2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Bayrak (İstanbul DT)

Bölüm Sorumlusu Şah-Rû - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    1
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Bahsedilme
    0 Mesaj
    Tecrübe Puanı
    42949684

Standart Bayrak (İstanbul DT)

BAYRAK
    1 saat 50 dakika
    Yazan : BERKUN OYA
    Yöneten : KUBİLAY KARSLIOĞLU

DEKOR TASARIMI
    BEHLÜLDANE TOR

KOSTÜM TASARIMI
    SELİN ÖLÇEN

IŞIK TASARIMI
    AKIN YILMAZ

MÜZİK
    MURAT GEDİKLİ

KOREOGRAFİ
    ÇAĞDAŞ AGUN

DRAMATURG
    GÜNAY ERTEKİN

YÖNETMEN YARDIMCISI
    MURAT SARI

ASİSTANLAR
    ECE AKEREN
    ARDA KAPTANLAR

SAHNE AMİRİ
    İHSAN ATA

KONDÜVİT
    SÜLEYMAN KALELİ

IŞIK KUMANDA
    SERDAR YAMAN

AKSESUAR SORUMLUSU
    BURAK EREM

KADIN TERZİ
    GÖNÜL MACİT

ERKEK TERZİ
    RECEP GÜLER

PERUKA
    ZEYNEP BOLKISIK

OYUNCULAR
    ALİ İPİN
    GÖNEN AYKAÇ
    UYGAR ÖZÇELİK
    DENİZ ÇOM
    MURAT SARI
    HÜSEYİN SEVİMLİ
    ARDA KAPTANLAR

KONU
    Berkun Oya’nın yazdığı Bayrak’ta, polisiye bir cinayetle bir ailenin trajik çöküşünün öyküsü anlatılır. Hayatın içinden yakından tanıdığımız öykülerin yeni bir anlayış ve estetik arayışla çağdaş bir görünüm kazandığı bir oyun Bayrak. Karısını öldüren oğullarının eve gelmesiyle birlikte Anne ve babanın, yaşamları bir anda alt üst olur. Oğulların eşleriyle yaşadıkları mutsuz ilişkiler üzerinden aile kavramı, iletişimsizlik ve şiddet olguları sürprizli kurgu ve içeriğiyle sorgulanır. Sıradan bir karı koca ihanetinin cinayetle son bulan sıra dışı öyküsünde sahte ve gerçek olanın ikiliği de önemli bir tartışma konusudur.
    “Başkasının çocuğu olsaydı ne yapardın, soruyorum sana, senin çocuğunu öldürseler ne yapardın, herkes birinin çocuğu…”
    “Senin kardeşin benim kalbime burnunu soktu!...Oltalar suyun altında karıştı.”

Devlet Tiyatroları resmi internet sitesi kaynak alınmıştır.
    Yarım somunun var mı, bir de ufak evin
    Kimsenin kulu kölesi değil misin?
    Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya
    Keyfine bak en hoş dünyası olan sensin...
    ÖMER HAYYAM

Benzer Konular
    At (İstanbul DT)
    At (İstanbul DT) Yazan: Gyula Hay Çeviren: Özdemir Nutku Yönetmen: Hakan Boyav Yönetmen Yrd.: Halil Doğan .
    Ah be İstanbul
    Ah be İstanbul Merhaba arkadaslar aranizda benim kadar beyendiyim ah be istanbul dizisini beyenen var mi...? bence cok güzel sizce ...??
    Ah İstanbul
    Ah İstanbul Sİbel Can, yeni bir diziyle ekranlara gelmeye hazırlanıyor. 'Hayata Razıyım' adlı yeni dizisinde bir pavyon şarkıcısını canlandıracak.olan Sibel Can dizide başrolü Halil Ergün'le paylaşacak. Dul kalInca Can dizide üç çocuğuyla dul kalan ve geçim sıkıntısı yüzünden pavyonlarda şarkıcılık...

Bölüm Sorumlusu Şah-Rû - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    1
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Bahsedilme
    0 Mesaj
    Tecrübe Puanı
    42949684

2009 yılında Krek Tiyatro Topluluğu tarafından oldukça sağlam bir kadroyla Garajistanbul’da, ilerleyen yıllarda da yeniden yorumlanarak Santralistanbul’da sahnelenen ve bu sezon İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sahne almaya başlayan Berkun Oya oyunu. Bu sürpriz biraz da dizinin etkisiyle mi yoksa Devlet Tiyatroları’nın “Devlet Tiyatroları” olduğu zamanların Berkun Oya’sı geri mi döndü henüz bilmiyorum ama bir süredir aksayan yerli oyun/uyarlama oyun dengesinin korunması açısından bu yuvaya dönüş çok hoş oldu bence. Yeni oyunlarla devamının gelmesini dilerim.

Oyun tür olarak aile dramı gibi başlayıp polisiye olarak ilerleyip iletişimsizlikle zirveye varan bir gerilim. Berkun Oya tarzı üzere katmanlı bir yapıya sahip. İleri ve geri akan zamanla olayın giriş gelişme sonuçlarına dair parçaları görüyor ve oltaların suyun altında nasıl karıştığına tanık oluyoruz. Oyunun genel akışı durgun olmasına ve belli bir sahne dışında çok hareketlenmemesine rağmen hep tetikte duran gerilimini sevdim. Krek’ten izleyemediğim için kadro kıyaslaması yapamam ama bu ekibin gayet uyumlu olduğunu biraz süre geçince daha da akışkanlık kazanacaklarını düşünüyorum. Baba rolünde Ali İpin sahneye doğal olarak daha hakim. İlk kez sahnede izlediğim kadın rolünde Deniz Çom ve abi rolünde Murat Sarı dikkatimi çeken isimler oldu. (Karakterlerin isimleri olmadığı için toplumsal kimlikleri ile anılıyorlar. Anne, baba, abi, çocuk, eski eş vs.) Teknik olarak sanırım Krek’in daha dinamik bir yorumu vardı özellikle Santralistanbul’da sahnelenirken. Yine kıyaslama olarak değil ama şahsen Kubilay Karslıoğlu’nun devlet tiyatrosu ağırlığını hissettiren yönetimini sevdim. Dekor ve ışıkta da Behlüldane Tor ve Akın Yılmaz uyumlu bir iş çıkartmışlar ortaya. Benim açımdan sezona güzel bir başlangıç oldu.

Oyun ara dahil yaklaşık 2 saattir. Ara demişken bir tüyo olarak nasıl ki oyun başlama süresinden önce oyuncular sahnede kara kara düşünerek geziyorsa perdenin kapanmadığı perde arasında da kurgu devam ediyor. Yani ışıklar yanmasına rağmen sahnede efkarlı efkarlı sigara içen abi karakteri sizi yanıltmasın, ihtiyaç molası verebilirsiniz.
    Konu Şah-Rû tarafından (12-10-17 Saat 16:30 ) değiştirilmiştir.
    Yarım somunun var mı, bir de ufak evin
    Kimsenin kulu kölesi değil misin?
    Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya
    Keyfine bak en hoş dünyası olan sensin...
    ÖMER HAYYAM

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri