Arama 
ÜYE OL  |  Kayıp Şifre  |  Aktivasyon   
Ana Sayfa  |  Forum  |  Haberler  |  Video  |  Diziler  |  Fotoğraf Galerisi  |  Biyografi  |  Gruplar  |  Ratingler

Geri Git   DiziFilm.com Forum > Sinema - Tiyatro > Sinema Film Arşivi > Türk Sinemasından Filmler

Yanıtla

Türk Sinemasından Filmler kategorisinde Lal Gece (24.08.2012)*** konusunu görüntülemektesiniz.

Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-12, 21:32   #1
erten07
Yönetmen

erten07 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 10.07.2006
erten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond repute
Varsayılan Lal Gece (24.08.2012)***

Reis Çelik’in yönettiği ve İlyas Salman, Dilan Aksüt, Mayşeker Yücel, Sabri Tutal, Sercan Demirkaya ile Ahmet Aydın’ın oynadığı Lal Gece, önümüzdeki aylarda Kaz Film Prodüksiyon tarafından vizyona çıkarılıyor.
2011 yılı Mart ayında Ardahan’da çekilen film, gerçek bir hikâyeden yola çıkarak “çocuk gelin” dramını oldukça farklı bir bakış açısıyla perdeye aktarıyor

Berlinale 2012’de Kristal Ayı ve Nürnberg 17. Türkiye / Almanya Film Festivali’nde birincilik, En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri kazanan, Reis Çelik’in yönettiği Lal Gece’nin Avrupa dağıtım hakları AF Media Filmverleih - Ali Fidan tarafından satın alındı. Filmin Almanya ve Avusturya vizyonu 29 Mart 2012 Perşembe günü Stutgart Ufa Palast Sineması’nda yapılacak gala gösterimi ile başlıyor. Lal Gece için ayrıca Mannheim Cinemaxx, Berlin Karli Kino, Köln Cinedomm ve Düsseldorf Ufa Palast’ta Reis Çelik ve oyuncuların katılımıyla galalar ve toplu gösterimler yapılacak.

Son Güncelleme ; Ayşegül : 09-02-13 tarihinde saat 00:23
erten07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-12, 22:08   #2
erten07
Yönetmen

erten07 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 10.07.2006
erten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond reputeerten07 has a reputation beyond repute

Lal Gece, 38. Uluslararası Würzburg Film Festivali’nde En İyi Film Ödülünü Aldı

Nürnberg Türkiye / Almanya Film Festivali’nin önerisi üzerine programa alınan Lal Gece, 25 Mart 2012 Pazar günü sona eren 38. Uluslararası Würzburg Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü aldı. Arka arkaya katıldığı 3. uluslararasi film festivalinden de büyük ödüllerle dönen filmin yönetmeni Reis Çelik, Würzburg’daki ödül töreninde, kadının erkek egemenliği altındaki bu çilesinin doğu ülkelerinde daha belirgin gözükse de, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde boyut değiştirerek tüm dünyada devam ettiğini açıkladı. Başrolünde ünlü aktör İlyas Salman’ın oynadığı Lal Gece, 29 Mart’ta Almanya ve Avusturya’da vizyona giriyor.
erten07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-12, 11:13   #3
omayra73
Bölüm Sorumlusu

omayra73 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 23.12.2004
omayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond repute
Varsayılan Vizyon Tarihi 24 Ağustos 2012

omayra73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-12, 15:28   #4
omayra73
Bölüm Sorumlusu

omayra73 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 23.12.2004
omayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond reputeomayra73 has a reputation beyond repute

ALTIN KOZA’DA YARIŞACAK FİLMLER BELLİ OLDU

Sinema dünyasının heyecanla beklediği 19. Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yeralacak filmler belli oldu. Yarışmaya başvuru yapan 42 eserden, 14’ü jüri önüne çıkmaya hak kazandı. ‘En İyi Film’ seçilecek eser, 350.000 TL’lik ödülün sahibi olacak.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, bu yıl 17 – 23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek, 19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında yer alan ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na katılacak filmlerin belli olduğunu söyledi.

Zihni Aldırmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Festivalimiz, her yıl olduğu gibi bu yıl da sinema sektörünün büyük ilgisiyle karşılaştı. Yarışmamıza başvuran birbirinden değerli 42 eser arasından 14’ü, başkanlığını yönetmen Ferzan Özpetek’in yapacağı jüri önüne çıkacak. Hepsine başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

YARIŞMA USTALARLA GENÇ YETENEKLERİ BULUŞTURUYOR…
Yarışma; bir yanda usta yönetmenleri ağırlarken, diğer yanda başlangıç yapıtlarıyla yeteneklerini kanıtlamış olan isimleri izleyiciyle buluşturacak. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın bir diğer ilgi çekici yanı da ilk uzun metraj filmlerini tamamlayan yönetmenleri keşfediyor olması.

İŞTE ALTIN KOZA İÇİN YARIŞACAK FİLMLER:

1. Ana Dilim Nerede / Yön: Veli Kahraman
2. Araf / Yön: Yeşim Ustaoğlu
3. Ateşin Düştüğü Yer / Yön: İsmail Güneş
4. Aziz Ayşe / Yön: Elfe Uluç
5. Babamın Sesi / Yön: Orhan Eskiköy & Zeynel Doğan
6. Devir / Yön: Derviş Zaim
7. Gözetleme Kulesi / Yön: Pelin Esmer
8. Lal Gece / Yön: Reis Çelik
9. Rüzgarlar / Yön: Selim Evci
10. Siirt’in Sırrı / Yön: İnan Temelkuran & Kristen Stevens
11. Şimdiki Zaman / Yön: Belmin Söylemez
12. Yabancı / Yön: Filiz Alpgezmen
13. Yeraltı / Yön: Zeki Demirkubuz
14. Yük / Yön: Erden Kıral

SONUÇLAR 22 EYLÜL’DE BELLİ OLACAK

En İyi Film seçilecek eserin 350.000 TL’lik ödülün sahibi olacağı yarışmanın sonuçları 22 Eylül gecesi yapılacak Kapanış Töreni’nde belli olacak.

Yarışmanın jüri üyeleri ise, jüri başkanı yönetmen Ferzan Özpetek, görüntü yönetmeni Eyüp Boz, müzisyen Hasan Saltık, öğretim görevlisi Hülya Uğur Tanrıöven, oyuncular Nejat İşler ile Nurgül Yeşilçay ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’dan oluşuyor.

Resmi Basın Bülteni
omayra73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-12, 19:56   #5
cryss
Yönetmen

cryss kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 31.08.2009
cryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond repute

cryss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-12, 20:03   #6
cryss
Yönetmen

cryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond reputecryss has a reputation beyond repute

Eski 22-08-12, 20:06   #7
cryss
Yönetmen

"Lal Gece" Berlin Gala

Eski 22-08-12, 20:10   #8
cryss
Yönetmen

Reis Çelik: "Kadınlar, erkekten daha tutucu!"
Lal Gece Reis Çelik’in ‘çocuk gelinler’i konu aldığı son filmi. İlyas Salman ve Dilan Aksüt’ün rol aldığı film tek bir gecede ve tek bir odada geçiyor. Çocuk gelinle yaşlı damadın diyaloglarına dayanan film önemli bir soruna parmak basıyor. Reis Çelik filmini, Dilan Aksüt rolünü anlattı. İyi okumalar...

Lal Gece filmi kafanızda nasıl şekillendi, nasıl ortaya çıktı?
Reis Çelik: Genellikle filmlerimde toplumun konuşması ve tartışması gereken konuları ele alıyorum. Ben sanatçı olarak tartışmak istediğim şeyin neresinde duruyorum ve doğru bir zamanlamayla hareket ediyor muyum diye düşünüyorum. Önceki filmlerim de zamanlamalarla ilgiliydi. Bu konu ülkenin hiç gündeminden düşmeyen bir ana konu. Giderek şiddetlenen hatta. Ama konunun gazetelerde falan artmasından önce bendeki çağrışımı şudur: Eğer bir toplum sosyolojik anlamda sağcı solcu politik anlamda üretimde bulunuyor. Mesela bir sosyalistin de ilerici, çağdaş olması gereken o insanın da hala daha evdeki kadına, sevgilisine, kız kardeşi ya da başka kadınlara karşı davranışlarında sorun varsa ya da bir ülkücünün cennet anaların ayakları altındadır deyip anasını dövüyorsa demek ki toplumu temlerinde bir sorun var. Toplumun bu anlamda aşamadığı depresif bir argüman var. Bunlar ta gençliğimden beri bana ters gelen şeylerdi. Demek ki toplumda bu sosyal dengenin tartışılması gerekiyor. İki insan arasındaki o ilişkinin daha doğru dürüst yürümesi, erkekteki bu inanılmaz egemenliğin ve agresifliğin, kadındaki bu kabullenişin ve pasifize olmuşluğun tartışılması gerektiğine inanıyorum. Buradan başlamak istedim…

Niye böyle bir anlatım?
Erkeği tartışmak ve konuşmak gerekiyor. Çünkü erkek bu toplumda aynı zamanda namus için cinayetler işleyen, gözünü kırpmadan adam vuran, din adına şunu bunu yapan adam. Ama 12-13 yaşındaki kızını 50-60 yaşındaki adama vermekte sakınca görmüyor, bunu namus payesi yapmıyor. Agresifi tuhaf ve ikiyüzlü geliyor bana bu yapı. Dinden imandan camiden ayrılmayan bir kişinin, sinirlenince Allahına kitabına başlayan bir sinir argümanı da bana çok itici geliyor. Bütün siyasi yaklaşımların pratiğine baktığınız zaman çatışma içinde olduğunu görüyoruz. Hem kadını hem erkeği tartışmak lazım ama en çok erkeği tartışmak lazım. Yoksa suçlamak kolaydır. Ama hangi yapı, gelenek ve görenek bizi erkek karakteri bu kadar egemen, tavizsiz ve bu kadar kral kıldı? Ve bu şişirilmiş ego nasıl adam edilecek?

Peki kadının durumu ne, neden düzelemiyor?
Aslında erkeğe karşı güçlü duran ama kabullenmiş bir kadın yapısı nasıl olacak da bunu alt edecek?
İlyas Bey’in canlandırdığı karakter bir ara kızın kontrolüne giriyor. 14 yaşında başlayan bir hayat Anadolu’da özelikle kadının evde hakim olması demektir. Erkek belli bir yaştan sonra ailede söz sahibi olur. İç içe geçen bu durum bu filmde kendisini çok belli ediyor, kadının yine o zaman diliminde de söz sahibi olduğunu görüyoruz…
devami...
Spoiler İçermektedir
Eski 22-08-12, 20:15   #9
cryss
Yönetmen

Kadını aşağı gören erkeği aşağıya çekmek gerek
Yönetmen Reis Çelik, 'Lal Gece' adlı filmini Sinema dergisine anlattı: Kadını aşağıda gören erkek yapısını aşağı çekmek gerekiyor. Dizlerine tekme atarak bunu başaramayız. Ancak aklını kurcalayarak, soru işareti oluşturarak bunu yapabiliriz

Reis Çelik beşinci filmi 'Lal Gece'de toplumun kanayan bir yarasına parmak bastı; çocuk gelin sorununu tartışmaya açtı. İlyas Salman ve Dilan Aksüt'ün başrolleri paylaştığı film Berlin Film Festivali'nde Kristal Ayı ödülü kazandı. 'Lal Gece', Nürnberg Türkiye- Almanya Film Festivali'nden de 'En İyi Film' ödülü dahil üç ödülle döndü. Türkiye prömiyerini ise İstanbul Film Festivali'nde yaptı. Sinema dergisinden Müjde Işıl; Reis Çelik ile 24 Ağustos'ta izleyici ile buluşacak olan 'Lal Gece'yi ve hedeflerini konuştu...

Çocuk gelinleri merkeze alan bir film çekme fikri nasıl oluştu?
Çocuk gelinler toplumun iç kanaması olan ve yüzleşilmemiş konularının başında geliyor. Beni en çok rahatsız eden şey, namus kavramının bu kadar yüksekte tutulduğu bir ülkede, bu uğurda cinayet işleyen erkek topluluğunun 12 yaşındaki kızını 50-60 yaşındaki adama vermekten geri durmaması... Çocuk gelin probleminin sadece Türkiye'de değil tüm dünyada tartışılması gereken bir konu olduğunu anlatmak istediğim için bu filmi çektim.

Karakterlerin ve hikayenin geçtiği mekanın isminin olmaması bu yüzden değil mi?
Çocuk gelin deyince Doğu'da ve Kürtler'de var diye biliniyor. Bir araştırma Edirne'nin ikinci sırada olduğunu, Balıkesir ve Afyon'un da ön sıralarda olduğunu gösterdi. Kadına uygulanan şiddette Batı bölgelerimiz birinci sırada. Batı dünyası da aynı şeyi yapıyor; Tayland'a, Filipinler'e gidiyor. Bu bir dünya meselesi. Suçu başkasına atmaktan kurtulmamız gerekiyor.

RİYA TOPLUMUYUZ
Çekimleri nerede yaptınız?
Memleketimde, Ardahan'ın Çıldırın Aşık Şenlik beldesinde...
Kadının bedenine yasalarla hükmedilmeye çalışıldığı bir dönemde vizyona giriyor filminiz. Bir yandan böyle girişimler mevcutken erkekler, filminiz vesilesiyle kendileriyle yüzleşmeyi başarabilecek mi?
Riya toplumu olmaktan çıkmamız gerekiyor. Yoksa geleceğe temiz bir toplum bırakamayız. Kadını aşağıda gören erkek yapısını aşağı çekmek gerekiyor. Dizlerine tekme atarak bunu başaramayız. Aklını kurcalayarak, soru işaretleri yaratarak bunu yapabiliriz.

Kadının elinde oyuncağa dönen bu erkek, iktidardan düşmüş olmuyor mu?
İktidardan düşmüyor. Hem kadına diz çöküyor, hem de zulmedip iktidarını sürdürüyor. Sokakta kadını yumruklayan adam, odaya çekildiğinde onun ayağına kapanıyor. Filmdeki damat, ikiyüzlü bir dünyanın erkek karakterinin abartılmış ikiyüzlü tarafını gösteriyor.

devami...
Spoiler İçermektedir
Eski 25-08-12, 15:01   #10
cryss
Yönetmen

12 yaşındaki kızdan gelin olur mu?
Reis Çelik, Berlin Film Festivali'nden ödülle dönen, çocuk gelinleri anlatan filmi Lal Gece'yi çekmek için evini sattı. Çelik, "Ben sözümü söylemek istedim, fakir edebiyatına gerek yok, o çocukların yaşadıklarına seyirci kalamazdım," diyor

RİYA AİLEDE BAŞLIYOR
- 15 yıl gazetecilik yaptınız, Türkiye'yi dolaştınız. Toplumumuzun ne gibi çelişkileri var?
- Yüzde 99'u Müslüman olan bir toplumda, küfürün bu kadar rağbet görmesi olacak iş mi? Sinemamızdan da durum belli değil mi? Mesela küfürün bir eğlence aracı olarak kullanıldığı Recep İvedik'e gidiyor insanlar. Yani bir riya durumu var toplumda.

- Bu riya nerede başlıyor?
- Ailede. Bir baba düşün, despot. Anne köleliği kabul etmiş. Çocuklar da despotluktan nasibini almış. Sen ailenin aykırı çocuğu olarak 'Baba artık bu ailede, bizim de söz hakkımız var. Artık anneme kötü davranmayacaksın, kardeşlerime despotluk yapmacaksın. Ayıptır, günahtır,' dediğin an ilk önce anne sana karşı çıkar. 'Vay sen babanla nasıl konuşuyorsun?' diye. Kız kardeşin sesini çıkaramaz. Büyük ağabeyin gelir, 'Sen büyüklerinin karşısında böyle konuşmaya nasıl cüret edersin?' diye sana bir tane vurur. Çünkü herkes tribüne oynuyor. Aile içinde durum bu olunca toplum da tribüne oynar hale geldi. Buradan sağlıklı bir toplum çıkaramayız. Bunu aşmamız lazım. Oysa ben de bu filmde tribüne oynasam, gözyaşı döktürsem, arabesk şarkı söyletsem, gerdek odasıyla ilgili erotizm soslu bir gizem yaratsam, bu filmin bir anda patlayacağını biliyorum. Çünkü o gizemi merak ediyoruz. Ama her sanatçı da tribüne oynamaz ki...
- Siz tribüne oynamıyorsunuz ama bu riya durumunu ortaya koyuyorsunuz, 12 yaşında bir çocuk evlendiriliyor ve kimse de 'Bu bir çocuktur,' demiyor.
- Namus kavramı çok önemseniyor ülkemizde. Öyle ki, namus uğruna cinayetler işleniyor. Ama 60 yaşındaki bir adamla 12 yaşındaki bir çocuğun evlendirilmesine kimse ses çıkartmıyor. O kızın babası, parayla satıyor çocuğunu, hiçbir vicdan azabı da çekmiyor üstelik. Buna nasıl kayıtsız kalabilirsiniz? Bu gerçeğin altını çizmek, bu yaşanılan ikiyüzlülüğü ortaya koymak için, inadına evinizi satıp film çekeceksiniz. Ki ben her filmden sonra üç, dört yıl borç ödüyorum. Karım ve çocuklarım da bana 'Bu kadar adın var, şanın var da bunun ne zaman mürüvvetini göreceğiz,' diyorlar. Ama sanatçı tarafınız da böyle durumlarda hep 'Biraz sonra,' diyor.

- Lal Gece'nin bu inada değdiğini düşünüyor musunuz?
- Çok güzel bir film çektik. Bu toplumun yüzleşmesi ve tartışması gereken en önemli sorunlardan birine el attık diye düşünüyorum. Karşılığı gelmezse ben filmin borçlarını beş yılda ancak ödeyeceğim.

BIRAKIN İLYAS SALMAN HIRÇIN OLSUN
- İlyas Salman uzun süre sinemadan uzaktı, onunla çalışmaya nasıl karar verdiniz?
- Filme oyuncu düşünürken, TV'de tartışma programında gördüm İlyas Salman'ı. Karşısındakiyle agresif biçimde tartışıyordu. Yaşlanmış, küsmüş, kabuğuna çekilmiş, toplum kenara ittiği için de hırçınlaşmış bir İlyas Salman gördüm. Bir söz söyledi: 'Ben 40 sene bu ülkeyi güldürdüm. Bu ülke bir gün benim yüzümü güldürmedi.' Vicdanım sızladı. O zaman İlyas Salman ile çalışmaya karar verdim. Karşılaştık bir yerde, rolü teklif ettim kabul etti. 13 gün birlikte çalıştık, çok iyi bir oyuncu. Bu toplum, bu tür oyuncuları ve büyük sanatçıları yiyip köşelerine sıkıştırıyor. Köşesine sıkışan sanatçı da hırçın oluyor. Ama devletlerin bu tür sanatçılara karşı toleranslı olması gerek. İlyas Salman hırçındır, bırakın hırçın olsun. Adam bu ülkeyi 40 yıl güldürmüş.
devami...
Spoiler İçermektedir
Yanıtla

Bookmarks

Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı

Hızlı Geçiş