Arama 
ÜYE OL  |  Kayıp Şifre  |  Aktivasyon   
Ana Sayfa  |  Forum  |  Haberler  |  Video  |  Diziler  |  Fotoğraf Galerisi  |  Biyografi  |  Gruplar  |  Ratingler

Geri Git   DiziFilm.com Forum > Arşiv > Yerli DiziFilm Arşivi > MYY Kösem

Kapalı Konu

MYY Kösem kategorisinde MYY Kösem (Arşiv 9) konusunu görüntülemektesiniz.

Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-16, 13:59   #21
Timber
Asistan

Timber kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 31.01.2006
Timber has a reputation beyond reputeTimber has a reputation beyond reputeTimber has a reputation beyond reputeTimber has a reputation beyond reputeTimber has a reputation beyond reputeTimber has a reputation beyond reputeTimber has a reputation beyond reputeTimber has a reputation beyond reputeTimber has a reputation beyond reputeTimber has a reputation beyond reputeTimber has a reputation beyond repute

aynı seyleri tekrarlıycam .

Dizinin en buyuk hatası basrol kadın oyuncusu .
16 yasındaki karakteri tutupda araplarda unlu diye 32 yasındaki kadına oynatınca iste boyle oluyor .

ilk kız oynamaya devam etseydi ..biz bu kızın daha 2 yıldır sarayda oldugu icin boyle patavatsız ,saygısız davranıslarda bulunusunu , cat orda cat burda olusunu anlayabilecektik ancak Kosemi oynayan oyuncunun goruntusu valide sultandan bile daha yaslı gozukunce ... iste boyle oluyor ve Kosemin her hareketi insanı sinir ediyor ,ekranda belirdigi anda kafa cevirtiyor birde oyuncunun okul piyesinde rol yapar gibi oynaması daha dogrusu OYNAYAMAMASI karakteri izyice itici sevimsiz yapıyor .
Timber Çevrimdışı  
Eski 11-03-16, 14:11   #22
Lyanna
Asistan

Lyanna kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 17.02.2016
Lyanna has a reputation beyond reputeLyanna has a reputation beyond reputeLyanna has a reputation beyond reputeLyanna has a reputation beyond reputeLyanna has a reputation beyond reputeLyanna has a reputation beyond reputeLyanna has a reputation beyond reputeLyanna has a reputation beyond reputeLyanna has a reputation beyond reputeLyanna has a reputation beyond reputeLyanna has a reputation beyond repute

Kösem karakteri hakkında birkaç şey yazmak istiyorum zira diziye adını veren karakter,bir başrol bu kadar itici olamaz, olmamalı.

Öncelikle karakterden başlayacağım.
Kösem istediği kadar hünkarın kıymetlisi olsun, haseki sultan olsun, ne olursa olsun, Valide Sultan sizi çağırıyor denildiğinde "yine ne yapmışım?" tavırlarına girip abuk subuk dudak bükemez.
Sultan Ahmet dahi bu saray benim tavırlarında değilken Kösem'in hal ve tavırlarına, yürüyüşüne bir bakın.
Yani sanırsınız haremde ondan üstü yok.
Yok mu? Var.
Ama nedense herkes zeka geriliğine tutulmuş gibi Kösem hiçbir çaba göstermese bile onun avucuna düşüp, suçlarını itiraf etmeler, karşısında titremeler, gelip Kösem oğlumu göreyim diyip ağlamalar vs.
Durum böyle olunca başlarda zehir gibi olan Halime de, zaten aptal imajı çizmek için yırtındıkları Handan da, Derviş paşa da o da bu da Kösem nolur, Kösem lütfen diye ağlanır oldu.

Bu bir belgesel değil tamam ama bir dizi için bile cariye Kösem'in şu yaptıkları çok fazla.
Bu had bilmezlikleri sanmıyorum ki gerçekte Kösem yapmış olsa Sultan Ahmet buna göz yumsun.
Ama burada o benim kıymetlim, canım cicim diyerek -ki bu kıymetli oluşu da hiç göremiyoruz- validesine bile posta koyuyor.

Diğer karakterler o kadar akıl tutulmasında ki haremdeki hiyerarşi hepten yerle bir oldu.
Handan Sultan'a sadık diye bildiğimiz Hacı Ağa'nın da Kösem'e yancılık yapmaya başlamasıyla haremde bir entrika kalmadı.
Ne yapalım? Safiye Sultan'ı harcadık, Mahfiruze öldü -zaten ölmese de muhteşem Kösem'in dengi değildi- başka hatun zinhar olmaz, aaa evet Hümaşah Sultan gelsin diyerek yeni entrika kapısı yaratmaya çalışılıyor.

Mesela Kösem'in Handan Sultan'a bulaşmasının hiçbir açıklaması yok.
Bu kadın haseki sultan hiç olmamış, eski saraya sürüldü, Safiye varken onu kimse takmadı şu oldu bu oldu zaten Validelik makamını kullanamadı.
Ve tek derdi güç, hırs falan da değil. Kadın gerçek bir anne. Oğlum da oğlum, Ahmet'imin başına bir şey gelmesin diye yırtınan bir anne.
Şimdi haremin başı olmuşken çift başlılık istemiyorum, kafana göre iş yapma Kösem diyince biz aaa evet ya Kösem bir tane olur mu öyle şey falan mı diyeceğiz?
Oturmasını kalkmasını, yerini bilmeyen bir Kösem izlemek o kadar can sıkıcı bir hal aldı ki baştan sempati beslemediğim Handan Sultan'ı dahi şiddetle desteklemeye başladım.

MYY ile kıyaslamaktan hep kaçındım ama Hürrem Sultan'ın gençliği öyle Kösem gibi aşşşırı zeki bu hatun yav diye göze sokulmadan, hem kötülüğü hem aşkı ne kadar güzel yansıtılmıştı.
Kaldı ki kendisi başlarda ne Valide Sultan'la ne Hatice Sultan'la konuşurken böyle saçma sapan el kol sallamalar, dudak bükmeler yapmıyordu. İki karşı çıksın zindana atmalar, Mahidevran'ın eteğini öptürmeler, saraydan yollamalar... Neler olmuştu da Hürrem, Kösem'in yaptığı saygısızlıkların onda birini yapmamıştı.

Herkese tehdit, yakarım yıkarım demeler beni Kösem sahnelerinde kanal değiştirmeye zorluyor. Yani onun haricinde başka gözüme batan bir karakter olsa tamam izlemeyeyim diyeceğim ama Safiye Sultan, Sultan Ahmet, Derviş Paşa ve Halime Sultan gibi karakterlerin hepsinin sahnelerini zevkle izliyorum. Sonra hooop Kösem çıkıyor, aynı diş sıkmalar, dudak büzüp hoy hoy konuşmalar.

Dizinin zaman atlamasına o kadar çok ihtiyacı var ki, ölmesi gereken karakterlerin hepsini de Kösem'in muhteşem oyunlarıyla süründürerek öldürmeye çalışıyorlar sırf konu ilerlesin diye.

Hümaşah Sultan'ın yapacaklarını hem merak ediyorum, hem de sonunda tasını tarağını toplayıp Mısır'a gideceğini bildiğimden pek heveslenemiyorum.
Zira Kösem'in karşısında kim durabilir ki?
Ama en azından Kösem'e yerini bildirip, saygılı olmayı öğretmesini isterim.

Karakteri bir kenara koyup Beren Saat hakkında da birkaç şey söylemek istiyorum.

Ben kendisinin oynadığı dizilerde biraz da olsa tam da olsa bir şekilde izledim ve yeteneksiz biri olmadığını biliyorum. Ülkemizde kadın oyuncu denilince ilk akla gelen isimlerden elbette. Kösem olacak dediklerinde de yoook yav oynayamaz gibi bir tavırda değildim, gayet nötr bir şekilde başladım.

Fakat üzülerek söylüyorum ki izlerken ne bir Osmanlı kadını görebiliyorum, ne bir Sultan.
Kıyafetlere laf söylüyoruz, doğru saçma sapan kıyafetlere, saç modeline hapsettiler karakteri ama Beren Saat'in o güzel mavi ve kırmızı kıyafetleri de taşıyabildiğini düşünmüyorum.
Yani role giremedi alışamadı demek için artık çok geç 10 bölüm oldu sanırım gireli. Ama ne Sultan ağırlığını hissettirebiliyor, ne de duyguyu geçirebiliyor.
Daha ilk girdiği zamanlarda ağır geldi bu rol Beren Saat'e yazmışlardı sözlükte, durun bir izleyelim diye kızmıştım. Ama son birkaç bölümdür ben de böyle düşünmeye başladım.

Belki içine sinmeden kabul ettiği bir roldü bilemiyorum.
Ama gidişat böyle devam ettikçe hem karakterin yazılışından, hem de Beren Hanım'ın yetersiz kalışından dizide sevecek başka karakterler arar oldum.
Güçlü bir valide sultanlık izleyeceğimiz zamanlarda toparlar diye iyi niyetli düşünmek istiyorum, ama şimdiki Kösem haliyle de haremdeki güçlü güçsüz herkesi tefe koydu

Her karakterindeki aynı sinirlenme, dudak büzme, diş sıkıp bağırmayı karakterin itici yazılışından mütevellit bol bol görünce iç baymaya başladı artık.
Ve son olarak bence profesyonel birilerinden yardım alınıp yürüyüşünü ve el kol hareketlerini düzeltmesi gerek.
Dünkü bölümde Cennet'in yanına gelip "Hümaşah Sultan'ı karşılamaya yetişemedim" dediği yerde haremdeki taşlığa girişini izlerseniz yürüyüşte bahsettiğim problemi görürsünüz.

Karakteri sevmek için elimden geleni yaptım ama şu saatten sonra evrim geçirmeli ki empati ve sempati gösterebileyim.

Eski 11-03-16, 14:50   #23
defterdar
Oyuncu

defterdar kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 30.07.2009
defterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond repute

Alıntı:
fanatik20 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bolum tamamen hayal kirikligi oldu benim icin. Diger forumlarda sosyal ortamlarda kosem ve ahmet icin romantik sahneler isteyen butun fanlar bosuna ugrasiyoruz gibi geliyor. Kosem ve ahmet aski nerede??
Ne umutlarla çıkmıştım ben bu yola sözde favori çiftimdi. Keza yapımcıda 'Muhteşem' bir aşkı anlatıyoruz demişti. Ama bu muhteşemlik neresinde çözemedim. Kösem bütün bölüm boyunca sırların peşine düşer, yetimlerin hakkını gözetir, anası olan bebelere bile sahip çıkar. O da yetmez siyasete el atar. Ahmed'den çok Derviş ve Zülfikar'ı görür. Ahmed ve evlatlarım(!) için savaşıyorum derken hünkarın anasıyla bozuşur. Ne Kösem'miş be! Senarist her hafta bu karakteri nasıl itici gösterebilirim diye uğraşıyor ve başarılı da oldu. Saç ve makyaja girmiyorum artık yazmaktan usandım. Ya Ahmed'e ne demeli yavrum sen daha neyin buhranındasın kendine gel. Kösem yanına geliyor yok kardeşime analık et yok anlaşmayı ne yapalım. Töbeee!! Halvet halvet dedik ama yok doğru düzgün sahneleri bile yok. Ne yazıkki ortada muhteşem bir aşkın m'sini bile göremiyorum. Ahmed öldüğünde sadece Ekin diziden çıktı diye üzüleceğim Kösem'in acısı umrumda bile olmayacak.

Handan ve Derviş desen cidden baydılar artık. Handan artık gözümde Fahriye gibi gereksiz bir karakter oldu. Dilerim 18.bölümde karaktere veda ederiz.

EDİT: Bu arada Eycan kim ya?? Bölümün yarısında bu kız vardı. Keşke kafasını o hamam taşına vurup ölseydi.
Eski 11-03-16, 14:52   #24
bengin
Asistan

bengin kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 27.04.2009
bengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond repute

Alıntı:
Timber tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
aynı seyleri tekrarlıycam .

Dizinin en buyuk hatası basrol kadın oyuncusu .
16 yasındaki karakteri tutupda araplarda unlu diye 32 yasındaki kadına oynatınca iste boyle oluyor .

ilk kız oynamaya devam etseydi ..biz bu kızın daha 2 yıldır sarayda oldugu icin boyle patavatsız ,saygısız davranıslarda bulunusunu , cat orda cat burda olusunu anlayabilecektik ancak Kosemi oynayan oyuncunun goruntusu valide sultandan bile daha yaslı gozukunce ... iste boyle oluyor ve Kosemin her hareketi insanı sinir ediyor ,ekranda belirdigi anda kafa cevirtiyor birde oyuncunun okul piyesinde rol yapar gibi oynaması daha dogrusu OYNAYAMAMASI karakteri izyice itici sevimsiz yapıyor .
Ben de böyle düşünüyorum.Kösem e sinir olunması Kösem in yaptıklarından değil yaparken izleyiciye o duyguyu geçirip inandıramamasından dolayı sevimsiz görünüyor.

Anastasia konusunda Anastaisa da böyle arada trip atar kaçacağımda kaçacağım diye tutturmuştu ama izlerken biz kaçacağım demesine sinir olmuştuk yoksa oyunculuk olarak gayet yaşına göre oynuyordu.O ergen tavırlar üzerinde sakil durmuyor gayet doğal duruyordu.Ama Beren de işte o ergen tripleri genç yaşta birini oynama şekli ve tarzından dolayı izleyiciye doğal gelmiyor ve yapay duruyor.

Ben açıkçası Kösem in herşeye trip atması heryerden çıkmasına ve süper Kösem herşeyi bilen Kösem olmasında bir sıkıntı görmüyorum.Senaristin böyle kibirli herşeye çabuk sahip olan bir Kösem den Ahmet i kaybedince herşeyini kaybeden Kösem e evrilme kısmı da mantıklı ancak senaristin yazmak istediği yada yazdığı o herşeye karışan ergen heryerden çıkan bir anda gücün sahibi olan Kösem karakterinin ekrandan bize yansımasında sorun var.Beren her sahnede aynı oynuyor aynı yüz ifadesi ile oynuyor.Kaç bölüm geçti hala alışacak karaktere.10 bölümdür şu nişantaşı ağzıyla konuşmasını bırakamadı.Arkasından atlı koşturur gibi konuşmasını da yada inandırıcı olacağım diye gereksiz yerlerde yaptığı aşırı mimikleri de bırakamadı.
Ahmet in yanında hep bir olumsuz.Zülfikar ile konuşuyor aynı somurtkan surat.Handan ile halime ile konuşuyor aynı surat.Mehmet i kucağına alıyor gram annelik ve şevkat duygusu yok.Oysa Handan sultan rolünde Tülin özen kucağına alınca daha anaç daha sevecen duruyor.

Karakterin karizmasını geçtim zaten olacağı yokta o bize vermesi gereken duyguları da verememesi izleyiciyi itiyor.
Mesela ahmet in öldüğünü duyduğu sahnede yüzünde hiçbir ifade yok.Bu bölüm Handan-Derviş ilişkisini duydu yine aynı surat ne bir şaşırma ne başka birşey.Her sanhede aynı oynayan izleyiciye farklı birşey sunmayan Kösem i neden izlemek istesin ki insanlar.

Beren Saat in şu performansını senariste bağlayan oldu yönetmene bağlayan oldu teknik ekibe bağlayan oldu.Tamam onlarda da sorun var ancak en büyük sorun Beren de.O konuşmasını illa yapımdan yada teknik ekipten birilerinin mi uyarması gerekiyor yada sahnelerde duygu verme kısmında yönetmen mi demeli illa.Belki de o sahneleri defalarca çekiyorlar ama o duygu bir türlü alınamadığı için yönetmen de elindekini sunuyor.Ahmet in yanında gram aşk yok.Ha şu var İskender ile sahnelerinde bir elektrik aldım Ahmet ile alamadığım elektiriği yalan yok.

Vildan Atasever geldi girer girmez rolü üzerine giydi.Tavrı duruşu bakışı eski rollerindeki karakterlerle alakası yok.Evet konuşma kısmında biraz sıkıntı var ama göze çarpmıyor.Daha o arabadan inerken ki çamura basmak istememesi o arabadaki o havalı kibirli tavrı bakışı o kadar güzel yansıttı ki ilk bölümden bomba gibi girip rolüne nasıl bürünülür dersini de bir güzel verdi.

Diziye girdiği ilk bölümde Safiye ile karşılıklı sahnelerinde döktürdü ve iliklerimize kadar o duyguyu geçirdi.

Handan sultan mesela.Tülin Özen öyle bir Handan Sultan olmuş ki saftirik sinir bozucu biraz aptal bir sultan olduğundan sinir oluyorsunuz ama Tülin ÖZen in de Handan ı çok iyi oynadığını izlerken anlıyorsunuz.

Ama Kösem i lzkerken oynanamadığı için sinir bir karakter olduğunu da anlıyorsunuz.Bu eleştiriler hemen her yerde var.Eğer Kösem iyi oynansa heryerden çıkan herşeye burnunu sokan kibirli sevimsiz olmasına rağmen biz bir yandan saydırıp bir yandan da izlemeye devam ederdik.Ama izlerken Kösem sahnelerinde kanal değiştirme isteği yaratıyorsa demek ki olmamış.Senaryo ile alakası yok bu durumun.Bize verilmek istenen Kösem i anlayabiliyorum ama ekranda izlediğim Kösem bize sunulmak istenilen Kösem olduğunu da düşünmüyorum.Senarist yada yönetmen herhalde duygusuz hiçbir tepki vermeyen bir Kösem yaratmış olamazlar.Acımasız kibirli sinir bozucu bir karakter yaratış olabilirler ama izleyene itici gelecek bir kösem istiyor olamazlar.

Rüstem gibi iticinin iticisi sinir bozucu bir karakteri izlemiş birisi olarak Kösem in o iticiliğinin senaryo ve karakterden kanyaklı olmadığını da gayet iyi görebiliyorum.

Beren gerçekten de Kösem i iyi oynamış olsa saçına başına tacına kıyafeti yada makyajına bu kadar takılmazdık.Tamam genel olarak kostüm makyajlarda sorun var ama diğer karakterler neden Kösem kadar göze batmıyor? Ben diğer karakterleri izlerken dış görünüşüne bakmıyorum çünkü bakma gereği duymuyorum.ama Kösem de oyunculuk olarak bize sunduğu birşey olmayınca direk dış görünüşüne takmaya başlıyorsunuz.

Her ne kadar Beren in Kösem için doğru tercih olmadığını en baştan beri düşünsem de ben bundan daha iyi oynayan bir Beren bekliyordum.

Neden beren i eleştiriyorsunuz diyeceklere e kimi eleştireyim dizinin olmamış başrolunu eleştireceğim tabi çünkü dizide en olmamış performans olarak en zayıf halkası başrolu onu eleştireceğim tabi.
bengin Çevrimdışı  
Eski 11-03-16, 15:01   #25
trueblue
Yönetmen

trueblue kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 02.02.2005
trueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond repute

Yılmaz Şahin beni şaşırtamıyor artık. Bölüm tahminim için fragman, özet yeterli oluyor. Beklediğim gibi bir bölümdü. Uzun uzun uzatılmış bir geçiş bölümüydü. Sıkıcı bir bölüm ve tek rengi ise diziye katılan Hümaşah Sultan oldu. Onu da saçmalatmazlar umarım.

Bölümün sıkıcılığı sonucunda reytingler yine düşüşe geçmiş.

Aslında Kösem'in en büyük avantajı karşısında oynayan adam gibi bir dizinin olmaması Yeter ile Kördüğüm'ü birleştirsen bir dizi etmiyor. Üzerine Kösem'i de eklersen hepsi bir dizi ancak ederler.

Alıntı:
defterdar tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Oyuncu Kadrosu

Beren Saat - Kösem Sultan
Ekin Koç - Sultan Ahmed
Hülya Avşar - Safiye Sultan
Mete Horozoğlu - Zülfikar Ağa
Aslıhan Gürbüz - Halime Sultan
Kadir Doğulu - Mehmet Giray Han
Mehmet Kurtuluş - Derviş Paşa
Berk Cankat - İskender
Vildan Atasever - Hümaşah Hanım Sultan
Tülin Özen - Handan Sultan
Muhammet Uzuner - Aziz Mahmud Hüdayi
Cihan Ünal - Kuyucu Murad Paşa
Nadir Sarıbacak - Bülbül Ağa
Esra Dermancıoğlu - Cennet Hatun
Hakan Şahin - Hacı Mustafa Ağa
Salah Tolga Tuncer - Nasuh Paşa
Meray Ülgen - Kalenderoğlu Mehmed Bey
Eylem Yıldız - Menekşe Hatun
Yaşar Karakulak - Sunullah Efendi
Alihan Türkdemir - Şehzade Mustafa
Melisa İlayda Özcanik - Dilruba Hanım Sultan

-----------------------------------------------------------------------

Hümaşah Hanım Sultan geldi. Zevci Mısır Beylerbeyi imiş. Yakında o da payitahta teşrif eder. Eşi ya Damat Halil Paşa yada Öküz Mehmed Paşa'dır. Oynayacak kişi ise tee uzun zaman önce söylentisi gelen Ragıp Savaş olabilir. Bu arada Zülfikar'da Hümaşah'a imkansız bir şekilde tutuldu. Yeni bir imkansız aşkımız oldu. Lakin bu saray iki imkansız aşkı birden kaldırmaz. Handan bölüm sonu yaptığı saçmalıkla ölüm fermanını imzaladı. Artık intihar mı eder kahrından ölür mü bilemem ama suyu ısındı haftaya gidicidir.

Meleki'yi Kösem yanına aldı. Dikkatimi çeken İskender ile Meleki konuşması oldu. İskender ufaklık deyince Meleki bozuldu. Bu kız büyüyünce İskender'e meftun olmazsa bende bişey bilmiyorum.

Derviş'de iktidar hırsına kapılmış gidiyor. Mehmed Giray'da Kırım'a gönderiliyor.

Bölüm çok sıkıcıydı ama bize gidecek ve gelecek karakterlerin sinyalleri verildi.

Handan, Derviş ve Mehmed Giray'a elveda..
Dilruba, Davud, Meleki ve Hümaşah'ın eşine merhaba..
Eline sağlık Defterdar'ım, dizinin başındaki koca liste yarıya inmiş durumda. Bu da bölüm başı 1 milyon olan giderin 800 bine indiğini gösteriyor. Reklam gelirleri 1,5 milyon olduğuna göre Star Tv diziyi % 50 kar ile ayıla bayıla 3 sezon götürür.

Karakterler konusunda sana katılıyorum. MY Kösem'deki işlevsiz karakterlerin çoğu temizlendi. Bir de Eycan gitseydi veya oyuncu değişseydi. Şimdi de Handan, Derviş ve Mehmed Giray dizi dışı bırakılıyorlar. Derviş için çok üzülsemde karakter saçmalayınca oyuncunun yapabileceği azalıyor.

Çocukların büyümesiyle Mustafa, Dilruba, Davud, Meleki için yeni oyuncular gelecek. Ama ondan önce Hümaşah'ın eşi gelecek.

Meleki'yi İskender'e aşık etmeleri daha uygun olur. Dilruba'nın yerine.

Bu arada dizinin başrolünün en sevilmeyen karakter haline gelmesi çok ilginç oldu. Çünkü başlangıçta Nasya'yı sevdirme çabalarından sonra Kösem'i iticinin iticisi yapma çabaları anlaşılır gibi değil. Aslında tarihteki Kösem Sultan'ı hiç sevmediğim için bana çok uygun itici Kösem Sultan. Kösem Sultan gelini Turhan Sultan gibi Osmanlı Devletini sevseydi yönetimi işin erbabına bırakıp giderdi. Turhan Sultan oğlu büyüyene kadar yaptığı gibi kendilerini Edirne'ye sürgün ederdi. Ama Kösem gücü elinde tuttuğu sürece Devlet-i Ali'yi seviyordu.

Dizide Turhan Sultan'ın üvey çocuklarına gösterdiği sevgi ve korumayı Kösem'e yazmışlar. IV. Mehmed büyüyüp kardeşlerini idam ettirmeye kalktığında Annesi Turhan Sultan engel olduğu gibi üvey çocuklarının kafes ardında kalmasını da önlemiş. Oğlu IV. Mehmed yazın İstanbul'a geldiğinde, Edirne'yi özledim ama yalnız canım sıkılır, onları özlerim deyip üvey çocuklarını, diğer hasekileri toplayıp Edirne sarayına gidiyormuş. Kışın avı çok seven padişah Edirne sarayına geldiğinde, Edirne'de kış ağır geçiyor yaşlandım artık, kışı daha yumuşak geçen İstanbul'da geçireyim deyip üvey çocuklarını, diğer hasekileri toplayıp Topkapı sarayına gidiyormuş. Hem tüm şehzadeleri güvende tutuyormuş, hem de şehzade anneleri Turhan Sultan ile tek cephe oluyorlarmış. Turhan Sultan'ın ölümünden sonra şehzadeler can korkusuna düşmüşler.
Eski 11-03-16, 15:19   #26
defterdar
Oyuncu

defterdar kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 30.07.2009
defterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond repute

Alıntı:
Karakterler konusunda sana katılıyorum. MY Kösem'deki işlevsiz karakterlerin çoğu temizlendi. Bir de Eycan gitseydi veya oyuncu değişseydi. Şimdi de Handan, Derviş ve Mehmed Giray dizi dışı bırakılıyorlar. Derviş için çok üzülsemde karakter saçmalayınca oyuncunun yapabileceği azalıyor.
Çocukların büyümesiyle Mustafa, Dilruba, Davud, Meleki için yeni oyuncular gelecek. Ama ondan önce Hümaşah'ın eşi gelecek.
Eycan karakteri uyuzlukta bir numara ama hala kadro içinde tutuluyor. Hem de baya sahnesi vardı bu bölüm, şaşırdım doğrusu. Şahane bir oyunculuğu olsa gam yemem ama elle tutulur hiçbir özelliği yok. Meleki büyüdüğünde Eycan fazlalık olur. Kösem'in yanından bir şekilde uzaklaştırılır diye düşünüyorum. Bana kalsa gırtlağını keser kökünden çözerim ama..

Handan ve Mehmed Giray'ın albenisi kalmadı. Battıkça battılar.. Derviş'te bu bölüm iktidarın gücüne kapıldı. Onun sonuda yakındır.

Resmen konular tıkandı 1605 yılına çakıldık. 1-2 bölüm içinde zaman atlaması bekliyorum. Mustafa bir tık büyür yani 12 yaşlarında biri oynar. Dilruba ve Meleki için olgun oyuncular gelir. Tabii Hümaşah'ın eşi ve Davud Paşa'yı unutmuyoruz.
defterdar Çevrimdışı  
Eski 11-03-16, 16:56   #27
C.Troy
Asistan

Giriş Tarihi: 13.09.2008
C.Troy has a reputation beyond reputeC.Troy has a reputation beyond reputeC.Troy has a reputation beyond reputeC.Troy has a reputation beyond reputeC.Troy has a reputation beyond reputeC.Troy has a reputation beyond reputeC.Troy has a reputation beyond reputeC.Troy has a reputation beyond reputeC.Troy has a reputation beyond reputeC.Troy has a reputation beyond reputeC.Troy has a reputation beyond repute

Seyirciyi enayi yerine koyan bir diziye fazla bile bu reytingler bence. Tarihin en antipatik dizi karakteri Kösem ve her an birine saldıracakmış gibi bakan İskender'in ön planda olduğu bölümden de ancak bu kadar olur. Dün Vildan Atasever'in olduğu kısımlar hariç 1 tane tekrar izlenecek sahnesi yok dizinin. İlk başlarda sıkıcı geçen bölümlerde bile izlenecek birkaç sahne oluyordu.. Neyse başladık bir kere sezon sonuna kadar devam edecez. Ama ondan sonra asla izlemeyi düşünmüyorum, sevdiğim oyuncular hatrına bile bakmam, pişman ettiler...
C.Troy Çevrimdışı  
Eski 11-03-16, 17:20   #28
selcuk0857
Oyuncu

selcuk0857 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 05.06.2012
selcuk0857 has a reputation beyond reputeselcuk0857 has a reputation beyond reputeselcuk0857 has a reputation beyond reputeselcuk0857 has a reputation beyond reputeselcuk0857 has a reputation beyond reputeselcuk0857 has a reputation beyond reputeselcuk0857 has a reputation beyond reputeselcuk0857 has a reputation beyond reputeselcuk0857 has a reputation beyond reputeselcuk0857 has a reputation beyond reputeselcuk0857 has a reputation beyond repute

Dilruba İskender falan deniyor da İskender Dilruba'nın amcası değil mi? benim mi yanlışım var?
selcuk0857 Çevrimdışı  
Eski 11-03-16, 17:44   #29
OXFORD
Süper Moderatör

OXFORD kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 28.12.2004
OXFORD has a reputation beyond reputeOXFORD has a reputation beyond reputeOXFORD has a reputation beyond reputeOXFORD has a reputation beyond reputeOXFORD has a reputation beyond reputeOXFORD has a reputation beyond reputeOXFORD has a reputation beyond reputeOXFORD has a reputation beyond reputeOXFORD has a reputation beyond reputeOXFORD has a reputation beyond reputeOXFORD has a reputation beyond repute

Alıntı:
selcuk0857 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Dilruba İskender falan deniyor da İskender Dilruba'nın amcası değil mi? benim mi yanlışım var?

Yok aslında öyle birşey denmiyor..
Ortalığı karıştırdım sanırım

Daha önce Dilruba bilmeden bu bilgiyi küçüklük haliyle İskender'e hayran olunabilir denilmişti..Buna karşılık da başka bir arkadaşımız Dilruba için olmaz ama Meleki için olabilir demişti..ve dün tam da bunun olduğunu gördük dizide..

yoksa evet normal şartlarda İskender Dilruba'nın amcası
Eski 11-03-16, 17:52   #30
yznll
Asistan

yznll kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 07.03.2016
yznll has a reputation beyond reputeyznll has a reputation beyond reputeyznll has a reputation beyond reputeyznll has a reputation beyond reputeyznll has a reputation beyond reputeyznll has a reputation beyond reputeyznll has a reputation beyond reputeyznll has a reputation beyond reputeyznll has a reputation beyond reputeyznll has a reputation beyond reputeyznll has a reputation beyond repute

1. Kösem Sultan karakterine yapılan eleştirileri Beren Saatin oyunculuğuna bağlayanlar o kadar çok ki. Ne kadar büyük haksızlık yapılıyor şu kadına. Senaristin yarattığı bir karakter var onlar nasıl bakacağını nasıl bi ses tonuyla durumu anlatacağını bile oyuncuya söylüyorlar.

Karakterin tüm eksilerini oyuncuya çıkarmak ne kadar vicdansızca.

2. Beren Saatin oyunculuğu Sülüman diyerek sezon geçirmiş bir oyuncuyla kıyaslamak ta yanlıştır.Birde Meryem sanki bir rayting kahramanı gibi görülüyordu ülkemizde ne oldu başka bir rolde parlamadı bu oyuncu..Orada Halit Ergenç o kadar şahaneydi ki diğer oyunculuklar göze batmıyordu. Burda ise Senarist hataları oyuncu değişikliği vs bütün hatalar Berenin üstüne kaldı.

Ben Beren Saatin bu kadar eleştiriyi kesinlikle haketmediğini düşünüyorum..
yznll Çevrimdışı  
Kapalı Konu

Bookmarks

Etiketler
aslıhangürbüz, berensaat, berkcankat, deliibrahim, delimustafa, dördüncümurad, ekinkoc, gencosman, kadirdogulu, kösemsultan, metehorozoglu, muhtesemyuzyıl, persembe, startv, timursavcı

Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı

Hızlı Geçiş