Sayfa 1/4 1234 SonSon
18 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Memduh Ün

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  merlystreep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Cezalı Üye
  Üyelik tarihi
  09.01.2006
  Mesajlar
  1,135
  Konular
  10
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart Memduh Ün

  İstanbul'da, yeni kurulacak bir cumhuriyetin temelleri atıldığı sırada, çok ızdıraplı bir dönemde, 14 Mart 1920'de dünyaya gelmiştir. Zorlu bir dönemde hayata adımını atan Memduh Ün, bir çok farklı işte çalışır. Vefa Lisesi'nde okuduktan sonra ailesinin durumunun yeterli olmayışı nedeniyle çok istediği üniversite hayaline veda etmek üzereyken, başvurduğu yurt tarafından kabul edilince, tıp eğitimine başlar. Ne var ki, futbola olan aşırı ilgisi, kafasına koyduğunu yapan kişiliğiyle birleşince eğitimini 3. sınıfta bırakmasına neden olur. Bu karar, seneler sonra "futbolcudan olma sinemacı" sıfatını yapıştıracaktır üzerine. Yıllar süren profesyonel futbol hayatını ve bir de Beşiktaş'ta yaşadığı İstanbul şampiyonluğunu askerlik takip etti.
  Yıl 1947. Taş çatlasa senede 10-15 filmin yapıdığı, ki bu yapılan filmlerinde çok ucuza maledildiği, Türk sinemasının nispeten kısır olduğu bir dönem. Hürrem Erman'ın bir filmi için aranan "jön prömiyer", şehir tiyatrolarının jönleri çok pahalı olduğundan, başrol, Memduh Ün'e verilecek ve sinemaya ilk adımını "Damga" isimli filmle oyuncu olarak atan Ün, ileriki yıllarda sinemanın hemen her dalında görevler yaparak Türk sinemasına damgasını vuracaktır.
  Ağırlık verdiği melodram ve polisiye türüyle, ünlü yönetmen 50'li yılların sonundan 60'lı yılların sonuna kadar geçen sürede, yönetmen olarak en verimli dönemini yaşamıştır. Yaptığı filmler şimdilerin bir çok önemli sinemacısına ön ayak olur niteliktedir. Filmleri hala örnek teşkil eder ve sinema bölümü öğrencilerine ders olarak gösterilir. 60'lı yılların bitimiyle yapımcılığa ağırlık vermiş, bir dönem Türk sinemasındaki seks furyasından dolaylı da olsa nasibini almıştır. Yakın arkadaşı Kadir Yurdatap, film şirketinin zor günler geçirmesi nedeniyle Memduh Ün'den iki erotik film yönetmesini ister. Erotik filmler dışında filmlerin neredeyse vizyon bulmadığı, her türlü filmin sansüre takılıp da buram buram erotizm içeren bu filmlerin nasıl olup da salonlarda oynatıldığı muamma olan bir dönemde, kendini bu furyanın dışında tutmaya kararlı olan Ün, arkadaşının içinde bulunduğu zor durumu göze alarak "erotik sahneler haricinde" iki filmi çekmeyi kabul etmiştir. Elbette ki adını böyle bir iş içine karıştırmayı kendine yakıştıramayacağından Turhan Ün ismi geçecektir jenerikte. Bu karar, an gelip de seneler sonra, furya son bulup film şirketlerine baskınlar yapılarak tüm seks filmleri piyasadan toplanıldığında Memduh Ün için de yarım saatlik nezaret misafirliğinin kararı olacaktır aynı zamanda.

  Filmografisi oldukça geniş olan Memduh Ün, Türk Sinemasına bu güne kadar 41 filmde oyunculuk, 75 filmde yönetmenlik, 121 filmde yapımcılık, 33 filmde senaristlik yapmıştır. Ün ayrıca, 2 filmin kurgusuna ve 1 filmin de müziklerine imza atmıştır. Halit Refiğ, Feyzi Tuna, Ülkü Erakalın ve Tunç Başaran gibi önemli ustalara hocalık yapmış olan usta yönetmen, sinemaya katkısını yalnızca farklı alanlarda ürettiği filmlerle değil, bu önemli isimleri Türk sinemasına kazandırmasıyla da kolay doldurulamayacak bir kariyerin de sahibi olmuştur. Gözardı edilemez bu büyük kariyerinin yanısıra, Fatma Girik başta olmak üzere bir çok yeni yüzü Türk sinemasına kazandırmıştır. Tesadüflerin (belki de kaderin demek daha doğru) yönlendirdiği hayatta 47 yıldır hayatını paylaştığı Fatma Girik'le de karşılaşması, kaderin güzel bir oyunu sayesinde olmuştur. Usta yönetmenin parladığı dönemlerde, sene 1959'da yine küçük bütçeli bir filmin kalabalık figuranlı sahnesi için dört bir taraftan kadınlı erkekli bir sürü insan gelir seçmelere. Yapımcılar keyfe keder seçimlerini yaparlar. Sıra henüz 16 yaşında, gök gözlü, Ün'ün deyimiyle "erkek kaşlı, toparlak yüzlü" bir kıza gelir. Yapımcılar bu kızı beğenmeyerek göndermek üzereyken Memduh Ün kızı çağırır yanına. Adını sorar. Kız cevap verir: Fatma Girik. Şöyle bir bakar ve kıza biraz daha iyi bir rol verir. Fatma Hanım'ın "O, benim hayatım" dediği Memduh Bey ile yaklaşık yarım yüzyıllık hayat arkadaşlığı böylece başlamış olur.

  13 sene önce, Ülkü Tamer'in "Alleben Öyküleri" kitabının Macı Hüseyin hikayesini okuyan Tunç Başaran, bu hikayeyi filmleştirmeye karar verir. Ülkü Tamer'in kitaplarını okuyarak aldığı bir takım notları derler. Projeyi Suna Dölek kaleme alır.

  Önceleri projeyi kendisi için düşünen Tunç Başaran, piyasada proje sıkıntısı çekildiğinden yakınan ve "kendisine karşı gönül borcum var" dediği Memduh Ün'e götürür projeyi. Memduh Ün projeyi okur ve kabul eder. Böylece, kendisi için bir jübile niteliği taşıyan "Sinema Bir Mucizedir" filmiyle 10 sene sonra tekrar kamera başına geçer.
  Çekimleri Gaziantep ve Kilis'te yapılan 50 günlük bir çalışmanın ardından Memduh Ün, sağlık sorunları nedeniyle projeyi, bir zamanlar asistanlığını yapmış olan, yine çok değerli bir sinema ustasına, Tunç Başaran'a devreder.


  1994'ten beri Mimar Sinan Üniversitesi'nde uygulamalı montaj dersleri veren usta sinemacı, sinema hayatı boyunca, 6 ödülün de sahibi olmuştur.  Ödülleri
  3. Antalya Film Şenliği, 1966, Namusum İçin, En İyi Yönetmen
  Türk Filmleri Yarışması, 1961, Kırık Çanaklar, En İyi Yönetmen
  Türk Filmleri Yarışması, 1961, Kırık Çanaklar, En İyi Film
  27. Antalya Film Şenliği, 1990, Kırık Çanaklar, Jüri Özel Ödülü
  35. Antalya Film Şenliği, 1998, Kırık Çanaklar, Yaşam Boyu Onur Ödülü
  3. Ankara Film Şenliği, 1990, Bütün Kapılar Kapalıydı, En İyi Kurgu

 2. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  ehlocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emektar
  Üyelik tarihi
  17.06.2004
  Yer
  hiçbiryerde
  Mesajlar
  25,127
  Konular
  272
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Filmleri


  1954 Düşman Aşıklar Yetim Yavrular
  1955 Öp Babanın Elini
  1956 Ana Hasreti Zeynep’in Aşkı
  1957 Zeynep’in İntikamı ***
  1958 Ayşe’nin Çilesi Çoban Kızı Bir SerseriYetim Ömer
  1959 Murada Ereceğiz Üç Arkadaş
  1960 Mahallenin Sevgilisi Ateşten Damla Ayşecik Kırık Çanaklar
  1961 Ölüm Peşimizde Avare Mustafa Boş Yuva Güneş Doğmasın
  1962 Kısmetin En Güzeli Belalı Torun Akasyalar Açarken Üç Tekerlekli Bisiklet (Yön: Lütfi Akad)
  1963 Bire On Vardı Çapkın Kız Yavaş Gel Güzelim
  1964 Ağaçlar Ayakta Ölür Dağ Başını Duman Almış Halk Çocuğu Kanun Karşısında Kırk Küçük Anne Öp Annenin Elini
  1965 Namusum İçin Yıldız Tepe
  1966 Altın Çocuk Fakir Çocuklar Vahşi Sevda Aslan Pençesi
  1967 Aslan Yürekli Kabadayı Son Gece Yaprak Dökümü Zilli Nazife İlk ve Son 1968 Vuruldum Bir Kıza
  1969 Büyük Yemin İnsanlar Yaşadıkça
  1970 Kara Peçe
  1971 Üç Arkadaş
  1972 Murat ile Nazlı Para Sezercik Aslan Parçası
  1973 Gönülden Yaralılar Toprak Ana
  1974 Cellat
  1975 Kadınım Ağrı Dağı Efsanesi
  1977 Birtanem
  1978 Cevriyem
  1980 Devlet Kuşu
  1981 Kanlı Nigar
  1982 Gülsüm AnaKaçak
  1984 Postacı
  1985 Oğlum Oğlum
  1986 Garip
  1987 Gönül Dostları (TV dizisi, TRT, 6 Bölüm)
  1990 Bütün Kapılar Kapalıydı
  1991 Gün Ortasında Karanlık
  1992 Zıkkımın Kökü
  1995 Ona Sevdiğimi Söyle (Yerçekimli Aşklar başlıklı Sinema Vakfı’nın ürettiği toplam on orta metrafjlı filmden biri)  Ödülleri

  1960 Kırık Çanaklar/The Broken Dishes İstanbul Film Festivali (En İyi Film - En İyi Yönetmen)
  1966 Namusum İçin Antalya Altın Portakal Film Festivali (En İyi Yönetmen)

  1991 Bütün Kapılar Kapalıydı İstanbul Film Festivali (Jüri Özel Ödülü) Ankara Film Festivali (En İyi 2. Film)

  1993 Zıkkımın Kökü/Bullshit Adana Altın Koza Film Festivali (En İyi film/Yönetmen/Senaryo) Udaipur Film Festivali (Hindistan) (En İyi Film) Sus Film Festival (Tunus) (En İyi Film) Mannheim-Heidelberg Film Festival Almanya) (En İyi Film) Paris Cine-Junior (En İyi Yönetmen)
  Austrias Film Festival (İspanya) (En İyi Yönetmen)1995İstanbul Film Festivali
  Onur Ödülü Antalya Altın Portakal Film Festivali Onur Ödülü
  Konu ehlocan tarafından (02-08-06 Saat 20:35:05 ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  LİBRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Figüran
  Üyelik tarihi
  16.01.2006
  Yer
  .::Çemberimde Gül Oya::.
  Mesajlar
  813
  Konular
  9
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart


 4. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  sbuffy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  16.07.2004
  Yer
  NBC & Fenerbahçe:)
  Mesajlar
  42,390
  Konular
  115
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  TÜRK SİNEMASINA HAYAT VERENLER: MEMDUH ÜN

  Sinemamızın ünlü yönetmen ve yapımcısı Memduh Ün, filmlerinden seçmeler ve yakın dostlarının anlatımıyla Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’ne konuk oluyor. 17 Kasım Cumartesi günü başlayacak olan etkinlik; 60’lı yıllar Türk sinemasını yakından tanımak ve o dönem yaşanan hayata tanıklık etmek bakımından önem taşıyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü ve Kültür A.Ş işbirliğiyle düzenlenen “Türk Sinemasına Hayat Verenler: Memduh Ün” etkinliği 17 Kasım 2007 günü saat: 14.00’de gerçekleştirilecek olan programla başlıyor.

  Sergi ve belgesel film gösterimiyle başlayan ilk gün programındaki açık oturuma Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV Merkezi Müdürü Prof. Sami Şekeroğlu, yönetmen Ertem Göreç, ünlü oyuncu Fatma Girik ve sinema yazarı Atilla Dorsay katılacak.

  87 yaşındaki ünlü yönetmenin oyunculuktan yönetmenliğe, kurguculuktan yapımcılığa sinema serüvenin konuşulacağı oturumun ardından, ilk gün programı bol ödüllü “Zıkkımın Kökü” filminin gösterimiyle sona erecek.

  18-20 Kasım tarihleri arasında da Memduh Ün filmografisinden yönetmenin seçtiği filmlerin gösterimi gerçekleştirilecek. İnsanlar arasındaki sevgi dayanışmasını şiirsel anlatımıyla yansıtan başyapıtı “Üç Arkadaş” filminden son çalışmalarından “Gün Ortasında Karanlık”a kadar 6 film ücretsiz izlenebilecek.

  “TÜRK SİNEMASINA HAYAT VERENLER: MEMDUH ÜN”
  Yer: Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi

  17 Kasım 2007, Cumartesi
  Saat:14.00

  Sergi

  Belgesel Gösterimi
  “Sinemayı Sanat Yapanlar”
  Yönetmen: Kerime Şenyücel
  (TRT Yapımı, 1995)

  Açık Oturum
  Prof. Sami Şekeroğlu, Ertem Göreç, Fatma Girik
  Yöneten: Atilla Dorsay

  Film Gösterimi
  “Zıkkımın Kökü” (1992)
  Oyuncular: Emre Akyıldız, Menderes Samancılar

  MEMDUH ÜN FİLMLERİNDEN SEÇMELER
  Yer: Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi

  18 Kasım Pazar
  Saat: 14.00
  ÜÇ ARKADAŞ (1958)
  Oyuncular: Muhterem Nur, Fikret Hakan

  Saat: 16.00
  ATEŞTEN DAMLA (1960)
  Oyuncular: Muhterem Nur, Turgut Özatay

  ***

  19 Kasım Pazartesi
  Saat: 14.00
  AYŞECİK (1960)
  Oyuncular: Muhterem Nur, Zeynep Değirmencioğlu,

  Saat: 16.00
  KIRIK ÇANAKLAR (1960)
  Oyuncular: Lale Oraloğlu, Rüya Gümüşata,

  ***

  20 Kasım Salı
  Saat: 14.00
  NAMUSUM İÇİN (1965)
  Oyuncular: Fatma Girik, Ayhan Işık

  Saat: 16.00
  GÜN ORTASINDA KARANLIK (1990)
  Oyuncular: Fatma Girik, Halil Ergün

  kaynak:sadibey

 5. #5
  Durum:
  Çevrimdışı
  sbuffy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  16.07.2004
  Yer
  NBC & Fenerbahçe:)
  Mesajlar
  42,390
  Konular
  115
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Sinema dinç tutuyor  Ünlü yönetmen Memduh Ün, önceki gün hayat arkadaşı Fatma Girik’le birlikte Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’ne konuk oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Türk Sinemasına Hayat Verenler: Memduh Ün" etkinliğine katılan 87 yaşındaki yönetmen, sinemayla ilgili anılarını paylaştı.

  Böbreklerinden rahatsız olan ve uzun zamandır bir etkinliğe katılmayan Ün, söyleşi esnasında 2005’te çektiği ve rahatsızlığından dolayı Tunç Başaran’a devrettiği, Kadir İnanır, Fatma Girik’in başrolde olduğu "Sinema Bir Mucizedir" filminden 1,5 trilyon zarar ettiğini şöyle açıkladı: "Zararım büyük ama sinema herşeye değer

  kaynak:hürriyet

Sayfa 1/4 1234 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

vdcasino
vdcasino
vdcasino
betexper
fragmanlar
Yuregininsesi
juul
One Hit Wonder
grandpashapet
grandpashapet
eta saat
bahis forum
ilbet
bahis siteleri
güvenilir casino siteleri
canlı bahis siteleri
escort ankara
izmit escort
izmir escort
vdcasino giriş
Mobil Ödeme bahis
meritroyalbet
güvenilir casino siteleri
deneme bonusu
grandpashabet
casino siteleri
canlı rulet
bahis
deneme bonusu
vdcasino
ilbet giriş
ilbet
maltcasino giriş
cratosslot giriş