Sayfa 1/201 123451151101 ... SonSon
1001 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Çalıkuşu - Bölüm Yorumları (13)

Durum:
    ipekaziz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetici
    Konular
    191
    Verdiği Beğeni
    174

Aldığı Beğeni: 744

Bahsedilme
    27 Mesaj

Standart Çalıkuşu - Bölüm Yorumları (13)

Bir önceki başlığın mesaj sayısı 1000'e ulaştığı için kapatılmıştır. Yorumlarınıza bu başlıkta devam edebilirsiniz.

Bir önceki başlığa aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Tek cümlelik mesajlar, başlıkla ilgisi olmayan mesajlar, büyük harfle, tamamı renkli, kalın (bold), altı çizili ve italik yazı tipi ile yazılan tüm kural dışı mesajlarınız uyarı bırakılmadan silinecektir.

İpekaziz
    Konu NATY&FACU tarafından (25-05-14 Saat 22:24:53 ) değiştirilmiştir.

Durum:
    sılam59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    Tekirdağ
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı sudemnaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senaristlerin elini kuvvetlendiren klişeler olmasaydı ne olurdu acaba diye düşünmeden edemiyorum! Mecburen yeni bir şeyler aramak zorunda kalsalar bocalarlar herhalde... Elde avuçta seyircinin bildiği, yadırgamayacağı, iyi tamam bunu da izleriz diyeceği malzeme var...
    Ama neden?
    Bir kere Türk dizileri; ısrarla uzun süreli... Mesela Kore dizilerinden sıkıcı olacak kadar örnek veriyorum ama adamlar harika kafa yoruyorlar, bizim yani senaristlerin el atmaya korkacakları senaryoları falso vermeden yazıp çiziyorlar (20 bölüm, 50. vs... Dizilerin kaç bölüm olacağı ta başından belli, tutmasa da o dizi belirlenen hedefe varıyor, asla seyirciye saygısızlık yapılmıyor... 20 bölüm çekeceğiz diyorlarsa 20 bölümde bitiyor.:icon_whis)

Biz, eldeki hikayeden anca bu kadar yararlanıyoruz... Dizi iki sezonluk tamam eyvallah da -ne yapalım, ikilinin arasına 3. kişi şart mantığına sinir oluyorum- ikili bir şeyler için birlikte mücadele etse, illa araya bir başkası girmeden olmuyor mu? Hikayenin özünde ayrılacakları muhakkak bari o güne kadar sevgili olabilsinler, bir rahat nefes alabilsinler... Seninle mutsuzluğa da varım dedi Feride, peki nerede bunları mutlulukları? İzin verin de birazcık mutlu olabilsinler!:img-tomat

Araya kimse girmesin demiyorum ama araya sıklıkla birilerinin girmesi beni diziden soğutuyor. Neriman yetmiyorsa Besime ile rahat nefes almamız engelleniyor... Bu kadar aksiliğin üst üste gelmesi rahatsız edici.

Son dönemlerde diziler eskisi kadar izlenmiyor sanki, senaristlerin seyirciyi ekrana küstürdüğü kanaatindeyim, insanlar bir yere kadar katlanıyor sonra sağolsun uzaktan kumandalar!

Çalıkuşu nihayetinde bir dizi bunun farkındayız elbette!
    Ama dönemine (tarihe, hukuka, günün şartlarına) azıcık uysa, izlerken küçük kuzenlerimin bile fark edip güldüğü mantık hatalarına bulaşmasa çok da güzel olmaz mıydı?:img-tomat
    Aynı şeyleri düşünüyoruz. Çok güzel özetlemişsin.
    Beni de rahatsız eden bu mantık hataları. O kadar basit hatalar yapılıyor ki insanlar adeta aptal yerine konuyor. Ben senaryonun gidişatıyla ilgili bir şey söylemek istemiyorum ama mantık hataları çok fazla. Selim'in hapisten kaçması,Feridenin o evden bir sürü kişi içinden kaçırılması gibi,
    Dizi de yan karekterler illaki olacak ama bizim dizidekiler hep kötü.
    Selim hep kötü adam iyi olmak istiyorum diye bağırıyor ama ısrarla kötü. O şartlar altında okumuş doktor olmuş . Annesini bulma çabası içersinde ama sen adama öyle bir profil yerleştiriyorsun ki adamı şizofren bir adam haline getiriyorsun. Neriman ayrı bir kötü hep dört ayak üstüne düşüyo, Necmiye ayrı bir kişilik. annesinin hatalarını Feride'den çıkarıyor. Ya Besimeye ne demeli. O değilmiydi Feride'yi el üstünde tutan, sakınan ne olduda bu derece değişti. Yani karekterler çok tutarsız.
    Her dizide başladıktan bir süre sonra senaryoda hatalar başlıyor. O büyü kayboluyor. Senaryoyu yazmak senin elinde ama müdahale ediliyor mu hangi şartlar altında yazıyosun bunu bilemeyiz ama yazılan şeylerde biraz tutarlılık olsun. basit hatalar olmasın.

Durum:
    notdefteri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    ara
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı lal08 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aci gercek bence su sekilde (bu tip dizilerin hepsi icin genelgecer gozlemimdir):

tiyatro altyapisi olmayan genc/guzel/yakisikli oyuncular, 'yasimiz ilerleyince bu roller bize artik teklif edilmez, bu kadar para kazaniyorken yatirimlarimizi yapalim' derdindeler.

tiyatro, konservatuar v.s. altyapili 'sanatcilar' yillarca zaten isimlerini gosterememisler, devlet yada belediye tiyatrolarinda kazanilan paralar belli, diziden kazandiklari parayla ev almak, araba almak yada cocuklarina egitim parasi kullanmak derdindeler.

turkiye'de diziler TV bagimlisi toplum cogunlugunu ekran basinda sabitleyerek, kanallara reklam getirisi saglamak, oyuncularina ve yapimcilarina da para kazanmak adina yapiliyor. burda soz konusu olan ne 'sanat icin sanat' ne de 'toplum icin sanat', mesele 'para kazanmak icin toplumu oyalamaca' adina ismine 'dizi' konmus birseyler yapmak.

tabi ki kendi iclerinde bu 'oyalamacalarin'da daha kalitelileri ve daha az kalitelileri var. toplumun egitimli azinligi ve ozellikle bu azinligin kadin toplulugu ekran kimyasi tutan guzel ve yakisikli olan oyunculari olan dizileri seyretmeyi seviyor. tum mesele bu...
    Sanirim haklisiniz...Turkiye'nin icinde bulundugu duruma bakinca zaten yazdiklariniz bir cok acidan dogru. Kulturel bir cole donusmus, toplumun butun kodlari ile oynanmis bir ulkede televizyonun fonksiyonu da acik ve net. Bu durumu degistirmek tek kisinin, tek dizinin elinde degil tabii. tek bir kanalin da elinde degil. Ama dogru birseyler yapma cabasindan tamamen vazgecmek? iste ben bunu anlamiyorum. Ve bazi arkadaslarin ozelden yazdiklarindan da anladigim kadariyla iyi diziler de yapilabilmis. Burada Calikusu dizisinin kurgusunu, sacmalamalarini en az benim kadar elestiren bazi forumdaslarin Turk televizyonarinda begendikleri diziler olmus, var.

sevgili e_lif baska dizi bulup onu izleyelim diyor bana. cunku bu forumda bu kadar vakit gecirme nedenlerimiziden biri de burada ki fikir paylasimlarimiz, sohbetlerimiz. Lakin ben dizi izleyen biri degilim. Bu dizyi de izlemezdim velev ki adi Calikusu olmasa. :icon_sorr

Ben butun soylediklerinize katiliyorum ama benim en buyuk itirazim bu sistemin Calikusu gibi cok onemli bir edebiyat, kultur varligini alip icini bosaltip ters yuz etmesi, ayiptir soylemesi irzina gecmesi ve bunu bize adi bayagi bir melodram sosu ile dayamasi ve bizim elimiz kolumuz bagli kalakalmamiz :icon_sorr:icon_sorr

Alıntı eylemoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle bnm alanım olduğu için söylediklerin için tşkkrler ....işin acı tarafı okuldan mezun olanlar ekranda çok az....ya ekran arkası yada eğitim alanındalar 300 mezunsak ekranda 20 sanatçı varr 280 nerde ya imkansızlık yada ortam faktörü.... enaz 6-10 yıllık eğitim bu alınan 6 aylık değil:icon_sorr... ekrandakilerden de fırsat kalmıyo zaten....
    tek sevdiğimiz cümle sanatçı olunmaz doğulur

gerçi halka da bakmak lzm....feride dayak yiyo.... biz burda dövünürken izlenim oranı artıyo son 3 bölümde çevremde benden kaynaklı yada kendiliğinden de olabilir çalıkuşu izlenme ve soru cvplama oranımda acayip artış var ama soru bunun nedeni ne....

Ferideye şiddet yada selim neriman besime necmiye iç çatışması yerine 2 yetenek girse çok renk katar ....bunu biz biliyoruzda bilmekle kalıyoruz...
    Birkac gun once Istanbul'dan bir arkadasim soyle bir toplu mail yollamis; "Devlet ve Sehir tiyatrolarinin kapatilmasi gundemde. Bunu nasil engellleriz konusunu tartismak icin calistay yapiyoruz. Calistaya gelen toplam sanatci sayisi 7, yaziyla YEDI! ""

Sanatci olunmaz dogulur bizim ulkemizin en sevilen ve tedavulden hic kalkmayan kliselerinden. Tembelligi mesrulastirma yollarindan biri. Kusaklar gecsede degismiyor. Isin daha acikli yani sanatcilarin da yaptiklari ise bir is olarak bakamamalari. Turkiye'de bu isler hep bir ego sisirme sosuyla birlikte geliyor. Asil isine degil de yan islerine bakmaktan kendini gelistiremeyen sozde aktorler, muzisyenlerle dolu ortam. Bunun degismesi icin toplu bir orgutlenme, mucadele sart ama bunun mumkun olmadigini da goruyorum.

Feride dayak yedikce reytingler artiyorsa o zaman mumkunse bu dizi bir an once bitsin. umarim reytingler dip yapar ve biz de bu iskenceden kurtuluruz :icon_sorr Turkiye'de kadinlar topluca Stockholm sendromu yasiyor sanirim ve bu ariza birkac kusak boyunca tedavi edilse bile iyilesmeyebilir. Kazara bir Turk gazetesi aciyorum manyagin teki karisini, kayinvalidesini benzin dokerek yakiyor. ve bunlar her gun oluyor...ve bunlar yetmiyor bir de dizilerde siddet pompalaniyor, ne diyeyim hepimize gecmis olsun :icon_sorr:icon_sorr

Alıntı briserie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Özetçisinden senaristine bizi delirtmek için çaba harcıyor gibiler.
    Ama sanırım suç onlarda değil bizde. Bu bir dizi onlar için ekmek kapısı sadece bir iş bizim için ise bunun ötesinde. Milyonlarca dizi isleyen insan içinde izlemekle kalmayıp defalarca tekrar eden, analizler yapan kafa patlatan yorumlar yazıp saatlerce yorum okuyan değişik bir azınlığız.
    Hal böyleyken belki bizim izlediğimiz kadar dönüp kendi yazdıklarını okumayan, bizim tanıdığımız kadar karakterleri tanımayan, bir bakayım yüz sayfa önce bu adam için ne yazmıştım şimdi ne yaptırıyorum demeyen insanlar var karşımızda.

o yüzden şaşırmamak lazım bu saçmalıklara.
    Sadece bir manifaturacıyla evinde üç kalfa bir şöfor çalıştıran konaklara oturan, o dönemde fotoğtaf makinasını kiralamak yerinde satın alan, nişan alışverişi için kuyumcuyu eve çağıran en büyüğünden mücevherler seçen, halk tarafından dışlandıkları halde sadece şarkıcının alışverişi ile tüm bunları yapabilen ailenin birden iş kan parasına gelince fakirleşmesine şaşmamak lazım mesela.
    Ya da kan parası denmişken sahi kime ödenecek bu para. Selimin annesi nerede belli değil babası kim oda belli değil adam ağır yaralı buldum karısı Necmiyeyedir kesin:img-hyste
    Gercekten de kendi yazdigindan, cektiginden habersiz bir ekip var karsimizda. ve bu dizi yuzunden aci cekiyorsak bunun butun sucu bizimdir. Sabah aksam burada mantiksizliklar silsilesini yazmaktan yoruldim sahsen ama su koyulastirdigim son cumleniz beni yine basa sardirdi; hakikaten bu kan parasi kime verilecek??? Konagi necmiye'nin ustune yapsinlar olsun bitsin. Ama durun yoksa azelya selim'in kayip kiz kardesimi olacak :img-hyste:img-hyste:img-hyste

Alıntı sudemnaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senaristlerin elini kuvvetlendiren klişeler olmasaydı ne olurdu acaba diye düşünmeden edemiyorum! Mecburen yeni bir şeyler aramak zorunda kalsalar bocalarlar herhalde... Elde avuçta seyircinin bildiği, yadırgamayacağı, iyi tamam bunu da izleriz diyeceği malzeme var...
    Ama neden?
    Bir kere Türk dizileri; ısrarla uzun süreli... Mesela Kore dizilerinden sıkıcı olacak kadar örnek veriyorum ama adamlar harika kafa yoruyorlar, bizim yani senaristlerin el atmaya korkacakları senaryoları falso vermeden yazıp çiziyorlar (20 bölüm, 50. vs... Dizilerin kaç bölüm olacağı ta başından belli, tutmasa da o dizi belirlenen hedefe varıyor, asla seyirciye saygısızlık yapılmıyor... 20 bölüm çekeceğiz diyorlarsa 20 bölümde bitiyor.:icon_whis)

Biz, eldeki hikayeden anca bu kadar yararlanıyoruz... Dizi iki sezonluk tamam eyvallah da -ne yapalım, ikilinin arasına 3. kişi şart mantığına sinir oluyorum- ikili bir şeyler için birlikte mücadele etse, illa araya bir başkası girmeden olmuyor mu? Hikayenin özünde ayrılacakları muhakkak bari o güne kadar sevgili olabilsinler, bir rahat nefes alabilsinler... Seninle mutsuzluğa da varım dedi Feride, peki nerede bunları mutlulukları? İzin verin de birazcık mutlu olabilsinler!:img-tomat

Araya kimse girmesin demiyorum ama araya sıklıkla birilerinin girmesi beni diziden soğutuyor. Neriman yetmiyorsa Besime ile rahat nefes almamız engelleniyor... Bu kadar aksiliğin üst üste gelmesi rahatsız edici.

Son dönemlerde diziler eskisi kadar izlenmiyor sanki, senaristlerin seyirciyi ekrana küstürdüğü kanaatindeyim, insanlar bir yere kadar katlanıyor sonra sağolsun uzaktan kumandalar!

Çalıkuşu nihayetinde bir dizi bunun farkındayız elbette!
    Ama dönemine (tarihe, hukuka, günün şartlarına) azıcık uysa, izlerken küçük kuzenlerimin bile fark edip güldüğü mantık hatalarına bulaşmasa çok da güzel olmaz mıydı?
    :img-tomat
    sevgili sudemnaz,

aynen evet bu bir dizi biliyoruz ama dediginiz gibi bu kadar sacmalamadan yapilamaz miydi? ve evet bu sadece bir dizi ama bu dizi KOSKOCA CALIKUSU ROMANINDAN UYARLANDIGI IDDIA EDILEN BIR DIZI!! Bu kadar sacmalayacaklarsa dizinin adini degistirsinler ne halleri varsa gorsunler. BENIM BU DIZIYLE TEK BAGIM ADININ CALIKUSU OLMASIDIR. ADI ASK BULBULLERI FALAN OLSA ACIP BAKACAK BILE DEGILDIM! Bu yapilan CALIKUSU ROMANINA, ROMANI BILEN OKUYAN SEVEN TOPLUM KESIMINE HAKARETTIR!!!

Bu diziyi yapan ekibin NE TARIHE, NE KULTURE, NE EDEBIYATA, NE HUKUGA ZERRE SAYGISI YOKTUR!!!

Burada pek cok insan yazdi. Elif ve ben surekli yazip duruyoruz; bu dizide cok guzel yan hikayeler yazilirdi; 2. mesrutiyet kapida, 31 Mart vakasi var, Balkanlar cozuluyor, savas, isgal...sonra Kamran'i sair ve aktivist yapmistin...ne oldu? bunlarin birini yazip cekseniz bir yeriniz mi incinir??? ama yok bayagi klise olsun, hatta kara mizahin, absurd komedinin dibine vursun. degil cocuklar, kargalar bile guluyor ama...

Son bir not da Kore dizileriyle ilgili soylemek isterim. yaklasik 2 yil once Seul'e davet edildik, orada sinema ve dizi sektorunden pek cok insanla gorustuk. Yaptiklari ise saygisi olan, bunu bir is olarak goren ve ama kulturlerine, tarihlerine, insan zekasina saygi duyarak yapan bir sektor var orada. Inanin bana o kadar alcakgonullu insanlar ki Koreliler -Asyalilar genelde oyleler, kulturlerinin bir parcasi bu- bizim diziciler gibi halkin zekasiyla dalga gecmek degil akillarina gelmek kazara yapsalar gider intihar ederler.

Durum:
    LANTERNE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cezalı Üye
    Yer
    Sen kanunsan, ben belayım
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Hersey dizi sektorunde mantik sinirlarini zorlayan rekabetle basladi! Basrol oyuncularina verilen akli fikri zorlayan bolum basi paralar (bolum basi 50.000TL-55.000TL -60.000TL hatta 65.000 TL!!!) diziyi yayinlayan tv kanallari ve yapimcilari reklam gelirlerine odakli yapti. Bu nedenle de halki kultur seviyesi olarak yukseletecek, dusunce ve bakis acisini genisleten projeler yerine, sûrû haline getirecek siddet, jiletlik dram, trajedinin damar oldugu projelere yoneldiler. Bir toplum adina kendini gelistirecek kulturel projeler konusunda israrli ve istikrarli bir yol izlemek artik para kaybi olarak degerlendirildi. Halkin kultur seviyesini daha da yukseltmek yerine, o halkin sahip oldugu en dusuk kultur seviyesine tum toplum olarak indirildik, indirilmeye zorlandik.

Calikusu romani cok farkli yan karakterlerle senaryo haline getirilebilinirdi. Romanin gectigi donemde I.Dunya Savasi baslamisti ve ecdadimiz diye yere goge koyamayip gercegini bir turlu gormek istemedigimiz Osmanli Imparatorlugu son bulmustu. Bunlari mercek altina alacak olan olaylar yerine biz Neriman'in yatak odasindan, Selim'in dokunulmazligindan, kotulerin surekli sansli olmasindan, entrikacilarin basarisindan kendimizi alamadik.

Calikusu 2013 dizisi farli bakis acisi adi altinda Calikusu romanindan oldukca uzaklasti. Simdi de Calikusu dizisi oyle bir noktaya geldi ki karakter sacmaliklari ile mantiksiz olaylarla Osmanli gibi cokuse baslamistir cunku gerileme biteli bayagi oldu.....

Bir de basrol oyuncunun egosunu ve masa ustunde bunun icin hazirlanan projeyi de unutmamak gerek cunku Kamran karakteri kesinlikle Calikusu romaninin bas kahramani degildir. CALIKUSU FERIDE'NIN HIKAYESIDIR! Ve ne sanslisiniz ki Fahriye Evcen gibi Feride olmak icin dogmus cok yetenekli bir oyuncuya sahipsiniz ama bunun degerini bilen yok.....

Durum:
    live can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Yer
    İzmir
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    16

Aldığı Beğeni: 26

Bahsedilme
    4 Mesaj

Bizim bu diziye isyanımız hiç bitmeyecek anlaşılan(daha doğrusu senaryoya).Daha önce çoğu kez söyledim bu dizi 13.bölümden sonra farklı bir şekilde yola devam etmeye başladı diye gerçekten de şu gelinen noktada bunun doğru bir tespit olduğunu düşünüyorum.İlk 13 bölümde de beğenmediğimiz,mantıksız bulduğumuz şeyler elbetteki oldu ama 13.bölümden sonra yayınlanan çoğu dizide gördüğümüz basit,klişe senaryo kurgusu hastalığı çalıkuşuna da bulaştı.

Mesela kamran çok basit bir nedenden nerimanın evine gitti.Nerimana yalancı ve güvenilmez diyen kendisiyken ve hatta münevverin "canına kıydı" yalanına inanmadım ama yine de hadi bir gideyim bakışıyla karşılık vermişken tuttu nerimanın evine gitti hatta nerimanı ayakta sapasağlam görmesine rağmen odaya kadar girdi ve hatta münevverin odanın kapısını kilitlemesine izin verdi.Bundan sonraki ruj lekesi ve üzerine yaşanan tartışmalar bir klişeydi.Selimin düzelmeye başlamışken(ya da biz öyle sanıyorken) birden bire feride takıntısının depreşmesi,ferideyi taciz etmesi,bunu bilen feride,besime ve müjganın aman olay daha fazla büyümesin diye susması gibi basit bir senaryoyu izledik.

Daha sonra feridenin kaçırıldığı gece kaçırılmadan önce ve sonra yaşanan her şey ama her şey mantıksız,izleyiciyle dalga geçen basitlikte bir kurguyla yansıtıldı.Feride eve geldikten sonra onu çok seven hatta çoğu zaman kendi öz kızından bile üstün tutan teyzesi çok önceden onulmaz yaralar almış bir karakter olsa da 19.bölümdeki tutum ve davranışlarıyla sanki ferideyle kan bağı olmayan,ferideyi hiç mi hiç istemeyen bir kaynanaya dönüştü.

20.bölüm fragmanlarından görüyoruz ki bu mantıksızlıklar ve klişe senaryo halen daha devam etmekte.Özete göre ilk olarak necmiye tutuklanıyor ondan sonra kamran suçu üstüne alıyor,paşa ailesi kan parasını denkleştiremiyor ve konağı satışa çıkarıyor(paşa ailesi olmasa bile şu ana kadar yaşadıkları hayat gayette lüks bir hayattı,ipek ceket giyen,fotoğraf makinesi alan,nişan için çok pahalı mücevherler seçen bir aile o yüzden bu kan parasını tamam edememek çok saçma),hele bu kan parasının suçlu,daha yargılanmamış olsa bile idamla cezalandırılacağı kesin olan selim için istenmesi ve bu para aileye verildiği için ve selimin görünürde ailesinden tek kişi karısı necmiye olduğu için bu durum daha karmaşık ve saçma bir hal alıyor.

Allah bilir seyfettin enişte de nerimanla kendini feda ederek(bu ne demekse artık) saçma,mantıksız bir anlaşma yapıyordur ve de azelya daha ne şekilde diziye girecek kesin olarak bilmiyoruz ama tahminen üç aşağı beş yukarı benim yazdığım gibi olma olasılığı %80 gibi.Bu son yazdığım iki olayda mantıklı bir şekilde işlenirse hiç beklemiyordum ama senarist beni şaşırttı helal olsun diye yazacağım,hiç ümidim yok ama keşke ben yanılsam.Daha yenilerde bu gidişatı hiç beğenmiyorum,korkarım çok geçmeden elimizde tutunacak dal olarak bir tek feride kalacak bu günler çok uzak değil diye yazmıştım son sürat o günlere gidiyoruz gibi:icon_whis

Sayfa 1/201 123451151101 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)