Arama 
ÜYE OL  |  Kayıp Şifre  |  Aktivasyon   
Ana Sayfa  |  Forum  |  Haberler  |  Video  |  Diziler  |  Fotoğraf Galerisi  |  Biyografi  |  Gruplar  |  Ratingler

Geri Git   DiziFilm.com Forum > Yerli DiziFilmler > Vatanım Sensin

Yanıtla

Vatanım Sensin kategorisinde Vatanım Sensin - Bölüm Yorumları konusunu görüntülemektesiniz.

Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-17, 17:46   #61
algea
Asistan

Giriş Tarihi: 14.01.2017
algea has a reputation beyond reputealgea has a reputation beyond reputealgea has a reputation beyond reputealgea has a reputation beyond reputealgea has a reputation beyond reputealgea has a reputation beyond reputealgea has a reputation beyond reputealgea has a reputation beyond reputealgea has a reputation beyond reputealgea has a reputation beyond reputealgea has a reputation beyond repute
Varsayılan Siz Hala Hilal'in Kaçırılmasını Leon Kıskansın Diye Düşünenlerden Misiniz?

Selam,
Herkes Hilal'in kaçırılmasının Leon'un Kerim ile rasında sorun olacağuından başka bir işe yaramayacağını düşünüyor bakalım öyle mi? Hilal'in Kerim tarafından kaçirilması nelere yaradı;
  1. Leon'un cevdet'in kumandan öte Hilal için babası olarak çabaladığını görmesine. Bugüne kadar Cevdet onun için çocuklarını önemsemeyen bir kumandandı tipki kendi babası gibi. Ama öyle olmadığını fark etti.
  2. Leon'la Cevdet'in ikinci kez aynı şekilde pusuya düşmesine. Bu da Leon'un Cevdet^'in hain olduğundan daha çok şüphelenmesine neden olacaktır.
  3. Cevdet'in hezeyan geçirip odaya kapatılmasına ve bu sayede Leon'un Hilal'in Halit İkbal olduğunu babasına söylemesine.
  4. Cevdet odada kapalı kaldığında Charles'dan yardım istediğini görmemize (Mustafa Kemal'e pazarlık talebi Yakup ile değil Charles ile iletildi). Charles ile kuşku duyan bizelere senarist dedi ki, Cevdet güveniyor siz de güvenin. Charles aklandı böylece.
  5. Tevfik ile Azize arasının düzelmesine, Tevfik fragmanda Azize'yi boşuyor. Senarist burada da dedi ki ben farklı tevfik yazıyorum. Ya daha üçkağıtçı bir Tevfik ya da gerçektenm Türk tarafında tevfik. İkincisi ise Tevfik ile Emine bacıyı shipliyorum ben.
  6. Tevfik'in fikirleri nedeniyle ilk sezon kızdığı Hilal'i aslında kızı gibi sevdiğini de öğrendik. Tevfik de bu şekilde aklandı.
  7. Flipos'un masum insanları öldürecek kadar zalim olmasını gördük, hatta Aleksi'nin hem Leon'un hem de babasının durumunu anlamasına da neden oldu.

Daha liste bitmedi ancak; gelelim neden Yıldız değil sorusuna Yıldız tüm yol boyunca söylenirdi, vatansever de olmadigi icin dangoz Kerim'i kendine aşık etmek soyle dursun Kerim ondan bir an once kurtulmaya calisirdi (Not: Yıldız'ı bu sezon narsist yazmiyorlar ancak iş yapsa bile söylenerek yapıyor)

Simdi listeye geri donersek
  1. Yıldız neden ben, en cok ben hak ettim diye aglayarak soylenemez ve hem babası ile hem de babaanesinin gözünde aklanamaz. Yakup'un içi acımazdı. Yıldız'in aklanması için de Hilal kaçırılmalıydı.
  2. Kerim'in Yıldız'a asık olmayacagi konusunda hem fikir iseniz; Kerim Yıldız'la evlenmenmeye kalkmaz ve Hilal'le evlenmeye kalkacagi icin Seher-Azize catısması cikmazdı; bu catismanın yalnız Dagistanlı uzerinden gitmesini istememiş anlaşılan senaristler.
  3. Cevdet'in her iki kızı için de kendini Dağıstanlı'ya açık edeceğinden eminim. Ancak evlendirilme mevzusunu duyunca Cevdet-Dağıstanlı çatışması da çıkacaktır. Bu da bana senaristlerin yine yurt dışı satışları düşünerek bu çatışmayı da MM dışında bir başka mecraya daha taşımak istediklerini düşündürdü.

Özetlei Yıldız tevfik, Charles aklandı. Seher-Azize ve Cevdet-Dağıstanlı cephelerinde aile nedeniyle de kırılma yaşanmasına zemin hazırlandı. Yakup karısına acıdı. Daha ne olsun..

Gelelim Leon'un kıskanmasına ve Hileon evliliğine; Leon Kerim'i nasıl kıskansın ki henuz kızla evlenmek istediğini bilmiyor bile. Evliliğe hizmetine gelince, ben evlendiklerinde daha çok kırılma yaşanacağını düşündüğüm için evlenmelerinden tarafım. Ama senaristlerin ne yazdığını bilemem. Evlilik olmazsa bile, Leon artık Hilal'in muhafızı (Başıma muhafız mısınız repliğinin yansıması) olacak.

Sevgilerimle
algea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-12-17, 23:00   #62
erendiz
Asistan

Giriş Tarihi: 16.01.2005
erendiz has a reputation beyond reputeerendiz has a reputation beyond reputeerendiz has a reputation beyond reputeerendiz has a reputation beyond reputeerendiz has a reputation beyond reputeerendiz has a reputation beyond reputeerendiz has a reputation beyond reputeerendiz has a reputation beyond reputeerendiz has a reputation beyond reputeerendiz has a reputation beyond reputeerendiz has a reputation beyond repute

Merhaba,
Müsaadenizle YETERRR diyerek söze başlamak istiyorum; bu nedir yahu? Ben ki Hilal kızçemi de Leoşumu da çok seven biriyim, bana bile bu Hila’in kaçırılma kovalama sahneleri fenalık getirdi. Yetmiyormuş gibi hapçı, manyak bir serseri iki bölümdür kızı dağ tepe sürüklüyor, bir de zorla nikâhlanacakmış! Biz dizide toplasan o kadar Hilal Leon sahnesi gördük ya. Bu kız kendisini kaçıran eşkıyayla kuvvacı (!) diye güzel güzel konuşuyor, dertleşiyor; yetmiyor Leon’u görünce onunla beraber kaçıyor ki bu esrarkeşe ve kazma Dağıstanlı’ya zarar gelmesin! Leoşumun dediği gibi çok safsın Hilal! Gücü bir tek bebeğime yetiyormuş, yani düşünün Leon böyle bir şey yapmış olsa, Hilal ona napardı? Ayrıca şurada bir parantez açacağım: Hilal’in yerini yalnızca Leon’la Cevdet biliyordu, o köylüler ve de askerler nereden peyda oldular? Ben o sırada başka bir şeyle mi ilgileniyordum acep, ya ben anlamadım ya da ağır saçmalamışlar orada.

Ayrıca özellikle Ankara ve Meclis, Mustafa Kemal sahneleri gösterilmiyor diye düşünüyorum artık. Özellikle mi bu yola girildi, böyle kuruntular var herkeste. Valla ne yazarsanız yazın, dönüp dolaşıp Mustafa Kemal’e geleceksiniz, bu dizinin konusu bu, başka oluru yok. Çarlz denen ve yüzlerce kişinin katili olan adamı da bir an önce asıl kimliğine döndürün. O yetmedi Tevfik de başımıza iyilik meleği çıktı. Bu ikisinden ters köşeler bekliyorum, öyle sevgi kelebeği hallerini kimseye anlatamazsınız bunca olaydan sonra.

Leon ormanda dere tepe boşuna dolaşmıyor, Hilal’i bulacak o pislikle birlikte; alnının çatından vurmazsan iki elim yakanda şekerim. Gerçi Hilal engel olur ona, bu da yedi püsküllü bela olarak ikisine sarar. Nikâh olması demek Azize’nin kızını görmesi demek, onu da yazmamışlardır. Keşke öyle olsa da Azize Seher’i ve kardeşini eşek cennetine yollasa. Sonuçta, Leonum Hasibe ve Cevdet ve dahi Azize’nin gözünde kahraman olur. Artık gizli evlilik mi olur, ne olur bilemem. Bir yere bağlanacak bu mevzu. Umarım bölümün başında bu kaçırılma işi biter. Zaten hiç kimse değilse Cevdet o eşkıyaya dünyayı tersten gösterir, eğer ileri gidip nikâh sahnesi yazmışlarsa, o nikâhı Cevdet o hapçıya yedirir. Ay ne gereksiz sahneler ya. Düşünürsek, yeni senaristler dizideki üç güçlü kadını da (hadi Yıldız da arada kaynasın) yerle yeksan ettiler, biri tecavüze uğrayıp yarı meczup gibi bir şey oldu, diğeri ikinci kez tepeden inme evlendirildi, en dik başlı ve en karakterli olanı bir keşin oyuncağı oldu. Yeter artık hakikaten!!! Çarlz ve Tevfik metamorfoza uğradı, bırakın kadın karakterler olduğu gibi kalsınlar. Yıldız yine yılanlık yapsın razıyım, ayrıca o potansiyeli de yok etmeyin. Yakup uğraşsın bununla, güzel sahneler çıkar.

Bir de diziye Türk tarafını güçlendirecek, Cevocuğum ve Yakupcuğumun yükünü hafifletecek olumlu hiç kimse gelmedi. Dağıstanlı bildiğiniz psikopat katil, öbür kene zararlılarını saymıyorum bile. Onların yerine hiç değilse efeleri gösterin bari. Yeni bir hatun da gelmiş, konuk oyuncu mu değil mi göreceğiz. Kalıcı ise inşallah Leonumun başına tebelleş etmezsiniz, bebeğimin yeterince müşkülü var; başta da Hilalciği. Orada boşta Aleksi var, Memo var, Spiros bile olur eğer olumlu bir karakterse.

Son olarak lütfen Azize evine dönsün, yazıktır ya, kadın hayalifener oldu, o manyağa hizmetçilik yapıyor, reva mıdır yani? Onları yazamayınca senaristler bebeklerime sardı. Ben Azize-Cevdet sahnesinden çok, kızları ve Hasibe ile olan sahnelerini özledim, bunu söyleyeceğimi de hiç düşünmezdim. Cevdet desen zaten durup durup kriz geçiriyor adam, kimseciklerin haberi yok. Dönsün ve Hilal ile birlikte tekrar hemşirelik yapsınlar, artık tecavüz olayını da dizinin sonuna doğru öğrensin Cevdet, napacaksa o zaman yapsın -ki bence Cevocuğumdan önce o pisliği Azize haklayacaktır., yeter ki düze insin kadıncağız. Yalnız Spiros’u da tanıyacaktır, işte o kötü olacak, sonuçta kadınları o katletti. Bu ayrılık uzadıkça yalnız benim değil, diziyi seyreden bildiğim herkesin sabrı taşmakta, naçizane dikkat çekelim.

İyi akşamlar…
sevinci"
Rainer Maria RILKE
erendiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-12-17, 23:18   #63
nelke
Yönetmen

nelke kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 17.03.2008
nelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond reputenelke has a reputation beyond repute

Iyi aksamlar

Alina Boz kalicimi acaba? Kendisin severdim yetenekli guzel kiz
nelke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-12-17, 23:27   #64
serebra
Yönetmen

serebra kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 25.03.2009
serebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond repute

Bir de millet kuru ekmeği zor buluyor. Efelerin sofrasında bir kuş sütü eksik. Kadınlar bütün gün pişiriyor efeler yiyor, ben izlerken utanıyorum.
Eski 06-12-17, 00:27   #65
ACABA
Yönetmen

ACABA kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 20.11.2013
ACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond repute

Fragmanın geç gelmesi! Diziye Miray’a benzeyen bir kişinin getirilmesi? Beni şüphelendiriyor! Kerim’in, psikopat olması da işin çabası olarak yorumluyorum! Hakkımız da hayırlısı diyeceğim ama hiç de hayırlı gibi olacakmış gibime gelmiyor… Yarın özet de anlarız her şeyi…
ACABA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-17, 02:41   #66
melim
Oyuncu

melim kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 08.03.2006
melim has a reputation beyond reputemelim has a reputation beyond reputemelim has a reputation beyond reputemelim has a reputation beyond reputemelim has a reputation beyond reputemelim has a reputation beyond reputemelim has a reputation beyond reputemelim has a reputation beyond reputemelim has a reputation beyond reputemelim has a reputation beyond reputemelim has a reputation beyond repute

frgmani hic sevmedim , yeni katilimi anlayamadim ne oluyor bilemiyorum????

neden Hilal evlenmesi bu Kadar gündem oldu? neden psikopatin biri benle evlencen diyor ? orada neler oluyor bilmiyourm ama bayagi büyük bir parca koptu gitti bende, sanki yeterince sorun yokmus gibi bu olanlar hic icime sinmiyor o kiz kim? neden Cevdet onu kaciriyor ? onu kacirmasi icin cok gecerli bir sebebi olmali mesela o kizin Flipos un kizi olmasi gibi kendi kizina karsilik olarak falan bakalim simdi ne yapacaksin der gibi??

Cevdet Dagistanliya paraloyi söylüyor '' Esref saati geldi'' diyor bu durumda kimligini aciliyor zaten yapmak istedigi birseydi ne gibi gelismeler neden olacak ??

bu gidisat iyi görünmüyor buralar bile o Kadar sessiz ki sanirm bircok kisi benim gibi hissediyor sonunu göremeyecegimiz bir ilerle sanki!!!

Azize-Cevdet ayri savasin olaylarin nereye gittigi gidecegi belli degil bir de Hilal-Leon arasina anlamsiz bir ayrilik sokulursa bu hic iyi olmayacaktir önemsemedikleri azinlik sanilan cogunlugun gazabina ugramazlar umarim birden döngüsü degisen Yildiz aslinda ne oludugnu anlayamadigimiz bir YIldiz var ortalikta cözümlenemeyen bir hal Aldi kendisi...

Hilal disarda Leon u görünce neden cikmadi zaten karsisindaki uyuyordu birakip gidebilirdi neden gitmedi yok efendim Dagistanli nin Hayati daha kiyemetliymis Hilal yasinda bir kiz icin ne büyük düsünceler yarabbi!!!tmam hep ucuoyr boyundan yasindan büyük düsünüyorda ordan kacsa Dagistanlinin hayatina ne gibi bir zarar gelecek anlamadim evlensin o cocukla akli basina gelsin diycem nerde ise.... eskiden öyleymis birini kacirinca namusuna laf getirecegin icin onunla evlenmek zorundaymissin (gerci devir degissede kafalar degismediken sonra neye yarar ayni durum günümüzde de yasaniyor askamki haberlerden anlasilan o malesef bir arpa boyu yol almistik yolda arpayi yedigimizden olsa gerek yerimizde saymistik durumundayi)

bu gidisat hic güzel degil Seher ne alaka?? nedir derdi millet, vatan elden gitti gidiyo Hanim kendi kusunun derdine düsmüs delirmemek elde degil bir de kendini bir sey sanmalar efelenmeler falan cok itici, Filipo bile daha sevimli en azindan düsman yaptiginin bir anlami, nedeni var
melim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-17, 10:54   #67
Darmody
Yardımcı Yönetmen

Darmody kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 07.06.2016
Darmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond reputeDarmody has a reputation beyond repute

Yeminimi bozdum Sadece şu dizide olan saçmalıklar "geçen sene sahneler kopuktu" falan diye savunulup, Nuran hanımın emeği göz ardı edildiği için yazıyorum.

Nuran'cığıma aldığı uyarıcıyı bırakması konusunda en çok çemkiren biri olarak bir kere bu dizide bayıldığımız karakterlerin ve çiftlerin Nuran'ın kaleminden çıktığını, onları yaratanın Nuran hanım olduğunu hatırlatmak isterim. Şimdikiler o temelin üstüne sıvıyor azizim.

Neymiş kopuk sahne yokmuş, neymiş yeni çatışmalar bağlar sağlanacakmış.Yahu karakterlerin hepsi aptal edilmiş, ne çatışması, ne konu bağlanması, siz neyden bahsediyorsunuz?

1.Hamilton acımasız bir katil! Geçen sezon bomba ile onca insanı katletti, Türkmen köyünün yakılmasında baş aktördü. Cevdet bu katile niye güveniyor? Hamilton ölsürmekten başka bir vasfı olmayan Lucy öldürülünce birden imana gelip "ben Türklere yardım edecem kahrolsun İngiliz emperyalizmi" demiş Bir de Türkler gerizekalı ya, Hamilton gibi vasıflı bir Türk çıkıp Cevdet'e yardım edemez çünkü. Bir de izleyici İngiliz Hamilton'un yediği naneleri unutacak çünkü imana gelip, Cevdet'e yardım ediyor. Sonuca giden süreci izledik mi? Yok çünkü senaristler yaptı, oldu. Alın size bir kopukluk.

2.Anası nahoş işler yapan çocukluğunda Littlefinger'a göz doldurtacak derecede pis işler yapan ve dönme hızı uzun adamdan fazla olan Tevfik te imana gelmiş. Hilal için endişelenirken, Azize'ye destek oluyor, hainliği de bırakmış. Ben daha Tevfik'in bu sonuca duygusal olarak nasıl vardığına gelmeden, bombadan dolayı yaralanan Tevfik'in nasıl kurtulup, tedavi edilip, Ankara'dan İzmir'in dağlarına intikal ettiği kısımdayım. Ama o kısım yok çünkü senaristler yaptı, oldu. Alın size kopukluk.

3.Ailesini kurtarmak için büyük aşkı mavi gözlü küçük adamı idam yoluna yollayan Cevdet'e zaten ezelden beri şüphe ile bakan ve babasının ölümünden Cevdet'i suçlayan Leon, birden Cevdet'i görünce gözlerinden kalpli emoji çıkarır pozisyona geçmiş. Babasının yaptığı aşağılık tehdidi öğrendi mi, Cevdet'in ailesi için çırpındığını duydu mu? Bilmiyoruz çünkü senaristler yaptı, oldu. Bu arada Hilal'in asılma ihtimalinde kılını kıpırdatmayan Cevdet'i görmüş olan Leon, Hilal kaçırılınca "bu işi çözse Zevdet babam çözer" diyerek sektirmeden Cevdet'e gidiyor ki orası ayrı bir kopukluk.

4.Anasının alık genlerinden fazlasıyla muzdarip olduğu için gözü kapalı Tevfik the littlefingera güvenen ve bu sebeple her şeyi Tevfik amcasına öten Hilal, ilk sezondan hiç akıllanmamış, hainleri görmemiş, kimsenin göründüğü gibi olmayabileceğine şahit olmamış gibi her "vatan" diyene yine güveniyor ve otcu Kerim'e yoldaşlık ediyor. Hilal bulunsa Dağıstanlı'ya nasıl zarar gelir orasını zaten anlamadım çünkü çok mindfuck annecim "benim canım Dağıstanlıdan daha mı önemli" kızım sen dağ başında otcu bir zıp zıplasın, senden Dağıstanlıya ne? Gelip seni alsalar şehrin göbeğinde Türkler asılmayacak, Dağıstanlı ise çiftliğinde botokslu ablanın "offf dağıstanlı yawww bu azize bence kötü biri" triplerini dinliyor. Zaten geçen sene sözünü tutmayıp, kini için Andreas'ı öldüren Mehmet'in sözünde duracağını sanma kısmı beni yerlerde yuvarlanmıştı, Hilal'in bu Kerim ve kaçırılma mevzusundaki tavırları taklalar attırdı. Bir de kaçmıyormuş çünkü babaannesi varmış. Nuran'ın Hilal'i "ne kaçması benim vatanım var" diyordu hatırlatırım. Zaten bu kız niye hapise girdi, neden çıktı? Gördüğü kötü muameleyi ne ara atlattı da dağ başında çulsuz direnişçi Kerim'le kanki pozisyonuna geldi anlamadık bknz: ÇÜNKÜ KOPUKLUK !!!!!!

5.Azize konusunda ağzımı açmak istemiyorum çünkü "kadınlığımı yitirdim" li cümleler kulaklarımda çınlıyor, sinirden elim ayağım titriyor. Cumhuriyet dönemine giden kurtuluş hikayesinin anlatıldığı dizide tecavüze uğrayan bir kadın, ailesinden saklanmak zorunda çünkü kocası duyarsa delirir mazallah. Biri de demiyor ki "Azize, sen ailene dön. O iğrenç olayı anlatma kimseye, ailene sarıl acıların hafifler" ama niye desin biri öyle bişeyi. Azize'yi ailesinden koparıp kuzu koklatmalı dramdan kim duygu sömürüsü yapacak? Cevdet'in vazifesini öğrenip, kocasının yanında ona destek olacak Azize yazmaya gerek yok. Her nasılsa Azize'nin tecavüze uğradığını öğrenip, yine Azize'ye ulaşmış olan Hamilton, Azize'ye diyor ki "bacım sen ölü taklidi yap çünkü Cevo öğrenirse davayı unutur. Bu hain İngilizler ve Yunan Anadolu'yu bırakmaz sonra" Sahi Hamilton Azize'nin başına gelenlerden nasıl haberdar oldu? çünkü senarist yaptı, oldu .

Koskoca Yunan ordular generalinin "baklava bizim, yoğurt bizim, horon bizim" diye gezinerek evde hizmetçi ile uğraşıp, arada gaddarlık yapması falan izleyiciyi derinden etkiliyormuş. Ben güldüm sadece. Nerede ponçik Vasili'nin nezaretteki Hilal'i psikolojik olarak işkence edip, bizi kendine sövdürmeleri, nerede Flippos.
Bunun bir de canı sıkıldığı için savaş olan ülkeye gelip, gerzek gerzek işler yaparken Yıldız'a musallat olan gereksiz oğlu var. Olmadık yerlerde olmadık şeyler konuşup, insanları zor durumda bırakan sit- com karakterleri gibi. Gereksiz ve itici.
Nerde yediği boyozla gizi kopartan, "artık değil" çıkışı ile yerlere yatıran Tevfik'in ince kara mizahı, nerede Aleksi denen ergenin hezeyanları?

Bir de deniliyor ki tüm bu olanlar HiLeon evliliğine yarayacak, onlar bilikte duracak. Çünkü iki aşık karakter evlilik olmadan bir arada mücadele edemiyor.İlla konağa girecekler Çünkü gündüz kalemleri ile biri Andreas, biri Halit İkbal olarak savaşa karşı birlikte mücadele edemiyor, illa konakta sevişecekler. Çünkü bunlar gizli bulup öpüşemiyorlar çünkü yaşasın konak fantazisi, yaşasın wattpad, yaşasın Yunan konağında milletinin hakarete uğramasını sindirmek zorunda kalan esir Hilal.

Bu sezon sahnede kopukluk yok doğru zira senaryo kopuk. Her şey birden oluyor.Ne ulaşılan sürecin yolu var. Ne de oraya gidecek bölümlerde mantık içeren hikayeler.
Bu saçmalık sırf Hileon sahneleri istenilen wattpad hikayelerine paralel gidiyor diye savunuluyor.Neymiş şimdi sevgiliymişler de, artık ilişkileri varmış, Leon Hilal'i benimsiyormuş.
Valla mı? Geçen sene değiller miydi? Ne kadar çemkirse de Hilal her seferinde Leon'un yamacında yöresinde bulmadı mı kendini? Leon, Hilal'in hayatındaki önemini farkettiği için onu korumak adına yapacağına edeceğine karışmadı mı? Kimse "aman aşk yaşmasınlar" demiyor, deniyor ki 3.sınıf çokgenli hikayelerle içi bolaştılmasın çiftin.

Nuran saçmalardı bazen ama Nuran'ın kaleminin en saçmaladığı dönemde biz Halide Edip gibi, Kara Fatma gibi kadınları izledik.Misak ı Milli kararlarının alındığı sahneyi izleyip, Rıza Beyin oğlu Mahir'in mektubu ile ciğer dağladık. Leon'la Hilal'in ellerinin buluştuğu sahnede karnımızda kelebekler uçarken, ağzı burnu yer değişmiş Leon'un yürek yiyip arka bahçede Hilal'i öpmeye çalışmasında gülmekten yerlere yattık.

Var mı şimdi bir 3. bölümdeki "yolun açık olsun Paşam" sahnesi, Misak ı Milli sahnesi, ilk mağlubiyet sahnesi? Güünlerce konuşulup, didik ettiğimiz, yorumlana yorumlana klavye eskitilen sahneler var mı? YOK.

Nuran'ın en sinir harbine sokan senaryosunda bile muazzam bir mektup vardı yahu!!!!! Şimdi ise afyoncu Kerim'in Hilal ile dağ- bayır maceraları.

Neyse içimi dökeyim dedim, herkese iyi yorumlar.

editt: HiLeon evliliğine gidilen yolsa saçma salak kaçırılma sahnesi gerekiyordu evet. Kızı bir şekilde hamama sokan Leon, bir yolunu bulup, nikah altına alamazdı. İlla ki herkes Hilal'e aşık olacak, Leon kıskanacaktı çünkü Yıldız'a atfedilen güzellik vasfının altında sanırım Hilal karakteri değil, bir kısım izleyici ezilmiş. Erkekler Hilal'e pervane olsunlar ki, Hilal'in güzelliği ve üstünlüğü öne çıksın
Eski 06-12-17, 11:43   #68
serebra
Yönetmen

serebra kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 25.03.2009
serebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond reputeserebra has a reputation beyond repute

''Şimdi Cevdet'in, Dağıstanlı yeni bir deliliğe kalkışmadan önce, Filippos’un elindeki kozu ortaya çıkarması ve bu komployu bozması gerekmektedir.''

Türk tarafa akıllı birinin geldiğini görecek miyiz? Hep Seherler, Dağıstanlılar, Kerimler mi gelecek?
serebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-17, 19:16   #69
MrsKitapKurdu
Set Görevlisi

Giriş Tarihi: 22.07.2017
MrsKitapKurdu has a reputation beyond reputeMrsKitapKurdu has a reputation beyond reputeMrsKitapKurdu has a reputation beyond reputeMrsKitapKurdu has a reputation beyond reputeMrsKitapKurdu has a reputation beyond reputeMrsKitapKurdu has a reputation beyond reputeMrsKitapKurdu has a reputation beyond reputeMrsKitapKurdu has a reputation beyond reputeMrsKitapKurdu has a reputation beyond reputeMrsKitapKurdu has a reputation beyond reputeMrsKitapKurdu has a reputation beyond repute

Alıntı:
Darmody tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yeminimi bozdum Sadece şu dizide olan saçmalıklar "geçen sene sahneler kopuktu" falan diye savunulup, Nuran hanımın emeği göz ardı edildiği için yazıyorum.

Nuran'cığıma aldığı uyarıcıyı bırakması konusunda en çok çemkiren biri olarak bir kere bu dizide bayıldığımız karakterlerin ve çiftlerin Nuran'ın kaleminden çıktığını, onları yaratanın Nuran hanım olduğunu hatırlatmak isterim. Şimdikiler o temelin üstüne sıvıyor azizim.

Neymiş kopuk sahne yokmuş, neymiş yeni çatışmalar bağlar sağlanacakmış.Yahu karakterlerin hepsi aptal edilmiş, ne çatışması, ne konu bağlanması, siz neyden bahsediyorsunuz?

1.Hamilton acımasız bir katil! Geçen sezon bomba ile onca insanı katletti, Türkmen köyünün yakılmasında baş aktördü. Cevdet bu katile niye güveniyor? Hamilton ölsürmekten başka bir vasfı olmayan Lucy öldürülünce birden imana gelip "ben Türklere yardım edecem kahrolsun İngiliz emperyalizmi" demiş Bir de Türkler gerizekalı ya, Hamilton gibi vasıflı bir Türk çıkıp Cevdet'e yardım edemez çünkü. Bir de izleyici İngiliz Hamilton'un yediği naneleri unutacak çünkü imana gelip, Cevdet'e yardım ediyor. Sonuca giden süreci izledik mi? Yok çünkü senaristler yaptı, oldu. Alın size bir kopukluk.

2.Anası nahoş işler yapan çocukluğunda Littlefinger'a göz doldurtacak derecede pis işler yapan ve dönme hızı uzun adamdan fazla olan Tevfik te imana gelmiş. Hilal için endişelenirken, Azize'ye destek oluyor, hainliği de bırakmış. Ben daha Tevfik'in bu sonuca duygusal olarak nasıl vardığına gelmeden, bombadan dolayı yaralanan Tevfik'in nasıl kurtulup, tedavi edilip, Ankara'dan İzmir'in dağlarına intikal ettiği kısımdayım. Ama o kısım yok çünkü senaristler yaptı, oldu. Alın size kopukluk.

3.Ailesini kurtarmak için büyük aşkı mavi gözlü küçük adamı idam yoluna yollayan Cevdet'e zaten ezelden beri şüphe ile bakan ve babasının ölümünden Cevdet'i suçlayan Leon, birden Cevdet'i görünce gözlerinden kalpli emoji çıkarır pozisyona geçmiş. Babasının yaptığı aşağılık tehdidi öğrendi mi, Cevdet'in ailesi için çırpındığını duydu mu? Bilmiyoruz çünkü senaristler yaptı, oldu. Bu arada Hilal'in asılma ihtimalinde kılını kıpırdatmayan Cevdet'i görmüş olan Leon, Hilal kaçırılınca "bu işi çözse Zevdet babam çözer" diyerek sektirmeden Cevdet'e gidiyor ki orası ayrı bir kopukluk.

4.Anasının alık genlerinden fazlasıyla muzdarip olduğu için gözü kapalı Tevfik the littlefingera güvenen ve bu sebeple her şeyi Tevfik amcasına öten Hilal, ilk sezondan hiç akıllanmamış, hainleri görmemiş, kimsenin göründüğü gibi olmayabileceğine şahit olmamış gibi her "vatan" diyene yine güveniyor ve otcu Kerim'e yoldaşlık ediyor. Hilal bulunsa Dağıstanlı'ya nasıl zarar gelir orasını zaten anlamadım çünkü çok mindfuck annecim "benim canım Dağıstanlıdan daha mı önemli" kızım sen dağ başında otcu bir zıp zıplasın, senden Dağıstanlıya ne? Gelip seni alsalar şehrin göbeğinde Türkler asılmayacak, Dağıstanlı ise çiftliğinde botokslu ablanın "offf dağıstanlı yawww bu azize bence kötü biri" triplerini dinliyor. Zaten geçen sene sözünü tutmayıp, kini için Andreas'ı öldüren Mehmet'in sözünde duracağını sanma kısmı beni yerlerde yuvarlanmıştı, Hilal'in bu Kerim ve kaçırılma mevzusundaki tavırları taklalar attırdı. Bir de kaçmıyormuş çünkü babaannesi varmış. Nuran'ın Hilal'i "ne kaçması benim vatanım var" diyordu hatırlatırım. Zaten bu kız niye hapise girdi, neden çıktı? Gördüğü kötü muameleyi ne ara atlattı da dağ başında çulsuz direnişçi Kerim'le kanki pozisyonuna geldi anlamadık bknz: ÇÜNKÜ KOPUKLUK !!!!!!

5.Azize konusunda ağzımı açmak istemiyorum çünkü "kadınlığımı yitirdim" li cümleler kulaklarımda çınlıyor, sinirden elim ayağım titriyor. Cumhuriyet dönemine giden kurtuluş hikayesinin anlatıldığı dizide tecavüze uğrayan bir kadın, ailesinden saklanmak zorunda çünkü kocası duyarsa delirir mazallah. Biri de demiyor ki "Azize, sen ailene dön. O iğrenç olayı anlatma kimseye, ailene sarıl acıların hafifler" ama niye desin biri öyle bişeyi. Azize'yi ailesinden koparıp kuzu koklatmalı dramdan kim duygu sömürüsü yapacak? Cevdet'in vazifesini öğrenip, kocasının yanında ona destek olacak Azize yazmaya gerek yok. Her nasılsa Azize'nin tecavüze uğradığını öğrenip, yine Azize'ye ulaşmış olan Hamilton, Azize'ye diyor ki "bacım sen ölü taklidi yap çünkü Cevo öğrenirse davayı unutur. Bu hain İngilizler ve Yunan Anadolu'yu bırakmaz sonra" Sahi Hamilton Azize'nin başına gelenlerden nasıl haberdar oldu? çünkü senarist yaptı, oldu .

Koskoca Yunan ordular generalinin "baklava bizim, yoğurt bizim, horon bizim" diye gezinerek evde hizmetçi ile uğraşıp, arada gaddarlık yapması falan izleyiciyi derinden etkiliyormuş. Ben güldüm sadece. Nerede ponçik Vasili'nin nezaretteki Hilal'i psikolojik olarak işkence edip, bizi kendine sövdürmeleri, nerede Flippos.
Bunun bir de canı sıkıldığı için savaş olan ülkeye gelip, gerzek gerzek işler yaparken Yıldız'a musallat olan gereksiz oğlu var. Olmadık yerlerde olmadık şeyler konuşup, insanları zor durumda bırakan sit- com karakterleri gibi. Gereksiz ve itici.
Nerde yediği boyozla gizi kopartan, "artık değil" çıkışı ile yerlere yatıran Tevfik'in ince kara mizahı, nerede Aleksi denen ergenin hezeyanları?

Bir de deniliyor ki tüm bu olanlar HiLeon evliliğine yarayacak, onlar bilikte duracak. Çünkü iki aşık karakter evlilik olmadan bir arada mücadele edemiyor.İlla konağa girecekler Çünkü gündüz kalemleri ile biri Andreas, biri Halit İkbal olarak savaşa karşı birlikte mücadele edemiyor, illa konakta sevişecekler. Çünkü bunlar gizli bulup öpüşemiyorlar çünkü yaşasın konak fantazisi, yaşasın wattpad, yaşasın Yunan konağında milletinin hakarete uğramasını sindirmek zorunda kalan esir Hilal.

Bu sezon sahnede kopukluk yok doğru zira senaryo kopuk. Her şey birden oluyor.Ne ulaşılan sürecin yolu var. Ne de oraya gidecek bölümlerde mantık içeren hikayeler.
Bu saçmalık sırf Hileon sahneleri istenilen wattpad hikayelerine paralel gidiyor diye savunuluyor.Neymiş şimdi sevgiliymişler de, artık ilişkileri varmış, Leon Hilal'i benimsiyormuş.
Valla mı? Geçen sene değiller miydi? Ne kadar çemkirse de Hilal her seferinde Leon'un yamacında yöresinde bulmadı mı kendini? Leon, Hilal'in hayatındaki önemini farkettiği için onu korumak adına yapacağına edeceğine karışmadı mı? Kimse "aman aşk yaşmasınlar" demiyor, deniyor ki 3.sınıf çokgenli hikayelerle içi bolaştılmasın çiftin.

Nuran saçmalardı bazen ama Nuran'ın kaleminin en saçmaladığı dönemde biz Halide Edip gibi, Kara Fatma gibi kadınları izledik.Misak ı Milli kararlarının alındığı sahneyi izleyip, Rıza Beyin oğlu Mahir'in mektubu ile ciğer dağladık. Leon'la Hilal'in ellerinin buluştuğu sahnede karnımızda kelebekler uçarken, ağzı burnu yer değişmiş Leon'un yürek yiyip arka bahçede Hilal'i öpmeye çalışmasında gülmekten yerlere yattık.

Var mı şimdi bir 3. bölümdeki "yolun açık olsun Paşam" sahnesi, Misak ı Milli sahnesi, ilk mağlubiyet sahnesi? Güünlerce konuşulup, didik ettiğimiz, yorumlana yorumlana klavye eskitilen sahneler var mı? YOK.

Nuran'ın en sinir harbine sokan senaryosunda bile muazzam bir mektup vardı yahu!!!!! Şimdi ise afyoncu Kerim'in Hilal ile dağ- bayır maceraları.

Neyse içimi dökeyim dedim, herkese iyi yorumlar.

editt: HiLeon evliliğine gidilen yolsa saçma salak kaçırılma sahnesi gerekiyordu evet. Kızı bir şekilde hamama sokan Leon, bir yolunu bulup, nikah altına alamazdı. İlla ki herkes Hilal'e aşık olacak, Leon kıskanacaktı çünkü Yıldız'a atfedilen güzellik vasfının altında sanırım Hilal karakteri değil, bir kısım izleyici ezilmiş. Erkekler Hilal'e pervane olsunlar ki, Hilal'in güzelliği ve üstünlüğü öne çıksın
Her şey için o kadar kesin bir biçimde konuşmuşsunuz ki gelecek bölümlerin senaryosunu siz yazdınız sanırım.Ya da bir şekilde elinize geçmiş senaryo.Buradan öyle gözüküyor

Bir kere Nuran'ın kalemini Vatanım Sensin de beğenmeyen biri olarak söz alayım.Nuran Hanım'ın 31 bölümlük emeğini asla hiçe saymıyorum.Daha önce de bahsetmiştim bundan.Ancak yazdıkları senaryo açısından ne kadar yapıcıydı orası tartışılır.Ben kendisinin kalemini Elveda Rumeli de sevmiştim ama gerisi gelmedi.

Öncelikle karakterlerde kopukluklar var demişsiniz.Evet,haklısınız ben de bazı karakterlerin işlenişinden memnun değilim ama şunu da unutmayın bu adamlar yeni baştan bir senaryoyu devralmadı.Hali hazırda daha önceden yazılmış senaryoyu devraldı.Ve Nuran Hanım sezon sonu hikayeyi oluşturan bütün konuları son birkaç bölümde hızlıca bitirdiği için elde zaten bir konu kalmamıştı.Yeni senaristler Nuran Hanım nerede,nasıl,ne şekilde bitirdiyse oradan alıp toparlamaya çalıştılar senaryoyu.O yüzden anlayışlı olmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Tevfik mesela,sözde başrol ama sezon sonu bütün hikayesi bitirilmişti.Senaristlerin ellerinde birkaç ay vardı belki ve Tevfik'in yeniden diziye dahil olması gerekiyordu.İlk sezonki gibi sürekli hainlik peşinde koşsa hep kısır döngüye girer hem de izleyiciyi sıkardı mesela.Ha belki bu dönüşme sürecini daha ayrıntılı görebilirdik ama hikaye yavaş ilerliyor ve daha Tevfik'in hikayesine yeni yeni giriyoruz.Dizi başlayalı daha 4 bölüm oldu.Bizim için geç olsa da senaristlerin iyice oturması açısından erken.

Hamilton konusunda katılıyorum.Sanırık Okan Yalabık iyi bir oyuncu diye dizide tutmak istemişler ve böyle olmuş.Ama yine hatırlatırım yeni senaristler Nuran Hanım'ın bıraktığı yerden alıyor kalemi Baştan yazsalar neyse ama sonradan almak kolay iş değil zannımca.

Azize konusuna gerçekten katılıyorum

Flippos olayına hiç katılmıyorum zaten.Baki Davrak'ın oyunculuğu muazzamdı,evet.Ama asla sinsi,kötü bir general havası yoktu.Bir ağırlığı yoktu.Nezaret sahnesi demişsinniz mesela ben o sahneyi korkuyla,heyecanla değilde Vasilli'nin trol tavırlarına gülerek izleyenlenlerdendim.Adam orada bile bırak korkutmayı size hayran olmamak elde değil diye iltifat ediyordu kıza Bence bu sezon Flippos çok daha gaddar ve Cevdet'in işi geçen sezonki kadar kolay değil.Geçen sezon Cevvas fanları bile vardı.Vasilli ile resmen dalga geçiliyordu ama yine de siz bilirsiniz.Ciddi olması gereken bir karakter ciddiye alınmıyordu yani.

Gelelim Hilal ve Leon'a,

Leon nasıl Cevdet ile yeniden yakınlaştı demişsiniz.Ne zaman yakınlaştılar ben anlayamadım?Leon ne zaman kalp çıkan emoji ile bakmış Cevdet'e.Bir siz gördünüz herhalde Leon'un hikayesine de tam girmedik bence.Bu sezonun ilk bölümleri ondan bir görev istendiğinde Leon'un garip,alaycı bakışları vardı mesela.Size gününüzü göstereceğim der gibi.Dayısı ve Cevdet dahil.Leon'un ne gibi planları var henüz bilmiyoruz.Sadece bu bölüm yakınlaştılar zaten o da ortak bir noktaları olduğu için.Hilal...

Leon Cevdetten nasıl yardım aldı demişsin iz ama o anda kimden yardım almalıydı?Kimsenin bilmediği bir sırrı biliyor,Hilal'in iyi olma ihtimali var belki de nerede olduklarını bulabilirler ne yapsaydı Leon?O an zaten aklı doğru çalışmıyor,sevdiği kızdan bir haber almış dolayısıyla "sevdiği kızın babasına"açtı durumu.Leon zaten çömez bir asker,başka tanıdığı bir asker yahut ona yardım edecek biri yok.Dayısına mı söyleseydi,evden çıkmaya mecali olmayan Yıldız ve babaannesi ne mi?Yoksa fevri hareketlerden başka başarıları olmayan matbaa tayfaya mı?Yok yok en iyisi Aleksi ye söylemesi en iyi çözümü buldu zaten.Cidden sizde bazen komik yorumlar yapıyorsunuz.

Hilal'e gelirsek,ben bu sezonki Hilalden o kadar memnunum ki anlatamam.Geçen sezonun fevri,tripçi,ablasının laflarıyla hareket eden çocuk Hilal gitmiş,yerine bir tık daha akılcı,gereksiz triplerinden arınmış,ablasına karşı hakkını arayanbilen,vatanını ve aşkını aynı anda yaşayabilen genç bir kadın gelmiş.Ve bu haliyle çok daha olgun.
Kerim'de neden yardım etti demişsiniz, Hilal'i Hilal yapan şeylerden biri de vicdanı zaten.Orada sadece Leon olsaydı sesini çıkarmadan kurtarılmayı bekleyecekti Hilal ki o yazıyı Leon'a yazdı zaten ama yanında diğer askerleri görünce ne olursa olsun genç bir oğlanın zarar görmesini istemedi.Çünkü Hilal hep böyle bir karakterdi.Tutarsızlık yok burada.Ayrıca Kerim ile Hilal ne zaman kanki olmuş onu da anlamadım.Ben hep Kerim'i tersleyen,laf sokan bir Hilal gördüm zira.Arada bir şeyler açıkladı sadece.

Bir de şu var bu kız o kadar yazı yazar,çizer,mücadele eder,vatan için elinden geldiğince çabalar iyi veya kötü ama ne kadar vatansever kız diye övülmez.Fakat bir cümle söyler o zaman hemen vay efendim hani Hilal vatanseverdi, vatansever Hilal böyle yapmaz.Yaptıklarına sayın madem.

Bir de güzellik mevzusu var.Dizide sadece Yıldız dünya güzeliymiş gibi lanse edilse de güzellik göreceli bir kavram.Ki Hilal'e aşık olma yok,hoşlanma var.Aşk o kadar kolay olsaydıı...Hilal güzel,vatansever,iyi kalpli,mücadeleci, güçlü bir kız.Bu durumda çevresinde kız görmemiş vatansever erkeklerin vatansever bir Türk kızından "hoşlanmasını"ben garipsemiyorum.Güzellik altında ezilmeye ilgisi yok yani.Yıldız'a herkes aşık olabilir çünkü o dizide dünya güzeli diye anılıyor ama Hilal'in öyle bir vasfı hiç yok o yüzden ona sadece Leon aşık olabilir.Komikmiş...

HiLeon sahneleri ve Wattpad?Hiç Wattpad hikayesi okumasam belki inanırdım.Kaldı ki ikili arasında Wattpad sahneleri diye aşağılanacak ne yaşandı Allah aşkına?Aylardır hasret kalan çiftin öpüşmesi mi?Yoksa savaşın ortasında bir an için her şeyi unutup sinemada film izlemeleri mi Wattpad kitabı yaptı bu çifti?Aralarında o kadar şey paylaştıktan sonra uzaktan birbirlerine bakarak ağlamalı,Hilal yine trip atıp kendini Leon'un yanında bulmalı,ne yaşlarsa yaşasınlar asla yol kathedememelilerdi haklısınız.

Kısaca eksiklikler var katılıyorum ama yarım bırakılmış bir senaryoyu alıp toparlamaya çalışmak da zor bir iş ve 4 bölüm koca hikayenin oturmasını bekleyip,eleştirmek için fazla kısa.Sizin bu üstü kapatıldı dediğiniz olaylar sırasıyla gösterilecek belki?Sadece hikaye ağır gidiyor.

Nuran Hanım emek verdi katılıyorum ama kimse yazdığı o rezalet bölümleri savunmasını lütfen.Tek sorun kopukluk olsa keşke.Evet,kopukluk,oradan oraya ışınlanan karakterler,alt metni bize asla verilmeyen karakterler,rezalet üçgenler,30 bölüm bitmek bilmeyen Yıldız-Leon evliliği,renk körü Veronica,Ölmez Hasan'ın öldürmesi tam söyleyeceksin ölmesi,30 bölüm bulunamayan silahlar,Azize ve alıklıkları,Azize'nin önemli mektubu çekmeceye koyması,Tevfik ve entrikaları,Tevfik'in yemesi,içmesi vs vs. Daha bir ton rezalet bölüm sayabilirim.O zaman izlediklerimizin yanında şimdikiler adeta bir hiç.Ki o saydığınız sayılı güzel sahneler var ya,onların çoğu dizi başladıktan taa ne zaman sonra çekilmiş sahnelerdi.Dizi senaryosu güzel olmamışsa Atatürk'ten yürüyorlardı zaten.Peki yeni sezon başlayalı henüz kaç bölüm oldu?4 bölüm.Bilmem anlatabildim mi.

Ayrıca siz senaryo kötü,karakterler aptal diyorsunuz ama kime göre?Neye göre?Birkaç şey dışında ben beğeniyorum mesela.İstediğiniz senaryo olmayınca sanki sizin istediğiniz senaryo doğru olanmış izlenimi vermek artık klişe olmadı mı?

Eğer izlemek sizi bu kadar yoruyorsa,keyif vermiyorsa izlemeyebilirsiniz mesela?Size de yazık değil mi?Ama siz beğenmediğiniz dizi için baya uğraşmış,uzun eleştiri falan yazmışsın ıs.İlginçmiş gerçekten.Bu çabanızı takdir ettim

Neyse,iyi günler.

NOTizi ile ilgili eleştirebileceğim tek nokta biraz daha Atatürk'e,meclise yer vermesi olacak sanırım.
MrsKitapKurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-12-17, 12:23   #70
zeynemus
Set Görevlisi

zeynemus kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 25.02.2009
zeynemus has a reputation beyond reputezeynemus has a reputation beyond reputezeynemus has a reputation beyond reputezeynemus has a reputation beyond reputezeynemus has a reputation beyond reputezeynemus has a reputation beyond reputezeynemus has a reputation beyond reputezeynemus has a reputation beyond reputezeynemus has a reputation beyond reputezeynemus has a reputation beyond reputezeynemus has a reputation beyond repute

Alıntı:
MrsKitapKurdu tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Her şey için o kadar kesin bir biçimde konuşmuşsunuz ki gelecek bölümlerin senaryosunu siz yazdınız sanırım.Ya da bir şekilde elinize geçmiş senaryo.Buradan öyle gözüküyor

Bir kere Nuran'ın kalemini Vatanım Sensin de beğenmeyen biri olarak söz alayım.Nuran Hanım'ın 31 bölümlük emeğini asla hiçe saymıyorum.Daha önce de bahsetmiştim bundan.Ancak yazdıkları senaryo açısından ne kadar yapıcıydı orası tartışılır.Ben kendisinin kalemini Elveda Rumeli de sevmiştim ama gerisi gelmedi.

Öncelikle karakterlerde kopukluklar var demişsiniz.Evet,haklısınız ben de bazı karakterlerin işlenişinden memnun değilim ama şunu da unutmayın bu adamlar yeni baştan bir senaryoyu devralmadı.Hali hazırda daha önceden yazılmış senaryoyu devraldı.Ve Nuran Hanım sezon sonu hikayeyi oluşturan bütün konuları son birkaç bölümde hızlıca bitirdiği için elde zaten bir konu kalmamıştı.Yeni senaristler Nuran Hanım nerede,nasıl,ne şekilde bitirdiyse oradan alıp toparlamaya çalıştılar senaryoyu.O yüzden anlayışlı olmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Tevfik mesela,sözde başrol ama sezon sonu bütün hikayesi bitirilmişti.Senaristlerin ellerinde birkaç ay vardı belki ve Tevfik'in yeniden diziye dahil olması gerekiyordu.İlk sezonki gibi sürekli hainlik peşinde koşsa hep kısır döngüye girer hem de izleyiciyi sıkardı mesela.Ha belki bu dönüşme sürecini daha ayrıntılı görebilirdik ama hikaye yavaş ilerliyor ve daha Tevfik'in hikayesine yeni yeni giriyoruz.Dizi başlayalı daha 4 bölüm oldu.Bizim için geç olsa da senaristlerin iyice oturması açısından erken.

Hamilton konusunda katılıyorum.Sanırık Okan Yalabık iyi bir oyuncu diye dizide tutmak istemişler ve böyle olmuş.Ama yine hatırlatırım yeni senaristler Nuran Hanım'ın bıraktığı yerden alıyor kalemi Baştan yazsalar neyse ama sonradan almak kolay iş değil zannımca.

Azize konusuna gerçekten katılıyorum

Flippos olayına hiç katılmıyorum zaten.Baki Davrak'ın oyunculuğu muazzamdı,evet.Ama asla sinsi,kötü bir general havası yoktu.Bir ağırlığı yoktu.Nezaret sahnesi demişsinniz mesela ben o sahneyi korkuyla,heyecanla değilde Vasilli'nin trol tavırlarına gülerek izleyenlenlerdendim.Adam orada bile bırak korkutmayı size hayran olmamak elde değil diye iltifat ediyordu kıza Bence bu sezon Flippos çok daha gaddar ve Cevdet'in işi geçen sezonki kadar kolay değil.Geçen sezon Cevvas fanları bile vardı.Vasilli ile resmen dalga geçiliyordu ama yine de siz bilirsiniz.Ciddi olması gereken bir karakter ciddiye alınmıyordu yani.

Gelelim Hilal ve Leon'a,

Leon nasıl Cevdet ile yeniden yakınlaştı demişsiniz.Ne zaman yakınlaştılar ben anlayamadım?Leon ne zaman kalp çıkan emoji ile bakmış Cevdet'e.Bir siz gördünüz herhalde Leon'un hikayesine de tam girmedik bence.Bu sezonun ilk bölümleri ondan bir görev istendiğinde Leon'un garip,alaycı bakışları vardı mesela.Size gününüzü göstereceğim der gibi.Dayısı ve Cevdet dahil.Leon'un ne gibi planları var henüz bilmiyoruz.Sadece bu bölüm yakınlaştılar zaten o da ortak bir noktaları olduğu için.Hilal...

Leon Cevdetten nasıl yardım aldı demişsin iz ama o anda kimden yardım almalıydı?Kimsenin bilmediği bir sırrı biliyor,Hilal'in iyi olma ihtimali var belki de nerede olduklarını bulabilirler ne yapsaydı Leon?O an zaten aklı doğru çalışmıyor,sevdiği kızdan bir haber almış dolayısıyla "sevdiği kızın babasına"açtı durumu.Leon zaten çömez bir asker,başka tanıdığı bir asker yahut ona yardım edecek biri yok.Dayısına mı söyleseydi,evden çıkmaya mecali olmayan Yıldız ve babaannesi ne mi?Yoksa fevri hareketlerden başka başarıları olmayan matbaa tayfaya mı?Yok yok en iyisi Aleksi ye söylemesi en iyi çözümü buldu zaten.Cidden sizde bazen komik yorumlar yapıyorsunuz.

Hilal'e gelirsek,ben bu sezonki Hilalden o kadar memnunum ki anlatamam.Geçen sezonun fevri,tripçi,ablasının laflarıyla hareket eden çocuk Hilal gitmiş,yerine bir tık daha akılcı,gereksiz triplerinden arınmış,ablasına karşı hakkını arayanbilen,vatanını ve aşkını aynı anda yaşayabilen genç bir kadın gelmiş.Ve bu haliyle çok daha olgun.
Kerim'de neden yardım etti demişsiniz, Hilal'i Hilal yapan şeylerden biri de vicdanı zaten.Orada sadece Leon olsaydı sesini çıkarmadan kurtarılmayı bekleyecekti Hilal ki o yazıyı Leon'a yazdı zaten ama yanında diğer askerleri görünce ne olursa olsun genç bir oğlanın zarar görmesini istemedi.Çünkü Hilal hep böyle bir karakterdi.Tutarsızlık yok burada.Ayrıca Kerim ile Hilal ne zaman kanki olmuş onu da anlamadım.Ben hep Kerim'i tersleyen,laf sokan bir Hilal gördüm zira.Arada bir şeyler açıkladı sadece.

Bir de şu var bu kız o kadar yazı yazar,çizer,mücadele eder,vatan için elinden geldiğince çabalar iyi veya kötü ama ne kadar vatansever kız diye övülmez.Fakat bir cümle söyler o zaman hemen vay efendim hani Hilal vatanseverdi, vatansever Hilal böyle yapmaz.Yaptıklarına sayın madem.

Bir de güzellik mevzusu var.Dizide sadece Yıldız dünya güzeliymiş gibi lanse edilse de güzellik göreceli bir kavram.Ki Hilal'e aşık olma yok,hoşlanma var.Aşk o kadar kolay olsaydıı...Hilal güzel,vatansever,iyi kalpli,mücadeleci, güçlü bir kız.Bu durumda çevresinde kız görmemiş vatansever erkeklerin vatansever bir Türk kızından "hoşlanmasını"ben garipsemiyorum.Güzellik altında ezilmeye ilgisi yok yani.Yıldız'a herkes aşık olabilir çünkü o dizide dünya güzeli diye anılıyor ama Hilal'in öyle bir vasfı hiç yok o yüzden ona sadece Leon aşık olabilir.Komikmiş...

HiLeon sahneleri ve Wattpad?Hiç Wattpad hikayesi okumasam belki inanırdım.Kaldı ki ikili arasında Wattpad sahneleri diye aşağılanacak ne yaşandı Allah aşkına?Aylardır hasret kalan çiftin öpüşmesi mi?Yoksa savaşın ortasında bir an için her şeyi unutup sinemada film izlemeleri mi Wattpad kitabı yaptı bu çifti?Aralarında o kadar şey paylaştıktan sonra uzaktan birbirlerine bakarak ağlamalı,Hilal yine trip atıp kendini Leon'un yanında bulmalı,ne yaşlarsa yaşasınlar asla yol kathedememelilerdi haklısınız.

Kısaca eksiklikler var katılıyorum ama yarım bırakılmış bir senaryoyu alıp toparlamaya çalışmak da zor bir iş ve 4 bölüm koca hikayenin oturmasını bekleyip,eleştirmek için fazla kısa.Sizin bu üstü kapatıldı dediğiniz olaylar sırasıyla gösterilecek belki?Sadece hikaye ağır gidiyor.

Nuran Hanım emek verdi katılıyorum ama kimse yazdığı o rezalet bölümleri savunmasını lütfen.Tek sorun kopukluk olsa keşke.Evet,kopukluk,oradan oraya ışınlanan karakterler,alt metni bize asla verilmeyen karakterler,rezalet üçgenler,30 bölüm bitmek bilmeyen Yıldız-Leon evliliği,renk körü Veronica,Ölmez Hasan'ın öldürmesi tam söyleyeceksin ölmesi,30 bölüm bulunamayan silahlar,Azize ve alıklıkları,Azize'nin önemli mektubu çekmeceye koyması,Tevfik ve entrikaları,Tevfik'in yemesi,içmesi vs vs. Daha bir ton rezalet bölüm sayabilirim.O zaman izlediklerimizin yanında şimdikiler adeta bir hiç.Ki o saydığınız sayılı güzel sahneler var ya,onların çoğu dizi başladıktan taa ne zaman sonra çekilmiş sahnelerdi.Dizi senaryosu güzel olmamışsa Atatürk'ten yürüyorlardı zaten.Peki yeni sezon başlayalı henüz kaç bölüm oldu?4 bölüm.Bilmem anlatabildim mi.

Ayrıca siz senaryo kötü,karakterler aptal diyorsunuz ama kime göre?Neye göre?Birkaç şey dışında ben beğeniyorum mesela.İstediğiniz senaryo olmayınca sanki sizin istediğiniz senaryo doğru olanmış izlenimi vermek artık klişe olmadı mı?

Eğer izlemek sizi bu kadar yoruyorsa,keyif vermiyorsa izlemeyebilirsiniz mesela?Size de yazık değil mi?Ama siz beğenmediğiniz dizi için baya uğraşmış,uzun eleştiri falan yazmışsın ıs.İlginçmiş gerçekten.Bu çabanızı takdir ettim

Neyse,iyi günler.

NOTizi ile ilgili eleştirebileceğim tek nokta biraz daha Atatürk'e,meclise yer vermesi olacak sanırım.

Selamlar,

Öncelikle sonuna kadar katılıyorum yorumunuza,çünkü 31 bölüm ile 4 bölümü kıyaslamak matematiksel olarak bile doğru sonuç vermez.Bilmediğimiz,izlemediğimiz bölümler üzerinden bir kıyas ne kadar mantıklı,sorgulanmalı.

Şunu yapabiliriz,ilk 4 bölümü kıyaslayabiliriz,hepimiz biliyoruz ki ilk 4 bölümde Hilal Leon aşkı bile ortada yoktu,öyle ki Cevdet 2. bölümde İzmir'e geldi.Yani bu bir dizi,bir kurgu zamana yayılır,ortaya bazı konular dağıtılır ve toplana toplana finale gidilir.

Evet karakterler değişti,ama ne kadar değişti bunu bize zaman gösterecek.Örneğin Hamilton'un tek tarafa sadık kalacağının garantisini kim veriyor?Bir sahne ile payitahta çalıştığını bile öğrenebiliriz bu adamın.Hatırayalım; Hamilton bu işe Mustafa Kemal düşmanlğı ile başlamışken şimdi Mustafa Kemal'e bilgi götüren biri oldu. Bu bir sorunsal,biraz zaman..

Yıldız çok güzel toparlandı,hala hata yapıyor ama "Evet,tam Yıldızlık hareket" diyoruz.Aynı bölümde Leon peşinden koşup Alike'ye aşığım diyen Yıldız yok artık.Aleksi'ye göz süzüyor,biliyoruz ki onu kullanacak.Fakat çattığı kişi temelinde delililik yatan biri,tehlike ile dans ediyor.Bence hikaye çok cezbedici bir noktaya geldi.

Hilal'den öyle memnunum ki şu an.Aşkını aldı,sahiplendi,şüphelerini bile konuşarak çözüyor. Leon dayak yedikten sonra bir kere düşünmeyip,çocuk peşinden gelince nasıl oldun diye sormayan kızı mı arıyorsunuz allasen?Bir de bu sezon Leon'un yediği dayaktan sonra Hilal ne yapar düşünelim..Ne yapar ne eder gider Leon iyi mi diye öğrenir,ondan sonra hayatına devam eder.Ben kaçar kovalar bir Hilal-Leon'dan ziyade,aşık bir Hilal-Leon izlemekten gayet memnunum.Keşke Nuran Hnm izin verseydi de birbirine açılma ve gizli aşk yaşama kısmını daha uzun bir süreçte izleseydik.

Tevfik için de bekleyelim görelim diyorum. Cevdet'i kıskanan Tevfik bir yerde error verecektir,bu ya kendine,ya da başkalarına zarar verecek,biraz zaman..
Azize için ise ben anne Azize'yi görmek isteyen taraftayım,hani şu ilk bölüm çocuklarını doyurabilmek için ölen kocasının eşyalarını satan Azize'yi.Ayrıca tecavüze uğrayıp soyutlanan bir kadın görmek bana zevk vermiyor,herkesin aksine Cevdet'in sahiplenmesi ve hayatına devam etmesi gerek.İla ki bir arzu üçgeninde olmasına gerek yok.Bu kadar tepkiden sonra bu konuda da bir yol alınacaktır,biraz zaman..

Filipos daha karakteri açılmamış bir noktada,henüz bireysel hikayesi hakkında fikrimiz yok.Ne yaşadı,neden eşi yok,oğlu ile ilişkisi neden bu boyutta?İlgi çekici sahneler geleceğini düşünüyorum..Evet zayıf replikleri var ama biraz zaman diyorum yine. (Geçen sezon Cevdet'in odayı koklayarak gezen,roman yazacağım diye dolanan,neen geldi neden gitti anlamadığımız bir Lucy karakteri vardı mesela)

Seher ve Kerim vasat karakterler olmuş..Özellikle Seher..Güçlü kadının erkek gibi kaba saba ortada gezinen kadın modeli olmasını oldum olası sevmem.Maalesef oyuncu böyle bir tipleme çıkardı ki Bandırma'lı biri olarak (ilk bölüm Bandırma'dan geldiği söyleniyordu) ve Manisa yöresine de hakim biri olarak,yarattığı şive kesinlikle olmamış. Bizim oralarda gırtlaktan konuşma yoktur,keşke biraz çalışsaydı. Ayrıca neden Şükran,yapımda Beşiktaş'lı biri mi var diye düşünmeden edemedim..

Kıyas için ise Nuran Hnm'ın bireysel romantik repliklerinde başarılı olduğunu düşünüyorum,ama olay kurgu ve sıralamasında maalesef çok kötüydü. Şimdi daha önümüzde nereden baksanız 25-30 bölüm var,bekleyip izleyelim diyorum.

NOT:Lütfen olaylar iki bölümden fazlaya yayılmasın,izleyici kaçıyor. Örneğin Hilal'in evlilik mevzusu 3 bölüm sürmemeli,veya 2 bölüm kaçırılma sürmemeli..Azize'nin konusu toparlanmalı,kimse dağda kendini kapatmış Azize izlemek istemiyor.Sıradanlaşmadan aktif konularla tamamlayarak gidilsin.Dönem bereketli,konu sıkıntısı olamaz.Bol konu,bol aksiyon,az sürümceme diyorum..
zeynemus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Bookmarks

Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 2 (1 üye ve 1 misafir)
siyah-beyaz
Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı