2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: İyiyim (Ankara DT)

Durum:
    MissCullen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Ankara
    Konular
    248
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 18

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart İyiyim (Ankara DT)

İYİYİM (Ankara Devlet Tiyatrosu)

1 Perde / 1 Saat

Yazan: Hüseyin Alp Tahmaz
    Yöneten: Volkan Özgömeç

Oyuncular:
    ZEYNEP HÜROL
    SİNEM ŞAHİN (SEMA SES)
    CEBRAİL ESEN (KADİR SES)
    DAVUT AKKUŞ (POLİS SES)
    FİRDEVS AYLİN TEZ (POLİS SES)
    HAZRET DİLAN BEDİRHANOĞLU (ÇELLO)

Konu: İyiyim, hayatına girmiş erkekler tarafından ablukaya alınmış bir kadının hikayesi. Babası, erkek kardeşi, patronu ve kocası arasında sıkışıp kalmış Ayşe, geçmişte ailece yaşadıkları acı bir olayın izini de üzerinde taşımaktadır. Tüm bu acıların etkisiyle hayatını sürdüren Ayşe büyük bir hata yaparak, gelecek umudunu da yok eder. Ve onun için ‘İyiyim’ sözcüğü gerçek anlamını yitirmiştir artık.

Durum:
    MissCullen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Ankara
    Konular
    248
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 18

Bahsedilme
    0 Mesaj

Bugün kendime ayırdığım bir gündü. Önce kitapçıları dolanarak sonra da güzel bir yemek ve de tatlıyla ödüllendirdim kendimi. Akşam ödülüm ise “İyiyim” oldu. Açık konuşmak gerekirse tek kişilik oyunları pek tercih etmiyorum. Her ne kadar oyuncuları iyi olsa bile sanki hikâye kısıtlı bir konu bir mekân içine sıkışıp kalıyormuş geliyor bana. Yani bu zamana kadar izlediklerim hep aynı hissi uyandırdı bende. Yine de İyiyim hakkında epey övgü dolu yazılar okuyunca gitmeden duramadım. İyi ki de gitmişim.

İyiyim, 40 yaşına gelmiş, iş dünyasında ve erkeklerin dünyasında bir yer edinmeye çalışan bir kadının hikâyesini anlatıyor. Küçüklüğünde babasıyla başlamış Ayşe’nin üzerindeki baskılar. Babasının annesine uyguladığı fiziksel şiddetle birlikte tanışmış erkeklerle. Sonra çevresi, kocası ve patronlarıyla bu baskılar, bu gerek fiziki gerek psikolojik şiddet artmış Ayşe’nin hayatında. İyiyim, iş hayatında, özel hayatta ve sosyal hayatta gerek kadınların kadınlara uyguladığı gerekse erkeklerin uyguladığı fiziksel ve psikolojik şiddeti çok başarılı bir şekilde, mesaj verdiğini seyircinin gözüne gözüne sokmadan anlatıyor. Olaya çok gerçekçi biçimde yedirilmiş bu durumlar. Ayşe’yi canlandıran Zeynep Hürol da Ayşe ile bütünleşmiş adeta. Gerçekten Ayşe oturmuş size hayatını anlatıyormuş gibi hissettiriyor izleyiciye.

İşte İyiyim, hep iyiyim diyen; ancak iyi olmakla uzaktan yakından alakası olmayan, belki Ayşe’nin yaşadığı her şeyi yaşamasa da mutlaka bir kısmını yaşayan ve tüm bunlara rağmen “İyiyim!” demeye çalışan, güçlü olmaya çalışan tüm kadınları çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Ayrıca Özgecan’ı da hatırlattıkları için ekip ayrıca bir teşekkürü hak ediyor bence.

Tavsiye edilir efendim. Yalnız oyun Tatbikat Sahnesi’nde oynanıyorsa şayet, kalın bir şeyler giyinip gitmenizi tavsiye ederim. Altı kez oyun izledim Tatbikat’ta, altısında da üşüdüm. Hasta ediyor bu sahne insanı.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)