Sayfa 1/34 1234511 ... SonSon
170 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: 24-Genel Bilgi+Genel Yorum

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  sbuffy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  16.07.2004
  Yer
  NBC & Fenerbahçe:)
  Mesajlar
  42,399
  Konular
  115
  Verdiği Beğeni
  0
  Beğenilen Mesaj
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart 24-Genel Bilgi+Genel Yorum

  24 Foto Galeri


  Polat Alemdar'a karşı Jack Bauer

  Amerikalılar "Kurtlar Vadisi"ne tepki gösterdiğinde Türkler "Ama sizinkiler de yapıyor" demişti.

  Kastedilen "24"tü.
  Ben diziyi hiç kaçırmayanlardanım.
  24, geçen sene yeni bölümlerinde "Türkleri terörist gibi gösterdiği için" Türkiye'de yayından kaldırılmıştı. Hatta bu yüzden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, diziyi ABD'li meslektaşına şikâyet etmişti.

  Neyse ki CNBC-e buna kulak asmayıp "birkaç tercüme müdahalesiyle" pazar gecesi diziyi yeniden yayına koydu.
  Peki iki ülkeyi polemiğe sokan iki dizi arasında benzerlik var mı?
  Bence var.

  "Kurtlar"ı biliyorsunuz; bilmeyenler için kısaca "24"ten bahsedeyim.
  Dizi, Amerikan anti-terör biriminin (CTU) teröristlerle yürüttüğü mücadeleyi konu alıyor. Kahramanımız Jack Bauer, daha önceki serüvenlerinde teröristlerin yerleştirdiği nükleer bombalarla, biyolojik silahlarla uğraşmıştı. Bu bölümde de yine "Ortadoğu kökenli" bir terör örgütünün rehin aldığı ABD Savunma Bakanı ile kızını kurtarmaya çalışıyor.

  Benzerlik şurada:
  Nasıl Kurtlar Vadisi'nin tüm Amerikalıları "sadist" ise, 24'ün tüm Ortadoğuluları da "terörist"...
  Dizide Bakan'ı kaçıran örgütün lideri Sherek, İstanbul'daki bombalama eylemlerini de düzenlemiş. Sherek'e ABD'de yaşayan Müslüman bir aile yardımcı oluyor. Ailenin oğlu "Behruz", "dünyanın kaderini değiştirecek bir eylem" için örgüte kuryelik yapıyor.

  Örgüt, Türkiye'deki bir sunucudan gönderdiği virüsle, interneti çökertecek bir saldırıya girişiyor. Saldırıda "bir Ortadoğu dili"nden kodlar kullanılıyor. (Yüksel Aytuğ'un dünkü yazısından öğrendiğimize göre dizinin orijinalinde "bu dilin Arapça, Türkçe ya da İbraniceye benzediği" belirtildiği halde, bizim yayında bu ifade "düzeltilmiş")

  Elbette Kurtlar'ın karikatür tiplemelerine karşın burada daha derin işlenmiş karakterler ve bir saniyeyi boşa harcamayan müthiş bir olay akışı var. 24, mesajını Kurtlar kadar kaba saba bir tondan değil, daha ince diyaloglarla veriyor. Ama mesaj aynı mesaj... Kaçırılan Bakan'ın barışsever oğluna söylediği gibi:

  "Amerika tehdit altında... Barış gösterilerinin, kafa karıştıran belgesellerin sırası değil. Güvenliğimiz her şeyin üstünde..."

  Gelelim kahramanlarımıza...
  Polat Alemdar'ın nemrutluğuna karşın, Jack Bauer sıcak, duygulu bir adam. Polat gibi "aseksüel" de değil; ilişkileri var; seviyor, hüzünleniyor, acı çekiyor.

  Ama bunun ötesinde aynılar:
  İkisi de kontrgerilla eğitimi almış.
  İkisi de gözü pek, attığını vuran, iyi dövüşen adamlar...

  İkisi de otoritenin aczine, yöneticilerinin pasifliğine, güvenlik birimleri arasındaki eşgüdümsüzlüğe öfkelenip inisiyatif alıyor ve tek başına mücadeleye girişiyor. Gereğinde müthiş acımasız olabiliyorlar.

  Polat, askerin başına çuval geçirilmesine tepkisiz kalanlara kızıp Kuzey Irak'ı basıyordu.
  Bauer, ABD tehdit altındayken eldeki tek zanlının aciz amirlerce "hukuka uygun" sorgulanmasına kızıyor. Sorgu odasını basıp zanlının bacağına sıkıyor kurşunu, alıyor bilgiyi... Seyirciye şahinliği onaylatıp "Bu bela anca böyle, yargısız infazla defedilir" dedirtiyor.

  Ciddiye almazsanız, Alemdar'la Bauer'in çekişmesi "Dünyayı Kurtaran Adam" tadında, eğlenceli bir düello...
  Ama ciddiye alındığını görünce ürperiyor insan...

  Can Dündar / Milliyet
  http://www.e-kolay.net/haber/Haber.a...HaberID=370075
  Konu elfkartal tarafından (23-04-10 Saat 20:42 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  sbuffy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  16.07.2004
  Yer
  NBC & Fenerbahçe:)
  Mesajlar
  42,399
  Konular
  115
  Verdiği Beğeni
  0
  Beğenilen Mesaj
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Gerçek mi , Dramatik mi?

  Başlangıcından beri ‘24’ün en önemli yazarlarından ve yapımcılarından biri olan Michael Loceff,Slate internet dergisinin sorularını cevaplandırıyor.
  Dizinin dramatik bir çekiciliği var.Öte yandan biz izleyiciler en korktuğumuz şeyleri görmek isteriz.Nasıl dengeliyorsunuz?
  Her sezon akla yakın senaryolar üzerine kurulu bir hikaye oluyor.Ancak akla yakın derken ,muhtemel demek istemiyorum.24’ü izlerken , gerçek dünyada terörizmle savaş için bir rehber olarak almayın.Bence hikayelerin gerçek hayat tınısı,hikayenin başarısında küçük de olsa bir rol oynuyor, hiç değilse akla yakın göründüğü için bir gerilim duygusu yaratıyor.Yine de bence önemli bir rolü yok.The X Files çok başarılıydı ama Amerikalılar’ın çoğunluğunun,hükümeti uzaylılar ele geçirirse diye bir endişesi yok.
  Diziyi gerçekçi kılmak için uğraşıyorsunuz mutlaka ama bazen gerçekçilik ile dram ister istemez çatışıyor
  İnanılırlık,yatırım yaptığımız bir şey.Casusluk ile anti-terörizmkonusunda araştırma yapmış,hükümetle çalışmış yazarlarla anlaştık.Güvenilir danışmanlarımız var.Ama bence dizi son tahlilde gerçeklikten değil,dramdan ibaret.Joel (Surnow) ve Bob (Cochran), dramatik yapımda neye inanıyorlarsa, burada da ona inanıyorlarram, her şeye rağmen, hikayenin gerçek yönünden daha önemlidir.Özellikle Joel , işine geldiği zaman gerçekliği yok saymakta ustadır.Bense, bir diziyi seyredip ‘’Böyle bir şey asla olamaz’’ diyenlerdenim.Ama sonuçta insanlar dizileri gerçekçi oldukları için izlemez, dramatik unsurlara sahip oldukları için izler.
  Gerçek dünya ile ‘24’ün kesiştiği bir nokta da işkence.‘24’te sorgulamada düzenli olarak işkence kullanılıyor.Hatta bazı eleştirmenler bu yüzden diziye ‘işkence pornosu’ diyor.
  Buna katılmıyorum.Bu konuyu çok tartıştık.İşkence bizim için sadece işkence olarak ilginç değil.Göstermeye de seyretmeye de meraklı değiliz.Eğer bize fazla gelen yanları olursa hemen vazgeçiyoruz.Bence dizide, anlatımsal işlevi dışında işkencenin gerçek faydası, dramatik çelişki yaratmak: Yalnızca iki kişi arasında değil, tek bir karakterde de.24’teki hangi işkence sahnesine baksanız, birine nahoş ya da iğrenç geldiğini gösteren ayrıntılar bulursunuz.Jack Bauer’ın geçmişte, bilgi almak için insanlara işkence etmeye kalkması ona pahalıya patladı.Başkalarına neler yapabileceğini gördü çünkü.Kendi de yaptığı şeyden dehşet duyuyor ama yapmak zorunda olduğundan emin.İşte size hakiki dramatik çelişki.
  Dizide öyle çok beklenmedik şey oldu ki artık beklenmedik olan da beklenilen bir nitelik kazandı.Bu iki uç arasında nasıl gidip geliyor, nasıl denge kuruyorsunuz?
  İnsanların öldürmek istemeyeceğini sandığın birini öldürmenin güzel yanı, seyircileri kendilerini rahat hissettikleri noktadan çıkarmak.Bu yüzden de öldürülmesi kolay bazı karakterleri bırakıyoruz, yaşasınlar.Başarısızlığa uğramaları büyük şok yaratacak insanların da başarıya ulaşmasına izin veriyoruz.Ama hikaye bunu gerektiriyorsa karakterleri öldürmeye, şok yaratmaya devam edeceğiz elbette.Bazen de çok sevdiğimiz karakterleri öldürüyoruz.Bir yazar için sevdiği karakterleri ve aktörleri öldürmek hiç de kolay değildir.
  *******
  Tuvalete ne zaman gidiyor?
  24’te aksiyon gerçek zamanla bir güne yayılıyor.Demek ki karakterlerin arada bir yemek yemesi,uyuması, hatta banyoya gitmesi gerek değil mi? Kiefer Sutherland bu sıradan soruları cevaplıyor.

  Karakteriniz Jack ne zaman yemek yer?
  1.sezonda o konuda büyük bir tartışmaya girdik.7. ya da 8.bölümdeydik.Ben gerçekten de Jack’in durmasını ve bir binanın önünden sosisli sandviç almasını istiyordum.Yazarlar ise insanlar bunu komik bulur diye endişeleniyordu.Ve sonuçta hiçbir şey yemedi.Sanırım 14.bölümde birşeyler yedi.Böyle şeyleri tartışıyoruz işte.Yüzünü yıkar mı?Gerçekten
  birşeyler yiyecek mi?En büyük mesele yemek işinden çıkmıştı.

  Uyur mu?
  Bazen onu uyuyakalmış olarak gösteriyoruz.Böylelikle ne kadar yorgun olduğunu anlıyorsunuz.

  Karakterler cep telefonlarına yapışmış gibi.Şarjları bitmiyor mu?
  Bitiyor...Ve bağlantımız kesiliyor.

  Peki ya tuvalet meselesi? Kimse kendini 24saat tutamaz
  Tuvalete gitmek, yemek yemek kadar mesele oluşturmadı.Biz arada kaçıyoruz.

  cnbce dergi

 3. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  maviguvercin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Josef Konstantin
  Üyelik tarihi
  07.05.2005
  Yer
  Under The Dome
  Mesajlar
  23,542
  Konular
  134
  Verdiği Beğeni
  0
  Beğenilen Mesaj
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  24'E DEVAM  Sutherland 24’ü sevdi

  Ülkemize girdiği ilk yıllarda beğeni kazanan ama sonrasında Türkleri terörist olarak anlatan 24 adlı diziye 3 sezon daha devam edilecek. Ülkemizde tepki çeken bölümlerin gösterildiği şu günlerde dizinin gelecek bölümlerinde ne gibi konuların işleneceği merak konusu.
  Kısa süre sonra Michael Douglas ve Kim Basinger ile birlikte The Sentinel adlı filmde izleyeceğimiz Kiefer Sutherland, TV tarihinin en pahalı anlaşmalarından birine imza attı. Oyuncu, 24 dizisinde üç yıl daha özel ajan Jack Bauer karakterini canlandıracak.
  Hollywood Reporter kaynaklı haberde, anlaşmanın oyunculuk dışında Sutherland'ın yeni yapımcılık şirketinin önümüzdeki 2 yıllık faaliyetlerini de kapsadığı belirtilirken, Sutherland'in sadece oyunculuk için yaklaşık 40 milyon dolar alacağı bildiriliyor.
  Habere göre, halen beşinci sezonu devam eden dizinin tarihindeki en yüksek rating ortalamalarından bazılarına ulaşması ve DVD satışlarındaki patlama, yapımcıları bu kararı almaya teşvik etti.
  Yaptığı açıklamada, dizideki yıllarını kariyerinin en yaratıcı ve değerli yılları olarak tanımlayan Sutherland, her alanda başarılı olan böyle bir dizide oynamaya devam edecek olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=11751

 4. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  michelle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Doctor Who
  Üyelik tarihi
  09.06.2004
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  35,692
  Konular
  115
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  2 Mesaj

  Standart

  Arkadaşlar bu habere sevinelim mi üzülelim mi yoksa şaşıralım mı bilemedim...
  ATV bu pazar 24 dizisinin ilk sezonunu vermeye hazırlanıyor...:img-grin2

  11 Haziran’dan itibaren her Pazar
  gündüz saat 15:15’de ve
  gece saat 23:30’da atv’de!

  Müthiş bir serüven olan “24”, her Pazar sizleri bu yolculuğun büyüsüyle saracak. atv ekranlarında 11 Haziran’da “24” ile heyecan kasırgası başlayacak...
  Dünyayı kasıp kavuran gerçek zamanlı ilk dizi “24”, ATV ekranlarında izleyicilerle buluşuyor.


  Kızı Kimberly (Elisha Cuthbert) ve karısı Teri’nin (Leslie Hope) ardarda esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolması ve ardından, Amerika’nın ilk zenci Başkan adayı Senatör David Palmer’a (Dennis Haysbert) düzenlenecek suikast haberi, CTU ajanı Jack Bauer’ın (Kiefer Sutherland) gününü kabusa çevirir...

  Jack ile CTU ajanları Tony, Nina ve Jamey’nin Senatör Palmer’ı hızla yaklaşan tehlikeden kurtarmak için 24 saatleri vardır...

  Jack, aynı zamanda kızının ve karısının izini bulmaya çalışacaktır.


  Ajanımız Jack Bauer her bölümde macera dolu gününün bir saatini dakika dakika sizlerle yaşayacak.

 5. #5
  Durum:
  Çevrimdışı
  michelle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Doctor Who
  Üyelik tarihi
  09.06.2004
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  35,692
  Konular
  115
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  2 Mesaj

  Standart

  Alıntı sbuffy Nickli Üyeden Alıntı
  haber için teşekkürler michelle.jack ve ekibini dublajlı izlemek ilginç olacak:)
  İzlemeyi hiç düşünmüyordum ama bu dublaj işini merak ediyorum...Pazar gecesi tekrarını izleyeceğim...dublajlı Jack ve ekibi...:img-grin2

Sayfa 1/34 1234511 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. One Tree Hill - Genel Bilgi+Genel Yorum
  By 4ewerbrucas in forum One Tree Hıll
  Cevaplar: 168
  Son Mesaj: 01-02-19, 11:38
 2. Gossip Girl - Genel Bilgi+Genel Yorum
  By YASİN in forum Gossip Girl
  Cevaplar: 111
  Son Mesaj: 15-10-18, 01:15
 3. The Vampire Diaries - Genel Bilgi+Genel Yorum
  By YASİN in forum The Vampire Diaries
  Cevaplar: 371
  Son Mesaj: 26-01-17, 21:56
 4. Cevaplar: 920
  Son Mesaj: 30-01-16, 14:19
 5. House Genel Bilgi & Genel Yorum
  By Butterbeer in forum House M.D
  Cevaplar: 145
  Son Mesaj: 30-08-12, 00:06

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

hd film izle
film izle
fragmanlar
juul
One Hit Wonder
istanbul evden eve nakliyat
Bu sistem vBulletin® alt yapısına sahiptir, Version 4.2.5 kullanılmaktadır. Telif hakları, Jelsoft Enterprises Ltd'e aittir. Copyright © 2020

antalya eskort
escort ankara
bahis siteleri
canlı bahis siteleri
maltepe escort
izmit escort
buca escort
iddaa siteleri
bahis siteleri
adiosbet
sağlam bahis siteleri
bahis siteleri
canlı casino
rulet siteleri

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.1 © 2011, Crawlability, Inc.