Sayfa 1/2 12 SonSon
7 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Ahmet Uluçay

Durum:
    merlystreep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cezalı Üye
    Konular
    11
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Ahmet Uluçay

RADİKAL GAZETESİNDEN....

Sinema Uluçay'dan usul usul akıyor
    Kısa metrajlı filmleriyle şimdiye kadar festivallerde toplam 11 ödül alan Ahmet Uluçay, köyünde de, şehirde de yadırganmaya alışmış
    Tavşanlı kent kavşağından güneye yönelince ilkin demiryolunu geçersiniz, arkasından sazlıklı, ağaçlı bir yol ve beş kilometre sonra Tepecik Kasabası. Tam ortasında küçücük bir park. Buradan dar bir sokağa sapsanız, bahçe içinde ahşap bir eve varırsınız. Kapıyı çaldığınızda simsiyah saçlı, sakallı, gözlüklü genç bir adam çıkar. Gözlerini kısarak bakar size; hayır, herhangi bir belde sakini değildir karşınızdaki. Böyle yerlerde pek de rastlanmayan bir uğraşının adamıdır: Bir sinema yönetmeni. Evet, kısa metrajlı filmleriyle 11 ödül alan Ahmet Uluçay'dan söz ediyorum.
    Kendinizden söz eder misiniz? Sinemaya ilginiz nasıl başladı?
    İlkokul üçüncü sınıfta, köye seyyar sinemacı geldi ve okulda bize sinema gösterdi. Sinemayı ilk o gün tanıdım ve kesinlikle sinemacı olmaya karar verdim. Çevremde gördüğüm her şey, içimde uyuyan sinemacıyı uyandırmak için düzenlenmişti sanki. Melek ve şeytanı çok erken tanıdım. Işık ve gölgelerle ise, sıkı bir dostluğum vardı. Oyuncağım gölgelerdi. 12-14 yaşlarındayken yakın arkadaşım ve akrabam İsmail Mutlu ile birlikte tahtadan yaptığımız sinema göstericileri ile, köyümün insanlarına yıkık bir ahırda sinema çöplüklerinden toplanmış kırpıntı filmler göstererek işe başladım. Ailem karşı çıktı, yasakladı. Anlatacak öykünüz varsa eğer, size kesinlikle rahat yüzü yoktur. Ben de daha legal bir anlatım aracı aradım, edebiyatta karar kıldım. Kamyon şoförlüğü ile kazanıyordum hayatımı. Bu arada sinemanın tekniğine ait ne varsa bulup okuyordum. Bundan altı yıl önce karşıma bir fırsat çıktı. Çok geçti ama, kırk yaşın eşiğinde. Almanya'da çalışan bir işçi, İsmail Mutlu ile bana 150 bin lira taksitle çok eski bir kamera sattı. O anda ilk kısa filmimi yapmak için kararımı verdim. Bu film sinema ve iletişim çevrelerinde geniş bir ilgi uyandırdı. Sonradan arkası geldi. Senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığım filmlerimin tümü katıldığı tüm festivallerde ödüllendirildi.
    Burada tek başına mı çalışıyorsunuz? Yardımcınız yok mu?
    Aslında üç kişilik olağanüstü bir ekiptik biz burada. İsmail Mutlu ve Şerif Akarsu... Ekmek kaygısı onları sinemadan kopardı. Bazen sinema seven arkadaşlar buraya gelip, benimle çalışıyorlar. Benim koşullarımı günlerce paylaşıyorlar. Örneğin, bu yaz Çiğdem Vitrinel adlı sinemacı bir arkadaşla birlikte çalıştık.
    Gördüğüm kadarıyla sinema sizin için bir tutku, damarlarından akan bir kan; buna ailenin, küçük belde insanının tepkisi nasıl?
    Çevrem benim gibi aykırı bir adamı henüz içine sindirebilmiş değil. Benim çevremde insanlar pratik düşünür. Kalem yazar, bıçak keser, para satın alır... gibi. Ya sanat ne işe yarar? Ama beni destekleyen, güzel insanlar da yok değil. Tepkilere alıştım. Kötü yola düşmek gibi bir şey bu.
    Salt bu küçük çevrede değil, kentte de yadırganıyorum. Olsun... Sanatın ve sanatçının doğasında aykırılık var zaten...
    Bu dar çevrede sinema yapma uğraşınızı devam ettirebileceğinizi düşünüyor musunuz? Başka bir yer, kent var mı hayatınızda, parasal kaynaklarınızı nasıl sağlıyorsunuz?
    Teknik boyutta bunu sürdürebileceğimi sanmıyorum. Benim için kara bitti.
    Yüzmeyi öğrenmek gerekiyor.
    Tüm dünyada kısa metrajı kim, nereye kadar sürdürebilmiş ki? Bugüne kadar yaptığım ikisi henüz gösterilmeyen 9 adet kısa filmle yepyeni, özgün bir sinemanın ışıklarını göstermeye çalıştım. Zoom yeteneği sıfır, miyop bir zihniyeti kader belleyen bir ülkede uzaklardan söz ederken, insan yanında birilerini görmek istiyor. Bakıyorsun, yanında yürüyen arkadaşın belediye çukuruna düşmüş. Kendimi ve ürettiklerimi çok seviyorum. Bu da steril kalmama yardımcı oluyordur, kimbilir... Naif miyim? Belki... Fakat, asla ilkel değilim. Filmlerimi seyrettiğinizde sağlam bir bir sinema bilgisi ve köklü bir sinema duygusu ile yapıldıklarını görürsünüz. Filme harcadığım paranın kaynağı ödüller.
    Bir de post prodüksiyonda bana kapılarını açmış olan piyasanın mücevheri İFR gibi bir şirket var. Bu çevrede son günlerde en anlamlı destek, Kütahya Milletvekili Sayın Cevdet Akçalı'dan geldi.
    Son kısa metraj filminizin adı, çok ilginç; "Uzun Metrajın Resmi".
    Nedir bu resim, biraz açar mısınız?
    Filmin konusu, benim bizzat yaşadığım bir olay. Bir sabah uyandığımda avlumdaki tek ağacın her yanında rengarenk 35 mm sinema filmleri sarktığını gördüm. Filmlerin aralarında ise, küp büyüklüğünde kesilmiş bir sürü kağıt parçası uçuşuyordu.
    Yakından baktım. Kağıtların üzerlerine buzdolabı, çamaşır makinesi, otomobil vs. resimleri çizilmiş, iplerle ağacın dallarına bağlanmıştı. Bizim avludaki sıradan ağaç, dilek ağacı olup çıkmıştı. Şaşırdım. Eşime sordum. O gün Hıdrellez'miş meğer. Mahallemiz dilek ağacı olarak seçtikleri bizim ağaca, dileklerinin resimlerini yapıp asmış geceleyin. Eşim de benim için uzun metraj film dilemek istemiş. "Uzun metrajın resmini bilemedim. Sana soracaktım, uyuyordun. Ben de makinedeki filmleri asıverdim" dedi. Hoşuma gitti benim de. Çiğdem Vitrinel ile bu küçük olayın filmini yaptık...
    Söyleşimiz burada bitiyor ve ben seslenmek istiyorum: Ey sinemacılar, eleştirmenler, sanatı bir değer olarak içselleştiren okurlar; bir yönetmen var orada, uzağınızda; Bozkırda deniz kabuğu toplayan, kimbilir belki dinlersiniz diye, o küçücük bahçesinde Kuzey Masalı'nı anlatan; Yolunuz düşerse Tepecik Belediyesi'ne, gidip bir merhaba deyin. Kendi sözcüklerinden dinleyin bu kırılgan, naif dünyayı. Burada sanatçı, yönetmen olunmaz demeyin. İnanmazsınız sözlerime, yarıp açın onu: Göreceksiniz, sinema akacak Uluçay'dan.

Evet röportajın tamamı bu ama onunla ilgili ayrıntıları www.google.com dan Ahmet Uluçay olarak aratıp bulabilirsiniz.. İnanması zor ama Tavşanlı gibi bir Anadolu ilçesinde İki idealist ve adam gibi adam yönetmenle Biri Yavuz Özkan ..diğeri Ahmet Uluçay...
    aynı havayı solumak ve sinemayı yaşamak insana haz veriyor...İyiki Dostumsun Ahmet ABİ

Onunla ilgili bir sinema ayrıntısı daha vermek isterim O öyle bir sinema aşığı ki 2 yıl önce Kütahya Porselen sponsorluğunda çekilmesi istenen ve kendisine büyük miktarda paranın teklif edildiği bir dizi projesini ben sinema filmi dışında hiç bir bok çekmem diyerek reddetmişti..

Durum:
    ehlocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emektar
    Yer
    hiçbiryerde
    Konular
    275
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 11

Bahsedilme
    0 Mesaj

Karpuz Kabuğundan Gemiler yapmak filmi oldukça güzeldi...

Durum:
    İZMİR'İN KAVAKLARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    giden geminin ardı
    Konular
    7
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 4

Bahsedilme
    0 Mesaj

Karpuz Kabugundan Gemiler yapmak muhtesem bir filmdi.Turk sinemasi icin cok cok onemli birisi. gerci suanda Turkiye de degeri anlasilmamis sinemacilar icinde yer aliyor ama...umut ediyorum ki birgun bu durum degissin...

Durum:
    Figüran
    Yer
    giden geminin ardı
    Konular
    7
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Bu kez de "Bozkırda Deniz Kabuğu"

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" adlı ilk uzun metrajlı sinema filmiyle çok sayıda ödül kazanan yönetmen Ahmet Uluçay, "Bozkırda Deniz Kabuğu" adlı sinema filminin çalışmalarını sürdürüyor. İlçeye bağlı Tepecik Köyü'nde yaşayan 53 yaşındaki Uluçay, bugüne kadar 11 kısa metrajlı film çektiğini, ilk uzun metrajlı filmi olan “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak”la ABD, Almanya, Fransa, Güney Kore, Yunanistan ve Ukrayna'da katıldığı birçok festivalden ödülle döndüğünü söyledi.

Sinemanın kendisine çok şey kazandırdığını, bundan sonra da kazandıracağına inandığını belirten Uluçay, “Bugüne kadar yaptıklarımın hep bir adım ötesini düşledim. Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmini izleyen birçok kişinin duygulanarak ağladığını gördüğümde amacıma ulaştığımı ve filmimin başarılı olduğunu anladım” dedi.

SENARYOSUNU YAZIYOR

Ahmet Uluçay, açıklamasında, gelecek yıl çekmeyi planladığı ”Bozkırda Deniz Kabuğu” adlı filminin senaryosunu yazdığını da belirterek, yeni filminin görsel insanlık senfonisi olacağını dile getirdi. Uluçay, “Filmin içinde körler, sakatlar, deliler, şizofrenler bulunacak. Filmde, bu insanların gözleri yaşartan bir dayanışma içine nasıl girdiklerini güzel bir öyküyle anlatmak istiyorum” diye konuştu.

Yönetmen Uluçay, “Bozkırda Deniz Kabuğu” adlı sinema filminin de başarıdan başarıya koşacağına inandığını ifade ederek, çekimler için ABD'deki bazı film şirketlerinden teklif aldığını bildirdi.

Yeni filminin adını, yıllar önce bozkırda dolaşırken bulduğu bir deniz kabuğundan esinlenerek koyduğunu anlatan Uluçay, şunları söyledi: “Dağların ardında neler olduğunu merak eden, deniz nasıl birşey diyerek başını alıp gurbete giden insanlar var. İşte bu filmde, bunlar da olacak. Kısacası film, bu bölgedeki bir kasabada geçen, içinde aşkın da olduğu bir öyküyü anlatacak.”

“İYİ Kİ İFLAS ETMİŞİM”

Ahmet Uluçay, bugüne kadar tavukçuluk, kamyonculuk ve inşaat üzerine işler yaptığını, ancak hepsinin iflasla sonuçlandığını belirterek, şunları kaydetti: “İyi ki iflas etmişim. Çünkü sonunda çocukluğumdan bu yana hayalini kurduğum sinema yönetmenliğini yapmaya başladım. Şimdi ise en sevdiğim işi yapıyorum. Gerçi yönetmen olarak da zor günler geçirdim. Örneğin Karpuz Kabuğu'ndan Gemiler Yapmak filmini çekerken geçimimi sağlamak için yem fabrikasında hamallık yaptım ve sonunda istediğim başarıyı yakaladım. Ancak şöhret olmak benim için fazla bir önem taşımıyor. Ünlü olmak ve kazandığım ödüller, beni hiçbir zaman şımartmadı, yaşantım değişmedi. Yine önceki yaşantıma devam ediyorum.

Durum:
    Figüran
    Yer
    giden geminin ardı
    Konular
    7
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Bozkırda Deniz Kabuğu

Ahmet Uluçay'ın merakla beklenen yeni çalışması 2009 yılında izleyici ile buluşacak...

(5 Ağustos 2008) Beyazperde Haber olarak her gün pro.imdb.com'un yeni projelerini inceliyoruz. Pek çok ilgi çekici projeyi Türkiye'de ilk defa Beyazperde'den duyuyorsunuz.

Araştırmalarımız esnasında Ahmet Uluçay'ın merakla beklenen yeni çalışması Bozkırda Deniz Kabuğu'na rastladık. Bir çobanın deniz düşlerini ve aşkını anlatan projede Serkan Özcan rol alıyor. Filmin müzikleri ise Baba Zula tarafından yapılıyor.

Yeni olan, sitede filmin gösterim tarihi olarak 25 Nisan 2009 gözüküyor. Keşke o kadar çok beklemesek...
    kaynak:beyazperde

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri