Arama 
ÜYE OL  |  Kayıp Şifre  |  Aktivasyon   
Ana Sayfa  |  Forum  |  Haberler  |  Video  |  Diziler  |  Fotoğraf Galerisi  |  Biyografi  |  Gruplar  |  Ratingler

Geri Git   DiziFilm.com Forum > Yerli DiziFilmler > Vatanım Sensin

Yanıtla

Vatanım Sensin kategorisinde Vatanım Sensin - Bölüm Yorumları konusunu görüntülemektesiniz.

Konu Araçları Mod Seç
Eski Bugün, 02:25   #571
sinova10
Set Görevlisi

sinova10 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 26.03.2017
sinova10 has a reputation beyond reputesinova10 has a reputation beyond reputesinova10 has a reputation beyond reputesinova10 has a reputation beyond reputesinova10 has a reputation beyond reputesinova10 has a reputation beyond reputesinova10 has a reputation beyond reputesinova10 has a reputation beyond reputesinova10 has a reputation beyond reputesinova10 has a reputation beyond reputesinova10 has a reputation beyond repute

Alıntı:
primumnonocere tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Mevlana der ki; Bir insan bir insana aşık olmuşsa Bu aşk
aşık olanda değildir. Aşık olunandadır Aşık olunan aşık
olunmayı istemediği sürece ve bu ateşi
içinde yakmadığı sürece hiç kimse ona
aşık olamaz; Eğer ki birini sevdiysen fakat o seni
senin onu sevdiğin gibi sevmemişse Bil ki asıl olan düşündüğünün tam
tersidir sevilmeyi isteyen o sevilmeyi
istemeyen sen.... Aşk ateşi önce sevilene düşer ondan
sonra sevene..!

Çok da severim ben bu sözleri...Öyle bir formüldür ki hangi bilinmeyenleri koysam çözerim denklemi...

Sayfalarca yazdigimiz Leon gibi sevme’nin aksine ben bu aşkin ilk sevilene yani Hilal’e düştüğünü düşünenlerdenim. Aslında Hilali bekleyen Leon degil,Leonu bekleyen bir Hilal izledik biz…Öyleki HiLeon’u bize ilk gösteren şey bile Hilalin sevda şiiridir ve orada bile sevdaya düşüşünü ilk hatirlayan Hilaldir…Fakat Mevlana’nin dedigi gibi aşık olunan(Hilal) aşık olunmayı istemediği sürece (ki biz buna ne çesit imkansızlıkların sebep olduğunu biliyoruz) ve bu ateşi içinde yakmadiği sürece hic kimse ona aşık olamadi.Bu atesi Hilal o hapishanede yakti ,orada istedi asik olunmayi,çünkü bu aşkı kabullenmek onun için ölüme eşdeğerdi ve ölmek üzereydi orada Hilal, o raddeden sonra ölümün nereden geldiğinin bir önemi yoktu onun için, o yüzden yaktı,ateşi yakışını ise ellerini boynuna götürerek hatırladı sonrasında, onu da Leonu da yakmasına izin verdigi ateşti hatırladığı…Daha önceki ikili sahnelerini ,Smyrna’yi hatırlamak yerine urganı hatırlamasının bir sebebi vardı.…Boynuna geçirdiği, onu nefes almaktan alıkoyan başka şeydi bu defa. Urgan değilse neydi diye yokladı boğazini.Daha önceden biliyordu aşka düştüğünü fakat ilk orada aşık olundu...Çünkü aşk nihayet aşık olunana da düşmüştü. …Bu sebeple hapishaneden sonra gördük biz dolu dizgin Leonu çünkü Leonun aşkı ilk orada kabul gördü…Aşk ateşi hapishaneden sonra sevene (Leon) ulaştı…Ve Leon yandığını bildiği için her defasında su diye Hilale sarıldı, dinmesini bekledikçe daha da harlandı ateşi,çünkü su diye sarıldığı aslında o ateşi yakandı…

Eğer aşksa ,daha az sevmek yoktur, karaktere paralel olarak bunu daha az yahut daha çok göstermek vardır.Kim daha çok seviyor tartışmasına nacizane yorumumdur,epeydir yazmak istiyordum.Kimsenin aski kimseden fazla degil bize bu ayrimi dusunduren onu gösteriş şekilleridir,herkes karakterinin kisiliginin şekillendirebildigi kadariyla gösterir aşkını…

Fragman yorumumu daha sonra yapacagim,okudugunuz icin tesekkur ederim herkese iyi geceler (:

Merhaba sevgili primumnonocere
Yorumunuzu ve özellikle Fuzuli'nin sözünü görünce dayanamadım. Daha öncesinde ben de bu minvalde bir yazı kaleme almıştım. Çünkü bana göre de bu aşka ilk düşenin kim olduğu belli değil. Evet çabalayan aşkını kalbine gömmektense yaşamayı tercih eden taraf Leon oldu lakin Hilal de hep içten içe sevdi. Aşağıya kendi yorumumu da bırakıyorım fakat sizin sahneyi analiz ederek yorumlamanız çok daha hoş olmuş
.
Çok daha keskin bir gözlem gücünüz ve dikkatli bir bakış açınız var.

Tekrardan elinize sağlık, okumak isteyen olursa da
Mum ile Pervane’nin aşkı

Divan edebiyatında çok sevdiğim bir metafor vardır. (Her ne kadar birbiri uğruna ölen aşıkların hikayelerini okumayı sevmesem de bu başkadır gözümde)

Mum ve mumun ateşine uçan pervane
Aşk uğruna yanan iki sevgili
Mum maşuktur, pervane ise aşık
Âşk odu evvel düşer maşuka, ândan âşıka, der Fuzuli
Yani önce maşuk(sevilen) sevene bir ışık yakar.
Sevdiğindeki ışığı gören pervane ise artık aşkın cazibesine karşı koyamaz. .Maşuka karşı merakı artar. Merakını dindirmek için yaklaştıkça şevki çoğalır. Şevkini dindirmek için yaklaştıkça aşkının boyutu katlanır. Sonunda mumun ateşine karşı duramaz.. Gittikçe ateşe daha fazla yaklaşır. Yaklaştıkça ateşin cazibesine daha çok kapılır. Ateşte yanar ama bu yakıcı azap ona aynı zamanda zevk de verir. Sonunda mumun ateşinde kaybolur. Tıpkı Leon gibi.

Hilal’i ilk gördüğünde kapıldı O’nun aşkının ateşine. O hırçın deniz mavisi gözlerdeki ateş yaktı saniyesinde Leon’u. Yani aşık olan Leon Hilal’deki ışığı fark etti. Sonrasında onu merak etti. Merakı onu bir ateş çemberinin içine soktu. Daraldıkça çember Leon kendini daha da çok Hilal’in etrafında buldu. Şimdi bile isteye dönüyor ateşe uçan pervane gibi Hilal’in etrafında. Çünkü biliyor ki aşkının ışığı O’nda.

Mumun ise haberi yoktur önceleri pervanenin aşkından. Ama içten içe o da yanar kendi aşkına. Yandıkça aşkının ateşini söndürmek için gözyaşı döker. Çünkü su ateşi söndürür. Oysa mumun döktüğü gözyaşı onun ateşini daha da harlar. Sonunda o da kendi ateşiyle sevdiğinin yolunda canını verir. Tıpkı Hilal gibi.

Onlar çoktan mum ve pervane oldular. Aynı ateşte kavruluyorlar. Ne Leon kaçabiliyor, ne Hilal’in döktüğü gözyaşları aşkının ateşini söndürmeye yetiyor.

Bir de ilk bölümlerden beri aşkına hayran olduğumuz Leon bana hep Tezer Özlü’nün şu çok sevdiğim sözünü hatırlatıyor:

İnsanın başkalarına söyledikleri kendi duymak istedikleridir. Yazdıkları, okumak istedikleridir. Sevmesi, sevilmeyi istediği biçimdedir.

Yani Leon da Hilal’i sevdiği gibi sevilmek istiyor. Evet çocukluğundan beri doğru düzgün başı okşanmamış, bağra basılmamış,, ihmal edilmiş, ölmüş bir ağabeyin gölgesi altında yalnız bir çocukluk geçirmiş. Hep eksik, hep yarım sevilmiş ama Leon sevmeyi güzel biliyor.

Leon Hilal’i imkansız olmasına rağmen seviyor çünkü kendisi de Hilal için imkansız olduğu halde sevilmek istiyor.

Leon Hilal’i gördüğünde dünyayı unutuyor, Hilal de O’nu gördüğünde dünyayı unutsun ve kendisini bıraksın istiyor.

Hilal Leon’ a güldüğünde Leon için bütün sınırlar yok oluyor, Leon da Hilal için bütün sınırları ve engelleri yok edecek kişi olmak istiyor.

Hilal Leon’u kırsa da, yaralasa da, vursa da Leon ne ondan ne de onunla ilgili kurduğu gelecek hayalinden vazgeçmiyor çünkü Leon kendisi de Hilal için vazgeçilmez olmak istiyor.

Leon fırtınanın içinde yönünü bulmasını sağlayan o gözleri kaybetmek istemiyor, çünkü Hilal de aynı fırtınada kendi gözlerine bakarak yönünü tayin etsin istiyor.

Leon Hilal’i çoktan vatanı bellemiş onunla savaşın sonunda aynı kıyıya çıkmak istiyor , çünkü Hilal’in de aynı kıyıya çıkmak istediği ve vatanı bellediği adam olmak istiyor.

O yüzden Leon'un Hilal'e karşı neden bu kadar sabırlı, neden bu kadar ısrarcı ve kararlı neden bu kadar müsamahakar olduğunu çok iyi anlıyorum. Evet Leon Hilal'i anlıyor, kendisine karşı hislerinin farkında ve aralarında kimsenin anlamadığı farklı bir iletişim var ama Leon da sevdiği gibi sevilmek istiyor.(bütün bunları hesaplayarak yapıyor anlamı çıkmamıştır umarım) Saçının teline kıyamayacak kadar naif,tüm halleriyle olduğu gibi kabullenici, herkesi karşısına alacak ve yine herkesi arkasında bırakacak kadar cesurca
sinova10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski Bugün, 02:26   #572
esmer_-ezel
Yardımcı Yönetmen

esmer_-ezel kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 29.07.2006
esmer_-ezel has a reputation beyond reputeesmer_-ezel has a reputation beyond reputeesmer_-ezel has a reputation beyond reputeesmer_-ezel has a reputation beyond reputeesmer_-ezel has a reputation beyond reputeesmer_-ezel has a reputation beyond reputeesmer_-ezel has a reputation beyond reputeesmer_-ezel has a reputation beyond reputeesmer_-ezel has a reputation beyond reputeesmer_-ezel has a reputation beyond reputeesmer_-ezel has a reputation beyond repute

Fragmanlar gelmiş olaylara gel Tevfik kedi misali yine dört ayak üstünde ne yapmışsa artık kurtulup üstüne bir de Azize'yi rehin almış ee pes
Bakalım Azize nasıl kurtulacak ya da Cevdet kurtaracak mı bütün bölüm bebeğe birşey oldu mu düşüncesi ile geçecek anlaşılan çünkü Tevfik Azize'ye birşey yapmaz Azize eline bıçak alıp saplasa bile Azize'm diye yine konuşur takıntılı manyak
Azize yok Cevdet delirecek muhtemelen ama vatan var bir yandan da hangisini halledecek ki
Vasili Cevdet'in görevini öğreniyor Tevfik belasından şimdi nasıl kurtulacak Cevdet gerçekten ortalık fena karışacak gibi hiç şaşırmadım bu kadar mutluluk fazlaydı zaten illa birşeyler olacaktı bakalım Tevfik'ten nasıl kurtulacak umarım sezon finalinde hallolur
Eski Bugün, 03:14   #573
ACABA
Yönetmen

ACABA kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 20.11.2013
ACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond repute

Sezon finaline erken girmeleri dolayısıyla şikayetçi idim. 2. fragmanı izledikten sonra vazgeçtim direkt final yapsınlar ya da şahsi düşüncem senaryo grubunu değiştirsinler.

Azize ne zaman hamile kaldı Amasya genelgesinden sonra yani 1919 yılında yıl kaç 1920 aradan 7 ay geçmiş, lakin Azize'nin karnı büyümemiş. Kimsenin dikkatini çekmiyor mu?

Misak - i Milli kararlarının ilan edildikten sonra İngilizler, Meclisi basıp, milletvekillerini Malta'ya sürüyor o meclisin basılma sahnesi gösterilmeyecekse bir duyarım bir işitelim. Dizi de ay olarak hangi aydayız sanırım Şubat ayındayız Mart'da İstanbul resmen işgal ediliyor ardından 23 Nisan 'da BMM açılıyor son 2 bölüm de bunlar anlatılacak mı, yoksa es mi geçecek ya da gelecek sezona mı atılacak bilemiyoruz.

Fragman da dikkatimi çeken Yunan ordusunun Eskişehir ve Kütahya'yı işgal etme planı... Evet Eskişehir ve Kütahya Yunan orduları tarafından işgal ediliyor ama yıl 1921'de. Yunanlılar 1920 Mart'ın da Fransalıların boşaltığı Afyon'u işgal ediyorlar. Afyon işgali anlatılmadan 1921 'deki işgal neden anlatılıyor?

Gelerim çiftimize HiLeon'a, zaman zaman yeri geldiğinde Hilal ve Leon, karakterini eleştirdim. Lakin şu çifte artık güzel senaryo yazılsın! Senaryo yazılsın der iken, öpücük değil, öpücük den, mağlup olmaktan bahsetmiyorum ( Azize'lerin kömür deposu vardı değil mi
) Aşk bu değil arkadaşlar. Leon karakterini Bizimkiler, dizisinde ki, Halis, karakterine benzetiyorum.... O da sürekli öpücem, öpücem diyor idi ... Eğer aşk öpücük ise ve sosyal medya da yer alan bazı hayranları kırmamak ise ben o öpücüğü almayım kalsın!

Bana göre aşk bu değil! Eskiden bunlar birbirlerine Kafka'da, Sadi'den, Aristo'dan bahsedeler idi aşklarını böyle yaşarlar idi şimdi ki gibi değil... Ben zevk alamıyorum artık Hileon'dan...

Vasili ile Leon, gizli bir yer de görüşüyorlar, Vasili neden vedalaş dedi acaba bu vedalaşmanın işinin için de Yıldız var mı? Leon, Hilal'in peşinden gelir mi?, Bence gelmek ister ama gelemez! Vasili engeller diye düşünüyorum...

Yalnız fragman da Leon'un, konağa gidiş sahnesinde cendere müziği çalsa yakışır
ACABA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski Bugün, 03:26   #574
zynom
Asistan

zynom kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 19.12.2016
zynom has a reputation beyond reputezynom has a reputation beyond reputezynom has a reputation beyond reputezynom has a reputation beyond reputezynom has a reputation beyond reputezynom has a reputation beyond reputezynom has a reputation beyond reputezynom has a reputation beyond reputezynom has a reputation beyond reputezynom has a reputation beyond reputezynom has a reputation beyond repute

Ne yalan söyleyeyim bugünkü fragmanı izlediğimde de hiç etkilenmedim.Önceden çok heyecanlanırdım nolacak hemen gelsin perşembe derdim,şimdi demiyorum.Hikaye de tek merak ettiğim şeyin Dimitrinin ortaya çıkması,onun içinde sezon sonunu bekleyecem herhalde.

Hileonu bölümlerdir acılar denizinde yüzdürüyor senarist,eee artık izleyicininde sabrı bir yere kadar diyorum.Arada nefes aldıkları bir iki bölüm vermezsen izleyiciye en koyu hileoncu bile soğur senaryondan.Ben onları izlemeyi hala çok seviyorum lakin eskisi kadar merak etmediğimi ve sahnelerini izlemediğimi farkettim.Sahne süreleri senaryo gereği mi azaldı bilmiyorum ama süreler azalırken repliklerde aşırı sıradanlaştı.
Eski Bugün, 03:56   #575
ACABA
Yönetmen

ACABA kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 20.11.2013
ACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond reputeACABA has a reputation beyond repute

Alıntı:
zynom tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ne yalan söyleyeyim bugünkü fragmanı izlediğimde de hiç etkilenmedim.Önceden çok heyecanlanırdım nolacak hemen gelsin perşembe derdim,şimdi demiyorum.Hikaye de tek merak ettiğim şeyin Dimitrinin ortaya çıkması,onun içinde sezon sonunu bekleyecem herhalde.

Hileonu bölümlerdir acılar denizinde yüzdürüyor senarist,eee artık izleyicininde sabrı bir yere kadar diyorum.Arada nefes aldıkları bir iki bölüm vermezsen izleyiciye en koyu hileoncu bile soğur senaryondan.Ben onları izlemeyi hala çok seviyorum lakin eskisi kadar merak etmediğimi ve sahnelerini izlemediğimi farkettim.Sahne süreleri senaryo gereği mi azaldı bilmiyorum ama süreler azalırken repliklerde aşırı sıradanlaştı.
Kendi açımdan söylüyorum şurada bu bölümü saymazsak son 2 bölüm kaldı ve bu çift oturup daha konuşmadı henüz! Zaten topu topu 3 - 4 dakika ya varlar ya yoklar... Onda da kusura bakmayın ben aşk yaşasın istiyorum, konuşsular istiyorum. ergenler öpücem, öpücem sahneler istemiyorum. Gelecek dönem zaten savaş dönemi olacak bir konuşsunlar Nuran Hanım.
ACABA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Bookmarks

Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 16 (3 üye ve 13 misafir)
valentinee, *serap*, Umaybike
Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı