Sayfa 182/182 İlkİlk ... 82132172178179180181182
910 sonuçtan 906 ile 910 arası

Konu: Aşk-ı Memnu - Bölüm Yorumları

Durum:
    Darmody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    VATIKAN
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    156

Aldığı Beğeni: 831

Bahsedilme
    4 Mesaj

Standart Cevap: Aşk-ı Memnu - Bölüm Yorumları

Şu dizi biteli 10 seneyi geçti hala "korkak Behlül yüzünden, aşık Bihter canına kıydı " yorumları yapılıyor. Ben ona yanıyorum
    Behlül gibi Adnan'ın maddi gücüne sırtını veren, tahsil sahibi olduğu halde bi işin ucundan tutmayan, sırf Adnan'la evlendiği için kendisinin makam sahibi olduğunu düşünüp, kendi ezikliğini evdeki hizmetlilerden çıkaran Bihter var dizide.
    Annesi ikisi tam bir Gold Diggerlar.Yalnız Firdevs hanım Bihter'den çok daha zeki, kontorollü ve irade sahibi.

Behlül'e korkak denirken, Bihter'e bakıyoruz. Ablasının eski sevgilisi olan Behlül'ün malum şanını sanki duymamış gibi, Behlül'ün nasıl sorumsuz biri olduğundan habersizmiş gibi Adnan'ın evinde, onca insanın arasında kıyıda- köşede Behlül'le koklaşıp, Behlül'den yediği her tekmede, kendi yoluna gitmek varken tıpış tıpış Adnan'ın kollarına dönen Bihter var dizide. Behlül korkup, kaçtı da sanki Bihter çok başka bir şey yaptı. Adnan karşısına geçip " Behlül kimi seviyormuş? " dediğinde bi tarafı üç buçuk atıp Nihal'i ortaya atan da Bihter değil, babamdı.

Ne aşk için, ne başka bir şey için Bihter, " Nihal ve Behlül evlenip, yollarına devam edecekler. Benim gibi üstün bir insanı bırakıp, nasıl Nihal gibi biriyle birlikte olur? " hırsından vurdu kendini Bihter. Adnan bey ve Matmazel ve dahi Belül'ün evden dışarı burnunun ucunu uzatmasına izin verilmeyen, sürekli kontrol altında tutulan Nihal'in dünya görmemişliği yüzünden sahip olduğu sağlıksız Behlül tutkusundan çok daha kötüydü Bihter'in Behlül için ayak diretmesi. Kendisinin Behlül için sıradan kadınlardan olduğunu, Belül için özel olmadığını, bir tarafa bırakıldığını sindiremiyordu. Bu sindirememe durumunun üstüne bir de en son Adnan " boşanalım " deyip Bihter'den vaz geçince kadın çıldırdı.
    Firdevs hanım Çetin Özder ile kendine yol çizmişti
    Peyker, eşi ve çocukları ile kendine yol çizmişti
    Evdeki hizmetliler bile kendine yol çizmişti
    Behlül ile Nihal de kendilerine yol çizmişlerdi.

Yani Bihter hariç herkes, kendilerine bir gelecek belirlemiş ve devam edeceklerdi. Bihter ise elde avuçta bir şey olmadan geride kalıyordu. Kimse Bihter için yolundan vazgeçmiyordu, Bihter de buna dayanamadı.

Bihter, Behlül ve Nihal üçgeninde tek kurban Nihal'dir. İki BB'ler mabadlarını kurtarmak için kızı kullanmaktan asla geri durmadılar.
    Not: İnsanlar hata yapabilir. Evli iken başkasına aşık olabilirler. Bunu anlarım ama eşi ile aynı evin içinde başka birinin koynuna girmeyi, sonra hiçbir şey olmamış gibi evdeki insanların yüzlerine bakabilmeyi anlayamam. Dönem koşullarını düşündüğüm ve kitaptaki Bihter çok daha altı dolu tasvir edildiği için, onun Behlül'le yaşadığı yanlışı anlayabiliyorum. Yaptığını etik ve doğru bulmuyorum ama anlayabiliyorum. Yalnız modern versiyon dizideki Bihter'i asla anlamıyorum. Her şey geçtim, kendisine tecavüz eden adamın yatağına tekrar girmekten beis duymayacak kadar düşük karakterdeydi Ece- Melek'in Bihter'i. Cemil bile Bihter'den daha üstün gözümde. Dizi yayınlandığı dönemde Nihal'in sağlıksız da olsa masum olan Behlül takıntısına devamlı laf edildi, hala ediliyor. Ama Bihter'in hastalıklı Behlül takıntısı " aşk " diyerek aklandı.
    Konu Darmody tarafından (09-09-19 Saat 11:23 ) değiştirilmiştir.

2. Beğenenler;
    cambridgirl (09-09-19), M.A.S.H (15-09-19), mehmetlover (11-09-19), serebra (11-09-19), werther (09-09-19), zorlu ikili (17-09-19)

Durum:
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    VATIKAN
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    156

Bahsedilme
    4 Mesaj

"Acaba ben ilk izlediğimde ben yanlış mı yorumladım? " diye açtım diziyi en baştan izledim. Yok, ben doğru yorumlamışım. Asıl insanlar bazı şeyleri görmezden gelmiş bunu gördüm.
    Mesela Bihter, Adnan'la doğru düzgün tanımadan, annesinin Adnan'la ilgili planlarını bildiği için Adnan'la evleniyor. Firdevs hanımın KASA'sı Adnan'ı,kasanın anahtarını eline geçiriyor ve annesine " O kasa sana açılmayacak " deyiveriyor. Babasının ölümünden ve sevgisizliğinden dolayı annesine karşı kinli olan Bihter'in, daha dizinin ilk başında kendini herkesten üstün görme durumu var. Kendini üstün görüyor, çünkü güzelliğinin farkında. Zaten Adnan üzerinde de bu cazibeyi kullanıyor.

Mesela Behlül ile Nihal ikilisini evlilik kelimesi ile bir cümlede ilk kullanan ne Firdevs hanım ne de bir başkası. İlk şakayı 5. veya 6.bölümde Behlül yapıyor. Nihal'e diyor ki " sen biraz daha büyüyünce ben seninle evlenecem " dizi yayınlandığından beri bu ikili için "kardeş gibi büyümüşler, Behlül hep kardeşi gibi görüyordu Nihal'i " yorumları yapılır ama Behlül ile Nihal sadece aynı evde büyümüşler, kardeş gibi büyümemişler. İkisi de aralarında kardeşlik bağının olmadığını bilerek büyümüş, Nihal zaten çok eskiden beri seviyor Behlül'ü, Behlül ise " seninle evlenecem " diyecek kadar kardeş görmüyor Nihal'i. İnsan kardeş gibi gördüğü insana böyle şaka yapmaz çünkü. Kaldı ki Nihal'e ilgilisi olan Beşir'le Behlül arasında ilk bölümden itibaren gerginlik var. Alnındaki yara izinin hikayesini anlatan Nihal'den dinliyoruz Behlül ve Beşir ikilisinin Nihal kaynaklı kavga ettiklerini.
    Behlül ve Nihal magazine ilk Nihal, Pelin'le bara gitmeye kalkıp, Behlül tarafından yakalandığında düşüyor. İkilisi sevgili diye yazılıyor. Kendisinden habersiz Nihal'in dışarı çıkmayacağına dair söz alıp, " her şeyin zamanı var. Zamanı gelince her yere beraber gidecez zaten " sözüyle Nihal'i geri döndüren Behlül'ün, Firdevs hanımların yalısında Nihal'i köşeye çekmesini yine ilk bölümlerde farkediyor Bihter, gazetede çıkan Behlül- Nihal haberini de ilgi ile okuyor. Behlül'ü, Nihal konusunda ilk uyaran 9. bölümde Matmazel. Nihal'in gelip geçici şeyler hissettiğini, Behlül'ün bu duruma uygun davranmasını söylüyor Matmazel, Behlül'e. Peki biz ne görüyoruz sonrasında? Matmazelle konuştuktan sonra odasında pis pis sırıtan, yatağa sığamayıp, büyük bir keyifle dışarıdaki manzarayı izleyen Behlül. Firdevs hanım ise 17. bölümde " sen Nihal'in abisisin " diye Behlül'e telkinde bulunuyor. " al kızı, sosyalleştir, yoksa ilk gördüğüne aşık olur " şeklinde öğüt veriyor. Aynı bölüm bara götürdüğü Nihal'i uzun uzun izleyip, kendi kendine gülümseyen Behlül var.
    Sonrası zaten Uludağ'da bir çocukla tanışan Nihal, dönüşte çocukla görüşmeyi sürdürüyor diye Nihal'e kızan Behlül, " sen niye her şeyine karışıyorsun? O artık genç kız, hayatında biri olabilir " diye Behlül'ü uyaran Elif, Elif'e sert bir şekilde "olamaz " diye çıkışan Behlül var. Ha bir de yine aynı dönem Nihal konusunda Behlül'ü uyarıp, Nihal'i kırmamasını söyleyen Bihter.

Daha sonrası ise Firdevs hanımın Behlül- Nihal yakıştırmaları, Behlül'den ayrılan Elif'in barda Nihal ve Behlül'e çatması, bardan ele ele çıkan ikilinin magazincilere yakalnıp, haber olması, Adnan'ın sinirlenmesi, mezuniyet akşamı Nihal'i görünce dibi düşen Behlül'ü izleyen ve gecenin sonunda " sadece bir gün bizim olsun " diyen Bihter, Behlül- Nihal ikilisinin sürekli dışarıda gezmesi, Bihter'in bundan rahatsız olması ve en sonunda da davetkar bakışlarla Belül'ü seraya çağırması var.

Ne Behlül'ün birden Nihal'in peşine düşmesi, ne Bihter'in birden bu ikiliden rahatsız olması, ne Behlül- Nihal ihtimalinin ortaya laps diye atılması durumu olmadığı gibi, Behlül'ün Nihal'i kardeş görme durumu da yok. O sadece çocukluktan beri beraber büyüdüğü nazının geçtiği Nihal tarafından koşulsuz sevildiği için Nihal'e sırnaşıyor, şımarıyor ilk sezon. O sevginin Nihal'in, Beşir'e duyduğu kardeş sevgisinden farklı olduğundan emin değil sadece. Çünkü Nihal, ilk sezon bunu kendine dahi itiraf edemeyecek kadar kara kutu.

Bihter'i ise yoktan yere ayartan Belül yok. Behlül hamle yapsa dahi, ona uçuş uçuş giden hatta en sonunda davetkar olan Bihter var. Yani Behlül'ün işinde gücünde, hiç o taraklarda bezi olmayan Bihter'in aklını yoktan yere çelmişliği yok. Belül'ün Peyker'e yazdığı mesajı saklayan bir Bihter var mesela. Ayrıca Nihal konusunda rahatsız olan Bihter, ilk sezonda da işlenmiş. Her ne kadar kabul etmek istemese de Behlül ve Nihal arasında bir şeyler olabilme ihtimalinin hazımsızlığı ile birlikte oluyor Behlül'le.

Behlül'ün Nihal'le nişanlanma süreci de, zorunluluktan doğmuyor. Firdevs hanım, Adnan beyle konuşsa da, Adnan bey durumu Behlül'e açsa da, Behlül'ün yakasına "Nihal'le evleneceksin" diye yapışan yok. Bihter "Behlül, Nihal'i sevdiğini itiraf ediyordu" demiş olsa da, Behlül'ün olayı döndürme şansı varmış. En son yine Matmazel, Behlül'e " söylendiği gibi gerçekten Nihal'i seviyorsanız ya elinden tutun ya da gidin Behlül bey. Çıkın Nihal'in hayatından " diye konuşuyor, Behlül gidip Nihal'in yanında alıyor soluğu. Ona rağmen, meşhur saç kesmenin yaşandığı gece Nihal diyor ki " biz Behlül'le çift değiliz Firdevs hanım. Bu şaka çok uzadı artık " Behlül, şok içinde Nihal'e bakıyor ve en nihayetinde Nihal'e evlenme teklif ediyor.

Behlül'deki kırılma, Nihal'e verdiği gülü bulması ile oluyor. Keza sahnenin devamında Nihal'le konuşuyor ve ilk defa Nihal, Behlül'ü sevdiğini itiraf ediyor. O andan sonra Behlül'de Nihal konusunda ayak diretme var. Bihter tüm bu süreç içinde "Behlül kaçalım" dese de, Nihal'le Behlül'ün arasında bir şey olmayacağına inanmak istese de, ikilinin varlığından sürekli olarak gergin. Bu gerginlik Behlül'le zıtlatmaşına ve Behlül'ün bir süre sonra Bihter'e karşı hodgamlaşmasına varıyor. Bihter'in bu süreçteki düşüncesi " Behlül, Nihal'den neden vazgeçmiyor ? " üstüne. Bir türlü Behlül'ün, neden Nihal'i bırakamadığını anlamıyor. Nihal'le evlenme fikrine neden alıştığını da. Bunu Behlül'ün korkaklığına, Adnan'ın sağladığı imkanlardan vazgeçememesine veriyor ama aynı Behlül, onca insanın olduğu evde yengesi ile öpüşecek kadar pervasız Behlül'dü.

Yani olayın nedeni aslında Behlül'ün korkaklığı değil, Behlül bir heyecanla başladığı ilişkide Bihter'e aşık olmuyor. Taş evde kaldıklarında sıkılıyor ve aldatıyor Bihter'i. Behlül'ün, Bihter'le gelecek gibi derdi yok. Bihter onun için güzel bir beden sadece, tıpkı Elif ve diğerleri gibi. Bihter bunu hazmedemiyor. Baştan beri cazibesinin farkında olan Bihter, kendi dururken Nihal gibi, Bihter'e görece sönük bir kadının neden vazgeçilemez olduğunu kaldıramıyor.
    Aslında olay çok basit. Behlül, Bihter dahil diğer herkes için yakışıklı bir prens. Bedeni, iltifatları, ilgisi, sözledi.... kadınları kendine çeken özellikleri. Nihal içinse Behlül, yakışıklı bir prens değil, yarasını tanıyan, yarasını saran, beraber büyüdüğü insan. O yüzden Behlül, ne yaparsa yapsın, Behlül'den bağımsız sevmiş Behlül'ü. Adnan beyin flasbacknde İnci hanımın ölümünden sonra Nihal'i teselli eden Behlül'ü görüyoruz. " Büyüyünce hatırladığında güleceksin " diyen Behlül'e, " sen büyüdün mü peki? " diye soran minnacık Nihal, o Nihal'e " daha büyümedim" deyip sarılan bir Behlül var. İkilinin bağının kaynağı da bence o sahnede gizli. İkisi de aynı yerden yaralılar, yaralarını görerek birlikte büyümüşler ve birbirlerine tutunmuşlar. Behlül, Nihal'i sarmalarken acısını dindirmiş. O yüzden de zaten öz amcasının ölümünü duyunca Nihal'in yanında ağlamaktan korkmuyor. O yüzden de Nihal'e değer verip, ondan vazgeçmiyor. Nihal'i hayatında gerçekten istiyor. Nihal'le gelecek planı kuruyor. Nihal'le geleceği denemekten korkmuyor.
    Aşkla, tutkuyla, hırsla beslediği duygular yok Nihal'e karşı. Nihal'i sadece seviyor. Beşir'e yaptığı konuşmanın içten olduğuna inanıyorum ben o yüzden. Çünkü baştan beri gıcık olduğu Beşir'le ezelden ortak noktası vardı Behlül'ün, Nihal.

O yüzden ona içini dökmekten, açılmaktan çekinmedi. Çünkü Beşir'in kendisini anlayacağını biliyordu, çünkü Beşir de Nihal'i seviyordu.

Behlül, Nihal'le gelecek kurup, onunla mutlu olacaktı ve muhtemelen Nihal'e aşık ta olacaktı ama kendisi bir kenara bırakılmıştı hem Behlül, hem Adnan tarafından. Adnan'dan son darbeyi yiyince, son bir şansını denemek istedi. İstedi ki silahı kalbine tuttuğunda Behlül her şeyi silip, atsın. Bihter ölmesin diye kendini parçalasın, hiçbir şeye aldırmadan Bihter yaşasın diye uğraşsın. Ama olmadı. Silahı kalbine doğrulttuğunda Behlül'ün tek düşündüğü amcasının her şeyi öğrenmesi idi, Bihter silahı kalbine doğrultmuşken elini uzatmaktan başka bir şey yapmıyordu. Odaya giren Adnan, silahlı Bihter'i gördüğü halde, Behlül'e hesap soruyor, namlu kalbinde karşısında duran Bihter'i durdurmak için hiçbir şey yapmayan Behlül, amcasından utandığı için başını yere indiriyordu.

Nihal'in takıntısı deniyor ya, asıl Bihter'in takıntısı hastalıklıydı. Korkutarak o sevgiyi almak istedi Behlül'den. Ama alamadı ve Adnan da kendisinden vazgeçmiş olduğu için herkesi cezalandırdı kendince. Çünkü adı gibi biliyordu Bihter, aynı yerde Behlül'ün karşısında Nihal olsaydı, Behlül o silahı almak için çırpınacaktı.
    Bihter aşkından falan intihar etmiyor yani. Yenilgiyi kaldıramıyor, kenara konmayı sindiremiyor, vazgeçilmeyi kabul edemiyor. Son hamlesini yapıyor o odada. Nihal'e karşı zaferi kazanmak için son şansını deniyor. Zaten bu yüzden telefonda Nihal'e "sen kazandın, ben yenildim. " diyor.
    Bihter'in ilk sezondan itibaren Nihal'e karşı ince ince işlenen bir savaşı var. Bu savaş, ikinci sezon 68. bölümden itibaren hırçınlaşıyor. Eline geçirdiği her şeyle saldırıyor Nihal'e. Kazanamamanın verdiği öfke ile de evdekilere saldırıyor. Bihter'in Nihal'den ayrı hayatındaki herkese karşı bir varlık mücadelesi var son 20 bölümde. Hizmetlileri sindiriyor, Peyker'i sindiriyor, annesini sindiriyor, Adnan'ı, Matmazel'i ... herkesi sindiriyor bi noktaya kadar. Ama Behlül'ü Nihal konusunda sindiremiyor, tıpkı Nihal'i Behlül konusunda sindiremediği gibi.
    Firdevs hanımın deyimi ile yenilgiyi hazmedemip, çocuklar gibi tepiniyor son 10 bölüm. Son bölümde ise annesi gidiyorken, Peyker gitmişken, Adnan boşanma istemişken şon sansını Behlül'de deniyor ama başaramıyor. İkinci sezondan itibaren Bihter'i izlerken tek yapmak istediğim suratına okkalı bir tokat atıp " he is not into you" diye haykırmaktı.
    Çünkü ilk başlarda Behlül için Bihter, yasak olmanın verdiği ulaşılmaz olan özne iken, bir süre sonra sadece güzel bir bedenden ibaret kalıyor. En sonunda da, o bedene ilgi ( son bölüm itibari ile ) de kaybolup, gidiyor. Tek istediği ise, Nihal'le gelecek kurmak.

Behlül ile Bihter arasında yataktan başka bir paylaşım olmadığı için ikilinin "aşk " denilen ilişkisi dizi boyunca hep yüzeyde kalmış. Bu yüzden her ikisi de, birbirlerinden başkaları ile olabiliyorlar ve birbirlerini kolayca harcayabiliyorlar. Yatak dışında ortak paydaları b,yok çünkü. İlk anda Behlül için Bihter bi nebze, soğuk görünümünün altında aşırı duyarlı ve kırılgan kadın olsa da, Bihter o algıyı da yırtıp, atıyor. Bu süreç ise " sen, gerçekten Firdevs hanımın kızıymışsın" cümlesi ile tamamlanıyor.
    Konu Darmody tarafından (11-09-19 Saat 12:20 ) değiştirilmiştir.

4. Beğenenler;
    M.A.S.H (15-09-19), mehmetlover (11-09-19), serebra (12-09-19), zorlu ikili (17-09-19)

Durum:
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    VATIKAN
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    156

Bahsedilme
    4 Mesaj

Parça parça gidip, geliyorum ama dizi ile ilgili genel olarak yanlış anlaşılma var. Sanırım bunun kaynağının temel sebebi de, Bihter'i oynayan Beren'in fiziksel albenisi, Behlül'ü oynayan Kıvanç Tatlıtuğ ile uyumu ve de Bihter'in intihat etmiş olmasından dolayı, direk hikayenin "mazlumu,, algısının oluşması.

Gözlemlediğim kadarıyla olaylar genel olarak Bihter'in söylemleri üzerinden değerlendirilmiş. Oysa Bihter'den bağımsız olarak dizi izlenince her şey çok basir. Mesela genel anlamda yanlış olan kanı, Belül'ün korkak oluşu. Bu kanının oluşmasına neden, ikilinin ilk kaçma teşebbüsünden Behlül'ün su koyvermesi, Bihter'in ilişkide istekli ısrarcı olurken, Behlül'ün geri adım atması.
    Mesela ilk kaçma denemesinde babasının mezarı başında "keşke Belül vazgeçse " diye içinden geçiren Bihter'i kimse görmemiş. Bihter, bütünüyle son ana kadar vazgeçmeyen Behlül'den kaynaklı adım atıyor. Vazgeçen Behlül'ün ardından ise yoluna devam etmeye cesareti yok, tıpkı Behlül'den bağımsız başkasına aşık olduğunu açıklayıp, Adnan'la bağlarını koparmaya cesareti olmadığı gibi, tıpkı Behlül'le ilişkilerinin ortaya çıkma ihtimalinde hep üç buçuk atması gibi....

Behlül'ün daha sonraki ayak sürümesi ile korktuğundan falan değil. Belül, Bihter'le gelecek istemiyor hepsi bu. İlk andaki o yasak olanın tatlılığı, yasak olana ulaşınca hevesi düşürüyor. O andan itibaren laf olsun diye sürdürülen bir ilişki var ama Bihter'le gelecek kaygısı hiç yok. Adnan'la yaşadığı talihsiz olay sonucu " boşanacam " diye Bihter'e " burada mı kalacaksın? " diye soruyor adam Bihter' den sıkılma durumu, bi dönem " madem bi halt yedik, buna değmiş olsun " mentalitesi ile kendini inandırmaya çabalamakla geçmiş. Nihal mevzusu iyice gün yüzüne çıkıp, Behlül'ün " hayırlı be gülüm " tavrı sürdükçe hırçınlaşan, daha sonra işler ciddiye binince Behlül'ün yakasına yapışan, Behlül, Nihal konusunda ayak diretince çirkinleşen Bihter'e karşı saygıyı da almış götürmüş Behlül'den. O finalde karşısında silahın namlusunu kalbine dayamış Bihter'e trene bakar gibi bakıyor ya Behlül, hah onun nedeni korkaklıktan falan değil, Bihter'i umursamamasından. Gün geçtikçe çıldıran Bihter'in gözü önünde Nihal'le sarmaş dolaş olmasının nedeni de bu.

Behlül, varsayımlar üzerinden büyük büyük konuşarak başlıyor bu ilişkiye. İlişkide aradığı şeyi bulamayınca Bihter, Behlül için güzel bir bedene indirgeniyor, sıradanlaşıyor. Bir süre sonra da yük oluyor. Akşam kuşlu sitede Bihter'in "her şey başka olabilrdi, aptal " diye söylendiği sahneyi paylaşmışlardı. Behlül'ün durumu aptallıktan ya da korkaklıktan değil yalnız. Behlül'ün, Bihter'le bir hayata adım atmak için hiçbir şey yapmamasının nedeni, Bihter'li bir hayatı istememesinden kaynaklı.

Serseri mayın gibi ortalıkta gezen Bihter, gözü sürekli ensesinde olan Beşir, bir şeylerin farkında olan Matmazel, her şeyi bilen ve çıkarları doğrultusunda anında her şeyi bomba gibi patlatma potansiyeline sahip Firdevs, yine her şeyin farkında olan ve bizzatBehlül'ü uyaran Peyker, pek dile getirmese de içine kurt düşmüş olan ve ip uçlarının peşine giden Adnan ve de baştan beri haklı davasından gram dönmeyen Hilmi Önal'a rağmen, olabileceklerin riskini göze alıp Nihal'le nikah masasına oturmak için yürek yiyen Behlül'ü izledik biz. Bütün riskleri göze alıp, yine de şansını deneyen Behlül vardı Nihal'le evlenme yoluna giden. Çünkü Bihter'le ilişkisinin aksine Behlül, Nihal'le geleceği gerçekten istedi!

Ayrıca öyküne öyküne bitirilemeyen Firdevs hanım ve kızı Bihter, aslında hikayenin en ezik karakterleri. İkisi de varlıklarını başka insanların sırtına binerek sağlıyorlar. İkisinin de çalışmaması, zengin bir erkeğin imkanlarını sömürmeleri, çalışan hemcinslerine karşı dizi boyunca tutumları boşuna değil. Her ikisi de varoşluklarını, şaşaa ile kapamaya çalışan karakterler.
    Tevekkeli değil Matmazel " kes sesini, otur aşağı diyorsunuz yani " diyen Bihter'i, " estağfurullah, bu benim tarzım değil " diyerek susturmuştur.
    (arada açıp açıp izliyorum o sahneyi.bir insana bu kadar klas bir şekilde " ay varoşşş " diye ancak Matmazel'ciğim posta koyabilirdi )

Bihter'in defaatle Behlül'ü korkaklıkla suçlamasının nedeni, kendisini bulunmaz Hint kumaşı saymasından. Yani, kendisini diğer herkesten soyutlayıp, daha üstün görmesi ve bu kanı yüzünden "vazgeçilen kadın " sınıfını kibrine yedirememesinden. Behlül'ün kendisinden gönlünün geçtiğini hazmedediği için Behlül'e "korkak" yaftası yapıştırıp, Behlül'ün bir tür zorunluluktan dolayı ilişkiden uzak durduğuna kendini inandırıyor.
    Sahneleri kaçıran ya da baştan itibaren Bihter odaklı izleyen izleyici de Behlül'ün korkak olduğunu düşünüyor.
    Behlül'ün Nihal'le evlilik konusunda ısrarcı olmasının nedeni, daha önce de yazdığım gibi korkaklıktan falan ziyade, Nihal'le hayatını birleştirmek istemesinden. İlk anda bi zorunluluk gibi görünse de, Nihal'le geçirdiği zaman diliminde sahip olduğu huzur, koşulsuz sevgi, uzun bir süredir aradığını bulmasından kaynaklıydı. Nihal'e yüklediği saflık/ temizlik/ lekesizlik , Nihal'in bekaretinden kaynaklı değil. Nihal'in sevgisinin ve hayata bakışının Bihter ve diğerleri gibi koşulsuz ve şüpheci olmayışından, yıkıcılık taşımamasından. Kitapta (okuyalı uzun zaman oldu ) Behlül, Nihal tarafından sevilmenin nasıl bir şey olduğunu merak eder ilk. Dizide bu ihtimali 9. bölümde Matmazel'le konuşmasından sonra düşünür ama olaylar farklı geliştiği için rafa kalkar bu durum. En nihayetinde o sevgiyi tadınca ve ona ulaşınca, o sevgi ile yaşama fikrini benimser. Bu benimseme durumu bir süre sonra o sevgiden vazgeçememeye dönüşür. O yüzden de dizinin son çeyreğinde Nihal'le mutlu olan ve onunla zaman geçirmekten hoşlanan Behlül görürüz. Behlül'ün cezası da bu olur. Aslında en büyük cezayı Behlül çeker. Hayatı boyunca aradığı tek şeyi, koşulsuz sevgi ve aşkı, tam kavuştuğu anda sonsuza kadar kaybeder. Keza Bihter'in intiharı aslında yoluna bakmatan korkan Bihter'in, kaçarken Behlül'ü cezalandırmasıdır. Behlül ve vazgeçilmez olan Nihal'i cezalandırır Bihter. Ardında yıkım bırakıp, kendisi çeker gider.
    Konu Darmody tarafından (16-09-19 Saat 12:44 ) değiştirilmiştir.

6. Beğenenler;
    mehmetlover (16-09-19), serebra (16-09-19), zorlu ikili (17-09-19)

Durum:
    dajavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Henry Cavill
    Konular
    86
    Verdiği Beğeni
    338

Aldığı Beğeni: 691

Bahsedilme
    2 Mesaj

o zamanlar çocuk denilecek yaştaydım dile kolay 11 yıl geçmiş aradan kafa yormadan izliyoruk öyle
    şimdi bakıyorumda Bihter ve Behlül nekadar iğrenç karakterlermiş özellikle Bihter son bölümlerde çekilecek gibi değil final bölümünde ölünce
    oh layığını buldu pislik diyor insan ağdeta, dizinin fan kitlsesi desen ayrı bir komedi sürekli matmazeli nihali adnanı beşiri kötülemeler vs
    bihtere gelince büyük aşk yaşadı korkak behlül yüzünden bu hale geldi ya ya büyük aşk aşklarıda sadece cinsellikten ibaret başkada bir halt değil
    nihal gıcık uyuz olabilir adnan saf olabilir firdevs entrikacı olabilir hizmetçiler dedikoducu olabilir ama hiç biri bihter ve behlül kadar iğrenç olamazlar !

Durum:
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    VATIKAN
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    156

Bahsedilme
    4 Mesaj

Dizi adına konuşuyorum, Bihter Ziyagil güçlü bir karakter değildir. Masum ya da aşk kurbanı da değildir. Dizinin geneline vurduğum zaman dizide karakteri en zayıf, kişilik bunalımı yaşayan, kendini bulamamış bir karakterdir.

Bihter'in başlıca sorunu kendini dev aynasında görmeseydi. Kendine 5 beden büyük gömleği giymeye kalkması, aslında hiç ait olmadığı kişiliğe bürünme çabasıydı. O kişilik de; güçlü, asil, zeki, duyarlı babasının kızı olması.

Hafiften bir elektra sendromu var Bihter'de. Ebeveynden görmesi gereken ilgiyi hep tek taraflı görmüş. Zaten elektra sendromunu tam anlamıyla atamadığı için önce, onlarla ilgilenmeyen ve babasının huzurunu bozan anneye hep öfke biriktirmiş. Sonra babanın ölümü ile anneyi hedef tahtasına alıp, kin beslemiş. Bihter'den sonraki en düşük karakter de bana göre Firdevs hanımdır. Bu ana kızın varlıkları sadece bedenleri üzerinden tanımlanır. Firdevs sahip olduklarını güzelliği sayesinde cebine ulaştığı erkeklere borçludur, tıpkı Bihter'in Adnan'a borçlu olması gibi.

Anneye olan öfke ile Bihter, kendine bi maske geçirmiş dizinin başında. Firdevs hanımın havailiğine rağmen ağır başlı Bihter. Bunun yanında ablası Peyker'e karşı da bir duvarı var ki, o da Peyker'i kendi gibi zeki görmemesinden kaynaklı. Yani Bihter, hem annesine kızarken, hem annesi gibi insanları sınıflandırıyor teee en başta. Peyker'e karşı olan tavrının genel nedeni de, Peyker'in Bihter ve Firdevs gibi art niyetli olmaması, eylemlerinin belli bir amaca göre gerçekleştirmemesi.

O maskenin '' mağdur ve masum ,, yanı ile Adnan'ı avlıyor. Güzeller güzeli Bihter, Firdevs hanımın aksine ağır başlılığı, babasına olan sevgisi ile Adnan'ın aklını çeliyor. Evlilik ile beraber ilk anda Adnan bey yalısında çocuklar ve hizmetlilere karşı da maskeyi taktı kendini sevdirmek için. Fekat başarılı olamadı. Bihter'deki bu, kendini kabul ettirme arzusu en başından beri vardı.

Bir süre sonra evlilikte istediğini bulamaması (Adnan'ın tüm ipleri Bihter'e vermemesi, Matmazel konusunda Bihter'e çizgi çekmesi, vs. ) Bihter'i, kadınlara istediklerini söyleme konusunda master degree yapmış, evdeki yürüyen sex machine Behlül'e yöneltiyor. Açık açık göstermeseler de dizide Bihter'in, Behlül'e kayışında ana unsurun temeli cinsel tatminsizlik. Ki bu yüzden belinde havlulu Behlül'e rastlayan Bihter'i izletmiş senaristler. Bihter'deki bu içgüdüsel kayma, yine Bihter'in kafasında bunun basit bir bedensel hazdan farklı olması gerektiğine kodlanıyor. Bir şekilde salt durum Behlül'ün de salaklığı ile '' aşk ,, olarak adlanıyor Bihter'de. Bu adlandırmanın bir nedeni de yine annesi Firdevs. Annesi gibi olmaktan korkan Bihter'in, kocasına aldatmasına mazeret bulması lazım ki, birebir annesine benzemesin.

Bihter'deki bu kişilik ve kimlik bulamama sorunu, Nihal'e aşık olan Behlül ile, Bihter'den vazgeçen Adnan sayesinde tavan yapıyor finalde. Dizinin 60'lı bölümlerinden itibaren geçen süreç bir tür öz yıkım. Baştan beri kendine bir kimlik koyup, ulaşılamaz kadını oynayan Bihter, ona göre düşük gördüğü (ki Peyker gibi Nihal de saf niyetlidir) Nihal'in, vazgeçilemeyen kadın olması ile adeta travmaya neden oluyor. Dizinin bir kısmında " Behlül, Nihal'e bakmaz " ı oynayan Bihter, bir süre sonra " sen Nihal'i değil, beni seviyorsun " a, en sonunda da " neden Nihal'e " dönüşüyor.

Bihter'in öz yıkımında antagonist'i ise Nihal'dir. Nihal, Bihter'in asla olamadığı ve asla sahip olamadıklarının sahibidir. Asla olamadığı; saf,temiz, herkesten ayrı, saygıdeğer.
    Asla sahip olamadıklarının sahibi: seven bir anne, baba, kardeş ve Behlül'ün sevgisi... kısaca sevilmek!

Bu yüzden her ne kadar insanlar, her ne kadar dizide etkisiz görmüş olsa da, diziyi sakin kafa izle izleyince görünen bir gerçek: Nihal, Bihter'in eylemlerinin tetikleyicisidir. İlk sezon finaline doğru giderken Behlül'ün Nihal'e olan yönelimi ve ilgisi Bihter'in, Behlül ile yatmasına, ikinci sezon ise taşımaya çalıştığı maskeyi düşürüp pullarını dökerek çıldırmasına ve intihar etmesine neden olur.
    Beren'in güzelliği, Bihter'in kıyafetleri, vs. sine aldanıp, Nihal'i boş zannedenlerin aksine, hikayede kişilik sahibi olan karakter Nihal'dir. Zaten bu yüzden Nihal'in konuşması ile başlayan dizi, Nihal'in son repliği ile biter. Keza bana göre dizinin afişinde yer alan " aşkı arayan aşk hikayesi " ile kasdedilen, Behlül aradığı aşk'tır. O aşkın adresi Nihal'dir ve Behlül'ün geçmişindeki günah ile lanetlenmiştir.
    Behlül ve Nihal'in aşkı, Bihter ve Behlül'ün günahı ile yasaklanmıştır.

9. Beğenenler;
    mehmetlover (17-09-19), zorlu ikili (Dün)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 20 kullanıcı var. (0 üye ve 20 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri