikayenin daha da içine girdiğini hissedeceksin...okumanı tavsıye ederim canm:)bu arada resımler ıcın tekrar tekrar tesekkurler Gul Tuna;)

yesilcamkolik
08-04-08, 00:50
Rica ederim canim sana aynen katiliyorum romani okudugum zaman bende hikayenin daha cok icinde hissettim kendimi ve feride icin daha cok üzüldüm bir kac gün kendime gelemedim ve hemen ikinci kez okudum kitabi sanada okumani kesinlikle tavsiye ederim dilaa tabi yinede sen bilirsin

dilaa
09-04-08, 02:11
öylemi diyosunuz.okucam ozman.inşallah o büyüyü okurken kaybetmem.aslında okumamak çok büyük eksiklik ama ben diziyi çok sevdiğim için o büyüyü kaybetmek istemedim ama okucam romanıda.sağolun tavsiyeleriniz için

puleri
09-04-08, 07:37
http://i28.tinypic.com/ezlbh3.jpg

http://i30.tinypic.com/w21uab.jpg

http://i30.tinypic.com/10pdro7.jpg

http://i26.tinypic.com/px6a8.jpg

http://i30.tinypic.com/uyjqp.jpg

yesilcamkolik
11-04-08, 21:03
puleri calismalarin cok güzel cok tesekkürler

http://img211.imageshack.us/img211/39/12291gd1.jpg (http://imageshack.us)

Ilk cevrilen calikusu filminin posteri

puleri
12-04-08, 05:43
valla ben çalıkuşunun ilk kitabını okumuştum filminin oldugunu bile bilmiyordum sönce kitaptan sevdim çalıkuşunu iki kere okudum hatta :) sonradan filmini izledim kenan kalav ,aydan şener harika onlarla sevdim filmini bayıldım onuda bi kaç kez izledim hiç bıkmadan bir başkasından izlermedim izlersemde sevevmem malesef

yesilcamkolik
12-04-08, 13:34
bende calikusunun dizisini filminden cok severim ama repliklerin cogu ayni zaten
eger yinede izlemek istersen bugün 12:50 de gercektv isimli kanalda yayinlanacak

cnslsl
13-04-08, 14:23
hayır ya bende hiç izlemedım filmini ama gene kacırdım sanırım:(bugün derken dünden bahsediyordun sanırım gül tuna:(

tugbays
14-04-08, 15:09
Bi kaç tane de benden imza ve avatar malesef pek hoş olmadılar
http://i215.photobucket.com/albums/cc6/tuba38/b8-1.jpghttp://i215.photobucket.com/albums/cc6/tuba38/b7-1.jpghttp://i215.photobucket.com/albums/cc6/tuba38/b6-1.jpg
http://i215.photobucket.com/albums/cc6/tuba38/b5-1.jpghttp://i215.photobucket.com/albums/cc6/tuba38/b3-2.jpghttp://i215.photobucket.com/albums/cc6/tuba38/b2-3.jpghttp://i215.photobucket.com/albums/cc6/tuba38/b1-2.jpghttp://i215.photobucket.com/albums/cc6/tuba38/B-3.jpg
http://i215.photobucket.com/albums/cc6/tuba38/b4-2.jpg

tugbays
14-04-08, 15:11
http://i215.photobucket.com/albums/cc6/tuba38/A4-7.jpg
http://i215.photobucket.com/albums/cc6/tuba38/a3-7.jpg
http://i215.photobucket.com/albums/cc6/tuba38/a1-4.jpg
http://i215.photobucket.com/albums/cc6/tuba38/A-7.jpg

yesilcamkolik
25-04-08, 19:33
Imzalar cok güzeller gercekten bende bir tane yapmak istedim ama pek iyi olmadi
rica etsem bu resimlerden olusan bir imza yapabilirmisin arkadaslar bos bir zamaninizda

http://img229.imageshack.us/img229/1102/calikusumxx2.png (http://imageshack.us)

yesilcamkolik
30-05-08, 23:31
http://img140.imageshack.us/img140/7904/99882940ew3.th.jpg (http://img140.imageshack.us/my.php?image=99882940ew3.jpg)

yengecs
01-07-08, 05:23
Her izledigimde etkilendigim tek dizi Calikusu olsa gerek. Gerek oyunculari, gerekse icerigi olsun hersey cok tadinda olmus. Ayrica Jenerik muzigini her dinledigimde hala tuylerim diken diken olur.

Ayrica her aglamak istedigimde izlerim ara ara :img-cray:

lynn
29-07-08, 03:07
küçüklüğümden beri ferideye ve kamuranla olan aşkına özenmişimdir. cnslsl yazdığın sahne aklıma gelince bile tüylerim diken diken oldu kesinlikle çok etkileyici bir sahneydi.
"ben gülbeşekeri çok çok çok sevdim......."

yesilcamkolik
02-08-08, 01:07
http://img113.imageshack.us/img113/5766/calikusuuq5.png (http://imageshack.us)

Böyle bir güzellik olamaz baska kimsede :)

lynn
26-08-08, 02:58
ayrıca fark ettiniz mi bilmiyorum, belki daha önce yazılmıştır ama feridenin okul arkadaşlarını oynayanlardan biri de demet akbağdı. ilk bölümde görünüyordu sanırım.

ozgu_tugba
13-04-09, 19:44
önceki sayfalarda yeniden çevrilse kim oynamalı denilmiş aslında eskisinin yerini asla tutmaz ama özgü namalla kıvanç tatlıtuğ aklıma geliyor gerci kıvanç tatlıtuğ aşkı memnu da özgü namalda masumlara başlayacak ama

berçimm
13-04-09, 19:54
bende çalıkuşu meraklılarındanım :) trt de yayınlanan bölümlerini her defasında ilk günkü gibi izledim hayatımda ki önmli bi dizi ve önmli bi roman ferideye hep hayran kalmışımdır güzelliği,inatçılığı ve aşkı...
hayatımda izlemekten doymadıım okumaktan sıkılmadıım tek eser...
yeniden çekilirse ben tuba büyüküstün-kıvanç tatlıtuğ olmasını isterim aslında burak hakkıda olabilir ama tubayla yakışırlarmı bilemem fakat aydan şenerin yeri ayrıdır kimse onun gibi olamaz bnm gözümde...iyi yorumlar

purple rain
14-04-09, 03:12
keşke çalıkuşu hakkını verebilecek kadroyla yeniden çekilse ve feride rolünü FERİDE ÇETİN oynasa. hakkını vererek oynayacak tek kişi, öğretmenlik tecrübesi de olduğundan bu rol için biçilmiş kaftan...

nuro
14-04-09, 17:49
Trtavaz Çalıkuşu'nu veriyor.İzlemek isteyenlere duyurulur.Haftada bir gün çarşambaydı sanırım.Saat 18.00'de başlıyo.ama yine de yayın akışına bi bakın.

sybell
15-04-09, 02:15
kamuran rolü kıvanç tatlıtuğ olabilir ama aydan şenerin yerini kimse alamıyor
bence de aydan şener'in yeri doldurulamaz. bu rolü onun kadar iyi oynayabilcek birisi bilmiyorum. ve kitapta anlatılan o tarifsiz güzellikteki çalıkuşu'nu aydan şener den başkasını düşünemiyorum. kitapta hep bahsedilir o güzel yüzü,teni, pembeliği,beyazlığı..vs her şeyi Aydan Şenere o kadar uyuyor ki...

bazen kitabı alıp okurum yeniden. ferideyi anlatırken hep aydan şener aklıma gelir. bir de evlendiği doktordan bahsederken aklıma hep sadri alışık gelir. ikisi kitaptaki o karakterlere cuk diye oturmuşlardır bence.

müziği de çok güzeldi. izlerken müzik her defasında beni duygulandırırdı.:icon_sorr

yesilcamkolik
15-04-09, 02:58
Feride rolü icin cok düsünüp aydan sener kadar yakisan kimseyi bulamamistim
o yüzden o soruyu ben yöneltmistim saniyoru kimse aydan senerden baskasini yakistiramayacak :)

Kamuran karakterine kivanc tatlitug bencede uygun olurdu cok
zaten romandaki karakter sarisin dizideki ve filmdeki kumral olsada :)

ozgu_tugba
15-04-09, 19:01
bence de aydan şener'in yeri doldurulamaz. bu rolü onun kadar iyi oynayabilcek birisi bilmiyorum. ve kitapta anlatılan o tarifsiz güzellikteki çalıkuşu'nu aydan şener den başkasını düşünemiyorum. kitapta hep bahsedilir o güzel yüzü,teni, pembeliği,beyazlığı..vs her şeyi Aydan Şenere o kadar uyuyor ki...

bazen kitabı alıp okurum yeniden. ferideyi anlatırken hep aydan şener aklıma gelir. bir de evlendiği doktordan bahsederken aklıma hep sadri alışık gelir. ikisi kitaptaki o karakterlere cuk diye oturmuşlardır bence.

müziği de çok güzeldi. izlerken müzik her defasında beni duygulandırırdı.:icon_sorr

bence da yazar sanki aydan şener için yazmış müziği de cok etkileyici zaman zaman dinlerim bu arada trtavaz heryerde çekmiyo galiba

MissCullen
26-06-09, 15:26
Kitap mükemmel bir kitaptı. Kaç kere okudum hatırlamıyorum. Dizisini de izlemek istiyordum fakat TRT tekrarlarını kaçırmıştım hep. Geçen yaz D&R'da dolanırken VCD halinde çıkarmışlar gördüm hemen aldım ve izledim hemen. Gerçekten mükemmeldi. Aydan Şener gerçekten de tam bi,r Feride olmuştu. Müziği zaten klasikleşti artık.

Şimdi Ay Yapım tekrar çekecekmiş bu sezon deniyordu. Bakalım... :icon_whis

axid
26-06-09, 20:22
kitabda cok güzeldi dizide herkese tavsiye ediyorum:img-wink:

hayatimda izledigim en güzel diziylerden biriydi aydan senerle kenan kalav rollerine cok yakismislardi özzelikle aydan feride rolü icin yaratilmis gibiydi onlardan sonra bence yeni ikilinin süper olmasi gerekki onlari aratmasinlar

ayrica bu bir uyarlama olacagina göre günümüze göre yapmalari lazim ama buda eseri mahvetmek demektir keske cekilmese bu eserinde mahvolmasini hic istemem

zeten bir kere cekildi ama izlenmedi cünkü feride rolune tugba ünsali getirmislerdi hic yakistiramadim o role ve becerememisti ama simdi burak hakki yakismisti kenan rolüne :img-in_lo

umarim mantikli esere saygili kitaba uygun cekerler oyuncularda kitabdaki kisilere benzemeleride önemli:icon_whis

yesilcamkolik
26-06-09, 20:30
Kitap mükemmel bir kitaptı. Kaç kere okudum hatırlamıyorum. Dizisini de izlemek istiyordum fakat TRT tekrarlarını kaçırmıştım hep. Geçen yaz D&R'da dolanırken VCD halinde çıkarmışlar gördüm hemen aldım ve izledim hemen. Gerçekten mükemmeldi. Aydan Şener gerçekten de tam bi,r Feride olmuştu. Müziği zaten klasikleşti artık.

Şimdi Ay Yapım tekrar çekecekmiş bu sezon deniyordu. Bakalım... :icon_whis

ay yapimdan böyle bir sey bekliyordum zaten yaprak dökümü, dudaktan kalbe ve sanirim ask-i memnu da ay yapim sirketinin dizileri umarim güzel olur ama dudaktan kalbe yada yaprak dökümün gibi degistireceklerse hic cekmesinler daha iyi...

puppetteers
12-09-09, 22:41
Çalıkuşu benim en sevdiğim kitap. :img-in_lo
Ve ne zaman okusam beni aynı şekilde etkileyebiliyor... Reşat Nuri Güntekin'in yazma yeteneğine ise tekrar tekrar hayran kalıyorum :happy0064Kitabı her okuyuşumda yeni bir ayrıntı fark ediyorum. Önceki yada sonraki bölümleri hatırlatan ayrıntılar.... Feride'nin hikayesi daha güzel anlatılamazdı sanırım ...
Dediğim gibi Çalıkuşu benim en sevdiğim kitap ..... :img-in_lo

Dizisini ise ilk kez çocukluğumda, TRT'de izlemiştim. Sonradan tekrarlarını izledim ama ilk izleyişimden aklımda net olarak kalan tek sahne; Aydan Şener'in, Kamran ile Şendulu yakaladığı sahne ve o sahnedeki kahkahasıdır...

ay yapimdan böyle bir sey bekliyordum zaten yaprak dökümü, dudaktan kalbe ve sanirim ask-i memnu da ay yapim sirketinin dizileri umarim güzel olur ama dudaktan kalbe yada yaprak dökümün gibi degistireceklerse hic cekmesinler daha iyi...

Çalıkuşu'nun düzgün bir şekilde tekrardan çekilmesini çok isterim.Ama dediğin gibi değiştireceklerse hiç çekmesinler daha iyi. :good:Ben Feride rolüne Tuba Büyüküstün'ü çok yakıştırıyorum.Hem kitapta Feride'nin ela gözlü olduğu yazıyor.
Hayalimdeki Kamuran ise hep Kıvanç Tatlıtuğ'du.:img-yes:

deep_silence
13-11-09, 02:23
arkadaşlar ben de dvd lerini aldım.linkleri paylaşmak burada serbest midir bilmiyorum ama, rip yapıp filmi internet ortamına aktarıp paylaşmak istiyorum. bölümleri büyük bir mutlulukla ve içim titreyerek izledim. bir ara tekrarı trt-2 de de yaınlandı. (1998-99 gibi galiba) youtube dan veya diger video sitelerinden halen izlenebilyor. müzikleri ise tek kelimeyle diziyle mükemmel bir uyum içinde.ama keşke yeniden kompoze edilip, müzikler yeniden çalınsa ve o harika melodileri yeniden dinlesek.

Ceren°Burak
18-11-09, 19:41
Arkadaslar acaba Dizi tekrar cekilicekmi ?
Böyle bir Hber filan varmi ? <Ben Calikusunun hikayesini cok begenniyorum umarim
tekrar cekilir ;)

funda57
06-12-09, 16:41
insallah cekilir ben de roman i okudum ve hastasiyim
mükemmel bir kitab herkese tavsiye ediyorum

Feride Rolü icin ya Tuba Büyüküstün yada Gülden Dudarik i düsüyorum

asligokcekaya
20-12-09, 04:30
cok kaliteli cok super bir diziydi....

aydan sener in guzelligi de cabasi !!!

bence genc feride rolunu Aydan Sener cok guzel basarmisti ..

sanirim Turkan Soray'in calikusu filmine gore daha guzeldi. tabii bu benim fikrim ;)))

ThaliaLove
12-02-10, 01:56
http://img24.imageshack.us/img24/667/calikusuferide.jpg

M.A.S.H
12-02-10, 04:40
Umarim yeni bir versiyonu ASLA cekilmez. Yasca bu forumun buyuklerindenim, Calikusu, benim kusagima aski ogreten basyapitlardan birisi idi. "Asigiz o halde doooogru yataga, yoksa kim nasil anlayacak askimizi" ucuzluklarinin hic yer almadigi bir yapimdi. Turkan Soray/Kartal Tibet ve Aydan Sener/Kenan Kalav li her iki versiyonu da severek izledim ki yine izlerim. Aydan Senere olan hayranligimdan dolayi ikinci versiyonu daha cok sevdigimi itiraf ederim. Sadri Alisik (Hayrullah Bey rolunde) i de bir kere daha rahmetle aniyorum.

Yoktu uzerine basa basa, akli basinda insanin midesini kasa kasa ve bulandira bulandira bogazina dayatilan ask = seks zorlamalari. Gel gor ki Kamran ile Feride kadraja ayni anda girdikleri an asklarinin sicakligini sahiden kalbimizde ve kizaran yanaklarimizda hissederdik. Sanki biz salagiz da aski anlayamiyoruz her asik lanse ettiklerini yataga sokmazlarsa !!!! Halbuki akli basinda izleyicinin nasil kizmasi lazim "yahu siz bizimle dalga mi geciyorsunuz" diye, neyse ... Ne guzel ne tatli hislerdi bize yasattiklari. Tek evrensel dil artik ve her daim paraya cikiyor olsa da, ask deyince aklima ilk gelen kahramanlardan olan Feride/Kamran ikilisinin, askin; emek, sadakat, ozlem, belki de hic kavusma umidi olmadan ama yine de inatla beklemek, hasret, gozyasi, emek, emek, emek degil de abur cubur ozenti zengin hayatlar, para, guc ve tabiiiiii ki seks demek oldugunun genc dimaglara acimasizca kazindigi bu donemde ekranin tanrilarina kurban edilmez. Tabii o son deneme, neydi adini bile animsamiyorum ama berbat bir deneme oldugunu okudugumu hatirliyorum, gozonune alininca benimki cok zayif bir umit. Paranin tanrilari mutlaka bu saheseri de harcayacaklardir, yazik ......

.
.
.
.
.

Sweet Julia
06-06-10, 04:41
http://i264.photobucket.com/albums/ii178/julesdudu/1-88.gif http://i264.photobucket.com/albums/ii178/julesdudu/2-75.gif http://i264.photobucket.com/albums/ii178/julesdudu/3-67.gif http://i264.photobucket.com/albums/ii178/julesdudu/4-59.gif

http://i264.photobucket.com/albums/ii178/julesdudu/5-49.gif http://i264.photobucket.com/albums/ii178/julesdudu/6-47.gif http://i264.photobucket.com/albums/ii178/julesdudu/7-45.gif http://i264.photobucket.com/albums/ii178/julesdudu/8-42.gif

http://i264.photobucket.com/albums/ii178/julesdudu/9-40.gif http://i264.photobucket.com/albums/ii178/julesdudu/10-36.gif http://i264.photobucket.com/albums/ii178/julesdudu/12-28.gif http://i264.photobucket.com/albums/ii178/julesdudu/11-31.gif

kinslayer
28-06-10, 02:14
sevenlerine güzel bir haber... :img-wink:

Çocukluğumun unutulmaz dizisi çalıkuşu,
ve onun gibi unutulmaz bir kaç dizi,
T.R.T. Anadolu'da tekrar veriliyor,

Yayın saati'ni tam anımsayamıyorum ama,
gece yarısı'nı geçiyordu :img-in_lo

ali azeri
12-07-10, 00:48
çalikusu bir efsane.çocuklugumun dizisi her yil izliyorum tekrarlarini.her anini her repligini ezbere biliyorum.ama en vurgun oldugum sey dizide çalinan müzik.

ali azeri
30-07-10, 14:09
romanını okumuşum ama dizi daha güzel çekilmiş.hele ferideni oynayan bayan oyuncu mükemmel bu kadar güzel ve saf şekilde bir daha çekilirse anca beren saat oynuya bilir.kamuran rolünüde kenan imrzalıoğluna verdiler mi tamamdır.ama yaprak dökümü gibi senaryonu değiştireceklerse hiç çekmesinler daha iyi.