Sayfa 3/6 İlkİlk 123456 SonSon
27 sonuçtan 11 ile 15 arası

Konu: Ateşten Koltuk - Bölüm Yorumları

 1. #11
  Durum:
  Çevrimdışı
  zeyneptalu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Figüran
  Üyelik tarihi
  08.02.2007
  Yer
  Tokat
  Mesajlar
  181
  Konular
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart Menderes, Özal ve Demirel'den izler var

  Menderes, Özal ve Demirel'den izler var

  Bir başbakanın yaşamı üzerinden Türkiye'deki siyasi gelişmeleri konu alan 'Ateşten Koltuk' dizisinin öykü yazarı Mehmet Ali Ilıcak: Bu dizideki başbakan idealimdeki liderdir. Menderes'ten de, Özal, Demirel ve Erdoğan'dan da biraz var. Onu ben yarattım! ..


  Mehmet Ali Ilıcak ve Emir Tamer'in yapımcılığında gerçekleştirilen, bir başbakanın medya, iş dünyası ve terör üçgeninde yaşadıklarını anlatan 'Ateşten Koltuk' adlı dizi, bu akşam ilk bölümüyle Fox TV'de yayınlanacak. Seçimi yüksek oy oranı ile kazanmış bir başbakanın göreve başladığı ilk günden itibaren yaşadıklarının anlatılacağı dizide; Türkiye'nin politik gelişmeleri de konu edilecek. Mehmet Ali Ilıcak; annesi Nazlı Ilıcak ile eşi Meyra'nın da rol aldığı dizideki başbakanın Tayyip Erdoğan olmadığını vurgulayarak, "Kemal Atak, tamamen benim hayal ürünüm ve idealimdeki lider. Ailesinde türbanlı kimse yok mesela..." dedi.
  * Siz gazetecisiniz. Dizi sektörüne atılmaya nasıl karar verdiniz?
  Öyküye bir buçuk sene evvel başladığım zaman, idealimdeki başbakanı kendimce yazmak için yola çıktım. Kitap olmasını istemiştim aslında ama sonradan senaryoya dönüştürdük.

  ERDOĞAN'IN HAYATI DEĞİL

  * Tanıtımlarda '29 Şubat sabahı uyandığınızda hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' deniyordu. Yayın günü değişti ve 1 Mart'a (bugün) alındı ama bu anonslar akıllara 28 Şubat'ı getirdi. Dizide buna değiniyor musunuz?
  Bizim başbakanın ismi Kemal Atak. Ne Tayyip Erdoğan'ın, ne Menderes'in, ne de Demirel'in hayatı bu! Ama hepsinden biraz var. Kemal Atak bugünkü Türkiye'de yaşıyor. Yani gündemde bugünkü konular var; başörtüsü konusu ve Kuzey Irak'a yapılan kara harekatı gibi ama Tayyip Erdoğan kesinlikle değil! Siz diziyi seyrederken, Kemal Atak'ın başbakan olduğu Türkiye'yi göreceksiniz. Kemal Atak benim hayal ürünüm, idealimdeki başbakan olacak.

  * Peki idealinizdeki başbakan Kemal Atak, türban ya da kara harekatı konusunda Tayyip Erdoğan'dan farklı bir strateji mi izleyecek dizide?
  Kemal Atak, başörtüsünün üniversiteye girmesine karşı değil. Ancak toplumsal uzlaşmanın sağlanamamasından yakınıyor. Güvencelerin, özgürlüklerin herkes için yaşanması gerektiğine inanan bir başbakan. Çünkü onun ailesinde türbanlı, başörtülü kimse yok. Ama o, üniversiteye giden başörtülü kızların okuyabilmesini istiyor. Türkiye'nin 'başı açık-başı kapalı' diye bir kamplaşmaya gitmemesi gerektiğini düşünüyor.

  MODERN-MUHAFAZAKÂR

  * Tayyip Erdoğan Kasımpaşalı, Kemal Atak nereli?
  Atak bürokrasinden gelme bir aileden; İstanbullu. Bir eşi ve kızı var. Annesiyle babasını çok küçük yaşta kaybetmiş. Onu bir süt anne büyütmüş. Modern-muhafazakâr bir insan.

  * Dizinin kadrosunda gazetecileri de görüyoruz...
  Üç gazeteci başbakanı programlarında ağırlayacak. Reha Muhtar, ben ve annem Nazlı Ilıcak... Türkiye bu başbakanı ilk kez 'Çapraz Ateş' programında tanıyacak. Dizide ayrıca müsteşar rolünde Can Ataklı da oynuyor.

  * Nazlı Hanım 'Ateşten Koltuk'ta sadece bir bölüm mü oynayacak?
  İkinci bölümde yok ama daha sonra diziye arada girip çıkacak. Belki Yavuz Donat'la birlikte rol alacaklar. Çünkü bu gerçek hayattan bir dizi. Biz 'Kurtlar Vadisi' gibi bir mafya dizisi değiliz. Siz de oynayabilirsiniz. Gazeteci kimliğinizle başbakanın eşiyle bir röportaj yapabilirsiniz mesela.

  * Eşiniz Meyra Hanım da başbakanın kızı rolünü canlandırıyor. Tam bir aile dizisi olmuş...
  Meyra'nın daha önceden bir dizi deneyimi vardı. atv'de yayınlanan 'Şöhret Okulu'nda oynamıştı.

  * Niçin flaş oyuncular oynatmayı tercih etmediniz?
  Flaş isim koymak istemedim. Zaten dizi muvaffak olursa bir ay sonra hepsi flaş isim olacak. Dizinin cast'ına çok önem verdim. Karakterlerin özdeşleşmesi için tek tek seçtik oyuncuları. Ana karakterleri çok önemsedik. Başbakanın kızı Selin'i yazarken, eşim Meyra'yı hayal etmiştim... Onun şirinliğini, düşünce tarzını doğallığını başbakan kızı olarak uyarladım. Başbakanın eşi rolüne de Gülay Kuriş'i koyduk.

  O KOLTUĞU DOLDURMAK ZOR

  * Dizinin adını neden 'Ateşten Koltuk' koydunuz?
  Başbakanları biz bugüne kadar hep mikrofon önünde gördük. Esasında bunun arkasında elbette ki yaşadıkları çok şey var. Ailesiyle ilişkileri var, gözyaşı döktüğü anlar var. Bu dizide onları çok göreceğiz. Kemal Atak bir başbakan ama aynı zamanda da bir baba. Kızıyla çatışıyor mesela... Çok önemli operasyonlara karar veriyor, ülkeyi yönetiyor. Bazı kararlarında insanlar ölüyor, bazı kararlarında alkışlanıyor. Dolayısıyla ateşten bir koltukta oturuyor.

  * Peki siz oturmak ister miydiniz o koltuğa?
  Yok, başbakanlığı biz yapamayız ama Kemal Atak çok iyi uydu. Başbakanlık çok farklı bir şey. Ben Tayyip Bey'i sayar ve severim açıkçası ama o koltukları doldurmak çok zor. Liderlik kolay bir iş değil. Türkiye'de de baktığınız zaman gerçek lider çok az çıkmış. Tayyip Erdoğan, Demirel, Özal, Menderes... Kemal Atak'ta hepsinden biraz var.

  * Dizi kaça mal oldu?
  Pahalı bir prodüksiyon çünkü aksiyon sahneleri çok. Binalar havaya uçuyor, konvoylar var, operasyonlar yapılıyor...

  * Herhangi bir rakam vermeyecek misiniz?
  Yok ama pahalı oldu...


  KAYNAK:SABAH
  http://www.sabah.com.tr/gny/haber,93...FDCD3DC4B.html

 2. #12
  Durum:
  Çevrimdışı
  mxrxt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Oyuncu
  Üyelik tarihi
  05.04.2007
  Yer
  uzay:-)
  Mesajlar
  1,830
  Konular
  45
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  İlk bölümde bomba patlıyor
  Mehmet Ali Ilıcak'ın Ateşten Koltuk'u ekranda. Ilıcak, dizide hayatı anlatılan kişinin Tayyip Erdoğan, Adnan Menderes ve Turgut Özal'ın karışımı, yenilikçi bir başbakan olduğunu belirtiyor. Bu akşamki ilk bölümde patlama var.

  Mehmet Ali Ilıcak'ın kaleme aldığı Ateşten Koltuk adlı dizi bu akşam başlıyor. Bir başbakanın medya, iş dünyası ve terör üçgeninde yaşadıklarını anlatan dizi, seçimi, yüksek oy oranı ile kazanmış Kemal Atak adlı başbakanın göreve başladığı ilk günden itibaren yaşadıklarının konu ediyor. Ilıcak bir buçuk senedir üzerinde çalıştığı dizide, Ateşten Koltuk'ta oturan başbakanın, Recep Tayyip Erdoğan, Adnan Menderes ve Turgut Özal'ın olumlu yönlerini ele alarak yarattığı bir karakter olduğunu belirtiyor. Süleyman Demirel neden yok diye sorduğuzda ise Ilıcak, “Bizim başbakanımız modern, yenilikçi, atılımcı ve muhafazakar bir karakter ve 45 yaşında genç bir başbakan. Ben Demirel'in 70'inden önce yaptığı başbakanlık yıllarını hatırlamıyorum. Benim için o bir Cumhurbaşkanı, bizim dizimizde de Cumhurbaşkanı yok” diyor. Dizinin bugünde geçtiğini ama Tayyip Erdoğan sonrasındaki başbakanı anlattığını söyleyen Ilıcak, “Günümüz sorunlarından birebir anlattığımız şeyler de var, kurgusal hikayeler de” diyor. Kurtlar Vadisi gibi derin devlet analizleri yapmayacaklarını ifade eden Ilıcak, daha çok reel hayatı anlatacağını belirtiyor. Dizide terör, başörtüsü gibi bugünün önemli meselelerini ele alacaklarını söyleyen Ilıcak, “Kemal Atak başörtüsü sorununu toplumsal mutabakatla çözecek. Bunula birlikte Başbakan önemli badireler atlatacak. Dizide aksiyonun hiç eksik olmayacak” diyor. Dizide Kemal Atak'ı Tayfun Eraslan canlandırıyor. Dizide ayrıca Gülay Kuriş, Meyra Ilıcak, Can Ataklı gibi isimler de yer alıyor.

  İlk bölümde patlama var

  Dizi, Başbakan'ın kendisine verilen destekten ötürü ilk olarak Çapraz Ateş programına katılmasıyla başlıyor. Ardından Başbakan'la yıldızı barışmayan iş adamı Cengiz Kazan ekrana geliyor. İlk bölümde ayrıca bir alışveriş merkezi bombalanıyor.
  FOX / 22.00

  GÜLDEN TÜMER / YENİ ŞAFAK

  Bu diziyi izleyemi düsünüyorum umarim güzel bir dizi olur FOX´tv yayinlanacak bir dizinin medyada bu kadar yer almasi ilgimi arttirdi bakalim nasil bir dizi olacak?

 3. #13
  Durum:
  Çevrimdışı
  zeyneptalu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Figüran
  Üyelik tarihi
  08.02.2007
  Yer
  Tokat
  Mesajlar
  181
  Konular
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart Başbakan'ın işi zor!

  Başbakan'ın işi zor!

  'Ateşten Koltuk', bu akşam ilk bölümü ile ekrana geliyor. Yusuf Güven'in yönettiği, Tayfun Eraslan, Gülay Kuriş ve Meyra Ilıcak'ın rol aldığı dizide başbakan, eşi İnci Hanım ve kızı Selin'e çok düşkündür


  Kemal Atak, her ne kadar yüzde 44 oy almış olsa da sevenleri kadar, sevmeyenleri de vardır. Bunlardan birisi de işadamı Cengiz Kazan ile Kazan'ın da ilişki içinde olduğu yabancı işadamı Tony'dir. Tony, terörist faaliyetlerle de bağlantılıdır ve Türkiye'de çeşitli eylemler yaptırmaktadır. Başbakana ilk günlerinde sıkıntı yaşatmak için bir alışveriş merkezini bombalamak üzere planlar yapmaktadır. Fox TV / 22.00

  KAYNAK:ZAMAN
  http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=658737

 4. #14
  Durum:
  Çevrimdışı
  İFAKAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  17.03.2006
  Yer
  Yine iş :(
  Mesajlar
  21,787
  Konular
  8
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Dizinin ilk bölümünü merakla bekliyordum çünkü bir sahne için.

  Kreşin bulunduğu binada patlama oldu garaja konan bomba sayesinde o binada değildi o garaj binanın hangi semte olduğunu bilmiyorum ama garaj taksimde bir mekandı :img-yes: Binanın garajla yakından uzaktan alakası olmayan yerdeydi ama sahneler birleştirileren aynı yer havası yaratılmıştı.

 5. #15
  Durum:
  Çevrimdışı
  mxrxt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Oyuncu
  Üyelik tarihi
  05.04.2007
  Yer
  uzay:-)
  Mesajlar
  1,830
  Konular
  45
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  benim su ana kadar izledigim kadariyla aslinda hic de fena bir dizi degil hatta oldukca güzel bile diyebilirim yalniz dizide tek eksik bence tanidik yada hayran kitlesi olan bir oyuncu olmamasi yalniz dizi ses getirecek gibi geliyor bana..

Sayfa 3/6 İlkİlk 123456 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Boş Koltuk - J.K.Rowling
  By Küçük Cadı in forum Dünya Edebiyatı
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 28-02-16, 13:52
 2. Zeynep Koltuk
  By aliyeaynalar in forum Yerli Oyuncular
  Cevaplar: 192
  Son Mesaj: 28-03-14, 21:15

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.1 © 2011, Crawlability, Inc.