Arama 
ÜYE OL  |  Kayıp Şifre  |  Aktivasyon   
Ana Sayfa  |  Forum  |  Haberler  |  Video  |  Diziler  |  Fotoğraf Galerisi  |  Biyografi  |  Gruplar  |  Ratingler

Geri Git   DiziFilm.com Forum > Arşiv > Yerli DiziFilm Arşivi > MYY Kösem

Kapalı Konu

MYY Kösem kategorisinde MYY Kösem - Bağdat Fatihi IV. Murat (Arşiv 5) konusunu görüntülemektesiniz.

Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-01-17, 18:00   #21
gzmfe111
Oyuncu

gzmfe111 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 26.04.2006
gzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond repute

Alıntı:
mahifiruz tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle

- All of us strongly dislike the 'romance' of Murad/Farya, and overall do not like the Farya plot. Some stopped watching the second season because of it's prevalence. I know it is also unpopular in Turkey, so I ** shocked it is popular anywhere!

First of all, you're welcome to our magnificent page

In general, I liked your and your friends' opinion. We, turkish viewers, almost think like you. Here, maybe ninety per cent of people dont like the character Farya. And most of us, like you, stopped watching this season. For us, it is not important that there is a "fiction" character. The main problem is, this fiction character is the reason of every problem. The war between Kösem and Murad. The war between Murad and Pope. During the episodes, every character talks about her.
And to be honest, we cannot understand that big love between Murad&Farya. No love, no history..
We know very well, what the Harem is... That kind of character, in fact like a Disney tale character, couldnt be in Harem.
If the scriptwriter stops putting her in the centre of every story, the series would be better. and we can return back..

But, the producer thinks that the international viewers are very pleased with her and her fictional story... And we also always thought like him. Maybe, you should write your important opinions to him.
gzmfe111 Çevrimdışı  
Eski 07-01-17, 18:06   #22
Mowez
Asistan

Giriş Tarihi: 02.04.2016
Mowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond repute

Alıntı:
gzmfe111 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
.
If the scriptwriter stops putting her in the centre of every story, the series would be better. and we can return back..
Absolutley true.

Ay ne yapcaz simdi biz, hem türkce hem inglizce mi yazcaz ???

Bence cok eglenceli böyle, hem yurtdisindakinlerin yorumlarini da aliyoruz.
Demekki onlardan Faryadan sikilmislar.
Mowez Çevrimdışı  
Eski 07-01-17, 19:01   #23
stopwaitasec
Set Görevlisi

stopwaitasec kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 29.07.2016
stopwaitasec has a reputation beyond reputestopwaitasec has a reputation beyond reputestopwaitasec has a reputation beyond reputestopwaitasec has a reputation beyond reputestopwaitasec has a reputation beyond reputestopwaitasec has a reputation beyond reputestopwaitasec has a reputation beyond reputestopwaitasec has a reputation beyond reputestopwaitasec has a reputation beyond reputestopwaitasec has a reputation beyond reputestopwaitasec has a reputation beyond repute

Alıntı:
mahifiruz tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba! (I write in English, as my Turkish is not quite good enough. I hope this is alright).

I ** an international fan of MY/MY:K from the United States and find it interesting to read opinions on the series in Turkey. Because I have seen discussion here about how international viewers see the series, I thought I would add my own experience.

My "MY/Kösem watch group" includes friends from these countries: United States, Russia, Poland, Ireland, Brasil, Taiwan, United Kingdom, Greece. Our general opinions:

- All of us strongly dislike the 'romance' of Murad/Farya, and overall do not like the Farya plot. Some stopped watching the second season because of it's prevalence. I know it is also unpopular in Turkey, so I ** shocked it is popular anywhere!

- We want to see more character depth and sympathy for Ayşe.

- Most of us prefer Nurgül's Kösem over Beren's Kösem.

- We all strongly enjoy family relationships, friendships, and female characters (except Farya).

- Kösem and Gevherhan are general favorites in S2. Silahtar, Lalezar, Gülbahar, Ester, and Ayşe are also popular.

- Handan, Halime, Dilruba, Mustafa, and Osman generally liked from the first season. Ahmed, Hümaşah, Safiye also popular.

- Gevherhan/Silahtar is the most popular romance among us (I sense this is not so in TR)

- We are all interested in the history and like it when the show pays attention to historical facts, but are not opposed to "fiction" elements if they are done well.

- Many of us wanted to see more of Sultan Osman and Sultan Mustafa!

- All but one of us watched the original MY series.
Hello. Welcome. Im happy to see an international fan here. Where is your MY watch group, can i join too?😁😁 I would love to meet n discuss with you about the show.
And Farya...Im surprised that almost everybody think the same. I thought other fans love her:/
stopwaitasec Çevrimdışı  
Eski 07-01-17, 21:41   #24
trueblue
Yönetmen

trueblue kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 02.02.2005
trueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond repute

06.01.2017

Total Reyting Sonuçları

SIRA BAŞLIK KANAL ADI TARIH BAŞLANGIÇ SAATİ BİTİŞ SAATİ TÜR RTG SHARE
1 ARKA SOKAKLAR (TKR) KANAL D 06-01-2017 20:14:55 23:30:14 DIZILER 6.72 15.37

70 MUHTESEM YUZYIL KOSEM OZEL FOX TV 06-01-2017 22:33:18 25:15:30 DIZILER 1.08 3.23

AB Reyting Sonuçları

1 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW TV 06-01-2017 19:59:54 24:19:37 EGLENCE 6.96 17.1

37 MUHTESEM YUZYIL KOSEM OZEL FOX TV 06-01-2017 22:33:18 25:15:30 DIZILER 1.51 4.6

ABC1 Reyting Sonuçları

1 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW TV 06-01-2017 19:59:54 24:19:37 EGLENCE 6.71 15.56

43 MUHTESEM YUZYIL KOSEM OZEL FOX TV 06-01-2017 22:33:18 25:15:30 DIZILER 1.6 4.42

Arka Sokaklar ve Güldür Güldür tekrar bölümleriyle gün birincisi olmuşlar. Bu na karşın Kösem Total'de 70. AB'de 37. olmuş. Ne kadar ekmek o kadar köfte.

Bu arada yabancı fanların face sayfasını takip ediyorum. Çoğunluk Farya'nın kurgu bir karakter olduğunu öğrenmiş. Ayrıca hemen herkes tarihteki Kösem'in gerçekte ne kadar kötü biri olduğunu okumuş öğrenmiş. Yılmaz boşuna "Benim Kösem'im Bir Melekti" diye kendini paralıyor.
Eski 07-01-17, 21:57   #25
defterdar
Oyuncu

defterdar kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 30.07.2009
defterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond reputedefterdar has a reputation beyond repute

Oo! Başlığımız globalleşmeye başlamış Welcome mahifiruz ingilizcem çok iyi olmadığından cevap veremiyorum zaten forumdaşlarım gereken cevabı vermiş.

Şaşırdım doğrusu! Farya karakterini sadece yerli izleyici benimsemedi sanıyordum meğer herkes rahatsızmış, demekki karakterin tek seveni önüne ne koyarsan koy yiyen Araplar. Artık ergenliği atlatamamış fanlarımız "Farya her ülkede seviliyor taam mı" demekten vazgeçerler.

Bu arada uzun zamandır aklımda yazmayı unutuyorum setten gelen fotoğrafların haddi hesabı yok. Bu nasıl iş? Üstelik bazı oyuncular üstünde kaftan ile atıyor. Geçen sezon hatırlıyorum ekipten biri 15 saniyelik video yayınlamıştı anında işine son verildi. Oyuncuların profilinde promo dışında fotoğraf bulmak çok zordu. Timur bu sene anlayışın dibine vurmuş. Bütün ağırlığı MY ve Kösem 1.Sezonu içinmiş.

Alıntı:
trueblue tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu arada yabancı fanların face sayfasını takip ediyorum. Çoğunluk Farya'nın kurgu bir karakter olduğunu öğrenmiş. Ayrıca hemen herkes tarihteki Kösem'in gerçekte ne kadar kötü biri olduğunu okumuş öğrenmiş. Yılmaz boşuna "Benim Kösem'im Bir Melekti" diye kendini paralıyor.
Şu an sinsi sinsi okuyorum ablacım kötü adam gülüşü atasım var anlayan anladı.
Eski 07-01-17, 22:06   #26
Mowez
Asistan

Giriş Tarihi: 02.04.2016
Mowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond reputeMowez has a reputation beyond repute

Aslinda ingliz seyredenlere cok sormak isterim, hangi kitabi okumuslar Kösem hakkinda ???
Aklima sadece bir kitab geliyor, ama onuda okumuslarsa baya sasiririm acikcasi !!!

Dear Mahfiruz, since you are from the States, are there any english books about Kosem ?
Mowez Çevrimdışı  
Eski 07-01-17, 22:09   #27
gzmfe111
Oyuncu

gzmfe111 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 26.04.2006
gzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond reputegzmfe111 has a reputation beyond repute

Alıntı:
trueblue tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle

Ben de bugün yabancı bi fanla konuştum. Kösem'in son fragmandaki parıltılı abiyesiyle dalga geçti resmen. Bana Osmanlı kıyafetleri yolladı. Aslında böyle değil mi, Kösem abartılı giydirilmiyor mu diye sordu. Ayrıca dizideki bütün kıyafetlerin çok zevksiz olduğunu söyledi.
Myy'da böyle değildi, daha güzeldi. Dedi. Aklın yolu bir. Tarihi bilen de bilmeyen de aynı düşünüyor.
gzmfe111 Çevrimdışı  
Eski 07-01-17, 22:54   #28
Krmadymn38
Asistan

Krmadymn38 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 06.07.2016
Krmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond reputeKrmadymn38 has a reputation beyond repute

Merhaba Mahfiruz!
Welcome! It´s such an honor for us Turkish people, that a series like "Magnificent Century Kösem" is also broadcasted in countries like the USA.
I, personally, did not expect that.
But it's a great oppurtunity to show people from all around the world, the turkish/ottoman culture and who the ancestors of the Turks really were, how they lived and the MOST IMPORTANT, how they managed to stay so strong for centuries against other empires etc.

I read your comment and I do think that the most Forum members would agree with you, because I do so.
You are definetely right. Most of the Turkish people, I would even say 90% of the overall Kösem watchers do not like Princess Farya and her story.
The most important reason for this, is the fact, that she is a fictional character, though people can't or don't want to take her and her story seriously. She never existed and though should not have any influence on the Ottoman Empire. So basically she is just useless, you know.
But I assume that our producer, and our "talented" scriptwriter don't think like us.
It's kinda strange that Farya gets such a big role in the whole season, just because she is played by a famous Turkish actress.
The thing that disturbs all of us, is the fact that she is responsible for EVERYTHING. If Murat has a bad relationship with Kösem, as they did have in the history, it is mostly just because of FARYA.
If Murat has a relationship with the Pope, it's also because of FARYA.
If Murat meets his younger sister Atike, they mostly talk about FARYA.
So, as you see, one can conclude that the WHOLE season is about FARYA!!!
They should really change the name of the series to "Magnificent Century Farya's adventures"

About Gevherhan and Silahtar. I do think that most of the Turkish people do not really care about their relationship, as Geverhan is also shown really inferiour, although she is a PRINCESS. She has a lot of rights, which other women in the Harem do not have, she has so much POWER, but she doesn't do anything, except for following what Silahtar is doing and except for crying. The same thing applies to Atike.
So, as you see, a lot of things go wrong in the second season, as they did in the first season. BUT! We, viewers, are much more disappointed right now, because we expected something really better, a better PLOT, partly better ACTORS and ACTRESSES, but we couldn't get what we wanted, so that's why a lot of us here in the FORUM, but also overall of the viewers in Turkey left the series, as the whole things going on, don't really make sense, you know?!

I, personally, still watch the series, but that's just because there are no other series on Friday, which suit to me.
Thank you for writing here, and I really really hope that you're gonna write here more often. It's also important and cool to see the reactions of the international viewers, but I think that your reactions are much more important for Timur Savci.

So, Welcome again, and see you soon!!
Krmadymn38 Çevrimdışı  
Eski 07-01-17, 23:20   #29
trueblue
Yönetmen

trueblue kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 02.02.2005
trueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond reputetrueblue has a reputation beyond repute

Arkadaşlar keyfinizi kaçırmak istemiyorum. Ama foruma İngilizce yorum yazmak yasak.

Ben sizin yazdıklarınızı okuyabilsem de bir çok kişi yorumlarınızı okuyamaya bilir. Bunu unutmayın. Modlardan uyarı almayalım diye belirtme gereği duydum.

Mahfiruz'a İngilizce özel mesaj atabilirsiniz.

Sevgiler.
trueblue Çevrimdışı  
Eski 08-01-17, 12:11   #30
mahifiruz
Set Görevlisi

mahifiruz kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 07.01.2017
mahifiruz has a reputation beyond reputemahifiruz has a reputation beyond reputemahifiruz has a reputation beyond reputemahifiruz has a reputation beyond reputemahifiruz has a reputation beyond reputemahifiruz has a reputation beyond reputemahifiruz has a reputation beyond reputemahifiruz has a reputation beyond reputemahifiruz has a reputation beyond reputemahifiruz has a reputation beyond reputemahifiruz has a reputation beyond repute

Herkes teşekkür ederim.
Çünkü kurallar, ben Türkçe yazıyorum (veya deneyeceğim!)

Alıntı:
Mowez tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hello Mahfiruz,
welcome to our board. Nice to see international fans here too

So you watch it in turkish on youtube ?

Can you tell us more about the broadcast in the ountries your friends are from, e.g. which channel it is broadcastet, and what time and about the ratings ?
Ben YouTube'da veya FOX canlı'da bakarım. Altyazı yok, ama ben çok hikayeyi anlarım. İngilizce özetler var, onlar yardım. ABD-Netflix'ta şimdi "Muhteşem Yüzyıl" 1. sezonu var (Kösem yok). Amerika'da ayrıca ispanyolca kanal "MundoMax" diziyi yayimlar.

YouTube'da arkadaşlarım bölümleri bakarlar, gerçi vatanlarinda yayimlar, ama çok sonra (Burada bir liste). Rusya'da hariç -- Rus izleyiciler altyaziler (resmi değil) çok çabuk yapar, ama ben Rusça bilmiyorum.

Alıntı:
gzmfe111 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
First of all, you're welcome to our magnificent page

In general, I liked your and your friends' opinion. We, turkish viewers, almost think like you. Here, maybe ninety per cent of people dont like the character Farya. And most of us, like you, stopped watching this season. For us, it is not important that there is a "fiction" character. The main problem is, this fiction character is the reason of every problem. The war between Kösem and Murad. The war between Murad and Pope. During the episodes, every character talks about her.
And to be honest, we cannot understand that big love between Murad&Farya. No love, no history..
We know very well, what the Harem is... That kind of character, in fact like a Disney tale character, couldnt be in Harem.

But, the producer thinks that the international viewers are very pleased with her and her fictional story... And we also always thought like him. Maybe, you should write your important opinions to him.
Teşekkürler gzmfe111! Size katılırım. Twitter'da düşüncelerim yazarım, ama ben tek bir ses...evet, dünya'da diğerler farklı inanırlar, ben biliyorum. Onlar çok, çok sesli -- "international fans want Farya/Murya!" (ha... ha... ha... yok).

Alıntı:
stopwaitasec tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hello. Welcome. Im happy to see an international fan here. Where is your MY watch group, can i join too?😁😁 I would love to meet n discuss with you about the show.
And Farya...Im surprised that almost everybody think the same. I thought other fans love her:/
Merhaba stopwaitasec -- I will send you information.

Alıntı:
defterdar tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
[FONT="Times New Roman"][SIZE="4"]Oo! Başlığımız globalleşmeye başlamış Welcome mahifiruz ingilizcem çok iyi olmadığından cevap veremiyorum zaten forumdaşlarım gereken cevabı vermiş.
Teşekkür defterdar, ve ben Türkçe deneyeceğim

Alıntı:
Mowez tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Dear Mahfiruz, since you are from the States, are there any english books about Kosem ?
Tek Kösem değil, ama seviyorum:
- The Imperial Harem: Women and Sovereignty in the Ottoman Empire, Leslie Peirce. Çok bilgi, çok iyi bir kitap.
- "Factions and Favorites at the Courts of Sultan Ahmed I and his Immediate Predecessors", Günhan Börekçi (MY tarih danışmanı).

Alıntı:
Krmadymn38 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
The thing that disturbs all of us, is the fact that she is responsible for EVERYTHING. If Murat has a bad relationship with Kösem, as they did have in the history, it is mostly just because of FARYA.
If Murat has a relationship with the Pope, it's also because of FARYA.
If Murat meets his younger sister Atike, they mostly talk about FARYA.
So, as you see, one can conclude that the WHOLE season is about FARYA!!!
They should really change the name of the series to "Magnificent Century Farya's adventures"
çok doğru, Krmadymn38, çok doğru
Ben senin mesajın aldım, ve katılırım. Bence Gevherhan daha ister (ve Atike ve Ayşe...)
mahifiruz Çevrimdışı  
Kapalı Konu

Bookmarks

Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı

Hızlı Geçiş