Sayfa 3/66 İlkİlk 12345671353 ... SonSon
328 sonuçtan 11 ile 15 arası

Konu: Yılmaz Güney

Durum:
    ehlocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emektar
    Yer
    hiçbiryerde
    Konular
    272
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 11

Bahsedilme
    0 Mesaj

Benim içinde Yol filmi Türk sinemasında en beğendiğim 5 filmin içinde ilk sırada yer alır...
    Konu AKBEL tarafından (02-08-06 Saat 04:07 ) değiştirilmiştir.

Durum:
    **Tugce** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Konular
    7
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı ehlocan Nickli Üyeden Alıntı
    ..Benim içinde Yol filmi Türk sinemasında en beğendiğim 5 filmin içinde ilk sırada yer alır...
    Benim de en beğendim film Yol dur...Bütün filmleri çok güzel...YILMAZ GÜNEY seni hiç unutmayacağız
    Konu AKBEL tarafından (02-08-06 Saat 04:07 ) değiştirilmiştir.

AYGÜZELI
    AYGÜZELI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart cok sevdigim bir oyuncu ve yönetmen ölümsüzdür benim icin.

Yılmaz Güney
    1 Canım, Sevdiğim, Yüreğim... 2 Arkadaş
    3 Eskiden Bilmezdim Yalnızlığı

KENDİ AĞZINDAN YAŞAM ÖYKÜSÜ
    Bir sanatçı olarak "Yılmaz Güney" diye bilinirim. Asıl adım Yılmaz Pütün'dür. Adım, zorluklar karşısında eğilmez, umutsuzluğa kapılmaz, yılgınlığa düşmez ve başeğmez anlamına gelir; soyadım Pütün ise bir dağ meyvesinin kırılmaz çekirdeği demektir.
    1937 yılında, Türkiye'de, bir güney şehri olan Adana'nın Yenice köyünde doğdum. Kürt asıllı, topraksız bir köylü ailenin iki çocuğundan biriyim. Annem dindardı ve okuma yazma bilmezdi. Hâlâ sağ... Babam ise okuma yazmayı askerde öğrenmişti. Annem gibi o da hiç okula gitmemişti. 1976'da ben Kayseri Cezaevi'ndeyken öldü. Mezarını göremedim...
    Dokuz yaşımdan bu yana hayatımı çalışarak kazandım. İlk işim dana gütmekti. Liseyi Adana'da bitirdim. O yıllar Doruk adında bir sanat dergisi çıkardım. Sanata meraklıydım ve hikayeler yazıyordum.
    1955'te bir hikayemden ötürü takibata uğradım. Hakkımda dava açıldı.
    1957 yılında İstanbul'a, İktisat Fakültesi'nde öğrenim görme hayalleriyle geldim. Fakat devam edemedim. 1955'ten beri süren takibat ve mahkeme sonuçlanmıştı ve ben başlangıçta yedi buçuk yıl ağır hapis ve iki buçuk yıl sürgün cezasına çarptırıldım. Daha sonra temyiz mahkemesi kararı bozdu, yeniden görülen mahkeme sonucu cezam bir buçuk yıl ağır hapis ve altı ay sürgün cezasına çevrildi. Öğrenimim yarım kalmıştı. Önümdeki tek yol, kendimi hayatın okulunda, hayatın kabul ettiği ve dayattığı öğretmenler aracılığı ile eğitmekti. Öyle yaptım...
    Kitaplar, sinema, iş, cezaevi, acımasızlık, hayatın katı kuralları, toplumsal baskılar, kahpelikler, yiğitler... Karşılaştığım zorlukları yenmek için direnmek ve kararlılık...
    Öğretmenlerimden biri zor'dur... 1961 Mayısı'nda cezaeviyle tanıştım. 1962 Aralığı'nda cezam bitti. Muhafazakarlığıyla ünlü Konya şehrine sürgüne gönderildim. Konya sınırlarından çıkamazdım. Her akşam polise imza vermeliydim. En çok imzayı polis defterine attım. 180 defa...
    1968'de askere gittim. 1970 Nisan'ında döndüm. Hayatımdan çalınan iki yıl...
    1971 Mayıs'ında on binlerce aydın, sanatçı, yazar gibi ben de gözaltına alındım. Hakkımda hiçbir delil yoktu. Sadece kuşku.
    Bir hafta gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldım; resmi olmayan bir emirle, sözlü bir emirle ve tehditle Nevşehir'e üç aylığına yine sürgün edildim. Bu kez polise imzaya gitmiyordum, polis beni dıştan kolluyordu.
    1972'de, Mart'ın 16'sında, devrimcilere yardım gerekçesiyle tutuklandım. Mahkeme sonucu 10 yıl ağır hapis ve sürgün cezasına çarptırıldım. Ecevit hükümetinin 1974 genel affıyla serbest bırakıldım. Bugün ise Ecevit cezaevindedir. 1974 Eylül'ünde, bir cinayet olayına adım karıştı ve 19 yıla mahkum edildim. Cezaevindeyken Güney adlı bir kültür-sanat dergisi çıkardım. Onüç sayı sonra sıkıyönetimin yeniden gelmesi üzerine, dergimiz kapatıldı ve hakkımda yazılarımdan ötürü on ayrı dava açıldı. Suçum, komünizm propagandası yapmak, milli duyguları zayıflatmak, halkı suç işlemeye teşvik etmek, suç sayılan fiileri övmek ve devletin içte ve dışta itibarını sarsmak... İstenen ceza toplamı yaklaşık 100 yıl... 1981 Ekim'inde, izinli çıktığım Isparta yarı-açık cezaevine dönmedim. Sonra da yurt dışına çıktım. 1981 Ekim'ine kadar, yaklaşık oniki yılımı çeşitli cezaevlerinde geçirdim. Bu oniki yıl içinde, ikisi yarı-açık olmak üzere onbeş cezaevi tanıdım Ülkemden ayrıldıktan sonra ilk aylarda üç davanın sonuçlandığını, sonuçta, toplam 20 yıl ağır hapis, 7 yıla yakın da sürgün cezası aldığımı öğrendim... Öbür davalarım devam etmekte; ancak henüz hangileri sonuçlandı, ne kadar daha ceza aldım, bilmiyorum...
    YILMAZ GÜNEY

Durum:
    MaviKuş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Yer
    {Closed}
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Polemiğin gereksiz olduğunu düşündüğüm gibi
    YILMAZ GÜNEY'in de tartışılmasının gereksiz olduğunu düşünüyorum.
    Yılmaz Güney hani bir tabir varır ya anlatılmaz yaşanır.
    O kendi idealleri için yaşadı ne düşünüyorsa mesleği neyi gerektiriyorsa kendi özgür iradesi altında yaşadı isteyen beğenir isteyen beğenmez.
    Dünyada onca savaş, onca mücadele var ki!
    En önemlisi kişinin kendiyle olan mücadelesi, İnsanca yaşadı insanca öldü.
    Onu eleştirmek için ilk önce onun kadar olabilmek önemlidir.
    Kişilere eleştirirken ben kendi ideallerim için ne yaptımı sorgulamak önemlidir.
    İster Yılmaz Güney olsun, ister bir başka idealist düşündüğünü yaşabiliyor musun?
    Yaşıyorsan saygılı olmalısın....
    Konu MaviKuş tarafından (02-08-06 Saat 00:18 ) değiştirilmiştir.

Baktıkça çoğalır yıldızlar gecede,
    Parmaklarınla sayılmaz...

Durum:
    AKBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Ankara
    Konular
    11
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Yılmaz Güney'in mesleği ve ortaya çıkardığı eserleri hakkında yorum içermeyen, üyelerin birbirine uyarı veya tavsiyede bulunduğu karşılıklı konuşma halini alan mesajlarınız; hem konu başlığına uymadığı hem de başlığa yeni giren bir üyenin alıntı yaparak tartışmayı tekrar başlatmaması için tarafımdan silinmiş ya da düzenlenmiştir.

Bölüm Sorumlusu AKBEL

Sayfa 3/66 İlkİlk 12345671353 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)