Arama 
ÜYE OL  |  Kayıp Şifre  |  Aktivasyon   
Ana Sayfa  |  Forum  |  Haberler  |  Video  |  Diziler  |  Fotoğraf Galerisi  |  Biyografi  |  Gruplar  |  Ratingler

Geri Git   DiziFilm.com Forum > Arşiv > Yerli DiziFilm Arşivi > Çalıkuşu

Kapalı Konu

Çalıkuşu kategorisinde Çalıkuşu (Arşiv 1) konusunu görüntülemektesiniz.

Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-10-13, 23:50   #751
Rebekah
Asistan

Rebekah kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 06.07.2013
Rebekah has a reputation beyond reputeRebekah has a reputation beyond reputeRebekah has a reputation beyond reputeRebekah has a reputation beyond reputeRebekah has a reputation beyond reputeRebekah has a reputation beyond reputeRebekah has a reputation beyond reputeRebekah has a reputation beyond reputeRebekah has a reputation beyond reputeRebekah has a reputation beyond reputeRebekah has a reputation beyond repute

Alıntı:
dürr-efşan tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
BİRAZ DA VEBA HAKKINDA BİLGİLENELİM.. FORUMLAR SADECE DİZİ YORUMLARI DEĞİL YA...

Veba, Yersinia pestis adındaki bakteri tarafından oluşturulan enfeksiyon hastalıklarına verilen genel isimdir.
Antik Çağlar'dan itibaren tanınmış bir hastalıktır. Lakabı ¨Kara Ölüm¨dür. Orta Çağ'da 1347-1353 arasında, Avrupa nüfusunun üçte birinin kaybedilmesinden sorumludur. (Ayrıca bu hastalık 1347-1348 yılları arasında Venedik nüfusu 130.000 iken 70.000'e düşmesine neden olmuştur.) Modern antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Gelişmiş ülkelerin tamamında ve gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunda ortadan kaldırılmış olmasına rağmen Asya ve Afrika kıtalarının bazı bölgelerinde hâlen görülebilmektedir.
Kendini 4 şekilde gösterebilir:
Bubonik
Septisemik
Pnömonik
Gastro-intestinal
Bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Vebanın farelerden bulaştığı kanısı yaygındır, ancak gerçekte bakteriyi yayan bir tür piredir. Ve fareler de bu hastalığın kurbanıdırlar. Tarihte veba salgınlarından önce şehirlerde büyük miktarda fare ölümlerinin meydana geldiği görülmüş, ölü farelerle temas eden insanların, pire ısırması nedeniyle bu hastalığa maruz kaldıkları tespit edilmiştir.
Hastalık, mikrop kapıldıktan 2-8 gün içerisinde kendini gösterir. Hastada aniden başlayan baş ve sırt ağrıları, ateş, titreme, kusma, nefes darlığı, halsizlik, deri lekeleri, burun kanaması, kan tükürme, kasık ağrıları ve devamlı dalgınlık görülür.
Dili de kahverengi ve kurudur. Yapılacak ilk iş hastayı tecrit etmektir. Çevresindeki sağlıklı kişiler koruyucu aşı olmalıdır. Bugün için önemi olmayan ve eski devirlerde de olduğu kadar çok görülmeyen bu hastalığın tedavisi için geç kalmadan sağlık kuruluşlarına haber vermek gerekir.
'Hıyarcıklı veba' ('bubonik veba') veba hastalığının en yaygın biçimidir. Hastalığa Yersinia pestis adı verilen enterobakteri neden olur. Bakteri vücuda girdikten sonra 3 ila 8 gün içinde etkisini gösterir. Belirtileri, yüksek ateş, üşüme duygusu, başağrısı, ishal ve bubo adı verilen, lenf bezi şişmeleridir. Deri altında ve iç organlarda kanama başladığı zaman da, akan kanın birikmesi sonucu ciltte siyah lekeler oluşur.
Geçmişte belirli dönemlerde bu hastalığın büyük salgınları yaşanmıştır. 14. yüzyılda kara ölüm olarak kayıtlara geçen salgının, hıyarcıklı veba olduğu sanılmaktadır.

edıt: PATTİZ ne demek arkadaşlar küçüğüm gibi birşey mi acaba... bilen var mı.. kamran Ferideyi hep öyle kızdırıyor.. bir türlü bulamadım tam anlamını
Pattiz, Patatesin kısaltmasıymış meğer. Bende bir hayvan türü falan sanmıştım. Bildiğin patates miş. Patates kelimesinin şirinleştirilmiş kısaltması. olmuş biraz.

Rebekah Çevrimdışı  
Eski 09-10-13, 23:59   #752
aylanil...
Oyuncu

Giriş Tarihi: 26.11.2008
aylanil... has a reputation beyond reputeaylanil... has a reputation beyond reputeaylanil... has a reputation beyond reputeaylanil... has a reputation beyond reputeaylanil... has a reputation beyond reputeaylanil... has a reputation beyond reputeaylanil... has a reputation beyond reputeaylanil... has a reputation beyond reputeaylanil... has a reputation beyond reputeaylanil... has a reputation beyond reputeaylanil... has a reputation beyond repute

pattis patates demek dürr-efşan

bende merak edip bakmıştım anlamı pek güzel değil galiba...
Eski 10-10-13, 00:04   #753
aylinsoner
Asistan

aylinsoner kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 03.03.2011
aylinsoner has a reputation beyond reputeaylinsoner has a reputation beyond reputeaylinsoner has a reputation beyond reputeaylinsoner has a reputation beyond reputeaylinsoner has a reputation beyond reputeaylinsoner has a reputation beyond reputeaylinsoner has a reputation beyond reputeaylinsoner has a reputation beyond reputeaylinsoner has a reputation beyond reputeaylinsoner has a reputation beyond reputeaylinsoner has a reputation beyond repute

Alıntı:
yaqmuur tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
bu arada reytinglerde iyi, daha da iyi olacak insallah.
AB'de diziler arasinda 1., TOTAL'de diziler arasinda 2. tam olarak siralama da ise; AB 3., TOTAL 4.
acun'un yarismalari sagolsun, diziler hep onun arkasinda kaliyor.
İnşallah canım..okuldan gelir gelmez ilk işim net'i açıp reytinglere bakmak oldu- yürek çarpıntısı eşliğinde -yükselmiş görünce reytingleri rahaat bir nefes aldım resmen.

son sahnede Kamuran'ın ,Feride'ye yakarışı fragmanda içses olarak verilmişti.

ben açıkçası Kamuranın bu kadar cabuk cozuleceğini dusunmuyırum keisn yine ters kose yaparlarr..

Bayram dolayısıylla gelecek salı dizimiz yoktur buyuk ihtimal ..fragman ozet ne zaman çıkar acaba
Eski 10-10-13, 00:39   #754
LANTERNE
Banned

Giriş Tarihi: 16.10.2010
LANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond reputeLANTERNE has a reputation beyond repute

Alıntı:
dürr-efşan tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
BİRAZ DA VEBA HAKKINDA BİLGİLENELİM.. FORUMLAR SADECE DİZİ YORUMLARI DEĞİL YA...

Veba, Yersinia pestis adındaki bakteri tarafından oluşturulan enfeksiyon hastalıklarına verilen genel isimdir.
Antik Çağlar'dan itibaren tanınmış bir hastalıktır. Lakabı ¨Kara Ölüm¨dür. Orta Çağ'da 1347-1353 arasında, Avrupa nüfusunun üçte birinin kaybedilmesinden sorumludur. (Ayrıca bu hastalık 1347-1348 yılları arasında Venedik nüfusu 130.000 iken 70.000'e düşmesine neden olmuştur.) Modern antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Gelişmiş ülkelerin tamamında ve gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunda ortadan kaldırılmış olmasına rağmen Asya ve Afrika kıtalarının bazı bölgelerinde hâlen görülebilmektedir.
Kendini 4 şekilde gösterebilir:
Bubonik
Septisemik
Pnömonik
Gastro-intestinal
Bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Vebanın farelerden bulaştığı kanısı yaygındır, ancak gerçekte bakteriyi yayan bir tür piredir. Ve fareler de bu hastalığın kurbanıdırlar. Tarihte veba salgınlarından önce şehirlerde büyük miktarda fare ölümlerinin meydana geldiği görülmüş, ölü farelerle temas eden insanların, pire ısırması nedeniyle bu hastalığa maruz kaldıkları tespit edilmiştir.
Hastalık, mikrop kapıldıktan 2-8 gün içerisinde kendini gösterir. Hastada aniden başlayan baş ve sırt ağrıları, ateş, titreme, kusma, nefes darlığı, halsizlik, deri lekeleri, burun kanaması, kan tükürme, kasık ağrıları ve devamlı dalgınlık görülür.
Dili de kahverengi ve kurudur. Yapılacak ilk iş hastayı tecrit etmektir. Çevresindeki sağlıklı kişiler koruyucu aşı olmalıdır. Bugün için önemi olmayan ve eski devirlerde de olduğu kadar çok görülmeyen bu hastalığın tedavisi için geç kalmadan sağlık kuruluşlarına haber vermek gerekir.
'Hıyarcıklı veba' ('bubonik veba') veba hastalığının en yaygın biçimidir. Hastalığa Yersinia pestis adı verilen enterobakteri neden olur. Bakteri vücuda girdikten sonra 3 ila 8 gün içinde etkisini gösterir. Belirtileri, yüksek ateş, üşüme duygusu, başağrısı, ishal ve bubo adı verilen, lenf bezi şişmeleridir. Deri altında ve iç organlarda kanama başladığı zaman da, akan kanın birikmesi sonucu ciltte siyah lekeler oluşur.
Geçmişte belirli dönemlerde bu hastalığın büyük salgınları yaşanmıştır. 14. yüzyılda kara ölüm olarak kayıtlara geçen salgının, hıyarcıklı veba olduğu sanılmaktadır.

edıt: PATTİZ ne demek arkadaşlar küçüğüm gibi birşey mi acaba... bilen var mı.. kamran Ferideyi hep öyle kızdırıyor.. bir türlü bulamadım tam anlamını

Sevgili DÜRR-EFSAN,

Vebanin 2000 yillarda hala olmasi ne kadar aci, hele silahlandirma adina trilyonlarda para harcanirken...

Dunya Saglik Orgutu tarafindan (ki bunun az gosterildigine inanilmaktadir) 2004-2009 yillari arasinda 12 500 hastanin oldugu tespit edilmistir. Cogunlugu Afrika'da ve ozellikle de Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Madagaskar'dadir.

-Pattiz-e gelince, Fransizca'dan yola cikarak -pâtis- oldugunu varsayarsak, o da sigirlarin otlatildigi bos arazi yani otlak oluyor Bu da aralarindaki o koyun muhabbetine uyuyor.

Pâtir
fiilinin cekimlerini dusunursek daha farkli bir anlami var, fiilin anlami aci cekmektir.

Dogrusunu soylemek gerekirse konu Fransizca'ysa sevgili Ipekaziz'e sormak en dogrusu olur diyorum. Ben sizi yanlis yonlendirmeyeyim.

EK: Amanin patates miymis pattiz??? Ne alakasiz seyler dusunmusum ben de
LANTERNE Çevrimdışı  
Eski 10-10-13, 02:12   #755
yaqmuur
Oyuncu

yaqmuur kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 19.12.2012
yaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond repute

Alıntı:
aylinsoner tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
İnşallah canım..okuldan gelir gelmez ilk işim net'i açıp reytinglere bakmak oldu- yürek çarpıntısı eşliğinde -yükselmiş görünce reytingleri rahaat bir nefes aldım resmen.

son sahnede Kamuran'ın ,Feride'ye yakarışı fragmanda içses olarak verilmişti.

ben açıkçası Kamuranın bu kadar cabuk cozuleceğini dusunmuyırum keisn yine ters kose yaparlarr..

Bayram dolayısıylla gelecek salı dizimiz yoktur buyuk ihtimal ..fragman ozet ne zaman çıkar acaba
dizi böyle kaliteli devam ettigi sürece yükselmeye devam edecektir canim. calikusu bu sezonun en iyisi, fahriye&burak uyumu desen tarifsiz bisey ..
suan tek yapmalari gereken böyle kaliteli bi sekilde devam etmek ve fahriye&burak uyumunu iyi kullanmak .. müthis bi kimyalari var; feride&kamran'in her sahnesi ayri güzeldi simdiye kadar.

bencede kamran bu kadar cabuk cözülmez, cözülmesin de zaten. kamran'in bu hallerini izleyelim biraz daha .. evet, müthis bi sahne .. evet, gercek olsa da güzel olur; ama ben kamran'in biraz daha duygularini kabul etmeme, edememe hallerini izlemek istiyorum.

haftaya bayram nedeniyle dizimizin olmama ihtimalini bende düsündüm, hatta dedigin gibi büyük bi ihtimalle yayinlanmayacak .. ama kesinlesmeden üzülme durumunu erteledim yeni bölüm icin, asagi yukari 2 hafta daha bekliyecek oldugum gercegini suan kaldiramam

yaqmuur Çevrimdışı  
Eski 10-10-13, 15:16   #756
yaqmuur
Oyuncu

yaqmuur kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 19.12.2012
yaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond reputeyaqmuur has a reputation beyond repute

dizimiz Cannes'da dünyaya tanıtıldı. Cannes'a giden 2. türk dizisi.
yakışır Çalıkuşu'ma.
yaqmuur Çevrimdışı  
Eski 10-10-13, 16:47   #757
h-z-l__T=O=L=G
Oyuncu

h-z-l__T=O=L=G kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 11.11.2008
h-z-l__T=O=L=G has a reputation beyond reputeh-z-l__T=O=L=G has a reputation beyond reputeh-z-l__T=O=L=G has a reputation beyond reputeh-z-l__T=O=L=G has a reputation beyond reputeh-z-l__T=O=L=G has a reputation beyond reputeh-z-l__T=O=L=G has a reputation beyond reputeh-z-l__T=O=L=G has a reputation beyond reputeh-z-l__T=O=L=G has a reputation beyond reputeh-z-l__T=O=L=G has a reputation beyond reputeh-z-l__T=O=L=G has a reputation beyond reputeh-z-l__T=O=L=G has a reputation beyond repute

Şuraya gelip iki satır bir şey yazmazsam bu güzelim diziye haksızlık etmiş olurum gibi hissettim.. Ve evet, işte buradayım.. Bu arada adım Hazal : ) Güzel yorumlarınızı okudum, malum sebepten ötürü çoğunlukla üşeniyor olsam da arada bir aranıza katılıp ben de birkaç şey yazarım artık

Kitap uyarlamalı işler hep çok korkutur beni.. Hele o kitabı okuduysam ve çok beğendiysem iyice panik olurum.. Zira zihnimde canlandırdıklarım yüzünden beklentim yüksektir ve genelde o beklentiyi karşılamaz bu uyarlamalar.. Oysa Çalıkuşu'nun bu uyarlaması (ki Aydan Şener-Kenan Kalav'lı uyarlamayı da izlemiştim) benim beklentilerimin çok üstünde çıktı..Açıkça hayal ettiğimden çok daha fazlasıyla karşılaştım..Bu da ayrı bir mutluluk benim için..

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit ayrı ayrı çok sevdiğim iki oyuncudur.. Onları yan yana izlemekten de müthiş zevk aldım.. Aralarındaki elektrik, çekim, kimya -ne derseniz- tam anlamıyla müthiş Düşünüyorum da Feride ve Kamran rolleri için onlardan daha iyisi olmazmış..

Diziyle ilgili en çok sevdiğim şeylerden biri de -sizin de belirttiğiniz gibi- replikler.. İnsanın içine işleyen, hatta kalbini söken ve şimdiye kadar hiçbir dizide karşılaşmadığım, çok özenli replikler bunlar..

Kamran'ın babasını taşırken Fahriye'nin sesinden dinlediğimiz şiire ayrı parantez açmak isterim..Zira bu sahnede deli gibi ağladım Milyonlarca defa izlesem milyonlarca defa aynı şiddette ağlarım...

”Tembelim ben. Öfkemi nefrete dönüştüremeyecek kadar da rahatına düşkün. Kin de tutamam. Unuturum, sıkılırım. Uykum gelir bi kere. ”

Feride'nin çocuksuluğuna mı repliğin güzelliğine mi değineyim bilemedim..Ama çok sevdim bu kısmı.. Boşa değil Feride'yi bu kadar sevmemiz.. Kim kendine kötülük eden insana böylesi tatlı bir büyüklük gösterir ki şimdilerde.. Herkes kin dolu, nefret dolu ve intikam peşinde..

"Ihlamuru kaç şekerli içtiğini bilmiyorum ve böylece ben, sanki ona geç kalmışım gibi hissediyorum.."

Selim'i sevdim mi sevmedim mi bilemiyorum.. Çok gelgitler yaşatıyor bana.. Ancak şu cümlede bir şey var beni çeken.. Kıyaslamadan duramıyorum o zamanın aşklarıyla şimdinin aşklarını.. Ve hatta kıskanıyorum, benden çoook öncesi olduğu halde özlem duyuyorum açıkça.. Şöyle sevsin beni, ıhlamuru kaç şekerli içtiğimi ben söylerim ona..

"İnanmak değil ki insanı yıkan, inanamamak."

Evet, tam olarak bu..Sorgusuz sualsiz inandığımız insanlar var..Bir de onların nasıl yaptıklarına inanamadığımız hataları...

"Boş yere küsüyorsun bana. Sana ihanet etmiş sayılmam için hakikatte sevgili olmamız gerekiyor. Yani ne biliyim incinince nasıl baktığını, kaçmaya çalıştığında boynunu nasıl kaşıdığı, köşeye sıkışıp edicek iki kelam bulamadığında görünmez olmak için o elbisenin yakalarıyla oynadığı, uçuşan çiçek tozları yüzünden hapşurduğunu, yinede en çok ilk baharı sevdiğini, lakin üşüdüğünü, yaz kış mütemadiyen üşüdüğünü, çayına beş kaşık şeker attığını… Hakikatte sevgili sayılmamız için benim bütün bunları biliyor olmam lazım."

Ee bir diz çöküp "Seni Seviyorum" demediğin kaldı be Kamran.. Bu kadar geldin onu da deseydin ya

Ben de istiyorum, Kamran'ın Feride'yi sevdiğini yavaşça farketmesini, bu süreçte onu biraz kıskanmasını.. Son sahnede gerçekten döküldü mü yoksa söylediklerini aslında içinden mi söylüyordu anlayamadım yalnız.. Bilmem, biraz çabuk oldu Kamran'ın çözülmesi (hoş kitapta da erken oluyordu neticede bu bir ayrılık hikayesi).. Bir de bayram haftası dizinin olmama ihtimali var sanırım.. Ama keşke olsa

Neyse şimdilik yazacaklarım bu kadar..
Herkese iyi forumlar

Eski 10-10-13, 16:52   #758
deren1970
Yönetmen

deren1970 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 09.05.2006
deren1970 has a reputation beyond reputederen1970 has a reputation beyond reputederen1970 has a reputation beyond reputederen1970 has a reputation beyond reputederen1970 has a reputation beyond reputederen1970 has a reputation beyond reputederen1970 has a reputation beyond reputederen1970 has a reputation beyond reputederen1970 has a reputation beyond reputederen1970 has a reputation beyond reputederen1970 has a reputation beyond repute

Herkese Merhabalar, selam ÇALIKUŞU Ailesi

Dizimizin 3. bölümünü tekrar açıp, seyretmek henüz kısmet olmadı ama (inşallah bayram tatilinde şey ettiririm) Feride ile konuşmak için gecenin bir yarısı okula gelen Feride-Kamuran sahnesindeki özellikle Kamuran bakışlarını bir kaç kere OYNAT UĞUR'cuğum yapmak lazım (cık cık cık Fatoş oldu mu şimdi, dönem dizisinde kullandığım cümlelere bak demeyiniz, beni mazur görün artık)

Kamuran şöyle AHTAPOT kollarıyla Feride'ye sarılıp da onun o kocaman güzel gözlerine bakınca nasıl şaşırdı öyle bu şaşkınlığının sebebi Çalıkuşu'na belki de bu kadar ilk defa yakın olması, gözlerinin içine ilk defa bu kadar yakından bakmasıydı ki, sonrasında ÖZÜR dilerken artık elini kızın ağzına o kadar sıkı yapıştırmış ki Feride havasızlıktan az daha bir de aşk olsun Feride Kamuran o kadar demiş sana AĞZINDAN NEFES ALMA diye, insan müstakbel kocasının sözünü dinlemez mi ayol

Ha bu arada Besime teyzeciğimizei Seyfettin eniştemizle birlikte bayılıyoruz değil mi, ikisi dizimizin olmazsa olmazı Besime teyzenin Kamuran'ın ağzından laf almaya çalışması

Besime: Baban geldiğinde şu işin artık adını koyalım

dediğinde ;

Kamuran: Olur anne koyarız

dedikten sonra Besime teyzenin kahkahası ve Kamuran'ın BEN BU TUZAĞA NASIL DÜŞTÜM bakışları TEN PUAN POINT

Ama asıl daha sonra ;

Besime: o zaman esvaplarını Feride ütülesin

derken Kamuran'ın inanamayan (Feride ve kıyafetlerini ütülemesi, iki dünya bir araya gelse olmaz düşüncesinde bizim HERCAİ haklı yani) bakışları da süper süper süper

Ama beni de şaşırtan Feride'nin o kıyafetleri ayaklarının altına çiğnemesi dğeil tabi ki, önce çiğneyip sonra kuzu kuzu o kıyafetlerini ütülemesi Kamuran'ı değil beni şaşırttı der mişim

Kamuran şansına küs, bizim devirde yaşasaydın o anı hemen telefona çekip sana gösterirdik de neyse küs talihine asıl o anı gördüğün an ki şaşkınlığını göremediğimiz için biz mi küselim talihimize bilemedim yani

Görüşmek üzere ÇALIKUŞU Ailesi
Eski 10-10-13, 20:52   #759
dürr-efşan
Oyuncu

dürr-efşan kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 10.06.2006
dürr-efşan has a reputation beyond reputedürr-efşan has a reputation beyond reputedürr-efşan has a reputation beyond reputedürr-efşan has a reputation beyond reputedürr-efşan has a reputation beyond reputedürr-efşan has a reputation beyond reputedürr-efşan has a reputation beyond reputedürr-efşan has a reputation beyond reputedürr-efşan has a reputation beyond reputedürr-efşan has a reputation beyond reputedürr-efşan has a reputation beyond repute

evet kendime geldim ve ilk bölümden itibaren birkaç sahne yorumlayayım diye klavyemin başına oturdum.. umarım yorumumu okurken sıkılmazsınız..

önce ilk bölüm Kamran ve babası rakı içmeye gitmiştirler. Seyfettin bey Kamranın biriyle ciddi görüşüp görüşmediğini sorar ve Kamrandan ciddiyim ama henüz zamana ihtiyacı var cevabını alır.. Karşılığında da babasından mektepli mi sorusuyla muhatap olur.. sonrasında araya başka sahne girse de aynı sahneye geri döndüklerinde Kamran baba lütfen artık şu Çalıkuşu mevzuunu nihayetlendirelim der ve Seyfettin bey tamam evlat seni mahcup etmek istemem der ve veba konusuna geçerler... şimdi burada bizim görmediğimiz yerde Seyfettin bey oğluyla ne konuştu ki kamran konuyu kapatalım dediğinde seni mahcup etmek istemem cevabı geldi.. sadece şaşırtma sahnesiyse acemice olmuş.. değilse ne konuştuklarını merak ettim...

Gelelim ikinci bölümdeki sahneye Feride ertesi güne ömrümüz var mı acaba deyip kızları da alıp dışarı çıkıyor ve neden köşkün bahçesine gidiyorlar.. Kamran dışarı neden çıktı.. yani sırf karşılaşsınlar Kamranda eve bıraksın diye yazılmış bir sahne miydi?.. ayrıca Kamran mektebe bıraktığında Feridenin ve kızların arkasından bir ses çıkarıyordu.. ona bir anlam veremedim.. paşa konağı terbiyesi almış bir beyefendiye de yakıştıramadım.. aynı şeyi mektebin camlarına tırmanan Kamrana Feridenin söylediği sıktır kelimesi içinde yazmıştım.. allahınızı severseniz Kamranın yaptığına ya da Feridenin bu lafına bir anlam veren var mı aranızda.. bu lafı levent kullansaydı anlardım da ferideye yakışmadı...

gelelim üçüncü bölüme favori sahnem hala Selim Kamran sera sahnesi ancak son izlediğimde onu takip eden bir sahne var.. Seyfettin Bey öksürüyor Selim hazırladığı kremi sürüyor.. Kamranı ise babasına endişeli bakarken görüyoruz.. o sırada Selim Kamrana dönüp gülümsüyor ve Kamranın az önce babasına bakarken endişe okunan gözleri Selime bakarken birden değişiyor ve yerini kızgınlık alıyor.. sizce neden??.. Feride ve Selimi düşünmüş olabilir mi.. yoksa babasına yarıdm eden birine neden kızgın baksın ki üstelik en iyi arkadaşı...

münevverin hazırladığı muska işe yarar mı sizce... yalnız Selim Feride konusunda umudum Besime teyze.. nasıl diyeceksiniz.. Selim Besime teyzeye Süreyya diye bir kız ısmarlamamış mıydı.. Besime hatırlamadı ama Selimin önüne yakın zamanda çıkarması umudum hala devam ediyor.. Besime selimi antin yapar kuntin yapar kızla everir.. Kamran öyle dememiş miydi?... neyse şimdilik bu kadar yorum yapayım.. sonra dönerim yine...

bu arada Kanal D bayram dolayısıyla yayınlamayacaksa bile fragmana boğsun bizi.. özeti versin biz sabredebilelim değil mi...
Eski 10-10-13, 21:28   #760
ÖzLem(A)
Yönetmen

ÖzLem(A) kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi: 12.12.2007
ÖzLem(A) has a reputation beyond reputeÖzLem(A) has a reputation beyond reputeÖzLem(A) has a reputation beyond reputeÖzLem(A) has a reputation beyond reputeÖzLem(A) has a reputation beyond reputeÖzLem(A) has a reputation beyond reputeÖzLem(A) has a reputation beyond reputeÖzLem(A) has a reputation beyond reputeÖzLem(A) has a reputation beyond reputeÖzLem(A) has a reputation beyond reputeÖzLem(A) has a reputation beyond repute

3.bölüm biraz Kamran üstüne kuruluydu,güzeldi.Burak ın performansına hayran kaldım,bir kez daha
Bu dizinin detaylarına ve repliklerine bayılıyorum yahu.Nazar değmesin.Öncelikle Feride nin Kamranın parmak izlerine dokunduğu sahneye bayıldım.Sonra Besimenin 'Bu işin adını koyalım' dediğinde Kamran ın 'olur anne' dedikten sonra hafif gülümsemesi en çok beğendiğim detaylardı.
Repliklerde bir o kadar şahane.'Gördün mü pattis' sahnesinde Kamrancım azıcık daha sınırlarını zorlayıp sevdiğini söyleseydin yaa Hala Ferideyi çocuk olarak görüyor,dur bakalım Selimle zoraki görüşmelerini de pek kıskanacak beyimiz Bu arada Selim demişken Levent in sahneleri mümkünse azalarak bitsin,böyle güzel,duygulu,naif bi hikayeyi izlerken ekranda Leventi Selime sinsi sinsi bişey anlatırken görünce geriliyorum.
Kamran ın babasını sırtında taşıdığı sahnede Burak ın performansını çok beğendim,Fahriye de şiiri çok güzel okudu..Bu ikiliyi niye daha önce keşfetmediler acaba,kimyaları hiç ummadığım kadar güzel tuttu
Ve son sahneye gelirsem,o nasıl gitme demekti öyle..İnsanın gideceği varsa da gitmez..Bakalım Ferideciğimiz ne yapacak,yoksa son sahne hayal miydi..birden sahnenin çekim açıları değişti acaba Kamranın hayali mi diye düşündüm ben,ama umarım değildir..
Bayram diye yeni bölüm yokmuş,fragman erken çıksa bari
Birde dizimiz Cannes da büyük ilgi görmüş,çok sevindim onlar adına.Daha fazlasını hakediyor bu ekip.yalnız hakettikleri değeri kendi ülkelerinde görememeleri çok düşündürücü

Bookmarks

Etiketler
çağan ırmak, çalıkuşu, tims

Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı

Hızlı Geçiş