Arama 
ÜYE OL  |  Kayıp Şifre  |  Aktivasyon   
Ana Sayfa  |  Forum  |  Haberler  |  Video  |  Diziler  |  Fotoğraf Galerisi  |  Biyografi  |  Gruplar  |  Ratingler

Geri Git   DiziFilm.com Forum > Yerli DiziFilmler > Muhteşem Yüzyıl

Kapalı Konu

Muhteşem Yüzyıl kategorisinde Muhteşem Yüzyıl - Bölüm Yorumları konusunu görüntülemektesiniz.

Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-12-13, 09:55   #331
trueblue
Yönetmen

trueblue kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 02.02.2005
trueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond repute

Alıntı:
LANTERNE tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ne yazik ki sana katilmiyorum TRUEBLUE. Osmanli Imparatorlugu ve Hanedanligi acisindan bakildiginda 'Muhtesem' olan birsey kalmamisti 1600 yillarin basina kadar. Koskoca imparatorluk duruyor hatta geriliyordu ki bir cok ciddi ve saygin tarihciler, duraklama donemini Suleyman'in hukumdarligi zamaninda baslatir.

Muhtesem Yuzyil'in 3. sezon 6-7'lere dusen reytinginin nedeni Sehzadeler Sehzadesi Mustafa karakteri ile ilgisi yok cunku adamin adi vardi kendi yoktu neredeyse o bolumlerde. Sahnesi dakika bile surmuyordu; saniyelere gecistiriliyordu neredeyse...

Yine gecen sezon en cok reyting alan bolumu kendisinin Suleyman ile sahnesinin vuruculugundan dolayidir ki sevgili gzmfe111 bunlarin hepsini cok guzel aciklamis yorumunda.

Sevgili Lanterne, Osmanlı Devleti II. Selim devrinde Sokullu Mehmed Paşa'nın ölümü ile Duraklama Devrine girdi. Bu konu çok açık. Ama görünürde Osmanlı yine eski ihtişamı ile duruyor gibiydi. Tabii içten içe çürüme başlamıştı, bunu tartışmaya bile gerek yok. Osmanlı son genişlemesini III. Mehmed devrinde 1596 Haçova Savaşı ile yaptı. Bu zoraki bir zaferdi. Çünkü savaşı kazanabilmek için tüm lojistik hizmetlere bakanların örneğin : at bakıcılarının odunlarla, ahçıların bile satırlar, kepçelerle saldırdıkları anlatılır. III. Mehmed Kanuni'den sonra sefere çıkan ilk padişahtır ki I. Süleyman'ın torununun çocuğu olduğunu düşünürsek, Osmanlının duraklamasının şaşmamak lazım. Hatta ben 20. yüzyıla kadar dayanmasına bile şaşırıyorum.

Benim Muhteşem Yüzyıl'dan kastım 16. yüzyıl'ın Osmanlı için Muhteşem diye tasvir edilmesinden ve dizinin adına bakarak öyle demiştim.

Şehzade Mustafa'nın dizide hep pasif tutulmasına, ona doğru dürüst bir partner getirilememesine, Mehmet Günsur gibi iyi bir oyuncunun saçma sapan repliklerle bunca zaman oynatılmasına bende karşıyım. Bunu defalarca yazdık ama sakalımız yok ki senariste derdimizi anlatalım. Bir kadın olarak sakal bırakmama imkansız olduğu kadar senaristi ikna etmemizde imkansızdı.

Muhteşem Yüzyıl'ın ana çatışma konusu Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra kimin padişah olacağı ve veliaht olan Şehzade Mustafa'nın padişah olmasını önlemek için Hürrem Sultan ile ekürisi Rüstem Paşa'nın çevirdiği entrikalarıdır.

Şehzade Mustafa'nın katlinden sonra çatışma Bayezid ile Selim'in taht kavgasına dönecek ama bu durum entrikadan çıkıp aleni savaş halini alacağından Şehzade Mustafa kadar uzun süre sündürülebilir mi ve izleyici bu konuyu izlemek ister mi esas sorun o. Aras Bulut İynemli'nin Şehzade Mustafa olması Şehzade Bayezid'e karizma katıyor. Bu nedenle ilgi çekmesi ihtimali var. Ama bir sezon boyunca Şehzade Bayezid ile Şehzade Selim'in taht kavgası ile geçer mi? Hem bir de senaristin Süleyman'ı her şeyden aklama kaygısı var ki bu durumda tüm suçu ya Şehzade Selim'in ya da Şehzade Bayezid'in üzerine yıkması gerekecek. Şehzade Selim'e yıksa Merve Boloğur hayranları kıyameti koparır. Şehzade Bayezid'in üzerine yıksa elde kalan en karizmatik şehzadeyi harcamış olur.Zor bir ikilem.

Genelde senarist Yılmaz Şahin'i çok eleştirsem de bu bölüm Şehzade Mustafa'nın ele alışına çok memnun oldum. Olayları evirdi çevirdi tarihteki Şehzade Mustafa ile kurgudaki Şehzade Mustafa'yı aynı düzleme getirdi. Çünkü Mustafa ardına tüm yeniçeriyi almışken, babasının korkularını, Hürrem ile Rüstem'in iddialarını gerçeğe çevirmeye kalkmadı. Şehzade Mustafa'nın onurlu, babasına atasına saygılı, yiğit biri insan olduğunu ortaya koydu. Tabii tam tersini yapsa şimdi onu topa tutuyor olurduk. Hatta durumu 2. Dünya Savaşındaki bombardımana tutulmuş Berlin'in halinden beter olurdu. Ama o başka.

Süleyman'ın en büyük korkusu Babasına Yavuz Sultan Selim'e çok benzeyen oğlunun onu tahttan indireceği idi. Ayrıca zavallı ana (?) (!) Hürrem'in kızı Mihrimah'a durmadan yineleyerek beynini yıkadığı gibi Şehzade Mustafa'nın tahta çıkmak için her şeyi yapmayacağı, erkek kardeşlerini katlettirmeyeceği gösterilmiş oldu. Onun yerine Şehzade Mustafa Hürrem'in oğlu olan Cihangir'e sarıldı. Hem Süleyman'a, hem Hürrem ile Mihrimah'a kapak olacak bir davranış oldu. Şehzade Mustafa tüm yeni çeri ve halkın desteğini almışken tahta çıkmaya kalkışmadı. Hatta bunun imasını bile yapmadı. Aslanım Şehzade Mustafa'm.
Eski 12-12-13, 11:08   #332
jasmin-001
Oyuncu

jasmin-001 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 04.03.2008
jasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond repute

Mustafaaaaa adamın isyan etme sınırına dayanması bile nasıl asil nasıl karizma oyh oyhhh!
Kalite vallahi kalite.Çok güzeldi bölüm bol bol Mustafa izledik biliyorduk ki isyan falan etmeyecekti ama bunu bilerek izledik merakla.Çok iyiydi sahneler bayıldım.

Engin son bölümlerde resmen donuktu üzerinde bir ölü toprağı vardı yani bariz.Bu bölümde biraz toparlanma vardı.Selim'in yazılış şeklide biraz böyle anılıyorum ama hep aynı ifade sıktı yani umarım ilk bölümlerdeki haline döner en kısa zamanda...

Selim demişken ölmüş ağlayanı yok resmen.Ay nurbanu olmasa adam dünyada olmayacak vallahi.Kız bunu uzak tutmaya çalışıyor çabalıyor ama yok adamın içinde yok yine gitti buldu içecek delik.

O olay da çok saçma kadın nasıl da öyle eve atma meraklısı gibi çıktı.Ayrıca Dilşah nereden biliyor şehsadenin oraya bir kadına içmeye gittiğini falan ne alaka?
Kadın zaten resmen berbat çok mu aradınız?Gitsin bir an önce!

En komiği de Fatma'nın Mihrimaha yeni aşk arayışına girmesi oldu.Amacı belli Rüstemi silmek.Gerçi Mihrimah buz dolabı misali olduğu için kime ne kadar yazılır orası da ayrı konu ya neyse!

Son sahne de çok başarılı olmuştu,bravo.

Su yeşili elbiseyi kim giydirmiş dikmiş nurbanuya getirsinler alnından öpeceğim.Harika bir renk,çok yakışmıştı.
Eski 12-12-13, 12:17   #333
gzmfe111
Asistan

gzmfe111 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 26.04.2006
gzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond repute

Alıntı:
Lapsus Calami tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Açıkcası dizinin bir sezon daha sürme ihtimali hiç güzel degil. ha sezon sonu hürremin ölümüyle sonlandırsalar, yeni sezonda iki sehzadenin catısmasi ile gecse ve finalde de suleymanın ölümü ile sonlansa dizi bilemiyorum nasıl gecer o sezon. O halde bile gereksiz bir sekilde uzamıs olur dizi çunku zaman bakımından zaten çok kısa bir süreyi anlatmış olacak koca bir sezon, ne gerek var buna.

yok yeni sezon selimin sultan olması ile başlasa nurbanu ve selim odakli bir sezon olsa belki ardından safiye sultan dönemi ile birlikte güzel bir sezon gecebilir ama ona bile ne gerek var artık. Sonucta 4 sezon yeter yani.
Şöyle bişey var, bu sezona 22 sene sığdırılmaya çalışıyor şuan. O yüzden bazı olaylar duygusuz ve yüzeysel işleniyor.
ilk iki sezonda 14 sene,
3.sezonda 9 sene anlatıldı.

Asıl şimdi 22 seneyi bi sezona sığdırmaya çalışmak saçmalık ötesi.

Bu tarz yapımlarda iş padişah rolünde bitiyor. Örnek vermek gibi olucak ama mesela Fatih dizisinin tutmama sebebi kesinlikle başrol oyuncusundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Padişah demirbaştır.

Halit Ergenç'ten sonra o mevkiiye Engin Öztürk olmaz malesef. Tecrübesiz ve yetersiz olmasından ötürü dizinin bütününe ağırlığına koyamaz. Ben EnginÖztürk'ü FSN'den beri takip ederim, çok da severim. ama bi Halit değil.
Başka bi dizinin başrolünde olabilir ama padişah olarak hayır. Şehzade rolünde gayet başarılı.

Hürrem'in ölümüyle de bitiremezler sezonu, çünkü her ne kadar aşk meşk kalmamış olsa da bu dizi hala Aşk-ı derun adı altında. Yani Hürrem'siz yeni sezona başlamazlar. Hürrem'in ölümü 5.sezonda uzun bölümlerce anlatılabilir bi malzeme.

Mustafa ve Cihangir'in ölümü şöyle mayıs gibi olsa.. Kara Ahmed Paşa'nın sadrazamlığı daha sonra idamı ve 1555'te Rüstem'in tekrar sadrazam olması. Sezon finali. Bence gayet mantıklı olabilirdi!
Hem o zaman Mahidevran,Mihrünnisa,Fatma,Atmaca,Yavuz gibi bi çok karakter de çıkmış olacak..
Eski 12-12-13, 12:51   #334
LANTERNE
Banned

Giriş Tarihi: 16.10.2010
LANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond repute

Alıntı:
trueblue tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sevgili Lanterne, Osmanlı Devleti II. Selim devrinde Sokullu Mehmed Paşa'nın ölümü ile Duraklama Devrine girdi. Bu konu çok açık. Ama görünürde Osmanlı yine eski ihtişamı ile duruyor gibiydi. Tabii içten içe çürüme başlamıştı, bunu tartışmaya bile gerek yok. Osmanlı son genişlemesini III. Mehmed devrinde 1596 Haçova Savaşı ile yaptı. Bu zoraki bir zaferdi. Çünkü savaşı kazanabilmek için tüm lojistik hizmetlere bakanların örneğin : at bakıcılarının odunlarla, ahçıların bile satırlar, kepçelerle saldırdıkları anlatılır. III. Mehmed Kanuni'den sonra sefere çıkan ilk padişahtır ki I. Süleyman'ın torununun çocuğu olduğunu düşünürsek, Osmanlının duraklamasının şaşmamak lazım. Hatta ben 20. yüzyıla kadar dayanmasına bile şaşırıyorum.

Benim Muhteşem Yüzyıl'dan kastım 16. yüzyıl'ın Osmanlı için Muhteşem diye tasvir edilmesinden ve dizinin adına bakarak öyle demiştim.

Şehzade Mustafa'nın dizide hep pasif tutulmasına, ona doğru dürüst bir partner getirilememesine, Mehmet Günsur gibi iyi bir oyuncunun saçma sapan repliklerle bunca zaman oynatılmasına bende karşıyım. Bunu defalarca yazdık ama sakalımız yok ki senariste derdimizi anlatalım. Bir kadın olarak sakal bırakmama imkansız olduğu kadar senaristi ikna etmemizde imkansızdı.

Muhteşem Yüzyıl'ın ana çatışma konusu Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra kimin padişah olacağı ve veliaht olan Şehzade Mustafa'nın padişah olmasını önlemek için Hürrem Sultan ile ekürisi Rüstem Paşa'nın çevirdiği entrikalarıdır.

Şehzade Mustafa'nın katlinden sonra çatışma Bayezid ile Selim'in taht kavgasına dönecek ama bu durum entrikadan çıkıp aleni savaş halini alacağından Şehzade Mustafa kadar uzun süre sündürülebilir mi ve izleyici bu konuyu izlemek ister mi esas sorun o. Aras Bulut İynemli'nin Şehzade Mustafa olması Şehzade Bayezid'e karizma katıyor. Bu nedenle ilgi çekmesi ihtimali var. Ama bir sezon boyunca Şehzade Bayezid ile Şehzade Selim'in taht kavgası ile geçer mi? Hem bir de senaristin Süleyman'ı her şeyden aklama kaygısı var ki bu durumda tüm suçu ya Şehzade Selim'in ya da Şehzade Bayezid'in üzerine yıkması gerekecek. Şehzade Selim'e yıksa Merve Boloğur hayranları kıyameti koparır. Şehzade Bayezid'in üzerine yıksa elde kalan en karizmatik şehzadeyi harcamış olur.Zor bir ikilem.

Genelde senarist Yılmaz Şahin'i çok eleştirsem de bu bölüm Şehzade Mustafa'nın ele alışına çok memnun oldum. Olayları evirdi çevirdi tarihteki Şehzade Mustafa ile kurgudaki Şehzade Mustafa'yı aynı düzleme getirdi. Çünkü Mustafa ardına tüm yeniçeriyi almışken, babasının korkularını, Hürrem ile Rüstem'in iddialarını gerçeğe çevirmeye kalkmadı. Şehzade Mustafa'nın onurlu, babasına atasına saygılı, yiğit biri insan olduğunu ortaya koydu. Tabii tam tersini yapsa şimdi onu topa tutuyor olurduk. Hatta durumu 2. Dünya Savaşındaki bombardımana tutulmuş Berlin'in halinden beter olurdu. Ama o başka.

Süleyman'ın en büyük korkusu Babasına Yavuz Sultan Selim'e çok benzeyen oğlunun onu tahttan indireceği idi. Ayrıca zavallı ana (?) (!) Hürrem'in kızı Mihrimah'a durmadan yineleyerek beynini yıkadığı gibi Şehzade Mustafa'nın tahta çıkmak için her şeyi yapmayacağı, erkek kardeşlerini katlettirmeyeceği gösterilmiş oldu. Onun yerine Şehzade Mustafa Hürrem'in oğlu olan Cihangir'e sarıldı. Hem Süleyman'a, hem Hürrem ile Mihrimah'a kapak olacak bir davranış oldu. Şehzade Mustafa tüm yeni çeri ve halkın desteğini almışken tahta çıkmaya kalkışmadı. Hatta bunun imasını bile yapmadı. Aslanım Şehzade Mustafa'm.

Sokullu Mehmed Pasa, kayinpederi II.Selim'i gommustu....

Kayinbiraderi III.Murad'in cok bilmis hatunu Safiye Sultan tarafindan oldurulduge inanilir diye biliyorum ki ben bu adami da hic sevmem; Sehzadeler Sehzadesi Mustafa'min katledilmesindeki perde arkasinda olan guc olduguna tum kalbimle inanirim.

Avrupa ve Amerikali bir cok Turkolog tarihciler gercek duraklamanin Suleyman'in hukumdarligi sirasinda basladigini dusunduklerini dile getirirler.
LANTERNE Çevrimdışı  
Eski 12-12-13, 13:05   #335
negisssss
Yönetmen

negisssss kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 05.07.2006
negisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond repute

Alıntı:
JADE2010 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aslinda dizi sezonlarca devam etsin isterdim;bu yuzyilda kadinlar saltanati baslamis ve osmanli yavas yavas duraklama donemine girmis bolca dram iceriyor..Ne varki Yapimci galiba buna sicak bakmiyor, kendisi Suleymanin olumuyle diziyi bitirme derdinde..

Selim doneminden bir sezon cikacagina inanmiyorum, tabi senarist isterse cikartir Nurbanuyuda Hurrem gibi kadinlarla catismaya sokabilir ama buda zor..zira Nurbanun Hurrem gibi etkisi yoktu siyasette diye biliyorum, Nurbanun Sah, Hatice ve Fatma Sultan gibi Dusmanlari yoktu(gerci Hurreminkide hayali ya neyse)bir tek bir kac yil Mihrimah vardi ama Mihrimahin mutlak gucu vardi yani bir nevi Valide Sultan gibiydi orda catisma cikmaz/
.................................................. ..............
Nuranu Sultan ve Safiye Sultan arasi catisma vardi diye biliyorum iste ordan catisma cikar ama buda sezonu kurtarmaz, Selimin donemi babasi Suleyman gibi bol dram icermiyor, Selim ne ogullariyla catismi ne nede idam ettirmis.Selimin Pargali Ibrahimide yok (ki Pargalinin yukselis ve idama giden yoluda bu dizinin en unemli hikayalerinden)bunun yani sira bir kac cok renkli ve unemli tarihi sahsiyetler yok..
Selim Suleyman gibide sefer cikmazdi

Selimin donmide babasinin yarisi bile degildi yani az kaldi tahta..

.....

Bu bolumu cok begendim ama tabi reyting ve basariyi sadece Mustafaya baglayamayiz ..basari basta senaryo ve ekibin(basta Halite Ergenc, Mehmet ve Ozan beyler olmak uzere oyuncularimiz harikalar kadin ve erkegiyle hepsinin emeklerine saglik) isidir bence.her ne kadar bazi izleyiciler "Meryem giderse dizi coker" desede bence tam tersi ,bana sorsaniz gecen sezon sonlari reyting dususunun en buyuk sebei asiri dozda Hurrem izlememizdi(ki zaten Meryemde bu kadar agir rol dagilimna dayanamadi), hurrem oldumu, kacrlidimi, surgun edildi, dayak atildi ,buyu yapildi falan filan..

bir diger etkende Ibrahim gibi efsanevi bir karakterin gidisydi, ve bir diger sebebide Mustafanin yok sayilmasi ve digeride sahzadelerin bir turlu genclik cagina gelememesi..

sanirim simdi 47 senesindeyiz ortada hala Selimin kizi yok, yakinda Sokulluyla evlenecek haberi olsun

Fatma Sultanin Kara Ahmet pasai nerde

Mihrimah Sultan yasak asklar icine sokulmasini bir turlu anlamiyorum, yazdiniz Padisahin kizi kolayca yasak askmi yasicakti..Elkas Mirzanin bahceye gelmesi ve onla goz goze gelmesi faciadi, bence ters kose olalim ve Elkas fatmaya asik olsun .Hep dedim yine diycem ben Mihrimah Rustem yakinlasmasini 4 gozle bekliyorum hani hic bir seyde olmasin sarilssinlar yeter

Selimin yeni gozdesi neydi allah askina madem illa ask yasatacaksiniz yeni cariye getirin..saka gibi.

Mahidevran Sultan ve Gulfem hatunu daha fazla gormek isterim iki eski karakterler gormekte fayda var..

Atmacanin hikayesi neydi lan kendisi gibi gereksizdi

Cihangirin yaptiklari beni soke ugratti

Huricihan kara melegemi bagladi yoksa benmi yanlis anladim

kisa kisa devam ediyirm,,kendi twitterde zanettim bir ara

Hurrem Sultan bu bolum pek etkili degildi keyfim yerinde

Rustem Pasa en sevdigim sahsiyetti sen olume goturecek en unemli etkenlerdensin ama seni izlemeyi seviyorumtama sakin olun lutfen sustum
kayiplar araniyor!!!

Sehzade Mehmedin kizindan haberi olan varmi?
Mustafa senin Ayse hatundan bir kizin var kendisi ve anneleri nerdeler

Nurbanu ve Selim , kizin nerde hani onu bir kac yil icinde Sokulluya vereceksiniz ve Sokulluda Selim Padisahlik yolunda destekleyecek

....................

Gercekten bilgim yok diye soruyorum

Cihangirin rahatsizligi onun cariyelerle munasebet kurmasina engelmi? neden hic careyelerle izlemiyoruz..tama icimiz disimiz Harem ama herkese varda Cihangir neden ask yok

last but not least

Atmaca hani Muhrunisaya asik oldu eee be adam madem gul gibi Karin ve ogul oldu ne ara onlarin acisi unutup asik oldun..

...

İşte o kadar doğru ki elimizde Yılmaz varken ne mümkün!Ama istenilirse yapılır ki ben istemem şahsen.
Benim demek istediğimi aslında sizde çok güzel ifade etmişsiniz o dönemde olaylar bu dönemdeki gibi olamayacağından Yılmaz yine olayları kafasına göre kurgulardı haha bu konu da hem fikiriz sanırım.Adam türünün tek örneği.

Yorumunuza şapka çıkararak bende bölüm yorumunu yapayım bu vesile ile o zaman;

Öncelikle ben bu bölümü hiç beğenmeyeceğiz diye düşünürken bu sezonun ilk bölümü kadar harika bir bölüm izledik bence dün. Pişman oldum yani evet kabul ediyorum sövdüğüm için. Ama nasıl olsa eninde sonunda sövecek malzeme çıkıyor ben ne yapayım.
Mustafa ve Süleyman sahneleri on numara beş yıldızdı iki oyuncuya da kocaman alkışlar. Devleşiyorlar resmen bayılıyorum bu baba oğul çatışmalarına.
Bölümün en iyi sahneleriydi laf yok söz yok.

Hürrem’in Kütahya’da olması bu bölüm daha iyi oldu. Hem fazla ön planda olmadı hem de olaylara gerektiği kadar dâhil edilmişti hoşuma gitti.
Yalnız Hürrem’in gelini Rana ile bir sorunu mu var farkındaysanız fazla soğuk ve mesafeliydi ona karşı zaten koptum çıkışınca “zaten derdim başımdan aşmış bir de senin dertlerini mi dinleyeceğim.!”
Huricihan’a bakın siz annesinden beter çıktı ya la. Ben bu kızın Beyazıt’a olan hislerine hiç inanmıyorum ya bende mi sorun var nedir! Beyazıt zaten kafasız olduğunu kanıtlamış oldu bu bölüm nikâhı da kıydı başı göğe ermiştir.
Belirtmeden edemeyeceğim Vahiden Perçin bu bölüm ne kadar asildi tanrım!

Selim adama bak ya “Dilşah'a masajını yaptırıyor, bu bölümdeki kartaloz kadından içki ihtiyacını gideriyor, Nurbanu’yu seviyor mu ne yapıyor onu da anlayamadım zaten ona desen yok gün ışığım yok ışık saçan kadınım falan. Ay nasıl yapay durdu Selim ya o sözler sende Allah aşkına bir bölüm dayanamadın töbe etmişmiş.
Yazık vallahi Nurbanu o kadar laf döktü sonuç yine hüsran, düzelmez bu!

Bu bölümdeki yeni kıyafete hasta oldum kesinlikle Nurbişin ne güzel renkti öyle işte böyle

Çok merak ediyorum Allah aşkınıza hangi hayal ürünü ile yazıldı bu bölümde Eftelya.Yok ormanda tek kalıyormuş da bilmem ne!Konuşması desen ayrı bir olay zaten!
Yılan Dilşah nereden biliyor bunları yok artık daha neler be!
Yakalanacak orada Selim sanırım hırt!

Tabi ki bölümün olayı kaç bölüm sonra o dudakların birleşmesi oldu sonunda çok şükür allahıma!

Süleyman’ın oğlunun ölümünü gözlerinde görmesi ne güzel düşünülmüştü.

Son olarak tarihte adı sanı olmayan nikahları da kıydık bir tek NurSel kaldı Yılmazcım Selimi önce bir yont ondan sonra hayatım teşekkürler.

Edit:esmehan ile sokullu falan yazmayacak yılmaz sanırım daha orta da yok ayol kaç yaşında verecekler kızı
Eski 12-12-13, 13:31   #336
Gizem Leyla
Banned

Giriş Tarihi: 18.11.2006
Gizem Leyla has a reputation beyond reputeGizem Leyla has a reputation beyond reputeGizem Leyla has a reputation beyond reputeGizem Leyla has a reputation beyond reputeGizem Leyla has a reputation beyond reputeGizem Leyla has a reputation beyond reputeGizem Leyla has a reputation beyond reputeGizem Leyla has a reputation beyond reputeGizem Leyla has a reputation beyond reputeGizem Leyla has a reputation beyond reputeGizem Leyla has a reputation beyond repute

Yorumuma dizinin eleştirisiyle başlayayım. Mihrimah'a yeni aşkı nerden yazıyosunuz anlamıyorum. Ne gereği var yani? Yanında kapı gibi Rüstem'i var. Ama ben biliyorum, diğer karakterlerde çapkın erkek-aşık kadın hikayesi üzerinden gittiğinden RüsteMihrimah'ta tam tersi izleniyor. Birbirlerine aşkları yazılsa çok sempatik olacak bu iki karakter, birinin sinsilikleri diğerinin soğukluklarıyla iticileştiriliyor. Ya madem Mihrimah'ı böyle "kavuşamayan aşık" rollerinde yazmak istiyosunuz Bali Bey gitti zaten geçmiş olsun, Taşrıcalı'yla falan karşılaşsın eski aşkı depreşsin bu olsun yani. Şah Tahmasp'ın kardeşi falan nedir? Fatma Sultan da iyice Esra Erol rolünde oldu ha!

Selim'in harem dışı aşkı, diğer şehzadelerinki gibi ilgi çekici ama fazla uzamasın lütfen. Nurbanu'nun kıskançlıkları falan tamam, ama iş kadını öldürtemeye kadar gider, bunlar görmek istediğimiz şeyler değil. Ayrıca kadının aksanı çok kötü. Rum aksanının bu kadar kötü olduğunu düşünmüyordum. Resmen atlamak istiyo insan o sahneleri.

Bölümle ilgili en beğendiğim şey atmaca'nın geçmişiydi. Zaten adam zavallıcık Kurtlar Vadisivari bir işkenceye maruz kalıyor. Bir yerde "Sonunu düşünen kahraman olamaz aslanım!" diye Zal'a kafa atmasını bekledim o derece. Ama Mustafa'ya olan sadakatinin yansıtılması ve geçmişinin "Mihrünnisa'dan ibaret" olmaması iyi ayrıntılardı. Sarp Akkaya da döktürmüştü. Halit ve daha niceleri gibi diziyi götüren bir oyunculuk diyorum.

Cihangir'e başta çok sevinip, onun Selim ve Beyazıt'tan daha işe yarar bir şehzade olduğunu düşünsem, sezon başladığından ve hatta geçen sezonki çocukluk zamanlarından beri zekasıyla takdirimi kazansa da onun için "Hürrem ve Mustafa ikilemine düştü" saçmalığı yazılarak ayıp edildi yani. Cihangir her zaman abisini desteklemiştir ve onu diğer şehzadelerden daha çok sevmiştir -her ne kadar dizide Beyazıtla da iyi bir ilişki içinde olduğu gösterilse ve ben bundan hiç rahatsızlık duymasam da- bu bölümün fiyaskosuydu diyebilirim.

Bu noktada Mihri'nin gıcıklığını da belirtmek gerekir diye düşünüyorum. Bu kız koskoca Süleyman'ın kızı. Önemli bir zatın karısı. Neden hala bu annesine aşık haller? Dünyayı annesinden ibaret sanıyor.

onun dışında sevdiğim bir sahne ise Huricihan'ın Hürrem'e kafa tutuşuydu. Pargalı & Hatice konusunu açması ondan beklenilir bir şeydi bence, bu nedenle haksız değildi. Amacının Hürrem'den intikam almak olduğunu sanmıyorum. Ama gerçekten Hürrem'in "herkesi ezip geçebileceğini" düşünen hallerine en iyi cevabı Huricihan verdi. Tek sorun, o sahnede sesinin her zamanki gibi melek gibi çıkmasıydı. Annesi gibi bir havaya girebilirdi. Huricihan'ın illa da Selma'nın bütün sahnelerini izleyip ona göre oynaması gerekmiyor ama o sahne için en az Vahide kadar sinirli bir mizaca bürünmesi çok daha yerinde oludru bana göre.

Bence Huricihan etkili bir karakter, Beyazıt meselesinin sadece onun üzerinden yürümesini sevmesem de bize diğer karakterlerin önemini hatırlatıyor. Hümaşah Sultan , Mustafa'nın kızı falan bunlar nerdeyse çıksın ve Huricihan gibi melek yüzlü ve iyi rol yapabilen birileri olursa sevinirim. Bir de gereksiz aşk hikayelerine karıştırılmasınlar o kadar. Şimdi de onların Cihangir'le aşk hikayeleri olması beni şaşırtmaz zira.

Dizide favori karakterim, tarihte de olduğu gibi Sokullu Mehmet Paşa'dır. Bir an Rüstem'in ipini çekecek sandım ama yine paçayı yırttı Rüstem... Ama bu Sokullu'yla 5. sezon/yeni dizi devam etmez diye düşünüyorum. Sokullu için gerçek bir oyuncuya ihtiyaç var. Hali hazırda oyuncumuzu eleştirmiyorum veya "keşke daha tanınan bir oyuncu olsaydı" demiyorum. Bence oyuncumuz kendini kanıtlayamadı o kadar. O da normal çünkü Sokullu'nun Süleyman döneminde bir etkisi yok zaten, o Selim ve Murat sırasında kendini göstericek.

Bir de bir arkadaşımız Ci,hangir'in neden haremi yok diye sormuş tarihte de olmadığını biliyorum. Hastalığı ve zihinsel durumu nedeniyle. Dizide şehzadelerin en akıllısı gösteriliyor -öz kardeşleri arasında diyelim- ama tarihteki Cihangir Deli İbrahim gibi bir durum yaşadı diye biliyorum . Lütfen "Deli İbrahim'in sadece lakabı deliydi" gibi yorumlar gelmesin çünkü ben bütün yorumlarımı ortalama tarih bilgisiyle yapıyorum fark ettiğiniz üzere. Lise tarih bilgilerimle yani. Belki Sokullu bana bu kadar övülerek anlatılmasa, belki Safiye Sultan'cığımın ne kadar asil ve güçlü bir sultan olduğunu okumasam, belki Cihangir'i veya Deli İbrahim'i tarih hocam bana o şekilde anlatmasa ben bunları söylüyor olmayacaktım.

Ve dizinin 5.sezonu/yeni dizi olayına dönücek olursak. Az biraz destekliyorum. Çünkü NurSel ilişkisinin Selim!in çapkınlıkları üzerinden yürüyeceğini biliyorum. Ve Selim'in iktidarı anlatılırsa , o çok itilaflı ölüm olayını da Yılmaz'ımız nasıl yansıtacak onu bilmiyorum. Bunun dışında, dediğim gibi şimdiki oyuncularla olmaz. Yeni bir Sokullu, yeni bir Selim, yeni bir Nurbanu şart. Sokullu'yu açıklamıştım, Engin bir şehzade olarak harika ama padişah olarak... Nurbanu da öyle. Güçlü bir oyuncu değil maalesef. Şimdi şöyle bir durum var diziyi sadece Nurbanu için izleyenlerimiz var, onlar hem tarihteki Nurbanu'yu seviyor hem de Merve Boluğur'u. Ben sadece Merve'yi severim, bu yüzden arada Nurbanu'ya laf sokuyorsam tarihteki Nurbanu sebebiyledir. O yüzden ben illa Nurbanu-Merve'yle devam etsin demiyorum. Bu dizi 4 yıl önce de 4 sezonluk planlandı, şimdi de "son dem" denildi. Bu fikrin değiştirilmesi ve seyircilerin kandırılmasını istemiyorum. Bu dizi çok sansasyonel de oldu, Meral Hanım öldüğünde bitecek dendi, başbakanın isteğiyle bitecek dendi, Ozan Güven bitecek dedi, Meryem Uzerli ayrıldı çoğunluk diziyi bıraktı... Ama sonuçta devam ediyor dizi. Ve gereksiz pek çok olay yaşanıyor. Hürrem'in daha gölgede olduğu, daha önemli olayların işlendiği bir son sezon istiyorum ben. Süleyman ölür muhteşem devir biter. Yeni bir dizi çekilecek ve Sarı Selim anlatılacak ise de bu, Muhteşem kadar tesirli olmaz bence. MervEngin nereye kadar çünkü. Eğer öyle bir durum olacaksa da temennim, (dediğim gibi az buçuk destekliyorum) Sarı Selim'i Serhat Özcan'ın oynaması. Sultanlar Sultanı Safiye Sultan'ın yetenekli bir genç, güzel, sarışın kızın canlandırması. Aklımdan geçen isim Eda Ece, ki o da sarışın olması itibariyle aklımda ve Safiye'nin gençliğinden bahsediyorum, o yüzden tecrübesiz bir oyuncu sırıtmayacaktır ve Eda da o kadar yeteneksiz değil diye düşünüyorum. Ve son olarak Sokullu'nun daha iyi biri tarafından canlandırılması, önerim yok.

Tekrar Sokullu lafı geçmişken, İsmihan bir an önce gelsin ve lütfen Hatice ya da Mihrimah konumunda bir hanım sultan olmasın. Rüstem'in küçüklüğünde Mihri'yi kurtarması gibi Sokullu'nun da küçük İsmi'yle bir araya gelmesi gibi ufak ayrıntılar seyirciye yetecektir. Fazla uzamasın ve bu dizi bu sezonda bitsin. Devam edecekse/yeni bir dizi olacaksa da Fatih sendromunun yaşanmaması için önerilerimi ben sundum zaten üst paragrafta.İyi yorumlar arkadaşlar...

Edit: Çok uzun yorum yazdığım için fazlasıyla imla hataları ve anlam düşüklğü var, onları mazur görün. Elimden geldiği kadar düzeltmeye çalıştım...
Gizem Leyla Çevrimdışı  
Eski 12-12-13, 13:38   #337
nelke
Yönetmen

nelke kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 17.03.2008
nelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond repute

Halit ve Mehmet muhtesem oyuncular nokta.MY ayakta saklayan oyuncular.Karsilikli sahnelerini nefessiz izliyorum .

Bu haftaki reytingler cok iyi gelmis
nelke Çevrimdışı  
Eski 12-12-13, 13:56   #338
gzmfe111
Asistan

gzmfe111 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 26.04.2006
gzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond repute

Sevgili Gizem Leyla;

Cihangir konusunda yanlışınız var. Cihangir zihinsel engelli değildi kesinlikle. Sadece fiziksel rahatsızlıkları vardı. Kamburunun dışında zayıf bi bünyeye sahipti. Ve hep abilerinin arkasında kalması, taht için uygun görülmemesi, sarayın duvarları arasında adeta hapis edilmesi(hasta olduğu için Hürrem ve Süleyman Cihangir'i yanlarından ayırmak istememiş, hatta Hürrem'in hiç bi oğluyla sancağa gitmemesinin sebebi Cihangir'i yalnız bırakmaması onunla ilgilenmesi içindi) bütün bunlar şehzadeyi daha duygusal bi genç haline getirmişti.

Mustafa'nın ölümü üzerine ölüm orucuna yatan Cihangir'in bu bölümde abisini yalancı durumuna düşüren biri olarak göstermeleri bence de çok büyük bi ayıptı. Keşke Cihangir üzerinden gidilmeseydi.

Neyse..harem mevzusuna gelelim.. Pek bi yerde yazmaz bu ama bi makalede okumuştum, doğruluğu tartışılır..
Cihangir hastalanıp ölünce, o sırada bi oğlu varmış,daha bebekmiş. Şehzade eceliyle ölmüş olmasına rağmen, ilerde oğlu taht üzerinde hak iddia etmesin diye onu da öldürmüşler.
Cihangir'in kesinlikle haremi vardı. Olması gerekiyo zaten. Tarihteki onca psikolojisi bozuk şehzadenin bile vardı.
gzmfe111 Çevrimdışı  
Eski 12-12-13, 13:58   #339
NATY&FACU
Bölüm Sorumlusu

NATY&FACU kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 01.08.2006
NATY&FACU has a reputation beyond reputeNATY&FACU has a reputation beyond reputeNATY&FACU has a reputation beyond reputeNATY&FACU has a reputation beyond reputeNATY&FACU has a reputation beyond reputeNATY&FACU has a reputation beyond reputeNATY&FACU has a reputation beyond reputeNATY&FACU has a reputation beyond reputeNATY&FACU has a reputation beyond reputeNATY&FACU has a reputation beyond reputeNATY&FACU has a reputation beyond repute

Alıntı:
trueblue tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sorun Şehzade Mustafa'nın ölmesi değil bir dizi, dizideki karakterler ve onlar üzerinden oluşan çatışmalar ve bu çatışmalardan ortaya çıkan olaylar üzerinden yürür. Ortada karakter kalmayacak. O nedenle çatışma kurmak, olay örgüsü oluşturmak çok zor olur. İş çevirmeyen abisinin her dediğine peki diyen bir Mihrimah Sultan. Aşk-ı Maşuk Selim ve Nurbanu'dan izleyici sıkılır. Sonra Selim savaşa gitmediği için daha çok harem sahnesi olacak hiç savaş gösterilmeyecek. 110 dakikalık 35 bölüm bu kadar konu ile doldurulamaz. Eğer bir sezon boyunca II. Selim, III. Murat, III. Mehmed'in padişahlıkları diye Muhteşem Yüzyıl giderse konu bulunabilir.
Aslında birçok arkadaşımızın söylemek istediğini o kadar güzel anlatmışsınız ki üzerine söylenecek söz kalmamış. Muhteşem Yüzyıl çok karakterli ve bol çatışmalı bir dizi. Süleyman dönemi bu çatışmaları yansıtmak için çok uygun bir dönem. Selim dönemde ise bu kadar çatışma söz konusu değil.

Burda Mustafa'cılar ya da Nurbanucu'lar (forumlarda en sevmediğim şeyde tarafların -cılar -cular olarak ayrılmasıdır.)olarak söylemek istediğimiz hemen hemen aynı aslında. Fakat farklı şekilde söylediğimiz için yanlış anlaşılmalar oluyor. Mustafa'nın katli uzatılırsa diğer karakterlere ayrılacak süreçte uzayacak. Bayazıd, Hürrem, Kanuni vb. karakterler hala dizide olacaklar. Bu şekilde hikaye devam eder ama tam tersi olursa sezon sonuna hiç karakter kalmayacak. Ortada bir çatışma ya da anlatılacak bir savaş hikayeside kalmayacak. İşimiz Yılmaz'ın kurgularına kalırsa vay halimize Bence her fragmanda gösterilen "Son Dem, Son Sezon" olayı uygulanmaya devam etmeli ve dizi sezon sonunda bitmeli.

Alıntı:
gzmfe111 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Neden ikiye bölünüyo forumdaşlar habire? Mustafa'yı destekleyenler ve Nurbanu'yu destekleyenler olarak?

Arkadaşlar bi durun, kimseye haksızlık yapmayın! Hele ki 60-70 bölümdür bu dizinin bel kemiği olan Şehzade Mustafa karakterine hiç yapmayın. Belki de sevdiğiniz oyuncudan dolayı 4.sezonunda başladınız izlemeye..

Dizinin geçen sezon 6-7'lere düşen reytingleri son bölümleriydi. Senaryonun saçmalığıyla alakalıydı! Şah-Hatice-Hürrem 'i çarpıştıra çarpıştıra bitiremediler. Sonunda reytingler bitti.
Şehzade Mustafa hep geri plandaydı. Hatta bundan yakınırdık, burda olanlar bilir.
Son iki bölümde sadece Mustafa'nın sancak meselesi vardı, onun haricinde Mustafa'yı bi hesaplaşma/yüzleşme gibi ağır sahnelerde doğru düzgün izlemedik ki! Geçen sezon iyi reyting alan sahnelerden biri de Mustafa-Süleyman'ın "Ramazanoğlu Piri Paşa" meselesinde karşı karşıya gelmesiydi. Mustafa'nın zaten başka da ağır bi sahnesi yoktu.

Ayrıca bugün bu bölümde iyi bi reyting alındıysa, bunda herkesin payı var!
Bu sezonda da ikinci kez karşı karşıya geliyor baba-oğul. ve iki sahne de gayet güzel reytingler aldı.

Ama bu sahneler olmayınca reyting mi alınmıyomuş? Bence saçmalık. Her oyuncunun payı var, Mustafa,Bayezid,Süleyman,Hürrem,Nurbanu... ve daha niceleri!
Lütfen kimseye haksızlık yapmayalım.

Bu dizinin demir başı Halit Ergenç yani Süleyman'dır. Kimler geldi geçti, Muhteşem Yüzyıl hala adını koruyabiliyosa onun sayesindedir. Herkes gider,ama asıl Süleyman giderse işte o zaman biter dizi, zaten bitecek de.
Yüreğinize sağlık çok güzel bir yorum olmuş. Koyulaştırdığım kısımlara katım katım katılıyorum. Bu diziyi ayakta tutan en büyük etken Halit Ergenç ve onun bizi ekran başında büyüleyen oyunculuğudur.

Aklıma gelmişken yazayım. Muhteşem Yüzyıl ekibinin bu diziden sonra tarihi bir dizi çekeceği doğru bununla ilgili çok fazla haber geldi. O haberleri açıp baktığımda ekibin hala hangi tarihi zamanı çekeceğine karar veremediğini anladım.
--Fedai (Okan Yalabık-Murat Yıldırım) Abdülhamit dönemini anlatacak dizi haberi geldi.
--Yeniçeri'lerin hiakyesini anlatacak bir dizi haberi daha geldi
--Selim dönemini anlatacak bir dizi haberi daha geldi.

Ortada çekilmeyi düşünülen bir tarihi dizi düşüncesi var ama bence dönem net değil.

Edit: Muhteşem Yüzyıl ekibinin yaptığı en büyük hata sezonlar arası tarihi sürenin ayarlanması oldu. Pargalının ölümü uzatılınca son sezon tüm olaylar sıkıştı. Daha önce birçok forumdaşın yazdığı gibi her karakter zamanında diziden çıksaydı şu an belki böyle uçuk bir senaryo izlemeyecektik.
Eski 12-12-13, 14:01   #340
ikarus75
Asistan

ikarus75 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 20.06.2006
ikarus75 has a reputation beyond reputeikarus75 has a reputation beyond reputeikarus75 has a reputation beyond reputeikarus75 has a reputation beyond reputeikarus75 has a reputation beyond reputeikarus75 has a reputation beyond reputeikarus75 has a reputation beyond reputeikarus75 has a reputation beyond reputeikarus75 has a reputation beyond reputeikarus75 has a reputation beyond reputeikarus75 has a reputation beyond repute

Dizinin uzaması mümkün değil.Selim gibi sevimsiz bir karakteri kim oturup izler?Adam zaten alem sırasında ölmüş gitmiş.8 sene iktidarda kalmış öldüğünde yaşı 50.Konu çıkmaz.
Yinede MY. Türk dizi tarihinde devrimdir.En büyük hizmetide milleti tarihinden bihaber olmaktan çıkarmıştır.Şuan için kendi kulvarında rakipsizdir.Yapımcıları yeni bir tarihi projeye başlamayı düşündüklerini biliyorum ama bu ülkede özgürce sanat yapmak biraz zor tabii.Yinede tüm kusurlarına muhteşem bir proje oldu.Hele şu FATİH dizisini gördükten sonra.Bence bu ekip birde F.S.Mehmet dönemini çekse süper olur.Malum ordada bir Cem Sultan olayı var.Bol entirika çıkar.

Bookmarks

Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı

Hızlı Geçiş