Sayfa 2/10 İlkİlk 123456 ... SonSon
49 sonuçtan 6 ile 10 arası

Konu: Aliya - Bölüm Yorumları

 1. #6
  Durum:
  Çevrimdışı
  DowneyJr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emektar
  Üyelik tarihi
  26.07.2007
  Mesajlar
  42,020
  Konular
  30
  Verdiği Beğeni
  93

  Aldığı Beğeni: 544

  Bahsedilme
  5 Mesaj

  Standart

  Hacettepe Üniversitesi Tiyatro Ana Sanat Dalı’nda son sınıf öğrencisi olan Burak Poyraz’da İzzetbegoviç’in gençliğini canlandıran isim olacak.  25 yaşında ki Burak Poyraz’ın yanı sıra, İzzetbegoviç’in oğlu, şimdi ki Bosna Hersek Cumhurbaşkanı olan Bakir İzzetbegoviç’i Behzat ǒde de rol alan Berke Üzrek canlandırırken, onun eşine de Fatoş Kabasakal hayat verecek. 3. bölüm ile birlikte diziye katılacak olan gazeteci Meryemof’u da Seda Kement oynayacak.

  Berke üzrek i beğenirim.. Özellikle komedi de çok iyi. Bakalım burda nasıl olacak

 2. #7
  Durum:
  Çevrimdışı
  DowneyJr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emektar
  Üyelik tarihi
  26.07.2007
  Mesajlar
  42,020
  Konular
  30
  Verdiği Beğeni
  93

  Aldığı Beğeni: 544

  Bahsedilme
  5 Mesaj

  Standart

  Medyatava'dan Birsen Altuntaş'ın haberine göre, dizinin kimin oynayacağı merak konusu olan Bosna Kasabı olarak tanınan Sırp Cumhuriyeti'nin Devlet Eski Başkanı Radovan Karadziç rolüne ise Mehmet Çepiç hayat veriyor.  Ayrıca Aliya'da Erdal Bilingen İzzetbegoviç'in babası Mustafa'yı, Bilal Bulut Aliya'nın hapishane arkadaşı Keço'yu, Barış Çon Aliya'nın eniştesini oynuyor. Sancak Medya imzalı diziyi, ödüllü ünlü Boşnak yönetmen Ahmet İmamoviç çekiyor, Ahmet Tezcan ise kaleme alıyor.

 3. #8
  Durum:
  Çevrimdışı
  hardi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Süper Moderatör
  Üyelik tarihi
  25.08.2009
  Yer
  Çanakkale
  Mesajlar
  28,161
  Konular
  124
  Verdiği Beğeni
  44

  Aldığı Beğeni: 475

  Bahsedilme
  6 Mesaj

  Standart

  Eklenti 54290
  Alija İzetbegoviç’in hikâyesi, ‘Aliya’ mini dizisiyle TRT1’de ekranlara taşınıyor!
  Ranini tv


  Bosna Hersek Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı ‘Bilge Lider’ Alija İzetbegoviç’in gerçek hayat hikâyesinin anlatılacağı ve TRT 1 ekranında yayınlanacak “Aliya” mini dizisinin lansmanı Bosna Hersek’te yapıldı. Türkiye’de konusuyla bir ilk olan mini dizinin oyuncu kadrosunda; Yurdaer Okur, Görkem Yeltan, Berke Üzrek ve Dilşad Çelebi de yer alıyor.

  Bosna Hersek Cumhuriyeti’nin kurucusu Alija İzetbegoviç’in hayatının anlatılacağı mini dizi ‘Aliya’nın lansmanı dizi ekibinin de katılımıyla Bosna Hersek Türkiye Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildi.

  Senaryosunu Ahmet Tezcan’ın yazdığı, yapımcılığını Sancak Medya adına Muhammed Hakan Sancaktutan’ın üstlendiği mini dizi TRT 1 ekranlarında izleyiciyle buluşacak.
  Eklenti 54291
  Mini dizinin yönetmen koltuğunda ise ödüllü Boşnak yönetmen Ahmed İmamoviçoturuyor. Mini dizide, Alija İzetbegoviç’i Yurdaer Okur, eşi Halida Hanımı Görkem Yeltan,oğlu Bakir İzetbegoviç'i Berke Üzrek, kızı Sabina İzetbegoviç'i ise Dilşat Çelebicanlandırıyor. Çekimlerinin 75 günde tamamlanması planlanan mini dizinin bölümleri; Bosna Hersek’teki Sarayevo, Mostar, Tarçin, Blagaj, Konjiç ve Pocitelj gibi özel mekanlarda çekilecek.

  Lansmanda konuşan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren; “Rahmetli Aliya İzzetbegoviç, acılara, zulümlere, asimilasyonlara direnmenin de ötesinde, bir kimlik mücadelesi göstererek, halkına ve milli değerlerine sahip çıkmış bir liderdi. Bosna Hersek’in en zor zamanlarında göstermiş olduğu ve birçok erdemi içinde barından bu liderliğin, tarih boyunca unutulmayacağına inanıyorum. Türkiye ve Bosna Hersek’in bugünkü güçlü dostluğunun, iki milletin manevi bağlarının bir neticesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Türkiye, kardeşlik, gönül ve tarih bağımız olan halklarla beraber olduğunu her seferinde hissederek yaşamaktadır. Biz de TRT olarak, bu mini dizi ile kin ve intikam peşinde koşmadan, insanlık tarihinin en dramatik ve vahşi savaşını unutturmamak ve liderleriyle birlikte Bosna Halkı’nın bu kutlu direnişini tüm gerçekliği ile anlatmak için bir gayrette bulunduk. Duam, bu mini dizinin hakikat üzere olması ve öyle nihayet bulması. TRT olarak, mevcut ve gelecek nesle bu mücadele terbiyesini ve bu bilincin ardındaki fikri namusu aktarmanın da öneminin farkındayız” dedi.

  Mini dizinin, Bosna Hersek’in yanı sıra Balkanlarda ve Türkiye’de yaşayan Boşnak kökenliler ile Türk halkından büyük ilgi görmesi bekleniyor.
  Eklenti 54292
  Zulme isyan, Soykırıma direniş, İnsanlığa Sesleniş: “Aliya”
  TRT 1 ekranlarında yeni dönemde izleyiciyle buluşacak “Aliya” mini dizisinde; Alija İzetbegovic'in gençlik döneminde eşi Halida Hanım ile birbirlerine âşık oldukları andan vefatına kadar geçen 1944-2003 yılları arasındaki yaşam öyküsü anlatılacak.

  Mini dizide ayrıca, “Savaşta büyük zulme uğradınız… Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın... Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır” diyen ve halkına “Devletsiz bir millet boşluğa düşer, rüzgârda savrulup gider” sözleriyle adeta vasiyetini bırakan İzetbegoviç’in hayatı üzerinden; 20. yüzyılda Balkanlar’da, Avrupa’nın ortasında Müslüman Boşnak halkının uğradığı soykırım ve kayıplar, Boşnak halkının kuşatmadan kurtuluşa kadar kendi yaşadığı topraklarda yaşamak ve var olmak için sergiledikleri direniş de gözler önüne serilecek.

  Bilge Lider’in yaşam öyküsünün arka planında, 20.yüzyılda Avrupa’nın ortasında yaşanan en büyük insanlık trajedilerinden biri olan “Müslüman Boşnakların uğradığı soykırım” bir mini dizi prodüksiyonuyla ekrana gelecek.

  Alija İzetbegoviç kimdir?
  “Balkanların Bilge Lideri”

  1925 yılında doğan Alija Izetbegoviç, henüz 24 yaşında iken İslâmi kimliği üzerinden var olmak istediği için 5 yıl hapis yattı. Cezaevinden çıktıktan sonra önce hukuk, ardından da ziraat fakültesini bitirdi. 1983`te kovuşturmaya uğrayarak, 12 Müslüman aydınla birlikte tutuklanan Izetbegoviç, 1989 yılında Yugoslavya’nın dağılma sürecinde ilan edilen af sonucu özgürlüğüne kavuştu.

  1990'da Demokrat Eylem Partisi (SDA) başkanı seçilen “Milli Kahraman” ve Kurucu Devlet Başkanı olan İzetbegoviç, 1992-1995 Bosna Savaş'ında, Müslüman Boşnak halkının direniş simgesi haline geldi. Fikirlerinin derinliği, dava adamlığı ve öngörüleri sebebiyle “Bilge Lider” olarak anılmaktadır. Alija İzetbegoviç, 19 Ekim 2003’te Hakk’ın rahmetine kavuştu.

  KÜNYE
  Yapım: Sancak Medya - Muhammed Hakan Sancaktutan
  Yönetmen:Ahmed İmamoviç
  Senaryo:Ahmet Tezcan, Yurdaer Okur, Görkem Yeltan, Dilşad Çelebi, Berke Üzrek, Fatoş Kabasakal, Ümit Olcay, Emrah Girgin, Volkan Özdaş, Murat Prosciler, Engin Seçgin, Seda Kement, Nezih Işıtan, Burak Poyraz, Erdal Bilingen, Baki Çiftçi, Halil Doğan, Yasemin Girgin, Alev Cınbarcı, Nihal Tercan, Arda Öziri, Yiğit Çelebi.
  Dizi Film Müziği: Maestro Emir Nuhanoviç
  Solo Sevdalinkalar: Lejla Jusic

 4. #9
  Durum:
  Çevrimdışı
  DowneyJr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emektar
  Üyelik tarihi
  26.07.2007
  Mesajlar
  42,020
  Konular
  30
  Verdiği Beğeni
  93

  Aldığı Beğeni: 544

  Bahsedilme
  5 Mesaj

  Standart

  Ne değişik olmuş
 5. #10
  Durum:
  Çevrimdışı
  hekim61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Figüran
  Üyelik tarihi
  13.07.2017
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  143
  Konular
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 4

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Bir güzel bir mini dizi daha. Daha önce seddülbahiri beğenerek izlemiştim. Yine trt yapımı olan mavi kelebeği beğenerek izlemiştim, bende büyük etki bırakmıştı. Fakat o dizide daha çok bosna halkın başına gelenleri izlemiştik. Şimdi ise Aliya izzetbegoviçin hayatını izleyeceğiz.
  Yurdaer okur beğendiğim bir oyuncudur, görkem yeltanda ayni şekilde iyi bir oyuncudur. Dilşad hanımı sevmem ama artık onu da görmezden geliceğiz.

  Yıllar sonra bile Bosna kelmisini duyunca içimiz acır, buruk hissederiz. Şimdi günümüzde aynısı başka bir güzel kardeş ülkemizin başına geliyor ve yine sessiz kalıyoruz. Korkarım yıllar sonra günümüzdeki olayların belgeselini/dizilerini izlemek zorunda kalıcağız:icon_sorr

Sayfa 2/10 İlkİlk 123456 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.1 © 2011, Crawlability, Inc.