Arama 
ÜYE OL  |  Kayıp Şifre  |  Aktivasyon   
Ana Sayfa  |  Forum  |  Haberler  |  Video  |  Diziler  |  Fotoğraf Galerisi  |  Biyografi  |  Gruplar  |  Ratingler

Geri Git   DiziFilm.com Forum > Yerli DiziFilmler > Vatanım Sensin

Yanıtla

Vatanım Sensin kategorisinde Vatanım Sensin - Bölüm Yorumları konusunu görüntülemektesiniz.

Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-17, 14:36   #721
Esire
Yönetmen

Esire kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 15.01.2011
Esire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond repute

Hilal yldız Sahneleri o kadar ilginç bir hal almaya başladı..

yıldız resmen hilali tartıyor..

hilal bir kafil avlansa.. leon ile küçük güzel bir şey söylese..

yandı...

hilal yıldızın huyunu bildiği için ve leon için dediklerini yutacağı için susmak zorunda kalıyor..

yıldıza leon hakkında az saydırmadı..
birde vatanseverlikten girilirse..

yandı hilal..

ben hilalin leon hakkında yıldıza karşı daha dikkatli olmasını istiyorum..

leondan ve hilalden intikam için yıldız stavro ya gidebilir..

bunun alt yapısını 23.blümde izledik
Eski 21-04-17, 14:47   #722
primumnonocere
Set Görevlisi

Giriş Tarihi: 27.03.2017
primumnonocere has a reputation beyond reputeprimumnonocere has a reputation beyond reputeprimumnonocere has a reputation beyond reputeprimumnonocere has a reputation beyond reputeprimumnonocere has a reputation beyond reputeprimumnonocere has a reputation beyond reputeprimumnonocere has a reputation beyond reputeprimumnonocere has a reputation beyond reputeprimumnonocere has a reputation beyond reputeprimumnonocere has a reputation beyond reputeprimumnonocere has a reputation beyond repute

Alıntı:
Darmody tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle

Her şeyden önce dünden bugüne bu ülkede bazı şeylerin hiç değişmediğini , bazı kesimlerin aynı kaldığını ve en büyük mücadelemizin aslında yine o kesimle olduğunu gördük ; cahiller ,çıkarcılar ve din tüccarları .

"Din mutsuzluklar altında ezilen yaratığın son nefesi, kalpsiz bir dünyanın şefkati, ruhsuz bir çağın ruhudur. Din toplumun afyonudur." der Karl Marx . İnsanlık tarihi boyunca ,egemenler için en güzel kitleleri köleleştirme , sorgulama yolunu kapatma ve onları güdüleyip,kanalize etme konusunda en yararlı araş din olmuştur . Akşamki bölümde de bu gerçeği gözümüze gözümüze soktular .Nesnel nedenlerle Kuvvacılar ve Mustafa Kemal'in eylemlerinin yanlışlığını kanıtlayamayacaklarını bildiklerinden , toplumu kanalize edip , güdülemek ve de lince yollamak için sarılabilecekleri en işlevsel argümana sarıldılar ; DİN
O argüman bugün hala seçim meydanlarında kutsal sayılan kitabın sallanıp , oy toplanmasına , halkın sorgulama yollarını kapatıp , allah -kitap aşkına azınlığı ve farklıyı linç etmesine neden oluyor .
Maalesef o günden bugüne en büyük savaşımız cehalet ve gericilikle .
İngiliz ajanı Hamilton , toplumun özgürlük için birleşmesinin önünü , iç savaşla önlüyor .Bunu yaparken de iki materyal kullanıyor ; para ve din. Ne kadar tanıdık geldi değil mi ?

Bu günlere Milletin Vicdanı /tercihi çok dillenirken , sahnenin gelmesi ile yüzümde acı bir gülümseme oluştu .
Aynı şeyleri yazmak istemediğim için sevgili Darmody'den alintıladım sizlere,açıkçası istesem de böyle başarılı yazamazdım... Okuyun okutturun izleyin izlettirin.Bunun böyle olduğunu diziyi izleyen kesim zaten biliyor ama bunu böylesine kritik bir zamanda aleni bir şekilde gösteren yapım ekibine ,emeği geçen herkese cesaretinden dolayı kutluyorum...Beni en mutlu eden şey bunları görmekti ,buruk bir mutluluktu ama olsun...Diziyi yayından kaldırırlar düşüncesinin üzerine üzerine gittiler...
primumnonocere Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-17, 15:01   #723
rzden
Set Görevlisi

rzden kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 08.12.2006
rzden has a reputation beyond reputerzden has a reputation beyond reputerzden has a reputation beyond reputerzden has a reputation beyond reputerzden has a reputation beyond reputerzden has a reputation beyond reputerzden has a reputation beyond reputerzden has a reputation beyond reputerzden has a reputation beyond reputerzden has a reputation beyond reputerzden has a reputation beyond repute

Bir sürü yorum yazdım elektrik kesilince gitti yeniden toparlamaya çalışayım. Cevdet Leon'u anladı diye umut etmiştim ama anlamadı sanırım tamam vicdan bir askerin en büyük ikilemi ama bu yeterli bir açıklama mı? Cevdet gibi biri için? Leon'u, konuşma ihtimaline karşın üstü kapalı tehdit etmesine üzüldüm esasen. Leon bildiğin gaza geldi, intihara koştu.

Leon'un vicdanına dair bir şeyler yazmak istiyorum. Leon sadece Hilal için sustu denilmiş katılmıyorum. Leon Hilal'e neden aşık oldu? Neden ne kadar da aşık olmalık, yıldız gözlü müttefik kız varken Hilal? Çünkü Hilal davasını haykırdıkça Leon'un vicdanına hitap etti. Onu sarstı. Şaşırttı ama işgale geldiği şehrin sessiz çığlıklarını duyurdu. Yorgo'yu anladı Leon. Şimdi sadece kabul edemiyor madem ben Yorgo'ya kıydım, o yoldan devam etmeliyim diyor, utanıyor. Bilmem hiç başınıza geldi mi hiç inandığınız insanlar sizi şaşırttı mı ya da hiç inandığınız değerler yıkıldı mı? Taraf olmak değil tarafsızlaşırken bile insan sarsılıyor çok sarsılıyor. Bugün bu ülkede yaşanan bir çok sorunu bu yüzden konuşamıyoruz. Empati bile yapmaya çalıştığınızda hainlikle suçlanıyorsunuz. Örneğin aynı ülke içinde farklı etnik kökenden farklı mezhepten evlenen insanlar bile toplum dışına itiliyor, ayıplanıyor. Leon'a dönersek, Leon çoktan beri vicdanını sorguluyor ya da bağıran vicdanını susturmaya çalışıyor ama fire veriyor. Hilal'i ele vermiyor ama Ali Kemal'i de ele vermiyor. Bu sadece aşktan değil, Leon bilinçaltında Hilal'in haklı olduğunu biliyor. Ve zaman zaman hakim olamıyor onu korumaya, bazı şeylere göz yummaya yöneliyor. Vicdan azabı uzun süre devam edecektir ama Leon aslında Yunan işgalini çok da haklı bulmadığını zamanla kabullenecek. Aslında kalbindekileri susturamadığı için intihara meyletti. Yoksa karargahta Vasili sorunca da konuşabilirdi, ya da karargaha gizli bir pusula gönderebilirdi. Yine de sustu konuşmadı. Cevdet'in korktuğunu yapmadı. Ali Kemal'e bilmiyorum diyor ama aslında biliyor Leon'un vicdanı çığlıklar atıyor. Ben böyle umuyorum aslında. Ama Leon'un vazifeye sarılması işleri yılan hikayesine döndürür çünkü eninde sonunda vicdanını dinleyecek ve bu savaşın dışında kalacak.

Bu arada umarım sahne devam eder de Hilal biraz kendini açıklar. Biraz olsun sevgi cümleleri kurar. Bu yüzden sustum bunu yaşama diye seni uzaklaştırdım der. Yoksa sahnede bitmemişlik hissini herkes yaşamıştır herhalde.

Azcev sahnesi muhteşemdi. Hileonla paralellikler vardı, bu sevdayı en çok Azize ve Cevdet anlamalı günü geldiğinde. İki oyuncu da döktürdü bu arada

Ali Kemal Leon sahnesi de çok güzeldi bence. Leon'u anlamaya başladı Ali Kemal. Daha çok sahne olsun daha çok görüşsünler.

Stavro'ya dair not: korkuyorum bu adamdan gerçek gibi

Ve beklenen din sömürüsü üzerinden iç çatıma sahneleri. Kelimeler albayım, bazı anlamlara gelmiyorlar. Ama bu sahneler çok şey anlatıyor, kelimelerin yapamadığını... Duygusal insanlarız, duygularımızla hareket ediyoruz ve bile isteye cahil bırakılınca nereye sürersen oraya gidiyoruz. Okan Yalabık artık daha etkin olacak. Çok da iyiydi sönük kalmadı. Savaşın kaderini değiştiren bolşeviklerin adını kullanarak bir taşla iki kuş vurmuş oldu ingilizler.

Bugün bile sürdürülen argumanları- MK kime hizmet ediyor? Bolşeviklere mi İngilizlere mi? Bunları görmek güzeldi, günümüz iftiralarının temeline inilmiş oldu. Buna rağmen o zaman da şimdi de Mustafa Kemale güvenen inanan dindar ya da değil herkese selam olsun. İzleyin izlettirin neyle savaştığını. Halkın yönetenlerden eğitimli olması çok tehlikelidir diyenlere inat savaşın ortasında maarif kongresi düzenleyen adamı anlatın, dine değil din tüccarlarına karşı olan adamı anlatın
rzden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-17, 15:09   #724
Esire
Yönetmen

Esire kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 15.01.2011
Esire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond reputeEsire has a reputation beyond repute

Hilal Hakkındaki yorumları yada eleştrilere katılmıyorum..

Hilal daha çocuk..

kadın erkek ilşkilerinde 0 tercübe sahibi.

bu çağdaki 10 yaşındaki kızın bildiklerini heralde o çağda 25 yaşındaki kadınlar pek bilmiyordu..

biz yaşadığımız ve gördüğümüz kendi dünyamızla hilale soğuk.

sevgisini gösteremiyor diyemeyiz yada leondan az seviyor..

hiç kusara bakmayın fandomcum ben burda nuran hanıma bir tebrik gönderiyor..

heralde o yıllarda genç kızların 99.8 görücü hatta adını bilmeden yüzünü görmeden evlendikleri bir devir..

o çağdaki aşk anlayışı o kadar farklı ki.

biz burada bu andaki düşünce yapısında boş yere kafa yoruyoruz

leon yunan olmasa bile o çağda o savaşın ortasında çok zor aşk yaşarlardı..

fandom kitlenin büyüklüğü olmasa biz bu sahnelerin daha çok kıpırmışını izlerdik..

Aşık olmaları bile büyük olay.. biz burda neden birbirinin yaralarını sarmıyorlar diyoruz..
Esire Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-17, 15:18   #725
Pamir
Oyuncu

Pamir kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 21.05.2006
Pamir has a reputation beyond reputePamir has a reputation beyond reputePamir has a reputation beyond reputePamir has a reputation beyond reputePamir has a reputation beyond reputePamir has a reputation beyond reputePamir has a reputation beyond reputePamir has a reputation beyond reputePamir has a reputation beyond reputePamir has a reputation beyond reputePamir has a reputation beyond repute

Öncelikle uzun zamandır izlediğimiz en iyi bölümdü diyebilirim... Aksaklıklar, hatalar, yok artık dediklerimiz olmadı mı? Tabi ki oldu ama en azından düzgün sahneler de izlediğimiz için bu kısımlar o kadar batmadı bize.

Azize'nin Leon'a ısrarla teşekkür etmesi olmadı. Arkadaşlar uzun uzun yazmışlar ben uzatmayacağım. Gerçekten görmemiş olabilirdi, niye ısrarla ben biliyorum diyip durdu anlamsızdı. Ama sanırım bir önceki bölümde olan Yıldız üzerinde Leon'a gösterdiği öfkeyi silmek için yazılmış bir sahneydi. Boran'ın aldığı ikinci darbeydi Azize'nin gelip teşekkür etmesi.

1. ve en ağır darbe Cevdet'ti. Ben de orada ikileme düştüm. acaba 'yol yakınken dön, kalemle siyasetle barışı getirmeye çabala' mı demek istedi, yoksa 'i know what you did last summer, ayağını denk al ailemi ele verme, yakarım çıranı' mı demek istedi diye. Bendeki ağırlık ilki olduğu konusunda. Çünkü Leon'un vicdanına güveniyor aslında. İki kere ailesini ipten aldı, dolayısı ile uyarı amaçlı bunu yaptığını düşünmüyorum. Yakup ile konuştukları sahnede zaten askerliğin nasıl ağır bir yük olduğunu ve herkesin kaldıramayacağından bahsetti. Leon'un bu yük altında ezilmemesi için askerlikten ayrılma fikrini öne atmak istedi. Çünkü Leon'un vicdanlı biri olduğunu, savaş istemediğini, kardeşçe yaşamak istediğini biliyor. Bu yüzden diyor ki senin bu isteklerin askerlikle bağdaşmaz, ancak siyasetle olur, kalemle olur. Her ne kadar Leon'u yıkan bir konuşma olsa da aslında çok beğendiğim bir sahne idi. Konumları gereği de aslında en doğru şekilde uyardı Cevdet onu. Karşısına alıp açık açık konuşamayacağına göre...

Aslında Azize de iyi bir şey yapmak istedi. Teşekkür etmek değil sırf niyeti, minnet duygusunu da gösterdi orada. Leon'un vicdanına, merhametine saygı duyduğunu ifade etti. İstedi ki Leon bu söylediklerinden mutlu olsun. Kendisi bilmiyorsa bile ne kadar merhametli ve vicdan sahibi biri olduğunu ona kendisi de söylemek istedi. Çünkü bazen olur ya yaptığımızın aslında doğru olduğuna kendi kendimizi ikna etmeye çalışsak da aslında dışardan birinden duymak isteriz. Azize de bunu yapmak istedi ama o zamana göre bulundukları konum itibarı ile doğru değildi. Niyet iyi ama zaman kötü Azize'cim

Sosyal medyada da burada da Azize'nin silahlar konusunu Tevfik'e açmasına ilişkin olarak eleştiriler görüyorum. Ben buna katılmıyorum açıkçası. Silahlar yola çıkmış zaten, Tevfik'i de kuvvacıların başı biliyor, ben ona açıklamasında bir sakınca görmedim. Ama Mehmet'i falan söyler diye korktum, neyse ki onu söylemedi hiç herhalde AliKemal'i söylemek istemedi. Yani ben bu konuda Azize'de kabahat bulmuyorum. Gayet makuldu o kısımda.

Azize'nin Stavro'ya alaycı alaycı konuştuğu sahnedeki ses tonuna bayıldım.

Cevdet&Azize sahnesine bayıldım. Hamile olduğunu söylemekle kalmadı, Cevdet'ten nasıl vazgeçemediğini, onu hala sevdiğini de söyledi. Çok iyi yaptı çok güzeldi çok sevindim. Cevdet'in de sonunda bir yüzü güldü valla ona çok sevindim. Azize bir şevkat gördü Cevdet'ten ona ayrı sevindim.

Eftelya'nın Azize'ye söyledikleri ile Azize şüphelenecek elbet ama Tevfik'e bir şey söyleyeceğini hiç zannetmiyorum. Söylerse hikaye de tıkanır. Bence bundan sonra artık Azize'nin sorgulamaları başlayacak. Ailesi ve Cevdet dahil kimseye söylemeyecek duyduklarını ve Tevfik'i gözlemleyecek. Eğer Tevfik hala Eşref Paşa'dan gelen pusulayı saklıyorsa Azize onu bulacak. Bundan sonra Cevdet'e gizli bilgi taşımaya başlayacak diye düşünüyorum. Eğer böyle değilse de sayın senaristler okusun bakın gidişatı belirledik, zaten okuyup okuyup talebe göre arz yapıyorsunuz bari bu da elinizin altında olsun.

Hamilelik olayının ortaya çıkmasından sonra Eftalya'nın itirafı şok etkisi yarattı açıkçası hiç beklemiyordum. İşte böyle sahneler alalım. Varsın Cevdet'i daha öğrenmesin ama demek ki konuyu ilerletebilecek malzeme varmış dimi?

Gelelim gençlere.. YılKe cephesinde olan bir şey yoktu bu bölüm. Yıldız'ın Hilal'e bir atağı oldu ama kötü niyetli miydi iyi niyetli miydi çözemedim. Her iki olasılıkta Hilal'in yüzünde ağlak bir ifade görmemek sevindirici idi. Orada resmen 'sen öyle san, ya ya evet' bakışı sezdim. Leon'a inanan bir Hilal bakışı sezdim. İnşallah böyle devam eder ne diyeyim?

Leon&Hilal sahnesi bana kopuk geldi açıkçası. Sanırım pusula Leon'a ulaşmadı, Leon tesadüfen orada olmuş oldu. Leon'un çağırmaması gerekiyordu, intihardan dolayı, Hilal'e de oraya gitmek için bir sebep gerekiyordu bu şekilde bir çözüm bulmuşlar demek ki. Bölümün olmayan kısımlarından biri de bu oldu ama olsun o kadar da olur artık.

Hilal'i ben de çok donuk buldum. Leon'a hep güzel replikler yazılıyor ama Hilal çok yetersiz. Bilerek mi yapılıyor yoksa yazamıyorlar mı bilmiyorum. Orada ilanı aşkta bulunmasını da beklemiyordum tabi ama daha samimi konuşabilirdi. Leon'a yönelik daha sevgi içerikli bir konuşma beklerdim. Yani sıfırdan biri o sahneye baksa açıkçası şunu diyebilir 'Leon Hilal'e aşık, Hilal değil ama Leon'a karşı vicdan yükü var' Güzel bir sahneydi, en azından adam akıllı bir paylaşımları oldu, Leon bir atar yemedi, şevkat gördü biraz ama yine de eksik bir şeyler vardı.

Hileon'a dair ileriki bölümlerden beklentim ise artık aralarında atarlar olmayacağı. Yani Hilal artık aşkına teslim oldu bence. Daha doğrusu olmalı artık. Diğer bir olması gereken de Leon'un artık o üniformayı giymemesi. Zaten giyemiyor çocuk, ben açıkçası Hilal'i korumak için dahi olsa o üniformayı giymesini istemem. Zaten Vasili'nin oğlu bir şekilde i bilgi alır Halit İkbal ile ilgili ve bunu ya Hilal'e söyler ya da bir askerin dahil olması gereken bir durum ise Cevdet'e söyler, Cevdet dahil olur artık bir şekilde bu olaya.

Cevdet'in bu bölüm konuşmaları ve Leon'un üniformayı giyememesi ve uzun uzun üniformasına bakması buna işaret.Bu hemen olmazsa bile en fazla 2-3 bölüm içinde gerçekleşecektir ve gerçekleşmeli de. Ama Leon asla Türk tarafına geçmemeli bence. Leon'un görevi artık Cevdet'inde de dediği gibi siyaseten olmalı. Yoksa o yapılan konuşmanın ne önemi kalır, Leon'un bütün bölüm yaşadıklarının?

Son olarak Boran Kuzum'a tebrikler. Gerçekten o ruh halini bedeniyle, gözleriyle,sesindeki titremeyle o kadar güzel ifade etti ki.
Pamir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-17, 15:47   #726
Bozkır
Oyuncu

Bozkır kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 02.12.2009
Bozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond repute

Ali Kemal ve tayfasının, Özellikle Ali Kemal'in Yakup'la olan sahne de kumandanın kim olduğunu ögrenmek istemesi ile yakında Ali Kemal'e Kumandanın Cevdet olduğu söyleneceğini anlayabiliriz. Bu sırrın ögrenileceği Çok yakında olacağı belli oldu.

Tevfik'in artık vatan haini olduğu artık Yakup ve Cevdet tarafından da süphe götürülmeyecek şekil de ögrenildi.

Eftelya'yı ayakta alkışlıyorum. Azize'ye gerçekleri nefes almadan söyledi. Azize bakalım ne yapacak. Azize'e Tevfik'e tabi ki ögrendiklerini söylemeyecek. Tevfik'in tek zaaf noktası Azize. Azize'nin yapması gereken az önce yorum da da okuduğum üzere pusulayı bulmak.

Yakup cok akıllı hamle yaptı. Herkesin icersinde pusulayı kendisinin yazdığını. Cevdet hakkında. Böylece Tevfik bu konuyu etkili kullanamayacak.
Bozkır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-17, 16:08   #727
Darmody
Oyuncu

Darmody kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 07.06.2016
Darmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond repute
Varsayılan İnsana , aşka , çocuklara ve Leon'a

Her şeyden önce Sevgili yönetmenimiz Burak bey'e Leon'un sahnelerinde kullandığı açılar ,kadrajlar ve tonlar için tebriklerimi yolluyorum .Leon'un yalnızlığı ,vicdanı ,çaresizliği ve bölünmüşlüğünü öyle bi taşıdıki akşam sahnelerinin sinematoraphisi ,üzerine Boran'ın yalın ve duru oyunculuğu eklenince , çigerlerimize işledi .

'Varım ben.
Lakin o beni, ne umursar ne de bilir kimse.
Dostlarım, yitip gitmiş bir anı gibi yüz çevirdi benden.
Kendi kederimin altından kalkan yine benim.
Kayıtsız bir kalabalıkta yükselip kaybolur giderler.
Aşkın coşkun, bastırılmış sancılarındaki gölgeler gibi.
Yine de varım ve yaşıyorum, savrulan bir buhar misali.
Bir yer arzuluyorum, insanoğlunun ayak basmadığı.
Kadınların ne güldüğü ne de ağladığı bir yer.
Orada baki kalayım, yaratıcım Tanrı'yla.
Çocukluğumun tatlı uykuları gibi uykulara dalayım.
Ne rahatsız edeyim, ne de rahatsız edileyim uzandığım yerden.
Altımda çimen, üzerimde gök kubbe."

Bölümün açılışından itibaren herkesten soyutlanan Leon'un acısının ve içinde biriktirdiği çığlıkların duyulmamasını izledik .Cevdet ,Azize ,Ali Kemal ve annesi onun içinde kopan fırtınayı görmediler , duymadılar ve onu bölüm içinde hikayenin merkezinden soyutladılar .Leon , bölüm boyunca "beni görün ,buradayım ben" diye seslendi .Lakin kimse görmedi ve dayanacağı bir omuz olmadığını düşünen Leon , en sonunda canına kıymaya karar verdi .Tanrısının inayetine , onun sonsuz merhameti ve sevgisine sığındı .Kucaklanacak ve bu dünyadan çekilip,başka bir boyutta huzura kavuşacaktı .

Asker gibi düşünemeyen ,asker olamayan , askerliğin altında ezilen Leon'u biz zaman zaman görmüştük (şimdi sahnleri tek tek sıralayamayacağım ) . Asker olamayacak kadar insan olan ve daha evrensel değerleri benimsemiş olan ilk olarak kendine ihanet edip , o üniformayı giyerek , başlatmadığı savaşın ,onun olmayan işgalin içine gelmiş ama bir türlü asker olamamıştı .

Geçen haftadan beri tartışıyorduk . Aşk için vatana ihanet edilebilir mi diye ? Lakin akşam Leon'un kelimeleri arasında gördük ki Leon , sadece aşk için ihanet etmemişti.İlk anda ulvi bir amaçla medeniyet getirdiklerini inandığı bu topraklarda ,ne işleri olduğunu artık kendisi de bilmiyordu

''Bu itikat çıkmaysa cennetten
Ya da doğanın ulvi plânıysa bu
Feryat figân etmeyeyim mi şimdi
İnsanın insana yaptığı karşısında?''

"sen ne zaman bu kadar gaddar oldun Leon ? kimsenin maşası olma , hiçbir şey insanın canından kıymetli değil " diyen çocukluk arkadaşı Yorgo'nun infaz emrini verdikten sonra yıkılan Leon , soluğu kordonda nezih bir mekanda almışken , Yunan Ordusu ile savaşmak için silah kaçıran Türkleri görmezden gelen ve kendi askerini feda eden Leon , yaşadığı vicdan azabanı dindirmek ve yalnız kalmak için Türk Ali Kemal'in işlettiği meyhaneye gitmişti .Direnişçi olduklarını bildiği Cezmi ve Osman'ın çaldığı ezgi ile demlenirken , karşısına oturan Ali Kemal'i masasına buyur ediyordu.Leon'daki değişimin en nitelikli yansıtıldığı detaylardan biridir bu bence . Leon bu sefer kendi ile kalmak için onlara ait olan Kordon'a değil , Türkler'e ait mekana sığınmıştı .
Ali Kemal'in yoklamasına karşın döküldü Leon . İhsan Raif hanımın feryadı olan Kimseye Etmem Şikayet 'i mırıldanarak ,bir zamanlar medeniyet getirdiğini iddaa ettiği İzmir'de bir sürgün olduğunu itiraf ediyordu . Leon ,sürgündü .Leon , Leonidas'ı o üniformanın içine saklayıp , kendi kimliğini tüm değerlerinin karşısında olan savaşa sürgün etmişti .Sahnenin devamında daha da açıldı ve de kalbini döktü Ali Kemal'e "asker olarak vazifem ile vicdanım arasında sıkışıp , kaldım" diyerek feryad etti .Leon'un bu feryadı Ali Kemal tarafından " madem böyle düşünüyorsun , dönsenize kendi topraklarınıza " diye geri püskürtüldü ve Leon tekrar döküldü "bu savaşı ben başlatmadım . Ben sadece kendi yapacaklarıma mani olabilirim ,onu da yapacağım zaten " Vicdanına ters olarak ,o üniformanın içinde yapmak zorunda kalacaklarını dile getirdi ve Leon yapmamak için kendine mani olacağını ,bu uğurda kendini yok edeceğini itiraf etti .Ali Kemal - Leon diyaloğunda ilginç bir kısım daha vardı .Hilal'e ve herkese şimdiye kadar yaptıkları direnişin manasız olduğunu söyleyen Leon , Ali Kemal'e Türklerin eylemlerinin bir amacı olduğunu söylerken "siz bu toprakları korumaya çabasındasınız " cümlesi ise , "bizse bize verilen vazifeyi yerine getirmekle mükellefiz" diyerek kendi tarafının eyleminin manasızlığının altını çiziyordu.Ben burada Türk direnişinin bir amacı olduğunu düşünmeye başlamış bir Leon gördüm.

Kendinin olmayan bu savaşta ,sevgisizliğini dindirmek adına hiç olmadığı bir kimsenin suretine bürünüp gelen Leon , geldiği toprakları tanıdıkça ve aşka düştükçe o üniformayı yük olarak görmeye başladı .Aşkı şiddetlendikçe üniformasını kendi dahi unuttu .Tek bir şeye odaklanmıştı , Hilal . Hilal ile olacak ve mutlu olacaklardı .Ali Kemal'e dediği gibi birbirlerini anlamanın ve kardeşçe yaşamanın bir yolu bulunabilir belki de bu manasız savaş bitebilirdi.Leon , rasyonel pusulasını ne zamandır kaybetmiş , iflağ olmaz bir romantik olarak kendi dünyasındaki mutluluğa odaklanmıştı.Taa ki silahları görüp, Hilal ile üniforması arasında kalana kadar.
Leon , çıktığı bulutların üzerinden çok sert bir şekilde düştü.Savaştaydılar ve aidiyet beslediği nitelikler yüzünden istemese de Leon bir taraf olmak zorundaydı . O ne kadar istemese de birinin kanı ellerine bulaşacaktı ve ne yazıkki ilk bulaşan kan , kendi milletinin kanı olmuştu.

- Gördüğüm en üzücü şey neydi, biliyor musun? Ordu, yerli bir bölgede asayişi sağladığı zaman, çocukları alıp götürürdü. Onlar için ruhani bir güç anlamı taşıyan saçlarını keser, şifa çantalarını elinden alır ve onlara yeni isimler verirlerdi: John Smith, William Sherman...
Sonra da onları gemiyle yatılı okullara gönderirlerdi.

*Korkunç...
- En kötüsü bu değil. Bazen o John Smith'lerden veya William Sherman'lardan birisi kaçıp kabilelerine dönmeyi başarırdı. Dillerini ve hikâyelerini unutmuşlardır ama. (Kendi yurtlarında) hoş karşılanmazlar. O zaman ne yaparlar? İki dünyaya da uyum sağlayamazlar.

O üniformayı giyerek kendi ve tüm değerlerine ihanet eden Leon , silahlara susarak üniformaya ihanet etti ve bunun yıkımı çok ağır oldu .
En nihayetinde ailesine bir mektup bırakıp ,canına kıymak için Hilal'le son görüştüğü yere ,yine aynı saatlerde gitti .Bıraktığı mektupta annesinden özür dilerken , babasına bir sitemi de vardı " meydan savaşında vurulsaydım benle onur duyardın . Ben sevdaya vuruldum"

"Güneş benim için doğmayacak. Artık karanlıkta yürüyorum."

Hilal'in ,Halit İkbal olarak yine vatanperver bir eda ile yazı yazdığını düşünüp, gelen Halit İkbal yazısını okumadan yaktı . Çünkü artık Hilal ile ilgili umudu da kalmamıştı.Çünkü artık ne zamandır Hilal'in gelemeyişinin nedeni ile apaçık yüzleşmişti ,çünkü artık biliyordu ki savaşı durduramazlardı.

Leon'un yazıyı okuduğunu , bu yüzden de buluşmaya geleceğini sanan Hilal , tam saatinde kendi haklı davalarının gerçekliğini artık kabullendiğini sandığını Leon'a umut dolu olarak gidiyordu .
Ben dün yorumumda Leon'un son bir çığlık olarak ,Hilal'i çağırdığını söylemiştim.Kurguya göre nitelik olarak böyle bişey olmadı ama nicelik olarak Leon yine Hilal'in gelip,onu yaşatmasını bekledi. Sanki rüzgar ona Hilal'in geldiğini fısıldamışcasına silah bedenine dayalı ,Hilal'in sesini duyduğu halde bekledi .Çünkü ölmek istemiyordu , çünkü hala Hilal'in gelip ona ruh olmasını istiyordu .

Hilal gördüğü manzaranın şoku ve Leon'un ağzından dökülenlerin sarsıntısıyla büyük bir gerçekle yüzleşti .Sadece kendisinin bir vatanı ,milleti ,ailesi yoktu .Leon'un da vardı ve o Leon tüm herşeyi sevdası uğruna feda edecek kadar büyük bir aşkla Hilal'e bağlıydı .
"Ölemezsiniz " derken artık Leon'u yaşatma görevinin kendisine ait olduğunu kabulleniyordu ve de "madem tüm değerlerinizi benim için çiğnediniz , o vakit bedelini beraber öderiz " diyerek ölecek olan düşman askerlerinin vicdan yükü uğruna kendi davasından ,vatanından vazgeçerek Leon'la öleceğini haykırıyordu .

Akşamdan beri bazı yorumlarda Hilal'e veriştirilmiş ama arkadaşlar bir şey genelde unutuluyor. Hilal , 16 yaşında kapalı toplumda yaşamış ,anayurdundan sürgün edilmiş ve geldiği topraklar işgal edilmiş ,kendi cinsel kimliğini unutmuş ve de aşkı hiç tatmamış hatta düşünmemiş bir kız çocuğu.
Leon sahip olduğu kanum , kültür bakımında evrensel değerlere ve hayatın diğer renklerine kafa yoracak fırsat bulmuşken ,Hilal sadece acı ,keder ve vahşetle karşılaşmış.Bitmeyen savaşlar ,sürekli alınan yenilgiler ,ölen insanlar ,feda olan canlar .
Haliyle kendi acısı ve kaybına odaklanmışken ve o vahşet çemberi içine sıkışmışken daha geniş pencereden evrene bakmaya fırsatı olamamış .Bu yüzden de Leon'un da etten ,kemikten bir insan olduğunu ,onun da aidiyet beslediği değerleri olduğunu göremedi Hilal bunca zamandır , akşamki bölüme kadar .Şimdi o üniformanın içinde yaralı çocukla ilk defa yüzleşti ,ilk defa Leon'un da bir vatanı olduğunu gördü ve Leon'un aşkının büyüklüğü altında sarsıldı.
Bundan sonrası Hilal'in önce o yaraları üfleyip sarma sırasıdır,bundan sonrası Hilal'in Leon'u yaşatma çabasıdır ,bundan sonrası Leon gibi aşkına sahip çıkıp, Leon'un Mecnun olduğu sevdaya Leyla olma sırasıdır.
Eski 21-04-17, 16:20   #728
Bozkır
Oyuncu

Bozkır kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 02.12.2009
Bozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond reputeBozkır has a reputation beyond repute

Mantıklı, olabilirliği çok yuksek.

Bu arada Cevdet'in sandıklar düşmesin diye sandıklarını tutup bağladığında Azize'nın dıkkatını de çekti. Azize suphe duyuyor var, onda bir şey diyor surekli. Dediğiniz gibi Azize ile yakup /ali kemal karşılaşma sahnesi güzel olur..
Alıntı:
RKubra tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
25'te Yakup'u görmeli Azize! Ali Kemal'lerin Yakup'la bir olduklarını görüp,Ali Kemal'e kim o adam desin,Ali Kemal da Mustafa Kemal'den bize haber getirir,bize yapmamız gerekenleri söyler,kuvvacıdır desin..Sonra ''Bu adam benim için çok önemli Azize!''sahnesini hatırlasın! İşte bu son nokta olur.

.
Bozkır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-17, 16:20   #729
ACABA
Yönetmen

ACABA kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 20.11.2013
ACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond repute

Yiğidi öldür ama hakkını ver demiş atalarımız. Son 3 – 4 bölüm sonra izlediğim en güzel bölüm idi. Eksiklikleri hataları yok mu idi istesek buluruz ve yazarız da uzun bir aradan sonra ilk kez izlediğim için kendimi biraz ‘ frenliyorum ‘. Lakin yorumumun içerisinde elbette gördüğüm bazı eksik ve hataları da yazacağım.

Şurada sezon finaline en azından 8 bölüm kaldı ve bazı şeylerin çözülmesi gerektiğini düşünüyordum. Bu bölüm hem Cevdet’in hem de Azize’nin, Leon’un, Hilal’e duyduğu ilgisini anlamasını bekler iken ikisi de durumu vicdana yordu ama bir tek Yıldız bir şeylerin olduğunu anladı. Yıldız’ın, bu kadar sessiz kalması hayra alamet olarak görmüyorum sezon finali veya sezon finaline yakın bir bölüm de Yıldız ‘dan bir atak beklediğimi de belirtmek isterim. Başlıklar da hep Milli Mücadele dönemine yeterince ilgi verilmediğini eleştirmiş idik. Bu bölüm eleştirilerimize kulak verildiğini gördük umarım kalan son 8 bölüm ve gelecek sezon Milli Mücadele olayı hak ettiği bir şekilde anlatılmaya çalışılır.
Bu bölüm izlediğim de herkes gibi ben de aradan neredeyse 100 yıl geçmesine rağmen sanki bugünleri yaşıyormuşuz gibi geldi. Sevgili arkadaşlar üzerinde yaşadığımız bu topraklar da hem dışarıda emperyalistlerin maşası olan işgal kuvvetleri ile çarpışır iken, maalesef içimiz de yine emperyalistlerin maşası olan hainlerle uğraşdık. Her ne kadar senaryoyu eleştirsem bile dün özellikle bu sahne için Nuran Hanım ve diğer senarist ekibe teşekkürlerimi sunuyorum. Demek ki, olunca oluyor imiş.

Son sahne herkes gibi beni de şaşırttı. Şimdi görünen Azize’nin bu durumu Cevdet’e bildirmesi ve Cevdet’in de Tevfik’i, öldürmesi gerekir gibi gelse bile ben Tevfik’in, daha Ankara’ya meclis’e gideceğini düşünüyorum. Bu arada sanırım dizi de tarih Kasım – Aralık 1919 Mustafa Kemal Paşa Ankara’ya gelmiş olması lazım. Hilal ve Leon ile ilgili düşüncelerimi ise ayrı bir yazı da dile getirmek istiyorum.

ACABA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-17, 17:12   #730
joelbarishC
Asistan

joelbarishC kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 03.02.2017
joelbarishC has a reputation beyond reputejoelbarishC has a reputation beyond reputejoelbarishC has a reputation beyond reputejoelbarishC has a reputation beyond reputejoelbarishC has a reputation beyond reputejoelbarishC has a reputation beyond reputejoelbarishC has a reputation beyond reputejoelbarishC has a reputation beyond reputejoelbarishC has a reputation beyond reputejoelbarishC has a reputation beyond reputejoelbarishC has a reputation beyond repute

Arkadaşlar,

Bir kaç sorum var? Daha bizim meclisimiz kurulmadı. Tevfik, Osmanlı meclisine girmeye mi çalışıyor? Herkes Tevfik'i öğrenecek. Mustafa Kemal Paşa'ya Hamilton Tevfik ile alternatif bir cephe mi oluşturmuyor? Hep Tevfik'İ Türk meclisine sokacağını düşüyordum. Orada Mustafa Kemal'e muhalefet oluşturacaktı diye düşündüm. Yunanlılar ne sebeple Tevfik'e dokunmayacak. Öyle ya da böyle onunda taraftarları olacak.

Hilal, pusula gönderme sahnesi niye çekildi. Hatalı bir sahne olarak mı koyuldu. Yoksa o sahneden bir şey mi çıkacak. Stavro'nun Teğmen ile Hilal ilişkisini anlaması için mi? O sahne çekildi. Çocuk pusulayı konağa götürecekti. Çocuğun akıbeti ne oldu. Hilal neden o akşamüstü buluşmaya gitmedi.

Hilal'in iki bölümdür. Yunan çocuğu ve Türk çocuğu sahnelerine hasta oldum. Hilal otoriter duruşunu yine çocuklara da sergiliyor. O sahnelere bayıldım

Bookmarks

Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 103 (8 üye ve 95 misafir)
bylm, primumnonocere, valentinee, joelbarishC, The Whisper, MoR_CaDİ, Masalli, elizabeth_darcy
Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı

Hızlı Geçiş