PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eurovision 2008

Sayfa : [1] 2 3 4 5 6 7 8

EmmRe
04-11-07, 18:31
Eurovision gelişmeleri başladı.Şebnem Ferah'ta teklifi ılımlı bakmaya başlamış.
Bir Kaç Haber;

Eurovision 2008'den Önemli Bilgiler.

2008 Eurovision Şarkı Yarışması.Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da 24 Mayıs 2008'de finali yapılacak olan yarışmadır.Bu sene geçen senelerden farklı olarak Eurovision Şarkı Yarışması'nın artık 2 Yarı Finalli olmasına karar verilmiştir. 2007 yılının birincisi Sırbistan ve Büyük 4'lü (Almanya, Fransa, İspanya, Birleşik Krallık) direkt finalde yarışacaklardır. Geriye kalan tüm ülkeler ise Yarı Finalde yarışacaklardır.Bu sistemle Kenan Doğulu'nun aldığı 4. lüğün bir önemi kalmamıştır.

Geriye kalan tüm ülkeler ise Yarı Finalde yarışacaklardır.Bu sistemle Kenan Doğulu'nun aldığı 4. lüğün bir önemi kalmamıştır.2 Yarı Final'den de 10'ar ülke Final'e katılmaya hak kazanacak ancak bunlardan yalnız ilk 9'a giren ülkeler halk tarafından Televoting yöntemiyle Final'de yarışmayı garantileyecek. 10. ülke ise bu ilk 9'a girmeyi başaramamış ülkeler arasından olacak ve her ülkenin jüri oyları sonucunda en yüksek puanı alan ülke Final'e katılmaya hak kazanacaktır. Finaldekiler :Sırbistan Büyük 4'lü :Almanya , Birleşik Krallık ,Fransa.İspanya Yarı Finaldeki ülkeler Bu seneki uygulamayla yalnızca geçen senenin birincisi ve Büyük Dörtlü doğrudan finale katılma hakkını elde etmiştir.Diğer tüm katılımcı ülkeler yarı finalde yarışacaklardır.

Andorra Arnavutluk Avusturya Belçika Beyaz Rusya Bosna-Hersek Bulgaristan Çek *****huriyeti Danimarka Ermenistan Estonya Finlandiya Güney Kıbrıs Gürcistan Hırvatistan Hollanda İsrail İsveç İsviçre İrlanda İzlanda Karadağ Letonya Litvanya Macaristan Makedonya Malta Norveç Polonya Portekiz Romanya Slovenya Ukrayna Rusya Türkiye Yunanistan Bosna-Hersek

İlk kez katılacaklar :Azerbaycan ,San Marino

Yeniden katılacaklar :Slovakya ,Monako

Yarışmadan çekilenler :Moldova

----------------------------------------------

TRT'den Şebnem Ferah'a Eurovision teklifi

Erovizyon Şarkı Yarışması, 2008'de Sırbistan'da yapılacak. Yarışmada Türkiye'yi hangi sanatçının temsil edeceği uzun süredir tartışılıyordu. Geçen aylarda Hande Yener'in ismi ortaya atıldı. Ancak TRT yetkilileri hemen yalanladı. Ardından Nez'in aday olduğu söylendi. Spekülasyonlar aldı yürüdü.

ÇITAYI YÜKSEK TUTTULAR

Özellikle Sertab Erener'in Türkiye'ye getirdiği birinciliğin ardından, Athena ve Kenan Doğulu'nun Erovizyon'daki popülaritesi çıtanın yüksek tutulmasını gerektiriyordu.

Pek çok sanatçının kendiliğinden yarışma için talip olmasına rağmen TRT'ciler bu konudaki kararını verdi. TRT yetkilileri, gençlerin çok sevdiği ünlü rock sanatçısı Şebnem Ferah'a, 53'üncü Erovizyon Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etmesi için teklif götürdü.

İKNA ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

TRT yetkililerinin, Şebnem Ferah'ı çok istedikleri ve onu ikna etmeye çalıştıkları söyleniyor. Yarışmaya yine İngilizce bir şarkı ile katılınması konusunda fikir birliğine varıldığı belirtiliyor. ??

Kaynak: Bugün Gazetesi

---------------------------------------------

Hadise'den Eurovision Sinyalleri

Hadise Eurovision için TRT'ye gönderme yaptı.Aynı zamanda Belçika'danda bir ödül aldı.

Hadise Eurovision için TRT'ye gönderme yaptı.Aynı zamanda Belçika'danda bir ödül aldı.

Sahnede ödülünü alırken konuşan Hadise, “Artık ülkem için başarı kazanmak istiyorum” diyerek Türkiye adına Eurovision’da yarışmak istediğinin sinyallerini verdi.

bebishim_f
05-11-07, 16:21
başlığın açılmasına çok sevindim:happy0064sağol...
bence eurovisiona şebnem ferah katılmalı.belki 4 yüz de olabilir ama hadisenin katılmasını istemem şahsen.daha geçen sene eurovisiona katılmam, katılırsamda türkiye için değil,belçika için katılırım demişti:icon_whis

Butterbeer
05-11-07, 18:57
Şebom katılmalı yarışmaya, en iyi sonucu elde edeceğimizden eminim.Şarkı söylerken insanı resmen büyülüyor.Ayrıca konserlerine gidenler bilir grubu gerçekten insanlara coşku veriyor.Şebo zaten Avrupa'da da belli bir dinleyici kitlesine sahip.İnsanlara yabancı gelmeyecektir.Bu hem onun kariyeri açısından hemde Türkiye açısından çok iyi olacak, eminim.Umarım Şebo kaılır.

ebru_dilek_ebru
05-11-07, 19:10
şebnem ferah gerçekden iyi bir seçim ...ama hepsi grubununda ciddi bir başarı getirebileceğini düşünüyorummm

onur29
05-11-07, 19:14
Bende de şebnem Ferah çok iyi bir seçim. Zaten artık Eurovision da şarkıdan çok tarz ve show ön planda. Şebnem Ferah'ta hepsi var. Bence şebnem Ferah ile iyi bir derece alabiliriz.

peacer
05-11-07, 20:16
Umarım Eurovision'a Şebnem Ferah katılır.Hepsi veya 4 yüz grubunun katılmasını istemiyorum açıkcası.Ne biliyim çocuksu geliyorlar ve böyle gruplar çoğu zaman yarı finalden elenirler.O yüzden Şebnem Ferah ,Özlem Tekin , Sıla vb kişilerden birisi katılsın bence.

ebru_dilek_ebru
05-11-07, 20:34
hepsi grubunun genç olmaları ve böyle hem dans hem şarkı insanlara çocuksu gelebilir ama gerçekden harika performansları var...bu arada geçen seneki galiba şu canavaar gibi 1. olan grubu hatırlatmak isteridm:img-wink: onlar 1. olduysa bizimkiler hayli hayli olurr..ve şarkıları gerçekden çok anlamlı bana göre

yasecey
05-11-07, 20:59
şebnem ferahın olmasını bende çok isterim:img-wink:
hepsi grubuda gitse gerçekten başarılı olur bence çocuksu denmiş ama zaten kendilerini teenager kitlesi destekliyor ödül törenlerinde aldıkları ödüllerin çoğunluğu bu kesimden geliyor yine burdan oy alabilirler başka ülkelerden ve başarılı olmak içinde bence herşeye sahipler ama gideceklerini hiç sanmıyorum

zaten artık Eurovision da verilen oyların dürüstlüğüne de birazcık inanmıyorum bazı ülkeler ya komşusuna ya da çıkarı olduğu ülkeye oy veriyor neyse hayırlısı olsun
umarım iyi biri temsil eder zira 2005 senesini hatırlamak dahi istemiyorumbye

bebishim_f
06-11-07, 16:32
Bence 2 yarı finalli olması hiç iyi olmamış.Çünkü Kenan'ın 4.lüğüde hiç bir işe yaramamış oluyor...Ama başka bir çözüm yoluda yok. O kadar çok ülke var ki...ya Ermenistan, bilmem ne bile eurovision'a giriyor ne alakaları varsa avrupayla...avrupa nerde ermenistan nerde...Böyle isteyen ülke katılabiliyosa bari adını değiştirsinler...Zaten artık doğru düzgün bir şarkı seçilmiyor ki...Her ülke kendi komşusuna oy veriyor.Bu yıl balkan ülkelerini gördük...Hep 12 leri biribirlerine gönderdiler...Büyük bir adaletsizlik bence...

2008'de de böyle olursa bence Türkiye yarışmadan çekilmeli.Böyle adaletsizlikle yarışma mı olurmuş...Bu şartlar altında bir daha Türkiye'nin 1.lik alması biraz zor.Biraz değil imkansız gibi birşey hatta...

Vee son sözüm: 2008 Kesinlikle Şebnem Ferah'ın yılı olmalı.
HADİ ŞEBO EUROVİSİON'A!!!!!:happy0064

kissorkill
06-11-07, 17:20
ŞEbom katılır işallah .bence çok ii temsil eder bizi.ztn bu ara EUROVİSİON da rock şarkılar moda .Şebom da çok güzel temsil eder bizi..

begummm
06-11-07, 19:34
Demek Şebnem Ferah 'ın katılması düşüülüyor. Süper yaa çok güzel olur. Şebnem 'in sesi de süper şarkılarıda inş. katılır Eurovision 'a.

kalemera
06-11-07, 19:59
Şebnem Ferahsa iyidir açıkçası beğendim kaliteli biri kaliteli bi ses ve kaliteli sanatçı yhada onun gibi kaliteli biri katılır
bi andan bu sene eğer geçen seneki puanlardan üstünde olabilir
bu sene azerbeycanda katılıyor ve biz tam 12 puan almasak bile 8 veya 10 alırız gibime gelio valla
geçen seneki ermenistana 12 puan rezilliğinden sonra oyumu açıkçası azerbeycana yollamayı düşünüorum
zaten eurovison eurovision olmaktan çıktı
düşmanımın düşmanı benim dostumdur metodu yha her ülke kendi komşusuna verio şarkı deil ülkelerin siyasi ilişki yarışması oldu

__FİLİZ__
06-11-07, 21:41
şebnem ferah umarım kabul eder bnce gayet iyi bir baarı sergiler şebnemim hem sesi güzel hatta harikaa hemde sahen performansı güzel..hadisenin sesine bişiy diyemem ama şebnem ferah daha iyi bncee:icon_whis:img-icecr

elif salihoğlu
06-11-07, 21:49
şebo, hadise bence ikiside uygun benceee

harmaa2007
06-11-07, 22:46
Bu sene yarışmaya Azerbaycan da katılıyormuş...Acaba şarkıları kendi dillerinde mi olcak yoksa İngilizce mi?
Bu arada Moldova yarışmadan çekilmedi.Şimdi şarkı arayışı içerisinde...

Günçiçek
07-11-07, 02:57
Son yıllarda Eurovision'da bizi temsil edecek şarkıcının seçileceği her dönem Şebnem Ferah'ın yarışmaya gidebileceği dedikodusu çıkıyor. İnşallah bu sene bu durum gerçekleşir. Zira Şebnem Ferah tv'den gördüğüm kadarıyla gerçekten iyi bir sahne performansına sahip. Güçlü bir şarkıcı. Yaptığı müzik türü de son yıllarda Eurovision'da rağbet gören bir müzik türü. Hadise konusunda kararsızım. Çünkü pek bir özgünlüğü yok.
Yarışmaya Azerbaycan'ın da katılabilecek olmasına sevindim. Umarım iyi bir derece alabilirler.
Yarışma sisteminin değişmesinin nasıl sonuçlar doğuracağını Mayıs ayında kısmetse göreceğiz. Keşke sistemi değiştirirken şu dört ülkenin finallere doğrudan katılma hakkını da ortadan kaldırsalardı. Çünkü bu haksız rekabete neden oluyor bence.

Butterbeer
07-11-07, 16:59
Hadise veya Hepsi grubuyla iyi bir derece elde edileceğini pek sanmıyorum.Hepsi bildiğim kadarıyla canlı performansta yetersiz kalıyor.Hadise'nin de diğer ülkelerin temcilcileri içerisinde sıradan kalacağını düşünüyorum.Şebo katılırsa gerçekten muhteşem olur.Gerçi Eurovision eski kaliteli zamanlarındaki gibi değil.Özellikle birkaç yıldır ülkelerin harita üzerindeki konumlarına göre oy verdikleri bir yarışma haline geldi.

GÜLÇEM
07-11-07, 18:27
şebo katılır inşallah o ses yıkar orayı ;) kesinlikle şebo gitmeli konserlerindende izlediğim kadarıyla canlı performansları ve sahne dekorasyonu, kostümü herşeyiyle süper kesinlikle o katılmalı !!!!

EmmRe
07-11-07, 18:36
Bende Şebnem Ferah ı çok severeim ve dinlerim ama son zamanlarda çok fazla rock ile katılan var acaba izim Şebo muzun değerini bilirler mi?Ama tabiki de Şebnem Ferah bunun altından kalkabilir.Şovuda güze olursa neden olmasın?

Yeni Haberler;

İrlanda 2008 için şarkı arayışına başladı

İrlanda ulusal televizyonu RTÉ geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Eurovision Şarkı Yarışması Belgrad 2008 için adayları beklediklerini belirtti.Bu yıl geçtiğimiz yılların aksine yanlızca şarkı sözlerine bakılmayacağını belirten yetkililer,şarkıcının ve hazırlayacağı kareografi'nin de göz önüne alınacağını eklediler.

Adayların son başvuru süresi 21 ocak 2008 olup,adaylar arasından 6 en iyi şarkı uzman ekip tarafından seçilecek.Ardından şubat ayında yapılacak ulusal finalde 2008'de irlandayı temsil edecek şarkı belirlenecek.Oylama yine geçtiğimiz yıllardaki gibi halk smsleriyle gerçekleşecek.

Bu yıl yeni formatın da devreye girmesiyle irlanda 22 mayısda ilk yarı finaline girecek.

Kaynak:eurovision-turkey
--------
Andorra Diari d'Andorra gazetesi'nin yaptığı açıklamaya göre ispanyol şarkıcı Gisela bu yıl Andorra'yı Belgrade 2008'de temsil edecek isim oldu.Seslendirilecek şarkı dili'nin ingilizce olacağı da eklendi.

Şarkı'nın küçük bir kısmının Katalanca söylenmesi konusunda henüz bir kısıtlama getirilmiş olmamasına rağmen,şarkı'nın ana dilinin ingilizce olacağı açıklandı.

28 yaşındaki şarkıcı 2001 yılında Operación Triunfo yarışmasına katıldıktan sonra İspanya ve Andorra'da çok meşhur oldu.Barselona doğumlu olan Gisela'nın Katalan dilini çok akıcı konuşuyor,şarkısını vokalsiz seslendirecek Gisela'nın bu yıl İspanya'yı değil Andorrayı temsil edecek olması dikkat çekiyor.

Kaynak: belgovision

Butterbeer
07-11-07, 19:26
Aslında Şebo'nun rock söylemesinin dışında pek çok özelliği var.Örneğin Lordi grubu bana göre hiçbir özellikleri olmamasına rağmen (ki düşünün Finlandiya'dan bu tarzda pek çok grup çıkmıştır) o sene diğer ülkelerinin hiçbir şovlarının kendileri kadar farklı olmamalarından ötürü kazandılar.Oysa Şebo'da sesin dışında pek çok özellikler var, say say bitmez.Örnek vermek gerekirse sahne şovu gerçekten harika, birlikte çalıştığı insanlarla çok büyük bi uyum içerisinde, bu yarışmada önemli olan bir diğer faktör ise fizik.Şeboda da bu var.Hem güzel, hemde muhteşem bir sesi var.Bu saydıklarım Eurovision'da iyi bir derece elde etmek için gereken özellikler.Son olarak Şebo'nun yurtdışında azımsanmaması gereken bir hayran kitlesi var.Yarışma için pek yabancı bir yüz olmayacak o yüzden.

Pop grubuyla gidilmesi pek bir başarı vermez diye düşünüyorum.Rock konusunda da Şebnem Ferah en iyi seçim.

emosss
07-11-07, 20:02
bencede şebnem ferah harika bi seçim olur.. umarım ikna edebilirler,ksinlikle iyi bi derece alacağına eminim.. yapacağı işin hakkını veren bir sanatçı.
mesajlarda sanırım hepsi lafı geçmiş.. buna bitek allah korusun derim..

didou_didem
07-11-07, 23:44
şebnem ferah bence çok iyi bir seçim..
inşallah o olur çok iyi bir derece alacağımızı düşünüyorum

rockstar_17
08-11-07, 15:19
sitede boş boş gezinirken bi giriyim şuraya dedim birde ne okuyim bu günlerde duyduğum en güzel en süper en şeker bi haber varmışta burda haberim yokmuuş...şebnem ferah adını duyunca eurovisionda nasıl sevindim anlatamam.. yıllardır beklediğim haber belki onun adına, bigün şebnem ferah çıksa eurovisiona tüm dünya görse türkiyeyinin tek rockstar ını diyodum
ve düşündüğüm inşallah olur diyorum varmı şebnem ferahtan başka orayı gümbür gümbür coşturcak yaa ...rockstarım o sesle o güzellikle o şhowla inletir orayı trt kurumu nihayet kenan doğulan sonra mantıklı bir teklif daha içinde... süper bi haber benim için ve şebo severler için ... eurovision da şebne ferahı görmek onun adını bile okunmasıorda ve türkiyemi temsil etmesi çok gurur verici bişey inşallah bu güzel habe gerçekleşir ve inşallah şebnem ferah tan başkası olmaz bu sene ...

immortalf1
08-11-07, 16:45
Öncelikle başlık için teşekkürLer daha öncede en çok ziyaret etiiğim başLıkLardan biriydi.TRT bu sene sanırım iyi çalışıyor gerçekten halkında seveceği isimleri seçmekte kararlı,Şebnem Ferah Türk Rock müsiğinin en iyi bayan wokali bencee Özellikle Rock,punk,metaL müzik dinleyen biri olarak Şebnem'i çok beğeniyorum....Ama Eurovision için uygunmu derseniz orda bir durup düşünürüm çünkü rock müzik daha farklı bir kesimee hitap ediyor,ama Eurovision daha çok Avrupa ülkeleri arasında yapılan bir yarışma ve Avrupalı daha çok pop ve Clubber müziği benimsemiş Britney Spears,Madonna,Jenifer Lopez ws.. gibi santçılarda bu müzik tarsıyla daha tutlmuşlardır.Ve ben bi rock müzik sever olarak bu tarz müziğin popiler kültürün bir parçası olmasından yana değilim tabi bu benim şahsi fikrim....Bu yüzden bu yarışma için daha fazla görselliğini ön planda kullanan ve popiler müzik yapan birilerinin katılması taraftarıyım,dil ve aksan açısından Hadise doğru bir karar bence....Grup Hepsi ise göze hitap eden renkli giysiler içinde ve farklı danslarıyla akılda kalıcı bir performans sergiliyeceklerini düşünüyorum ama onlarında daha çok deneyimsiz olduklarından dolayı hem ses düzeni hemde böle büyük bir organizyonun gerektirdiklerini kaldırabileceklerinden pek emin değilim...Umarım Türkiye adına en doğru karar verilir ve bir 1.lik daha yaşarız diyorum...

deniz_15
08-11-07, 17:15
Trt yetkililerinin kafasına taş düştü .eyvahlar olsun !!

rimimiley-süper star rezaletinden sonra kenanın kazandırdığı başarıyı devam ettirmek için tercih ediyorlar Sebnem Ferahı.daha önce akılları neredeymişş :icon_whis

bence ne hadise ne hepsi hiçbiri başarılı olamaz sahnede yeterli değiller .sahne büyüleri yok.ve hadiseye bir şey diyemem ama hepsi gurubu daha toy.
Şebocum kabul etmezse çok üzülürüm.yada şEBO VE pENTAGRAMDA olabilir birlikte sahne performansı süper olur yahu.Avrupa Türkiye neymiş görürür ama Trt yetkililkeri bu harika ikiliyi bir araya getiremez yada pentagram katılmayı kabul etmez.

koobee24
08-11-07, 18:34
ya eurovision artık çocukalrın elinde oyuncak olmuş.o yüzden grup hepsi ya da ismail yk en doğru tercihler olur derece isteniyorsa eğer.

koobee24
08-11-07, 18:41
boşuna şebnem ferah da yazmayın derim ben o kadın kabul etmez böyle bir yarışmayı.

EmmRe
08-11-07, 18:56
Şebnem'in sesi sahne performansı ile birleştiğinde gerçekten harika bir şov ortaya çıkar.Ama yarışmanın siyasi nedenler ile derece belirlemesi ve Türkiye'nin içinde bulunduğu durum kesin konuşmamızı engellemeli.Yani Şebnem giderse kesin birinciyiz dememiliyiz.Ama Şebnem harika bir seçim olduğunu bende düşünüyorum..:)

Ayrıca geçen sene ki arkadaşlarda sanırım yavaş yavaş gelmeye başladılar İnşallah bu yılda ölye coşkulu bir yarışma geçiririz :):):)

EmmRe
08-11-07, 19:05
2008 Eurovision Sahnesi;

http://img260.imageshack.us/img260/9350/stagebig0gu3.jpg (http://imageshack.us)

Logo;

http://img260.imageshack.us/img260/6831/esonglogo1ax3.jpg (http://imageshack.us)

Eğer doğruysa logo çok basit.Sahnede geçen seneye benziyor!..

Butterbeer
08-11-07, 19:15
Şebo bu teklifi geri çevirebilir bence.Son derece de haklıdır derim böyle birşey olursa.İyi hoş tamam ama Eurovision eskisi gibi değil.Hakedenler kazanamıyor ve artık orjinallikten son derece uzak.İki gün öncesine kadar katılsa iyi olur diye düşünüyordum, ama fikrim tamamen değişti.Ve olayı derinlemesine düşününce bu sonuca vardım.Puan sistemi yüzünden Şebo'nun hakkını yiyebilirler, tıpkı daha önceki yıllarda diğer ülkelere olduğu gibi.Ama eğer kabul ederse bütün dünyayı büyüleyeceğine eminim.Ama dediğim gibi Eurovision artık pek birşey ifade etmiyor benim için.Bana kabul etmeyecek gibi geliyor, birkaç arkadaşımla bu konuda sohbet ettik bugün ve vardığımız ortak düşünce Şebo'nun kabul etmeyeceği yönünde.

özgenuroğlu
08-11-07, 19:38
İyi ki girişim başlığa..
Şebo muhabbeti geçiyor,Zaten aklı olan "gerçek müzisyenler" kaul etmez çünkü Eurovision niteliğinden çokdan caymış vaziyette:img-yes:Olsa olsa kendini harcar...Şebo bence bu teklifi kabul etmez ama kabul edersede çok iyi bir performans sergileyeceğine eminim...Tabii Eurovision siyasi bir yarışmaya büründüğünü unutmamak gerek.
Hepsi grubuna gelince tamam iyisininz hoşsunuz evet Hepsi görsel açıdan iyi ama şunu unutuyorsunuz ki ses yok,canlı performanslarda yeri göğü inletecek kadar sesi olan tek bir üyesi olduğunu sanmıyorum

dişi-kartal
08-11-07, 21:10
Selamlar arkadaşlarr;
Şebnem Feraha teklif gitmiş çok sevindim eğer kabul edip katılırsa iyi bir derece alırız gibi geliyo bana sesi şarkıları kendisi muhteşem:img-yes:..

Arkadaşlar hepsi gurubu demişsiniz bence onlarla ii bir derece yapamayız sesleri yeteri kadar ii değil....:img-yes:

EmmRe
10-11-07, 10:06
Bir yerde Murat Boz hakkında birşeyler gördüm ama daha önce çıkan bir haberde Murat Boz'a teklif götürüldüğü ve Murat Boz'un da benim için daha çok erken dediği yazıyordu...

-şEkEr-
10-11-07, 10:48
ben böyle yarışmalarda sesten çok şarkının ve görselliğin ön planda olduğunu düşünüyorum

şebnem gitmeli her şeyiyle kazanır
murat boza gelince görselliği sayesinde sadece dereceye girer
hepsi grubunda ses yok demişsiniz ama şunu bilmeniz gerekirki o grubun bir üyesşnin sesi 4,5 oktav
bence onlarda katılmamalılar
murat ve hepsi eğer kazanmazsa çok kötü olur
çünkü pek profesyonel sayılmazlar
eğer katılırsalar çok büyük bir yük girer
ama şebnem katılıp kaybetse bile aynı şey onun için geçerli olmaz
çünkü bir profesyonel

şebnem katılmalı

ebru_dilek_ebru
10-11-07, 10:56
grup hepsi üyelerinin hiçbirinde yeri göğü inletecek ses yok diyenlere tavsiyem gülçin'i bir dinleyin isterseniz.....bu ülkede bu işi yıllardır yapan sanatçıyım diye geçinen insanlardan kat kat üstün bir sesi var.... arkadaşında dediği gibi 4.5 oktavlık bir sesde güçlü değilse bişey diyemiycem.....

ebru_dilek_ebru
10-11-07, 10:58
bende tam tersi düşünüyorum..eğer profesyonel biri katılırda kazanamazsa daha çok tepki alır çünkü yıllardır bu işi yapıyor ama profesyonel biri katılırda kazanamazsa kimsede pek bişey söyleyemezz yaniii acemiliğine verirler..

DeFnE_92
10-11-07, 15:03
eurovisiona gidecek olan kişinin gerçekten sesi ve sahne şovunun çok başarılı olması gerekiyo.hele hele sahne şovu çok önemli tabiki bide seslendireceği şarkı.bide çok sevilen birisi olması gerekiyo.şebnem ferah bence bunlara uyuyo

se_da
10-11-07, 15:15
Eurovision rockA gitsin=P

ÜLGEN
10-11-07, 15:55
erovizyona profesyonel isimler gitmeli trt nin tercihide bu yönde olacak iki şarkıyla çıkmış azcık ismini duyurmuş dogru düzgün sahne hakimiyeti olamayan insanlar bencede gitmemeli murat bozmuş bilmem neymiş bu isimler öçıkıp bana teklif geldi diyor yok böyle bir şey trt nin aklından biel geçmeyen kişiler bunlar benim tercihim trt de duydugum kadarıyla bu isimler üzerinde duruyor şebnem ferah,,mustafa sandal,emre altuğ,tarkan ,hande yener vs..
yakında kimlere teklif gittigi kimin kabul ettigini duyarız
bu isimler içinden de belki hande yener kabul eder digerleri kabul etmez

FBuse
10-11-07, 17:09
Rockculardan birisi gitsin.. Teoman süper olurdu
ama Derece yinede türkyie kim giderse gitsin alamaz Eurovision Politika üzerien kurulmus..
sertap sansliydi o sene rakipleri pek iyi degildi ha bide sesi vardi sahnede iyidi
ama bidaha birincilik zor geliyo sanki bana..

koobee24
10-11-07, 17:54
sertab'ın rakiplerinden birisi tatu grubuydu belirteyim.

ben kendisini sevmem ama ismail yk gitse iyi bir derece yaapr diye düşünüyorum ben.en aızndan dikkat çeker.tabi Türkiye'nin imajı yine sarsılabilir ama farkettirmez belki kendini yakışıklı adam kızlardan yine oyları toplar.

EmmRe
10-11-07, 19:51
Sertab'ın rakipleri güçlü değil miydi?Tam tersine en iyi şarkıların olduğu yarışmalardan birisydi.KOOBEE24 ünde dediği gibi Tatu grubu vardı.

dalya
10-11-07, 21:15
İyi ki girişim başlığa..
Şebo muhabbeti geçiyor,Zaten aklı olan "gerçek müzisyenler" kaul etmez çünkü Eurovision niteliğinden çokdan caymış vaziyette:img-yes:Olsa olsa kendini harcar...Şebo bence bu teklifi kabul etmez ama kabul edersede çok iyi bir performans sergileyeceğine eminim...Tabii Eurovision siyasi bir yarışmaya büründüğünü unutmamak gerek.
Hepsi grubuna gelince tamam iyisininz hoşsunuz evet Hepsi görsel açıdan iyi ama şunu unutuyorsunuz ki ses yok,canlı performanslarda yeri göğü inletecek kadar sesi olan tek bir üyesi olduğunu sanmıyorum
Biraz takip edeyim dedim seni :img-icecr Bastan sona kadar katiliyorum sana :good:

Gercekten cok sacma kisileri gönderir oldu Türkiye. Diger ülkelerin sarkilari da son senelerde berbat. Eurovision Türkiye'de cok ciddiye aliniyor ve hala berbat kisileri gönderiyorlar. TRT'nin tercih ettigi isimleri begenmiyorum. Sertab ve Athena haric :img-icecr Sebo süper olurdu ama o katilacaksa dogru düzgün rakibi olsun isterim :img-pilot
Ya da Türkiye diger ülkelerin yaptigi gibi fazla ciddiye almasin bu yarismayi..

sertab'ın rakiplerinden birisi tatu grubuydu belirteyim.

ben kendisini sevmem ama ismail yk gitse iyi bir derece yaapr diye düşünüyorum ben.en aızndan dikkat çeker.tabi Türkiye'nin imajı yine sarsılabilir ama farkettirmez belki kendini yakışıklı adam kızlardan yine oyları toplar.

Bu bir espiriydi degil mi :blink:

harmaa2007
11-11-07, 13:52
Bence kesinlikle ama kesinlikle Işın Karaca temsil etmeli Türkiye'yi bu sene...
Birinci olabileceğini düşünüyorum..

sarıseren
11-11-07, 14:57
Belli olmadı herhalde daha kimin gideceği?Bence Şebnem Ferah ya da Grup Hepsi olabilir.Şebnem Ferah eser,gürler orada ne güzel, Hepsi kızları coştururlar:img-yes:Umarım ikisinden biri gider:img-wink:

Dudaktan kalbe
11-11-07, 15:16
evet grup hepsıde olabılırdı
hayatta olsa barısım cok gusel olurdu
ama bencede sebo veya grıpın gıtsın

-şEkEr-
11-11-07, 18:49
bence şimdilik sahne performansında dikkat çekicekler hande,şebnem ve hepsi
ama şebnemin bu yarışmaya katılmaya daha çok hakkı var

zumrut_
11-11-07, 20:08
Bence Hadise gitmeli tabi hepsi'de olabilir sahneye yakışıyorlar hem dans hem fizik hemde ses var...

hepsi_bir
11-11-07, 20:16
eet cok haklısınız hepsi ses fizik göruntu her seyi ile sahneye cok yakışıyor
şebnem ferah da olablr oda spr olur

Güneş-07
11-11-07, 22:39
bence şebnem gitsin kazanırsa ancak o kazanır yada iyi bir derce elde eder çünkü şimdiki gençler daha çok rock türü ve yüksek müziklerden hoşlanıyorlar (bende dahil)o yüzden şebnem katılır umarım...
hepsiye gelince bence yanlış bir şeçim olur.iyi bir gruplar ama eurovisionda türkiyeyeye çok iyi bir başarı getiremezler zaten yarışma yarışmalıktan çıktı o yüzden fazla takmamak lazım...

*myaprak*
11-11-07, 22:44
Biraz takip edeyim dedim seni :img-icecr Bastan sona kadar katiliyorum sana :good:

Gercekten cok sacma kisileri gönderir oldu Türkiye. Diger ülkelerin sarkilari da son senelerde berbat. Eurovision Türkiye'de cok ciddiye aliniyor ve hala berbat kisileri gönderiyorlar. TRT'nin tercih ettigi isimleri begenmiyorum. Sertab ve Athena haric :img-icecr Sebo süper olurdu ama o katilacaksa dogru düzgün rakibi olsun isterim :img-pilot
Ya da Türkiye diger ülkelerin yaptigi gibi fazla ciddiye almasin bu yarismayi..

Bu bir espiriydi degil mi :blink:

aynen espri sanırım :s ya hadi trt o hatayı 1 kez yaptı Gülseren die birini cıkarmakla.Ama ismail yk 'yı secerlerse ben bida eurovision fln izlemem yani :D almanyadan isvicreden tam puan alırız sadece tek avantaj bu olur ki ztn almanya ve isvicre tam puan aldıgımız ülkelerden genelde. hiç gerek yok :)

bence Hande Yenerle iyi bir derece yapabilirz gibi

EmmRe
12-11-07, 00:28
Hadise Eurovision'u istiyor!

Seksi şarkıcı Hadise en büyük hayalinin Eurovision'a adaylık olduğunu açıkladı..

Gurbetçi sanatçı Hadise yaşadığı ülke Belçika’da düzenlenen ‘TMF Awards’taki başarısıyla göz doldurdu. Flandersa’da gerçekleşen gecede büyük alkış toplayan bir performans sergileyen Hadise en iyi ulusal şarkıcı ödülünü kazandı.

BİRİNCİLİK İÇİN İDDİALI

Sevincini ülkesiyle paylaşan şarkıcı artık Türkiye için de bir başarı kazanmak istediğini söyledi. TRT yetkililerine seslenen Hadise, Eurovision Şarkı Yarışması için adaylar arasına kendisinin de alınmasını istedi. Hadise Türkiye’yi çok iyi temsil edeceğini ve ülkesine birincilik getirme iddiasında olduğunu da sözlerine ekledi. 'Eurovision'a Türkiye adına katılmayı çok istiyorum. Ben gerçekten eğlendiririm. Başaracağıma inanıyorum' dedi. Hadise ayrıca Eurovision'a gidecek şarkının önce halk tarafından beğenilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Star

-şEkEr-
12-11-07, 14:58
hadise gitsin belçikalar
yüzsüz
geliyor türkiyede ünlü oluyor
sonra para olan yere kaçıyor ödüller fln
şebnem katılmalı
yurtdışında ok iyi tanıyorlar onu
döschlantta onu tanımayan yok

DeFnE_92
12-11-07, 16:47
arkadaşlar geçende meyra katılıcak diye bi şey duydum doğrumu acaba??

Butterbeer
15-11-07, 00:26
Bir ara Hande Yener'in ismi geçiyordu Eurovision için.Trt halen bir açıklama yapmadı, bu da hala bir isimle anlaşmaya varılmadığını gösteriyor.Ne kadar erken anlaşılırsa o kadar avantaj sağlanır diye düşünüyorum.Sonuçta şarkı, sahne tasarımı öyle bir anda olabilen şeyler değil.

hüsnanur
15-11-07, 15:36
bence eurovision 2008 hadise katilsin cünkü hem dansiyla hem sesiyle müthis bir görüntü cikarir ortaya

EmmRe
16-11-07, 00:36
Eurovision takvimi kesinleşti.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ta yapılacak olan 53.Eurovision Şarkı Yarışması Avrupa Yayın Birliği (EBU)'nun kararı ile bu sene iki yarı final ve bir final olmak üzere toplam üç ayrı programla gerçekleşecek.

Yayın tarihleri ise;

1.Yarı Final 20 Mayıs 2008 Salı
2.Yarı Final 22 Mayıs 2008 Perşembe
Final Kuraları 23 Mayıs 2008 Cuma
Final 24 Mayıs 2008 Cumartesi

EBU'nun iki yarı final yapmasındaki neden ise, katılımcı ülke sayısının kırkı aşması, ve bazı ülkeler arasındaki yıllardır süre gelen puan paşlaşmaları. (1. ve 2. Yarı Final'deki oylama sadece o yarı finale katılan ülkeler arasında yapılacak, Örneğin Belarus ile Rusya aynı yarı finalde yarışmazlarsa birbirlerine puan veremeyecek.) Yapılacak olan iki yarı finalin ardından 23 Mayıs 2008 tarihinde yapılacak olan kura ile Final sahne sıralaması belirlenecek ve 53.Eurovision Şarkı Yarışması 24 Mayıs 2008 tarihinde Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ta gerçekleştirilecek.

Kaynak: ETT Basın

-----------------------------------------

İsrail'i 2008'de temsil edecek isim açıklandı

Eurovision 2008’in ilk açıklanan ismi İsrail’den Boaz Mauda oldu. Sanatçı 2008 Eurovision şarkı yarışmasında ülkesini temsil edecek.

Channel 2 ve IBA kanallarının da açıkladığı üzere İsrail Eurovision 2008'in ilk ismini belirlendi. Boaz Mauda Eurovision 2008'de İsrail'i temsil edecek.

Boaz Mauda İsrail pop idol (Kohav Nolad 5) yarışmasını kazandı. 20 yaşındaki sanatçının Eurovision’a katılacağı şarkı ise şöyle belirlenecek; Channel 2 tarafından yapılacak bir seçimle 5 şarkı oylamaya sunulacak, jüri ve halkın oylarıyla seçilen şarkı Boaz Mauda’nın Belgrad’da yarışacağı şarkı olacak.

Günçiçek
16-11-07, 01:51
Bu yeni sistemin nasıl sonuçlar getireceği yarışma gerçekleştirilmeden tam olarak belli olmaz ama oylamada adaleti tam olarak sağlayamayacağı aşikar. Örneğin birbirine oy veren ülkelerin çoğu yine aynı yarı finalde yarışırsa diğer ülkelere yine haksızlık yapılmış olacak maalesef.
Bu arada bizi temsil edecek yarışmacı da artık açıklansa ne güzel olur. Hem söz konusu sanatçıya yeterince düşünme ve yarışmaya hazırlanma süresi tanınmış olur hem de biz de meraktan kurtuluruz.

EmmRe
16-11-07, 11:57
Bu yeni sistemin nasıl sonuçlar getireceği yarışma gerçekleştirilmeden tam olarak belli olmaz ama oylamada adaleti tam olarak sağlayamayacağı aşikar. Örneğin birbirine oy veren ülkelerin çoğu yine aynı yarı finalde yarışırsa diğer ülkelere yine haksızlık yapılmış olacak maalesef.
Bu arada bizi temsil edecek yarışmacı da artık açıklansa ne güzel olur. Hem söz konusu sanatçıya yeterince düşünme ve yarışmaya hazırlanma süresi tanınmış olur hem de biz de meraktan kurtuluruz.

Evet keşke bir an önce açıklasalar.Şebnem Ferah diye bir söylenti çıktı daha sonrada ne kabul etti dediler ne de etmedi dediler.

Korkut-Yoshi
16-11-07, 17:09
bence ya sebo yada grup hepsi gitsin:img-wink: ama insanlari costuracak biri gitsin

niles20
16-11-07, 17:29
hepsi grubu nasıl katılabilir ya saçmalamayın...canlı performans ister bu yarışma ki hepsi grubunun canlı performansı dehşetmiş...ses mi var onlarda(1 kişi hariç)hep banttan okuyolar zaten...en ii tercih şebnem ferah

niles20
16-11-07, 17:42
eurovision için en ii tercih ŞEBNEM FERAH...hepsi grubu nasıl katılabilir ya saçmalamayın...canlı performans ister bu yarışma ki hepsi grubunun canlı performansı dehşetmiş...ses mi var onlarda(1 kişi hariç)hep banttan okuyolar zaten...

Korkut-Yoshi
16-11-07, 19:41
sadece bi fikirdi tammammi
bu kadar büyütmeye gerek yok
ayrica onlari bircok seven var öyle dehset felan deme lütfen

yasecey
16-11-07, 22:57
niles20 niye bu kadar sinirlendin arkadaş fikrini söylemiş burda fikirlerini güzel bir üslupla beyan etmek gayet doğal bişeydir
bunun için açılmış bir başlık
bende hepsiyi çok severim bana görede sesleri gayet iyi ama böyle bir yarışmaya katılmak için henüz yetersizler bu kadar

daha kesin bir karar verilmedi sanırım bir kaç ülkenin ki kesinleşmiş ama
bence hadise katılmasın şebnem ferah iyi bir düşünce ama bakalım o katılmayı ister mi böyle bir yarışmaya inşallah yine olmayacak birini göndermezler gerçi artık Eurovision eurovision olmaktan çıktı ama inşallah iyi biri gider:img-wink:

Butterbeer
16-11-07, 23:14
Bence bu yarışma bukadar büyütülmemeli.Birkere yarışmayı kazanmak için iyi şarkı söylemek iyi bir şov sergilemek yetmiyor.Politik çıkarlar ön planda kaldıki yarışma kazanılsa bile kazanan yarışmacıya günümüz koşullarında pek iyi bir getirisi olmuyor.Baksanıza İngiltere bile yarışmaya eğlence amaçlı katılıyor.Toplumsal bir konu haline getirmeyi çok doğru bulmuyorum.

immortalf1
17-11-07, 00:25
Bence bu yarışma bukadar büyütülmemeli.Birkere yarışmayı kazanmak için iyi şarkı söylemek iyi bir şov sergilemek yetmiyor.Politik çıkarlar ön planda kaldıki yarışma kazanılsa bile kazanan yarışmacıya günümüz koşullarında pek iyi bir getirisi olmuyor.Baksanıza İngiltere bile yarışmaya eğlence amaçlı katılıyor.Toplumsal bir konu haline getirmeyi çok doğru bulmuyorum.

Kesinlikle katılıyorum yani eskiden olsa yine bi derecede şuanda Eurovision'un tüm çekici yönlerini yitirdiler malesef:(
Ama illa birisi gidecekse ben Manga 'nında düşünülmesini istiyorum en azından Avrupa'nın daha fazla ilgisini çekebilecek bi müzik yapıyorlar(Nu Metal)...Şebnem Ferah yarışabilecek en iyi isim beim için ama kabul etceğini sanmıyorum öyle prestijli bir sanatçı ki o böle kirlenmiş ve politik çıkarlar içeren bi yarışmada yarışacaını düşünmüyorumm....

harmaa2007
17-11-07, 18:38
Bence ülkemizi kimin temsil edeceği Aralık'ta belli olur,şarkımız da Ocak'ta belli olur..

ozlem_1905
17-11-07, 19:18
şebonun 2008'de bizi temsil etmesinii çoook isterimmmm....mütiş bir sesi war,sahne performansı harika,özellikle konser cd'sine bakılığındaa mütiş bir sahne performansıı warr eurovisionda bizi en iyi temsil edecvekk kişii kesinliklee ve eurovisionda artık rock kazanmaya başladııı:img-wink:

EmmRe
19-11-07, 19:01
Finlandiya'nın Eurovision Tarihleri Belli Oldu
Finlandiya da şarkısını seçiyor. Şarkıcılar ve yarı final tarihlerini öğrenmek için haberin devamını okuyun.
1. yarıfinal - 8 şubat
· Kari Tapio
· Hanna Marsh
· Movetron
· Crumbland
2. yarıfinal - 15 şubat
· Mikael Konttinen
· Jippu
· Ninja
· Kristian Meurman
3. yarıfinal - 22 şubat
· Jenna
· Vuokko Hovatta
· Cristal Snow
· Teräsbetoni
Şarkılar 11 ocak ta açıklanacak, final ise 1 martta yapılacak

Kaynak: Ett Basın

sea__star
20-11-07, 19:45
Her sene Trt müdürünün atanması yeni kişinin görevini devralması derken eurovision temsilcisinin seçilmesi de dolayısı ile gecikiyor. Giden yönetim gelen kişi seçer diye kimin seçileceğine karar vermiyolar, Yeni gelen kişiler de ellerini çabuk tutsalarda aradan doğal olarak bir müddet zaman geçiyor.

Yeni müdürümüz inşallah elini çabuk tutar da ilk iş olarak eurovision temsilcimizi seçmeyi hedef edinir. İnşallah Şebnem Ferah katılır bu sene küçüklüğümden beri diyemesem de Şebo yu eurovisionda düşünürüm. Hatta "Fırtına" şarkısının girişini her dinlediğimde bu şarkı bizi eurovisionda temsil etmeliydi derim:)
Fırtına tadında bir şarkı ile katılmak ve eurovisionda fırtına gibi esmemiz dileğiyle inşallah.

Butterbeer
20-11-07, 19:51
Her sene Trt müdürünün atanması yeni kişinin görevini devralması derken eurovision temsilcisinin seçilmesi de dolayısı ile gecikiyor. Giden yönetim gelen kişi seçer diye kimin seçileceğine karar vermiyolar, Yeni gelen kişiler de ellerini çabuk tutsalarda aradan doğal olarak bir müddet zaman geçiyor.

Yeni müdürümüz inşallah elini çabuk tutar da ilk iş olarak eurovision temsilcimizi seçmeyi hedef edinir. İnşallah Şebnem Ferah katılır bu sene küçüklüğümden beri diyemesem de Şebo yu eurovisionda düşünürüm. Hatta "Fırtına" şarkısının girişini her dinlediğimde bu şarkı bizi eurovisionda temsil etmeliydi derim:)
Fırtına tadında bir şarkı ile katılmak ve eurovisionda fırtına gibi esmemiz dileğiyle inşallah.

Aslında ben Şebo'un her bir şarkısının o yarışmada birinciliği kazanabileceğini düşünüyorum.Ama tabili Fırtına, Can Kırıkları, Okyanus, Ben Bir Mülteciyim, Delgeç ve Çakıl Taşları tarzı şarkılar daha büyük avantaj sağlar.Umarım ki Şebo böyle bir teklifi kabul etmez, yarışma yıllar yılı dejenerasyona uğradı ve artık eski Eurovision'dan eser yok.Zaten Şebo'nun kalitesi ve duruşu yarışmadan kat ve kat üstte.

EmmRe
21-11-07, 21:17
Yeni TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin

TRT Genel Müdürlüğü'ne, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin atandı.

Şahin'in atanmasına ilişkin kararname, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandıktan sonra Resmi Gazete'de yayımlandı.

İbrahim Şahin, 1962 yılında Amasya'da doğdu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Şahin, 1987 yılında, İçişleri Bakanlığı'nda Kaymakam adayı olarak göreve başladı.

Şahin, İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği ile Kriz Merkezi Sekreterya Başkanlığı görevlerinde de bulundu.

Ulaştırma Bakan danışmanlığı da yapan İbrahim Şahin, 2003-2005 yılları arasında PTT Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Şahin, PTT Genel Müdürü olarak, "2004 yılı kaynakları etkin kullanma ve maliyetleri düşürme yılı birincilik ödülüne layık görüldü. Şahin'in genel müdürlüğü sırasında, PTT, 2004 yılı Türkiye vergi şampiyonları listesinde 38'inci sırada yeraldı.

İbrahim Şahin, 2005 yılı Nisan ayından bu yana Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapıyordu.

Evli ve bir çocuk babası olan Şahin, iyi derecede İngilizce biliyor

İki kez 10. Cumurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kararnamesi geri çevrilen İbrahim Şahin, bu kez Cumhurbaşkanı Gül'den vize aldı. İbrahim Şahin'in cuma günü göreve başlaması bekleniyor.

Kaynak:
TRT

EmmRe
22-11-07, 18:47
Türkiye'nin Eurovision'a İngilizce parça ile katılmasına sıcak bakmıyor

TRT'nin yeni genel müdürü İbrahim Şahin Türkiye'de çok tartışılan TRT'nin Eurovision yarışmasına İngilizce parça ile katılması konusundaki görüşlerini bildirdi.

Türkiye'nin Eurovision'a İngilizce parça ile katılmasına sıcak bakmayan İbrahim Şahin, "250 milyonluk bir Türk dünyası, herhalde bir Türkçe şarkı dinlemek ister. Bana sorarsanız Türkiye'yi temsil ediyorsak, Türkçe olmalıdır. Buna benim tek başıma karar vermem mümkün değil. Vatandaş ne diyorsa o. Ancak, şimdiden bir şey söylemek doğru olmaz. Hangi şartlarda yarışılır, yarışmaya nasıl girilir bunlar bildiğim konular değil." açıklamasında bulunuyor.

Kaynak:
Zaman Gazetesi

Hayda nee diyi bu genel müdür!..

EmmRe
24-11-07, 15:42
Hollanda'nın temsilcisi "Hind"

Hollanda'nın devlet televizyonu NOS'un teklifini kabul eden şarkıcı Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ta düzenlenecek olan Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkesini temsil edecek.
Devlet televizyonu'nun teklifine "evet" diyen 22 yaşındaki şarkıcı Eurovision'da ülkesini temsil etmekten büyük mutluluk duyacağını belirtti.Şarkının büyük ihtimalle İngilizce olması beklenirken,Hind şimdiden kendisi ve ülkesi için en doğru şarkıyı bulmaya başladı. Hind şunları söyledi:

"Böyle büyük bir organizasyonda ülkemi temsil etmem çok büyük bir onur.Şarkı benim tarafımdanda yazılabilir başkaları tarafındanda.Ancak şarkının İngilizce olmasını istiyorum çünkü bu benim şarkım olacak ve benim duygularımı yansıtacak, bu yüzden İngilizce'yi seçiyorum çünkü kendimi en iyi bu dilde ifade edebiliyorum."dedi

Fas asıllı şarkıcı,şarkılarında değişik tarzları kullanmayı seviyor.R&B,Pop ve Portekiz'in ünlü yerel müziği Fado'yu bunlara örnek gösterebiliriz.Ayrıca İngilizce'den başka Arapça ve Portekizce'de şarkı söylüyor.İlk olarak Hollanda'nın İdol yarışmasına katılarak ünlü olan Hind'in şuana kadar 2 albümü çıktı.İlk albümü 2004 yılında büyük bir başarı elde etti.İkinci albümü ise 2005 yılında çıktı.

Kaynak: belgovision

koobee24
24-11-07, 17:46
Türkiye'nin Eurovision'a İngilizce parça ile katılmasına sıcak bakmıyor

TRT'nin yeni genel müdürü İbrahim Şahin Türkiye'de çok tartışılan TRT'nin Eurovision yarışmasına İngilizce parça ile katılması konusundaki görüşlerini bildirdi.

Türkiye'nin Eurovision'a İngilizce parça ile katılmasına sıcak bakmayan İbrahim Şahin, "250 milyonluk bir Türk dünyası, herhalde bir Türkçe şarkı dinlemek ister. Bana sorarsanız Türkiye'yi temsil ediyorsak, Türkçe olmalıdır. Buna benim tek başıma karar vermem mümkün değil. Vatandaş ne diyorsa o. Ancak, şimdiden bir şey söylemek doğru olmaz. Hangi şartlarda yarışılır, yarışmaya nasıl girilir bunlar bildiğim konular değil." açıklamasında bulunuyor.

Kaynak:
Zaman Gazetesi

Hayda nee diyi bu genel müdür!..

melodi güzel olduktan sonra ingilizce Türkçe önemli değil 19997'deki dinle şarkısı Türkçeydi ama çok güzel bir melodisi vardı ve üçüncülük kazandırdı.dünyanın en güzel sözlerini berbat bir müzikle şarkı haline getirseniz kaç kişi size puan verir ki.önemli olan müziğin güzel olması.

KeReMcEmİm
24-11-07, 17:49
ama sonuçta son zamanlarda ingilizce şarkı söylediğimizdeki sıramız ve türkçe şarkı söylediğimizdeki sıramız ap açık belli belki bizim için türkçe olarak çok güzel olsada onların beğenisini pek fazla kazanabilceğini düşünmüorum bu yüzden ingilizce söylenmesini isterim

koobee24
24-11-07, 18:05
Türkçe şarkıların nasıl olduğuna da bakmak lazım rimi ley, süperstar... aşırı kötü şarkılar ve normal sonuç.kenan doğulu ya da kaliteli kendini ispatlamış herhangi bir şarkıcı da Türkçe şarkıyla katılsaydı iyi bir derece alırdı.

koobee24
24-11-07, 18:08
bana göre Türkiye'de tanınmayan ama müzik camiasında yeteneği bilinen genç güzel sesli birisi yarışmaya katılmalı. popüler müzik bestecilerinden birisinin vereceği sağlam bir şarkı ile de yarışmaya katılmalı.o kadar besteci var sezen aksu, serdar ortaç, yıldız tilbe,nazan öncel, altan çetin belki musti çok isim var güzel şarkılar çıkarabilen.

hüsnanur
24-11-07, 23:51
valla bence kesin ingilizce sarkiyal gitmemiz lazim arada belki bir kac türkce sözler olabilir
bazi kisiler zannediyorki ingilizce sarkiyla gidince kendi kültürünü unutyormusun ne alakaysa artik
insanlarin senin sarkini anlamalari icin ingilizce olmasi lazim
türkce yle gidersen kim ne anlicak ne söyledini
bence kesinlikle inglizce sarkiyla katilmamiz lazim:img-wink:

EmmRe
25-11-07, 16:31
TRT,mayıs ayında yapılıcak eurovision şarkı yarışması'nda Türkiye adına yarışıcak şarkıcı arayışını sürdürüyor.Daha önce Tarkan,Şebnem Ferah'a teklif götürülmüş ancak olumsuz yanıt alınmıştı.TRT bu sefer MUSTAFA SANDAL'a teklif götürdü.Ancak Sandal'da "BENCE EUROVİSİON ŞARKI YARIŞMASINDA AMATÖR RUHLU MÜZİSYENLERİN KATILMASI GEREKİR"diyerek TRT'nin teklifini reddetti.TRT 5 yıl öncede mustafa sandala teklifte bulunmuş ancak o zaman da şarkıcı kabul etmemişti.TRT yetkililerinin Tarkan'a bir kez daha teklif gönderileceği son duyumlar arasındaa!!!

Şebnem Ferah kabul etmemiş anlaşılan...

Butterbeer
25-11-07, 16:50
Şebo tahmin ettiğim gibi kabul etmedi, çok sevindim.Keşke Eurovision'a yalnızca eğlence amaçlı gidilse.Üzerine hem bu kadar çok düşüyorlar hemde olmadık şarkıcı ve şarkı tercihleri yapıyorlar.

koobee24
25-11-07, 17:22
TRT,mayıs ayında yapılıcak eurovision şarkı yarışması'nda Türkiye adına yarışıcak şarkıcı arayışını sürdürüyor.Daha önce Tarkan,Şebnem Ferah'a teklif götürülmüş ancak olumsuz yanıt alınmıştı.TRT bu sefer MUSTAFA SANDAL'a teklif götürdü.Ancak Sandal'da "BENCE EUROVİSİON ŞARKI YARIŞMASINDA AMATÖR RUHLU MÜZİSYENLERİN KATILMASI GEREKİR"diyerek TRT'nin teklifini reddetti.TRT 5 yıl öncede mustafa sandala teklifte bulunmuş ancak o zaman da şarkıcı kabul etmemişti.TRT yetkililerinin Tarkan'a bir kez daha teklif gönderileceği son duyumlar arasındaa!!!

Şebnem Ferah kabul etmemiş anlaşılan...

mustiyi severim ama eurovision'da canlı performans var be musti'nin sesi o kadar da ahım şahım değil tabi şarkıyla kapatır o arayı ama o da doğru tercihte bulunmuş kabul etmemiş.

begummm
26-11-07, 16:50
Mustafa Sandal 'ı hiç sevmem, iyi olmuş kabul etmemesi sevindim :img-wink:
Şebnem Ferah 'a ise üzüldüm çok seviyorum onu, bir de Eurovision da görmek mutluluk verirdi bana.
Tarkan zaten kabul etmeyecektir teklifi.
Bakalım kimi bulacaklar??

_BeRFiN_
26-11-07, 17:38
şebnemin kabul etmemesine üzüldüm mustafa sandalın kabul etmemesinede bi o kadar sevindim tarkanın kabul edicegini sanmıyoum
bence manga katılsa güzel olur yada başka bir rock grubu ama sanmıyorum benim gibi düşünüceklerini ülkemizi en iyi temsil eden bir isim olsunda gerisi önemli değil bide tarık mengüç katılıyomuş mazallah :dito:dito

immortalf1
26-11-07, 17:56
Şebo tahmin ettiğim gibi kabul etmedi, çok sevindim.Keşke Eurovision'a yalnızca eğlence amaçlı gidilse.Üzerine hem bu kadar çok düşüyorlar hemde olmadık şarkıcı ve şarkı tercihleri yapıyorlar.

Sana katıLıyorum Şebnem'inde kabuL etmemesi çok yerinde bi karar bence artık bizde şu Eurovision'u bu kadar abartmayalım çünkü bise gösterildiği gibi bütün Avrupa o gece oturup Eurovision'u izlemiyor emin olun!!!!Bi çok ülke sadece eğlence amaçlı katılıyor bisim açımızdan en büyük avantaj sadece ülkemizin tanıtımı olur turizm açısından faydasını görürüz o kadar...

gdemirdiken
02-12-07, 16:12
Bende arkadaşa katılıyorum..Şebnem Ferah'ın katılmamasına çok üzüldüm.Bu sene değişik bir şeyler olmasını istiyorum ve bu değişikliğe en iyi Şebnem Ferah yakışırdı. Mustafa Sandal da iyi ki kabul etmemiş.(Yoksa halimiz duman olurdu) Bu sene bence gruplardan biri katılmalı. Mesela ilginç tarzı ile MANGA...

harmaa2007
02-12-07, 21:22
Bence bu sene daha farklı müzik tarzı kazanmalı..
Pop veya rock dışında
Mesela R&B veya hip hop çok iyi olur
Hele ki Işın Karaca söylerse daha iyi olur

Defne16
02-12-07, 22:31
Fransa adina konusayim, burda Eurovision hiç dikkate alinmiyor.Geçen sene fransa kötü bir derece almisti ( her zamanki gibi :) ama tabi iyine 4 büyük oldugu için direk yarismaya katilma hakki olucak...) millet haberi benden duyuyordu :img-hyste
Bizim meseleyi bu kadar önemsememiz, bir kere yarismaci ruhumuz, her ne dalda olursa olsun, dünyaya basardigimizi gôstermeyi seviyoruz, ülkemizle gurur duyuyoruz. Birde bu eurvosion araciligiyla dünyaya bir mesaj verme istegi var.
Burda hangi fransiza sorsan Türkiye'de rock gruplarinin popüler olduguna inanmaz. Hatta Sebnem Ferah'i sahnede görse onun türk oldugunada inanmaz :img-hyste

...ezgi...
03-12-07, 12:58
şebo nie kabul etmedi acaba bu dönemde hep rock şarkı dinleniyopr bnde rock grubu gitmesi lazım
fillandiyada rock müzik sölemişti kazanmıştı şimdiki gençler rock müzik dinlediğindenden bncce bir rock grubunun gönderilmesi lazım
duman,kurban olabilir mesela ya da çilekeş

*myaprak*
03-12-07, 13:11
Ya Hande Yener bence eurovision için süper bir isim ..

Birara o katılcak diye konusuluyodu oda kabul etmedi sanırsam :s

Şebo'da süper bir isimdi ama oda kabul etmemiş,ee kimse kabul etmio.Anlasıldı bu sene yine Gülseren vakası yasanacak:img-yes:

elif salihoğlu
03-12-07, 18:10
yhaa aslında hayko cepkinde süper olurdu bencee sesi çok güçlü:happy0064 tarzı da çok deişik bence çoook ii olurdu katılırsa rimi rimirey qibi bi şarkı katılmasında

EmmRe
03-12-07, 21:16
Ya Hande Yener bence eurovision için süper bir isim ..

Birara o katılcak diye konusuluyodu oda kabul etmedi sanırsam :s

Şebo'da süper bir isimdi ama oda kabul etmemiş,ee kimse kabul etmio.Anlasıldı bu sene yine Gülseren vakası yasanacak:img-yes:

Şebnem Ferah kabul etmedi evet ama Hande Yener'e teklif bile götürülmedi onlar yapımcısıyla reklam yapmak için böyle birşey uydurdular!..TRT açıklama yaptı Hande Yener'e teklif götürülmedi diye!..Yani Hande Yener'e teklif götürseler büyük bir ihtimalle hemen kabul eder!..:img-cool2

*myaprak*
03-12-07, 22:47
Şebnem Ferah kabul etmedi evet ama Hande Yener'e teklif bile götürülmedi onlar yapımcısıyla reklam yapmak için böyle birşey uydurdular!..TRT açıklama yaptı Hande Yener'e teklif götürülmedi diye!..Yani Hande Yener'e teklif götürseler büyük bir ihtimalle hemen kabul eder!..:img-cool2

Canım Hande'nin reklama ihtiyacı yok :img-wink: Handenin öle bi amacı yok olmazda ama yapımcısı dersen anlarım.Erol köse'nin her sanatcısına yaptıgı bişi bu :img-wink:

EmmRe
03-12-07, 23:00
Burada Hande Yener'i savunmayalım veya kötülemeyelim lütfen ama son bir yıldan kendisinin ne hallere düştüğü belli.TRT den teklif geldiğini kendisi söylemiş CANIM!..

Onu®
04-12-07, 02:44
Eurovision’a Mor ve Ötesi

Bu yıl Helsinki’de Kenan Doğulu’nun Shake It Up Shekerim’le kazandığı 4’üncülüğün ardından balon haberler hemen ortaya salınmış, 2008 Eurovision’a katılacak çeşitli isimler ortaya atılmıştı, TRT’nin gönlünde yatan isim yeni belli oldu...

Bu isim ne Hande Yener, ne Nez, ne Hadise ne de başka biri;

Bu isim Mor ve Ötesi...

1995 yılında kurulan grup özellikle 2001’de çıkardığı Gül Kendine, 2004’te çıkardığı Dünya Yalan Söylüyor ve geçen yıl çıkan Büyük Düşler albümleriyle büyük bir çıkış yaptı.

Bu aynı zamanda grubun muhalif kimliğinin iyice keskinleştiği yıllar...

Çevre konularında ve toplumsal sorunlardaki duyarlılığı, savaş karşıtı duruşuyla Mor ve Ötesi müzikleri kadar politik kimliğiyle de dikkat çekti.

Şimdi o Mor ve Ötesi’nin, Eurovision’da Türkiye’yi temsil etmesi gündemde.

TRT yönetimi, adaylar içinden teklif yapılacak ilk isim olarak Mor ve Ötesi’ni belirlemiş durumda.

Tam da bu kimliğinden dolayı Mor ve Ötesi’nin teklifi kabul edip etmeyeceği ise belli değil.

Gruba yakın bazı isimler, Mor ve Ötesi’yle Eurovision kelimelerinin yan yana bile gelemeyeceğini söylüyorlar.

Bazıları ise Mor ve Ötesi’nin söylemlerini, Eurovision platformunda da dile getirebileceği iddiasında.

Hatırlayın 2005 Kral TV töreninde ödül aldıktan sonra grup üyeleri "Biz playback yapmayız" diyerek sahnede şarkı söylemeyi reddetmiş ve herkesi Sorgun ormanları katliamına duyarlı olmaya çağırmıştı. Eurovision finalinde çıkıp da "Savaşa hayır" derler mi, derler!

TRT yönetimi bunları hesapladı da mı Mor ve Ötesi ismi gündeme geldi, yoksa sadece gençler bu grubu seviyor diye mi düşündüler bilemem...

Davulda Kerem Kabadayı, gitarda Kerem Özyeğen, basta Burak Güven, vokal ve gitarda Harun Tekin’den oluşan grubun Eurovision kararını çok merak ediyorum ben...

Bana kalırsa gitseler de olay olur, gitmeseler de...

Cengiz Semercioğlu

se_da
04-12-07, 09:32
Gruba yakın bazı isimler, Mor ve Ötesi’yle Eurovision kelimelerinin yan yana bile gelemeyeceğini söylüyorlar
işte onlardan biride ben!
Eurovision ve mvö :blink::blink:
5 yıllık bi dinleyicileri olaraktan Eurovision'a gitmelerini istemiyorm.sanmamda zaten ya neyse.

Butterbeer
04-12-07, 16:08
Mor ve Ötesi sevdiğim ve başarılı bulduğum bir grup.Bu yarışmayı niçin bu kadar büyütüyorlar anlamış değilim.Kazanınca ne oluyor orasızaten bir muamma.Mor ve Ötesi'nin Avrupa'da da pek çok dinleyicisi var.Ayrıca grubun savaş karşıtı olması ve toplumsal konulara olan duyarlılığı Trt'nin bu grubu düşünmesinde müziktende önce gelen bir etken sanırım! Olaya nasıl bakıldığı ortada.

Şebo söylentisinde olduğu gibi Mor ve Ötesi'nin olası Eurovision macerasını kesinlikle istemiyorum! Çünkü orada yapılan müzik dikkate alınmıyor, politik çıkarlar ve ülkelerin harita üzerindeki yerleri belirliyor sonucu.

Yine söylüyorum, keşke Trt bu kadar sıkıntı yapmayıp bu yarışmaya ya sadece eğlence amaçlı gidilse yada hiç gidilmese.

dalya
04-12-07, 18:46
MVÖ'yü bende cok severim hatta en sevdigim grup bile diyebilirim.
Sahsen ben konserlerine gidemedim ama duyduguma göre Harun'un canli performansi pek iyi degilmis. Umarim iyi calisirlar kabul ederseler :)

begummm
04-12-07, 19:15
Mor ve Ötesi grubunu çok severim Eurovision a katılmalaı beni çok mutlu eder ama ben sanmıyorum kabul edeceklerini.
İnş. kabul eder ve beni hem şaşırtıp hem de mutlu ederler.

alperkaya
04-12-07, 19:32
TÜRKİYE'Yİ EUROVİSİON'DA KİM TEMSİL EDECEK? TRT’DEN YAPILAN AÇIKLAMA BİR TIK ÖTEDE!..

4/12/2007 17:08

Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil edecek sanatçının henüz belirlenmediği, bu konuda TRT ile sanatçılar arasında görüşmelerin devam ettiği bildirildi.

Mor ve Ötesi grubuna teklif götürüldüğü haberlerin gerçek olmadığını belirten yetkililer bu hafta Türkiye’yi temsil edecek ismin belirlenebileceği ifade edildi

uçankuş

se_da
04-12-07, 20:08
haberin gerçek olmadığına çok sevindim bende tam menajerlerinden bilgi alacaktım bu konu için:) neyse bakalım kim olacak sabırsızlıkla bekliyoruz...

CiCi-WeLeT
04-12-07, 22:37
Mor ve Ötesi sevdiğim ve başarılı bulduğum bir grup.Bu yarışmayı niçin bu kadar büyütüyorlar anlamış değilim.Kazanınca ne oluyor orasızaten bir muamma.Mor ve Ötesi'nin Avrupa'da da pek çok dinleyicisi var.Ayrıca grubun savaş karşıtı olması ve toplumsal konulara olan duyarlılığı Trt'nin bu grubu düşünmesinde müziktende önce gelen bir etken sanırım! Olaya nasıl bakıldığı ortada.

Şebo söylentisinde olduğu gibi Mor ve Ötesi'nin olası Eurovision macerasını kesinlikle istemiyorum! Çünkü orada yapılan müzik dikkate alınmıyor, politik çıkarlar ve ülkelerin harita üzerindeki yerleri belirliyor sonucu.

Yine söylüyorum, keşke Trt bu kadar sıkıntı yapmayıp bu yarışmaya ya sadece eğlence amaçlı gidilse yada hiç gidilmese.

Eurovision sadece Avrupa'nin degil, dünyanin en büyük, en görkemli, en önemli sarki yarismasi. Yeni ülkelerin katilmasiyla birlikte, 2008 Eurovision Sarki Yarsimasini 300-350 milyon kisinin TV önünde izleyecegi tahmin ediliyor. Durum böyle olunca Türkiye'nin veya Türkiye gibi kendini tam anlamiyla halen international platformda kanitlayamamis ülkelerin bu yarismayi önemsemesi ve yarismayi kendi ülkelerine getirmeye calismalari hakli olarak cok normal.

Kazaninca ne oluyor orasi muamma diyorsunuz. International platformda spor, sanat, kültür alaninda alinan basarilar, ki bu basarilar dünya capinda büyük sükse yapmis organisasyonlardan geliyorsa, ülke halkini euphorie havasina sokar, halkin gururunu oksar ve kendini "iyi" hissetmesini saglar. Bu euphorie havasinin ülkeye, daha önemlisi ülke ekonomisine getireleri azinsanmamali, azinsanamaz. Örnek verecek olursak A Milli Futbol takiminin 2002 Dünya Kupasi ücüncülügü, sonrasinda Azra Akin'in Miss World 2002 secilmesi ve 2003 senesinde Sertab Erener'in Eurovision'da aldigi birincilik halen daha geriye dönüp baktigimizda yüzümüzde büyük tebessüm olusturan basarilar. 2001 senesinde gecirdigimiz ekonomik krizden kurtulmamisdada az veya cok pay sahibiler.

Tekrar Eurovision'a dönecek olursak. Mesela düsünün ki 2008'de Türkiye birinci oluyor ve bu yarismayi 2009 icin tekrar Istanbul'a tasiyor. Bunun ne kadar önemli bir reklam firsati oldugunu anlatmama gerek yok sanirim. 2004 senesinde Eurovision ülkemizde yapilmisti hatirlarsaniz ve halen 2004 senesi Eurovision'unun en "iyisi", en "görkemlisi" oldugu konusuluyor Eurovision cevrelerinde.

Forumda kimin katilacagi ve katilmasi gerektigi konusunda fikirler belirtiliyor bide. Bende fikrimi söylemek isterim bu konuda. Bence kimin katilacagindan cok, yarisacagimiz sarkinin daha cok önemi var. Sarkin'in hangi müzik akimindan olursa olsun "iste bu" dedirtmesi gerekiyor. Gönlümden gecen isimler var tabiki benimde, mesela Manga, Emre Aydin, Hande Yener, Sebnem Ferah vs., ama dedigim gibi bu isimlerden cok yarisacagimiz sarki cok daha önemli.

Butterbeer
04-12-07, 23:16
Eurovision sadece Avrupa'nin degil, dünyanin en büyük, en görkemli, en önemli sarki yarismasi. Yeni ülkelerin katilmasiyla birlikte, 2008 Eurovision Sarki Yarsimasini 300-350 milyon kisinin TV önünde izleyecegi tahmin ediliyor. Durum böyle olunca Türkiye'nin veya Türkiye gibi kendini tam anlamiyla halen international platformda kanitlayamamis ülkelerin bu yarismayi önemsemesi ve yarismayi kendi ülkelerine getirmeye calismalari hakli olarak cok normal.

Kazaninca ne oluyor orasi muamma diyorsunuz. International platformda spor, sanat, kültür alaninda alinan basarilar, ki bu basarilar dünya capinda büyük sükse yapmis organisasyonlardan geliyorsa, ülke halkini euphorie havasina sokar, halkin gururunu oksar ve kendini "iyi" hissetmesini saglar. Bu euphorie havasinin ülkeye, daha önemlisi ülke ekonomisine getireleri azinsanmamali, azinsanamaz. Örnek verecek olursak A Milli Futbol takiminin 2002 Dünya Kupasi ücüncülügü, sonrasinda Azra Akin'in Miss World 2002 secilmesi ve 2003 senesinde Sertab Erener'in Eurovision'da aldigi birincilik halen daha geriye dönüp baktigimizda yüzümüzde büyük tebessüm olusturan basarilar. 2001 senesinde gecirdigimiz ekonomik krizden kurtulmamisdada az veya cok pay sahibiler.

Tekrar Eurovision'a dönecek olursak. Mesela düsünün ki 2008'de Türkiye birinci oluyor ve bu yarismayi 2009 icin tekrar Istanbul'a tasiyor. Bunun ne kadar önemli bir reklam firsati oldugunu anlatmama gerek yok sanirim. 2004 senesinde Eurovision ülkemizde yapilmisti hatirlarsaniz ve halen 2004 senesi Eurovision'unun en "iyisi", en "görkemlisi" oldugu konusuluyor Eurovision cevrelerinde.

Forumda kimin katilacagi ve katilmasi gerektigi konusunda fikirler belirtiliyor bide. Bende fikrimi söylemek isterim bu konuda. Bence kimin katilacagindan cok, yarisacagimiz sarkinin daha cok önemi var. Sarkin'in hangi müzik akimindan olursa olsun "iste bu" dedirtmesi gerekiyor. Gönlümden gecen isimler var tabiki benimde, mesela Manga, Emre Aydin, Hande Yener, Sebnem Ferah vs., ama dedigim gibi bu isimlerden cok yarisacagimiz sarki cok daha önemli.

Eğer bundan bir beş-altı yıl önceki Eurovision yarışması hakkında konuşmak gerekirse, evet onlar gerçekten bir yarışmaydı.Ancak son dönemlerde yapılan Eurovision, birinciliği hakedenden çok ülkelerin komşularına verdikleri puanlarda galibini bulan bir yarışma oldu, çıktı.Orada kişinin yada grubun yaptığı müziğe pek bakıldığını düşünmüyorum, eğer öyle olsaydı birinciler çok daha farklı olurdu.Farklı demişken, Finlandiya'yı temsil eden Lordi grubu yaptıkları müzik yüzünden almadılar, hareketleriyle ve kostümleriyle o yıl onlar kadar farklı bir grup olmadığı için aldılar.Eğer bu yarışma yalnızca müzik yarışması olsaydı dünya genelince hangi müzik türünün en fazla dinlendiğine dair anketler yapılmaz, bu yarışmaya göre sonuçlar belirlenirdi.

Ayrıca çeşitli yarışmalardaki dereceler / birincilikler bir kurtuluş olarak düşünülmemeli, yalnızca sosyal anlamda geliştirebilir bunlar Türkiye'yi.Turist sayısı az değil, arttırılabilir yalnızca.Ama dediğim gibi yalnızca yarışmalarla olacak şeyler değil...

Sertab Erener'ın aldığı birincilik çok değerli ve güzeldi, ama bana kalırsa o yıldan bu yıla çok şey değişti.

Trt her yıl bir panik içerisinde ''Kimi seçsem kimi seçsem'' politikasıyla kara kara düşünüp duruyor.Hem bu kadar önem veriliyor hemde yanlış tercihler yapılıyor.Örneğin; İngilizce şarkının içerisine bir tane de olsa türkçe kelime sokuyorlar ve iki dile şöyle bir bakınca bu hiç hoş durmuyor.

İyisi mi Trt kara kara düşüneceğine pek çok ülkenin yaptığı gibi genç müzisyenler yetiştirmeli (ki yetiştiriyor) ve bu yarışmaya sadece bir eğlence gözüyle bakmalı.

!! Elyf !!
05-12-07, 06:02
Evet teklif aldık

Mor ve Ötesi, 2008 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etmek için TRT'den teklif aldıklarını doğruladı.

ROCK Müziği'nin önemli gruplarından Mor ve Ötesi, 2008 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etmek için TRT'den teklif aldıklarını doğruladı. Grup, TRT ile resmi olarak anlaşmadıklarını fakat temaslarının devam ettiğini belirtti. Grup üyeleri adına açıklama yapan menajeri, "Şu an resmi bir anlaşma yapmadığımız için bunu açıklamaktan kaçındık. Fakat TRT yetkilileri ile görüşmelerimiz devam ediyor. Şu an birkaç konu üzerinde konuşuyoruz. Haftaya sonuç ortaya çıkacak ve bir anlaşma olması durumunda bunu kamuoyuna bildireceğiz" dedi.

Kaynak: Hürriyet gazetesi / Kelebek

koobee24
05-12-07, 16:34
mor ve ötesi değil de manga gitse dağıtır oraları ha.çok iş yaparlar.

EmmRe
05-12-07, 17:21
Mor ve Ötesi bence çok köt bir tercih değil.Mor ve Ötesi sevdiğim bir grup.TRT ile anlaşırlarsa destekçileri olurum...

GÜLÇEM
05-12-07, 19:20
bende geçengün gazetede mor ve ötesinin haberini okudum açıkçası Şebnem Ferah - Manga - Mor ve Ötesi hepside dinlediğim ve sevdiğim müzisyenler bu durumda en azından seçilecek olan Türkiye'yi temsil etmeye yaraşır biri ya da bir grup olucak bu yüzden seviniyorum ama şarkıda gerçekten çok önemli bu üç adaydan birini oraya çıkartıpda trt nin verdiği kurallara göre bir şarkı söylettirirlerse onalrın elinden hiçbirşey gelmez şu aşamada bu yüzden şarkıya daha önemli bakıyorum temsil edecek insanlar gerçekten bu yıl iyi adaylar

ashLı
05-12-07, 21:34
Açıkçası bi müzik yarışmasının bu kadar büyütülmesine gerek yok !!
Ama ne bizim gözümüzde ne de diğer ülkelerin gözünde müziğin oylandığı yok
tamamen siyasi çıkarlar gözetilerek adaletsiz bi yarışma platformunda mor ve ötesi gibi kaliteli müzik yapanların orda bulunmasını, hatta türkiyenin bana göre gereksiz olan bu çıkar yarışmasında bulunmasını hiç istemiyorum
az önce haberlerde gördüm mor ve ötesine teklif götürüldüğünü sevinmedim bile..aksine üzüldüm..çıkarsızca müzik gibi müzik yapan,duyarlı, kaliteli bi grubun böyle bi ortamda bulunmasını hiç istemem
olursa da sonuna kadar destekçiyiz ama müziğin oylanmadığı bi yarışmada bulunmak ve sevdiğim grupların ve şarkıcıların da bunun içinde adının geçmesi bana göre çok da övünülecek bi şey değil
hayırlısı olsun diyorum sadece !

fatos__03
05-12-07, 21:52
bence grup hepsi ingilizce bir sarkiyla katilsa guzel olur
ama mor ve oteside bizi guzel bir yere getirir eminim.

heystbe
05-12-07, 23:02
Arkadaşlar Şebnem Ferah vede Tarkan gibi büyük isimlerin dünya çapında 3. sınıf bir yarışma olarak adlandırılan Eurovision'a katılacaklarını sanmıyorum.Vede kaybetmeyi göze alamazlar. Çünkü milyonlarca hayranı hayal kırıklığına uğrayacaktır. Hüsranla bitebilir. Ama saydığınız isimlerden Grup Hepsi, 4 Yüz gibi isimler rahatlıkla katılabilir. Çünkü kaybedecekleri birşey yok. Ama Bu yıl Nez katılmayı çok istiyor. Bencede Nez katılırsa güzel bir şarkıyla iyi iş çıkaracaktır.Ayrıca İngilizcesi İngiltere'de yetiştiği için Anadili kadar güzel.

(BuRcUu)
05-12-07, 23:08
Mor ve Ötesii tekLif aLmış.. Bana katıLıcakLar qibi qeLiyor.. diLeriim bu sefer başarıLı bir sonuç eLde ederiz..

heystbe
05-12-07, 23:19
Bence kesinlikle ama kesinlikle Işın Karaca temsil etmeli Türkiye'yi bu sene...
Birinci olabileceğini düşünüyorum..

Bir önceki yıl (2005) Işın Karaca kendi başvurmuş, fakat TRT Işın'ı bir beden büyüksün diye geri çevirmiş. Ama yanıldığını anlayan Trt Kurumu geçen yıl Işın'a teklif götürmüş.Işın Karaca'da gülerek teklifi geri çevirmiş. Işın Karaca Sibel Tüzün'ü hiç beğenmemiş onun yerine isim olarak'ta Funda Arar'ı önermiş.Bunu kendi röportajında okumuştum. Trt yanlış yapıyor. Işın da gerçekten bulunmaz kaliteli seslerden.

GAZEL_KEREMCEM
05-12-07, 23:29
Mor ve Ötesi Trt'nin yapacaı en iyi seçimlerde biri our.inş inglizceyle katılırız.birçok ülke şarkıcısı seçmişken ülkemizde bu drum biraz awaş işlio.

EmmRe
06-12-07, 18:22
Mor ve Ötesi ile TRT aralarında ki sorunu bitirecekler gibi görünüyor.Mor ve Ötesi dediğim gibi çokta kötü bir tercih değil.Başarılı olabilirler.Ama Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasal durum,Avrupa devletlerinden bazılarının terör yandaşı olması kötü etkileyeceği gibi duruyor!..

volley_fb_girl
06-12-07, 19:29
Bence illaki Rock grubuyla gidiceksek bu Duman olmalı..Ama Duman'ın böyle bi teklife sıcak bakıcağını zannetmiyorum..Ama M.V.Ö iyi olur :)

EmmRe
06-12-07, 20:28
Mor ve Ötesi'nin tamamen gideceği belli olmasada dediğim gibi olacağa benziyor ve ben çok sevindim.Artık burada Eurovision heyecanını ayaşamak istiyordum çünkü.Geçen seneden de biliyorum harika bir ortamımız oluyor =)

Cey0}
06-12-07, 20:55
Bence Şebnem Ferah katılmalı.Ve şarkının ne olurs aolsun ingilizce olmasını istemiyorum.Dilimizi diğer ülkelere kanıtlamamız lazım.

EmmRe
07-12-07, 02:16
Danimarka adaylarını açıkladı

Danimarka ulusal televizyonu DR,bugün Kopenhag'da yaptığı basın konferansı ile Dansk Melodi Grand Prix'de yarışacak adayları belirlediğini açıkladı.

Danmarks Radyosuna yapılan 443 şarkı başvurusundan 16 tanesi Danimarka'nın en çok izlenen televizyon programları'nın birinde anons edildi.Buna göre ulusal adaylar şöyle;

Sidse Holte - Vi Er Der Om Lidt
Anorah - Laying Down My Cards
Anne Marie and Claus Hassing - Come On Over
Louise Victoria - Grøn Mand Gå
Lasse Lindorf - Hooked On You
Unite - Tree Of Life
The Dreams - La' Mig Være
Artist not yet announced - All Night Long
Camille and Ulrik - Underneath The Moon
Kendra Lou - Until We Are Satisfied
Sandee May - Spanish Soul
Amin Jensen - Luciano
Gunhild - Vilde Hjerter
Charlie - Den Jeg Er
Josefine and Lars - Sweet Memories Of You
Julie Rugaard - Kan Ikke Forstå

Şanslı 16 finalist,12 ve 19 ocak geceleri gerçekleştirilecek olan 2 yarı finalden,herbir yarı finalden 4 kişi olmak üzere finale 8 kişi kalacak ve finalistler sms ile oylanacak.Ancak yarı finallerden başarıyla çıkamayan adaylar üzülmeyecek çünkü DR radyo dinleyicileri yarı finali geçememiş 2 şarkıyı oylarıyla belirleyip finale taşıyacaklar.Böylece finalde toplam 10 şarkı yarışıyor olacak.2 şubat akşamı gerçekleştirilecek olan finalin sunucuları ise Adam Duvå Hall ile Camilla Ottesen olacak.

Kaynak: eurovision.tv

---------------------------------

Letonya:Eirodziesma 2008 için 20 şarkı

1 mart gecesi yapılacak Letonya ulusal finalinde 20 şarkı seslendirilecek.Ancak final gecesinden önce adayları 2 ve 9 şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek 2 yarı final bekliyor.

LETONYA ULUSAL ADAYLARI:

Nr. 1 - All Come Together
Müzik & Söz: Danne Attlerud & Thomas Thörnholm
Şarkıcı (Demo): Thomas Thörnholm (isveç'den)

Nr. 2 - You Really Got Me Going
Müzik: Kjell Jennstig
Söz: Leif Goldkuhl
Şarkıcı (Demo): Sandra Oldenstam

Nr. 3 - Fly to the Moon
Müzik & Söz: Kjell Jennstig (İsveç'den)
Şarkıcı (Demo): Sandra Oldenstam

Nr. 4 - Put Some Love in the World
Müzik & Söz,şarkıcı (Demo): Mikael Erlandsson

Nr. 5 - Observations
Müzik & Söz: Ingars Viļums
Şarkıcı: Iveta Baumane

Nr. 6 - Take Me Home
Müzik & Söz, Şarkıcı: Elizabete Zagorska

Nr. 7 - Lovely Dexter
Müzik & Söz: Romāns Faļkenšteins
Şarkıcı: Grup "Funny Pictures"

Nr. 8 - Mr.Weatherman
Müzik: Romāns Faļkenšteins
Söz: Līva Rutka
Şarkıcı: Camillas & Viče Almana

Nr. 9 - If I Only Knew
Müzik & Söz: Ann-Charlott Gensler
Şarkıcı(Demo): Sophie Sjören

Nr. 10 - Wolves of the Sea
Müzik: Jonas Liberg, Johan Sahlen
Söz: Jonas Liberg
Şarkıcı (Demo): Jonas Liberg

Nr. 11 - Broken Lullaby
Müzik: Jānis Strazds
Söz: Guntars Račs
Şarkıcı: Andris Ērglis

Nr. 12 - More Than 27
Müzik & Söz ve şarkıcı (Demo): Jöran Steinhauer
Ulusal yarı final şarkıcı: Jöran Steinhauer & Guntis Veilands

Nr. 13 - Bye Bye
Müzik: Aivars Rakovskis
Söz: Agnese Rakovska
Şarkıcı: group "Triānas parks"

Nr. 14 - Memory Lane
Müzik: Knut-Oyvind Hagen, Arve Furset
Söz & Şarkıcı (Demo): Knut-Oyvind Hagen

Nr. 15 - I’m a Part Of You
Müzik & Söz: Mārtiņš Freimanis
Şarkıcı: group "Déjà vu"

Nr. 16 - One Last Touch
Müzik & Söz: Mārtiņš Freimanis
Şarkıcı: Dace Planāre

Nr. 17 - Download Your Dreams
Müzik & Söz: Miķelis Ļaksa (Markus Riva)
Şarkıcı: Lily (Linda Kalniņa)

Nr. 18 - The One
Müzik: Ingars Gusāns
Söz: Aigars Runčis
Şarkıcı: Borowa Mc feat. Kips

Nr. 19 - Untill You Find A Friend
Müzik & Söz: Jānis Zvirgzdiņš (Julian)
Şarkıcı: Kristīna Zaharova

Nr. 20 - Summertime
Müzik & Söz: Valters Sprūdžs
Şarkıcı: Grup "Funky Drivers"

Letonya ulusal kanalı LTV aday şarkıların kısa sürümlerini dinleyenlere http://www.eirovizija.lv/eng/988/3796/ sitesinde sundu.Siz de eurovision-turkey.com okuyucuları şarkıları kısada olsa burdan dinleyebilirsiniz.

Kaynak: eirovizija.lv

EmmRe
07-12-07, 02:30
Hadise bu kadar isterken niye Mor ve Ötesi? Hadise nin sahne şovunu izledim gerçekten güzzel
Ama mor ve ötesi severim ama ESC için doğru mu bilemem...

BSCool
07-12-07, 09:17
gecen gunlerde cine5te izledim haberi..
mor ve otesine goturmusler teklif..
ins..kabul ederler yaa..cok severim
ben mor ve otesinii:happy0064:happy0064

seboda gzl tabiki...ama onceligim benim
mor ve otesi tabikii:img-icecr

PAMUK_MELEGIM
07-12-07, 11:08
Mor ve otesi mi Eurovisona katilacak??
Ben baska isimler duymustum ...

Kumral_Prenses
07-12-07, 22:53
ewt. mor ve ötesi katılıyomuş
ben iyi bir sırada olabileceğimizi zannetmiyorum açıkçası
ama işallah orada ülkemizi çok güzel bir şekilde temsil ederler ve iyi bir sıraya yerleşiriz

!! Elyf !!
08-12-07, 06:49
Eurovision'a bizi de düşünün

4 Yüz grubu elemanları, "Şu sıralar en çok konuşulan, Eurovision'a çok sıcak bakıyoruz açıkçası" diyorlar.

4 Yüz grubu elemanları, "Şu sıralar en çok konuşulan, Eurovision'a katılıp katılmayacağımız. Biz konuya çok sıcak bakıyoruz açıkçası" diyorlar.

Kaynak : Hürriyet Gazetesi / Kelebek

gokcenrbd
08-12-07, 10:36
bncede mor ve ötesi katılsın. Ben onları çok beğeniyorum en iyi şekilde temsil ederler diye düşünüyorum:):img-wink:

*myaprak*
08-12-07, 16:06
TRT eurovision için Tarkanla anlaşma yapamadı ama ,yılbaşı gecesi için anlaşmayı yapmış :img-yes: Tarkan yılbası gecesi TRT'de yeni sarkılarını okuyacagı konser verecekmiş,Birde Sezen Aksu :img-yes:

Korkut-Yoshi
08-12-07, 18:04
4yüz mü bence kesinlikle
gitmesinler:img-wink:
insallah mor ve ötesi veya baska biri
gider:img-yes:

EmmRe
08-12-07, 20:06
Bence de 4 Yüz mü?Hayır TRT öyle birşeyi tercih ederse gerçektende çok kötü olur ki TRT öyle birşey yapmaz =)

begummm
09-12-07, 11:44
Bence de 4 yüz çok çok yanlış bir karar olur.
Bence napıp edip Mor ve Ötesi grubunu ikna etsinler onlar bizi çok iyi bir şekilde temsil eder.

koobee24
09-12-07, 18:07
mor ve ötesi iş yapmaz ki.inşallah onlar olmaz diyorum ben.manga gibi farklı işler yapan bir grup olursa daha iyyi olur.

immortalf1
09-12-07, 18:42
Mor ve Ötesi,Çilekeş Kurban yada Manga bu 4 gruptan biri gitsin bence Sahne performansı olarak en iyi Çilekeş bence Görkemde harika bir gırtlak var ama show derseniz Manga,Mor ve Ötesi yada Kurban derim ben çünkü Burak'ın sahnede yapacağı çılgınlıkları düşünürsek veya Yağmur'un(yamyam) gitar solosunu bu gruplar iş yapar arkadaşlar benden söylemesi;)

yagmur94
09-12-07, 18:49
Bence mor ve ötesi olmasın nedeni sormayın ama olmasın bence

hüsnanur
09-12-07, 19:20
niye ya bence mor ve ötesi olabilir
iyi is cikarir onlar sarkilari cok güzel olyuor
eurovision icinde güzel bisey yaparlar kesin
artik türklerin eurovisina baska tür gruplarla yada sarkilarla katilmasini istiyorum ben

hüsnanur
09-12-07, 19:23
Bence de 4 yüz çok çok yanlış bir karar olur.
Bence napıp edip Mor ve Ötesi grubunu ikna etsinler onlar bizi çok iyi bir şekilde temsil eder.

evet bide 4 yüz diyorlar
4 yüz daha yeni cikti noluyoz ya
onlar daha cok tecrübesiz bence
yok yok 4 yüz olmaz mor ve ötesi olsun

duygoş
09-12-07, 20:03
evet bide 4 yüz diyorlar
4 yüz daha yeni cikti noluyoz ya
onlar daha cok tecrübesiz bence
yok yok 4 yüz olmaz mor ve ötesi olsun

bncede yani 4 yüz yeni çıktı ve bnce mor ve ötesinin yanında onların olması çok saçma olur başarı durumları ortada :icon_whis

sarıseren
09-12-07, 23:56
4 yüz grubu bence de olmasın.Yani onlardan nefret ettiğimden değil.Daha farklı,daha renkli,daha değişik kişiler ya da gruplar çıkartılmalı.Aslında Eurovisiona katılacak kişileri halk seçse çok süper olur:)

se_da
10-12-07, 01:34
immortalf1 evet görkem ve burak konusunda katılıyorum.
ama çilekeş ve kurban gibi grupların müzik yarışmasından başka herşeye benzeyen yarışmada görmek istemiyorum.eurovision artık bir şarkı yarışması olmaktan çıkmış! mor ve ötesi gibi piyasa kaygısı olmayan bi grubuda piyasa etmelerini istemiyorum, dinleyen dinlemeyen 2 albümle tanıyan insanların ağzında bir mvö muhabbeti olmasınıda istemiyorum. ama söz şu an mvö de bakalım karar ne olacak:/

ayrıca mvö çok iyi iş çıkarır beklediğimizden daha da çok efenim:img-cool2

~supergirl~
10-12-07, 03:54
ben de eurovision'da gerçekten şarkılara ya da performanslara oy verilmediğini düşünüyorum.tamamen politik olmuş bir yarışma.ama yine de mor ve ötesi olmasına pek sıcak bakamıyorum nedense.bir zamanlar şebnem ferah katılacak diye bir söylenti vardı sanırım katılmayacak ama keşke onun gibi güçlü bir sesi ve sahne performansı süper olan biri katılsa..

sarıseren
10-12-07, 10:51
Türkiye'yi 53. Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil edecek grup hemen hemen kesinleşti. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin 'Mor ve Ötesi' ile 'prensipte anlaşma' sağlandığını açıkladı. TRT, Türkiye'yi 53. Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil etmesi için 5 grup ya da sanatçı tespit etti. bunların arasında 'mega star' Tarkan da bulunuyordu. TRT'nin yaptığı 5'li listede birinci sırada olan Tarkan, bu öneriyi kabul etmedi.

Tarkan'ın devre dışı kalmasının ardından TRT, sıralamada yer alan diğer sanatçı ve gruplarla görüşmeye başladı. Bu görüşmeler, büyük ölçüde tamamlandı. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, 'Mor ve Ötesi' ile 'prensipte anlaşma sağlandığını' belirterek, kısa süre içinde imzaların atılabileceğini söyledi. Şahin, Mor ve Ötesi'nin seslendireceği parçanın Türkçe olacağını vurguladı. Türkiye, 2003 yılında Riga'da gerçekleştirilen 48. Eurovision Şarkı Yarışması'na Sertab Erener'in 'Everyway That I Can' adlı İngilizce şarkısıyla katılmıştı. Erener, birinciliği elde etmişti. Finlandiya'da gerçekleştirilen 52. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil eden Kenan Doğulu da 'Shake it up Şekerim' adlı parçasıyla dördüncülüğü elde etmişti.

Türkiye'nin, uluslararası şarkı yarışmasına, Türkçe yerine İngilizce parçalarla katılması tartışmaları da beraberinde getirmişti. Şahin, TRT'ye Genel Müdür olarak atandığı gün yaptığı açıklamada, Türkçe şarkı konusundaki duyarlılığını dile getirmişti. Şahin, Türkiye'nin Eurovision'da Türkçe şarkılarla temsil edilmesinin önemine dikkat çekmişti.

Kaynak:Gecce

Butterbeer
10-12-07, 15:59
Mor ve Ötesi'nin Eurovision 2008 ile ilgili duyurusu şöyle;

10 Aralık Pazartesi günü çeşitli yayın organlarında mor ve ötesi’ nin Eurovision 2008’ de Türkiye’yi temsil edeceği ve yarışmaya Türkçe bir şarkıyla katılacağı ile ilgili haberler yer almıştır.

Bu haberlerde, TRT Genel Müdürü Sn. İbrahim Şahin’ in açıklamalarından yola çıkılarak TRT’ nin grup ile prensip anlaşmasına varmasının ötesinde, yarışmada yer alacak şarkının Türkçe olacağına dair ibareler bulunmaktadır.

Mor ve Ötesi’ nin, TRT ile Eurovision 2008’ e katılma konusunda prensip anlaşmasına vardığı doğrudur; kesin bir anlaşma içinse görüşmelerin sürmekte olduğu ve konu ile ilgili bu hafta içerisinde bir açıklama yapılacağı geçtiğimiz hafta TRT ve mor ve ötesi tarafından duyurulmuş ve bu şekilde basında yer almıştır.

Fakat, Mor ve Ötesi’nin yarışmaya katılacağı şarkının hangi dilde olacağı, grup ve TRT arasında yapılan görüşmelerde de karşılıklı olarak vurgulandığı gibi, tamamıyla grubun iradesindedir ve bu konuda henüz grup tarafından verilmiş bir karar veya yapılmış bir açıklama bulunmamaktadır.

Kamuoyuna dikkatle ve saygıyla duyurulur.

Can Sertoğlu, Mor ve Ötesi-menajer

harmaa2007
10-12-07, 17:21
Artık belli olsa temsil edip etmeyecekleri..
Ayrıca bence 2004teki gibi bir ulusal final yapılsa yani Mor ve ötesi birkaç şarkı sunsa halk şarkıyı seçse ne kadar güzel olur.

EmmRe
10-12-07, 18:24
Tabiki de Türkçe bizim dilimiz dilimize sahip çıkmalıyız bende buna çok önem veriyorum ama bu uluslar arası nitelikte bir yarışma ve tarihimizede baktığımız zamam İngilizce parçalar ile katıldığımızda büyük başarılar elde ettiğimizi görüyoruz

Butterbeer
10-12-07, 18:33
Yine aynı tas aynı hamam, önemli olan yalnızca iyi bir grupla ve iyi bir sahne şovuyla gitmek değil, şarkının dili de önemli.Trt'nin yabancı şarkıyla gitmeyip Türkçe bir şarkıyla gitmeyerek dilimize sahip çıkmış oluyoruz anlayışını çok yanlış buluyorum ve bir anlam veremiyorum.Önümüzde bununla ilgili önemlide bir örnek varken hemde. (Everyway That I can) Mor ve Ötesi öyle kısıtlamalar getirilecek bir grup değil, umarım Trt bunu düşünmüştür.Kaldı ki Türkçe bir şarkıyla dünyaya ne verilir onu da bilmiyorum.İngilizce evrensel bir dil ve bu dilde söylendiğinde şarkıyla dinleyici arasındaki iletişimi kolaylaştırabileceğini düşünüyorum.

Nhelenia
10-12-07, 19:13
Şebnem orayı kasıp kavurur herkezi orda estirir valla umarım kabul eder hatta ingilizce bi şarkıyla giderse Avrupa hatta dünya ikinci Amy lee yi görür orda

Çok sevindim Şebnem umarım kabul eder :happy0064:happy0064

harmaa2007
10-12-07, 20:09
İyi de Şebnem'e teklif götürüldüğünü ve Şebnem'in reddettiğini duymuştum.
Ayrıca şu sıralar Mor ve ötesi gündemde.Onların katılacağı neredeyse netleşti..

onur29
10-12-07, 20:15
Bence de Şebnem daha iyiydi. orayı kasıp kavururdu. Mor ve Ötesi biraz soğuk birgrup gibi geliyo bana. şarkılarını kastetmiyorum. bende severek dinliyorum. Ama orada iyi bir show yapamazlarsa şansları çok az bence.

ECE...:)
10-12-07, 23:06
Mor ve Ötesinin menajeri yaptığı açıklamada, yarışmaya MVÖ'nin katılacağını netleştirmiş.
Şarkının dilinin seçimini TRT, MVÖ'ye bırakmış, bu konuda serbestlermiş yani.
Şebo'da yıkırdı orayı o ayrı ama bn MVÖ için de sevindim, Cambaz tarzında bir şarkıyla iyi bir derece alabileceğimizi düşünüyorum.. MVÖ Eurovision'u kazanacak potansiyel var, Türkiyede Rockı geniş kitlelere onlar ulaştırdı... Bu anlamda yenilikçi bir grup da diyebiliriz..
Umarım iyi sonuçlar elde ederiz.

immortalf1
11-12-07, 00:10
immortalf1 evet görkem ve burak konusunda katılıyorum.
ama çilekeş ve kurban gibi grupların müzik yarışmasından başka herşeye benzeyen yarışmada görmek istemiyorum.eurovision artık bir şarkı yarışması olmaktan çıkmış! mor ve ötesi gibi piyasa kaygısı olmayan bi grubuda piyasa etmelerini istemiyorum, dinleyen dinlemeyen 2 albümle tanıyan insanların ağzında bir mvö muhabbeti olmasınıda istemiyorum. ama söz şu an mvö de bakalım karar ne olacak:/

ayrıca mvö çok iyi iş çıkarır beklediğimizden daha da çok efenim:img-cool2

Sana kesinlikle katılıyorum ama biz istesekte istemesekte bu ülkeyi o yarışmada birisi temsil edicek ben bi rock sever olarak Türkiye'nin eurovision'da rock müzikle yarışmasına karşıyım çünkü seninde dedin gibi eurovision artık çok ucuz ve basit bir organizasyona döndü(ne yazıkk ki) bir çok ülke sadece propaganda yapmak için katılıyorlar eurovision a. İşte bu yüzden rock müzik bu kadar ucuzlaşmasın,popüler kültürün bir parçası olmasın diye Türkiye'nin rock müzikle temsil edilmesine karşıyım....

!! Elyf !!
11-12-07, 06:09
Şarkı diline biz karar veririz

Mor ve Ötesi grubu, yaptığı yazılı açıklamayla TRT ile prensip anlaşmasına vardıklarını doğruladı.

EUROVİSİON'da Türkiye'yi temsil edeceği konuşulan Mor ve Ötesi grubu, yaptığı yazılı açıklamayla TRT ile prensip anlaşmasına vardıklarını doğruladı.
Görüşmelerin sürdüğünü ve bu hafta içinde kesin kararın verileceğini belirten grup elemanları, şarkının Türkçe olacağı yönünde çıkan haberlerle ilgili ise şunları söyledi: "TRT ile Eurovision 2008'e katılma konusunda prensip anlaşmasına vardığımız doğru. Fakat, yarışmaya katılacağımız şarkının hangi dilde olacağı, tamamen bizim irademizde. Henüz bu konuda verilmiş bir karar veya yapılmış bir açıklama yok."

Kaynak:Hürriyet - Kelebek

se_da
11-12-07, 13:34
bir mor ve ötesi röportajından alıntıdır

Eurovision şarkı yarışmasında da İngilizce söylensin, söylenmesin tartışmaları var. Siz ne düşünüyorsunuz?

-Eurovision amatör şarkı yazarlarının yarıştığı bir platform ya da yarı amatör diyebiliriz. Bunu bir şampiyonlar ligi ya da F1 gibi görmeye çalışan zihniyet biraz hata yapıyor

amatör diyorlar ama şimdi napıyolar anlamadım ben ?? eğer amatör bir yarışma ise Eurovision je-tone poligami pastil gibi gruplar gitsin bence..
ben 5 6 yıllık dinleyicileri olarak üzüldüm popüler kültürün bir parçası olacaklar saçma sapan insanları dinleyen bile sevip dinleyecek neyse şimdi bize morfanlarına sadece desteklemek düşüyor....
ilk albümlerinden beri destekliyorum ve hala desteklemeye devam edeceğim...

bu arada yine sana katılıyorum immortalf1:)

begummm
11-12-07, 17:13
Demek Mor ve Ötesi kabul etmiş teklifi. :happy0064
Onlara güveniyorum eminim Eurovision 'a ve Türkiye 'ye yakışır bir sonuç elde edecekler.

Vildoo
11-12-07, 18:55
Bende biraz kuskuluyum Eurovision çok basitlesti ve zaten tek yaptıkları sarkılara bakmak değil komsuların gönlünü yapmak puanlamada fakat Eurovision içindeki rock akımları beni mutlu ediyor sahsen. fakat mor ve ötesine gelince bir yandan iyi bir durum diğer yandan kötü. mor ve ötesi nin zaten ilgilizce albüm projesi vardı bunuda dünya çapında düşünüyorlardı ama vakit bulamıyorlardı sanırım. belki bu Eurovision onlar için iyi bir tanıtım avrupada zaten dinleyenleri var daha da artabilir

11-12-07, 22:17
Popülerizme ve Rock konusunda konuşulmuş.
Aman ''biz rock dinleyelim, popüler değiliz.'' havaları bana hiç bir zaman samimi gelmemiştir.
Bunu diyerek zaten rock müziği popülerleştiriyoruz.
Ayrıca rock müzik ülkemizde çoktan popüler oldu bile.
Sırf popüler olmak için içinde ne dediğini bile anlamadan rock dinleyenleri görüyorum..
Bu popülerlik değilse, bırakın rock müzik popüler olsun !
Seda mesela Marily Manson avatarı kullanıyorsun, ve popülerizme karşı çıkıyorsun, ama o kadar çok Marily Manson avatarı kullanılıyor ki, popülerlik nedir ne değil karıştırıyorum bazen..
Bu konu hakkında Billboard Türkiyenin 13.sayısında Atilla Aydoğdu'nun çok güzel bir yazısı var, herkesin okumasını tavsiye ederim.. ;)

Butterbeer
11-12-07, 22:56
Aman ''biz rock dinleyelim, popüler değiliz.'' havaları bana hiç bir zaman samimi gelmemiştir.
Sırf popüler olmak için içinde ne dediğini bile anlamadan rock dinleyenleri görüyorum..
Seda mesela Marily Manson avatarı kullanıyorsun, ve popülerizme karşı çıkıyorsun, ama o kadar çok Marily Manson avatarı kullanılıyor ki, popülerlik nedir ne değil karıştırıyorum bazen..
Bu konu hakkında Billboard Türkiyenin 13.sayısında Atilla Aydoğdu'nun çok güzel bir yazısı var, herkesin okumasını tavsiye ederim.. ;)

Kesinlikle katılıyorum, rock müzik artık eskisi kadar seçkin ve gizemli değil benim gözümde, herkes sözde rock müzik dinliyor.Ne kadar doğru bilemiyorum ama ben gençliği bu konuda dört gruba ayırıyorum.Pop dinleyen, Rock dinleyen, Arebesk dinleyen ve ne dinledği belli olmayan ortada olan insanlar (derinlemesine incelersek) Buraya kadar tamam, ama bunu yaşam şekli haline getirmiş (!) ve sırf farklı olmak için rock müziği kendilerine alet edenler o kadar fazla ki.Dinlemek ve benimsemek arasında gerçekten çok büyük bir fark var.Aynı durum metal türünde de var... Rock patlaması yaşanıyor yani. (Sözde/özde) Buda rock müziğin yozlaşmaya başladığının ve insanlar tarafından farklı anlaşılmaktan bu şekle geldiğinin bir göstergesidir bana göre.

Ben Mor ve Ötesi'nin bu teklifi kabul etmeyeceklerini düşünüyordum, çünkü geçmiş röpörtajlarında Eurovision hakkında pek iyi konuşmamışlardı, son derecede haklı bulmuştum.Şimdi kabul etmiş olmalarını yadırgamadım dersem yalan olur.Farklı, orjinal bir grup, iyi bir derece elde edebileceklerini düşünüyorum.

EmmRe
12-12-07, 00:11
Konuşulanlara bende katılıyorum şu anda Rock müziği insanlar bir araç kullanıyorlar.Bir bakıyorum ki herkeste bir rock sevdası var.Buna bazen gülüyorum.Çok komik şeyler yapabiliyorlar birgün bir arkadaşım ne dinliyorum özelliği açıktı Ajda Pekkan dinlediğimi görünce ''Iyyyy Ajda mı dinliyorsun?'' dinliyorsun dedi o zaman ona çıkımıştım haklı olarak siz sesten ne anlarsınız diye.Oysa ki bakarsanız bir kaç yıl öncesine kadr hoptiri eller havaya dinliyorlardı(bu türü asla küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın)

Ben kendim için iyi bir dinleyici demiyorum bende rock dinlerim hatta bir kaç ay öncesine kadar bende böyle şeyler yapıyordum galiba =) Ama şimdi Ogün de dinliyorum Ajda da ve anlıyorum ki Ajda'da yaptığı işte süper Ogün'de.

Bu konu ile pek ilgisi olmayan şeylere değindim =) Hı birde şunu söylemek istiyorum ki bazı kesimler popülerlik dışı kalmak için dinlerken rock müziği bazıları biliyorum ki popülerlik amaçlı rock müzik dinliyorlar...

(Böyle bir konu açıldığı için çok teşekkürler =) )

immortalf1
12-12-07, 00:55

Fikrine saygı duyuyorum ama o popüler kültürün bir parçası olma cümlesi benden çıktı.Bunuda neden söylediğimi açıklayım tabi ki rock popüler bi müzik tarzı hatta belki de Türkiye'de bu kadar olmasada Dünya'nın en önemli müzik tarzı 1950lerden beri rock müzik müzik piyasasında en önemli yerde,ama benim bahsettiğim bu değildi.Eurovision'da genele baktınız zaman hep pop parçalar söylendi(istisnalar kaydeyi bozmaz) bu yüzden Eurovision popüler kültürün simgelerinden biri haline geldi, bende bunu hatırlatarak rock müziğin eurovision'da olmamasını gerektiğine inanıyorum hem başarı açısından hemde popüler kültür dediğimiz devamlı pop müziğin çaldığı,popüler müzikle uğraşan sanatçıların yer aldığı bir organizasyonda olmasını istemediğim için...Tabiki bu benim fikrim....

se_da
12-12-07, 01:30

çok alakasız olmuş yazdığın arkadaşım sen yanlış anlamışsın nerden nerelere gelmiş konu burda böyle bişey algılanmış sanki ben demişimki rock müzik popüler değil yapmayında ..rock ve popülerlik benm yazdıklarımla alakası yok ben mvö&Eurovision &morların içinde olduğu popülerliği hakkında yorum yapıyorum!zaten hemen hemen her forumda mvö'nün popülerizm bir parçası oldukları tartışılır yani benim dediğim söz konusu olan konu mor ve ötesidir ve tek üzüldüğüm konu (fan sitelerin de de biz bunu tartışıyoruz) mor ve ötesi bizim yıllardır sevdiğimz desteklediğimz bir grup popülerizmin bir parçası olmaması ben bunu kastettim siz nerelere çekmişsiniz ayrıca ben istediğim avatarı kullanırım diğer insanlr kullandı diye ha marilyn popüler olmuş canım kullanmiyim diye bir havam olamaz..umarım şimdi anlatabilmişimdir!
ayrıca tabiki rock müzik popüler oldu ne güzel çokta mutluyum(: ama benim dediğim bu değildi.

ha mvö popülerizme nasılmı alet olacak işte oluyor bile forumda bir arkadşn lafı herşeyi özetliyor 'biz morları 2001 de kaybettik zaten' ve morlara kendi şarkılarıyla hitab ediyorum artık "Bütün günlerden başka bir isminİZ vardı sizin' anlayn anlar;)

neyse bu forumda rock müzik tartışmalarına asla girmek istemiyorum zaten konu o değil konu mvö ve eurovision amacından saptırmayalım;) bu topice son yazımdır kendilerine Eurovision 'da başarılar diliyorum (: ve kendileri bir açıklama yapmadan hiç bir yorum yapmıyorum..
umarım bu sefer yanlış yere çekilmez düşüncelerim..!

allah allah konu mvö&popülerizmken hangi konulara geldi hayret birşey:icon_twis:icon_twis:icon_twis

GAZEL_KEREMCEM
12-12-07, 01:50
eurovision aslında bir pop şarkı yarışması bence.ama eurovisiona rock grubuyla katılmak yanlış deil.çünkü oyunu kuralına göre oynuyoruz.mvö'ye ii şanslarrrrrr...ama inş şarkı ingilizce olur...

mc_merve
12-12-07, 06:26
mor ve otesi kesinlesti sanirim. bence cok iyi bir secim olmus rock muzik sadece turkiyede degil dunyadada cok seviliyo bunun baya bir artisi olacak eger iyi bir muzik ve iyi bir performans sergilenirse iyi bir derece alinabilir

onur29
13-12-07, 15:12
Konuşulanlara bende katılıyorum şu anda Rock müziği insanlar bir araç kullanıyorlar.Bir bakıyorum ki herkeste bir rock sevdası var.Buna bazen gülüyorum.Çok komik şeyler yapabiliyorlar birgün bir arkadaşım ne dinliyorum özelliği açıktı Ajda Pekkan dinlediğimi görünce ''Iyyyy Ajda mı dinliyorsun?'' dinliyorsun dedi o zaman ona çıkımıştım haklı olarak siz sesten ne anlarsınız diye.Oysa ki bakarsanız bir kaç yıl öncesine kadr hoptiri eller havaya dinliyorlardı(bu türü asla küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın)

Ben kendim için iyi bir dinleyici demiyorum bende rock dinlerim hatta bir kaç ay öncesine kadar bende böyle şeyler yapıyordum galiba =) Ama şimdi Ogün de dinliyorum Ajda da ve anlıyorum ki Ajda'da yaptığı işte süper Ogün'de.

Bu konu ile pek ilgisi olmayan şeylere değindim =) Hı birde şunu söylemek istiyorum ki bazı kesimler popülerlik dışı kalmak için dinlerken rock müziği bazıları biliyorum ki popülerlik amaçlı rock müzik dinliyorlar...

(Böyle bir konu açıldığı için çok teşekkürler =) )

Yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum. Şu an da bir çok insan sadece farklı olmak, ilgi çekmek adına yada çoğunluk dinliyor diye rock müzik dinlemeye başladı. Bu aslında garip değil. insanlar zamanla tarzlarını bulabilirler ama bana biraz "özenticilik" gibi geliyo. Yanlış anlaşılmasın Rock müziğe bir sözüm yok. Bendes everek dinliyorum. Ama nedense yeni yeni rock dinlemeye başlayan insanlarda "pop" müziğini ezme çabası seziyorum. Senin de dediğin gibi. Geçenlerde dershanede Leman Sam dinliyodum.Ve aynen senin aldığın tepki gibi tepki aldım. Ben Leman Sam da dinlerim, Şebnem Ferah ta. Benim demek istediğim bu. Daha önce adını bile bilmediği müzik türüne kendi bir anda kaptıran insanlarada "ÖZENTİ" denmezde ne denir?

Mor Ve ötesi Türk rock müziğinde oldukça başarılı bulduğum bir grup. Ama Eurovision'u küçük gördükleri halde bu teklifi kabul etmeleri bana tuhaf geldi Ayrıca Eurovision bilindiği gibi sadece şarkı ve ses ayrışması olmaktan çıktı. Show daha ön plana geçti. Açıkçası Mor Ve Ötesi'nin böyle bi show yaapbileceklerini düşünemiyorum. Ama yinede içimesinen bir tercih. BAŞARILAR.

erotamou
13-12-07, 16:30
EUROVISION’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETMESİ BEKLENEN “MOR VE ÖTESİ” MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI!...

13/12/2007 10:38

CHP, Eurovision'a Mor ve Ötesi'nin nasıl seçildiğini sordu.

CHP Amasya Milletvekili Hüseyin Ünsal, Sırbistan’da yapılacak . Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiye’yi "Mor ve Ötesi" müzik grubunun temsil edecek olmasını Meclis gündemine taşıdı.

Ünsal, Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, TRT’nin, "Mor ve Ötesi" müzik grubunu nasıl bir çalışmayla belirlediğini sordu.

Eurovision’da Türkiye’yi temsil etmesi için hangi müzik gruplarına teklif götürüldüğünü de soran Ünsal, şu soruların yanıtlanmasını istedi:
"Teklif götürülen kişiler hangi gerekçeyle red cevabı vermiştir?
“Mor ve Ötesi” Türkiye’yi hangi dilde ve hangi şarkıyla temsil edecektir? Belirlenmediyse planlanan nedir?

Şarkı için herhangi bir besteciyle görüşülmüş müdür? TRT, ’Mor ve Ötesi’ müzik grubuna, Eurovision için ne gibi maddi ve manevi katkı sağlayacaktır?"

Kaynak : Ucankus

EmmRe
13-12-07, 18:39
Teşekkürler haber için...
Eee cevapları neymiş cevaplarınıda söyleselerdi =)

harmaa2007
16-12-07, 18:16
mor ve ötesi TRT ile birlikte Eurovision 2008 hakkında basın toplantısında!

Grup, 17 Aralık 2007 günü İstanbul Çırağan Sarayı' nda Eurovision Şarkı Yarışması ile ilgili bir basın toplantısında yer alacak. Basın toplantısını saat 13:00' den itibaren TRT-1 Haberler' den canlı olarak takip edebilirsiniz.

Kaynak : www.morveotesi.com

Yani yarın TRT 1 saat 1 haberlerinde basın toplantısınıda izleyebileceğiz sonucu.
Bu da bence teklifi kabul ettiler demek oluyor,çünkü hem TRT'de yapıyorlar bu basın toplantısını hem de direkt Eurovisionla ilgili bir basın toplantısı tıpkı geçen sene Kenan Doğulu'nun açıklandığı basın toplantısı gibi..Reddetselerdi çoktan haberlerde duyulurdu reddettiler diye,hatta alternatif şarkıcı adları düşünülürdü :)
Herneyse yarın mutlaka izlemeliyim,bakalım Eurovision'la ilgili planları nelermiş :)

Yarınki basın toplantısını mümkünse biri kaydedip bizimle paylaşabilir mi?
Teşekkürler

begummm
16-12-07, 19:47
Yaa ben saat 13.00 da okulda oluyorum.
İzleyen arkadaşlar yazsınlar neler olduğunu ben de burdan takip edeyim.

*Rüya*
16-12-07, 20:38
Bence Eurovisiona geçen sene oldugu gibi kenan dogulu gibi biri katilmali..
Yani pop söyleyen ve herkes tarafindan tanilan biri!
Artik bu kisi bayan mi olur erkek mi olur orasi tabiiki belli degil.. Ama ne bilim,
rockcular bana pek uygun gelmiyor yarisma için =) Ama tabii bu isler belli olmaz.. Malum, zamaninda korkunç yaratiklar kazanmisti :D Rockcularin popculardan daha çok sansida olabilir.. Ama dedigim gibi, bence pop daha uygun olur =)

EmmRe
16-12-07, 22:04
Herkese Merhaba...
Şimdi ben haberi ekleyecektim ki eklenmiş.Eve bende okuldayım ama çok merak ettim.İnşallah eklenir bir video sitesine =)

harmaa2007
17-12-07, 01:10
Evet yarın ben de izleyemeyebilirim..Ama mutlaka izlemeye çalışacağım
Lütfen izleyen birisi eğer mümkünse videosunu kaydedip bizlerle paylaşabilir mi?
Teşekkürler
NOT: Belgrad'ta Mor ve Ötesi'yle gidiyoruz bence.Hadi hayırlısı..
Ama Işın Karaca daha iyi olurdu...

harmaa2007
17-12-07, 14:13
Evet az önce basın toplantısı yapıldı
Mor ve Ötesi gidiyor Eurovision'a
Ve basın toplantısının birinci kısmının sonunda "Bizim eğilimimiz şarkının Türkçe olması yönünde" dediler. Yani şarkı büyük ihtimal bu sene Türkçe
Devamını televizyonda göstermediler...

Basın toplantısını kaydeden oldu mu?

immortalf1
17-12-07, 16:06
Basın toplantısını bende izledim kısaca bi açıklama yapıldı Mor Ve Ötesi Türkiye'yi temsil edecek die.Harun konuştu grup adına mutlu olduklarını dile getirdi ve Türkçe şarkı söylemek istediklerini belirtti.Bakalım hayırlısı umarım başarı gelir....(her ne kadar uzak görünsede:()

begummm
17-12-07, 16:45
Ahh yapmasınlar yaa hiç beklemezdim Mor ve Ötesi 'nin Türkçe şarkıyla katılmak istiyoruz demelerini. Çok üzüldüm.
Ben kesinlikle İngilizce şarkıyla yarışılması taraftarıyım ama bu durum hiç iyi olmamış yaa.:(
Hayal kırıklığı yaşıyorum şu an :sad53:

Butterbeer
17-12-07, 18:14
Mor ve Ötesi, Türkçe söylemek istiyor

53. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek olan “Mor ve Ötesi” grubunun solisti Harun Tekin, “Bizim eğilimimiz şarkının Türkçe olması yönündedir” dedi.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Ali Güney, Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısında, bu yıl 53’üncüsü Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması’nda, Türkiye’yi “Mor ve Ötesi” grubunun temsil edeceğini açıkladı.

Eurovision Şarkı Yarışması’nın son yıllarda yeniden ivme kazandığını, dünyada tekrar önemli hale geldiğini belirten Güney, 2003 yılında Sertab Erener ile Türkiye’nin kazandığı birinciliğin ve 2004 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen yarışmanın, organizasyonun ve yayın başarısının Türkiye’ye önemli kazanımlar sağladığını vurguladı.

TRT’nin, Türkiye’yi temsil edecek şarkı ve şarkıcı seçimini EBU tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde gerçekleştirdiğini anlatan Güney, şunları söyledi:

“Şarkı ve şarkıcının ya da topluluğun tespiti hususunda bu yıl da yöntem olarak doğrudan bir sanatçı/topluluğa siparişe gidilmesi benimsenmiştir. Bu bağlamda yapılan çalışmalar sonucunda ülkemizin önde gelen topluluklarından Mor ve Ötesi ile 20 veya 22 Mayıs 2008 tarihlerinde yapılacak yarı finaller ile 24 Mayıs 2008 tarihinde Belgrad’da yapılacak olan 53. Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi temsil etmek üzere anlaşmaya varılmıştır. Mor ve Ötesi, her zamanki gibi 3 eserini alternatifli olarak kuruma sunacaktır. Kurumumuz bu yıl dil konusunda belirleyici olmamıştır, grup bu konuda serbesttir.”

MOR VE ÖTESİ

Mor ve Ötesi grubunun solisti Harun Tekin de yarışmaya katılma kararı verirken çok da zorlanmadıklarını belirterek, şöyle devam etti:
“Güzel bir hikaye olacağına inanıyoruz. Bizim hikayemizin içinde güzel bir yeri olacağına inanıyoruz. Bu deneyimin 100 milyonun üzerinde insanın canlı olarak izlediği bir etkinlikte Türkiye’nin sesi olmanın, bizim de temsil ettiğimiz değerler açısından özel bir önemi olduğuna inanıyoruz. Bizim eğilimimiz şarkının Türkçe olması yönündedir. Bunu da belirteyim.”

Toplantıda, basın mensuplarının sorularına yanıtlayan Tekin, bir gazetecinin, “Yabancı dilde başarısız olunacağını düşündüğünüz için mi Türkçe okuyacaksınız?” sorusu üzerine, bunun dile hakimiyetle alakalı olduğu kadar biraz da teknik bir mesele olduğunu ifade etti. Tekin, “Şarkı yazarlığı her zaman, her dilde aynı yetkinlikte uygulanamayabilir. Ama biz Türkçe üzerindeki hakimiyetimize inanıyoruz” yanıtını verdi.

“ŞARKI BİZİM İŞİMİZ”

Bir başka gazetecinin, “Yarışmadan iki türlü dönüş var. Alkış ve bayraklarla ya da hüzünlü olarak. Her ikisine de hazır mısınız?” diye sorması üzerine Tekin, “Üçüncü ve daha da coşkulu bir yol olabilir belki ama oradaki sonuçtan daha önemli şeyler de var bizim için. Yani doğru şeyi yaptığımıza, doğru şarkıyı yaptığımıza, onu doğru şekilde seslendirdiğimize, orada yarattığımız saygınlığın ve etkinin doğru olacağına inandıktan sonra bizim için geri kalan şeyler daha ikincil oluyor aslında” dedi.

Bu yılki yarışmadaki farklılıklardan en önemlisinin kendileri olabileceğini düşündüklerini vurgulayan Tekin, bir gazetecinin, şu anda Türkiye’de gündemin terör olduğunu hatırlatarak, şarkılarda teröre vurgu yapıp yapmayacakları sorusuna, “Şarkının içeriğiyle ilgili bugün için herhangi bir açıklama yapmak zorunda hissetmiyoruz kendimizi...” yanıtını verdi.

Şarkıda Türk müziğinden motiflerin olup olmayacağına yönelik bir soru üzerine Tekin, esasında şarkının her şey demek olmadığını, şarkıyı tanıtırken yapacaklarının önemine dikkat çekerek, “Şarkı bizim işimiz. En iyi şekilde yapacağız zaten. Ama onun dışında en iyi şekilde yapacağımız başka şeyler de olacak. Ona emin olabilirsiniz” diye konuştu.

TARKAN SORUSU

TRT Genel Müdür Yardımcısı Güney de “Neden Mor ve Ötesi grubu seçildi. ‘Tarkan’a da teklif götürüldü ama o kabul etmedi’ diye söylentiler var. Bu konuda bir şey söylemek ister misiniz?” sorusunun yöneltilmesi üzerine, TRT’nin her yıl geniş çalışmalar yaptığını belirterek, “Bu çalışmalar çerçevesinde bir çok sanatçı ve grupla görüşmeler yapıyoruz. Çoğu zaman görüşmediğimiz, zikretmediğimiz, bir araya gelmediğimiz halde dahi bazı isimler gündeme gelebiliyor. Çalışmalar sonucunda Mor ve Ötesi grubuyla bir anlaşmaya vardık” dedi.

Aynı gazetecinin “Tarkan ile görüştünüz mü?” sorusu üzerine Güney, “Bir çok görüşmeler her zaman yapılıyor. Ama burada şu anda grubumuz Mor ve Ötesi...” diye konuştu.

YARIŞMA

2008 Eurovision Şarkı Yarışması’nın formatında EBU tarafından bir değişiklik yapılmazken, bu yılki yarışmaya katılımın kesin sayı belli olmamakla beraber Helsinki’deki 42 ülke rekorunun üzerinde olacağı öngörülüyor.

Finalde yarışması kesin olan Sırbistan, İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya dışındaki tüm ülkeler bu yıl yarı finallere katılacak. Yarı finallerde yarışacak ülkeler de iki grupta toplanacak.

İlki 20 Mayıs, ikincisi 22 Mayıs 2008’de gerçekleşecek yarı finallerde her ülke kendisinin içinde bulunduğu yarı finali yayınlamak ve tele oylamaya katılmak zorunda olacak.

Yarı final gruplarında yer alacak ülkelerin hangilerinin olduğu ise Ocak 2008’te Belgrad’da çekilecek kurada belli olacak.

Yarışmanın 24 Mayıs 2008 tarihinde yapılacak finalinde, yarı finallerden gelen 20 şarkı ile 4 büyük ülke ve ev sahibi ülke olmak üzere 25 ülke yarışacak.

Kaynak: Ntv

EmmRe
17-12-07, 18:56
Hayırlısı Olsun İnşallah ne diyelim...
Tamam dilimiz Türkçe ama daha öncede belirttiğimiz gibi ne kadar siyasal olaylar olsada Türkiye'nin kazanması zor olsada ingilizce oldumu 5. olurken ingilizce ile katılmadığımızda 10. olabilirz tabi tam terside olabilir ama genelleme yaptığımızda böyle...

Mor ve Ötesi şarkının dışında da planlarımız var demiş.Şov olarak iyi bir şovun sinaylini veriyor olabilirler...

Tekrar Hayırlısı Olsun İnşallah diyorum =)

!! Elyf !!
18-12-07, 03:57
http://img210.imageshack.us/img210/7245/4638380ir6.jpg (http://imageshack.us)

Şarkı Türkçe olacak

Neslihan KARA / MAGAZİN SERVİSİ

53. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi, rock müziğinin önemli gruplarından Mor ve Ötesi temsil edecek.

24 Mayıs 2008'de Sırbistan'ın Başkenti Belgrad'ya yapılacak olan 53. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi, rock müziğinin önemli gruplarından Mor ve Ötesi temsil edecek. Grup üyeleri, şarkının Türkçe olacağını söyledi.
Türk rock müziğinin ünlü grubu Mor ve Ötesi, 53'üncü Şarkı Yarışması'nda ülkemizi temsil edecek. Grup üyeleri, dün TRT Genel Müdür Yardımcısı Ali Güney'le birlikte Çırağan Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Grubun solisti Harun Tekin, gazetecilerin soruları üzerine, "Biz bu hikayenin başından beri kendi ana dilimizde yaptığımız şarkılara ağırlık veren bir grubuz. Bu bizim hakimiyetimizle alakalı olduğu kadar teknik de bir konu. Şarkı yazarlığı her zaman her dilde aynı etkinlikte uygulanamayabilir. Ama biz Türkçe üzerindeki hakimiyetimize ve bu hakimiyetle şarkıların son raddede alacağı hale vereceğimiz şekle inanıyoruz. Dolayısıyla şu anki tercihimizin ve eğilimimizin Türkçe olması böyle bir şeye dayanıyor" dedi.
Yine yarı finalde yarışacağız
TRT Genel Müdür Yardımcısı Ali Güney, yapılan değişiklik sonucu Kenan Doğulu'nun "Shake it Up Şekerim" şarkısıyla 4'üncü olmasına rağmen bu yıl yine yarı finalde yarışacağımızı açıkladı. Güney, "2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nın formatında Avrupa Yayın Birliği tarafından değişiklik yapılmıştır. Bu yıl yarışmaya katılım, kesin sayı belli olmamakla birlikte Helsinki'deki 42 ülke rekorunun üzerindedir. Format değişikliğinde, finalde yarışması kesin olan 5 ülke dışındaki (bunlar ev sahibi ülke Sırbistan ile en büyük katılım payını ödeyen 4 büyükler; İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya) tüm ülkeler yarı finallerde yarışacaktır. Yarı finalde yarışacak ülkeler ise iki grupta toplanacaktır. Yarı Final gruplarında yer alacak ülkelerin hangileri olduğu ocak ayında Belgrad'da çekilecek kurada belli olacaktır. Her iki grubun kendi içindeki sıralaması ise 17-18 Mart 2008 tarihlerinde Belgrad'da yapılacak olan Delegasyon Başkanları Toplantısı’nda kura ile belirlenecektir. Yarı finallerden ilki 20 Mayıs 2008'de, diğeri ise 22 Mayıs 2008'de yapılacaktır. Her yarı finalden 10 şarkı finale katılmaya hak kazanacaktır. En çok puanı alan 9 şarkı tele-oylama ile seçilecek, 10. şarkı ise tele-oylama ile seçilen şarkılar arasında olmayan ancak yedek jürilerden en yüksek puanı alan şarkı olacaktır" dedi.
Herkese teklif gitti
TRT Genel Müdür Yardımcısı Ali Güney Tarkan'a gönderdikleri teklifle ilgili gelen sorulara, "Bu yarışma öncesi birçok görüşmeler her zaman yapılır" yanıtını verdi.

Kaynak : Hürriyet Gazetesi / KELEBEK

sarıseren
18-12-07, 10:46
Türkçe söyleyecekler

http://img.takvim.com.tr/2007/12/18/im/63D4AFCC8297D743B7931E54b.jpg

22-24 Mayıs tarihlerinde Sırbistan'da düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkemizi temsil edecek olan Mor ve Ötesi, "Şarkıları Türkçe mi yoksa İngilizce mi olacak?" tartışmalarına noktayı koydu.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Ali Güney'le bir basın toplantısı düzenleyen grup, şu açıklamayı yaptı: Şarkının Türkçe olması gerektiğine inandık. Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceğiz.

Aydın Hamza/Takvim

begummm
18-12-07, 16:31
İçimde biraz umut vardı İngilizce şarkı konusunda ama haberleri görünce onlar da kayboldu :(
Bu arada yarı finalde de yarışıcakmışız niye böyle bir uygulama yapılmışki anlayamadım...

Butterbeer
18-12-07, 17:52
TDK’dan Mor ve Ötesi’ne teşekkür

Türk Dil Kurumu Başkanlığı, 53. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek “Mor ve Ötesi” grubunun Türkçe parçayla katılma kararından dolayı TRT Genel Müdürlüğü ile müzik topluluğuna teşekkür etti.

Teşekkür yazısında, “Türkçe sözlü parça ile katılınmasının, Türkçenin sesinin dünyaya duyurulmasına katkıda bulunacağı” kaydedildi.

TDK, TRT Genel Müdürlüğü ile “Mor ve Ötesi” müzik topluluğu üyelerine teşekkür yazısı gönderdi.

TRT’ye gönderilen yazıda, kurumun, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 22-24 Mayıs 2008 tarihlerinde düzenlenecek şarkı yarışmasında Türkiye’nin Türkçe sözlü şarkı ile temsil edilmesi yönündeki kararının, son derece doğru ve yerinde olduğu belirtilerek, “Ülkelerin genellikle kendi dilleriyle yazılmış şarkılarla katıldığı ve ülkelerinin kültürlerinin tanıtımı açısından önem taşıyan Eurovision Şarkı Yarışması’na ülkemizin de Türkçe sözlü eserle katılması, dilimizin ve kültürümüzün tanıtımı açısından yararlı olacaktır” denildi.

“Mor ve Ötesi” müzik topluluğuna gönderilen yazıda da topluluğunun solisti Harun Tekin’in “TRT’ye sunacağımız üç şarkı da Türkçe olacak. Çünkü bu dile hakimiz” sözlerinden ve yarışmaya Türkçe parçayla katılma kararlarından dolayı TDK olarak çok büyük sevinç duyulduğu belirtildi.

Kaynak: Ntv

DeFnE_92
18-12-07, 19:12
mor ve ötesinin gitmesine çok sevindim.türkiyedeki en iyi gruplardan bitanesi.show gösterisinin güzel olucağından eminimde inşşallah şarkıda güzel olurr

gzmklc
18-12-07, 19:24
Zaten az olan ilk 3 hayallerim bu haberle kayboldu...

Türkçe şarkıyı gördük işte leylim leyy limilimileyy!!

!! Elyf !!
19-12-07, 06:30
Arkadaslar.. Nie bu kdr karamsar bakiorsunuz ki olaya..
Sonucda kendi dilimiz.. Ve kendi ulkemizi her ne olursa olsun kendi dilimizle temsil etmeliyiz..
Bu yarismada basari Turkce yada baska bi dile bakmiyor..
Gecen senede kendi dilleri ile sarki soyleyen ve birincilige kadar yerlesen ulkeler vardi.. Hatirlatirim..
Onceki temsilcilerimiz Turkce sarkilarla basarili olmamis olabilir..
Bu demek olmuyor ki bu her zaman boyle olucak..
Ben "Mor ve Otesi"ne cani gonulden inaniyorum.. :img-wink:

--------------------------------------------------------------------------

http://img165.imageshack.us/img165/8962/85388316dq1.png (http://imageshack.us)

Kaynak : Sabah Gazetesi

beyza&gms
19-12-07, 13:55
Eğer ingilizce şarkıyla katılsalardı hiç hoş bakmazdım...Türkçe bizim dilimiz...Neden başka bir milletin diliyle katılalım ki...MVÖ zaten türkçeye sahip çıkan bi grup...Harun çok doğru bi adam...Başarılı olurlar umarım...;)

CiCi-WeLeT
19-12-07, 16:19
Türkiye'yi demek Mor ve Ötesi temsil edecek Eurovision'da.
Ben acikcasi baska bir Rock grubunun bizi temsil etmesini isterdim. Mor ve Ötesi'nin "Cambaz" ve "Bir derdim var'dan" baska iyi bir calismalari oldugu söylenemez, ki "Bir derdim var" cover bir calisma. Hele son cikis parcalari "Sirket" bana göre berbat. Ayrica Harun'un canli performansi tartisilir.

Neyse olan oldu, secilen secildi artik. Bize basarilar dilemek düser. Insallah birinci olurlar ve Eurovision 2009'da Istanbul'da olur tekrar.

Dogru söylemek gerekirse, ben zaten kimin bizi temsil edeceginden cok, nasil bir sarkiyla katilacagimiz kisim daha cok ilgilendiriyor. Eger Mor ve Ötesi iyininde üstünde, insanin ilk duydugunda "iste bu" dedirten bir calisma cikartirlarsa, birinci olurlar. Ama siradan bir rock parcasiyla katilirlarsa (örnek son cikardiklari parca "Sirket" gibi), birinci olamazlar. Eger birinci olmak istiyorlarsa, ki 2. olmak bile benim gözümde basarizliktir, o zaman sarki gercektende cok cok cok iyi olmasi lazim, farkli olmasi lazim, "iste bu" dedirtmesi lazim.

Sarki benim tanimladigim gibi olursa, o vakit dilde önemli degil benim görüsüm. Ister inglizce olsun ister türkce birinci oluruz, isi yapacak olan sarkinin sözlerinden cok müzigidir. Örnek vericek olursam mesela Manga'nin sarkilarida türkce, ama sarkilarinin müzigi konusuyor ve konusturuyor. Ama sarkinin inglizce olmasi her zaman bir avantajdir bunuda söylemem gerek.

yelda_01
19-12-07, 16:29
evet bencede iyi bir secim mor ve ötesi, insallah Türkiye
icin hayirli olur, bece sarkiyin türkce olmasi iyi bir sey
cünkü orada Türkiye adina yarisiliyor, ne olur sa olsun TÜRKIYE

:happy0064:happy0064:happy0064

busdem_GS
19-12-07, 16:58
mor ve ötesini gerçekten çok seviorum...
ama onları eurovisionda görmek...
aslında bi nedeni yok...
bizi gayet ii temsil edeceklerdir ama...
inşallah beni yanıltırlar...

CiCi-WeLeT
19-12-07, 17:01
Eğer ingilizce şarkıyla katılsalardı hiç hoş bakmazdım...Türkçe bizim dilimiz...Neden başka bir milletin diliyle katılalım ki...MVÖ zaten türkçeye sahip çıkan bi grup...Harun çok doğru bi adam...Başarılı olurlar umarım...;)

Iste sizin gibi düsünenleri anlamiyorum, anlayamiyorum. Kusura bakmayin ama düsünceniz cok sacma geliyor bana.

Evet kuskuz haklisiniz, türkce bizim dilimiz, ancak orda yarisan diger 42 ülke, Azerbaycan haric, türkce konusmuyor ve bu ülkeler bizi puanlayacak. Napcazz simdi a a???:img-grin2

Geyik bi yana, inglizce bir sarkiyla yaristigimizda, türklügümüzden birseylermi eksiliyor? Türkiye icin degilde Ingiltere icin mi yarisiyor oluyoruz? Yada türkce bir sarkiyla katilirsak, TV önündeki yabanci insan, "a türkce ne güzel bir dilmis, türkce ögreniyim mi diyecek???:img-hyste Cok ama cok sacma!:img-yes:

Bizim dilimiz, türkcemiz, tamam güzel bir dil, ama ne yazik ki ister kabul edelim, ister etmeyelim, dünya inglizce konusuyor. Orda yarisacak ve bizi puanlayacak ülkelerde az veya cok inglizce anliyor. Durum böyleyken, inglizce bir sarkiyla katilmamiz her daim bir avantajdir.

Ayrica 2003 yilinda Sertab Erener inglizce bir sarkiyla birinciligi ülkemize getirdi. Sertab Erener sarkiyi tekrar söylerken, salonda bayragimiz binlerce kisi tarafindan coskuyla sallandi, herkes Türkiye Türkiye diye tezahürat yapti, Türkiye'yi alkisladi. Salonda alkis tutanlar, Turkey Turkey diye tezahürat yapanlar, kimse o an " a ama bu basari sadece Türkiye'nin basarisi degildir, Ingiltere'ninde payi var" :img-hyste gibi sacma sacma düsüncelere kapilmadi, herkes Türkiye birinci oldu diye konustu.

Demem o ki, haticeye degil neticeye bakalim. Ister inglizce ister japonca bir sarkiyla katilalim, hangi dil olursa olsun, kürtce haric, yarisacagimiz her dil hep ver herzamn Türkiye icin. Yeter ki birinci olalim ve türk bayragini orda dalgalandiralim. Bilmem anlatabildim mi???

GAZEL_KEREMCEM
19-12-07, 18:27
Iste sizin gibi düsünenleri anlamiyorum, anlayamiyorum. Kusura bakmayin ama düsünceniz cok sacma geliyor bana.

Evet kuskuz haklisiniz, türkce bizim dilimiz, ancak orda yarisan diger 42 ülke, Azerbaycan haric, türkce konusmuyor ve bu ülkeler bizi puanlayacak. Napcazz simdi a a???:img-grin2

Geyik bi yana, inglizce bir sarkiyla yaristigimizda, türklügümüzden birseylermi eksiliyor? Türkiye icin degilde Ingiltere icin mi yarisiyor oluyoruz? Yada türkce bir sarkiyla katilirsak, TV önündeki yabanci insan, "a türkce ne güzel bir dilmis, türkce ögreniyim mi diyecek???:img-hyste Cok ama cok sacma!:img-yes:

Bizim dilimiz, türkcemiz, tamam güzel bir dil, ama ne yazik ki ister kabul edelim, ister etmeyelim, dünya inglizce konusuyor. Orda yarisacak ve bizi puanlayacak ülkelerde az veya cok inglizce anliyor. Durum böyleyken, inglizce bir sarkiyla katilmamiz her daim bir avantajdir.

Ayrica 2003 yilinda Sertab Erener inglizce bir sarkiyla birinciligi ülkemize getirdi. Sertab Erener sarkiyi tekrar söylerken, salonda bayragimiz binlerce kisi tarafindan coskuyla sallandi, herkes Türkiye Türkiye diye tezahürat yapti, Türkiye'yi alkisladi. Salonda alkis tutanlar, Turkey Turkey diye tezahürat yapanlar, kimse o an " a ama bu basari sadece Türkiye'nin basarisi degildir, Ingiltere'ninde payi var" :img-hyste gibi sacma sacma düsüncelere kapilmadi, herkes Türkiye birinci oldu diye konustu.

Demem o ki, haticeye degil neticeye bakalim. Ister inglizce ister japonca bir sarkiyla katilalim, hangi dil olursa olsun, kürtce haric, yarisacagimiz her dil hep ver herzamn Türkiye icin. Yeter ki birinci olalim ve türk bayragini orda dalgalandiralim. Bilmem anlatabildim mi???

bende aynen senin gibi düşünüyorum...mor ve ötesi bizim sorunlarımızı anlatan bize şarkılarıyla tercüman olan bir grup...yine böyle bir şarkı hazırlayacaklarını düşünüyorum ve bu durumda şarkımızı bir bir anlarız birde Azerbaycan...ama İngilizce olsaydı derdimizi kolayca anlatırdık ve anlaşılırdık.yani şarkı ingilizce olsa bizde birinci olsak gurur duymaz mıyız...neden dil konusuna takılıo herkes anlamış değilim.bir türkçe öğretmeni adayı olarak ingilizce olmasını çok isterdim...:img-wink:

DeFnE_92
19-12-07, 21:03
ewet aslında bende başlarında türkçe olmasına üzülmüştüm ama mor ve ötesinin tarzı belli onların tarzına göre bi müzik olacağından dolayı hiç bir şüpem yok

GAZEL_KEREMCEM
20-12-07, 00:40
başka ülkelerden hangi grup/sanatçılar katılıo?bilen varsa yazabilir mi?rakiplerimizi de bilelim:)

benim bildiklerim ispanya bu sene ülke finali yapmayacak.İspanya'yı Mirela temsil edicek.
Hollanda temsilcisini seçti...
Yunanistan ülke finali yapacak...

EmmRe
20-12-07, 14:43
Hayırlı Bayramlar

Türkçe Şarkıya Olumlu Tepki

Bu yıl Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek "Mor ve Ötesi" grubunun Türkçe parçayla katılma kararına olumlu tepkiler geliyor.

TRT Genel Müdürlüğü'nün bu karardan dolayı teşekkür ettiği grup, Türk Dil Kurumu'ndan da kutlama mesajı aldı.

Mor ve Ötesi'nin solisti Harun Tekin, "Biz bu hikayenin başından beri kendi anadilimizde yaptığımız şarkılara ağırlık veren bir grubuz. Biz Türkçe üzerindeki hakimiyetimize ve şarkıların son kertede alacağı hale inanıyoruz. Bizim eğilimimiz şarkının Türkçe olması yönündedir..." diye konuştu.

Türk Dil Kurumu'ndan yapılan açıklamada, yarışmaya Türkçe sözlü şarkı ile katılmanın son derece doğru ve yerinde olduğu belirtilerek, "Eurovision Şarkı Yarışması'na Türkçe sözlü eserle katılmak, dilimizin ve kültürümüzün tanıtımı açısından yararlı olacaktır" denildi.
Kaynak:eurovision-turkey
En azından şarkı Rimirimiley gibi olmayacak İnşallah =)

morveotesi_jent
20-12-07, 15:26
ben koyu mor ve ötesi fanıyım ben eurovisionu ciddiye alanlardan değilim kimsede almıyor zaten bence mor ve ötesinin katılması yanlış hiç gerek yoktu eğer dünyaya müzik ispatlanacaksa mor ve ötesinden başkası olamaz zaten türkçe söylemeleri hem doğru hem yanlış eğer amaç 1. olmaksa olamayız çünkü türkçe şarkıya kimse oy vermiyo ne olursa olsun herkez ingilizcede olsa iki güzel hatuna hemen tav oluyorlar eğer müzik ispatlanacaksa mor ve ötesinin türkçe söylemesi kesinlikle doğru tercih ingilizce söyleseler zaten ilk 5 kesin gireriz ama olsun onların varlığı yeter ne yaparlarsa yapsınlar arkalarındayım yürekten bağlıyım onlara mart ayında mtvnin konuk programına katılmışlardı hani halk soruyo onlar cvplıyorlardı ben eurovisiona katılmak ister misiniz falan demiştim onlarda resmi teklif gelmedi bakarız falan demişlerdi iyice anlatmışlardı ama ben benim soruma cvp verdiklerinin bide konserlerine davet ettiklerinin duyunca heyecandan dondum kaldım sanki geleceği görmüş gibi oldum mor ve ötesi eğer bu yazımı okursalar onları çok sevdiğimim bana konser borçları olduğunu bilsinler:) öylesine değil sonuna kadar mor ve ötesi türkiye arkanızda sonuç önemli değil herşekilde yürekten bağlıyız siz türkiyenin en katiliteli grubu olmuşsunuz gerisi boş ingilizce olsa zaten sallardınız orayı helal olsun size...

EmmRe
21-12-07, 13:39
morveotesi_jent katılıyorum tüm Türkiye ne kadar eurovision amacından çıksada onalrın arkasında olacak.Daha öncede dediğim gibi ingilizce katılmamız bizim birazda olsa zararımıza oldu.Ama Mor ve Ötesinin müzik kalitesi ile belki bu sene ik 10 a gireriz.Ama neden 1.olmayalım???

aylnaslm
21-12-07, 13:52
bence çok iyi bi seçim..
zaten mvö'nden ingilizce şarkı beklemezdim,doğru bi karar çok..
ya benim tek merakım hani böyle kendi tarzlarından uzaklasırlar mı ki?:icon_whisanlatamıyorum ama umarım begenilsin diye pop'a kayan bi şarkı olmaz..
bi de şu yarı final çok saçma olmuş..

EmmRe
21-12-07, 14:02
aylnaslm Pop olacağını pek sanmıyorum...Mor ve Ötesi tarzlarından uzaklaşmaz.Türkçe de olsa İngilizcede olsa onların arkasındayız.2008 Eurovision da Belgrad
'da olacak kalbimiz İnşallah =)

aylnaslm
21-12-07, 14:10
ya zaten artık eurovision'da şarkının güzelligine pek bakılmıyo:S
siyaset girmiş içine bu yarışmanın da ama mvo eminim iyi bi şarkı yapıcaktır,kötü şarkıları yok ki zaten:)

EmmRe
21-12-07, 14:16
Evet maalesef ki söz konusu siyaset artık!..
Şarkıları güzel olur tabiki de benimde çok sevidğim bir grup =)

mertfirat
21-12-07, 14:31
Eskiden severim MvÖ yü ama artık pek dinlemiyorum..Kurallar değişmiş falan diyodu haberlerde nasıl bir değişiklik oldu bilmiyorum ama umarım yandaş ülkelerin birbirine fazla puan vermesi engellenir..MvÖ de umarım başarılı olur..

Günçiçek
21-12-07, 14:52
Aslında ben de yarışmaya İngilizce bir şarkıyla katılmanın derece açısından avantaj sağladığını düşünenlerdenim. Çünkü insanlar dinledikleri şarkının ne anlattığını bilmek istiyorlar. Bunun için de şu anda dünya üzerinde en yaygın olarak konuşulan dillerden biri olan İngilizce tercih ediliyor. Ancak biz Mor ve Ötesi'nin de ifade ettiği gibi kendimizi en iyi kendi ana dilimizde yazılmış bir parçayla ifade edebiliriz. Bu da bir gerçek. Aslında dil konusunda, geçen sene Molitva adlı Sırpça şarkının birinciliği elde etmiş olması, şarkının İngilizce seslendirilmesinin kazanmak için sadece yardımcı bir unsur olduğunu ve böyle olmasa da derece elde edilebileceğini gösterdi. Kazanmak için iyi bir şarkı, profesyonelce yapılmış başarılı bir tanıtım, iyi uluslararası ilişkiler de gerekiyor.
Bu arada diğer ülkelerin bir çoğu yarışmaya amatör şarkıcılarla katıldığı halde bizim neden profesyonel bir grupla temsil edildiğimiz konusunda da benim de kafam karışık. Belki de biz bu yarışmayı fazla ciddiye alıyoruz. Belki de almak zorundayız. Çünkü ESC bizim gibi kendisini uluslararası alanda daha fazla tanıtmak isteyen ülkeler için önemli bir unsur. ESC'yi fazla umursamadığını düşündüğümüz ülkelere baktığımız da İngiltere gibi zaten yeterince tanınmış ülkeleri görüyoruz. Bu durum şarkıcılarımız için de geçerli. Maalesef bizim şarkıcılarımız kendilerini uluslararası arenada ifade etme bakımından Avrupalı bazı meslektaşları kadar şanslı olmuyorlar. Bu yüzden ESC onlar için iyi bir fırsat.

CiCi-WeLeT
21-12-07, 15:33
Burda yazilanlari hayretle okuyorum dogrusu. Herkes "gerceklerden" cok, popülist yaklasimlara kaptirmis kendisini.

Evet, kesinlikle inkar etmiyorum, komsular birbirlerine yüksek puanlar veriyor, ancak ve ancak eger Eurovison'da bir ülke birinci geliyorsa, sadece komsularindan gelen 12 puanlarla birinci olmuyor. Diger bütün ülkelerde yüksek puanlar veriyor ki, birinci oluyor.

Mesela Sertab Erener'den baslayalim. O sene Türkiye birinci oldugunda, Türkiye gurbetcilerimizin yasadigi Almanya, Belcika, Hollanda, Avusturya, Danimarka, Isvicre, Fransa'nin yanisira, diger bütün yarisan ülkelerdenden yüksek puan aldi, hatta mecazi anlamda "düsmanimiz" Yunanistan bile yüksek puan vermisti o zaman bize.

Bir sonraki sene Yunanistan birinci olmustu. Yunanistan'da ayni sekilde hemen hemen her ülkeden yüksek puanlar aldi. Biz bile o zaman Yunanistan'a 8 yada 10 puan vermistik.

Daha sonra bizim begenmedigimiz Lordi'li Finlandiya birincilik koltuguna oturdu. Ama yine ayni sekilde Finlandiya sadece skandivan komsularinin verdigi puanlarla degil, diger ülkelerin verdigi puanlarla birincilige ulasti. Biz bile 7 puan vermistik o zaman begenmedigimiz Lordi'ye.

Son yila baktigimizdada durum degismiyor. Istatislikler Sirbistan'in sadece Ex-Yugoslavya ülkelerinden degil, diger ülkelerdende 12 puan alarak birinci oldugunu gösteriyor. Ki politik baktigimzda Sirbistan'a Ex-Yugoslavya ve diger ülkelerin hic puan vermemesi gerekiyordu, cünkü Sirbistan savas suclusu bir ülke konumunda.

Kisaca toparlamak gerekirsek söyle diyebiliriz: Eger Eurovison'da bir ülke birinci geliyorsa, bu sadece komuslarinin veya politik nedenlerden ona verilen yüksek puanlarla olmuyor, olamaz. Birinci gelen ülke diger ülkelerdende yüksek puan almistir, ki birinci olmustur.

GAZEL_KEREMCEM
22-12-07, 00:59
cici-welet çok doğru söylüyorsun.sırbistanın komşu ülkelerden aldığı puanlar çıkarıldığında yine birinci olduğu hesaplandı...

begummm
22-12-07, 01:05
Siyasi meselelerin oyları etkilediğini falan konuşmuşsunuz bunun haksızlık olduğunu bundan dolayı çok şey kaybettiğimizi söylemişsiniz ama Biz de ona benzer sebeplerden çok fazla oy alıyoruz Mesela Almanya ya da Fransa ''limi limi ley'' e tam puan verirmiydi. Tam puan alabilecek şarkımıydı. Bence kesinlikle değildi. Orada yaşayan Türklerin ülkeleri için verdiği oylardı onlar. Şarkıya bakmaksızın.
Yani şunu demek istiyorum biz bu durumu eleştiriyoruz haksızlığa uğradığımızı savunuyoruz ama bu durumdan en çok faydalanan ülkelerden biriyiz.
Tabi bunlar benim düşüncelerim kabul etmiyor olabilirsiniz.

Butterbeer
22-12-07, 15:55
Eurovision için davullu zurnalı rock şarkısı

Mor ve Ötesi, Eurovision'a, elektro gitarla davul-zurnanın kullanıldığı folklorik bir rock şarkısı hazırlayacak..

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenecek 53'üncü Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek olan Mor ve Ötesi, içinde folklorik öğeler bulunan bir şarkıyla puan toplamaya çalışacak. Grup üyeleri, hazırlayacakları şarkıya davulzurna sesiyle takviyede bulunacaklarını açıkladı. Avrupalı müzik dinleyicisinin artık aşina olduğu bu folklorik sesler, rock şarkısının içine serpiştirilerek kültür tanıtımı da yapılmış olacak.

TRT'YE ÜÇ ŞARKI VERİLECEK

Mor ve Ötesi, TRT'ye üç şarkı teslim edecek. Bu şarkılardan biri, davullu zurnalı rock şarkısı olacak. Diğer ikisi ise grubun kendi tarzında rock eseri olacak. Grubun solisti Harun Tekin, en büyük amaçlarının, Türkiye'yi iyi bir şarkıyla temsil etmek olduğunu söyledi.

Kaynak: Sabah / Günaydın

Onu®
22-12-07, 16:35
Mor ve Ötesini bu yarışmaya neden katıldıklarını hala anlayamadım Çünkü gerçekten geçen sene daha açık net anlaşıldığı gibi bu yarışmalıktan çıkıp panayıra dönmüş Enteresan kıyafetler şarkılar vs Yani burdan alıncak başarı müzikal anlamda hiçbir geri dönüşü olmayacak

EmmRe
22-12-07, 18:38
Büyük bir ihtimalle TRT Türk ezgilerininde bulunduğu şarkıyı tercih eder...

sarp_manyagi
22-12-07, 20:05
Mor ve ötesi asla Shake it up şekerim yada onun gibi popüler kültür şarkılarından yapmayacak bunu biliyorum:img-yes:Her zamanki gibi gerçekleri göstericek bir şarkı olucak buna da eminim:happy0064Büyük ihtimalle Bush karşıtı bir şarkı olabilir:img-yes:

harmaa2007
22-12-07, 20:23
Eurovision için davullu zurnalı rock şarkısı

Mor ve Ötesi, Eurovision'a, elektro gitarla davul-zurnanın kullanıldığı folklorik bir rock şarkısı hazırlayacak..

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenecek 53'üncü Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek olan Mor ve Ötesi, içinde folklorik öğeler bulunan bir şarkıyla puan toplamaya çalışacak. Grup üyeleri, hazırlayacakları şarkıya davulzurna sesiyle takviyede bulunacaklarını açıkladı. Avrupalı müzik dinleyicisinin artık aşina olduğu bu folklorik sesler, rock şarkısının içine serpiştirilerek kültür tanıtımı da yapılmış olacak.

TRT'YE ÜÇ ŞARKI VERİLECEK

Mor ve Ötesi, TRT'ye üç şarkı teslim edecek. Bu şarkılardan biri, davullu zurnalı rock şarkısı olacak. Diğer ikisi ise grubun kendi tarzında rock eseri olacak. Grubun solisti Harun Tekin, en büyük amaçlarının, Türkiye'yi iyi bir şarkıyla temsil etmek olduğunu söyledi.

Kaynak: Sabah / Günaydın

Yani Moldova 2005 gibi birşey olcak şarkı??
Moldova da Zdob şi Zdub diye bir grupla "Boonika bate doba (Büyükanne davul çalıyor)" şarkısıyla katılmış ve yarı finali geçerek finalde 6. olmuştu.
Eğer folk ezgilerle rock'ı birleştirirse Mor ve Ötesi'nin yabacağı şarkı böyle birşey olur herhalde
Bu şarkı da yarı Romanya dilinde yarı da İngilizce'ydi..

Bakalım bizi temsil edecek şarkı nasıl olacak
Merakla bekliyorumm
Herşeyden önce bu bir şarkı yarışması ve çok iyi bir şarkımızın olması gerekir Eurovision'u 2009da İstanbul'a veya Ankara'ya getirmemiz için

EmmRe
23-12-07, 03:30
Bulgaristan 2008

Bulgaristan ulusal finalinde yarışacak 3 şarkı belirlendi. EuroBGvision , Bulgaristan adına Eurovision 2008 ‘e katılmak için yarışacak şarkıların 3. ve son oylamasının yapıldığını açıkladı. En iyi 3 şarkı televoting oylaması yoluyla belirlendi ve Şubat ayında yapılacak olan ulusal finalde yarışmaya hak kazandı. Seçilen şarkılar :
New Generation - Running scared
Ivelina Kolaksazova - Dance with me
Svetozar Hristov - Pandemonium
Hatırlanacağı üzere Eurovision 2007’de Bulgaristan'ı , Elitsa & Stoyan temsil etmiş ve Bulgaristan "water" adlı şarkısıyla finalde 5. olmuştu.

--------------------------

Morun ötesini şimdi göreceğiz

Şimdi, Mor ve Ötesi adlı güzide rock grubumuz Eurovision şarkı yarışmasında memleketi temsil edecek ya, işte onun basın toplantısında çekilen fotoğrafa baktım baktım, ayıptır söylemesi, fena halde güldüm.Sabah Gazetesi köşe yazarı Sami Tosun'nun yorumu...

Şimdi, Mor ve Ötesi adlı güzide rock grubumuz Eurovision şarkı yarışmasında memleketi temsil edecek ya, işte onun basın toplantısında çekilen fotoğrafa baktım baktım, ayıptır söylemesi, fena halde güldüm. Bayrak asılmış bir duvar fonunda çekilen bu fotoğrafta, sanki önlerine albüm kapaklarından yazılmış bir TC yazısı konulsa tablo tamamlanacakmış gibi geldi. Hele, sakalıyla bir fenomen haline gelen Kerem Kabadayı'nın bakışları beni bitirdi. O bakışlar sakalı bile harcamış, 'Ne işim var burada insanı Tunç' durumu doğmuş... Tabii Mor ve Ötesi muhalif arkadaşlardan oluşuyor ya, Eurovision'u da bir 'vatan-millet' işi , 'yurdumuzu yedi düvele karşı temsil etme durumu' olarak gören ve temsilcimiz olan müzisyenleri asker uğurlar gibi yarışmaya uğurlayan medyamızda soru işaretleri de beliriverdi. Nasıl oluyordu da bu muhalif arkadaşlar, bir çeşit Kuvayi Milliye vazifesi görmeyi kabul ediyordu? Mevzu o değil, Birgün gazetesi bile, grubun fotoğrafını montajlıyor, davulcu Kerem Kabadayı'nın eline baget yerine Türk bayrağı tutuşturuyordu.

EUROVISION SEFERBERLİĞİ
Aslına bakarsanız, Avrupa'nın pek çok ülkesinde kimse Eurovision'u bir milli mücadele alanı olarak görmediği gibi, fazlaca da önemsemiyor; hiçbir memlekette bizdeki gibi seferberlik ilan edilmiyor. Ve fakat bizde, hani utanmasak, 'En büyük asker bizim asker!' tezahüratıyla yollayacağımız şarkıcı arkadaşların bu sene Mor ve Ötesi olması gayet hayırlıdır. En azından, bu galeyana, söz konusu fotoğraf karesindeki gibi 'Noluyoruz arkadaşım ya?!' der gibi bakacaklar ve bir nebze kendimize gelmemizi sağlayacaklardır. Yani, yarışmaya Serdar Ortaç gitse daha mı iyiydi sayın okurlar? Geçen sene gördük işte, Kenan Doğulu gitti, n'oldu? Çıktık açık alınla... Sonra? Shake It Up Shekerim!.. Post-travmatik bir kolaj çalışması. Ben 'milli ruh'la 'evrensel' muhabbetlerin son dönemdeki şu tuhaf 'köşede buluşalım' hallerine bir türlü alışamadım, belki de sorun bendedir... Tabii bu seneki şarkı seçiminin ne olacağı konusu da ayrı bir muamma. Bir kere, Mor ve Ötesi üç ayrı Türkçe parçayı Eurovision komitesine sunacak ve bunlar içinden seçilecek olan şarkıyla yarışmaya katılacak. Naçizane fikrim, bu parçalardan birinin, nam olsun diye Opera'nın 'remix'i olması gerektiğidir. Çetin Alp'e bir selam yollamak ve müzik tarihimizin Dünyayı Kurtaran Adam'ı olan Opera adlı şarkıya hürmetimizi ifade etmek bakımından çok önemli bir fırsat doğmuştur. Fırsattır çünkü, Mor ve Ötesi'nin bu vakitten sonra şeker 'shake it up'laması pek mümkün görünmüyor... Başka deyişle, şimdi bu işler nasıl çözülecek, bilemiyoruz; Mor ve Ötesi hep muhalif şarkılar yapıyor. Arkadaşlara arada sırada rastlıyorum, öyle Eurovision yüzü suyu hürmetine 'light' yoğurt gibi parçalar çıkaracaklarını sanmıyorum. E, peki nasıl olacak? Yani, bu şarkı yarışmasına hiçbir memlekette olmadığı kadar çok ehemmiyet verilen yurdumuzda, hem de püfür püfür esen milliyetçimuhafazakâr siyasi rüzgârlara karşılık, şöyle sert bir siyasi eleştiri içeren parçalar çıkarsa neler yaşanır mesela? Seç-beğen-al!.. "Yok arkadaş, biz bu grubu çiçekli-böcekli şarkı yapsın diye seçtik, onlar tam tersini şeetti," deyip, apar-topar başka birilerini yarışmaya yollama şansları yok bir kere. Bu tam bir skandal olur. Yani, koca Eurovision komitesi kaldı mı Mor ve Ötesi'nin insafına?! Bilmiyorum artık, çıkacak neticeyi hep beraber göreceğiz... Aman, kimse morarmasın... Ötesini tahayyül bile edemiyorum...

noway
23-12-07, 23:12
kim ne derse desin bir mor ve ötesi hayranı olarak cok sevindim katılmalarına..
bhazırlayacakları sarkıları dinlemek için sabırsızlanıorum..

bush karsıtı bir sarkı olması mümkün olsa da turkce söyleneceği için cok da bişey farketmez heralde

elif salihoğlu
24-12-07, 19:35
mor we ötesinin katılması ii fanı deilim,pek dinlemem ama yaparlarsa güzel birşey yaparlar die düşünüodm ama birden hayal kırıklığına uğradm walla daha şarkıyı görmedn bir kere bnce türkçe söylememeleri gerekiodu çünkü kaç ülkede türkçe kullanılıo bir insan dilini bilmediği bir şarkıyı nie dinlesn saçmalık bnce bir kere türkçe yapıldı da gördük bnce kesinlikle ingilizce söylenmesi gerekior bide dawullu bişiler ekliceklermiş die gazetede okudum yha rock bu kadar deişik şekillere giremez ülkemiz rezil olur bnce "rimi rimi rey" o şarkının dönemine benzeyecek bana öyle gelio asla geçen seneki qibi olamayacak bn böle düşünüorm ama inş. yanılırım inş. derece yaparz ama hiç sanmıormm...

sarışınım
25-12-07, 09:20
Bence Mor ve Ötei çok doğru bi karar olmuş Bu grubun eurovisionda başarılı olacağını düşünüyorum her ne kadar bu yarışmada şarkıya göre oy verilmesede umarım güzel olur :img-wink:

Bu arada inş.. ingilizce söylerler

sarıseren
25-12-07, 11:22
Eurovision, rockçıları nette birbirine düşürdü

Eurovision Şarkı Yarışması’nda, Türkiye’yi ‘Mor ve Ötesi’ grubunun temsil etmesi rock grubu Duman hayranlarını kızdırdı. Grubun fan’ları, kurdukları “dumanforever” adlı internet sitesinde şunları söyledi:

# Mor ve Ötesi yarışırsa kazanamayız. Güzel şarkıları var ama sahne şovları yok.

# Eurovision farklı sanatçıları seviyor. Mesela Duman katılsa birinci olur.

Kaynak:Akşam

EmmRe
25-12-07, 12:11
Şunu anlamıyorum karar verilmiş.Karar verildikten kime ne!..Dumanın adı bile geçmemişti.Mor ve Ötesi iyibir seçim...

koobee24
25-12-07, 19:41
harbiden bunların sahne şovu yok dümdüz şarkı söyleyecekler sadece.çok iyi bir şarkı olmazsa işimiz zor.

EmmRe
25-12-07, 23:00
Dümdüz şarkı söyleyecekelerini nereden biliyorsunuz?Açıklamada sadece şarkı değil farklı bir planlarımızda var gibi birşey söylemişler!..

begummm
25-12-07, 23:45
Benim bu sene Eurovisiondan hiç umudum yok. Bunun sebebi MVÖ değil Türkçe şarkı...
Bence şarkı İngilizce olmalıydı

GAZEL_KEREMCEM
26-12-07, 14:48
eet ya ing olsun...wazgeçsinler tr şarkı sevdasından.gördük işte tr şarkıyla kaçıncı olduğuzu.bu ısra nedendir anlamak çok zor...

yabancıdamat
26-12-07, 18:27
bence gayet doğru bir seçim hem grup hemde dil çünkü biz oraya sadece 1. olmak için gitmiyoruz sonuçta eurovsiion kültür paylaşımı kendi dilimizle yarışalımki herkes haa türkiyenin dili türkçe desin sonuncu olucaksakta kendi dilimizle sonuncu olalım bugüne kadar türkiyeyi kötüleyen herşeyi ödüllendirdiler aslında bir bakıma maça bir sıfır yenik başlıyoruz ama olsun bunları tartışma yapmak için söyelemiyorum ama bunlar benim görüşlerim

se_da
27-12-07, 18:09
ilk katılacaklarını duyduğumda çok üzülmüştüm popüler kültüre bu kadar karşı olup Eurovision'a "Eurovision amatör şarkı yazarlarının yarıştığı bir platform ya da yarı amatör diyebiliriz" diyen bir grup neden bunu yapıyor diyordum ama kerem ve harun'un 24+ programında açıklamalarını izleyince tüm sorularıma cevap buldum;)
Türkçe şarkı seçimi konusuna gelirsek harun şöyle bir cevap verdi;"keremle ben almanca ve ingilizce konuşabiliyoruz
ama türkce bizim ana dilimiz ve kendimizi türkceyle tabikide daha kolay ifade edebiliyoruz"
Ya zaten mvö tam olarak yarışma olarak görmüyolar hikayelerinde güzel bir anı olmasını istiyorlar...
bunun politik bir televizyon şovu olduğunu
zaten dile getiriyorlardı.

bir bildikleri vardır diyordum kii varmış...;) morları "mor pano" günlerinden(eski dinleyecileri bilir) beri destekliyorum hala da desteklemeye devam edeceğim:img-yes:

!! Elyf !!
29-12-07, 03:26
Eurovision'da ben de varım

Neslihan KARA

Nihat Doğan, önümüzdeki yıl Türkiye'yi Eurovision'da temsil etmeye talip olduğunu açıkladı.

"Zoruna mı Gitti" adlı yeni albümünü geçtiğimiz günlerde çıkaran Nihat Doğan, önümüzdeki yıl Türkiye'yi Eurovision'da temsil etmeye talip olduğunu açıkladı: "Bizim de kendi müziğimizle, yani halk müziğiyle oraya gitmemiz gerekir. Kenan Doğulu bu gerçeği gördü. Batı sound'lu şarkısına zurna ve mendil koydu. Ama o fotoğraftaki Kenan Doğulu değil ben olmalıydım. Çünkü en genç ve en Avrupai duran benim. Bu yüzden önümüzdeki yıl Eurovision'a talibim. Teklifimizi sunacağız."

Kaynak : Hürriyet Gazetesi

_tu_na_
29-12-07, 12:03
Eurovision'da ben de varım

Neslihan KARA

Nihat Doğan, önümüzdeki yıl Türkiye'yi Eurovision'da temsil etmeye talip olduğunu açıkladı.

"Zoruna mı Gitti" adlı yeni albümünü geçtiğimiz günlerde çıkaran Nihat Doğan, önümüzdeki yıl Türkiye'yi Eurovision'da temsil etmeye talip olduğunu açıkladı: "Bizim de kendi müziğimizle, yani halk müziğiyle oraya gitmemiz gerekir. Kenan Doğulu bu gerçeği gördü. Batı sound'lu şarkısına zurna ve mendil koydu. Ama o fotoğraftaki Kenan Doğulu değil ben olmalıydım. Çünkü en genç ve en Avrupai duran benim. Bu yüzden önümüzdeki yıl Eurovision'a talibim. Teklifimizi sunacağız."

Kaynak : Hürriyet Gazetesi
aman allahım,eğer böyle bir teklif sunulursa ve kabul edilirse(allah korusun)bizi bir daha eurovision'a almazlar bile:img-cool2
tamam kendi müziğimizle ,ezgilerimizle katıldığımızda daha güzel olabilir ama nihat doğan baştan ofsayt:img-cool2

harmaa2007
29-12-07, 15:34
Halk müziği tarzında şarkıların hepsi Eurovision'da başarılı olacak değil bence.
2007'de İrlanda tamamen kendi halk müziği tarzında bi şarkı ile katıldı "They Can't Stop The Spring (Baharı Durduramazlar)" ama sonuncu oldu...Ayrıca Gülseren de halk müziği tarzında bi şarkı ile katıldı 2005'te ve 13. oldu..
Yani koreografi,şarkı,şarkıcı ve ses de bu birinciliği etkiler...

morveotesi_jent
30-12-07, 11:09
ya neden takıldınız türkçe ingilizce diye ne olcak sanki birinci olunca justen timberlake gibi dünya starımı olacaklar sadece eğlence bu farketmez önemli olan bu işe gönül vermek ben sonuna kadar destekliyorum sahne şovuna sıra gelince bir rock grubunu ne yapması bekleniyort çıkıp dans mı etsinler düşünmesi bile kötü ancak gitarlarla çarkılarla şov yaparlar onların duruşu bile sallar yeter ki biz onlara destek olalım duman fanları çok ayıp etti bende duman grubunu çok seviyorum ama mor ve ötesine laf atılması çok yanlış duman gitse ne farkedecekti sonuçta onlarda rock grubu arada tek fark var kimse alınmasın amacım kimseyi üzmek değil ama müzik kalitesi dumanınkinden bir hayli yüksek türkiyenin adam gibi müzik yapan ender sanatçılardan biri bana kalırsa mor ve ötesi türkiyede tek birde sadece mü
zikleriyle gündemdeler birde emre aydın aynı neyse uzatmayım mor ve ötesi süper grup sonuna kadar arkalarındayım lütfen yorum yaparken kırıcı olmamaya dikkat ederseniz sevinirim eğer benim yanlışım olduysa özür dilerim fikrimi paylaşmak istedim
öylesine değil sonuna kadar mor ve ötesi

angel eyes
02-01-08, 18:10
mor ve ötesinin katılmasına çok sevindim.
ülkemii başarıyla temsil edebilirler.
kendilerine başarılar diliyorum:)

aylnaslm
03-01-08, 22:55
ya şarkıya sırf ing. diye oy verceklerse hiç vermesinler..
bunları konuşmanın bi anlamı yok gerçekten..

önemli olan şarkı ve bence mor ve ötesi gayet güzel bi şarkı yapıp bunu en güzel şekilde sergiliceklerdir ama derece alıp almaması bence önemsiz..

DeFnE_92
05-01-08, 13:25
bence türkçe şarkıyla katılmak bizim için dezavantaj değil.mor ve ötesinin ne tür şarkılar söylediği belli ve söyledikleri şarkılarda genelde beğeniliyo

yabancıdamat
05-01-08, 14:24
bence bu konuyu tartışmak anlamsız biz ne söylesekte mor ve ötesi kararının verdi onu değiştiremeyiz bize düşen her durumda onların yanında olmak inanıyorum ki onlar süper bir şarkı yapıcak ve türkiyeyi en güzel bir şekilde kendi dilleriyle ve kültürleriyle temsil edicekler

begummm
05-01-08, 15:32
MVÖ 'nin şarkısının tanıtım tarihi ne zaman bir bilgisi olan varmı_???
Türkçe şarkıya her ne kadar sıcak bakmasamda biz Türkçe şarkıyla katılıyoruz. Umarım beklediğim olmaz ve iyi bir sonuçla ayrılırız yarışmadan.

rain 1907
05-01-08, 17:42
ben de Türkçe şarkıyı savunanlardanım.Biz Türkiye olarak yarışıyoruz ve bizim bir ana dilimiz var.hem de hepsinden güzel bir dilimiz var.neden ingilizce yarışalım ki ? sadece 1.olabilmek ya da dereceye girebilmek adına kendi dilimizden,kendi kültürümüzden vazgeçeceksek bu yarışmaya katılmayalım daha iyi.Sertap hariç iyi bir sonuç alan oldu mu ? ha tamam 4.lük te bir derecedir ama 4.olunca noluyo ? ben şu an 2.yi bile hatırlamıyorum.yani ingilizce katılınca da birşey olduğu yok.eskileri hatırlatırım ki şebnem paker 3.olmuştu ve o Türkçe bir şarkıydı.
hem ben şunu da anlamıyorum biz İngilizce katılalım sevdasındayken neden diğer Ülkeler de dilleri dışında katılmıyorlar ? madem dünya dili ingilizce o zaman Fransa da ingilizce katılsın,Almanya da,ispanya da..vs

sonuç olarak sonuna kadar Vatanımın dili diyorum :good: bunu da kesinlikle geri kafalılık olarak görmüyorum.

harmaa2007
06-01-08, 17:14
Büyük ihtimalle şarkımız Şubat ortasında kamuoyuna açıklanacak..
Bence ocak sonunda şarkımız belli olur,adı falan açıklanır..Sonra sunum da dediğim gibi Şubat ortasında olur gibi geliyor bana..

Ayrıca Arnavutluk ve Andorra'nın şarkıları belli oldu.
Youtube'dan izleyebilirsiniz... (Eurovision Albania 2008 ve Eurovision Andorra 2008 yazarak izleyebilirsiniz...)

06-01-08, 21:55
ya şarkıya sırf ing. diye oy verceklerse hiç vermesinler..
bunları konuşmanın bi anlamı yok gerçekten..

önemli olan şarkı ve bence mor ve ötesi gayet güzel bi şarkı yapıp bunu en güzel şekilde sergiliceklerdir ama derece alıp almaması bence önemsiz..

Şarkı ingilizce diye puan vermezler ama daha rahat anlayacakları için daha rahat puan verebilirler.. Sen anlamadığın bir şeye puan verir misin ?..

aylnaslm
06-01-08, 22:22
Eurovision'da amaç kültür paylaşımı vs. değil mi zaten..
ee o zaman şarkının anlamını merak edenler biraz araştırsın,bişiler kazanmış olur..
yani çoğu ülke kendi diliyle katılırken biz niye sırf daha çok beğenilmek için başka bi dille katılalım ki..

GAZEL_KEREMCEM
06-01-08, 22:27
çoğu ülke ingilizceyle katılıyor. ya da şöyle diyelim ingilizceyle katılanlar daha başarılı oluyor...herkes türkiyenin eurovision şarkısının anlamını araştırmaya meraklı mı?zatn türkçe ingilizcye çewiri konusunda zor bir dil....neden bu kadar sabit fikir var anlamıyorum...

06-01-08, 22:37
aylnaslm Yapma ya 4 saatlik bir yarışma neyi araştıracaklar :)
Asıl Türkiye 1. olursa dünya Türkiye'nin adını duyar, meraklanır o zaman araştırır..

aylnaslm
06-01-08, 22:40
napıyım canım o zaman oy vermesinler:)
ya bence müzik ilgisini çekerse sözü de araştırır:img-pilot
belki de ben bu yarışmaya bu kadar önem vermedigim için böyle düşünüyorumdur..

GAZEL_KEREMCEM
06-01-08, 23:13
sen önem vermiyor olabilirsin ama esc birçok kişi için,ülke için önemli...
bu sene mvö tr bi şarkıyla yarı finali geçemezse çok kötü olcakkkkk....

çarşı_903
06-01-08, 23:32
sen önem vermiyor olabilirsin ama esc birçok kişi için,ülke için önemli...
bu sene mvö tr bi şarkıyla yarı finali geçemezse çok kötü olcakkkkk....

Öncelikle herkese merhaba...:img-wink:
Bence Mor ve Ötesinin Türkçe şarkı okuyacakları iyi olmuş...
Ben İngilizce ile yarışmaya katılıma karşı değilim ama yinede Türkçe bence ayrı bir güzel olmuş...:img-icecr

Bazı arkadaşlar Türkçe'nin anlaşılamayacağını bu nedenle oy alamıyacağını belirtmiş...
Belki siz bunu doğru buluyorsunuzdur ama geçen sene Eurovision'da birinci çıkan şarkıyı hatırlıyorsunuzdur heralde "MOLİTVA"
Oda İngilizce değildi ama birinci oldu...:img-wink:Demek ki anlaşılamadıkları halde birinci olanlarda varmış.:img-pilot
Bunun daha fazla örnekleride var...
Neyse ben Mor ve Ötesi ne güveniyorum...Dil olarak Türkçe'nin seçilmeside iyi olmuş...:good:

Bu arada arkadaşım benim bildiğim Türkiye finale direkt giren ülkelerden...4. olduğu için yarı final için yarışmayacak diye biliyorum ben ama...:icon_whis

GAZEL_KEREMCEM
06-01-08, 23:51
demek ki sen eurosivision kurallarının değiştiğini duymamışsın...bu sene 2 tane yarı final olacak....biz ilkine katılmıycaz....

esc her ne kadar bir şarkı yarışması olsa da politik birçok şeyin içinde oldunu kimse reddedemez die düşünüyorum...molitva'nın birinciliği bence sadece şarkıya bağlı değildi bence...
ama ilk beşe giren şarkıdan 3'ü de ingilizceydi...dünyada çok kullanılan dillerde söylemeyi doğru buluyorum....sadece ingilizce değil tutup da fransızca ya da ispanyolca da söyleyebiliriz...

çarşı_903
07-01-08, 00:19
demek ki sen eurosivision kurallarının değiştiğini duymamışsın...bu sene 2 tane yarı final olacak....biz ilkine katılmıycaz....

esc her ne kadar bir şarkı yarışması olsa da politik birçok şeyin içinde oldunu kimse reddedemez die düşünüyorum...molitva'nın birinciliği bence sadece şarkıya bağlı değildi bence...
ama ilk beşe giren şarkıdan 3'ü de ingilizceydi...dünyada çok kullanılan dillerde söylemeyi doğru buluyorum....sadece ingilizce değil tutup da fransızca ya da ispanyolca da söyleyebiliriz...
Demek ki duymamışım...:img-wink:

Bak kendinde söylemişsin...Artık yarışma ,yarışma kimliğinden çıktı...Siyasi bir platform haline geldi...
Sırpça söylediği halde Sırbistan'ı seçebilen bir yarışma bu...(Gerçi haksızlık etmemek gerek ben ne kadar beğenmesemde bayağı bir beğenen oldu bu şarkıyı...:img-yes:)
Ha Türkçe söylemişiz ha İngilizce...Ama güzel Türkçemiz dururken İngilizce ile katılmak niye???Madem siyasi ilişkilere bağlı bu yarışma...
Tamam..Ben İngilizce katılıma açık bir insanım...Ama nedense Mor ve Ötesi'nin Türkçe ile katılmasını istiyorum...:img-icecr

Ha bide ben bu "siyasi yarışma" kavramının zaten Balkan Ülkeleri dahilinde olduğuna inanıyorum...

Bu senede büyük ihtimal Arnavutça bir şarkı ile katılan Arnavutluk kazanır...:icon_whis

GAZEL_KEREMCEM
07-01-08, 00:33
Eurovision'da doğu avrupa ülkelerinin birbirini tuttuğu su götürmez bir gerçek....
arnavuttluk değil de makedonyanın kazanmasını çok isterim ben:)
ben hadisenin ingilizceyle süper bi şarkı yapıp bu yarışmayı kazanacağını düşünüyorum....favorim her zaman o....
ama mvö nün de arkasındayım...başarılı olmasını tabii ki isterim....
söylemeden geçemiycem bu sene AZERBAYCAN'A destek çıkmamız lazııııııııııımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm...:)

çarşı_903
07-01-08, 00:43
Eurovision'da doğu avrupa ülkelerinin birbirini tuttuğu su götürmez bir gerçek....
arnavuttluk değil de makedonyanın kazanmasını çok isterim ben:)
ben hadisenin ingilizceyle süper bi şarkı yapıp bu yarışmayı kazanacağını düşünüyorum....favorim her zaman o....
ama mvö nün de arkasındayım...başarılı olmasını tabii ki isterim....
söylemeden geçemiycem bu sene AZERBAYCAN'A destek çıkmamız lazııııııııııımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm...:)

Kesinlikle....:good:
Siyasi gergin ortama bizde gönül bağımızla katılırız:img-icecr...Hiç bir ülkeninde itirazı olmaz sanırım....
Gidipte Ermenistan'a, Yunanistan'a "dosluk adına!!" oy vereceğimize gerçek ve ebedi dostumuzu unutmayalım...:happy0064
Benim favorimde Manga'ydı ama Mor ve Ötesi'de süper bir tercih...

GAZEL_KEREMCEM
07-01-08, 01:04
bir esc platformunda tanıştığım azeri arkadaşımın bana söylediği şey beni çok duygulandırdı...azerbaycanın kçncı olacağının önemli olmadığını sadece Türiye'den 12 puan almanın çok önemli olduğunu söyledi....üstün başka söyleyeck bir şey bulamadım....işte bu sözün bittiği yer.........

cenup
07-01-08, 02:28
Şarkı Şubat ayının ortalarında kamuoyuna duyurulacak

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ta düzenlenecek olan 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkemizi temsil edecek olan Mor ve Ötesi, şarkının Şubat ayının ortalarında kamuoyuna duyurulacağını açıkladı.

Grup Resmi Websitelerinde şöyle bir habere yer verdi:

Grup bugünlerde Eurovision 2008 şarkısının ortaya çıkması için yoğun şekilde stüdyo çalışmalarını sürdürüyor. Şarkı şubat ayı ortalarında belli olup kamuoyuna duyurulacak. Yılın ilk konseri için hafta sonu İzmir' de olacak mor ve ötesi, tüm dinleyicilerinin yeni yılını kutlar, mutluluklar diler.

Kaynak:eurovision-turkey.com

begummm
07-01-08, 16:45
Demek Şubatta açıklanıyor şarkı.
Umarım beklentilerimin üzerinde bir şarkı olur ve iyi bir derece elde ederiz.

harmaa2007
07-01-08, 21:25
Bu senede büyük ihtimal Arnavutça bir şarkı ile katılan Arnavutluk kazanır...:icon_whis

Arnavutluk 2004,2005 ve 2007de olduğu gibi Arnavutça olarak seçtiği şarkısını Eurovision sahnesinde söylemek üzere İngilizce'ye çevirebilir..
Arnavutluk 2006da Arnavutça şarkıyla katıldı..
Büyük ihtimal bu sene şarkısını İngilizce'ye çevirir. Şarkı fena değil,yarı-finalden çıkabilir.

izmir mansız
07-01-08, 22:15
gecen sene gruplar daha on plana cikti diye yine taklit yapiyorlar ayni ruslana kazandiktan sonraki sene hep davullarla katildilar! surekli taklit yapiliyor. bu sene de yepyeni bisey tutacak seneye de onu taklit edecekler. ozgun biseyler yapamiyoruz malesef. sadece biz mi tum ulkeler gecen senenin taklitiyle katiliyorlar. mor ve otesi iyi bir grup ama eurovision icin uygun degil, ister turkce ister ingilizce soylesin pek bisey degismez!

GAZEL_KEREMCEM
07-01-08, 23:52
gecen sene gruplar daha on plana cikti diye yine taklit yapiyorlar ayni ruslana kazandiktan sonraki sene hep davullarla katildilar! surekli taklit yapiliyor. bu sene de yepyeni bisey tutacak seneye de onu taklit edecekler. ozgun biseyler yapamiyoruz malesef. sadece biz mi tum ulkeler gecen senenin taklitiyle katiliyorlar. mor ve otesi iyi bir grup ama eurovision icin uygun degil, ister turkce ister ingilizce soylesin pek bisey degismez!

ne kadar doğru söylüyorsun...bu sene esc'de bir sürü slow şarkı olacaktır....
bence esc'ye bir pop şarkıcısı gitmeli...ingilizce söyleyerek...:icon_whis

se_da
08-01-08, 09:52
sonuçta 13 yıllık bir grup yaptıkları şarkılar beklentimin üstünde olacaktır.Ya birde bu saatten sonra şarkı dilinin konuşulması biraz saçma çünkü grup önceden karar vermiş ve neden şarkının türkçe olacağı konusunda açıklama yaptılar.
zaten Eurovision'a katılmalarına en sevindiğim tarafı 3 yeni şarkımız olacak başka bir sevindiğim tarafı yok.

harmaa2007
08-01-08, 19:41
sonuçta 13 yıllık bir grup yaptıkları şarkılar beklentimin üstünde olacaktır.Ya birde bu saatten sonra şarkı dilinin konuşulması biraz saçma çünkü grup önceden karar vermiş ve neden şarkının türkçe olacağı konusunda açıklama yaptılar.
zaten Eurovision'a katılmalarına en sevindiğim tarafı 3 yeni şarkımız olacak başka bir sevindiğim tarafı yok.

Bu üç şarkının kamuoyuna sunulacağını hiç sanmıyorum.
Geçen sene olduğu gibi teslim edilen 3 şarkıdan birini TRT kendi içinde seçer ve seçilen parçayı açıklar sadece bence.

cenup
08-01-08, 21:15
Mor ve Ötesi, Eurovision için stüdyoda

53. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek “Mor ve Ötesi” grubu, TRT’ye sunmak için hazırladığı 3 şarkının stüdyo kayıtlarına başladı. Yarışmada seslendirilecek şarkı, Şubat ayında açıklanacak.

Mayıs ayında Belgrad’da düzenlenecek 53. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmesi için TRT’nin anlaştığı “Mor ve Ötesi” grubu, çalışmalarına devam ediyor.

Grup, TRT’ye sunacağı 3 şarkının stüdyo kayıtlarına dün başladı. Şarkıların kayıtların tamamlanmasının ardından TRT tarafından yarışmaya katılacak şarkı belirlenecek.

Bu yıl yarışmada seslendirilecek şarkı, Şubat ayı başında kamuoyuna açıklanacak.

53. EUROVİSİON ŞARKI YARIŞMASI
53. Eurovision Şarkı Yarışması’nın finalinde bu yıl ev sahibi Sırbistan’ın yanı sıra İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya dışındaki tüm ülkeler, yarı finallere katılacak. Yarı finallerde yarışacak ülkeler ise 2 grupta toplanacak.

İlki 20 Mayıs, ikincisi 22 Mayıs 2008’de gerçekleşecek yarı finallerde, her ülke kendisinin içinde bulunduğu yarı finali yayımlamak ve tele oylamaya katılmak zorunda olacak.

Yarı final gruplarında yer alacak ülkelerin hangilerinin olduğu ise bu ay içinde Belgrad’da çekilecek kurada belli olacak.

Yarışmanın 24 Mayıs 2008 tarihinde yapılacak finalinde ise yarı finallerden gelen 20 ülkenin yanı sıra İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya ile ev sahibi ülke olmak üzere 25 ülke yarışacak.

Kaynak:ntvmsnbc.com

GAZEL_KEREMCEM
09-01-08, 01:00
Ebu ülkeleri yarı finallere katılmadığı sürece başarılı olamayacak gibi görünüyor.....
mvö'nün hazırladığı şarkıyı gerçekten çok merak ediyorum:)

begummm
09-01-08, 16:45
Yarı finalin sistemi değişmiş sanırım bu yıl geçen sene böyle değildi.
Eğer geçen seneki gibi olsaydı biz yarı finalde yarışmayacaktık direk finale çıkıcaktık ama değişmiş. Üzüldüm...

harmaa2007
09-01-08, 22:09
Aslında bu 2 yarı-final olması iyi oldu bi açıdan.
Mesela yarı-finalde 12 tane güzel şarkı varsa kural gereği onu çıkıyordu..
O diğer 2 güzel şarkı kalıyordu...Ve finalde de 2 şarkıdan daha kötü şarkılar olabiliyordu (geçen senenin ilk 10undan)
Yani demek istediğim,bazı ülkeler tamam ilk 10a giriyordu belki ama ertesi sene finalde yarışacak kadar güzel şarkı yollamayabiliyorlardı. Ama ilk 10da oldukları için finalde oluyorlardı haliyle,oysa ki yarı-finali geçemeyen daha güzel şarkılar da olabiliyordu...

GAZEL_KEREMCEM
10-01-08, 13:17
eet aslında doğru söylüorsun.ama bence ebuu ülkeleri de yarı finale katılmalı.çünkü çok adaletsiz bir durum oluor bu ve insn o ülkelere öryargıyla bakıyor...
2009 İstanbul;)