PDA

Tüm Versiyonu Göster : Tom ve Jerry

anil16
09-08-06, 06:43
Bu cok komik bir cizgi film v cok klasik.

Tom ve jerry'nin birbirlerini kovalamalari hic durmadi.Cok komikti ikiside.Jerry'de ne oyunlar ne numaralar vardi. :img-grin2

Amerikada yeni bolumleri yapilacakmis.Bilmem Turkiye'ye gelirmi.:img-icecr

smryna
09-08-06, 13:51
valla her daim izlenebilecek bir çizgi film..sonlarını bilsem de hep izlerim:) çok sevimliler yaa..zaman zaman tom'u tutsam da zaman zaman jerry'i tutsamda aslında ikisi de süperler

performans1
12-08-06, 12:46
zavallı tomun hiç yüzü gülmedi yaa acıyorum bu kediye :D

megacem
08-12-06, 22:07
evt bende severdim bu çizgifilmi jerryi çok severdim hep tomu tuzağa ilerleterek yakalardı ama tom hiç kazanamazdı:img-wink: :img-wink: :img-wink:

kaitou jeanne
08-12-06, 22:15
yazık toma ya küçükken hep jerryi tutardım ama anladımki tom da hayvan yazık hep yeniliyor depresyona gircek valla

megacem
08-12-06, 22:50
yazık toma ya küçükken hep jerryi tutardım ama anladımki tom da hayvan yazık hep yeniliyor depresyona gircek valla

ama onlar çok iyi arkadaş bunu unutma :happy0064 ve onlar sadece birbirlerine gıcıklık olsun diye yapıyolar bu işleri ama tomun bazen gözü dönüyo ve jerryi yemeği kalkıyo ama jerryde kendini koruyarak toma dersini veriyor......:happy0064 :happy0064 :good:

RIZA_BABA
08-01-07, 22:34
http://www.unionradio.com.ve/Imagenes/FotosPrincipales/2006121820203644.jpg

ÇAKAR
11-01-07, 16:28
hayat bu bırı yenılır bırı kazanır duygularına hakım ol!!! zuhahahaha jerryı tutuyorum

hidden girl
28-01-07, 18:23
http://img409.imageshack.us/img409/1608/49399733tb8.jpg (http://imageshack.us)

bu da benden olsun.ben bu çizgi filmi çok seviyorum ya.scoby doo başlığı altında da açılsa bi tane.

s&b
03-02-07, 19:39
http://visions.cz/var/visions/storage/images/tv_mass_media_film/tom_jerry_vznikali_v_praze/tom_jerry/581-2-eng-GB/tom_jerry_reference.gif

Butterbeer
01-04-07, 04:43
Çizgi film deyip geçmeyin, her yaşa mesaj veriyor...

Tom vr Jerry

Tarihçe:

1940'larda Hana Barbera tarafından yaratıldıklarından beri kedi Tom, fare Jerry'yi kovalamaktan asla bıkmadı.

Mesajları:

Kediler dokuz canlı olsalar da hepsini beş dakika içinde kaybetmeyi severler.
Hayat sana tuzaklar kuracaktır; karşında on katın büyüklüğünde düşmanlar olsa da aklını kullanıp kurtulabilirsin.
Elinde ne varsa onu kullanaraksavaşmayı öğrenmelisin, bu ütü masası da olabilir, buzdolabı kapağı da. (Esquire dergisi)

Kaynak: Sabah / Günaydın

Ice_FB
24-04-07, 22:04
bu çizgifilm de çok komik yazık tom un başına gelmedik şey kalmazdı jerry saolsun

nessa
02-05-07, 22:43
Çizgi filmlerde yüzü gülmeyen bir kedi daha.Jerry çok sevimli ama Tom'a da yazık doğrusu.Her ne kadar rakip olsalar da bazen işbirliği yapmaları gerekiyor,o zaman da çok iyi bir ikili oluyorlar.

stella_moda
03-05-07, 17:00
:good:ben tom ve jeriyihep izliyorum çok güzel ve komik hatta kraloyunda oyunu vardı.

s&b
05-05-07, 10:10
tom a acıyorum jerry hep tuzak hazırlıyor

stella_moda
07-05-07, 21:52
bende acıyorum zaten tom'un kazanmasını istiyorum:img-wink:

genç_fb
17-05-07, 16:47
hala rastladım zamanlar izlerim , ben jerry tutuyorum , çok uyanık :D

küçüklük dönemlerinde tom çok şirin ya :happy0064

Jeanne/Esen
19-05-07, 16:35
Tom ve jerr yi çok severdim.Hala hatırlıyorum o günleri.N egülerdim.Bir kere de tom yensin derdim ama çizgi filmin konusu böyle olduğu için hiç olmadı

yesilcamkolik
18-06-07, 21:57
Harikaydi tom ve jerry nin kovalamacalari cok severek izlerdim hayvanlari ve en cok ta kedileri cok severim zaten ama malesef tom genelde jerryi pek tutamiyordu özellikle kopeginde dahil oldugu bölümler cok egleneceliydi

ANİTA
18-06-07, 23:23
http://img523.imageshack.us/img523/8673/19185rs9.th.jpg (http://img523.imageshack.us/my.php?image=19185rs9.jpg)

http://img511.imageshack.us/img511/7265/7f6ce80092de112acq8.jpg (http://imageshack.us)

http://img510.imageshack.us/img510/5839/00069nmge6.th.jpg (http://img510.imageshack.us/my.php?image=00069nmge6.jpg)

http://img510.imageshack.us/img510/2120/00017uqzm5.th.jpg (http://img510.imageshack.us/my.php?image=00017uqzm5.jpg)

http://img523.imageshack.us/img523/2785/243990iw9.th.jpg (http://img523.imageshack.us/my.php?image=243990iw9.jpg):good:

ANİTA
19-06-07, 15:28
http://img505.imageshack.us/img505/7493/516ae54311c23b42800bb2fft3.jpg (http://imageshack.us)

Tarihçe: 1940'larda Hana Barbera tarafından yaratıldıklarından beri kedi Tom, fare Jerry'yi kovalamaktan asla bıkmadı. Mesajlar:
* Kediler dokuz canlı olsalar da hepsini beş dakika içinde kaybetmeyi severler.
* Hayat sana tuzaklar kuracaktır; karşında 10 katın büyüklüğünde düşmanlar olsa da aklını kullanıp kurtulabilirsin.
* Elinde ne varsa onu kullanarak savaşmayı öğrenmelisin; bu ütü masası da olabilir, buzdolabı kapağı da:good:

esen_pashan
20-06-07, 01:21
valla bu çizgifilmi şu an görsem yine islerim. çok severdim hala da severim açıkçası:D

ANİTA
20-06-07, 02:03
toma hep üzülürdüm açıkçası yazık hep olan ona olurdu.halbuki jerry hep onu sinir ederdi:good:

ANİTA
23-06-07, 01:11
En meşhur çizgi filmlerden biriydi. Jerry pervasız ve de cüretkar bir fareydi. Hiç çekinmeden yaşadığı evin buzdolabını boşaltır, deliğine taşırdı.

Tom elinden geleni ardına koymaz, bunu yakalayıp ekmek arası afiyetle yemek için planlar yapardı. Bunların çizgi filminde insanların suratı hiç görünmezdi, sadece bacakları görünürdü. Tom sahibesine melek gibi gülümser sonra canavar gibi Jerry'nin peşine düşerdi. İkisi de birbirini pataklar ama sonunda minik Jerry kazanırdı.

http://img211.imageshack.us/img211/4111/adsz3zs5.th.png (http://img211.imageshack.us/my.php?image=adsz3zs5.png):good:

ikiaile_fan
23-06-07, 17:09
Çok güzeldi bende vcdleri bile var.:img-hyste Hala yayınlanıyor mu?

ANİTA
23-06-07, 20:21
bazen kanallarda rastlıyorum ama devamlı yayınlayan yok sanırım çok eğlenceliydi.zavallı tom hep yenilirdi bir kez olsun kazansın isterdim:img-hyste

sweety_esk
04-07-07, 20:40
cok severim bu cizgi filmi yaa nasilda tom hep kabeder jnm kedim benim yaa

ANİTA
04-07-07, 21:54
kanal dede yayınlanacak olan çizgi filmler arasında tom ve jerryde var.her gün 18.45 de yayınlanıyor kaçırmayın:good:

EzZg!_aLp
19-07-07, 19:29
şimdi kanal d de yeni bölümleri yayınlanmaya başladı hiç ses yok sessiz filmlere katlanamamn ama bu çizgi film çok hoşuma gidiyo

mary osbourne
20-07-07, 20:50
bugün gazetede okudum da reytinglerde bayağı üstledeymiş

ANİTA
22-07-07, 00:04
nasıl üstte olmasın çocukların ve kendini hala çocuk hissedenler için müthiş bir fırsat harikalar:good:

Butterbeer
23-07-07, 10:05
Zavallı Tomun başına Jerryi yakalayabilmek için neler neler gelirdi.Ekran başından akıl verirdim Toma.Çok duyuyordu ya beni :=) Aslında Jerry o kadarda akıllı bir fare değildi.Bizim Tom'un saflıkları yüzünden oluyordu ne oluyorsa.Birde köpek vardı bazı bölümlerde katılırdı bizimkilerin macerasına.

HulyaGoker
23-07-07, 17:38
Zavallı Tomun başına Jerryi yakalayabilmek için neler neler gelirdi.Ekran başından akıl verirdim Toma.Çok duyuyordu ya beni :=) Aslında Jerry o kadarda akıllı bir fare değildi.Bizim Tom'un saflıkları yüzünden oluyordu ne oluyorsa.Birde köpek vardı bazı bölümlerde katılırdı bizimkilerin macerasına.

evet yaa ben hep acırdım Tom a jerry de az değildi yanii. :good: :sad53: ben köpeği de çok severdim zor anlarında gelip kurtarırdı jerryi artık yeni bölüm hazırlıyorlar mı ? ben uzun zamandır hiç izlemedim.bye

Butterbeer
26-07-07, 09:20
Sevimli Kahramanlar serisine oldum olası hep bayılmışımdır.Evet o köpek süperdi, adını unuttum bir adı vardı onun.Bulldog cinsi birşeydi.Tom gerçekten şanssız bir kedicik :)

ANİTA
28-07-07, 00:04
Sevimli Kahramanlar serisine oldum olası hep bayılmışımdır.Evet o köpek süperdi, adını unuttum bir adı vardı onun.Bulldog cinsi birşeydi.Tom gerçekten şanssız bir kedicik :)

evet tom gerçekten şansız ama yeni bölümlerin bazılarında jerry ile işbirliği yapıyor.gerçektende güzel:good:

dontspeak
07-04-08, 14:01
en klasik ve en güzel çizgi filmlerden biri bence:img-yes:.tom kovalıyor jerry kaçıyor sürekli böyle bi çizgi film ama insan yine de tekrar tekrar izleyebiliyor:img-yes:.

canım_rana
08-04-08, 19:02
arkadaşlar hepimiz tom un kötü olduğunu düşünüyoruz aslında öyle ama bazı arkadaşlarımında dediği gibi ben bazen tom a acıyorum jery g,de bazen çok hain olabiliyor ama sonuna kadar jery ciyim biraz fazla şey istemezsem her çizgi filmden aile imzası yapın bundan da yapın ve beni başa koyun

sabah_güneşi
11-04-08, 23:51
Adamım Jerry'dir ama bazen de az hain değildir kendisi! :img-hyste:icon_whis
Tom az çekmemiştir o minik şeytan yüzünden! :img-hyste Hele bir de o köpek varsa, hem Jerry hem köpek birden canına okurlardı Tom'um! :img-hyste
Çok severim kerataları çok!! :img-icecr Hala sıkılmadan izleyebilirim, izlerim...

maria clara
05-06-08, 19:32
çok severdim tom a üzülürdüm:icon_sorr

beyza_99
05-06-08, 19:35
e tabikide gelir ama alt yazılı mı?alt yazısız mı onda hiç bir fikrim yok...

beyza_99
05-06-08, 19:37
:img-wink::good::good::good::good::img-tomat:img-tomat:happy0064:happy0064aslında her kez tomu sevior ama tom beceriksizin teki jerry nin hayranları benim ben ama ondan önce tabikide winx i tercih ederim...:img-wink::img-

_tuna_
11-06-08, 17:44
bayılıyorum onlara tom jerry'i hep yakalamaya çalışıyor
hiç bitmeyen düşmanlıkları
kaç yaşıma geldim ama hala onların cdlerini alıyorum ya da televizyonda görünce izliyorum

**okyanus**
15-06-08, 19:47
bence süper bir çizgi film.küçüklügümde çok izlerdim..her zaman tom yakalamaya çalışır jerry kaçar.yıllardır bir kedi fareyi yakalayamadı.bide kedi olcakkkkkkk....

sahteprenses35
20-06-08, 16:37
binkere izliyom aynı şeyi yine doymuyom.şimdi gene izliyom oynadığı zaman...
çok keyif alıyorum çünkü...:happy0064

Butterbeer
25-06-08, 21:26
Bazı Ekşi Sözlük Yorumları

tv tarihinin gelmis gecmis en fazla vahset iceren cizgi filmi.... bu yuzden acaip seviomm.. hatta bazen okula, ishe gitmektense oturuponu serederdim....

cocukluumda bana esin kaynagi olan* mukemmel otesi bi cartoon.

tomun piyanist veya orkestra sefi oldugu bolumlerin tadina doyum olmaz.
oyununda jerry deligin icinde ilerlerken calan muzik rossini'nin sevil berberi operasinin uverturudur.

mutfağı suyla doldurup, dondurup, buz pateni yapan kediyle fare..

(bkz: tom ve jerry de tom u tutmak)
(bkz: dardanel tom)

kent firmasının jelibonlarını ürettigi çizgi film ikilisi.

tv tarihinin gelmis gecmis en iyi çizgi filmi.

verdikleri mesajin "kücük ve hizli harekez eden taraf, büyük ve yavas hareket eden taraftan daha avantajlidir, mücadele de baskin cikar" oldugunu düsündügüm cizgi film kahramanlari. amerika´nin askeri strateji uzmanlarinin her gün seyrettiklerini düsündügüm renkli tipler.

zaman sonra aslında tom ve jerry'nin sırf biz gülelim,eğlenelim diye birbirleriyle mahsustan kapıştıklarını öğrendiğim anda hayatımdan silmiştim her ikisini de.

her yaştan izleyiciye hitap eden ve tekrar tekrar, bıkmadan usanmadan seyredilebilen muhteşem ötesi, abd yapımı çizgi film serisi. yapımcısı fred quimby'dir. çizgi film kategorisinde tv tarihinin en fazla ödül alan yapıtıdır.

kendine ait fizik kurallari olan bir cizgi filmdir bu da; acme fizik ara$tirma enstitusu tez konusu olmu$tur ilerleyen yillarda...

tom'un ayağına bişey düştüğünde yada bi yeri sıkıştığında çıkardığı sese (aaaarrrrghrg) çok güldüğüm çizgi film

noel bölümü vardir, hala her sahnesi aklimda. noel agaci süsleri, kirmizi beyaz baston seklinde noel sekerleri, hediye paketleri filan, pek ihtisamlidir. tom jerry'i kara gömüp sömine önünde keyif catarken silent night calmaya baslar; pek duygusaldir. jerry'nin gitar calan kekeme biyikli amcasinin cikageldigi bölüm de nefistir; tom'un biyiklarini koparir durur gitar teli niyetine. sonra tom'un öldügü ve cennet kapisindan girebilmesi icin kendini jerry'e affettirmesi gereken bölüm inanilmaz güzeldir. bilardolu bölüm vardir pek güzel, jerry bilardo topu gibi deliklerden kayar. ayrica bulldog ve kücük ördegin bulundugu bölümler de ayri güzeldir. mesela ördek ve jerry'nin görünmez olma kremi sürüp tom'u delirttikleri bölüm süperdir. kücüklügümdeki en büyük eglencem icin yaraticilari william hanna ve joseph barbera'ya sonsuz minnettarim. hala her gördügümde ekranin önüne yapistigim, beni bir cocuk gibi mutlu eden tek tük seylerden biridir tom ve jerry.

tom un evdeki kucuk sevimli balıgı yemek icin tutturdugu bolum zavallı balıgın basına gelenler acısından goz yasartıcı dehsettedir. balık binbir cesit pisirme yonteminden kahraman jerry sayesinde kurtulur, nefessiz kalır, iki ekmek arasına sıkıstırılır, una ve tuza bulanıp kızgın yaglı bir tavaya atılır... ama her seferinde yuzundeki nemo vari sevimli ifadeyle fanusuna geri doner. seyirci de rahat bir oh ceker. bu cizgi filmin genel olrak yogun dozda icerdigi siddet, bu kedi fare gercek olsaydı diye dusununce insanın icini burkacak niteliktedir. tom un karakter ozellikleri arasında bir yerde "familiar with explosives, specifically tnt and rocketry " yazması da sasırtıcı degil tabi bu durumda.
bir de bunlar nereye carpsalar neyin icine girseler onun seklini alırlar. utuye kafa atınca utu kafa olmak, borunun icine girince sosis kopege donmek, akordion seklini almak gibi.
guzel bi tarafı da 50lerin 60larin en biricik beyaz esya orneklerini (yuvarlak hatlı kısa boylu buzdolapları, tost makinaları..) ve eve girenlerin kabarık eteklerini izleyebilme imkanı sunmasıdır.

bu iki karakter, ilk kez, 1821 yılında, pierce egan tarafından yayınlanan "life in london" yazı dizisinde yaratılmıştır. bu hikayeler dizisinin tam ismi, "the day and night scenes of jerry hawthorn esq. and his elegant friend corinthian tom, accompanied by bob logic the oxonian in their rambles and sprees through the metropolis"tir. bu öykülerde, tom ve jerry (ve bob), şehirde, tam bir serseri hayatı süren bir üçlüdür. viktorya döneminin muhafazakar okuyucuları, karakterlerin yaşam tarzını kesinlikle onaylamamaktadır, ancak bu, kitapların popülerliğine etki etmemiştir. tom ve jerry'nin maceraları, 1828'de yayınlanan londra gezisi hikayesi ile son bulmuştur. bu ikiliden esinlenen william hannah ve joseph barbera, 1939'da, "puss gets the boot" filmi ile ilk çıkışlarını yapmışlardır. 1940'larda, "anchors away"de gene kelly ve "dangerous when wet"de esther williams ile "sahne almışlardır".

bunun yanısıra, egg-nog'un daha alkollü bir versiyonuna da "tom and jerry" ismi verilmektedir. bir kısım tarihçilere göre, bu içki pierce egan tarafından yaratılmıştır; bazılarına göre ise, jerry thomas isimli bir barmenin icadıdır.

bu efsâne çizgi karakterlerin en güzel bölümlerini hanna-barbera takımı çizmiştir. sonra başkaları devraldı ve asla onlar kadar iyi bölümler yapamadılar. kısa tarihçesi şöyle:

1940-1958 : fred quimby (yapım : william hanna & joseph barbera) (114 bölüm)
1961-1962 : william l snyder (13 bölüm)
1963-1967 : chuck jones (34 bölüm)

jerry'den her zaman nefret etmişimdir. küçükken "ya doğanın kanunu bu işte kedi fareyi yer, neden bu kadar zorlaştırıyoki işi, bi de utamadan kediyle dalga geçiyo, töbe töbee" dememe sebebiyet vermiş çizgifilmdir.

can sikintisini tom adli kediyle ugrasarak gidermeye cabalayan zeki ama kotu kalpli bir fare olan jerry'nin maceralarini konu alan cizgi film. bir de "dusmanimin dusmani dostumdur" felsefesiyle hareket eden bir kopek katiliyor bunlara arada.

her bolumde tom un jerry i bir sekilde yakalayip , o anda infaz etmeyip, olaya atraksiyon katacagim diye son dakikada o pis fareyi elinden kacirarak bana cinnet gecirten kabus cizgi dizi

küçük çocukları olanlara ilaç gibi cd seti çıkmış olan çizgi film dizisidir

tom bir kere olsun başarıyla sonuca gidememiş olsa da ben bu cizgi diziyi her allahın günü hangi kanalda saat kaçta olursa olsun izlemişimdir. tom a olan inancımı birgün bile kaybetmedim, o benim için adeta başarıya ulaşmaya calışmanın sembolü, bir emekçi olmuştur. jerry e kaçması için adeta rota çizerken tom'a daha hızlı nasıl koşabileceğinin yollarını arardım ikisini birbirinden ayırmaz, aynı ölçüde bağrıma basardım. bugün biri sokakta kolumdan tutup tom ve jerry izletse ben o insana teşekkür ederim arkadaş.

insanı saatlerce tv başına kitleyebilecek kadar alıp götüren, hipnotize eden, süper çizgifilm. çizgifilm sevenlerin kesinlikle koleksiyonunda bulundurması gereken klasiktir. insanı çocukluğuna alıp götürür, içindeki çocuğun hala var olduğunu hissettirir.

refah içinde yaşayan düzenin savunucusu tom'un, tek aradığı biraz peynir ve başını sokacak delik olan jerry'ye tehdit altında hissettiği iktidarını kurtarma çabası ile açtığı savaşı gösterir bu çizgi dizi. jerry'nin kaybedecek hiçbir şeyi yoktur, bu en büyük avantajıdır. tom ise sürekli ev eşyalarının kırılmasını önlemesi gerekmektedir, aksi taktirde ev sahipleri onu kötü kedi olarak nitelendirip, refahından yoksun kılacaktır.

maria clara
12-07-08, 19:10
hep baştan beri yanlışlıklar kendimce bulduğum iki kahramandır hep jerry nin kedi adı tom un fare ismi olması gerektiğini düşünmüşümdür ve hep tom a bilinçli bir şekilde eziyet edilmesine hep gıcık olmuşumdur.

HuLyA-Facu
12-07-08, 19:35
ben bunun interneten de indirdim bölümleri onlarada bakıyorum tv de arasıra gösterilo onlarada bakıyom nedense hiç bıkmıyom (=

maria clara
30-07-08, 13:12
yıllardır seyrettiğimiz kovalamacanın kahramanları hakkında bazı bilgiler.
Tom ve Jerry, William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılmış kısa filmler halinde ev kedisi Tom (tam adı Thomas) ile onunla aynı mekanı paylaşan fare Jerry arasında geçen mücadeleyi mizahi yollarla anlatan animasyon serilerinin genel adıdır. İlk Tom ve Jerry animasyonu 1940 yılında yapılmıştır. Filmler, 1940 ile 1957 arasında Metro-Goldwyn-Mayer stüdyosunda yapıldı. Hanna-Barbera döneminde 144 kısa film yapıldı. Bunlardan on üçü akademi ödülüne aday gösterildi, yedisi En İyi Kısa Animasyon Filmi Akademi Ödülü aldı.[1]

1960 yılında Tom ve Jerry filmlerinin yapımcılığını Gene Deitch devraldı ve filmler Batı Avrupa'da yapılmaya başlandı. 1963-1967 yılları arasında ise Chuck Jones devraldı. 1970li yıllara gelindiğine Hanna-Barbera birlikte bir film stüdyosu kurdular ve filmler televizyona taşındı. Doksanlı yıllar boyunca çeşitli TV şovları gösterildi. Günümüzde ise Tom ve Jerry'nin hakları Warner Bros. şirketine aittir ve 2006'dan beri Tom ve Jerry Tales adıyla yeni seriler yapılmakta ve ABD'de çeşitli televizyon kanallarında gösterilmektedir.

Konusu ve Formatı Konu genellikle bir olayın üzerinde gelişir. Ev kedisi Tom ile evin yiyeceğiyle beslenen ve küçük bir yuvada yaşayan Jerry'nin kavgasıdır. Tom her seferinde Jerry'yi avlamaya çalışır ancak hiçbirinde başarılı olamaz ve Jerry akıl oyunlarıyla her zaman galip gelmeyi başarır. Tom'un ise galip geldiği zamanlar oldukça nadirdir.

Tom ve Jerry filmlerinde, Jerry ve Tom sürekli birbirlerine abartılı ve can yakan şakalar yaparlar. Jerry, Tom'un kafasını panjura sıkıştırma, kuyruğunu kapana, elektrik prizine sokma gibi şakalar yapar. Bunun yanında patlayıcılar, balta, çekiç ve zehir gibi araçları kullanarak Tom'a karşı galip gelmeye çalışır. Tom ise Jerry'ye karşı ev araç gereçlerini ve eline geçirdiği her şeyi silah olarak kullanır. Kapan, zehir, ütü, tost makinası gibi. Bunca abartılı şiddete rağmen filmlerde kan akması veya yaralanmalara yer verilmemiştir. Jerry farklı farklı yerlerde kendisine yuva yapabilen bir faredir ve tek amacı yuvasında rahatça yaşamaktır. Kaybedecek herhangi bir şeyi yoktur. Tom ise hem Jerry'yi yakalamak hemde eve herhangi bir zarar vermemesi gerekmekte kırılan eşyalarıda kimseye duyurmadan tamir etmek zorundadır.

Filmlerde müzikler çok önemli bir unsurdur. Çünkü diyaloglar yer almadığından verilmek istenen mesaj görsel ve işitsel olarak anlatılması gerekir. Bu yüzden filmlerde heyecanı ve duyguyu daha iyi ifade etmek amaçlı geleneksel fon müzikleri kullanılır. Filmlerde kahkaha, feryat veya soluk alıp verme gibi efektler klakson veya diğer müzik enstrümanlar kullanılır. Bunun yanında Tom'un sevgilisine söylediği, karakterlerin neşeli olduklarında mırıldandıkları şarkılar vardır bunlarda genelde MGM'ye ait filmlerden alınır. Genelde pop, caz ve klasik müzikten oluşur

Karakterler
Tom ve Jerry Tom, mavi-gri renkte, sevilen ve güvenilir bir ev kedisidir. Jerry, Tom ile aynı evi paylaşan küçük kahverengi bir faredir. Tom öfkeli, alıngan ve bir o kadar da sakar bir kedidir. Jerry ise özgür, kurnaz, fırsatçı bir faredir. Çok enerjik ve zekidir. Tom'dan daha kıvrak bir zekaya sahiptir. Jerry, Tom ile mücadelesinde genellikle galip gelirken, Tom ise çoğu zaman mağlubiyetten kurtulamaz. Buna rağmen yılmadan usanmadan Jerry'yi yakalama planlarına devam eder. Tom ya da Jerry filmlerde fazla konuşturulmamıştır. Ancak Tom bazı serilerde dişi kedilere şarkı söyleyebilmiştir. Tom'un şarkı söylerken aksanı ünlü Fransız oyuncu Charles Boyer'e benzetilmiştir. Bunun dışında karakterlerin özellikle Tom'un üzüldüğü ve çaresiz kaldığı zamanlarda konuştuğu görülür. Örneğin; II.Dünya Savaşı'nın propagandası olan Don't you believe it adlı slogan 1940'larda kullanıldı. Jerry ise yazlnızca 1956'da yapılmış bir kısa filmde konuşturulmuştur. Bunun dışında her ikisininde konuşturulduğu tek film 1943 yapımlı The Lonesome Mouse (Yalnız Fare)dır.

Diğer karakterler Filmlerde diğer karakterler Tom'un arkadaşları, köpekler, kuş, ördek, balık gibi Tom'un avlamayı hedefledikleri ve insanlardır. Filmlerde insanlar fazla görülmez, görüldüğü filmlerde ise (örn. The Cat Concerto) ana karakterlerin belirgin durması için gölge şeklinde veya kısmen gösterilir.
Butch Butch, siyah beyaz renkte bir sokak kedisidir. Yemek, ev ve sevgili konusunda Tom ile çekişir ve bu yüzden Tom'un bir numaralı düşmanıdır. İlk olarak 1943'te Baby Puss adlı kısa filmle dahil olmuştur, kötü, uyuz ve çıkarcı bir kedi olarak seyircinin karşısına çıkar.

Toodles Tom ve Jerry filmlerinin çekici, güzel beyaz dişi kedi karakteridir. Tom'un en çok sevdiği dişi kedidir. Butch ile Tom onu paylaşamazlar ve Tom genelde mağlup olan taraftır. Lana Turner'in Week-End at the Waldorf isimli filmde canlandırdığı Bunny Smith isimli karakterden esinlenerek yaratılmıştır.
Tuffy Tuffy ya da Nibbles, adlı karakter Tom ve Jerry filmlerinin bebek bezli yavru faresidir. İlk olarak 1946'da The Little Orphan isimli filmde ortaya çıkmıştır.

Spike ve Tyke Spike, Tom ve Jerry filmlerinin bulldog cinsi,kızgın ve saldırgan bekçi köpeğidir. Tom'u ve Jerry'yi yakalama çabalarında bulunur. Filmde sık konuşan bir karakterdir seslendirmesini Daws Butler ve daha sonra Jimmy Durante yapmıştır.

Tyke, Spike adlı köpeğin yavrusudur. Her ikisi de aynı tarihlerde seriye katılmışlardır. Daha sonra Spike ve Tyke adlı ayrı bir kısa filmde yer almışlardır. Spike ve Tyke serilere 1946'da katılmışlar daha sonra sadece kendi serüvenlerinin olduğu başka bir animasyonda yer almışlardır.

Mammy Two Shoes Evin işleriyle ilgilenen siyahi Amerikan hizmetçisidir. Tom ve Jerry filmlerinde yüzü görünmez (sadece 1950'lerde yayımlanmış Saturday Evening Puss adlı kısa filmde yüzü gösterilmiştir). Tom'u süpürgeyle döver ve ona genellikle kötü davranır, fareden korktuğu zamanlar sandelyeye çıkar. Karakterin seslendirmesini Lillian Randolph yapmıştır.

Tarihi ve Evrimi
Hanna-Barbera dönemi (1940 – 1958)
William Hanna ve Joseph Barbera 1930'larda MGM çizgi film stüdyosunda çalışmalarına başladılar. Barbera senaryo ve karakter tasarımıyla ilgilenirken, Hanna da ona eşlik ediyor ve yönetmenliklerini yapıyordu. İlk olarak tüm toplumlarda yer alan kedi fare anlaşmazlığını film yapmayı düşündüler ve Tom ve Jerry serisinin ilk filmi olan Puss Gets The Boot adlı kısa filmi yaptılar. Bu filmde Jasper adlı ev kedisi evdeki kemirgenleri yakalamaya çalışır ancak başarılı olamadığı gibi evdeki eşyalara zarar vermektedir bunun üzerine evin sahibi tarafından kovulur.

Film gösterime sokulmadan önce Hanna ve Barbera'nın bazı endişeleri vardı. Bunlardan en önemlisi "zaten bu kadar kedi-fare kovalamacasını anlatan film ve animasyon varken bu filmler ne kadar tutulurdu?". Tüm bu endişelere rağmen ilk film gösterime girdi ve En İyi Kısa Animasyon Filmi Akademi Ödülüne aday gösterildi.

Bunun üzerine yapımcı Fred Quimby, Hanna ve Barbera'ya yeni animasyon serilerini çekmelerini bildirdi. Böylece ikili çalışmalarına hız verdi ve yeni isim arayışlarına yöneldi. Bir çalışanın teklifiyle serinin ismi Tom ve Jerry olarak değiştirildi. 1941'de ise The Midnight Snack adlı ikinci film yapıldı. Yapımcı ve yönetmen Hanna ile Barbera idi ancak filmlerin sahibi MGM stüdyosuydu.

Tom ve Jerry, piyasada bulunan, senaryo ve karakter olarak neredeyse birbirinin aynısı olan kedi fare kovalamacısını işleyen birçok filme rağmen, yedi Akademi Ödülü almayı başardı.

Hanna ve Barbera ikilisinin tasarladığı ve çizdiği 13 Tom ve Jerry serisi(ilk filmde dahil) film Akademi ödülüne aday gösterildi ve bunlardan yedisi akademi ödülü aldı.

Gene Deitch dönemi (1960 – 1962)

1960 yılında Tom ve Jerry filmlerinin gösterim hakkını Gene Deitch ve William L. Snyder devraldı. Bu ikili Tom ve Jerry filmlerini okyanusun diğer tarafında, Çekoslovakya'da yaptı. Bu dönemde ikili 13 film serisi yaptı.

Bu dönemde izleyicilerin alışık olmadığı bazı değişiklikler meydana geldi. Bunlar karakterlerin hareketlerinin hızlanması, diyalogların fazlalaşması ve film müziklerini pek yer verilmemesi gibi değişiklerin yanı sıra karakterin renklerinde soluk ve dalgalı efektler Gene Deitch'in eleştiri almasına sebep oldu.

Chuck Jones dönemi (1963 – 1967)
1963'te Tom ve Jerry filmlerinin gösterim hakkını 30 yıllığına Bugs Bunny, Duffy Duck ve daha bir çok ünlü animasyon filminin yapımcısı Chuck Jones devraldı. Jones partneri Led Goldman ile birlikte 12 çizgi animasyona imza attı.

Jones bu dönemde Tom ve Jerry filmlerine kendi stilini adapte etti. Tom ve Jerry güldürü konusunda favori çizgi filmler arasına girdi. Karakterler üzerinde yapılan küçük ama hoş değişiklikler ilgi sebebi oldu. Öyle ki Jerry'nin kulakları ve gözleri büyütüldü, Tom daha kalın bir kürke ve daha az bıyığa sahip oldu. Jones daha önce çalıştığı ekip arkadaşlarını da Tom ve Jerry'nin kadrosuna dahil etti.

Tom and Jerry televizyonda 1965 başlarında, Tom ve Jerry filmleri üzerinde ağır değişiklikler yapılmış ve bu formlarla televizyon yayını yapılmıştır. En önemli değişiklik olarak Mammy two shoes karakteri daha ince ve beyaz bir kadına dönüştü. Karakterin seslendirmesini June Foray adlı sanatçı devraldı. Bu değişiliklerden sonra Tom ve Jerry'nin yeni serisinin filmleri CBS kanalında iki yıl boyunca her pazar yayınlandı

Tom and Jerry'nin yeni sahipleri 1986 yılında Turner Entertainment şirketi MGM sütüdyosunu satın aldı. Ancak Tom ve Jerry filmlerinin mülkiyet hakkını daha sonra kazandı. Böylece Turner şirketine ait TBS, TNT, Boomerang ve Cartoon Network gibi kanallarda gösterime başlandı.

Sansür Tom ve Jerry filmlerinde bazı konular büyük tepkilere ve sansürlere maruz kaldı. Özellikle filmlerde kullanılan şakalar örneğin herhangi bir patlamadan sonra karakterlerin yüzünün "karayüz" şekline gelmesi, evin hizmetçi karakterinin fare fobisi olan bir siyahi olması gibi olgular sansürleri ve yasaklarıda beraberinde getirdi. Öyleki başta ABD olmak üzere bir çok ülkede üzerinden yıllar geçmesine rağmen bu filmler tekrar montajlandı. [2] Ayrıca 2006 yılında İngiltere'de izleycilerin şikayeti üzerine Ofcom adlı kuruluş Tom ve Jerry'nin sigara içtiği sahnelerin küçüklere kötü örnek olduğunu söylerek sansürlenmesini istedi ve bunun üzerine bu sahneler tekrar montajlandı.[3][4]

Diğer televizyon şovları,özel ve tiyatral şovlar
1975 yılında Hanna-Barbera ikilisi tekrar biraraya geldi ve Cumartesi sabahları yayınlanacak olan yeni bir program yaptılar. Tom ve Jerry şov adlı filmler ABC kanalında her hafta sonu sabahı 2 yıl boyunca yayınlandı. Hanna-Barbera bu şovlarla çocuklara düşmanlığın ve şiddetin arttığı yıllarda bunların yanlış bir şey olduğunu göstermeyi amaçladılar.[5] Daha sonraki yıllarda 1980'de ise Tom ve Jerry Komedi Şov adlı film serileri televizyonlarda gösterilmeye başlandı. Bu filmlerde biraz değişiklik yapılarak kovalama formatı slapstick yapıldı. Yine aynı şekilde bu şovda iki yıl sürdü ve 4 Eylül 1982'de son buldu.
Tom ve Jerry 1982'den 1990'a kadar verdiği sekiz yıllık aradan sonra tekrar Fox adlı TV kanalında izleyicilerle buluştu. 1990 yılında Tom ve Jerry Kids adlı şovlar başladı ve üç yıl boyunca çeşitli kanallarda yayınlandı.[6]

2005 yılında Tom ve Jerry serilerinin 65.yıldönümü için Joseph Barbera tarafından özel bir film tasarladı (The KarateGuard) ve bunu Los Angeles sinemalarında 27 Eylül 2005 tarihinde gösterime soktu. Bu Barbera'nın ilk kez tek başına çizip tasarladığı fimdi.
2006 yılının ilk yarısında Tom ve Jerry Masalları Warner Bros. tarafından otuz bölümlük yeni seriler üretmeye başladı. Bunlar ABD ile İngiltere'de The CW ve Boomerang gibi kanallarda gösterime girdi. Bu seriler tıpkı orijinal serilerin konularının benzerini güncel yaşama uyarladı.

Uzun filmleri
1945 yılında Jerry özel efektler yardımıyla Gene Kelly ile birlikte oynatıldı. Bu filmde ünlü animasyon karakteri Jerry dans okulu öğrencisine yardımcı oluyor ve onun ödül almasını sağlıyordu. MGM'nin diğer filmi ise Esther Williams ile Tom ve Jerry'nin her ikisininde oynadığı filmdir. Bu filmde Tom ve Jerry denizaltında kovalamacalarına devam ederken ünlü yüzücü Esther'in bir ahtapot tarafından yakalandığını görürler ve onu kurtarmak için işbirliği yaparlar.

Tom ve Jerry ikilisi 1988 yılında klasik Amerikan animasyonuna saygı amaçlı yapılan bir animasyonda küçük bir bölümde yer aldı.

Alıntıdır:Vikipedi, özgür ansiklopedi

_rainbow_
31-07-08, 14:05
Tv'de hala çıkıyor vaktim boş olurda denk gelirsem izliyorumm :D:D:D

Asaaa
31-07-08, 14:36
Tv'de hala çıkıyor vaktim boş olurda denk gelirsem izliyorumm :D:D:D

hangi kanalda çıkıyo sölermisin tom ve jerry özellikle jerry bende çok severimde:img-wink:

melisa_s
10-08-08, 22:47
Öyle severdim ki, hatta geçen 4 yaşındaki kuzenimle oturup izledik.
Tom beceriksizdi, ama Jerry acımasızdı. O nedenle, Tom'dan yanaydım. Ve hep, "keşke yakalayıp yese şunu..." diye düşünmeden edemezdim... :):)

NîlûferY
07-11-08, 17:34
Ne zaman tvde gorsem illa durup bakarim :img-hyste
Hemde Annemle birlikte :img-hyste
Ikimizde cok seviyoruz, bikmadan defalarca izleyebilirim(z) :)

Riyankaa
07-11-08, 20:32
Ne zaman tvde gorsem illa durup bakarim :img-hyste
Hemde Annemle birlikte :img-hyste
Ikimizde cok seviyoruz, bikmadan defalarca izleyebilirim(z) :)

:img-hyste Nil'üm senle aynı durumdayız. :img-blush
Hiç kaçırmam :)

Hatta bazen tüm aile bile izlediğimiz olur. :img-in_lo

sedos_674
17-11-08, 21:18
hehehehe süper bu yaa

valla seyrettiğin bölümleri bile seyrediom hiç sıkmıo

cedric-hülya
06-02-09, 23:21
tom'a acıdığım çizgi film jerry'i hiç sevmezdim
''hadi tom ye oğlum şunu ye artık''
şu tom jerry'i yutarsa gözlerim açık gitmez :)

pelinibrahim35
06-02-09, 23:33
eskiden cok seviyordum
eglenceli bir cizgi film gercekten
ben tomcuyum:img-hyste

bltszlk
22-02-09, 13:47
Kanal D de var harelde yeni bölümler hersabah izliyorum saat 9.30 da .kanal d yerli dizi tekrar edeceğine çizgi filmler verse ya çocuklar saat 9 da okulda oluyo

NIGHT
30-03-09, 13:06
Tom ve Jerry , Tv izlerken denk geldiğimde oturup izlediğim ender çizgi filmlerden biridir...

Hatta bende kayıtlı videoları bile var ama o kadar eski ki yine eskiler bilir Beta tarzı büyük kasetler vardı..işte onlarda kayıtlı..Çocukken çok izlerdim...

Hey gidi çocukluk günleri hey...

Kadir_Reis
06-04-09, 19:28
Çocukları Yıllarımın Baş Kahramanları,Hala İzlerim,Tıp ki Kemal Sunal'ın Filmleri'ni Binlerce Kez İzlememe Rağmen Aynı Heycanı Taşıyorsam,Her Zaman İzlerim,Ama Tom'a Biraz Acıyorum,Hep Maglub Hep Maglub

Kemal Sunal
08-04-09, 00:04
en sevdiim çizgi filmlerden biri öok güzel valla küçükken hiç kaçırmazdım tv de akşamları şimdi yeni bölümler kanal dde

busrayata
07-05-09, 21:29
hala bi kanalda görsem seve seve izleyebileceğim, bıkmadan sıkılmadan tekrar tekrar gülebileceğim nadir çizgifilmlerden. izlemeyenler cok sey kaybediyo. gerçi hiç izlemeyen var mıdır !?

burockx
09-05-09, 01:49
cartoon network'te yayınlanıyor 6 civarı xD

Irmak12
17-05-09, 12:58
tom ve jerry yi çok seviyorum.:good:
jerry daha çok seviyorum.
tom un hainliklerini hiç sevmiyorum
ikisini çok komik buluyorum

Butterbeer
20-05-09, 01:16
Bu aralar sık sık izliyorum.Tom'a küçükken de acırdım şimdi de acıyorum.:) Zavallı bir türlü amacına ulaşamazdı.Başına hep bir iş gelirdi.Bölümlerin hepsini ezberlemişim, buna rağmen her izlediğimde aynı keyfi alabiliyorum.

Innuendo
24-05-09, 04:20
Ah Jerry ah senin tatlı sempatik tavırlarını görünce öpesim geliyor.. :img-hyste

Tom kovalar Jerry kaçar.. :happy0064:happy0064

kavak.yelleri
11-06-09, 15:54
bu çizgifilme bayılıorummm....:bilmim
ama jeryyyi daha çhokkk sewıorummm....bu arada jeryy de kendine oyun aramak için hep sataşıyorrr tom a....:img-hyste
ama jeryyy çhok tatlı bir fareee....:img-wink:aslında farelerden insanlar çhokk korkar ama....:img-yes:jeryyy gibi bir çizgi karakteri sewmesi çhookkk doğalll....:bilmim:img-wink::img-yes::good::img-hyste:img-hyste:img-hyste

aliasgs
28-06-09, 22:58
jerry m yaa nası bi tatlılıktır o..bi fare bu kadar mı şirin olabilir ya:D
tom u hep mahvederdi zeki faremiz:D hala veriyo CN akşamları tv de bşii olmadıında açıp izlemek gsll oluyo :img-wink:

sinsi_snaqe
20-07-09, 19:10
Eskiden Tom'un Jerry'i yakalayıp yemesini isterdim.Çünkü kovala kovala qına qeldi :img-hyste Ama tabi o zamanlar küçüktük.Görsem sıkılmadan izleyeceğim çizgi filmlerden bi tanesi :img-wink:

_tuna_
23-07-09, 16:09
çok güzel bir çizgifilmdi
çok eğlenirdim onu izlerken ama tom jeryyi yakalayamazdı onun için hep kovalamaca hep kovalamaca insanı sıkıyordu artık görsem bile izlemek fazla içimden gelmiyor

Innuendo
28-07-09, 06:43
http://i858.photobucket.com/albums/ab150/zielray/tom-jerry-01.jpg

http://i385.photobucket.com/albums/oo294/Robbarino/television/Tom_and_Jerry1.jpg

http://i624.photobucket.com/albums/tt329/pawpaw_06_2009/jerry.jpg

FB-Cagla
09-08-09, 02:40
Tom & Jerry :img-in_lo

Cartoon Network' te akşamüstü ve gece tekrarları oluyo ..
Sıkılmadan seve seve , gülerek izliyorumm :img-hyste

hacivatiye
27-09-09, 18:45
Çocukluğumda en sevdiğim çizgi filmdi ve her zaman Jerry'yi daha çok sevmişimdir.:icon_whis
Hala severek izlediğim yegane çizgi film.:good:
Tnt'de de veriyorlar bilginize.:img-wink:

Starstruck
21-01-10, 22:39
Ya tom ve jerry Allah'ım bitiyorum ben bu ikiliye ya
hastasıyım koca kız oldum hala izlerim kaçırmadan :)
Tom'um benim ya bi yakalayamadı Jerry'mi :)

btl.ozdmr
22-01-10, 17:48
ben de çok severim bunları.. :img-wink:
gerçekten çok güzel ve kötü örnek olacak bir şey yok içinde..
diğer çizgi filmelerin çoğunda sihir, büyü, kavga, savaş vb. pek iyi şeyler olamyan konular var..
ama Tom ve Jerry öyle değil :img-yes:

Niçle
26-04-10, 06:34
kötü örnek olacak bir şey yok içinde..

Benim için bi kötü tarafı vardı o da fizik kurallarını hesaba katmadıklarından.. :)

Küçükken ranzanın üst katından şemsiyeyle atladığımda paraşüt gibi yavaş ineceğimi ummuştum ama yere çakılmıştım:img-hyste Ama Tom düşerken şemsiyeyi açıp kurtulmuştu ne bileyim :D

Fırtına-Avcısı
19-06-10, 18:42
Benim için hiç bir zaman eskimeyecek olan bir çizgi film.
50 yaşına da gelsem izlerim hatta gülerim de :img-wink:
Dedem 85 yaşında o bileee izliyorr :)

0k3v1n0
24-10-12, 21:48
http://3.bp.blogspot.com/-F7tgqi3M5Nc/UIZCDvKgJhI/AAAAAAAAP0w/U--ONaxUf78/s1600/tumblr_mcaur1itIx1qf244ho1_1280.jpg

Tom ve Jerry kupaları. :img-in_lo

http://yolunneresindeyim.blogspot.com/2012/10/airport-walk-nagoya.html#comment-form Alıntıdır.

0k3v1n0
12-02-13, 17:45
Tom ve Jerry'nin yayınlanan televizyon programları.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/5a/Tom_Jerry_Show.jpg - (ABC, 1975)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b5/Tom_and_jerry_comedy_show_title.jpg - (CBS, 1980–1982)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a6/Tom%26JerryKidsShowLogo.png - (FOX, 1990–1994)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b0/Tomandjerrytales.jpg - (The CW, Cartoon Network, 2006-2008)

-The Tom and Jerry Show (Cartoon Network, 2013)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/4d/Xmascandycane.jpg-Jerry Mouse. :happy0064

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/76/Dangerous_When_Wet.JPG - Dangerous When Wet (1953), müzikal film

0k3v1n0
12-02-13, 17:53
http://www.cicicee.com/images/cocuk-dergileri/bugs-bunny-sub13-k.jpg

''Bugs Bunny Oyun'' dergisinin Şubat 2013 ayı kapağı.

http://www.cicicee.com/images/cocuk-dergileri/tom-jerry-oc13-k.jpg

''Tom ve Jerry'' dergisinin Ocak 2013 ayı kapağı.

http://kapak.netkitap.com/075bk/T/tom_ve_jerry_sayi____aylik_bulmaca_ve_cizgi_oyku_d ergisi_2009_11_10.jpg

Epsilon Yayınevi'nde çıkan bir dergileri..

http://www.yumurcakdunyasi.gen.tr/973985808-1961-large/tom-ve-jerry-boyama-kitabi-ekiller.jpg

Boyama kitabı.

http://adm.paninionline.com/uplImg/global/img/ttoje001_extra.jpg

Tom ve Jerry dergisinin bir sayısı.

http://www.oyunoynatr.org/wp-content/uploads/2012/05/Tom-ve-Jerry-300x240.jpg

Tom ve Jerry'nin bir flash oyunundan kesit..

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/8/8f/Love_That_Pup2.JPG

Spike ve Tyke.

ardaer
16-03-13, 20:08
Ne zaman izlemeye başladığımı hatırlamıyorum bile...:img-hyste
galiba hep vardı.:happy0064
Tom'un inanılmaz planlarına bayılırdım...
hala gülerim izlerken rastlayınca... :happy0064