Sayfa 5/34 İlkİlk 12345678915 ... SonSon
170 sonuçtan 21 ile 25 arası

Konu: Çukur - Bölüm Yorumları

Durum:
    efran_albatros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    nadaan parindey
    Konular
    7
    Verdiği Beğeni
    169

Aldığı Beğeni: 524

Bahsedilme
    3 Mesaj

Standart Cevap: Çukur - Bölüm Yorumları

Ben senaristin kötü yazarak intikam aldığını falan düşünmüyorum. Çukur bu adamın eseri, bebeği, çocuğu gibi bir şeyidir eminim, dört yıldır bu hikayeyle yatıp kalkıyor kolay değil. Oyuncular set biter özel hayatına döner ama senarist 7/24 kafasında bu hikayeyle geziyordur, buna da eminim. Tabii istemediği, planlamadığı durumlar olabilir, severek yazmaya başladığı bir karakter ya da hikaye istediği reaksiyonu alamayınca geri plana atmak ya da bitirmek zorunda kalmış olabilir. Ya da Azkar örneğinde olduğu gibi sırf karakterler görsel olarak yakıştırıldı diye bir anda ikisine bir aşk hikayesi talebi gelmiş olabilir. Ama ne olursa olsun çukur bir bütündür senaristin kafasında muhakkak, o yüzden hiçbir parçasını bile isteye düşürmez, basitleştirmez. İhtimal vermiyorum. Azkar'ı kötü yazarak ne elde edebilir ki, çok çocukça ve amatörce olur bu tavır. Sevilmeyen, çokça eleştiri alan Sena karakterine bile çok vurucu bir sahneyle veda etti bu senarist, "bu karakter sevilmedi madem, Yamaç'ı ondan nefret ettirip çıkarayım, gelecek sezon da başka kadın karakter yazarım" gibi kolaycı bir düşünceye girmedi. Sezarın hakkı sezara..

Ha şu olabilir, Azer ve Karaca'yı oynayan oyuncular arasında bir tutukluk olduğu için, oyuncuları çok da zorlayacak sahneler yazmak istememiştir. Daha basit, daha kolay sahneler yazıp geçmiştir belki bunu anlayabilirim, ama intikam için kötü yazdı düşüncesine katılmıyorum. Dizi içinde kötü giden birçok şey var, şimdi bir başlasam saatlerce sayabilirim ama hiçbirini de "ona buna kızda da bilerek kötü yazdı" diye dış etkenlere bağlayamam. Bana çok çocukça geliyor bu tarz düşünceler. Bazı kadın oyuncular bilinçli olarak bakımsız bırakılıyor düşüncesi de keza, çok çocukça. Al işte yeni bölüm fragmanında Efsun gayet salaş bir kıyafetle ve saçla arz-ı endam ediyor. Ama kırk yıl düşünsem "Nehir önce çıksın diye Efsun karakterine bakım yapmıyorlar" gibi bir düşünce gelmez benim aklıma. Ki sırf saç makyaj kıyafet de bir oyuncuyu ya da karakteri ön plana çıkarmaya yetmez tek başına. Efsun bakımsız haliyle, 8 saniye göründüğü fragmanla bile damgasını vurdu mu vurdu. Demek ki keramet orada değilmiş

Yout*be konusunda da fikrim sabit. Orası çok çok geniş kitleye erişen büyük bir kanal o yüzden direkt olarak genel izleyici beğenilerini de yansıtıyor bana göre. Oradaki izlenmeleri fanların etkilemesi mümkün değil çünkü.

Durum:
    cukuradustuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    95

Aldığı Beğeni: 84

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı Marvin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyefendinin kendisi iyi bir senarist değildir de ondan senaryosuna güvenmemesi.Bakın bu Lost ve Game of thrones travmasıdır.Ortaya sürekli yeni karakter ve yeni düğüm atıp gaza getirip getirip bunları çözüme kavuşturmadan saçma sapan bir şekilde konuyu bağlamak.Kötü bir senaristi ortaya çok fazla gizem ve twist atması ve bu twistlere bel bağlamasından anlayabilirsiniz.Bu abimde bir de izlediği şeyin ana fikrini kavrayamama sorunu da var.Diziyi yazarken ilham aldığı suç eserlerini tüketmiş ve hiçbir şekilde ana fikri anlamayıp ortaya çetecilik ve feodalite ve biat kültürü romantizmi yapan bir dizi çıkarmış.Burada muhtemelen duyar kasıyorsun denicek ama maalesef durum bu...bizim gibi hukuk devleti anlayışı tam oturmamış bir ülkede her akşam prime time’da komün halinde yaşayan bir mahallenin polis avukat vs.hukuk ve güvenlik güçlerine karşı tek yürek olup bir aileye biat etmesini romantik olarak dramatize ederek vermek kimse kusura bakmasın itici...bu hukuk tanımayan biat kültürü toplumsal ve siyasal dertlerin çıkış noktalarından biri çünkü....Neyse o konu çok ayrı bir başlık o yüzden çok girmiyorum.Diğer bir mesele de bu iyi kötü bir suç draması ve bir suç dramasının bel kemiği kahramanı herosu değildir.Kötü karakteri ve anti kahramanıdır.Bu dizideki kötü karakterler o kadar gevşek yazılıyor ve brezilya pembe dizisi tadında yazılıyor ki.Kötü karakter dediğinin bir ağırlığı olur.Dizinin her sezon altyapısız ve sonradan uyduruldupı aşırı bariz bir şekilde kötü kadrosu değişiyor.Bilgisayar oyunu mu bu....Bu leveldeki bossu kestik sıra diğer leveldeki canavarda hadi bakalım dhfhghhft Bir de gelen karakterler de ya birinin akrabası,kayınçosu bilmemnesi ya da birinin aşığı çıkıyor.Silahlı,mafyalı dizi yazarken bile pembe dizi kafasından çıkamıyorlar.Bu dizideki bana kalırsa tek ayakları yere basan kaliteli şey Öner Erkan’ın karakteri Selim...senarist beyefendinin bu karakteri nasıl yazdığına inanamıyorum.Bu senaristin yazım standartlarının üstünde bir karakter kendisi...Baştan beri güzellediği şeylerden dolayı itici gelen bu diziyi yarım yamalak takip etmemin de tek nedenidir.Yerli bir dizide kaliteli ve klasik yerli dizi abartılı draması barındırmayan bir anti kahraman nasıl yazılır görmek isteyenler.Bu underrated kalmış karakteri izleyebilirler.
    Beyefendinin iyi bir senarist olmadığı apaçık ortada zaten. Diziyi ayakta tutan oyuncu kadrosu çünkü hepsi ayrı ayrı mükemmel oynuyorlar ve Aras diyorum... İnsanlar alışmış Aras'ı 4 sezondur izliyorlar fakat onsuz bir bölüm nasıl çekilmez oluyor bunu en son 3.sezon 17-18.bölümlerde görmüştük ki acayip kötüydü. Belli başlı kitlelerin savunduğu şey ise Yamaç çok önde, ilah oldu vs gibi saptamalar ama bu adamı ekran önüne koymazsa bir şey alamıyor ve bu sezon Yamaç'a yeni bir biçimde yüklenmeyi düşünmüş ama "çok öne çıktı yeter diğerlerine önem verin." tepkisini almak için de Yamaç'ı itin k.çına sokup çıkardı sürekli. İnsanlar Yamaç'a şu an acıyor ve vurulup sürekli iyileşmesi bile konu olmuyor, senaryo tekrarı da ortada...

Ya bu adam bir mahalle lideri, bir ağırlığı var. Kahraman deniyor ya. İlah deniyor ya. Fakat bu herifi gelen hiçbir düşman ciddiye almadı bugüne kadar açıp bakın. Hepsi hadi len ordan çekti Yamaç'a. Cumali'ye verdikleri ağırdan tepkiyi Yamaç'a vermediler. Yazıyorum hepsini buraya. Vartolu ciddiye almadı. Baykal Bey almadı, dalga geçti. Karakuzular takmadı, Kumburgazlı Serdar takmadı, Yücel, Elvis, Azer, Erdenetler hiçbiri korku almadılar ne zaman ki robotik gibi kulaklığı taktı adam dövdü hepsi o zaman ölecekleri an korkuya kapıldılar. Timsah Celil dışında hiçbiri Yamaç adını duyunca irkilmedi. Hepsi alakaya almadılar. Bu adam sürekli vuruldu. Bu adam daha ilk 2.bölümde abileri tarafından itildi kakıldı, abisi vurdu. Babası yüzünden psikolojik travma yaşadı. En son da kovuldu. Kısır döngü... Yamaç sonradan açılacak. Yine kısır döngü Yamaç kavgada hep kazanan taraf olacak.

Karakterler özelinde de yazdığı her şeyi unutturma çabası ortada. Kahraman-Ayşe olayı var mesela geçen sezon 7.bölümde ortaya attı. Karşımıza 4.sezon 1.bölümde çıkarttı bakın olayın acizliğine. Emmi karakteri 3.sezonun ilk bölümü doktor tarafından Alzeihmer teşhisi ile hastaneden def edildi. Hatta gitti karaktere not defteri aldırdı yazsın unutmasın diye. Meliha bir sır verdi. 4.sezon 2.bölüm Emmi hastalığı ortaya çıktı. Meliha sırrına dair yine gelişme yok. Böyle binlerce olay var. Bak bunları kapatmadan hala karakterler ekleme işine giriyor.

"Dizinin kötüleri gevşek.." yüzde yüz doğru saptama. Bu adamın ilk mafya işi bu. Daha önce Kavak Yelleri, Kiraz Mevsimi yazmış. Hoş, onu da yine burada yazılan SoAnarchy dizisindeki benzerliklerle Kore dizilerinden çıkma şeyler bulmuştu bazı kişiler onu da yeni öğrendim ben. Yani özgünlük sıfır, senaryo gelişimi sıfır. Yapım en olmadık yerde usta bir oyuncu getiriyor ve dizi kitlesi elde tutuluyor. İlk sezon her karakterde bir ciddiyet vardı. Dizi ciddiydi bir kere. Şimdi ise ailede herkes ölüyor ama iki gün sonra halay çekebilecek kıvamda karakterler gırla geziyor. Çukur halkı bir çomaristan gibi kim ne derse inanıyor. Karakterler iki gün önce dediğinin tersini yapıyor. Misal Sultan Hanım 2.sezon sonunda Akşın ve Sena ölünce "Herkes senin yüzünden ölüyor buna bir çare bul gerekirse sen öl" diyerek çıkıştı şimdi unuttu galiba bunları. Bu aile yapısı tamamen çarpık bir düzenin ürünü. Aile Her Şeydir efendim diye de toplumsal mesajlar verdiğini zannediyor ama yok. Seyirci bile ne aile her şeydiri ya diye yaygara koparıyor.

İşte bu beyefendi öyle bir etkide kalmış ki aşk dizileri yaza yaza üçgenlerle dolduruyor bu diziyi. Bu dizide ne kadar kadın karakter girdi-çıktı yaptıysa hepsine aşk yazdı bakın bir tane aşk yazmadığı kadın karakter yok Seren yeni girdi bir onda yok ama ona da yazılacak. Düşünün Saadet'in bakıcısı kıza Medetle aşk yazmaya başladı. Bu derece akıl mantık dışı işler var.

Karaca-Celasun-Akşın, Nedret-Emmi, Ayşe-Kahraman-Selim, Azer-Karaca, Yamaç-Sena, Sena-Resim Hocası, Emrah-Doktor, Saadet-Vartolu, Elvis-Rus Kadın, Nehir-Yamaç, Efsun-Yamaç, Efsun-Çağatay, Efsun-Arık, Medet-Cennet, Songül-Akın, Damla-Cumali, Cumali-Yıldız, Çeto-Ayşe, Mahsun-Sena böyle boyla yazarım size işte bitmez bu liste tüm kadın karakterler için.

Tüm düşmanlara uyuşturucu misyonu yükledi hepsine. Başka çatıştırma ögesi yok. Hepsinde uyuşturucu var. Düşmanlık hep buradan başlıyor. Ne yazdığını ne yazacağını bilmiyor. Birilerinin zeki veya aptal olduğunu belirtmek için yazdığı vurgulamalı sonlar çok laçka falan oralara girmiyorum. Kitaplar gösteriyor ama sonuna getiremiyor. Sevilmeyen şeyi bozup unutturmaya çalışıyor. Sürekli aynı şeyleri tekrar ettiriyor. Aslında bilerek yaptığını falan iddia etmeye çalışıyor ama tükenmiş bir kalem var ortada ilk sezon ne yazdıysa hepsini tekrar yazıyor her olayı tekrar ettiriyor öyle ki Toygar Işıklı bile bu aptal senaryoda her şeyi farketmiş olacak ki yaptığı müzikler bile tekrara düşmüş düşünün Toygar Işıklı bile tekrara düşüyor burada şaka gibi ama gerçek...

Durum:
    Marvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    30

Aldığı Beğeni: 224

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı cukuradustuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyefendinin iyi bir senarist olmadığı apaçık ortada zaten. Diziyi ayakta tutan oyuncu kadrosu çünkü hepsi ayrı ayrı mükemmel oynuyorlar ve Aras diyorum... İnsanlar alışmış Aras'ı 4 sezondur izliyorlar fakat onsuz bir bölüm nasıl çekilmez oluyor bunu en son 3.sezon 17-18.bölümlerde görmüştük ki acayip kötüydü. Belli başlı kitlelerin savunduğu şey ise Yamaç çok önde, ilah oldu vs gibi saptamalar ama bu adamı ekran önüne koymazsa bir şey alamıyor ve bu sezon Yamaç'a yeni bir biçimde yüklenmeyi düşünmüş ama "çok öne çıktı yeter diğerlerine önem verin." tepkisini almak için de Yamaç'ı itin k.çına sokup çıkardı sürekli. İnsanlar Yamaç'a şu an acıyor ve vurulup sürekli iyileşmesi bile konu olmuyor, senaryo tekrarı da ortada...

Ya bu adam bir mahalle lideri, bir ağırlığı var. Kahraman deniyor ya. İlah deniyor ya. Fakat bu herifi gelen hiçbir düşman ciddiye almadı bugüne kadar açıp bakın. Hepsi hadi len ordan çekti Yamaç'a. Cumali'ye verdikleri ağırdan tepkiyi Yamaç'a vermediler. Yazıyorum hepsini buraya. Vartolu ciddiye almadı. Baykal Bey almadı, dalga geçti. Karakuzular takmadı, Kumburgazlı Serdar takmadı, Yücel, Elvis, Azer, Erdenetler hiçbiri korku almadılar ne zaman ki robotik gibi kulaklığı taktı adam dövdü hepsi o zaman ölecekleri an korkuya kapıldılar. Timsah Celil dışında hiçbiri Yamaç adını duyunca irkilmedi. Hepsi alakaya almadılar. Bu adam sürekli vuruldu. Bu adam daha ilk 2.bölümde abileri tarafından itildi kakıldı, abisi vurdu. Babası yüzünden psikolojik travma yaşadı. En son da kovuldu. Kısır döngü... Yamaç sonradan açılacak. Yine kısır döngü Yamaç kavgada hep kazanan taraf olacak.

Karakterler özelinde de yazdığı her şeyi unutturma çabası ortada. Kahraman-Ayşe olayı var mesela geçen sezon 7.bölümde ortaya attı. Karşımıza 4.sezon 1.bölümde çıkarttı bakın olayın acizliğine. Emmi karakteri 3.sezonun ilk bölümü doktor tarafından Alzeihmer teşhisi ile hastaneden def edildi. Hatta gitti karaktere not defteri aldırdı yazsın unutmasın diye. Meliha bir sır verdi. 4.sezon 2.bölüm Emmi hastalığı ortaya çıktı. Meliha sırrına dair yine gelişme yok. Böyle binlerce olay var. Bak bunları kapatmadan hala karakterler ekleme işine giriyor.

"Dizinin kötüleri gevşek.." yüzde yüz doğru saptama. Bu adamın ilk mafya işi bu. Daha önce Kavak Yelleri, Kiraz Mevsimi yazmış. Hoş, onu da yine burada yazılan SoAnarchy dizisindeki benzerliklerle Kore dizilerinden çıkma şeyler bulmuştu bazı kişiler onu da yeni öğrendim ben. Yani özgünlük sıfır, senaryo gelişimi sıfır. Yapım en olmadık yerde usta bir oyuncu getiriyor ve dizi kitlesi elde tutuluyor. İlk sezon her karakterde bir ciddiyet vardı. Dizi ciddiydi bir kere. Şimdi ise ailede herkes ölüyor ama iki gün sonra halay çekebilecek kıvamda karakterler gırla geziyor. Çukur halkı bir çomaristan gibi kim ne derse inanıyor. Karakterler iki gün önce dediğinin tersini yapıyor. Misal Sultan Hanım 2.sezon sonunda Akşın ve Sena ölünce "Herkes senin yüzünden ölüyor buna bir çare bul gerekirse sen öl" diyerek çıkıştı şimdi unuttu galiba bunları. Bu aile yapısı tamamen çarpık bir düzenin ürünü. Aile Her Şeydir efendim diye de toplumsal mesajlar verdiğini zannediyor ama yok. Seyirci bile ne aile her şeydiri ya diye yaygara koparıyor.

İşte bu beyefendi öyle bir etkide kalmış ki aşk dizileri yaza yaza üçgenlerle dolduruyor bu diziyi. Bu dizide ne kadar kadın karakter girdi-çıktı yaptıysa hepsine aşk yazdı bakın bir tane aşk yazmadığı kadın karakter yok Seren yeni girdi bir onda yok ama ona da yazılacak. Düşünün Saadet'in bakıcısı kıza Medetle aşk yazmaya başladı. Bu derece akıl mantık dışı işler var.

Karaca-Celasun-Akşın, Nedret-Emmi, Ayşe-Kahraman-Selim, Azer-Karaca, Yamaç-Sena, Sena-Resim Hocası, Emrah-Doktor, Saadet-Vartolu, Elvis-Rus Kadın, Nehir-Yamaç, Efsun-Yamaç, Efsun-Çağatay, Efsun-Arık, Medet-Cennet, Songül-Akın, Damla-Cumali, Cumali-Yıldız, Çeto-Ayşe, Mahsun-Sena böyle boyla yazarım size işte bitmez bu liste tüm kadın karakterler için.

Tüm düşmanlara uyuşturucu misyonu yükledi hepsine. Başka çatıştırma ögesi yok. Hepsinde uyuşturucu var. Düşmanlık hep buradan başlıyor. Ne yazdığını ne yazacağını bilmiyor. Birilerinin zeki veya aptal olduğunu belirtmek için yazdığı vurgulamalı sonlar çok laçka falan oralara girmiyorum. Kitaplar gösteriyor ama sonuna getiremiyor. Sevilmeyen şeyi bozup unutturmaya çalışıyor. Sürekli aynı şeyleri tekrar ettiriyor. Aslında bilerek yaptığını falan iddia etmeye çalışıyor ama tükenmiş bir kalem var ortada ilk sezon ne yazdıysa hepsini tekrar yazıyor her olayı tekrar ettiriyor öyle ki Toygar Işıklı bile bu aptal senaryoda her şeyi farketmiş olacak ki yaptığı müzikler bile tekrara düşmüş düşünün Toygar Işıklı bile tekrara düşüyor burada şaka gibi ama gerçek...
    İlk sezondan sonra sarpa sarmasının nedeni dizinin üzerine kurulduğu ana hikayesini ilk sezonda bitirmiş olması.Sonradan eklenen her konu ve karakter yama...Her sezon türeyen düşmanın sezon sonunda Yamaç tarafından paket edilip gönderilmeside hem kötü karakterin hem Yamaç’ın ciddiyetini bozuyor.Niye ciddiye alsın izleyen belli ki Yamaç yine yenecek karşıdakini.Şu karaktere bir kaybetme payı bırak,bir kere de onun zekası karşıdakinden üstün gelmesin.Ya kıytırık bel fıtığı ameliyatında 3 hafta yatılıyor bu kurşun yedi 2 günde ayağı kalktı.Terminatör mü bu adam? Salalım tek başına Suriye’de ki iç savaşı bitirir bu.
    Kendisinin yaz dizisi senaristi olduğunu bilmiyordum.İşinde gücünde hedef odaklı bir karakter yazmayıp bu kadınları aşk üçgenleri beşgenlerine atmasından anlamalıydım.Erkek kadın fark etmez illa herkes biriyle aşk yaşayacak ya da platonik olacak.Sap olan ve bu halinden memnun kimse yok dizide...
    Her düşmanda uyuşturucu tantanasının olmasının nedeni ölüyü gösterip sıtmaya razı etmek.Düşman uyuşturucu satmazsa koçovalı ailesiyle temelde bir farkı kalmaz.Güzide ailemiz uyuşturucu satmıyorlar ama maşallah her türlü hukuksuzluk,kabadayılık,astığım astık kestiğim kestiklik var.Şu nahifliğe bakar mısınız...Uyuşturucu sattıralım ki bir farkları olsun.İzleyen bunların düşmanlarıyla aynı şeyin laciverti olduğunu çakozlamasın.

Durum:
    deniz devrim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    ten years of pepperony
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    121

Aldığı Beğeni: 66

Bahsedilme
    0 Mesaj

Uzun uzun yazmaya gelmiştim ama benden önce değinmek istediğim çoğu nokta konuşulmuş.

Bu dizinin pili daha ikinci sezondayken bitmiş aslında çekile çekile uzatılarak ancak bu noktaya kadar gelebildi.
    Normalde bu iki bölümün aşırı heyecanlı dramatik vs. Olması gerekiyordu sanırım değil bunları hissetmek yer yer komik buldum.
    Her sezon bir öncekinden daha güçlü bir düşman asla ölmeyen asla felç kalmayan leblebi yer gibi kurşun yiyip iki saat sonra ayağa kalkan koçovalı ailesi ve adamları
    Kurtlar vadisi pusuyla dalga geçilirdi gelecek sezonki düşman optimus prime olacak falan diye aynı duruma çukur geldi.
    Uyuşturucu taciri kötü aile karşısında kahvehane işleten yasa dışı silah kaçakçılığı yapan iyi (!) koçovalı ailesi

Geleli iki günü bulmamış gazeteci bile Yamaç çukur savunuyor saçmalığın daniskası
    Erdenetler Baykal falan kötüydü koçovalılar iyi mi?
    Onların dağıttığı silahlar kimlerin canını yakıyor hangi kadın cinayetleri işleniyor birde işin o kısmından gösterseniz.
    Arık bu gazeteciyi vurdu da bu saçma konuşma bitti diye sevindim.
    Tüm mahalleli koçovalılara Yamaca adeta tapıyor.
    Hiç kimse benim oğlum /kızım yada ben niye bu aile içinn öleyim demiyor.
    Sizin yüzünüzden aç kaldık bize para iş verin diyenler ya dayak yiyor ya hain olup öldürülüyor.
    Diğer konu ise
    Bu dizinin ana konusu Yamaç haline getirildi aslında ilk sezonlarda vartolu selim diziye yön verecek kararlar alıyorlardı.
    senarist tarafından itinayla tüm konular Yamaca bağlandı. Herkes Yamacın ağzından çıkan iki kelimeye bakar oldu.
    Tüm eleştirilere rağmen senarist bildiğini okudu.
    Sonuçta bu oldu.
    Konu deniz devrim tarafından (16-09-20 Saat 19:29:05 ) değiştirilmiştir.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Durum:
    cukuradustuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    95

Aldığı Beğeni: 84

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı Marvin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk sezondan sonra sarpa sarmasının nedeni dizinin üzerine kurulduğu ana hikayesini ilk sezonda bitirmiş olması.Sonradan eklenen her konu ve karakter yama...Her sezon türeyen düşmanın sezon sonunda Yamaç tarafından paket edilip gönderilmeside hem kötü karakterin hem Yamaç’ın ciddiyetini bozuyor.Niye ciddiye alsın izleyen belli ki Yamaç yine yenecek karşıdakini.Şu karaktere bir kaybetme payı bırak,bir kere de onun zekası karşıdakinden üstün gelmesin.Ya kıytırık bel fıtığı ameliyatında 3 hafta yatılıyor bu kurşun yedi 2 günde ayağı kalktı.Terminatör mü bu adam? Salalım tek başına Suriye’de ki iç savaşı bitirir bu.
    Kendisinin yaz dizisi senaristi olduğunu bilmiyordum.İşinde gücünde hedef odaklı bir karakter yazmayıp bu kadınları aşk üçgenleri beşgenlerine atmasından anlamalıydım.Erkek kadın fark etmez illa herkes biriyle aşk yaşayacak ya da platonik olacak.Sap olan ve bu halinden memnun kimse yok dizide...
    Her düşmanda uyuşturucu tantanasının olmasının nedeni ölüyü gösterip sıtmaya razı etmek.Düşman uyuşturucu satmazsa koçovalı ailesiyle temelde bir farkı kalmaz.Güzide ailemiz uyuşturucu satmıyorlar ama maşallah her türlü hukuksuzluk,kabadayılık,astığım astık kestiğim kestiklik var.Şu nahifliğe bakar mısınız...Uyuşturucu sattıralım ki bir farkları olsun.İzleyen bunların düşmanlarıyla aynı şeyin laciverti olduğunu çakozlamasın.
    İşte oradaki, ilk sezondaki yazdığı hikaye bile kendisine ait değilmiş bu forumda ben bunu öğrendim. Sons Of Anarchy adlı dizinin birer kopyasını izletmiş bize bu arkadaş yani dinamiğini ele aldığı hikaye zaten Godfather gibi bir mihenk taşıydı. Daha sonrası gelişen olaylar 2.sezona sarkan kısım hatta 3.sezonda yer yer SoAnarchy izlerini göstermiş. Burada bunu yazanlar olmasa hiç haberimiz olmayacaktı yani.

Yamaç'a böyle yaparak değer yüklediğini mi sanıyor hiç anlamıyorum. Döv, vur, kazandır. Anlamı yok hiçbir şeyin. Yamaç tam 4. kez vuruldu dizide. Misal ilk sezon gariptir vurulmadı bu adam. Oradan bile anlayabiliriz ilk sezonun anlamlı olduğunu. 2.sezon 2 kez, 3.sezon da baya sayamıyorum. Daha sezon başladı itin k.çına soktu Yamaç'ı. Aslında bu sezon böyle başlatarak bakın Yamaç da yerin dibine girebiliyor demek istemiş ama yanlış yöntemle yapıyor bunu. Bu kadar drama yüklemek hiç mantıklı değil bir karaktere.
    Mesela geçen sezon Yamaç'ı kurtarma sezonuydu. Mahsun 3 kez, Efsun 3 kez, Selim ve Cumali 2 kez olmak üzere tam 8 kez Yamaç kurtarıldı. Hikaye tıkanınca, heyecan verecek unsur kalmayınca Yamaç'a vurulma, hayatı kurtarılma gibi olaylar yükleniyor.

Her sezon ise mutlaka gizemli insanlar, bir üst kademedeki bireylerden söz ediliyor. Çünkü anlattığı hikayeden insanlar bunalırsa en azından gizemli elleri, daha üst kademedeki karakterleri yani kısaca yeni düşmanları bekleyelim diyerek ekran başından izleyiciyi kaçırtmak istemiyor. İkinci sezon Yüzüklü ile başladı bu. Daha sonra Yüzüklü ortaya çıkınca Baykal geri dönecekmiş gibi eldivenler gösterildi. Yetmedi Baykal geçti topuklu olarak Efsun takdim edildi.

3.sezon ise aynı olaylar devam etti. Gizemli kurtarıcımız Mahsun'u beyaz mercedes ile defalarca göze sokuldu. Fatih geldi, Azer'i tokatladı. Bir büyüğünün olduğu vurgulandı. Ebu Kayser senaryosu var mesela tam komedi ama iptal oldu yine öylece bir gizem oluşturulmuştu. Çağatay geldi bakın daha karakter doğru dürüst tanıtılmadan bir acımasız (gördük ne kadar acımasız) bir babası olduğunu telefon konuşmasıyla izleyiciye sundu. İnsanlar bu sefer Cengiz Cengiz diye bekledi alın buyrun size Cengiz işte.
    Sevdiğim oyuncular, sevdiğim bir çift uğruna izlediğim bu dizi ki genel itibariyle alışkanlığa dönüşmüş herkeste bu. Yoksa yeni heyecan olsun diye izleyen yoktur eminim buna. İnsanlar sevdiği karakter, çift, oyuncu adına katlanıyor bunlara. Olmayan kaleme değil.

Sayfa 5/34 İlkİlk 12345678915 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri