"Orhan, mahkemede durumu kendi lehine çevirmeyi başarır. Fakat son anda gerçekleşen bir müdahale yalnız onu şaşırtmakla kalmaz, köşkte felaketle sonuçlanabilecek olaylara yol açar."

Bu iki cümlenin arasındaki ilişkiden yola çıkarak, "müdahele" kelimesi kullanıldığı için duruşma sırasında gerçekleşecek bir olaydan bahsedildiğini düşündüm ben. Orhan da bu müdaheleye şaşırıyorsa hiç beklemediği birinden gelmesi gerekiyor bu müdalenin. Benim de aklıma Mehmet'ten başkası gelmiyor bu durumda. Ancak mahkemeden sonra evde iki kardeş arasında olay çıkabilir ve Selim Reşat Bey de gerçekleri öğrenir böylece.

Orhan büyük sırrını bu bölümde Serra'ya açıklıyor olabilir mi acaba? Eğer bu sırrı açıklarsa mahkemede müdahele edicek insan da Serra olabilir. Ama fragmana bakılırsa Serra durumu bilmemeye devam edecek gibi.

Güneş köşkte olduğu esnada -gerilecekse- susup donakalabilir sadece bence. Ağzından kaçırma ihtimali de olabilir ama ben kendi adıma pek ihtimal vermiyorum. Kaçırırsa Mehmet kaçırır gibi geliyor bana. Ya da bu sırrın daha fazla saklanmasını doğru bulmadığı için babasına açıklayacak da olabilir Mehmet, ne de olsa çok doğrucu davut biri Mehmet.

Olaylar nasıl gelişirse gelişsin, bu sırrın aile içinde açığa çıkmasındaki kilit isim Mehmet olacak bana kalırsa.