Sayfa 1/201 123451151101 ... SonSon
1001 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Çalıkuşu - Bölüm Yorumları (15)

Durum:
    Sunrise - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Süper Yönetici
    Yer
    ''Right Kameena''
    Konular
    145
    Verdiği Beğeni
    116

Aldığı Beğeni: 252

Bahsedilme
    39 Mesaj

Standart Çalıkuşu - Bölüm Yorumları (15)

Bir önceki başlığın mesaj sayısı 1000'e ulaştığı için kapatılmıştır. Yorumlarınıza bu başlıkta devam edebilirsiniz.

Bir önceki başlığa aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
    http://forum.dizifilm.com/forum/showthread.php?t=138860

Tek cümlelik mesajlar, başlıkla ilgisi olmayan mesajlar, büyük harfle, tamamı renkli, kalın (bold), altı çizili ve italik yazı tipi ile yazılan tüm kural dışı mesajlarınız uyarı bırakılmadan silinecektir.

Sunrise
    Süper Mod.
    Konu NATY&FACU tarafından (25-05-14 Saat 22:27:27 ) değiştirilmiştir.

Durum:
    notdefteri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    ara
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Calıkusu ızlenme sayıları

Alıntı e_lif Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    matematik yalan söylemez demişler içimde hiç gelmese de sırf bu verileri bize sunduğun için yazıyorum:love01:

4.12.18.19 forumda ciddi anlamda tartıştığımız çalıkuşuna ihanet dediğimiz bölümlerdi 21 ve 22 sayfada ciddi kopuşların yaşandığı pek çoğumuzun üzüldüğü kırıldığı ve diziye dair umudunu yitirdiği bölümlerdir taze kan denilen azelya ve bitip tükenmek bilmeyen neriman yılgınlığının bünyelerimiz de yarattığı vazgeçişlere sebeb olan bölümler ki sayfadaki yorum sayısına paralel izlenme sayıları da neredeyse yarı yarıya düşmüş eğer ikinci sezon düşünülüyorsa bir an önce azelya saçmalığından sıyrılıp neriman yılgınlığına bir çare bulunması lazım dizi nerman'ın donuk hareli sinsi mavi gözlerinin oluşturduğu entrika denizin de boğulacak
    Elif'cigim zaten rakamlari gorunce direk dedim ki al iste o kadar konustuk, senaryo elstirdik, izleyici bunu sitemez dedik tefe konulduk ama gor iste hakli cikti. Asagida sevgili Achelous''un mukemmel analizi var hic kirpmadan koyuyorum. 14- 15-16 gibi bolumlerle izleyiciyi elinde tut, beklentiyi yukselt sonra gel onun ustune 18-19-20'yi daya millet kacsin 21 ve 22 'de kimseyi bulama. neriman'i gozumuze sokarak ve azelya ve besime sacmaliklari ile hala izleyici bulacaklarini saniyorlarsa yaniliyorlar. Tez elden akillarini baslarina toplasalar iyi olur.

Alıntı Achelous Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayılarla uğraşmayı pek severim, paylaşım için teşekkürler sevgili notdefteri.:happy0064

Öncelikle bu tabloyla ilgili ufak bir düzeltme yapacağım; her bölümün izlenme sayısının 1 milyonun üstüne çıkması durumu Çalıkuşu'nun resmi video kanalında bölümlerin yayınının durdurulması ile ortaya çıktı. Böylece o kanalı kullanan seyirci de Kanal D'nin web sitesine transfer oldu ve izlenmeler 1 milyonun üstünde seyretmeye başladı. Tims'in kanalında bir bölüm yaklaşık olarak 200-300 bin kez seyrediliyordu. Çok iyi bölümlerde bu sayı 400 bini geçiyor, hatta 500 bini bulabiliyordu. Yani en net haliyle yorumlayabilmemiz için 14'ten sonraki bölümlerin izlenme sayısından 200-300 bin kadarını düşmemiz ya da önceki bölümlere 200-300 bin eklememiz gerekiyor.

6-7 ve 11-13'ün başarısı ortada. Eğer o bölümler yayınlanırken de tek alternatif kanalın sitesi olsaydı izlenme sayısının 1,5 milyonu aşması hatta 2 milyona yaklaşması hiç de şaşırtıcı olmazdı.

15-16 aşk adına güzel bölümler olmasının dışında, Çalıkuşu'nun saat değişikliği ile birlikte yeni seyircilerle tanıştığı bölümlerdi. Saat değişikliği 14. bölümde oldu ve o günden sonra da her hafta artan bir grafik gösterdi reytingler. Çünkü hem konular güzeldi hem de dediğim gibi yeni seyirciler çekmişti dizi kendine, büyük ihtimal O Ses'in bitişiyle boşta kalan bir kısım seyirciyi biz kaptık o bölümlerde.

Bu reyting işini biraz da uzun vadede incelemek gerekiyor sanırım. Bir bölümün aldığı reytingi, o hafta ne olduğu kadar, hatta belki daha bile çok, ondan bir ve iki hafta önce neler olduğu da etkiliyor. Yani 17-18'in o kadar çok izlenmesinin (buradaki rakamlara göre değil, reytinglere göre) tek ve esas sebebi dizinin o bölümlerdeki kurgusu değil, hem 15-16. bölümlerin güzelliği hem de o bölümlerle diziye çekilen yeni seyircilerdi, onlarda dizi adına yaratılan meraktı. Hatta sanıyorum ki o aralar sömestr tatilinde olunması bile etkiledi reytingleri. Öğrenciler de geç saate kadar uyanık kalabiliyordu.

17-18 ve sonrasında olanların etkisi ise yavaş yavaş çıkıyor. 18'de reytingler zirve yaptı evet ama o bölümden sonra da en keskin düşüşlerini yaşamaya başladı dizi. Özellikle AB için. Reytinglerin bana söylediği, 18 bir şekilde ne olacak merakıyla seyredilmiş fakat o bölümden sonra diziden ciddi bir kopuş başlamış. 18'de 7.3 olan AB reytingi bu bölümden sonra önce 6.3'e, sonra ise sırayla 4.7, 4.6 ve en nihayetinde 3.9'a kadar düşmüş. Yani nasıl 18'in başarısı yalnızca 18'le ilgili değilse, 22'nin reytingsel anlamdaki başarısızlığı da sadece 22. bölümle alakalı bir sorun değildi. 18 ve sonrasında gelen birikimin yarattığı bir kopuştu bu. Bardağın taştığı, sabırların tükendiği nokta oldu 20-21. bölümler. Oysa diğerleriyle karşılaştırılınca, belki de 17'den beri gelen en doyurucu bölümlerden biriydi 22. Fakat 20-21 umutları boşa çıkarınca, fragmanlar da iyi şeyler vaat etmeyince, görünen o ki kimse oturup da 22'yi seyretmek istemedi. Hatta ben bile o kimselerin içindeydim.:icon_sorr

Neriman'ı sevmiyor seyirci. Bunu daha önce defalarca konuştuk. Geçmişte Kamran-Neriman ilişkisinin göze sokulduğu her bölümde düşük geldi reytingler. Hal böyleyken Neriman'ı alıp da o konağa sokmanın -hem de Seyfettin'in karısı olarak -, neredeyse başrol haline getirmenin de diziye iyi gelmeyeceği o kadar belliydi ki... Bu aşk yine sınanabilirdi, Feride-Kamran yine bu yollardan geçebilirdi ama her şey böyle çirkin kurgulanmak zorunda değildi. Hikaye ve karakterlerde amaçlanan gelişimi/değişimi sağlamanın onlarca yolu var. Bunlardan en basiti, en çekilmezi seçilmemeliydi. Bir de tüm bu belaların hiç nefes aldırmadan art arda gelişi var ki hep konuştuğumuz gibi aklı, fikri, ruhu, vicdanı yorgun seyirci gerçek hayattan kaçıp sığındığı bu kurguda da gerilmeyi, üzülmeyi hem de bu gerginliklere katlanabilmek için 1'lere kadar uykusuz kalmayı daha fazla kaldıramadı.

Kamran'ın Feride'yi Selim'den kurtarışı bir umuttu.
    Kamran'ın Feride'nin yaralarını nasıl saracağı meselesi bir umuttu.
    Nişan bir umuttu.
    Sonrasında hapisten kurtulan bir Kamran, kavuşan o iki güzel aşık bir umuttu.

Fakat bu umutların hepsi havada kaldı, ne kurtuluşlar, ne yara sarmalar, ne de kavuşmalar boğucu ve kötü olan şeylerden tamamen izole edilerek, seyircinin tat alabileceği bir şekilde sunuldu. Aşka da doyamayınca, isyana sürüklendi izleyici.

Saatin giderek ileri atılması da her şeyin üstüne tuz biber oldu. Diziyi kötü etkilediği muhakkak fakat büyük resme baktığımızda Çalıkuşu'ndaki düşüşün tek sebebinin yayınlandığı saat olmadığını da rahat bir şekilde görebiliyoruz. Bölümlerin izlenme sayısı düştüğü kadar fragmanların görüntülenme sayısı da düştü. İnternette "Çalıkuşu" kelimesinin aranma sayısı da... Hatta Çalıkuşu'nun resmi sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlara gelen beğeni sayısı bile! Geçen paylaşmıştım, 15-16. bölümler yayınlandığında 100 yoğunluğunda aranıyorken son hafta itibariyle 37 yoğunluğunda aranıyor internette Çalıkuşu.

Sonuç olarak, insanlardaki merakı ve ilgiyi tekrar uyandırmaları gerekiyor.
    İşin iyi tarafı, bunun için çok fazla çaba harcamalarına, karmaşık denklemler çözüp de "Acaba ne yapsak da bu seyirciyi geri kazansak?" diye kafa yormalarına gerek yok. Çünkü ellerinde Feride ve Kamran gibi muhteşem bir çift var, ilk bölümden son bölüme insanların bu diziyi seyretmesinin yegane sebebi olan... Onları biraz olsun öne sürseler, parlata parlata sergileseler yeter. En basitinden şu fragmanlarda inatla Besime'ydi, Neriman'dı gösterip durmayabilirler mesela! Bölümde olacaksa yine olsunlar da, taa fragmandan göze sokup da zaten soğumuş insanları büsbütün soğutmaya ne gerek var? "Gelmeyin, izlemeyin." diyorlar sanki. Neriman'ın ve entrikalarının seyircide heyecan/merak yarattığını düşünmüyorlardır herhalde?

Hasılı, hatalar yapıldı ama hiçbiri telafisi mümkün olmayan hatalar değil. Çünkü ortada Feride-Kamran gibi bir faktör var!
    Bu yüzden bu diziyi bütünüyle kesip atmak hiçbir zaman mümkün olmuyor, en azından benim için... Ama pek çok seyirci için de aynı şeyin geçerli olduğuna eminim.
    Beni şimdiye dek bu kadar yormuş, boğmuş, isyan ettirmiş ama aynı zamanda takip etmeye de devam ettiren bir dizi olmamıştı. Kumandayı alıp ekranı kapardım ve biterdi olay. Bu diziye ise bin kere küstüm, ve onunla bin kere tekrar barıştım. Yaklaşık iki haftadır seyretmiyorum ve resmen özlettiler kendilerini...

Ben bu diziyi ekrana süren ekipte olsam, bu kozu çok güzel kullanırdım. :img-wink:
    Seyirciyi bir güzel kandırır, gönlünü ve aklını bir güzel çelerdim. :icon_whis
    Şu günlerde herkesin güzellikleri görmeye, nefretin ve pis oyunların uzağında yalnızca ve yalnızca sevgiyle, aşkla haşır neşir olmaya çok ama çok ihtiyacı var.
    Ve Feride ile Kamran çok, ama çok güzeller...
    Sadece yan yana duruşları bile çok güzel.
    Sanki içgüdüsel olarak, sanki doğanın bir kanunu sonucunda çekiliyoruz onlara, güzeli arayıp bulma ve güzelde kaybolma eğilimindeki ruhlarımızla. En basit ve en öz haliyle gerçek bu... Onlar çok güzeller birlikte ve ruh da güzel olana akar hep. Güzel bir tabloya, güzel bir şarkıya, güzel bir manzaraya akıp da arındığı gibi. Ruh güzelde arınır... Ruhları güzelliklerden mahrum bırakmamak gerekir bu yüzden...

Bu kadar çok ve çeşitli güzellik algısının hepsine birden hitap edebilen bir ekran çifti, özel bir ekran çiftidir. O çifte sahip yapımcı da, şanslı bir yapımcı... Tek yapılması gereken, eldekinin kıymetini bilmek...:img-wink:

Haydi bakalım, hayırlısı...
    Sevgili Achelous,

Bu mukemmel analizinii hic kirpmadan aldim. Ben rakamlari gorunce ustune uzun uzun analiz yapmak lazim dedim ama malum usengec ve tembel oldugum icin kisaca resim net izleyici sacmalik, neriman, azelya degil Feride ve Kamran istiyor dedim. Siz herseyi cok guzel yazmissiniz.

Bu diziyi bir tek izleyicisi onemsiyor. Sosyal medyada da burada da. Biz daha ne yapalim? verilerle konusuyoruz, mesleki bilgilerimizi paylasiyoruz, bedava senaryo danismanligi yapiyoruz resmen ama hala ayni inat; neriman yetmedi bi de azelya cikti basimiza. Akillari varsa tez elden toparlarlar.

Cok tesekkurler tekrar.

Alıntı eylemoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mualla ruteba azelya neriman familyagilleri değil tabi (üstünede benim tekrarları eklese tavana vuran kafalarında beyin kalmaz istatistiklere ben istatik dışıyım orda)
    ben okumuş eğitim almış aynı zamanda okuyan orta yaş dönemindede araştırdım.... 5 bölüm öncesine kadar çevremde izleyen çoktu(bunda benimde önayak olmam da var tabi)fakat selimin okul üstü konaktan kaçırma muhabbetinden sonra izleme takip sayısıda azaldı ...bide saat faktörüde var tabi....ve kendime gelirsem....biliniyo zaten inadım çabam onlar için uğraşmam...ve inanın çalıkuşu hariç kılımı kıpırdatmıyorum bi tembelimki buara:img-hyste üşenmekten konağa gidemiyorum...eğer 2 sezonsa ikisinin aşkı nı isterim neriman yok hamileydi yok bezelye planlarını değil...izlemedim 3 haftadır:img-tomat yediler çalıkuşu aşkımı inadımı....maçta tuzu oldu...:icon_sorr salı maçı izleyenlere fitil fitil getirtcem:img-beee:
    ve bölüme gelince keşfedilecek çok kısım var ve en bi kocamanından 10 gün hasret ya yakıcak yada hayallerimi sularda boğacak...
    neriman azelya ve yusuf azaltılmalı ...4 bölümdür içim şişti doldu almıyo...ağlayan feride acıçeken feride ve kamranı...dram değil :icon_sorr aşk :love01::love05: istiyorum sofa beni ekrana bölüm tekrarlarına fragmanöncesi hayatımın enzor geçen reklamarasını beklemeye enönemlisi içimdeki ekrana karşı kurumuş olann ağacı yeşerten o muhteşem kareasın uyumunu izlemeye aç kaldım:icon_sorr
    eeeeeeee aç kalınca neyaparsın en göze batanı gözün görürimg-tomat
    çıldırırsın ama elinde iki tane birbirini tamamlayan fondanı bana tattırmaz acıbiber yada boş mideye sirke dayarsan benden bnm gibilerden mahrum kalırsın

bu arada selimin kangrubunu bulan Kamran o timsahın da olayını çözümleyecek ben ona güveniyorum:img-hyste kafasını kırarım çözümlemezse selimin kangrubunu bulmasaydı banane :img-hyste kandıramazlar beni

Aynen kuzum, izleyicinin reddettigi her seyi dayarsan gozune gozune o goz artik senden uzaga bakar. En buyuk dersi senden almalilar. Sen ki her bolumu kac tekrar ederdin, seni bile soguttuysa Sevgi oturup ciddi ciddi dusunmeli.

Durum:
    Zor Aga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    31

Aldığı Beğeni: 163

Bahsedilme
    0 Mesaj

Siz böyle art arda dizince iyice sinirlendim. Bu ne pasiflik canım, pes artık! Resmen diziyi kaderine terk etmiş gibi görünüyorlar buradan bakınca.

Yok mudur bunları sarsıp kendine getirmenin bir yolu? Gerçi her iki kategoride de 4'ün altına düşen reyting de sarsmıyorsa o saatten sonra ne sarsar da harekete geçirir onları bilemiyorum. :865323
    Diziyi hiç değilse buçuktan 22:15'e çekmek için uğraşabilirler. Birkaç dakika bile fark ediyor. Böyle iki üç haftada bir ara verilmesi de gerçekten kötü etkiliyor seyirciyi. Zayıflık üstüne zayıflık... Gerçi bir taraftan da belki 23'e çok güveniyorlar, o yüzden özellikle, maç karşısında sönüp gitmesin, dikkat dağılmasın diye ertelediler, ve hafta başından itibaren sürprizlerle gelecekler diyorum en bi' Pollyanna halimle... Arsız umut.

Küçük Ağa'nın niye o kadar izlendiğini anlıyorum artık ben de. Şu an için kanalın salı, çarşamba, perşembe ve cuma PT1'e koyduğu dizilerin tamamı komedi içerikli, hafif, kafa yormayan diziler, ve hepsi de başarılı diyebileceğimiz oranlar alıyorlar. Aynı saatte biri komedi soslu, diğeri ise ciddi konulu iki dizi başlıyorsa misal, ikincisi ne kadar kaliteli olursa olsun, illa ki ilki tercih ediliyor. Ya da mesela Arkadaşım Hoşgeldin, Çalıkuşu kadar geç başlıyor ama insanlar başına oturup da bitene kadar izliyor onu. Bu da direkt olarak toplumun cinnete ramak kalmış ruh haliyle alakalı. Artık kimse ekran karşısında kendini yormak istemiyor. Çünkü gün içinde sinirleri hakikaten çok ama çok yıpranıyor, insanlığı çok ama çok yoruluyor. :icon_sorr

Ne diyeyim, bu da bizim dizinin başka bir şanssızlığı oldu işte...
    "Un elerken deve düştü elekten..." şeklinde özlü bir sözümüz vardır Sevgili Achelous...

İnce ince replikler yazayım derken dizinin rotası şaştı haberi yok senaristin... üstelik bu çok normal... eğer dikkat eşiğiniz milimetrik sapmalara yoğunlaşmışsa, sizin metreleri hatta kilometreleri ıskalamanız gayetle doğaldır...

Kimse alınmasın ama bence dizinin bir overall sahibi yok... olsaydı hiç böyle olurmuydu...? Senaristten başka çabalayan da yok... herkes işini yapıyor mutlaka ama bir türlü açık denizlere çıkamıyoruz maalesef...

Bu böyle gittiği yere kadar gidecek artık...

Ne yapalım, elden gelen bu...

Durum:
    deren1970 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    İstanbul
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    3,857

Aldığı Beğeni: 1,859

Bahsedilme
    2 Mesaj

17-18 ve sonrasında olanların etkisi ise yavaş yavaş çıkıyor. 18'de reytingler zirve yaptı evet ama o bölümden sonra da en keskin düşüşlerini yaşamaya başladı dizi. Özellikle AB için. Reytinglerin bana söylediği, 18 bir şekilde ne olacak merakıyla seyredilmiş fakat o bölümden sonra diziden ciddi bir kopuş başlamış. 18'de 7.3 olan AB reytingi bu bölümden sonra önce 6.3'e, sonra ise sırayla 4.7, 4.6 ve en nihayetinde 3.9'a kadar düşmüş. Yani nasıl 18'in başarısı yalnızca 18'le ilgili değilse, 22'nin reytingsel anlamdaki başarısızlığı da sadece 22. bölümle alakalı bir sorun değildi. 18 ve sonrasında gelen birikimin yarattığı bir kopuştu bu. Bardağın taştığı, sabırların tükendiği nokta oldu 20-21. bölümler. Oysa diğerleriyle karşılaştırılınca, belki de 17'den beri gelen en doyurucu bölümlerden biriydi 22. Fakat 20-21 umutları boşa çıkarınca, fragmanlar da iyi şeyler vaat etmeyince, görünen o ki kimse oturup da 22'yi seyretmek istemedi. Hatta ben bile o kimselerin içindeydim.:icon_sorr

Neriman'ı sevmiyor seyirci. Bunu daha önce defalarca konuştuk. Geçmişte Kamran-Neriman ilişkisinin göze sokulduğu her bölümde düşük geldi reytingler. Hal böyleyken Neriman'ı alıp da o konağa sokmanın -hem de Seyfettin'in karısı olarak -

Neriman'ın ve entrikalarının seyircide heyecan/merak yarattığını düşünmüyorlardır herhalde?

...
    Sevgili Achelous'cuğum

Enfes neden RAITING'lerin düştüğünü bu kadar güzel anlatan bu şapşahe yorumun için öncelikle yüreğine sağlık. Raitinglerin neden düştüğünü araştırmaları gerekmiyor, araştırıp, sonucu gösteren şu yoruma bakmaları yeterli ilgililerin

Ve bu güzel, upuzun yorumunun şu kısmını alıp geldim sayfalara ki RAITING düşmesinde en büyük nedenlerden biri NERİMAN KURGUSU çünkü

İzleyicinin izlerken YORULMAK İSTEMİYOR, KAFA PATLATMAK İSTEMİYOR dediğimiz (içlerinde ben de varım) kurgusu ile belki bir kısım İZLEYİCİYİ mest eden ama diğer BASİT MANTIKLA BAKAN ÇOĞUL İZLEYİCİ grubun bir kısmının düğmeye bama sebebi ve terk etme sebebi maalesef ki ister kabul edilsin ister edilmesin SEYFETTİN ENİŞTENİN NERİMAN'A NİKAH KIYMASI dır ki maalesef bu atak dizinin kan kaybına sebep olan en büyük unsurdur:img-wink:

Her ne kadar toplum olarak uçuruma gdiiyoruz desek de Türk toplumu olarak hala örf, adet, gelenek, göreneklerimizi tutmaya, yaşatmaya çalışıyoruz ve Osmanlı dönemin de hele konusu geçen bir hikayede oğul karakteri olan Kamuran efendinin gününü gün ederek beraber olduğu be O KADIN diye adlandırılan şahsiyete Kamuran'ın babasının ortada çocuk var diye nikah kıyması kurgusunu siz İZLEYİCİNİN gözüne sokarsanız işte böyle cevap alırsınız

Çünkü böyle bir olay olsa da konakta yaşayan, hatırı sayılı bir aile hele ki o dönemde oğlun yaptığı bir günahın ceremesini eminim ki babası çekmezdi. O kadın diye tabir edilen kişinin ağzı kapatılıp,eline para verilip İstanbul dışına çoktan sürdürülürdü ki o zamanda KADININ ADI YOK, KADININ GÜCÜ YOK dönemi olduğunu düşünürsek (bu konuda eminim ki e-lif bizi aydınlatır)

Ama biz ne izliyoruz oğlunun beraber olduğu kadına nikah kıyan bir BABA size göre bu son derece normal olabilir ama işin İZLEYİCİ tarafına göre bu hiç de NORMAL değildir ve cevabı da böyle alırsınız işte

Bakalım daha bizi ne kurgular bekliyor göreceğiz anlayacağız

Durum:
    justinhenin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    kdrama dünyası
    Konular
    4
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 2

Bahsedilme
    0 Mesaj

kanal d cumartesi günki galip dervişi bugüne almış çalıkuşunu cumartesi koymasın
    bu kanal dan herşeyi bekelrim ben
    belki bizim için çok iyi olabilir bize gün degişikli şart ve malesef salı günü çok dizi dolu

inşallah güzel bir bölüm olur

kamran canım cigerim lütfen o dövmeyi görüyon hadini bildir o yusufun:img-beee:

Sayfa 1/201 123451151101 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)