Arama 
ÜYE OL  |  Kayıp Şifre  |  Aktivasyon   
Ana Sayfa  |  Forum  |  Haberler  |  Video  |  Diziler  |  Fotoğraf Galerisi  |  Biyografi  |  Gruplar  |  Ratingler

Geri Git   DiziFilm.com Forum > Arşiv > Yerli DiziFilm Arşivi > MYY Kösem

Yanıtla

MYY Kösem kategorisinde MYY Kösem - Bölüm Yorumları konusunu görüntülemektesiniz.

Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-16, 19:05   #21
defterdar
Oyuncu

defterdar kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 30.07.2009
defterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond repute

Twitterda dedikoducu çocuk bugün yazmış:
Spoiler İçermektedir

Çekimlerin geç başlayacağını tahmin etmiştim. Artık dizi Tem Stüdyoları'ndaki platoda çekilmeyecek başka bir mekanda saray içi yapılıyor. Plato, oyuncu kadrosu, senaryo derken en geç kasım'da başlar.

Ranini'nin dün attığı tweet ise:
Spoiler İçermektedir

Oyuncu kadrosu belli ama açıklanmıyor. Çatlatın bakalım elinize ne geçecek.
Eski 10-08-16, 20:27   #22
Krmadymn38
Asistan

Krmadymn38 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 06.07.2016
Krmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond repute

Ya bari en azindan kadrodan bir kişinin promolarini yayinsalar. Nurgülün mesela. Yeter artik vallah çatliyom, çokta sinirliyim ama...
Krmadymn38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-16, 21:00   #23
pusat_yusuf
Yönetmen

Giriş Tarihi: 16.09.2007
pusat_yusuf has a reputation beyond reputepusat_yusuf has a reputation beyond reputepusat_yusuf has a reputation beyond reputepusat_yusuf has a reputation beyond reputepusat_yusuf has a reputation beyond reputepusat_yusuf has a reputation beyond reputepusat_yusuf has a reputation beyond reputepusat_yusuf has a reputation beyond reputepusat_yusuf has a reputation beyond reputepusat_yusuf has a reputation beyond reputepusat_yusuf has a reputation beyond repute

Eğer bu dizi geçen seneki gibi Kasımda başlarsa hiç şansları yok bunu biliyorlar herhalde değil mi?Ders almışlardır...
---------------------------
Geçen sene millet büyük bir beklentiyle izlemişti.Artık o da yok.
--------------
Eylülün 2.haftası zaten Kurban bayramı..19 Eylül pazartesiyle beraber dizi sezonu açılacak..Akıllılık eden bazı yapımcılar zaten Ağustosta bazı dizileri başlatacaklar...Geçen seneden kalan diziler Eylülün 3.haftasında yayına başlarlar.

Sen tutup Kösemi yine Kasımda başlatırsan kafadan 3-0 mağlupsun,benden söylemesi...
Umarım ekimin ilk haftası yayına başlarlar....
pusat_yusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-16, 21:56   #24
Krmadymn38
Asistan

Krmadymn38 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 06.07.2016
Krmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond repute

Kesinlikle katiliyorum. Eğer yine Kasimda başlayacaksa, izlermiyim bilemiyorum. Sonuçta geçen sene gördük olanlari. Eylülde başlayacak derken, Ekimdi ancak Kasimda başlati. Neyse yetişmemiş olabilir, ama senaryo desen kötüydü vs. yani o kullandiklari zamani değerlendiremediler.
Her diziden bir haber geliyor, bizim diziden sifir. Herkesin ağzi kitlenmiş durumda. Tims zaten aman her konuyla bir açiklama olsunda, yeter ki Kösemle olmasin. Star Tv desen ne bir tekrar verir, hoş onlarida anliyorum eğer dizi Fox Tvye geçecekse, bende vermezdim, ama bu kadar sessizlik yeter bence artik.
Hayir arkadaşim ya, inşallah Kasimda filan başlamaz.
Pusat_yusuf çok doğru söylüyor, insanin heveside kalmiyor. Bana göre en geç Ekimin ilk haftasinda başlayabilir, yoksa gerçekten izlermiyim bilemiyorum.

Insan bari en azindan bir karakterin promosunu yayinlar ki, insanlar desin ki "Ah bak! Kösem veya Murat her neyse ikinci sezon bomba gibi, veya kötü geliyor. Ama dizi biraz gündemde olsun. Promo diyorum sadece bu bir resim demek, yani çekim filanda istemiyorum. Zamanlari olmayabilir daha çekimler biliyorum kolay değil ama bu kadar sessizlikte ne kadar izleyici çekebilir merak ediyorum doğrusu...
Neyse bakalim kendileri bilirler, belli de olmaz. Bakariz belki iki hafta sonra bir Nurgülün promo resimleri gelmiş. AHH Hayaller
Krmadymn38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-16, 22:52   #25
gzmfe111
Oyuncu

gzmfe111 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 26.04.2006
gzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond repute

Alıntı:
pusat_yusuf tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Eğer bu dizi geçen seneki gibi Kasımda başlarsa hiç şansları yok bunu biliyorlar herhalde değil mi?Ders almışlardır...
---------------------------
Geçen sene millet büyük bir beklentiyle izlemişti.Artık o da yok.
--------------
Eylülün 2.haftası zaten Kurban bayramı..19 Eylül pazartesiyle beraber dizi sezonu açılacak..Akıllılık eden bazı yapımcılar zaten Ağustosta bazı dizileri başlatacaklar...Geçen seneden kalan diziler Eylülün 3.haftasında yayına başlarlar.

Sen tutup Kösemi yine Kasımda başlatırsan kafadan 3-0 mağlupsun,benden söylemesi...
Umarım ekimin ilk haftası yayına başlarlar....
Kesinlikle katılıyorum. Geçen seneyi hatırlıyorum da.. Eylül'ün ilk haftası mı ikinci haftası mı ne teaser gelmişti. Planları hep Ekim'di. Sonra çekimlerde aksama oldu yönetmen değişti vs derken Kasım'a kaldı. Kasım'da da seçimler vardı diye, 12 Kasım'a kalmıştı.
Dizi resmen başlamamak istemiş ya

Şuanda azcık akıllanmışlarsa, Ekim'i beklemeden Eylül'ün son haftası, millet diğer dizilerle kaynaşmadan yayına sokmalılar. Zaten bi de Fox faktörü var.
Nedense beklentim 13 bölümcük.

Geçen seneki reklamsızlığı yapmazlar umarım. Aylarca teaser beklemiştik. Gele gele o sapsarı başımızı döndüren, Nasya'dan ibaret teaser gelmişti. Öyle soğuk teaserlar yapmasınlar mümkünse.

Muhteşem Yüzyıl'ın o tek sahneden oluşan dialoglu tanıtımları ne güzeldi ya.
  • "Bu yüce imparatorluğu ben yönetiyorum...Her şey beeenim elimde..."
  • "Öyle bir zehir yapmalısın ki, gözümün önünde içi parça parça olsun istiyorum, ölmek için bana yalvarsın"
  • Kanını, canını her şeyini ben verdim.Dualarımla büyüttüm, en mükemmel alimlerle eğittim.Cihan padişahı olsam da bir tek kaderini yazamadım.Bundan böyle Allah'a emanet ol Mustafam.."
  • Aslanım, atalarının yapmadığına sen nasıl cüret edersin, ananeyi bozamazsın.Bozarsan hanedanında, iktidarında çürüme başlar...O zaman ben de seni evlatlıktan silerim."
  • "Paşanın katli ancak bir şekilde vacip olur; siz uyurken infaz edilmeli."
  • "Karar senin Mihrimah... Ya beni takip edersin, ya da ...."
gzmfe111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-16, 20:15   #26
Büşra1320
Yönetmen

Büşra1320 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 10.08.2010
Büşra1320 has a reputation beyond reputeBüşra1320 has a reputation beyond reputeBüşra1320 has a reputation beyond reputeBüşra1320 has a reputation beyond reputeBüşra1320 has a reputation beyond reputeBüşra1320 has a reputation beyond reputeBüşra1320 has a reputation beyond reputeBüşra1320 has a reputation beyond reputeBüşra1320 has a reputation beyond reputeBüşra1320 has a reputation beyond reputeBüşra1320 has a reputation beyond repute

Alıntı:
gzmfe111 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kesinlikle katılıyorum. Geçen seneyi hatırlıyorum da.. Eylül'ün ilk haftası mı ikinci haftası mı ne teaser gelmişti. Planları hep Ekim'di. Sonra çekimlerde aksama oldu yönetmen değişti vs derken Kasım'a kaldı. Kasım'da da seçimler vardı diye, 12 Kasım'a kalmıştı.
Dizi resmen başlamamak istemiş ya

Şuanda azcık akıllanmışlarsa, Ekim'i beklemeden Eylül'ün son haftası, millet diğer dizilerle kaynaşmadan yayına sokmalılar. Zaten bi de Fox faktörü var.
Nedense beklentim 13 bölümcük.

Geçen seneki reklamsızlığı yapmazlar umarım. Aylarca teaser beklemiştik. Gele gele o sapsarı başımızı döndüren, Nasya'dan ibaret teaser gelmişti. Öyle soğuk teaserlar yapmasınlar mümkünse.

Muhteşem Yüzyıl'ın o tek sahneden oluşan dialoglu tanıtımları ne güzeldi ya.
  • "Bu yüce imparatorluğu ben yönetiyorum...Her şey beeenim elimde..."
  • "Öyle bir zehir yapmalısın ki, gözümün önünde içi parça parça olsun istiyorum, ölmek için bana yalvarsın"
  • Kanını, canını her şeyini ben verdim.Dualarımla büyüttüm, en mükemmel alimlerle eğittim.Cihan padişahı olsam da bir tek kaderini yazamadım.Bundan böyle Allah'a emanet ol Mustafam.."
  • Aslanım, atalarının yapmadığına sen nasıl cüret edersin, ananeyi bozamazsın.Bozarsan hanedanında, iktidarında çürüme başlar...O zaman ben de seni evlatlıktan silerim."
  • "Paşanın katli ancak bir şekilde vacip olur; siz uyurken infaz edilmeli."
  • "Karar senin Mihrimah... Ya beni takip edersin, ya da ...."

Bahsettiğin sahnelerden ilkine bir bakayım dedim az önce..O sahneden sonra daha kaç MY sahnesi izledim sayamadım..O ihtişam,o buram buram tarih kokusu,o başarılı replikler..
'Bu koca imparatorluğu siz yöneteceksiniz Şehzadem..' diyen bir Şahincibaşı'ndan 'Bu yüce imparatorluğu ben yönetiyorum!' diyen bir Vezir-i Azam'a geçişi harika yansıtış..Tüylerim diken diken oldu derler ya hani,tam da öyle..Celalzade'nin inanamayan ama hesap da soramayan şaşkın bakışlarına kadar her şey düşünülmüş.Vurucu müzikleri saymıyorum bile.
Bu sahneleri izledikten sonra İbrahim'in de sıfır hatasız olduğunu söyleyemeyiz diye düşünüyorum artık.O bölümleri izlerken sadece Hürrem'le alakalı olduğunu İbrahim'in payı olsa da ölümü hak edecek kadar olmadığını düşünüyordum.Hala öyle aslında,ama iktidar gerçekten tehdit istemezken tehlikeli konuşmalar insanın sonunu getirebilir.Bazı tarihçiler de Hürrem'in etkisiyle İbrahim'in etkisinin ortak olduğunu söylerlerdi.İnsan biraz daha kapsamlı düşününce daha iyi sorguluyor tarihi..Şehzade Mustafa olayında böyle bir kanıya varmam imkansız ama o ayrı..Çünkü ordaki durum bambaşka.
Halit Ergenç zaten padişah olmak için doğmuş gibi bir profil çizdi hep.Hele ki son 2 sezonda iyice devleşti.Süleyman'ın çoğu davranışlarında (diziye göre) ona kızsam da final sahnesinde gözyaşlarıma hakim olamamıştım.Çünkü karşımda gerçekten bir imparatorluğu yöneten Sultan varmış gibiydi,ve o repliklerin 'Ben Osmanlı İmparatorluğu'nun 10.Sultanı'ndan,'Ben Süleyman,Allah'ın aciz kulu Süleyman'a dönüşmesi etkileyiciliğin zirvesiydi.
Kösem'de bu sıkıntı da var.Vurucu müzik yok,sahneleri vurgulayan seçimler yok.Zaten çoğu müziğin MY ile aynı olması hala fiyaskodur gözümde.Umarım bu sezon vazgeçerler bu saçma huydan.Bütün sezon 1-2 müziği dinledik dön dolaş..
Açıkçası daha önce de söyledim ama cidden; Kösem'in bütün 1 sezonunu,MY'nin tek bölümüne değişmem..Sadece bir sahneyi bile izlerseniz aradaki farkı anlamak için yetiyor bu size.
Her şeyiyle efsane bitti..Umarım Kösem ya da Dördüncü Murad da bu başarıyı yakalar.Zor,ama dilerim..
Eski 12-08-16, 00:10   #27
auroraa
Asistan

auroraa kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 11.08.2016
auroraa has a reputation beyond reputeauroraa has a reputation beyond reputeauroraa has a reputation beyond reputeauroraa has a reputation beyond reputeauroraa has a reputation beyond reputeauroraa has a reputation beyond reputeauroraa has a reputation beyond reputeauroraa has a reputation beyond reputeauroraa has a reputation beyond reputeauroraa has a reputation beyond reputeauroraa has a reputation beyond repute

Muhteşem Yüzyıl birkaç çarpıcı bölüm(pargalının ölümü, mustafanın ölümü vb.) dışında izlemedim. Kösemi de ilk birkaç bölüm dışında takip etmedim. Ama Farahı çok severim. Sultan rolünü kederiyle, sevinciyle,tutkusuyla, zaaflarıyla, güçlü yönleriyle dolu dolu canlandıracağına eminim. Umarım güzel bir proje olur bende Farahı tekrar izleme şansı bulurum. Kendisi dönem işlerinden vazgeçemiyor.
auroraa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-16, 02:54   #28
bengin
Asistan

bengin kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 27.04.2009
bengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond reputebengin has a reputation beyond repute

Ben dizinin geçen yıl gibi kasım ayına sarkacağını düşünmüyorum ki geçen yıl ta temmuz gibi başlamıştı çekimler.Dizinin ilk bölümünün yayına sokulması çok uzatıldı.Ancak bu kez bu kadar uzun sürmez.Tarihi bir dizi olduğu için dekor ,kostüm işi uzatabilir ancak çekimler ağustos sonu gibi başlayacaksa çoktan tamamlanmıştır belki de.Belki de okuma provalarına bile başlanmıştır bile.
En geç ekimin ortasında yayına başlar.Geçen yıl genel olarak diziler geçen yıl geç başladılar yayına en erken eylül sonu başlamışlardı ama bu yıl erken başlıyorlar.O yüzden bu dizide erken başlar.Bu dizi diyorum çünkü dizinin yeni adı ne bilmediğimden bu dizi diyorum
Çekimler ağustos sonu eylül başı gibi başlayacaksa öncesinde mutlaka promosyon çekimleri yapılır.Zaten ağustosun ortasındayız bitmesine 15 gün var.Ağustos sonunda çekimler başlayınca setten en azından dekoru ve kostümleri ile ilgili fotoğraflar gelmeye başlar.yeni oyuncuları da görmüş oluruz.Geçen yıl dizide yer alan çoğu oyuncuyu setten gelen fotoğraflar ile öğrenmiştik.Bu yıl yine aynısı olabilir.

Bu dizi ile merak ettiğim çok şey var.O yüzden ilk 3 bölüm şans vermeyi düşünüyorum.Kösem i bir ara bırakmış ancak sonrasında o gün izleyecek birşey bulamayınca geri dönmüştüm.Yine o gün izleyecek birşey olmazsa yine izlerim eleştirmeme isyan etmeme rağmen

Umuyorum yapım Kösem den ders almıştır da aynı yanlışları hataları tekrarlamaz.

Ben hala Metin Akdülger in 4. Murat olduğuna emin olamıyorum.Ben İbrahim olur diye düşünüyorum.Sarp Leventoğlu nun diziye katıldığı doğruysa cüssesine bakınca o olabilir diye düşünüyorum.

Beren in dizinin ilk 2 bölümüde yer alacağı haberlerinin de doğru olmadığını düşünüyorum ben.Aradan 3 ay geçmişken yepyeni silbaştan bir dizi ve yeni karakterler varken,yeni bir Kösem varken yapımın Beren ile başalaması büyük hata olur.Kösem de Anastaisa ile başlayıp Beren ile devam etmesinden hiçbir farkı kalmaz.Daha Anastaisa ya yeni yeni alışmışken hop diye 1 haftada Beren e saçma bir senaryo ile geçtiklerinden seyirci Beren i kabullenemedi bir türlü.Bu kez de tam Beren e göz aşına olmuşken birden pat diye zaman atlaması olsa bile Nurgüle geçmek diziye büyük zarar verir.
Aradan 3 ay geçmiş az çok eski kadro unutulmuşken yeni bölümlere eski Kösem karakteri ile başlamak yanlış olur ki ben inanmıyorum da.Beren in bence bu dizi ile işi bitti.
Dizi eğer foxta ise bence bu dizinin tutma ihtimali olabilir.Yeni kanal,yeni kadro,yeni isim,yeni senaryo...İnsanlar farklı bir iş izliyormuş gibi hissedebilir.Tabi dekor,kostüm,müzikler saç-makyaj da da yenilenmeye giderlerse.

Umarım jenerik müziği değişirde yepyeni kalitelisinden bir jeneriğimiz olur.Aynı jenerik müziğini duymaktan gına geldi.Kösem de My nin müziklerini kullanarakta hata ettiler.Bu dizide müzikler,jenerik de yeni olmalı.

Aytekin Ataş a güvenmek istiyorum.Kösem de arada iyi işleri de oldu ancak fazlasıyla kendini tekrarladı ve bana göre o döneme uymayan müzikleri vardı.Myy nin müziklerini açıp açıp dinlerim ama Kösemde bir elin parmağını geçmez dinlediğim müzikleri.
kostümlerden müziklere kadar o döneme gerçekten uyan bir dizi olur.Kösem fazlasıyla avrupai bir dizi gibiydi.

Nurgül şu aralar yeni filmi ile uğraşıyor.Umarım bu arada rolüne iyi hazırlanmıştır da Beren gibi hazırlıksız başlamaz diziye.
bengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-16, 04:49   #29
Edizela
Asistan

Giriş Tarihi: 04.08.2016
Edizela has a reputation beyond reputeEdizela has a reputation beyond reputeEdizela has a reputation beyond reputeEdizela has a reputation beyond reputeEdizela has a reputation beyond reputeEdizela has a reputation beyond reputeEdizela has a reputation beyond reputeEdizela has a reputation beyond reputeEdizela has a reputation beyond reputeEdizela has a reputation beyond reputeEdizela has a reputation beyond repute

Benim merak ettiğim şey dizinin kaç yılından başlayacağı ?? Sultan Mustafa'nın tahttan indirilmesiyle başlayacaksa eğer Beren olmalı.Bir de direk yetişkin Murad görmemeyi umuyorum.Çocuk Murad'ı Beren'le , ergen ve yetişkin Murad'ı da Nurgül'le görmeyi istiyorum.Diğer merak ettiğim nokta İbrahim ve Turhan Sultan'ı görebilecek miyiz ?? 2.sezonda kesinlikle dizinin süresini kısaltılması ve dönem ruhunu yansıtan yeni müziklerin gelmesi gerekiyor. Hasbahçe çekimleri artırılmalı.Haremde eğlence olmalı.Kösem bir yandan devlet işleriyle uğraşsın akşamda haremde eğlensin. Hayırişlerine de değinilsin. Yeniçeri ocağı ve hareme sağlam yan karakterler eklenilsin. Gülbahar Sultan ezik olmak yerine akıllansın ve şehzade anası olduğunun farkına varsın.
Şehzade Mustafa deliliklerine tam gaz devam etsin.Yine kendini padişah sansın gülsün falan.Mümkünse kafesde değil de haremde yaşasın. Bakalım ben 2.sezondan umutluyum bekleyip görücez.Ama ben Aslıhan'ı Öykü'yü Esra'yı Vildan'ı Hülya'yı ve diğer tüm oyuncuları ve karakterlerini özlicem.
Edizela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-16, 14:26   #30
Darmody
Yardımcı Yönetmen

Darmody kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 07.06.2016
Darmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond repute

Sanırım genel kanının aksine Muhteşem Yüzyıl'ı aşırı derecede balon bulup, MYY Kösem'i (özellikle başlangıcını) çok daha oturaklı bulan tek kişi benim.

Yahu allahınızın aşkına ilk My'de belli - başlı sahneler ve oyunculuklar dışında ne vardı ? Harem ve entrika , başka ????

Aslında paranoya ve kibri yüzünden yanlış yapan bir Süleyman'ın sürekli "yaptı ama niye yaptı? ahh o Hürrem yok mu ? Zinhar padişahımız, atamız kötü değil" minvalinde alt metin.

Şehzade Mustafa'nın hep iyi , çok iyi , fazla iyi olup, kurban gitmesi (ki bana kalırsa katlinin en büyük nedenlerinden biri kendi şapşallığı ,insan o çadıra girer mi? hadi giriyorsun , çadıra sadece şehzadeler silahla girebilirken, silahını teslim etmesi istendiğinde "he tamam yawff all , buyur" diye vermesi falan )

Yalın hali ile zaten yeterince etkileyici olan tarihi olayların , aşırı dramatize edilmesi ( Bayezıt ve Mustafa'nın katli )

sayar giderim böyle ....

Bana göre MYY Kösem'in ilk bölümündeki culus töreni , Muhteşem Yüzyıl'ın 4 sezonunu ağır tokatlar.

Tekrar ediyorum , bu dizinin tek sorunu Anastasia'nın kaçma hikayesini gereksiz uzatmaları ve milletin lafına uyup, planladıkları taslaktan çıkmaları

edit: Şöyle açıklayayım.Performans olarak yeğe göre sığdırılamayan Kanuni Sultan Süleyman içerik olarak elde sapır sapır dökülüyor çünkü dizide karakterin senaryo bazında içselleştirilmesi yok.Verdiği kararlara sürekli bir kılıf uydurma, yüceltme , dokunamama gayreti var.Adam baştan beri bir insan değil de, ulvi bir yücelip statüsünde.
Oğlunun katline ferman veriyor ama sonra salya -sümük ağlıyor,İbrahim'e takıyor ama aslında Hürrem'e kanıyor,Torununu katleden adamı olaydan zinhar uzak tutuyorlar.Muhteşem Süleyman hep muhteşem , hep bi muhteşem.Halbuki baya bildiğiniz egomanyak , kibirli ve paranoyak bir adam bu adam.Fransız kralına yazdığı metubun yarısı kendini övme ile geçiyor,İbrahim Paşa'ya Halifelik gücü hariç tüm gücü yine kendisi veriyor,sonra "bu İbrahim de azıttı" deyip , "tek padişah benim arkadaş, ben,ben Sülüman" diyerekten yemeğe çağırıp, uykusunda İbrahim'i soğukkanlılıkla boğdurtan da bizim Süleyman Artık yaşı kemale erip, eleğini duvara asması gerekirken "benden başka Padişah olamaz" diyerek , gözde şehzade oğlu Mustafa'yı boğdurtup, cesedini otaı hümayun 'un önüne asan Süleyman , dizide bakıyoruz Mustafa'nın cesedine sarılıp hüngür şakır ağlıyor.Dizideki Süleyman birine çok benziyor aslında "herşeyi ben bilirim, en iyi ben bilirim" deyip, karar veriyor .Sonrasında vakıa gerçekleştiğinde de "rabbim beni afffet bak valla kandırıldım" diyor (size de tanıdık geldi mi? )

MYY Kösem'in ele aldığı Sultan Ahmed çok daha başarılı ve ralist çizilmiş mesela.
Doğduğu andan itibaren kaderi çizilmiş olan ve bunun bilinciyle büyüyen Ahmed'in korkularını dizi alenen verdi ,Kanuni gibi es geçmedi (ki bu realizm izleyicide hoşnutsuzluk yarattı çünkü 3 kıtaya hükmetmiş ecdadımız korkamazdııı !!!11111!!).Yaşının verdiği toyluk, sahip olduğu makamın verdiği kibir ve ego , yine yaşının verdiği acemilik , hormonlarının dengesizliği ile çizilen Ahmed , çizilen Kanuni'den çok daha başarılıydı bence.Bu sebeble tüm azameti ile tahtta poz veren Kanuni Sultan Süleyman'dan çok daha kaliteli idi culus törenine çıkarken musalla taşında yatan babasının naaaşını gören Ahmed'in irkilip, sendeleyen adımları

Keza bu ince nüanslar diğer karakterlerde de vardı ama dizi yolundan saptı.

Bookmarks

Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı

Hızlı Geçiş