4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: İşte Sinemanın Kalemlerinin En İyileri ...

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  istanbulspence - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Figüran
  Üyelik tarihi
  26.01.2005
  Yer
  benim istanbul
  Mesajlar
  334
  Konular
  6
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart İşte Sinemanın Kalemlerinin En İyileri ...

  Sinema yazarlarının en iyi 10 yönetmeni

  Sinema dergisi ağustos sayısında sinema yazarlarının oylarıyla 'Yaşayan En İyi 10 Yönetmeni' belirledi. Kimi tercihlerini hemen sıralarken, kimi çok zorlandı. İşte sinemanın başarılarıyla tarihe geçen ' En İyi 10 Yönetmen'i... ..



  Martin Scorsese / Ergin Ertan '
  Köstebek'le Oscar'ı kaptı, en iyisi o...
  Listenin ilk sırasında bu 2007 Oscar töreninde 'En İyi Yönetmen' ödülünü alan Martin Scorsese yer alıyor. Engin Ertan'a göre zaten bu, isim açıklanmadan önce Francis Ford Coppola, George Lucas ve Steven Spielberg'in ödülü vermek için sahneye çıkmasıyla anlaşılmıştı. Yıllardır 'En İyi Yönetmen' seçilmesi beklenen Scorsese, ödülü bir türlü kucaklayamamıştı. Nihayet 40 yıllık kariyerinde muradına 'Köstebek' filmi ile erdi. Kimilerince Amerikan Sineması'nın en parlak dönemi olan 70'lerde filmleriyle göz doldurdu. Amerika'yı anlamak ve anlatmak gibi bir derdi olan Scorsese'nin 'Taksi Şoforü', 'Kızgın Boğa' isimli filmleri onun en iyi yapıtları arasında...

  Ingmar Bergman / Murat Erşahin
  Öldü ama hala yüreğimizde yaşıyor
  Sinema yazarı Murat Erşahin'in 'Yaşayan 10 önemli yönetmen' listesinin en iyisi Ingmar Bergman... Çünkü o 'her şeyiyle' bir sanatçı. Erşahin şöyle anlatıyor Bergman'ı: "Bizi arifsiz hüzünlere sürüklerken, durup düşünmemizi sağladığı zaman, ölüm, hayat, insan ve Tanrı gibi ciddi kavramları anlattığı için... 'Zindan' ve 'Susuzluk' gibi intiharı ve yalnızlığı işleyen filmlerinin yanı sıra kadınları anlattığı filmleri de izlemeye değer. Mesela; 'Yaz Oyunları', 'Kadınların Bekleyişi' gibi...

  Michelangelo Antonioni / Alkan Avcıoğlu
  İtalyan Sineması'na yeni bir soluk getirdi
  Oylarla belirlenen yönetmenler listesinde üçüncü sırada ise Michelangelo Antonioni yer alıyor. İtalyan Sineması'nda 1960 yılında çektiği 'Macera' isimli filmle yeni bir sinema dili arayışının müjdesini veren Antonioni, klasik dramaturjiyi reddeden, mekanı da başkarakterleri kadar önemseyen diyaloğu ve dramatik aksiyonu ikinci plana itti. İzlenmesi gereken kült filmleri 'Batan Güneş', 'Kızıl Çöl' ve 'Yolcu'...

  Jean-Luc Godard / Engin Ertan
  Sıçramalı kurgusu herkese örnek oldu
  Modern sinemadan bahsederken 'Fransız Yeni Dalgası'nı ve elbette Jean-Luc Godard'ı anmamak mümkün değil. Engin Ertan anlatıyor: 1960 yapımı ilk uzun metraj filmi 'Serseri Aşıklar'ın sıçramalı kurgusu bugün reklam filmlerinden video kliplere, pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Yeni Alman Sineması, Amerikan Bağımsızları ve daha sayısız akım da Godard'ın izini sürüyor. Unutulmaz filmleri arasında 'Haftasonu', 'Her Şey Yolunda' ve 'Marie' sayılabilir.

  David Lynch / Kutlukhan Kutlu
  Sıralamanın tam ortasında sıradışı biri
  Kutlukhan Kutlu'nun yazmayı tercih ettiği David Lynch sıralamanın tam ortasında yer aldı. İşte Kutlu'nun cümleleriyle ünlü yönetmen: 'Mavi Kadife' ve 'İkiz Tepeler' gibi filmler çekerken, bir taraftan da kendini hiçbir şekilde 'Hollywood dışı' bir yönetmen olarak tanımlama ihtiyacına girmiyordu. Kafasındaki sinema, fikirlerden ve imgelerden ibaretti. Edebiyat ve dramanın gereklilikleriyle değil, sinemanın saf görselişitsel gücüyle donanmış olduğuna inanıyordu. Daha 1977'de ilk uzun metrajıyla ortaya çıktığında, bu meylini de ortaya koydu. Sinema tarihinin en ilgi çekici ilk filmlerinden olan 'Silgi Kafa', son derece tuhaf ve depresifti. Lynch bu filmde bir öykü anlatmaya değil, bir deneyim yaşatmaya çalışıyormuş gibiydi; filmi izlemek birinin rüyasını izlemek gibiydi. David Lynch'in izlemeden geçilmeyecek filmleri arasında 'Kayıp Otoban', 'Muholland Çıkmazı' ve 'Fil Adam' bulunuyor.

  F. Ford Coppola / M. Emir Eren
  Kült filmlerin efsane yönetmeni
  Sinemanın kült filmlerine imza atan Francis Ford Coppola 'Baba' serisi, 'Kıyamet' ve 'Siyam Balığı' gibi birçok yapıma imza attı. Yönetmeni Emir Eren anlatıyor: Filmlerinin ayrılmaz bir parçası olarak kendisini ortaya koyduğunu, bu filmlerin Coppola'dan ayrı düşünülemeyeceğini idrak etmek zor değil. Coppala her daim bu iddialı duruşuyla dikkat çekiyor. Kızı Sofia Coppola'yı da beyazperdeye kazandıran Coppola'nın yukarıda belirttiğimiz filmlerine ilaveten 'Caz Dünyası'ni kaçırmayın!

  Peter Greenaway/ Emrah Kolukısa
  Sinemasında her tür sanatı kullanıyor
  Peter Greenaway'ın sinema sanatını üç isimle özetlediğini söyleyen Emrah Kolukısa anlatıyor: Ona göre Serguei Eisenstein sinemayı yaratmış, Orson Welles mükemmelleştirmiş, Jean- Luc Godard öldürmüştür. Söyleşilerde sık sık 'Sinema ölmüştür' diyor. Greenaway sineması; söz, müzik ya da resim' gibi sayısız konu başlığı türetebiliniyor. Filmleri arasında 'Sayılarla Boğulmak' bulunuyor.

  Michael Haneke / M. Emir Eren
  Filmleri rahatsız edebilir ama izlenir...
  Michael Haneke'nin dünyanın genel hal ve gidişatıyla ilgili yoğun biçimde kafa yoran bir yönetmen olduğunu söyleyen Eren anlatıyor: Bu özelliklere sahip onlarca yönetmenin arasından sıyrılıp, son 20 yılda dünya sinemasının en önemli figürlerinden biri haline gelmesiyse, fikirlerini sinema dahilinde şahsına münhasır bir biçimde ifade ediyor o. Şiddet sahnelerini izleyiciye açık açık gösteren bir yönetmen olarak biliniyor. Onun filmlerini, sadece rahatsız edici filmler olarak tanımlamak işin kolayına kaçmak olmasına rağmen, çoklukla bu yapılıyor... Saklı'yi ve 'Piyanist'i izleyin!

  Theo Angelopoulos / İlhan Yurtsever
  Kasvetli filmlerin ünlü yönetmeni
  Theo Angelopoulos, yüksek tempolu kurgu ya da alabildiğine diyalog kullanımı gibi izleyicilere anlamsız, hatta itici gelebilecek bir sinema anlayışına sahip. İlhan Yurtsever'e göre onun kasvetli sineması her zevke hitap etmiyor, yalnızca küçük bir azınlığa sesleniyor. Zira Angelopoulos, benzeri zor bulunur bir sinema yapmasının yanında, görüntünün en etkili anlatım araçlarından biri olduğunu düşünüyor. 'Ulis'in Bakışı' ve 'Kumpanya' mutlak izlenmeli!

  Steven Spielberg / Uygar Şirin
  İçgüdüleri kuvvetli kötü film çekemez
  Bu listede Steven Spielberg'in ayrı bir yeri var. Çünkü Uygar Şirin'e göre listenin 'ana akım sinema'dan gelen tek yönetmeni o. Köpekbalığı 'Jaws'ın hikayesini öyle bir anlattı ki, filmi sıkılmadan herkese izlettirdi. Sinemada içgüdüsel ve sezgisel bir yeteneğe sahipti. New York Times yazarı A. O. Scott'ın deyişiyle "Her zaman mükemmel filmler çekmese de, kötü film çekmeyi başaramaması" bu özelliğinden geliyor. 'Azınlık Raporu', 'E.T' en bilinen yapımları...
  sabah
  Konu istanbulspence tarafından (25-08-07 Saat 21:34 ) değiştirilmiştir.
  Bütün dünya bir sahnedir; ve kadın erkek herkes birer oyuncu. Sıraları geldikçe ya girer, ya çıkarlar. Her insan nice roller oynar ömrü boyunca.. (Shakespeare)
  Türk sinemasının ben frekans değiştirici usta diyorum ama siz ne dersiniz bilmiyorum fenomen yönetmen atıf yılmaz ı yitirdik Türk sinema sevenlerinin başı sağolsun

 2. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  SuyunGizemi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  02.04.2008
  Yer
  sensizhayatdurdusanki
  Mesajlar
  2,723
  Konular
  15
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  sağol:)

 3. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  maria clara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Oyuncu
  Üyelik tarihi
  27.05.2008
  Yer
  titan
  Mesajlar
  1,030
  Konular
  4
  Verdiği Beğeni
  0
  Beğenilen Mesaj
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  evet oldukca güzel bir liste olmuş çok teşekkürler

 4. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  moned - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Figüran
  Üyelik tarihi
  24.02.2011
  Yer
  GamzeUğurPektaş
  Mesajlar
  140
  Konular
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Paylasım ıcın sağol

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Size Göre Sinemanın En Kötüleri
  By dizi_maniac in forum Sinema Genel
  Cevaplar: 153
  Son Mesaj: 24-08-18, 22:06
 2. İşte Benim Stilim Hakkındaki Düşünceleriniz, Sohbet ve Yorum Başlığı
  By mina94 in forum Acun Medya Programları (TV8 Programları)
  Cevaplar: 122
  Son Mesaj: 15-02-16, 17:35
 3. Bu İşte Bir Yanlızlık Var (13/12/2013)
  By NATY&FACU in forum Türk Sinemasından Film Tanıtımları
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 26-12-13, 03:45
 4. İşte Özgür Dünya (It's a Free World)
  By shahmaran in forum Dünya Sinemasından Film Tanıtımları
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 11-01-09, 22:05

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.1 © 2011, Crawlability, Inc.