4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  _meLike_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yardımcı Yönetmen
  Üyelik tarihi
  07.08.2006
  Yer
  ST
  Mesajlar
  2,103
  Konular
  11
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 2

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu

  Bursa'nın Nilüfer ilçesinde kurulan tiyatrodur. Genç oyuncu kadrosu eşliğinde usta yönetmenlerin desteği ile sezon oyunları kapalı gişedir. Haftasonu için askıda bilet uygulaması bulunmaktadır.
  Konu Şah-Rû tarafından (07-03-20 Saat 17:17 ) değiştirilmiştir.

 2. Beğenenler;
  Şah-Rû (01-10-18)

 3. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  Şah-Rû - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  10.08.2006
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  13,471
  Konular
  99
  Verdiği Beğeni
  864

  Aldığı Beğeni: 233

  Bahsedilme
  15 Mesaj

  Standart

  Bursa Nilüfer Belediyesi 1999 yılından bu yana, mutlu bir kent yaratmak üzerinden kent yaşamını şekillendirmeye çalışıyor. Bu bağlamda, her disiplinde yüzlerce kültür-sanat etkinliği gerçekleştirildi.

  2007 yılından bu yana da tiyatroya daha büyük bir ilgi göstermeye başlayarak Nilüfer Sanat olarak prodüksiyon tiyatrosu kuruldu ve ortak prodüksiyonlar üretmeye başladı.

  Nilüfer izleyicisinin tiyatroya yoğun ilgi göstermesi, kentin büyümesi ve yeni sahnelerin açılması Nilüfer Belediyesi'ni yerleşik bir tiyatro kurmaya yönlendirdi. Ve 2014 yılında Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu kuruldu.

  Bursa Nilüfer Belediyesi resmi internet sitesi kaynak alınmıştır.
  Konu Şah-Rû tarafından (07-03-20 Saat 17:17 ) değiştirilmiştir.
  Yarım somunun var mı, bir de ufak evin
  Kimsenin kulu kölesi değil misin?
  Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya
  Keyfine bak en hoş dünyası olan sensin...
  ÖMER HAYYAM

 4. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  Şah-Rû - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  10.08.2006
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  13,471
  Konular
  99
  Verdiği Beğeni
  864

  Aldığı Beğeni: 233

  Bahsedilme
  15 Mesaj

  Standart Yanginlar

  YANGINLAR
  Yazan: Wajdi Mouawad
  Yöneten: Murat Daltaban
  Çeviren: Ayberk Erkay
  Yönetmen Yardımcısı: Özlem Daltaban
  Koreograf: Tan Temel
  Müzik: Oğuz Kaplangı
  Dekor ve Işık Tasarımı: Cem Yılmazer
  Kostüm Tasarım: Tomris Kuzu
  Afiş Tasarım: Bülent Erkmen
  Afiş Fotoğrafı: Christina Malkoun
  Yönetmen Asistanı: Gökhan Kum
  Proje Asistanları: Damla Çalışan, Cihat Temel
  Sahne Amiri: Halil Küreş
  Realizatör: Burak Etöz
  Işık Kumanda / Teknisyen: Hasan Fatih Karakuş, Murat Özdemir
  Ses Kumanda / Teknisyen: Derya Bölükemini
  Dekor Uygulama / Sahne Teknisyenleri: Bedir Günsayar, Faik Yunus Gürcan, Gürkan İşbilen, Mehmet Tepeci
  Sahne Terzisi: Gönül Akıllı
  Kostüm-Aksesuar Sorumlusu: Mehmet Yıldırım
  Broşür Tasarım: Feyza Alfatlı
  Grafik Tasarım: Kağan Gözen
  Broşür Fotoğrafları: Emre Koşak

  OYUNCULAR
  Genç Nawal - Pınar Hande Ağaoğlu
  Jeanne, Elhame - Ayşe Gülerman
  Simon - Oğulcan Arman Uslu
  Hermile Lebel, Milis - Oğuzhan Ayaz
  Antoine, Abdessamad, Chamseddine - Batuhan Pamukçu
  Sawda, Jihane - Melisa İclal Yamanarda
  Nihad, Wahab - Adem Mülazim
  Yaşlı Nawal, Nazira - Zeynep Çelik Küreş
  Doktor, Malak - Mesut Özsoy
  Hademe - Barış Ayas
  Rehber, Savaş Fotoğrafçısı - Gökhan Kum

  KONU
  Bir İnsanlık Tarihi

  Wajdi Mouawad, Vaatlerin Kanı adını taşıyan dörtlemesinin ikinci parçası olan Yangınlar’ı bundan on altı yıl önce, dörtlemenin ilk soluğu Kıyı’dan altı yıl sonra kaleme aldı. Vaatlerin Kanı, o günden bu güne uzanan yaklaşık yirmi yıllık sürede, sesini tüm dünya sahnelerinde duyurdu. Mouawad’ın dörtlemesi, Batı tiyatrosunun son dönemine ruhunu veren, dramatik yazında yeni bir akışa yön sağlayan, G. Apollinaire’in ifadesiyle “işaret fişeği” vazifesi gören yaratıların başında geliyor.

  Vaatlerin Kanı’nı ve bir adım öne çıkan parçası Yangınlar’ı, bugün hemen her coğrafyada yankı bulan, sarsıcı, büyüleyici, ilham verici bir sese dönüştüren nedir?

  Yangınlar’ın metinsel gücü, bana göre ve bu sınırlı satırlarda ifade edebileceğim kadarıyla, yazıya ve sahneye dair unsurlarının muazzam uyumunda hayat buluyor. Mouawad, Kıyı’da, denize ulaşmaya çalışan insanlar vasıtasıyla, birçok defa “yolların kesiştiği yerden” bahseder. Yangınlar, sanki Mouawad’ın işaret ettiği bu buluşma yerine, zihinde ilk pırıltısını bulduğu andan, sahnede seyircinin bakışına sunulduğu ana kadar geçen süreyi kapsayan “tiyatro olayını” oluşturan tüm unsurların – öykünün, akışın, monologun, diyalogun, dramatik tekniğin, katmanların, kişilerin, kurmacanın, kurgu evreninin, üzüntüyü, gülmeyi, şaşırmayı, isyanı, öfkeyi tetikleyen anların, çağrılan kavramların, soruların, varsayımların ve daha nicesinin – tüm bu “yolların” kesiştiği bir noktaya, bir uyum ve tamamlanma mekânına karşılık geliyor.

  Lübnan asıllı Kanadalı yazar Wajdi Mouawad, dörtlemenin diğer parçalarında olduğu gibi, Yangınlar’da da okurunu ve seyircisini, dünyalarının dışına çıkmakla yazgılı insanların somut ve soyut arayışlarına ortak ediyor. Kişiler arayışı tercih etmiyor, arayış, zamanı geldiğinde, kişileri mecbur bırakıyor. Nawal’ın çocuklarının arayışı, onları harekete geçmeye, bilmediklerini öğrenmeye, duymadıklarını duymaya mecbur bırakan bir öykünün ilerleyişi. Yangınlar’ın trajedisine işte bu mecburiyet şekil veriyor. Orta Doğu’nun zamansız, ölümcül, masalsı topraklarında, yola çıkmak zorunda kalan, zorunda bırakılan insanların öyküleri kesişiyor. Yaşama tutunmak, nefes almak, öldürülmemek için, tarihine kavuşmak, kimliğini inşa etmek, adını mezartaşına kazıyabilmek için, verilmiş bir sözü tutmak, ihanet etmemek için, yalnızlığına son vermek, yeni yarınlara can vermek için ve aynı zamanda öldürmek için, can yakmak için, kan dökmek için yola çıkanların öykülerini anlatıyor Mouawad. Kahkahayla acının sıra kapmak için fırsat kolladığı bu öykülere, doğmuş olduğu toprakların anlatı geleneğinden beslenen yazarın masalsı şiddeti, şiirsel dili eşlik ediyor. Sadece “nereden başlayacağını bilmek” isteyen Jeanne’ın sımsıkı tutunacağı bu dil, hâkim kılınmak istenen sessizliği yıkacak olan, sessizliğin sesini duymamıza vesile olacak olan, bizleri acıya, öfkeye, umuda ve şaşkınlığa tanık bırakacak olan dildir. Hayatlar pahasına yazıya dökülen dil.

  Bir Avrupa metropolünden, meçhul topraklarda, yalnız bir köye uzanan yolda kesişen küçük yaşamların tekil öykülerine, hemen her coğrafyada, her dilde yankı bulacak kadar evrensel bir boyut kazandırmayı başarmış olan Mouawad’ın Yangınlar’ı, Orta Doğu’nun “bilindik” tarihinden bir kesit sunmakla yetinmiyor, fısıldadığı çığlığı duyurabilecek kadar yakınımıza sokuluyor.

  Yangınlar’ın sırrı, kanlı – yine de umutlu – bir insanlık tarihini, ufak bir müzik kutusuna sığdırıp, önümüze koymasıdır belki de.

  Ayberk Erkay/ Çevirmen
  Yarım somunun var mı, bir de ufak evin
  Kimsenin kulu kölesi değil misin?
  Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya
  Keyfine bak en hoş dünyası olan sensin...
  ÖMER HAYYAM

 5. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  Şah-Rû - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  10.08.2006
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  13,471
  Konular
  99
  Verdiği Beğeni
  864

  Aldığı Beğeni: 233

  Bahsedilme
  15 Mesaj

  Standart Yangınlar

  Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu’nca 2019-2020 sezonunda sahnelenmeye başlayan, 2 perde ve ara dahil 2 saat 15 dakika süren Wajdi Mouawad oyunu. Lübnan İç Savaşı üzerine kurulu olan oyun, 2011-2012 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Yanık ismiyle sahnelenmişti.

  Öncelikle İBB Şehir Tiyatroları’nın yıllarca süren taleplerimize nihayet olumlu yaklaşıp “Konuk Oyun” uygulamasını başlatmasından dolayı samimiyetle teşekkürlerimi iletiyorum. Zira uzun süredir Eskişehir Şehir Tiyatroları’nı da İstanbul Devlet Tiyatrosu misafir ediyordu. Biz de koskoca Darülbedayi ne güne duruyor acaba ki Devlet Tiyatroları kendi turne programından yer kalırsa diğer kurumlara sahne açıyor diye sorup duruyorduk. Bu vesileyle gelmiş ve gelecek olan tüm ekiplere hoş geliniz daha sık geliniz demek istiyorum.

  İstanbul Devlet Tiyatrosu yorumunda da çok başarılı bir ortak sahne kullanımı vardı. Keza Nilüfer yorumunda da geçmiş ve şimdiki zaman aynı başarıyla akıyor. Oyunun görselliği ve koreografisi gerçekten güzel. Işık yönetimi ve kostümler de. Oyunculuklar uyumlu ve akıcı. Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun pırıl pırıl bir ekibi varmış.

  Aslında sonunu bilerek izlememe rağmen yine gözyaşlarıma hakim olamadığım oyunda tek bir konuya itiraz edecektim. Savaş fotoğrafçısının kör gözüne parmağım hesabı tane tane anlatmasındansa mektuplarda gerçeğin ortaya çıkarak şok etmesini yeğlerdim fakat oyun çıkışında “ben şimdi tam bağlayamadım, “o” o muymuş?” diyen izleyicileri duyunca vazgeçtim.

  İçimdeki Yangın ismiyle filme de uyarlanmış olan oyunun konusu son derece sert ve yürek yakıcı. Bir vasiyetle başlayıp, bilinen/bilindiği sanılan geçmişi değiştiren, sessizliği dinleten ve nihayetinde 1 + 1’in yine 1 ettiği bir oyun. Olayı bağlayan düğüm yeterince acı değilmiş gibi dünyamızın güncel haline denk gelen mülteci ve kampların hali ayrıca yürek burkuyor. Oyunu ilk izlediğimden bu yana geçen 9 yılda dünyanın halen yerinde sayması da bambaşka bir dram aslında. Ne yazık ki ders almamacasına; “Her zalim kendi celladını yaratır.”
  Konu Şah-Rû tarafından (07-03-20 Saat 17:23 ) değiştirilmiştir.
  Yarım somunun var mı, bir de ufak evin
  Kimsenin kulu kölesi değil misin?
  Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya
  Keyfine bak en hoş dünyası olan sensin...
  ÖMER HAYYAM

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Dostlar Tiyatrosu
  By umokice in forum Özel Tiyatrolar
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 17-01-17, 20:48
 2. Nilüfer Açıkalın
  By Freddie in forum Yerli Oyuncular
  Cevaplar: 36
  Son Mesaj: 14-08-12, 14:44
 3. Üsküp Tiyatrosu
  By Despire_ER in forum Özel Tiyatrolar
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 08-05-11, 10:54
 4. Attis Tiyatrosu
  By yesimg in forum Özel Tiyatrolar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20-07-10, 21:54
 5. Nilüfer'le Show Zamanı (Show Max)
  By Freddy in forum Biten TV Programları
  Cevaplar: 132
  Son Mesaj: 13-06-10, 16:52

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.1 © 2011, Crawlability, Inc.