Sayfa 1/48 1234511 ... SonSon
240 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Hürrem Sultan - Bölüm Yorumları

Freddie
    Freddie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Hürrem Sultan - Bölüm Yorumları

meükkemmel bir diziydi yaaa bayılıyodum gerçekten hele ki hürremin entrikaları beni bitiriyodu Ama malesef 8 bölüm sürdü Sanırım maddi yetersizlikten bitmişti Çünkü çok masraflı bir diziydi Yani kolay mı zamanı 500yıl geriye almak sadece kostimler değil dekor mekan herşeyiyle o yılları kusursuz anlatıyolardı Günümüze dair tek bir modernlik yopktu ama dediğim gibi bütün mekanı yeniden yaratıyolardı ve çok masraflı oluyodu

Durum:
    cyprus_hsn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Kıbrıs - Girne
    Konular
    26
    Verdiği Beğeni
    53

Aldığı Beğeni: 66

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı freddie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    meükkemmel bir diziydi yaaa bayılıyodum gerçekten hele ki hürremin entrikaları beni bitiriyodu Ama malesef 8 bölüm sürdü Sanırım maddi yetersizlikten bitmişti Çünkü çok masraflı bir diziydi Yani kolay mı zamanı 500yıl geriye almak sadece kostimler değil dekor mekan herşeyiyle o yılları kusursuz anlatıyolardı Günümüze dair tek bir modernlik yopktu ama dediğim gibi bütün mekanı yeniden yaratıyolardı ve çok masraflı oluyodu
    Hürrem Sultan maddi yetersizlikten dolayı bitirilmedi. zaten başlamadan önce 8 bölümlük bir dizi olacağı bildirilmişti. hatta ilk olarak sinema filmi olarak düşünülmüş daha sonra 8 bölümlük bir televizyon dizisi olarak ekrana getirilmesi kararlaştırılmış. Dizinin yönetmeni aynı zamanda yapımcısı Fatih Aksoy dizi başlamadan bunu bir röportajında belirtmişti. bulabilirsem eklerim :)

Freddie
    Freddie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

teşekkürlerler bunu bildğim ii oldu :)

Durum:
    ECE...:) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    pargalı.
    Konular
    52
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Bn de cok severdim tkrrlrına da izlemistim, tarihi diziler filmler oldum olası ilgimi ceker !! Öylesine ihtisamlı bir kadının öle kötu bi sekilde ölmesi cok üzücü bir durumdu ..

Durum:
    ECE...:) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    pargalı.
    Konular
    52
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Hurrem Sultan

Hürrem Sultan, (1506 - 1558) Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi ve Osmanlı tarihinde önemli roller oynamış bir sultandır. Bir Osmanlı padişahıyla nikahla evlenmiş tek kadın olarak bilinir. Leh asıllı Yahudi bir ailede doğan Hürrem Sultan'ın asıl adı Roxelanne'dı (Alexandra Lisowska). Güzelliği nedeniyle küçük yaşta 1520 tarihinde bugünkü Ukrayna sınırları içinde bulunan Rohatyn şehrinden kaçırılmıştır. (Bölge 1184-1939 yılları arasında Polonya Kırallığı sınırları içersinde bulunuyordu.) Daha sonra Kırım Hanı tarafından Osmanlı sarayına sunulan Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Dişiliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi.

Hürrem Sultan saraya geldiğinde Kanuni'nin cariyelerinden biri olan Mahidevran Sultan'dan Mustafa isimli bir oğlu vardı. Mustafa zamanla çok sevilen bir şehzade haline geldi. Mustafa'nın Kanuni'den sonra padişah olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Bu da Mahidevran Sultan'ın Valide Sultan olacağı anlamına geliyordu. Oysa Hürrem Sultan her bakımdan Mahidevran Sultan'ın önüne geçti ve Kanuni'nin güven ve sevgisini kazanarak onun nikahlı eşi oldu. Bazı kaynaklar çeşitli entrikalar uygulayarak 16. yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkilediği iddia ederler. Kızı Mihrimah Sultan'ı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirerek Vezir-i Azam'la bir ittifak oluşturdu. Kanuni, yeniçeriler tarafından çok sevilen oğlu Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla öldürttü. Hürrem Sultan'ın Kanuni'yi bu kararda etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa'da geçirdi. Ancak Hürrem Sultan'ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan'ın oğlu padişah II. Selim Mahidevran Sultan'a maaş bağlattı ve oğlu Mustafa'nın türbesini yaptırttı.

Devlet yönetiminde etkili olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Bu dönemde Ruslar Kazan ve Astrahan Hanlıklarına hakim olup doğuya doğru yayılmaya başladılar. Tüm bunlara rağmen, eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan önce 52 yaşındayken öldü ve oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi.Vasiyeti üzerine Cenazesi hakkari'de Şafii Camii Hurrem Sultan Türbesi'ne gömüldü.

Sayfa 1/48 1234511 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)