Yeni yilin ilk sabahindan gunaydin. ne guzel tespitler analizler gelmis; sevgili Eylemoz, Odile, Melissa, Ikarusey ve Zuzinha keyifle okudum ellerinize saglik. Lades sahnesiyle ilgili ben de yazmistim; Feride cok buyuk bir "senden beter olsun" dedi, Kamran bunun altinda kalmaz diye. Nihayetinde doktorumuz da dedigim dedik, hirsli, Feride'nin deyimiyle dunyanin kendi etrafinda donmesini isteyen bir karekterde. Dunya onun etrafinda donerken Feride yuzde binbesyuz yorungesine girmezse catlar Kamran.

Ben bu bolumde opusme beklemiyorum. Daha fazla yakinlasma evet ama Kamran bu opucugun kiymetini cok iyi biliyor o yuzden Feride'nin buyuk bir tutkuyla teslim olacagi ani bekleyecektir.

Fragmani izledikce bolumu daha da sabirsizlikla beklemeye basladim. Kamran yine bir seyler icin gonul koyacak Feride'ye ama neden acaba? Doktorluk meselesinin boyle baglanmasi cok guzel oldu ama ben orada Kamran'in bir cocuk yuzunden degil de bir cocuk icin demesini tercih ederdim.

Sevgili Zuzinha reytinglere ve kanalin Calikusu'na bakisi konusundaki elestirilerimze deginmis ve hakli bir hatirlatmada bulunmus. Burada defalarca yazildi, ben de forumu girdikten sonra hemen tum mesajlarimi konuya ayirmistim; senaryo cok sorunlu -idi-...Calikusu'nun ihtiyaci olmayan entrikalar, sacma karekterler, alti bos hikayeler. Nihayetinde Calikusu Turkiye'de hemen herkesin az cok bildigi, epey buyuk bir kesiminde cok iyi bildigi bir hikaye. Onceki gun bir arkadasimla konusuruken diziyi izledigimi soyledim cok sasirdi. ben bile izlemiyorum sen ki romani cok seversin nasil izliyorsun dedi. Nedenlerimi anlattim elbet ona da israrla izlemesini soyledim ama tespitleri yersiz degildi; Calikusu ozunde naive bir ask hikayesi gibi baslar, sonra o askin yerle bir olduguna inanan Feride yuregini de alip memleket yollarina duser. Memleketi tanir, buyur, olgunlasir vs. Oysa dizide bize epey bir bolum varligini asla anlamadigim levent, giderek sacmalasan selim ve necmiye, islevi coktan bitmis neriman vs izlettiler. Bu vicik vicik entrika, banalite, alti bos hikayeler potansiyel Calikusu kitlesinin ilgisini cekmedi bence. Ama toparlanma var mi var; bu ivme surdurulurse ben dizinin yeterince uzun olabilecegini dusunuyorum. Ben sahsen gereksiz karekter ve hikayelere bogularak uzatilmis bir Calikusu'ndansa hakki verilerek, derli toplu duzgun ama gerekiyorsa 1-2 sezonluk bir Calikusu'nu cok daha tercih ederim. Nedense dizinin onumuzdeki yilda surecegni hissediyorum ama bakalim.

Ote yandan metaforlara donersek romanda Chrsitian Vales farkinda olmadan Feride'ye buyuk bir iyilik yapar -Bursa idadisisinde Fransizca muallimligine atanmasi maarif mudurunun odasinda Vales ve kocasi ile karsilasmasindan sonra olur- bu iyilik yapma metaforunun da ben Feride'nin elbiseleri meselesinde kullanilacagini dusunuyorum. O elbiseler ortaya sacildiginda Vales o geceyi, hisimla elbiseleri selim'e firlattigini animsayip Feride'ye atilmaya calisilan iftirayi onleyecek diye dusunuyorum.

Ote yandan su anda gozumuzun onunde cok buyuk bir ask doguyor. Feride hangi bolumde oldugunu hatirlamiyorum ama Misel'e "neredeyse beni sevecekti" diyor, Misel'de o zaten seni seviyor diyor. "Biliyorum o oksuz yetim bir kizi sever gibi seviyor beni ama ben oyle sevilmek istemiyorum" diyor. Kamran o oksuz yetim kiz sevgisi ortusunu hizla kaldirip atti ve bize de Feride'ye de kalbini tum ciplakligiyla sundu. Ama Feride Kamran'i bugune kadar sevdiginden daha farkli sevebilme, bu sevgiyi sunabilme konusunda nasil evriliyor? Feride bu evrimi Kamran'in yardimi, yer yer zorlamasi, yer yer sakayla karisik sitemleri ile gerceklestiriyor, gerceklestirecek. Biz bu sureci daha epey bir gorecegiz bence. Belki tutkulu asik olmaya goturen o 10 adimi onumuzdeki epey bir bolumde izleyecegiz.

Butun bunlari dusunurken bir yandan da ikisinin ayrilmasi nasil gerceklesecek kara kara onu dusunuyorum. Zira bu gidisat, bu ayni yaprakta karisan 2 su damlasi olma hali bir aldatmaya, br kumpasa, bir entrikaya yenilmez. Eger oyle bir yola basvurursa senarist yine buyuk cuvallama olur soylemis olayim.

Hazir bu kadar "serbest adaptasyon" yapilmisken -evet romanin temel taslari olan bazi metaforlar kullanilmakla birlikte hikayenin akisi romandan epey farkli- bu ayriliginda gercek bir felaket haberi ile olmasi gerekir diye dusunuyorum. Bilmem sizler bu konuda dusundunuz mu hic? Feride'nin Andolu'ya gectigi yillar isgal ve savas yillari. Dizide bize verilen Kamran cesur, ulke meselelerine kafa yoran, siyasi bir durusu olan bir doktor. Savas ciktiginda konakta anasinin dizinin dibinde oturacak cinsten bir sunepe sari ciyan degil yani.

Ben ayriligin cephede hekimlik yapmaya giden Kamran'in kotu haberinin gelmesi ve onun yolunu gozlerken yikilan Feride'nin acisini dindirmek icin kendini Anadoluya salip, memleket cocuklarina adamasi seklinde olmasinin bir olasilik olabilecegini dusunuyorum. Bilmem nasil olur, nasil yazilir kurgulanir ama gozumuzun onunde Leyla ve Mecnun'a, Romeo ve Juliet'e evrilen asik Feride ve Kamran'in sacma sapan bir neriman, munevver, selim kumpasi ile ayrilmasina bu saatten sonra ancak kuslar inanir diyorum. Umarim oyle bir sacmaliga donmez tekrar senarist.

Bu arada kanala baski yapmaya da devam edelim mumkunse. Herkese guzel bir yil diliyorum. Sevgiler.