Juniper Lee'nin Maceraları kısaca Juniper Lee Judd Winick tarafından Cartoon Network Stüdyoları'nda yaratılan Amerikan animasyon televizyon dizisidir. Dizi ilk defa 30 Mayıs 2005'te gösterime girmiştir.

Orkide Körfezi adlı şehirde genç yaşlarda olan Juniper Lee adlı bir kız yaşar. Yer San Francisco, California 'da bir evde geçer, şehir sihirli faaliyetlerin merkezi olan ve farklı farklı, hem iyi hem kötü olan şeytanlarla ve cinlerle doludur. Sihir ve insan dünyası arasında onları ayıran bir engelleyen insan vardır, yalnızca önleyen insanlar yani sihirli akrabalar, yaratıkların akrabalarını görür. Juniper geçen zamanda daha yeni Te Xuan Ze (Ti Şuan Zi) olmuştur, ona verilen bu sorumluluğu devam ettirmek için insan ve sihir dünyası arasında dengeyi sağlar. Tamamlanmamış görevinde, o büyüleri arttıran kişidir, o diğer insanlardan hızlı ve güçlüdür. O çeşitli büyüler kullanması ona yardımcı olur. Onun sürdüğü yaşam , bütün okul ödevleriyle ve sosyal hayatı sıkça karmaşa içindedir ama o herşeyi olayın akışına göre saklar ve idare eder. O kamp ateşi gibi iyi görür ve duyar, o sıkça eğlenceli şeyler yapar ve nadiren ciddi görünür.
Juniper Lee(Junipır Li), dışarıdan bakıldığında 11 yaşında tipik bir kızdır. Adı kısaca June(Jun)'dur. Arkadaşlarıyla eğlenir, kardeşleriyle uğraşır ve ev ödevleri yüzünden endişelenir. Ama kader June’a azıcık farklı bir el dağıtmıştır. Kuşaklardır, ailesinin bir üyesi her tarafta saklanmakta olan kötülük ve karmaşa ile savaşması için gizli bir sorumluluğa sahip olarak doğar.
11 yaşında Çin asıllı bir Amerikalıdır. Bir ağabeyi bir erkek kardeşi ve birde Monroe adında köpeği vardır. Büyükannesinin görevini devralmıştır. O, Te Xuan Ze'dir. Rock müzikten, kaykay kaymaktan ve 5. sınıftaki Marcus(Markus)'dan hoşlanır. Canavarları görebilir, onları duyup onlarla konuşabilir. Zaten görevi; Orkide Şehri'ni canavar saldırılarından korumaktır.
Ray Ray Lee


June'un erkek kardeşidir. 8 yaşındadır ve tıpkı Te Xuan Ze gibi olmak ister. En sevdiği şeyler; canavarların nasıl dövüldüğünü izlemek, şakalar yapmak, June'un eşyalarını kurcalamak ve cumartesi sabahı saat 9 çizgi filmlerini izlemek. Ama asıl tuaf olan ise Ray Ray(Rey Rey) Monroe'yu duyup onunla konuşuyor ve canavarları görüp duyabiliyor olması. Bateri çalar ama çoğunlukla çaldıkları müziğin adını bile bilmez.
Ray Ray Lee(Rey Rey Li), June'un kardeşi çok haylaz ve enerjisi hiç tükenmeyen Ray Ray Lee ablasına Te Xuan Ze lik geldiği zaman daha yaramazdı. Büyükannesini ziyarete geldiklerinde her zaman Mooro'yu kovalardı. Ablasına ilk Te Xuan Ze görevi verildiğinde Canavarlar ona Te Xuan Ze'liğini almak için köprü sihri yapmışlardır.
June sihir sayesınde Ray Ray Lee anlam veremediği bir durumda havada asılı kalmıştır. Bunu gören Ray Ray Lee ablasına doğru zıplayarak June dan Te Xuan Ze güçlerinin elinden alınmasına engel olmuştur. Çünkü büyü Ray Ray Lee ye isabet etmiştir. İsabet eden büyü sayesinde Ray Ray Lee de artık sihirli canavarları görebilmektedir.


Dennis Lee [

Dennis June'un ağabeyidir ve 13 yaşındadır. Jodey Urlwin"e aşıktır canavarlara ve büyüye tutkusu vardır. Fantastik şeylere bayılır. Ama büyü ona geçmediği için bunların gerçek olduğunu bilmemektedir. Ve kendini Arkadaşlarıyla oynadığı oyunda "Büyücü Gandar" olarak görür. Hayalgücü (biraz fazla) geniştir. Bas gitar çalar. Dalga geçmeyi sever. June'un odasına girmesini sevmez ama kendisi June'un odasına girer. Video oyunlarını çok iyi oynar, çizgi romanlar okur, rock müzik dinler. Hava atmayı da sever. Ve genelde arkadaşlarıyla oynadığı oyunda "gizli karargah toplantıları" yapar.June daha sonra ona sihirli dünyanın gerçek olduğunu söyler. June'dan daha iyi büyü yapar.
Jodey Urlwin(Jodi Örlvin)

11 yaşındadır ve June'un en iyi 3 arkadaşından biridir. Hanım hanımcık bir kızdır. Herşeye pozitif bakar ve şarkı söylemeyi sever. Dennis ona aşıktır.
Ophelia Ramírez(Ofelya) [

11 yaşındadır. Jun'un 3 en iyi arkadaşından biridir. Yönetmenlik yeteneği vardır. Herşeye negatif bakar. Metal tutkunudur. Roger Radcliffe ondan hoşlanır. Sabrı çok azdır. Çoğu şeyden nefret eder ve hiç gülmez.
Roger Radcliffe(Racır Radclif) [

Ophelia dan hoşlanır. 11 yaşındadır. O da Ray Ray gibi şakayı sever. June'un en iyi 3 arkadaşından biridir. Kızlarla takılmayı sever. Havalı gibi görünmeye çalışır ama hiç bir zaman havalı olamamıştır. Çılgın biridir.
Marcus Conner(Markus Konır) [

June'un hoşlanığı çocuktur. Marcus ise June'un ondan hoşlanmadığını çünkü hep bir mazeret bulup oradan uzaklaştığını düşünür aslında canavarlarla savaştığını bilmiyordur.
Michael(Maykıl) ve Barbara Lee

Juniper, Dennis ve Ray Ray'in baba ve annesi olurlar. Michael aynı zamanda Jasmine(Casmin)'in oğludur.Barbara, Micheal'ın karısıdır.
Ms. Gomez

June'un sınıf öğretmenidir. Disiplinli bir öğretmedir.
William(Wilyım) [

Monroe'nin babasıdır. 800 yaşındadır ve çok savaşa katılmıştır. Güce önem verir ve genelde bilgileri bir hiç sayar. Ray Ray'e "Çılgın Jim" der.
Boomfist [

Ray Ray'in süper kahramanıdır. Onun her zaman tüm bölümlerine bakmıştır ve tüm çizgi romanlarını okumuştur ve hala da devam eder. Yanlışlıkla June bir canavarla savaşırken çizgi romanın içinden düşmanı Yanlışlık çıkmıştır. Ray Ray'de bu durumu kurtararak o kahramanın yanına tekrar gidip, Boomfist(Bumfist)'i çıkarmıştır. Boomfist'in en ilginç özelliğiyse süt onun zayıf noktasıdır.
Yanlışlık [

Yanlışlık Boomfist'in en büyük düşmanıdır. Önceden en yakın arkadaşlarken Yanlışlık'ın Boomfist'e yaptığı bir kötülük yüzünden en büyük düşman olmuşlardır. June bir gün bir canavarla savaşırken Ray Ray Boomfist Çizgiromanını okumaktaydı. Cansız varlıklara can veren o büyü Ray Ray'in çizgi romanına isabet etti ve yanlışlığı hayata getirdi. Yanlışlık sihirli bir varlık olmadığı için June ona yaklaşamıyordu. Ray Ray tek çare olarak çizgi romanını o canavara götürdü ve Boomfist'ide hayata getirdi. Ve Boomfist yanlışlıkla savaşarak Yanlışlık'ı yendi ama kendiside çizgi romana dönmek zorunda kaldı.


'Juniper Lee'nin maceraları'' Tür Animasyon
Macera Yaratıcı Judd Winick Dublaj Lara Jill Miller
Kath Soucie
Carlos Alazraqui
Amy Hill
Alexsander Polinsky
Candi Milo
Coolen O'Shaughnesseyz
Tara Strong
Phil LaMarr Ülke ABD Dil İngilizce Sezon sayısı 3