Arama 
ÜYE OL  |  Kayıp Şifre  |  Aktivasyon   
Ana Sayfa  |  Forum  |  Haberler  |  Video  |  Diziler  |  Fotoğraf Galerisi  |  Biyografi  |  Gruplar  |  Ratingler

Geri Git   DiziFilm.com Forum > Arşiv > Yerli DiziFilm Arşivi > Muhteşem Yüzyıl

Kapalı Konu

Muhteşem Yüzyıl kategorisinde Muhteşem Yüzyıl (Arşiv 19) konusunu görüntülemektesiniz.

Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-12-13, 02:56   #11
Lapsus Calami
Set Görevlisi

Lapsus Calami kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 08.02.2012
Lapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond repute

Alıntı:
gzmfe111 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Neden ikiye bölünüyo forumdaşlar habire? Mustafa'yı destekleyenler ve Nurbanu'yu destekleyenler olarak?

Arkadaşlar bi durun, kimseye haksızlık yapmayın! Hele ki 60-70 bölümdür bu dizinin bel kemiği olan Şehzade Mustafa karakterine hiç yapmayın. Belki de sevdiğiniz oyuncudan dolayı 4.sezonunda başladınız izlemeye..

Dizinin geçen sezon 6-7'lere düşen reytingleri son bölümleriydi. Senaryonun saçmalığıyla alakalıydı! Şah-Hatice-Hürrem 'i çarpıştıra çarpıştıra bitiremediler. Sonunda reytingler bitti.
Şehzade Mustafa hep geri plandaydı. Hatta bundan yakınırdık, burda olanlar bilir.
Son iki bölümde sadece Mustafa'nın sancak meselesi vardı, onun haricinde Mustafa'yı bi hesaplaşma/yüzleşme gibi ağır sahnelerde doğru düzgün izlemedik ki! Geçen sezon iyi reyting alan sahnelerden biri de Mustafa-Süleyman'ın "Ramazanoğlu Piri Paşa" meselesinde karşı karşıya gelmesiydi. Mustafa'nın zaten başka da ağır bi sahnesi yoktu.

Ayrıca bugün bu bölümde iyi bi reyting alındıysa, bunda herkesin payı var!
Bu sezonda da ikinci kez karşı karşıya geliyor baba-oğul. ve iki sahne de gayet güzel reytingler aldı.

Ama bu sahneler olmayınca reyting mi alınmıyomuş? Bence saçmalık. Her oyuncunun payı var, Mustafa,Bayezid,Süleyman,Hürrem,Nurbanu... ve daha niceleri!
Lütfen kimseye haksızlık yapmayalım.

Bu dizinin demir başı Halit Ergenç yani Süleyman'dır. Kimler geldi geçti, Muhteşem Yüzyıl hala adını koruyabiliyosa onun sayesindedir. Herkes gider,ama asıl Süleyman giderse işte o zaman biter dizi, zaten bitecek de.

İste benim de anlayamadıgım şey bu. Nedense devamlı mustafa dışında geri kalan her karakter bazıları tarafından kötüleniyor. E haliyle de ısıtılıp ısıtılıp sürekli aynı şekilde önümüze sunulan ve ısrarla devam edilen bu kötülemelere de bir noktadan sonra tepkisiz kalınamıyor. Bu sebeple de başka insanlara cevap hakkı doguyor. Başkaları tarafından devamlı durduk yere ve alakasız bir şekilde nurbanu karakterine ya da selime saydırıldığı için kişi de istemdışı olarak bunlara karşı bir tutum sergilemek zorunda kalıyor. Lütfen bu noktada "ama bu benim dusuncem, herkes kendi düşüncesini söyleyebilir kimse de karışamaz" bahanesine sığınılmasın. Eğer herkes istedigini söyleyebiliyorsa ve istediğini kötüleyip alakasız karşılaştırmalara giriyorsa, başkasının da buna karşı cevap vermesini göze almalı. Etkiye tepki diyelim.

Evet açıkcası dizinin düzenli bir izleyicisi degildim. Bu sezon başladım izlemeye düzenli olarak. Temelde nurbanu için adam akıllı izliyor olsam da her karakterin ağırlığının ve öneminin farkındayım. Her karakterin sahnesini ilgiyle takip ediyorum. Sevmediğim karakterin de sevdiğim karakterin de sahnelerini es geçmeden izliyorum çünkü dizi bütünüyle güzel. Misalen söylüyorum şu anda bayezidin büründüğü hali tavrı inanın çok ama çok itici geliyor bana. Zor tahammül ediyorum onun fevri ve ergenliğe yeni girmiş isyankar çocuk tavırlarına. Ama o oyuncuyu o halde izlemek bana keyif veriyor, karaktere ne kadar sinir olsam da karakterin akıbeti benim ilgimi çekiyor. Oyunculuk da iyi e izlememem için hiçbir sebep yok haliyle.

Aynı şekilde zaten mustafa malumunuz şu anda akıbeti en kritik olan, herkesin en merak ettiği mevzu mustafa mevzusu. Hepimiz ilgiyle izliyoruz elbette ki. Zaten mevcut durum itibariyle mustafanın şu an ön planda olacağı malum, kimsenin de ses çıkardığı yok zaten buna. Gayet de büyük keyifle babasıyla olan sahnelerini izliyoruz.

Şu dizide sade ve sadece sahnesini atladığım tek karakter var o da mıhrunisadır. Bunun da sebebi karakterin dzideki gereksizliği ve oyuncunun başarısızlığıdır. Ama bunu hiçbir zaman dilime pelesenk edip devamlı ama devamlı ısıtıp ısıtıp buraya luzumsuz bir sekilde yazmıyorum. Sonuc olarak onun bile izleyicisi vardır ne malum, onlara saygısızlık olur bu ilk başta. Bir kere söyledim iki kere söyledim ve bitti, sürekli aynı şeyi tekrar etmenin alemi yok ama değil mi?

Benim itirazımın oldugu nokta şudur: ortada gereksiz bir şekilde nurbanu ve mustafa karşılaştırması var. pardon ama ikisi de birbirinden alakasız karakterler ve birbirinden alakasız durumda olan insanlar. Nedir bu hangisi daha önemli hangisi daha önemsiz karşılaştırması? Neden amaçsızca böyle bir karşılaştırma yapılıyor dolaylı yoldan. İki karakterin mevkileri bakımından dahi uzaktan yakından alakası yokken ne diye devamlı "mustafa olmazsa bu dizi bir hiç, nurbanu ve selimle mi yürüycek sanki bu dizi" minvalınden gereksiz elestriler yapılıyor? Kimse kusura bakmasın ama artık bu nurbanu düşmanlığının karakterden çok oyuncuya karşı olan bir önyargı olmasından şüpheleniyorum. Yani sanki resmen artık oyuncuya karşı olan tutum, karakterin önüne geçmiş durumda. Çok ilginç gerçekten de. Yanı bunu ancak gerçek ile kurguyu ayırt edemeyen insanlar yapar. Ancak ve ancak gerçek hayatla senaryoyu birbirine karıştırmıs kişiler her lafında sürekli böyle öfke dolu elestriler getirir. Hiç yakışık alan bir durum değil. Hem de hiç . Çok da rahatsız edici. Ve ben inanmak istemiyorum forumda bu düşüncede insanlar olduguna. Herkes yasını basını almıs insanlardır diye tahmin ediyorum. Bu ofke biraz fazla ve biraz asırı bence.

Bir karakteri oyuncunun rol yapma/yapamama durumundan dolayı elestirmek baska, devamlı bu durumu diline pelesenk etmek ve her fırsatta o karakteri/oyuncuyu kötülemek için fırsat kollamak baska. Eh bunun da yapılmasında bir engel görülmüyorsa bu duruma karşı taraftan tepki gelmesi de şaşırılacak bi şey olmamalı.

Umarım demek istediğim anlaşılmıştır, iyi akşamlar.
Eski 12-12-13, 03:05   #12
Lapsus Calami
Set Görevlisi

Lapsus Calami kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 08.02.2012
Lapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond reputeLapsus Calami has a reputation beyond repute

Açıkcası dizinin bir sezon daha sürme ihtimali hiç güzel degil. ha sezon sonu hürremin ölümüyle sonlandırsalar, yeni sezonda iki sehzadenin catısmasi ile gecse ve finalde de suleymanın ölümü ile sonlansa dizi bilemiyorum nasıl gecer o sezon. O halde bile gereksiz bir sekilde uzamıs olur dizi çunku zaman bakımından zaten çok kısa bir süreyi anlatmış olacak koca bir sezon, ne gerek var buna.

yok yeni sezon selimin sultan olması ile başlasa nurbanu ve selim odakli bir sezon olsa belki ardından safiye sultan dönemi ile birlikte güzel bir sezon gecebilir ama ona bile ne gerek var artık. Sonucta 4 sezon yeter yani.
Lapsus Calami Çevrimdışı  
Eski 12-12-13, 04:51   #13
JADE2010
Oyuncu

JADE2010 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 26.11.2010
JADE2010 has a reputation beyond reputeJADE2010 has a reputation beyond reputeJADE2010 has a reputation beyond reputeJADE2010 has a reputation beyond reputeJADE2010 has a reputation beyond reputeJADE2010 has a reputation beyond reputeJADE2010 has a reputation beyond reputeJADE2010 has a reputation beyond reputeJADE2010 has a reputation beyond reputeJADE2010 has a reputation beyond reputeJADE2010 has a reputation beyond repute

Alıntı:
negisssss tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben yanlış yazmışım düzelteyim o halde selimin tahta çıkması ile bitecekse beyazıtta olmayacak doğru.
O zaman tahta geçtikten sonraki dönemi anlatabilirler bu mümkün zaten yeni kadro ile diyorlardı haberde de.
Ama o mercinin söyledikleri genelde doğru çıkmıyor.
Yeni sezonda timur tarih dizisi yapacak ama yeni bir dizi diye biliyorum ben.

Aslında benim cevabım hani komik gelen nurbanu ve selimden çıkar mı olayınaydı istenilirse çıkar.

Aslinda dizi sezonlarca devam etsin isterdim;bu yuzyilda kadinlar saltanati baslamis ve osmanli yavas yavas duraklama donemine girmis bolca dram iceriyor..Ne varki Yapimci galiba buna sicak bakmiyor, kendisi Suleymanin olumuyle diziyi bitirme derdinde..

Selim doneminden bir sezon cikacagina inanmiyorum, tabi senarist isterse cikartir Nurbanuyuda Hurrem gibi kadinlarla catismaya sokabilir ama buda zor..zira Nurbanun Hurrem gibi etkisi yoktu siyasette diye biliyorum, Nurbanun Sah, Hatice ve Fatma Sultan gibi Dusmanlari yoktu(gerci Hurreminkide hayali ya neyse)bir tek bir kac yil Mihrimah vardi ama Mihrimahin mutlak gucu vardi yani bir nevi Valide Sultan gibiydi orda catisma cikmaz/
.................................................. ..............
Nuranu Sultan ve Safiye Sultan arasi catisma vardi diye biliyorum iste ordan catisma cikar ama buda sezonu kurtarmaz, Selimin donemi babasi Suleyman gibi bol dram icermiyor, Selim ne ogullariyla catismi ne nede idam ettirmis.Selimin Pargali Ibrahimide yok (ki Pargalinin yukselis ve idama giden yoluda bu dizinin en unemli hikayalerinden)bunun yani sira bir kac cok renkli ve unemli tarihi sahsiyetler yok..
Selim Suleyman gibide sefer cikmazdi

Selimin donmide babasinin yarisi bile degildi yani az kaldi tahta..

.....

Bu bolumu cok begendim ama tabi reyting ve basariyi sadece Mustafaya baglayamayiz ..basari basta senaryo ve ekibin(basta Halite Ergenc, Mehmet ve Ozan beyler olmak uzere oyuncularimiz harikalar kadin ve erkegiyle hepsinin emeklerine saglik) isidir bence.her ne kadar bazi izleyiciler "Meryem giderse dizi coker" desede bence tam tersi ,bana sorsaniz gecen sezon sonlari reyting dususunun en buyuk sebei asiri dozda Hurrem izlememizdi(ki zaten Meryemde bu kadar agir rol dagilimna dayanamadi), hurrem oldumu, kacrlidimi, surgun edildi, dayak atildi ,buyu yapildi falan filan..

bir diger etkende Ibrahim gibi efsanevi bir karakterin gidisydi, ve bir diger sebebide Mustafanin yok sayilmasi ve digeride sahzadelerin bir turlu genclik cagina gelememesi..

sanirim simdi 47 senesindeyiz ortada hala Selimin kizi yok, yakinda Sokulluyla evlenecek haberi olsun

Fatma Sultanin Kara Ahmet pasai nerde

Mihrimah Sultan yasak asklar icine sokulmasini bir turlu anlamiyorum, yazdiniz Padisahin kizi kolayca yasak askmi yasicakti..Elkas Mirzanin bahceye gelmesi ve onla goz goze gelmesi faciadi, bence ters kose olalim ve Elkas fatmaya asik olsun .Hep dedim yine diycem ben Mihrimah Rustem yakinlasmasini 4 gozle bekliyorum hani hic bir seyde olmasin sarilssinlar yeter

Selimin yeni gozdesi neydi allah askina madem illa ask yasatacaksiniz yeni cariye getirin..saka gibi.

Mahidevran Sultan ve Gulfem hatunu daha fazla gormek isterim iki eski karakterler gormekte fayda var..

Atmacanin hikayesi neydi lan kendisi gibi gereksizdi

Cihangirin yaptiklari beni soke ugratti

Huricihan kara melegemi bagladi yoksa benmi yanlis anladim

kisa kisa devam ediyirm,,kendi twitterde zanettim bir ara

Hurrem Sultan bu bolum pek etkili degildi keyfim yerinde

Rustem Pasa en sevdigim sahsiyetti sen olume goturecek en unemli etkenlerdensin ama seni izlemeyi seviyorumsofatama sakin olun lutfen sustum
kayiplar araniyor!!!

Sehzade Mehmedin kizindan haberi olan varmi?
Mustafa senin Ayse hatundan bir kizin var kendisi ve anneleri nerdeler

Nurbanu ve Selim , kizin nerde hani onu bir kac yil icinde Sokulluya vereceksiniz ve Sokulluda Selim Padisahlik yolunda destekleyecek

....................

Gercekten bilgim yok diye soruyorum

Cihangirin rahatsizligi onun cariyelerle munasebet kurmasina engelmi? neden hic careyelerle izlemiyoruz..tama icimiz disimiz Harem ama herkese varda Cihangir neden ask yok

last but not least

Atmaca hani Muhrunisaya asik oldu eee be adam madem gul gibi Karin ve ogul oldu ne ara onlarin acisi unutup asik oldun..

...
Eski 12-12-13, 05:25   #14
Kule2
Asistan

Kule2 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 19.02.2007
Kule2 has a reputation beyond reputeKule2 has a reputation beyond reputeKule2 has a reputation beyond reputeKule2 has a reputation beyond reputeKule2 has a reputation beyond reputeKule2 has a reputation beyond reputeKule2 has a reputation beyond reputeKule2 has a reputation beyond reputeKule2 has a reputation beyond reputeKule2 has a reputation beyond reputeKule2 has a reputation beyond repute

Muhteşem Yüzyıl'ın devam edeceği haberi, nerde geçti nasıl geçti ??
Yapımcı Timur Savcı, Yönetmen Taylan Kardeşler veya Senarist Yılmaz Şahin üçlüsünden biri,
yani ilk ağızdan açıklanmadıkça itibar etmemek lazım.

Diyelim ki haber gerçek.
Bu bahsi geçen "uzamadan / devamdan" kasıt ne onu öğrenmek lazım asıl.

a) Mevcut dizinin uzaması mı ??

b) Süleyman sonrası Sarı Selim devrini anlatan yeni dizi mi ??

c) Veya Osmanlı temalı, komple farklı dönemi anlatan bir dizi mi?

Varsayımsal olarak, a şıkkı, yani mevcut dizinin uzaması kastediliyor olsun.
Mevcut dizinin uzatılması, olayların daha ileri zamanlara sarkıtılmasıyla mümkün.
Bu benim de, 3. sezon bitiminden beri desteklediğim bir fikir.
46 senelik hikayenin,
1520 - 1525 dönemini 1. sezonunda,
1525 - 1534 dönemini 2. sezonunda,
1534 - 1543 dönemini 3. sezonunda anlatan bir dizinin,
hikayenin 2. yarısını tek sezona sığdırmasına aklım yatmıyor hiç.

Şehzade Mehmed'in ölümünden, Süleyman Han'ın ölümüne koca 23 yıl,
yavan ve durağan değil, vakalarla kaplı bir 23 yıl olarak işlenmiş tarihe.
Dizi sezonu olarak muhakkak 2'ye bölünmesi gereken dolu dolu bir dönem.

Ha bu 23 yıl, 2 sezona bölünecekse, nerden bölünmeli ??
Gönlümden geçenle akla yatkın olan şeyler farklı tellerden çalıyorlar açıkçası.
Veliaht Şehzadem Mustafa Han'ımın azılı () bir destekçisi olarak,
Mustafa'nın idamı sezon bitimine uzatılsın isterim can-ı gönülden.
Ama realiteye bakarsak, dizinin şu akışıyla, bunu gerçekleştirmek güç.

Dizinin şu anki gidişatı temposuyla, Mustafa'ya Şubatta veda edeceğiz muhtemelen.

Hatta dizi 1 sezon uzatılacaksa bile, sezon bitimini 1553'e denk düşürmek biraz iyimser bir hedef.
Ancak olayların sarkıtılmasıyla, Mustafa'nın idamını Şubattan örneğin Nisan'a uzatmak gayet olası.
Bu takdirde, Nisan Haziran arası Fatma Sultan vs Hürrem Sultan çekişmesi,
ve nihayet 1555 Vezir-i Azam Kara Ahmed Paşa'nın idamıyla sezon bal gibi de bitirilebilir.
1543 - 1555 arasını konu alan bir 4. sezon da en ideali olur.
((Veya hikaye biraz hızlı ilerlediyse, en kötü ihtimal, 1558 Hürrem'in ölümüyle Haziran'a çıkmak da mümkün))
Böylece Muhteşem Yüzyıl 2014 sonbaharına,
Taht Kimin olacak : Son Çarpışma - Bayezid vs Selim gibi bir sloganla son barutunu seneye saklar.
Aha da fıstık gibi, en az yarım sezonluk hikaye.

Tabi tüm bu varsayımı, mevcut dizinin uzaması teorisine istinaden yaptım.
Ama eğer b şıkkı gerçekse,
yani uzamadan kasıt sıradaki padişah Sarı Selim'in devrinin anlatılmasıysa,
o zaman işleri ÇOK ZOR şimdiden söyleyim.

Halit Ergenç'in Kanuni'si, Mehmet Günsür'ün Mustafa'sı,
Vahide Hanım'ın Hürrem'i, Ozan Güven'in Rüstem'i... Keza Bayezid ve Cihangir...
Bunların hiçbiri olmayacak. Çekirdek kadrodan bi Mihrimah'a talim edecekler.
Dahası, Sarı Selim devrinde sancak münasebetleri ve şehzade çekişmeleri de yer almayacak.
Çünkü sancaklarda birden çok şehzadeler olmayacak.
Sarı Selim diyecek ki, büyük oğul sancağa gidip yönetimi öğrensin kafidir.
Sadece şimdinin bebeciği Murad çıkacak Topkapı'dan dışarı.
Yok öyle işlenebilecek şehzade vakaları.
Bi Mustafa - (Mehmed) - Selim - Bayezid - Cihangir beşlisi daha bulamayacaklar.

Eee ne kaldı elde ??
Şimdiki kadrodan bir adet Nihilist Selim, bir adet gudubet Nurbanu Hatun, bir adet de Anası kılıklı Mihrimah...
Zorlarsak bir Sokollu... Kastırırsak bir de Mimar Sinan... varla yok arası...

Bu elde kalanlarla, en yakın limandan ayağına çapa bağlayıp denize atlasın yapımcı.

Çünkü Kanuni'in ölümü sonrası, kaybedilen onca kilit isimden sonra,
elde kalan Selim - Nurbanu - Mihrimah troykasının yanına,
==> adamakıllı işlevli karakterler (çok dişe dokunur isim yok hayali karakterler fazlalaşacak),
==> o karakterlere doyurucu öyküler (MYdeki harem öğeleri gibi kendini ve dahası MYyi tekrar etmemeli),
==> ve o karakterlere de sağlam oyuncular eklenmezse (özellikle bu sonuncusu zor)
Sarı Selim devrine, MY hikayesinin devamı olarak, hiç başlanmasın daha iyi.

Bu söylediğim varsayım, b şıkkı yani Sarı Selim devrinin anlatılacağı gerçekse tabi.

Dipnot :

Yukarda bir forumdaşımızın dediği şekilde, 1558'de Rüstemin de Hürremle gebermesi durumu yok.
Rüstem önce Hürrem'i gömecek daha ... Nerdeyse Bayezid'in akıbetine bile yetişecek.
1561 Temmuz'una kadar Rüstem nam-ı diğer Rüşvet Paşa bizlerle...

...

115. bölüm ve diğer tartışmalar bir başka zamana kısmetse
.
.
.

..A LION DOESN'T CONCERN HIMSELF WITH THE OPINIONS OF THE SHEEP
Kule2 Çevrimdışı  
Eski 12-12-13, 10:35   #15
LANTERNE
Banned

Giriş Tarihi: 16.10.2010
LANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond repute

Alıntı:
Kule2 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle

...
Dipnot :

Yukarda bir forumdaşımızın dediği şekilde, 1558'de Rüstemin de Hürremle gebermesi durumu yok.
Rüstem önce Hürrem'i gömecek daha... Nerdeyse Bayezid'in akıbetine bile yetişecek.
1561 Temmuz'una kadar Rüstem nam-ı diğer Rüşvet Paşa bizlerle...

...

.
.
.

Haklisin, Rustem'in Hurrem'den sonra 3 yil daha yasamis olmak gibi bir sucu daha var..... Rustem'in tarihin sahnesinden bir an once yok olmasini ne kadar istediysem artik, her ikisinden de ayni yil kurtuldugumuzu dusunmeyi tercih etmisim ki fazlaca da merakla hakkinda arastirma yapip, okudugum kisi degildir kendileri.

Sevgili gzmfe111, senin animsatman uzere 92. bolumdeki Suleyman ve Sehzadeler Sehzadesi Mustafa'min o sahnesini yine izledim. Suleyman'in kapiya yonelen Sehzadeler Sehzadesi'ne kendisinden izin almadan huzurundan cekip gidiyor diye 'Mustafaaaaaa' diye haykirmasi beni yine benden aldi!
LANTERNE Çevrimdışı  
Eski 12-12-13, 10:55   #16
trueblue
Yönetmen

trueblue kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 02.02.2005
trueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond repute

Alıntı:
LANTERNE tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ne yazik ki sana katilmiyorum TRUEBLUE. Osmanli Imparatorlugu ve Hanedanligi acisindan bakildiginda 'Muhtesem' olan birsey kalmamisti 1600 yillarin basina kadar. Koskoca imparatorluk duruyor hatta geriliyordu ki bir cok ciddi ve saygin tarihciler, duraklama donemini Suleyman'in hukumdarligi zamaninda baslatir.

Muhtesem Yuzyil'in 3. sezon 6-7'lere dusen reytinginin nedeni Sehzadeler Sehzadesi Mustafa karakteri ile ilgisi yok cunku adamin adi vardi kendi yoktu neredeyse o bolumlerde. Sahnesi dakika bile surmuyordu; saniyelere gecistiriliyordu neredeyse...

Yine gecen sezon en cok reyting alan bolumu kendisinin Suleyman ile sahnesinin vuruculugundan dolayidir ki sevgili gzmfe111 bunlarin hepsini cok guzel aciklamis yorumunda.

Sevgili Lanterne, Osmanlı Devleti II. Selim devrinde Sokullu Mehmed Paşa'nın ölümü ile Duraklama Devrine girdi. Bu konu çok açık. Ama görünürde Osmanlı yine eski ihtişamı ile duruyor gibiydi. Tabii içten içe çürüme başlamıştı, bunu tartışmaya bile gerek yok. Osmanlı son genişlemesini III. Mehmed devrinde 1596 Haçova Savaşı ile yaptı. Bu zoraki bir zaferdi. Çünkü savaşı kazanabilmek için tüm lojistik hizmetlere bakanların örneğin : at bakıcılarının odunlarla, ahçıların bile satırlar, kepçelerle saldırdıkları anlatılır. III. Mehmed Kanuni'den sonra sefere çıkan ilk padişahtır ki I. Süleyman'ın torununun çocuğu olduğunu düşünürsek, Osmanlının duraklamasının şaşmamak lazım. Hatta ben 20. yüzyıla kadar dayanmasına bile şaşırıyorum.

Benim Muhteşem Yüzyıl'dan kastım 16. yüzyıl'ın Osmanlı için Muhteşem diye tasvir edilmesinden ve dizinin adına bakarak öyle demiştim.

Şehzade Mustafa'nın dizide hep pasif tutulmasına, ona doğru dürüst bir partner getirilememesine, Mehmet Günsur gibi iyi bir oyuncunun saçma sapan repliklerle bunca zaman oynatılmasına bende karşıyım. Bunu defalarca yazdık ama sakalımız yok ki senariste derdimizi anlatalım. Bir kadın olarak sakal bırakmama imkansız olduğu kadar senaristi ikna etmemizde imkansızdı.

Muhteşem Yüzyıl'ın ana çatışma konusu Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra kimin padişah olacağı ve veliaht olan Şehzade Mustafa'nın padişah olmasını önlemek için Hürrem Sultan ile ekürisi Rüstem Paşa'nın çevirdiği entrikalarıdır.

Şehzade Mustafa'nın katlinden sonra çatışma Bayezid ile Selim'in taht kavgasına dönecek ama bu durum entrikadan çıkıp aleni savaş halini alacağından Şehzade Mustafa kadar uzun süre sündürülebilir mi ve izleyici bu konuyu izlemek ister mi esas sorun o. Aras Bulut İynemli'nin Şehzade Mustafa olması Şehzade Bayezid'e karizma katıyor. Bu nedenle ilgi çekmesi ihtimali var. Ama bir sezon boyunca Şehzade Bayezid ile Şehzade Selim'in taht kavgası ile geçer mi? Hem bir de senaristin Süleyman'ı her şeyden aklama kaygısı var ki bu durumda tüm suçu ya Şehzade Selim'in ya da Şehzade Bayezid'in üzerine yıkması gerekecek. Şehzade Selim'e yıksa Merve Boloğur hayranları kıyameti koparır. Şehzade Bayezid'in üzerine yıksa elde kalan en karizmatik şehzadeyi harcamış olur.Zor bir ikilem.

Genelde senarist Yılmaz Şahin'i çok eleştirsem de bu bölüm Şehzade Mustafa'nın ele alışına çok memnun oldum. Olayları evirdi çevirdi tarihteki Şehzade Mustafa ile kurgudaki Şehzade Mustafa'yı aynı düzleme getirdi. Çünkü Mustafa ardına tüm yeniçeriyi almışken, babasının korkularını, Hürrem ile Rüstem'in iddialarını gerçeğe çevirmeye kalkmadı. Şehzade Mustafa'nın onurlu, babasına atasına saygılı, yiğit biri insan olduğunu ortaya koydu. Tabii tam tersini yapsa şimdi onu topa tutuyor olurduk. Hatta durumu 2. Dünya Savaşındaki bombardımana tutulmuş Berlin'in halinden beter olurdu. Ama o başka.

Süleyman'ın en büyük korkusu Babasına Yavuz Sultan Selim'e çok benzeyen oğlunun onu tahttan indireceği idi. Ayrıca zavallı ana (?) (!) Hürrem'in kızı Mihrimah'a durmadan yineleyerek beynini yıkadığı gibi Şehzade Mustafa'nın tahta çıkmak için her şeyi yapmayacağı, erkek kardeşlerini katlettirmeyeceği gösterilmiş oldu. Onun yerine Şehzade Mustafa Hürrem'in oğlu olan Cihangir'e sarıldı. Hem Süleyman'a, hem Hürrem ile Mihrimah'a kapak olacak bir davranış oldu. Şehzade Mustafa tüm yeni çeri ve halkın desteğini almışken tahta çıkmaya kalkışmadı. Hatta bunun imasını bile yapmadı. Aslanım Şehzade Mustafa'm.
Eski 12-12-13, 12:08   #17
jasmin-001
Oyuncu

jasmin-001 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 04.03.2008
jasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond reputejasmin-001 has a reputation beyond repute

Mustafaaaaa adamın isyan etme sınırına dayanması bile nasıl asil nasıl karizma oyh oyhhh!
Kalite vallahi kalite.Çok güzeldi bölüm bol bol Mustafa izledik biliyorduk ki isyan falan etmeyecekti ama bunu bilerek izledik merakla.Çok iyiydi sahneler bayıldım.

Engin son bölümlerde resmen donuktu üzerinde bir ölü toprağı vardı yani bariz.Bu bölümde biraz toparlanma vardı.Selim'in yazılış şeklide biraz böyle anılıyorum ama hep aynı ifade sıktı yani umarım ilk bölümlerdeki haline döner en kısa zamanda...

Selim demişken ölmüş ağlayanı yok resmen.Ay nurbanu olmasa adam dünyada olmayacak vallahi.Kız bunu uzak tutmaya çalışıyor çabalıyor ama yok adamın içinde yok yine gitti buldu içecek delik.

O olay da çok saçma kadın nasıl da öyle eve atma meraklısı gibi çıktı.Ayrıca Dilşah nereden biliyor şehsadenin oraya bir kadına içmeye gittiğini falan ne alaka?
Kadın zaten resmen berbat çok mu aradınız?Gitsin bir an önce!

En komiği de Fatma'nın Mihrimaha yeni aşk arayışına girmesi oldu.Amacı belli Rüstemi silmek.Gerçi Mihrimah buz dolabı misali olduğu için kime ne kadar yazılır orası da ayrı konu ya neyse!

Son sahne de çok başarılı olmuştu,bravo.

Su yeşili elbiseyi kim giydirmiş dikmiş nurbanuya getirsinler alnından öpeceğim.Harika bir renk,çok yakışmıştı.
Eski 12-12-13, 13:17   #18
gzmfe111
Asistan

gzmfe111 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 26.04.2006
gzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond repute

Alıntı:
Lapsus Calami tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Açıkcası dizinin bir sezon daha sürme ihtimali hiç güzel degil. ha sezon sonu hürremin ölümüyle sonlandırsalar, yeni sezonda iki sehzadenin catısmasi ile gecse ve finalde de suleymanın ölümü ile sonlansa dizi bilemiyorum nasıl gecer o sezon. O halde bile gereksiz bir sekilde uzamıs olur dizi çunku zaman bakımından zaten çok kısa bir süreyi anlatmış olacak koca bir sezon, ne gerek var buna.

yok yeni sezon selimin sultan olması ile başlasa nurbanu ve selim odakli bir sezon olsa belki ardından safiye sultan dönemi ile birlikte güzel bir sezon gecebilir ama ona bile ne gerek var artık. Sonucta 4 sezon yeter yani.
Şöyle bişey var, bu sezona 22 sene sığdırılmaya çalışıyor şuan. O yüzden bazı olaylar duygusuz ve yüzeysel işleniyor.
ilk iki sezonda 14 sene,
3.sezonda 9 sene anlatıldı.

Asıl şimdi 22 seneyi bi sezona sığdırmaya çalışmak saçmalık ötesi.

Bu tarz yapımlarda iş padişah rolünde bitiyor. Örnek vermek gibi olucak ama mesela Fatih dizisinin tutmama sebebi kesinlikle başrol oyuncusundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Padişah demirbaştır.

Halit Ergenç'ten sonra o mevkiiye Engin Öztürk olmaz malesef. Tecrübesiz ve yetersiz olmasından ötürü dizinin bütününe ağırlığına koyamaz. Ben EnginÖztürk'ü FSN'den beri takip ederim, çok da severim. ama bi Halit değil.
Başka bi dizinin başrolünde olabilir ama padişah olarak hayır. Şehzade rolünde gayet başarılı.

Hürrem'in ölümüyle de bitiremezler sezonu, çünkü her ne kadar aşk meşk kalmamış olsa da bu dizi hala Aşk-ı derun adı altında. Yani Hürrem'siz yeni sezona başlamazlar. Hürrem'in ölümü 5.sezonda uzun bölümlerce anlatılabilir bi malzeme.

Mustafa ve Cihangir'in ölümü şöyle mayıs gibi olsa.. Kara Ahmed Paşa'nın sadrazamlığı daha sonra idamı ve 1555'te Rüstem'in tekrar sadrazam olması. Sezon finali. Bence gayet mantıklı olabilirdi!
Hem o zaman Mahidevran,Mihrünnisa,Fatma,Atmaca,Yavuz gibi bi çok karakter de çıkmış olacak..
Eski 12-12-13, 13:51   #19
LANTERNE
Banned

Giriş Tarihi: 16.10.2010
LANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond repute

Alıntı:
trueblue tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sevgili Lanterne, Osmanlı Devleti II. Selim devrinde Sokullu Mehmed Paşa'nın ölümü ile Duraklama Devrine girdi. Bu konu çok açık. Ama görünürde Osmanlı yine eski ihtişamı ile duruyor gibiydi. Tabii içten içe çürüme başlamıştı, bunu tartışmaya bile gerek yok. Osmanlı son genişlemesini III. Mehmed devrinde 1596 Haçova Savaşı ile yaptı. Bu zoraki bir zaferdi. Çünkü savaşı kazanabilmek için tüm lojistik hizmetlere bakanların örneğin : at bakıcılarının odunlarla, ahçıların bile satırlar, kepçelerle saldırdıkları anlatılır. III. Mehmed Kanuni'den sonra sefere çıkan ilk padişahtır ki I. Süleyman'ın torununun çocuğu olduğunu düşünürsek, Osmanlının duraklamasının şaşmamak lazım. Hatta ben 20. yüzyıla kadar dayanmasına bile şaşırıyorum.

Benim Muhteşem Yüzyıl'dan kastım 16. yüzyıl'ın Osmanlı için Muhteşem diye tasvir edilmesinden ve dizinin adına bakarak öyle demiştim.

Şehzade Mustafa'nın dizide hep pasif tutulmasına, ona doğru dürüst bir partner getirilememesine, Mehmet Günsur gibi iyi bir oyuncunun saçma sapan repliklerle bunca zaman oynatılmasına bende karşıyım. Bunu defalarca yazdık ama sakalımız yok ki senariste derdimizi anlatalım. Bir kadın olarak sakal bırakmama imkansız olduğu kadar senaristi ikna etmemizde imkansızdı.

Muhteşem Yüzyıl'ın ana çatışma konusu Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra kimin padişah olacağı ve veliaht olan Şehzade Mustafa'nın padişah olmasını önlemek için Hürrem Sultan ile ekürisi Rüstem Paşa'nın çevirdiği entrikalarıdır.

Şehzade Mustafa'nın katlinden sonra çatışma Bayezid ile Selim'in taht kavgasına dönecek ama bu durum entrikadan çıkıp aleni savaş halini alacağından Şehzade Mustafa kadar uzun süre sündürülebilir mi ve izleyici bu konuyu izlemek ister mi esas sorun o. Aras Bulut İynemli'nin Şehzade Mustafa olması Şehzade Bayezid'e karizma katıyor. Bu nedenle ilgi çekmesi ihtimali var. Ama bir sezon boyunca Şehzade Bayezid ile Şehzade Selim'in taht kavgası ile geçer mi? Hem bir de senaristin Süleyman'ı her şeyden aklama kaygısı var ki bu durumda tüm suçu ya Şehzade Selim'in ya da Şehzade Bayezid'in üzerine yıkması gerekecek. Şehzade Selim'e yıksa Merve Boloğur hayranları kıyameti koparır. Şehzade Bayezid'in üzerine yıksa elde kalan en karizmatik şehzadeyi harcamış olur.Zor bir ikilem.

Genelde senarist Yılmaz Şahin'i çok eleştirsem de bu bölüm Şehzade Mustafa'nın ele alışına çok memnun oldum. Olayları evirdi çevirdi tarihteki Şehzade Mustafa ile kurgudaki Şehzade Mustafa'yı aynı düzleme getirdi. Çünkü Mustafa ardına tüm yeniçeriyi almışken, babasının korkularını, Hürrem ile Rüstem'in iddialarını gerçeğe çevirmeye kalkmadı. Şehzade Mustafa'nın onurlu, babasına atasına saygılı, yiğit biri insan olduğunu ortaya koydu. Tabii tam tersini yapsa şimdi onu topa tutuyor olurduk. Hatta durumu 2. Dünya Savaşındaki bombardımana tutulmuş Berlin'in halinden beter olurdu. Ama o başka.

Süleyman'ın en büyük korkusu Babasına Yavuz Sultan Selim'e çok benzeyen oğlunun onu tahttan indireceği idi. Ayrıca zavallı ana (?) (!) Hürrem'in kızı Mihrimah'a durmadan yineleyerek beynini yıkadığı gibi Şehzade Mustafa'nın tahta çıkmak için her şeyi yapmayacağı, erkek kardeşlerini katlettirmeyeceği gösterilmiş oldu. Onun yerine Şehzade Mustafa Hürrem'in oğlu olan Cihangir'e sarıldı. Hem Süleyman'a, hem Hürrem ile Mihrimah'a kapak olacak bir davranış oldu. Şehzade Mustafa tüm yeni çeri ve halkın desteğini almışken tahta çıkmaya kalkışmadı. Hatta bunun imasını bile yapmadı. Aslanım Şehzade Mustafa'm.

Sokullu Mehmed Pasa, kayinpederi II.Selim'i gommustu....

Kayinbiraderi III.Murad'in cok bilmis hatunu Safiye Sultan tarafindan oldurulduge inanilir diye biliyorum ki ben bu adami da hic sevmem; Sehzadeler Sehzadesi Mustafa'min katledilmesindeki perde arkasinda olan guc olduguna tum kalbimle inanirim.

Avrupa ve Amerikali bir cok Turkolog tarihciler gercek duraklamanin Suleyman'in hukumdarligi sirasinda basladigini dusunduklerini dile getirirler.
LANTERNE Çevrimdışı  
Eski 12-12-13, 14:05   #20
negisssss
Yönetmen

negisssss kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 05.07.2006
negisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond reputenegisssss has a reputation beyond repute

Alıntı:
JADE2010 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aslinda dizi sezonlarca devam etsin isterdim;bu yuzyilda kadinlar saltanati baslamis ve osmanli yavas yavas duraklama donemine girmis bolca dram iceriyor..Ne varki Yapimci galiba buna sicak bakmiyor, kendisi Suleymanin olumuyle diziyi bitirme derdinde..

Selim doneminden bir sezon cikacagina inanmiyorum, tabi senarist isterse cikartir Nurbanuyuda Hurrem gibi kadinlarla catismaya sokabilir ama buda zor..zira Nurbanun Hurrem gibi etkisi yoktu siyasette diye biliyorum, Nurbanun Sah, Hatice ve Fatma Sultan gibi Dusmanlari yoktu(gerci Hurreminkide hayali ya neyse)bir tek bir kac yil Mihrimah vardi ama Mihrimahin mutlak gucu vardi yani bir nevi Valide Sultan gibiydi orda catisma cikmaz/
.................................................. ..............
Nuranu Sultan ve Safiye Sultan arasi catisma vardi diye biliyorum iste ordan catisma cikar ama buda sezonu kurtarmaz, Selimin donemi babasi Suleyman gibi bol dram icermiyor, Selim ne ogullariyla catismi ne nede idam ettirmis.Selimin Pargali Ibrahimide yok (ki Pargalinin yukselis ve idama giden yoluda bu dizinin en unemli hikayalerinden)bunun yani sira bir kac cok renkli ve unemli tarihi sahsiyetler yok..
Selim Suleyman gibide sefer cikmazdi

Selimin donmide babasinin yarisi bile degildi yani az kaldi tahta..

.....

Bu bolumu cok begendim ama tabi reyting ve basariyi sadece Mustafaya baglayamayiz ..basari basta senaryo ve ekibin(basta Halite Ergenc, Mehmet ve Ozan beyler olmak uzere oyuncularimiz harikalar kadin ve erkegiyle hepsinin emeklerine saglik) isidir bence.her ne kadar bazi izleyiciler "Meryem giderse dizi coker" desede bence tam tersi ,bana sorsaniz gecen sezon sonlari reyting dususunun en buyuk sebei asiri dozda Hurrem izlememizdi(ki zaten Meryemde bu kadar agir rol dagilimna dayanamadi), hurrem oldumu, kacrlidimi, surgun edildi, dayak atildi ,buyu yapildi falan filan..

bir diger etkende Ibrahim gibi efsanevi bir karakterin gidisydi, ve bir diger sebebide Mustafanin yok sayilmasi ve digeride sahzadelerin bir turlu genclik cagina gelememesi..

sanirim simdi 47 senesindeyiz ortada hala Selimin kizi yok, yakinda Sokulluyla evlenecek haberi olsun

Fatma Sultanin Kara Ahmet pasai nerde

Mihrimah Sultan yasak asklar icine sokulmasini bir turlu anlamiyorum, yazdiniz Padisahin kizi kolayca yasak askmi yasicakti..Elkas Mirzanin bahceye gelmesi ve onla goz goze gelmesi faciadi, bence ters kose olalim ve Elkas fatmaya asik olsun .Hep dedim yine diycem ben Mihrimah Rustem yakinlasmasini 4 gozle bekliyorum hani hic bir seyde olmasin sarilssinlar yeter

Selimin yeni gozdesi neydi allah askina madem illa ask yasatacaksiniz yeni cariye getirin..saka gibi.

Mahidevran Sultan ve Gulfem hatunu daha fazla gormek isterim iki eski karakterler gormekte fayda var..

Atmacanin hikayesi neydi lan kendisi gibi gereksizdi

Cihangirin yaptiklari beni soke ugratti

Huricihan kara melegemi bagladi yoksa benmi yanlis anladim

kisa kisa devam ediyirm,,kendi twitterde zanettim bir ara

Hurrem Sultan bu bolum pek etkili degildi keyfim yerinde

Rustem Pasa en sevdigim sahsiyetti sen olume goturecek en unemli etkenlerdensin ama seni izlemeyi seviyorumsofatama sakin olun lutfen sustum
kayiplar araniyor!!!

Sehzade Mehmedin kizindan haberi olan varmi?
Mustafa senin Ayse hatundan bir kizin var kendisi ve anneleri nerdeler

Nurbanu ve Selim , kizin nerde hani onu bir kac yil icinde Sokulluya vereceksiniz ve Sokulluda Selim Padisahlik yolunda destekleyecek

....................

Gercekten bilgim yok diye soruyorum

Cihangirin rahatsizligi onun cariyelerle munasebet kurmasina engelmi? neden hic careyelerle izlemiyoruz..tama icimiz disimiz Harem ama herkese varda Cihangir neden ask yok

last but not least

Atmaca hani Muhrunisaya asik oldu eee be adam madem gul gibi Karin ve ogul oldu ne ara onlarin acisi unutup asik oldun..

...

İşte o kadar doğru ki elimizde Yılmaz varken ne mümkün!Ama istenilirse yapılır ki ben istemem şahsen.
Benim demek istediğimi aslında sizde çok güzel ifade etmişsiniz o dönemde olaylar bu dönemdeki gibi olamayacağından Yılmaz yine olayları kafasına göre kurgulardı haha bu konu da hem fikiriz sanırım.Adam türünün tek örneği.

Yorumunuza şapka çıkararak bende bölüm yorumunu yapayım bu vesile ile o zaman;

Öncelikle ben bu bölümü hiç beğenmeyeceğiz diye düşünürken bu sezonun ilk bölümü kadar harika bir bölüm izledik bence dün. Pişman oldum yani evet kabul ediyorum sövdüğüm için. Ama nasıl olsa eninde sonunda sövecek malzeme çıkıyor ben ne yapayım.
Mustafa ve Süleyman sahneleri on numara beş yıldızdı iki oyuncuya da kocaman alkışlar. Devleşiyorlar resmen bayılıyorum bu baba oğul çatışmalarına.
Bölümün en iyi sahneleriydi laf yok söz yok.

Hürrem’in Kütahya’da olması bu bölüm daha iyi oldu. Hem fazla ön planda olmadı hem de olaylara gerektiği kadar dâhil edilmişti hoşuma gitti.
Yalnız Hürrem’in gelini Rana ile bir sorunu mu var farkındaysanız fazla soğuk ve mesafeliydi ona karşı zaten koptum çıkışınca “zaten derdim başımdan aşmış bir de senin dertlerini mi dinleyeceğim.!”
Huricihan’a bakın siz annesinden beter çıktı ya la. Ben bu kızın Beyazıt’a olan hislerine hiç inanmıyorum ya bende mi sorun var nedir! Beyazıt zaten kafasız olduğunu kanıtlamış oldu bu bölüm nikâhı da kıydı başı göğe ermiştir.
Belirtmeden edemeyeceğim Vahiden Perçin bu bölüm ne kadar asildi tanrım!

Selim adama bak ya “Dilşah'a masajını yaptırıyor, bu bölümdeki kartaloz kadından içki ihtiyacını gideriyor, Nurbanu’yu seviyor mu ne yapıyor onu da anlayamadım zaten ona desen yok gün ışığım yok ışık saçan kadınım falan. Ay nasıl yapay durdu Selim ya o sözler sende Allah aşkına bir bölüm dayanamadın töbe etmişmiş.
Yazık vallahi Nurbanu o kadar laf döktü sonuç yine hüsran, düzelmez bu!

Bu bölümdeki yeni kıyafete hasta oldum kesinlikle Nurbişin ne güzel renkti öyle işte böyle

Çok merak ediyorum Allah aşkınıza hangi hayal ürünü ile yazıldı bu bölümde Eftelya.Yok ormanda tek kalıyormuş da bilmem ne!Konuşması desen ayrı bir olay zaten!
Yılan Dilşah nereden biliyor bunları yok artık daha neler be!
Yakalanacak orada Selim sanırım hırt!

Tabi ki bölümün olayı kaç bölüm sonra o dudakların birleşmesi oldu sonunda çok şükür allahıma!

Süleyman’ın oğlunun ölümünü gözlerinde görmesi ne güzel düşünülmüştü.

Son olarak tarihte adı sanı olmayan nikahları da kıydık bir tek NurSel kaldı Yılmazcım Selimi önce bir yont ondan sonra hayatım teşekkürler.

Edit:esmehan ile sokullu falan yazmayacak yılmaz sanırım daha orta da yok ayol kaç yaşında verecekler kızı

Bookmarks

Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı

Hızlı Geçiş