Arama 
ÜYE OL  |  Kayıp Şifre  |  Aktivasyon   
Ana Sayfa  |  Forum  |  Haberler  |  Video  |  Diziler  |  Fotoğraf Galerisi  |  Biyografi  |  Gruplar  |  Ratingler

Geri Git   DiziFilm.com Forum > Sinema - Tiyatro > Tiyatro > Devlet Tiyatroları

Yanıtla

Devlet Tiyatroları kategorisinde Bayrak (İstanbul DT) konusunu görüntülemektesiniz.

Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-17, 17:16   #1
Şah-Rû
Bölüm Sorumlusu

Şah-Rû kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 10.08.2006
Şah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond repute
Varsayılan Bayrak (İstanbul DT)

BAYRAK
1 saat 50 dakika
Yazan : BERKUN OYA
Yöneten : KUBİLAY KARSLIOĞLU

DEKOR TASARIMI
BEHLÜLDANE TOR

KOSTÜM TASARIMI
SELİN ÖLÇEN

IŞIK TASARIMI
AKIN YILMAZ

MÜZİK
MURAT GEDİKLİ

KOREOGRAFİ
ÇAĞDAŞ AGUN

DRAMATURG
GÜNAY ERTEKİN

YÖNETMEN YARDIMCISI
MURAT SARI

ASİSTANLAR
ECE AKEREN
ARDA KAPTANLAR

SAHNE AMİRİ
İHSAN ATA

KONDÜVİT
SÜLEYMAN KALELİ

IŞIK KUMANDA
SERDAR YAMAN

AKSESUAR SORUMLUSU
BURAK EREM

KADIN TERZİ
GÖNÜL MACİT

ERKEK TERZİ
RECEP GÜLER

PERUKA
ZEYNEP BOLKISIK

OYUNCULAR
ALİ İPİN
GÖNEN AYKAÇ
UYGAR ÖZÇELİK
DENİZ ÇOM
MURAT SARI
HÜSEYİN SEVİMLİ
ARDA KAPTANLAR

KONU
Berkun Oya’nın yazdığı Bayrak’ta, polisiye bir cinayetle bir ailenin trajik çöküşünün öyküsü anlatılır. Hayatın içinden yakından tanıdığımız öykülerin yeni bir anlayış ve estetik arayışla çağdaş bir görünüm kazandığı bir oyun Bayrak. Karısını öldüren oğullarının eve gelmesiyle birlikte Anne ve babanın, yaşamları bir anda alt üst olur. Oğulların eşleriyle yaşadıkları mutsuz ilişkiler üzerinden aile kavramı, iletişimsizlik ve şiddet olguları sürprizli kurgu ve içeriğiyle sorgulanır. Sıradan bir karı koca ihanetinin cinayetle son bulan sıra dışı öyküsünde sahte ve gerçek olanın ikiliği de önemli bir tartışma konusudur.
“Başkasının çocuğu olsaydı ne yapardın, soruyorum sana, senin çocuğunu öldürseler ne yapardın, herkes birinin çocuğu…”
“Senin kardeşin benim kalbime burnunu soktu!...Oltalar suyun altında karıştı.”

Devlet Tiyatroları resmi internet sitesi kaynak alınmıştır.
Keyfine bak en hoş dünyası olan sensin...
ÖMER HAYYAM
Şah-Rû Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-17, 16:27   #2
Şah-Rû
Bölüm Sorumlusu

Şah-Rû kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 10.08.2006
Şah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond reputeŞah-Rû has a reputation beyond repute

2009 yılında Krek Tiyatro Topluluğu tarafından oldukça sağlam bir kadroyla Garajistanbul’da, ilerleyen yıllarda da yeniden yorumlanarak Santralistanbul’da sahnelenen ve bu sezon İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sahne almaya başlayan Berkun Oya oyunu. Bu sürpriz biraz da dizinin etkisiyle mi yoksa Devlet Tiyatroları’nın “Devlet Tiyatroları” olduğu zamanların Berkun Oya’sı geri mi döndü henüz bilmiyorum ama bir süredir aksayan yerli oyun/uyarlama oyun dengesinin korunması açısından bu yuvaya dönüş çok hoş oldu bence. Yeni oyunlarla devamının gelmesini dilerim.

Oyun tür olarak aile dramı gibi başlayıp polisiye olarak ilerleyip iletişimsizlikle zirveye varan bir gerilim. Berkun Oya tarzı üzere katmanlı bir yapıya sahip. İleri ve geri akan zamanla olayın giriş gelişme sonuçlarına dair parçaları görüyor ve oltaların suyun altında nasıl karıştığına tanık oluyoruz. Oyunun genel akışı durgun olmasına ve belli bir sahne dışında çok hareketlenmemesine rağmen hep tetikte duran gerilimini sevdim. Krek’ten izleyemediğim için kadro kıyaslaması yapamam ama bu ekibin gayet uyumlu olduğunu biraz süre geçince daha da akışkanlık kazanacaklarını düşünüyorum. Baba rolünde Ali İpin sahneye doğal olarak daha hakim. İlk kez sahnede izlediğim kadın rolünde Deniz Çom ve abi rolünde Murat Sarı dikkatimi çeken isimler oldu. (Karakterlerin isimleri olmadığı için toplumsal kimlikleri ile anılıyorlar. Anne, baba, abi, çocuk, eski eş vs.) Teknik olarak sanırım Krek’in daha dinamik bir yorumu vardı özellikle Santralistanbul’da sahnelenirken. Yine kıyaslama olarak değil ama şahsen Kubilay Karslıoğlu’nun devlet tiyatrosu ağırlığını hissettiren yönetimini sevdim. Dekor ve ışıkta da Behlüldane Tor ve Akın Yılmaz uyumlu bir iş çıkartmışlar ortaya. Benim açımdan sezona güzel bir başlangıç oldu.

Oyun ara dahil yaklaşık 2 saattir. Ara demişken bir tüyo olarak nasıl ki oyun başlama süresinden önce oyuncular sahnede kara kara düşünerek geziyorsa perdenin kapanmadığı perde arasında da kurgu devam ediyor. Yani ışıklar yanmasına rağmen sahnede efkarlı efkarlı sigara içen abi karakteri sizi yanıltmasın, ihtiyaç molası verebilirsiniz.

Son Güncelleme ; Şah-Rû : 12-10-17 tarihinde saat 16:30
Şah-Rû Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Bookmarks

Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı

Hızlı Geçiş