Sayfa 3/199 İlkİlk 12345671353103 ... SonSon
995 sonuçtan 11 ile 15 arası

Konu: Diğer Yarım - Bölüm Yorumları (1)

Durum:
    baranelif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    adını sen koy
    Konular
    10
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Yurdum izleyicisinin dizi anlayışına hitap edebilenler arasında iki tür vardır ki, konusundan oyuncusuna kıvamını buldu mu reytinglerde başı çekmeleri kesindir… Nedir bunlar? Yapımcısı tarafından kurban edilen ‘Çalıkuşu’ misali dönem dizileri olacak değil elbet… Dolayısıyla günün stresini atabilmek için ekranda pek de kafa yormadan takip edilebilecek yapımları seçen izleyici kesiminin ilgisine en çok mazhar olanlar, mahalle ve aile dizileri şeklinde karşımıza çıkmakta!
    ‘Ankara’nın Dikmeni’, ‘Küçük Ağa’ gibi zıt dünya görüşündeki aile yapıları üstüne kurulmuş olup yayıncısını sevindiren dizilerin yanı sıra komedi olmayan versiyonları da mevcut aile dizilerinin…
    Muhafazakârlıkla, modernliği çatıştıran ‘Huzur Sokağı’ gibi. Genelde aile dizileri mahallelerde geçtiğinden, tek bedende birleşen ikizler misali ayrılmaz olan bu yapımların kervanına şimdilerde bir yenisi daha katılmak üzere… NTC Medya imzasını taşıyan ‘Diğer Yarım’.
    Yönetmenliğini Veli Çelik’in yaptığı, senaryosunu ise Eda Tezcan ve Gülbike Sonay Üte’nin yazdığı ‘Diğer Yarım’, aile ve mahalle yaşamı üzerine kurulmuş yapısıyla tam da işaret ettiğimiz ayrılmazlık durumuna uygun bir dizi.

Durum:
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    adını sen koy
    Konular
    10
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Kanlıca ve Anadolu Hisarı’nı çekimleri için mekân seçen ‘Diğer Yarım’ dizisinin tanıtımından anlaşıldığı kadarıyla, mahalleleri ve aileleri buluşturan öykünün başlangıcı, Meryem ile Ecevit’in, büyük sözü dinlemez aşıklar modunda, direne direne gerçekleştirdikleri evlilik olayına dayanmakta.
    Konunun gelişimi ise evlenince samanlığın seyran olmadığını anlayıp aşklarından başka ortak yönlerinin bulunmadığını yavaş yavaş kavrayan çiftin, ikiz kızlarını paylaşıp yolları ayırmasıyla gerçekleşmekte… Ondan sonra gelsin ‘her şey yalan’ komedisi.‘Diğer Yarım’ın komedisinin temeli de, sudan sebeple kavga edip bencilce bir yaklaşımla mahkemenin verdiği çocukları birbirlerine göstermeme kararı alan Meryem ile Ecevit’in birbirlerinden habersiz büyüyen ikiz kızlarının bir gün ansızın yaşanan tesadüfle karşılaşmalarına dayanmakta…
    Yüzlerinin aynılığına karşın yaşam tarzları taban tabana zıt olan ikiz kardeşlerin yıllar boyu kendilerinden saklanan gerçekleri ortaya dökmek için el ele vermesiyle, ikiz kardeş olgusunu devreye sokan yapımın odaklandığı noktaya gelince… ‘Yalancının mumu çarpışmaya kadar yanar’ diyen hikâyede, yalanlarının ortaya çıktığından habersiz olarak yaşamlarını sürdüren anne babaya iyi bir ders verilmesi ve yeniden birleştirilme gayreti!
    Dizinin yol haritasını ortaya koyduktan sonra gelelim zurnanın zırt dediği yere…

‘Kardeş Payı’ da dâhil olmak üzere pek çok projeyi ekrana taşıyan Mehmet Yiğit Alp’in yapımcılığındaki ‘Diğer Yarım’ iş yapar mı?
    Her şeyden önce yaz sezonunda deveye sokulması büyük avantaj.

Bunun ötesinde, ön bilgilerin ışığında görünen köyün bundan ibaret olduğu ve ATV’nin Haziran’da ekrana çıkartması beklenilen ‘Diğer Yarım’ın konu geneline baktığımızda, ‘Küçük Ağa’ ya da ‘Huzur Sokağı’ dizilerinden aşağı kalır bir yanının olmadığını da görebiliyoruz. Ayrıca rol ustalığı yılların tecrübesine dayanan Nevra Serezli’nin varlığıyla gücünü artıran dizideki oyuncuların içerikte sırıtmaması da önemli… İpek Tuzcuoğlu, ‘Düriye’nin Güğümleri’ndeki performansıyla komedi yönünü ortaya koymuş durumda… ‘Muhteşem Yüzyıl’ın Fatma Hatun’u olarak akıllarda yer etmenin ardından Esma ve Zeynep’i canlandıracak olan Gonca Sarıyıldız’ın ve oyunculuğunu farklı dizilerle kanıtlayan Orhan Kılıç’ın komediyle ters düşmeyeceklerini de düşünebiliriz.
    Yani başrollerin hal ve gidişi az çok garanti. Geriye kalıyor yan roller ki, onların ‘Diğer Yarım’a katkılarını da ekrana merhaba dedikten sonra net biçimde göreceğiz. Ama çoğunun tiyatro kökenli olduğunu düşünürsek, oyunculuk açısından dişe dokunur bir sorun çıkmayacaktır.Dolayısıyla bu tür komedilerde başarıyı yakalayabilmek için asıl önemli olanın, mahallelerin ailelerini kıvamında esprilerle buluşturabilmek olduğu gerçeği bir kez daha çıkıyor karşımıza! Bunun yükü de kalem tutan ellere düşüyor nihayetinde.
    Abartıya kaçmayan, yapılmışların taklidine düşmeyen ve esprilerin suyunu çıkartmayan bölüm senaryoları oluşturulursa, ilginçliklere sahne olmaya müsait bir dizi şeklinde gördüğüm ‘Diğer Yarım’ın tutmaması için bir sebep kalmaz diyorum. Ötesini izleyerek yaşayacağız.

Durum:
    kaleidoscope9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Fragmanda biri var beni hemen kendine cekti :) Ismini aradim taradim buldum Alican Albayrak, Ucurum'un Atil'i :) Yamulmamisim tanirmisim kendisini =) Cok cok mutlucuk oldum, Ruhi Sari'yi nicedir yeniden izlemek istiyordum, hem Ruhi hem Alican, süper süper!!! En az iki bölüm sans vermem lazim bu diziye, umarim güzel bi is olur!!!

Durum:
    Hercai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Yer
    İstanbul
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    33

Aldığı Beğeni: 29

Bahsedilme
    0 Mesaj

tanıtımı beğendim şans vermeyi düşünüyorum
    umarım atv güzel bir güne koyar bu diziyi istediği reytingleri
    alır ilk bölümü merakla bekliyor olacağım :)

Durum:
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    adını sen koy
    Konular
    10
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

atv hangi güne koymayı düşünüyor haftaya olmasa haziranın sonu
    olur dizi son iki fıragman dizi bana sıcak geldi günü cuma olur haydi hayırlısı

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)