Sayfa 1/110 123451151101 ... SonSon
546 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Yılmaz Güney

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  merlystreep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Cezalı Üye
  Üyelik tarihi
  09.01.2006
  Mesajlar
  1,135
  Konular
  10
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart Yılmaz Güney

  Gerçek İsmi - Yılmaz PÜTÜN
  Lakabı - Çirkin Kral

  Doğum Tarihi : 1937 / Adana
  Ölüm Tarihi : 1984 / Paris

  Avrupa'da Türk Sineması deyince uzun süre akla ilk ve ne yazık ki tek isim olarak gelen Yılmaz Güney, ilk, orta ve lise eğitimini Adana'da tamamladı. Simit satmaktan pamuk toplamaya kadar türlü işte çalışarak emek kavramıyla küçük yaşta yakından tanıştı.

  İktisat Fakültesi'nde okudu. Burada okurken çeşitli dergilere öyküler yazdı. 1958'de Atıf Yılmaz'ın "Bu Vatanın Çocukları" filminde senaryo çalışmalarına katıldı, yönetmen yardımcılığı ve oyunculuk yaparak sinemaya girdi. 1961-63 yılları arasında fikir suçundan mahkum oldu. 1963-70 yılları arasında önce küçük şirketlerin iddiasız filmlerinde başrol oynadı, senaryolar yazdı.

  At Avrat Silah'la yönetmenliğe başladı 1966. 1970'lere gelindiğinde özellikle Anadolu seyircisinin büyük beğenisini kazanmış ve "Çirkin Kral" adıyla anılır olmuştu. "Umut", "Arkadaş" gibi filmleriyle bu dönemde de başarısını sürdürdü. "Endişe"yi çekerken cinayet suçuyla tutuklandı ve 18 yıl hapse mahkum oldu. Hapiste olduğu süre içinde Zeki Ökten'in yönettiği "Sürü" ve "Düşman", Erden Kıral'ın başlayıp Şerif Gören'in tamamladığı "Yol" filmlerinin senaryolarını yazdı.

  Daha sonra hapisten kaçarak Fransa'da yaşamaya başladı. Son olarak aşırı karamsar, sert, katı bir film olarak eleştirilen "Duvar"ı çekti.

  1937'de Adana'da doğan Yılmaz Pütün, lise yıllarında, bisikletiyle sinemadan sinemaya on altı milimetrelik film bobinleri taşıyarak sinemaya ilk adımını atar. Sinemaya daha yakın olabilmek için Ankara Üniversitesi hukuk Fakültesini bırakır ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne yazılır.

  "Sinemayla karşılaşmam 13 yaşındayken oldu. Kavgalı dövüşlü filmlerin gösterildiği fukara sinemalarına gidiyorduk. Kendimizi daha rahat hissediyorduk bu sinemalarda. Mesela bir Galatasaray Sineması vardı, çok güzeldi. Önünden geçer bakardık ama çok lükstü gitmeye korkardık. İstesek parasını verip girebilirdik. Ama ne kıyafetimizi nede yapımızı uygun görmezdik o sinemaya"

  Bu arada, Adana'da pursantaj memurluğunu yaptığı Dar film'in İstanbul bürosunda çalışmaya başlar. Atıf Yılmaz'la tanışır ve onun asistanlığını yapmaya başlar.

  Önüç dergisinde 1956 yılında yayınlanan Üç Bilinmeyenli Eşitsizlik Sistemleri adlı öyküsünde komünizm propagandası yaptığı için, 1961 yılında 18 ay hapis ve 8 ay Konya'ya sürgün cezası verilir.

  Öyküden ceza almasına neden olan paragraf:
  "İğrenerek baktı -iyice iğrenememişti-.Yüzü daha bir buruştu. Yapmacıklı bir sinirle "Siz böylesiniz işte" dedi."En iyiniz bile böyle. Kendi çıkarlarınız için neler yapmazsınız.İşçiymiş.Basit bir işçiymiş-seyircilerin durumlarını da görmek istiyordu-ben bir işçiyim. Beni basit görmezsin değil mi?İşine yararım. Keyfini getiririm; doğru değil mi söylediklerim-söyledikleri doğruydu. Birinci şahıs doğru demiyordu-. Ah domuzlar sizi. Bir gün hepinizin topunuzu attıracaklar ya; dur bakalım ne zaman."

  İlk kez hapse giren Yılmaz Güney, hayatının muhakemesini yapar, kendini yeniler ve düşünsel yapısını geliştirir. Kendisine bir misyon biçer, bunu nasıl gerçekleştireceğinin hesaplarını yapar.

  Hapishaneden çıktıktan sonra zor günler geçiren Yılmaz Güney'in daha sonra rol aldığı film sayısı artmaya başlar. 1964'te rol aldığı 10 Korkusuz Adam filminde hiç konuşmayan, sürekli arka cebinde taşıdığı konyağı içen bir ayyaşı canlandırır. Bu rol, filmde fazla bir önem taşımadığı halde, Yılmaz Güney'in göründüğü sahnelerde sinema salonları inler. Böylece Yılmaz Güney bir mitos haline gelmeye başlar ve senarist ve oyuncu olarak birçok filmde görev alır.

  Ben, oyuncu olarak halkın giyiminden, davranışlarından farklı olmamaya çalışıyordum. Zaten olamazdım ki. Ben zaten kendimi oynuyordum. Şöyle bir durum var: Yaptığım bütün filmlerde benden bir parça vardır.

  Seyit Han, Toprağın Gelini ve Hudutların Kanunu filmleriyle ilk işaretlerini veren sürecin sonunda beklenen çıkış Umut filmi ile yaşanır. Türk sinemasında yer yerinden oynar. Umut, Yılmaz Güney'in başyapıtlarından biridir. Ayıca Türkiye'de devrimci sinemanın da ilk ve en iyi örneklerinden biridir. Bu filmi, Acı, Ağıt, Baba, Arkadaş ve Endişe takip eder. 1979'da çekilen Sürü ve 1981 yılında çekilen Yol ile yurtdışında önemli ödüller alır. Yol, Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanır.

  "Düşünmeden hiçbir insanın herhangi bir şey yapabilmesine imkan yoktur. Ben sadece düşündürmek istiyorum."


  Yılmaz Güney, aydın kimliğinin sorumluluğunu taşımış ve bedelini ödemekten kaçınmamıştır.

  81 yılına kadar yaşamının büyük kısmı cezaevlerinde geçen Güney'in son dönem filmleri arasında Yol (Altın Palmiye), Sürü ve Duvar yer alıyor. 80 İhtilali sonrasında adının ağza bile alınması yasak olan Güney, 12 Eylül sonrasında binlerce insanın cezaevlerinde tecrit edildiği bir Türkiye'yi anlatabilmenin en gerçekçi yolunun cezaevlerini anlatan bir filmden geçtiğini dile getiren Güney, sloganlarla bezeli bir film yapısından uzak durabilmek için Ankara Cezaevi sübyan koğuşunda köle hayatı süren çocukların trajik öyküsünden yola çıkmış. 17 yıllık bir gecikmeyle Türk izleyicisine merhaba diyecek olan film 74 yılında Yumurtalık Savcısı'nı öldüren Güney'in 24 yıla mahkum olup cezaevinden yurtdışına kaçtıktan sonra 1983'te bir hapishanede yaşananları anlattığı Duvar (Le Mur) filminden sonra 9 Eylül 1984'te hayata gözlerini kapar.

  Kaynak -kultur.gov.tr
  Konu AKBEL tarafından (19-06-06 Saat 22:22:20 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  merlystreep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Cezalı Üye
  Üyelik tarihi
  09.01.2006
  Mesajlar
  1,135
  Konular
  10
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  YÖNETTİĞİ SİNEMA FİLMLERİ

  At, Avrat, Silah - 1966

  Bana Kurşun İşlemez - 1967
  Benim Adım Kerim - 1967
  Pire Nuri - 1968
  Seyyit Han - 1968

  Aç Kurtlar - 1969

  Bir Çirkin Adam - 1969

  Umut - 1970

  Piyade Osman - 1970
  Yedi Belalılar - 1970
  Kaçaklar - 1971

  Vurguncular - 1971

  İbret - 1971
  Yarın Son Gündür - 1971
  Umutsuzlar - 1971

  Acı - 1971

  Ağıt - 1971

  Yapım Yılı : 1971
  Formatı : 35mm, Siyah-Beyaz

  Yönetmen : Yılmaz Güney
  Senaryo : Yılmaz Güney
  Görüntü Yönetmeni: Gani Turanlı
  Müzik : Arif Erkin

  Oyuncular : Yılmaz Güney, Seçkin Hürmeriç, Hayati Hamzaoğlu, Bilal İnci, Atilla Olgaç, Yusuf Koç, Şahin Dilbaz, Oktay Yavuz, Nizam Ergüden

  Yapım : Güney Film (Yılmaz Güney)

  1971, 3. Adana Film Şenliği'nde, Gani Turanlı'ya "En Başarılı Kamera" ödülü getiren filmde Ürgüp dolaylarında dağa çıkmış olan Çobanoğlu ve üç arkadaşının "destansı" öyküsü anlatılır. Kaçakçılık işleri de yaparak hayatlarını sürdüren çetenin lideri Çobanoğlu bir jandarma baskınında yaralanır. Onu tedavi etmek üzere gelen kadın doktor ile ilişkisi Çobanoğlu'na kendi içindeki insani yönü keşfetme olanağı tanır. Şiddeti melankolik bir hüzünle birleştiren filmde Çobanoğlu'nun kanun dışılığının temelde bozuk düzenin bir sonucu olduğu vurgulanır.

  Baba - 1971

  Arkadaş - 1974

  Zavallılar - 1972/4 Yönetmen - Yılmaz GÜNEY, Atıf YILMAZ

  Duvar - 1983

  Süre - 99'
  Yapım Yılı - 1983

  Yönetmen - Yılmaz Güney
  Senaryo - Yılmaz Güney
  Yapım - Yılmaz Güney
  Müzik - Ozan Garip Şahin, Setrak Bakırel
  Görüntü Yönetmeni - İzzet Akay

  Oyuncular - Tuncel Kurtiz, Ayşe Emel Mesci, Malik Berrichi, Nicholas Hossein

  Kadınlar ve erkekler, adli ve siyasi tutuklular… Ve çocuklar, çocuk koğuşu: hapishanenin köleleri... Koğuşun kırık camları, hırsızları, katilleri ve terk edilmiş çocuklarının sefaleti... Şişko'nun, Şaban'ın ve diğer çocukların elleri umut ve özlemle açılır Tanrı'ya... Yeni ayı ilk gördüklerinde dua ettiklerinde gerçekleşeceğine inandıkları tek bir dilek vardır çocukların... Daha iyi bir cezaevine gönderilmek... Burası onlar için artık dayanılmaz bir hal almıştır. Yoğun şiddet ve türlü angarya hepsini tüketmiştir. Fiziksel şiddet... Baskılar... Temizlik, mutfak işleri, kömür, çöp taşıma... Onlar cezaevinin gerçek anlamda kölesidirler... Ancak umutları tükenmez... Umutlarını bağladıkları bir cezaevine gitmeyi amaçlamaktadırlar.

  12 Eylül sonrasında binlerce insanın cezaevlerinde tecrit edildiği bir Türkiye'yi anlatabilmenin en gerçekçi yolunun cezaevlerini anlatan bir filmden geçtiğini dile getiren Güney, sloganlarla bezeli bir film yapısından uzak durabilmek için Ankara Cezaevi sübyan koğuşunda köle hayatı süren çocukların trajik öyküsünden yola çıkmış. 17 yıllık bir gecikmeyle Türk izleyicisine merhaba diyecek olan film 74 yılında Yumurtalık Savcısı'nı öldüren Güney'in 24 yıla mahkum olup cezaevinden yurtdışına kaçtıktan sonra Fransa'da ölmeden önce gerçekleştirdiği son filmi

  SENARYOSUNU YAZDIĞI FİLMLER
  1959 Karacaoğlan'ın Kara Sevdası
  (Yaşar Kemal, Halit Refığ ve Atıf Yılmaz ile birlikte)
  1961 Yaban Gülü
  (Atıf Yılmaz ile birlikte)
  1962 Ölüme Yalnız Gidilir
  1966 Burçak Tarlası
  1974 Endişe
  1975 İzin
  1975 Bir Gün Mutlaka
  1978 Sürü
  1979 Düşman

  1981 Yol

  AKTÖR OLARAK ROL ALDIĞI FİLMLER
  1958
  BU VATANIN ÇOCUKLARI
  ALAGEYİK

  1959
  TÜTÜN ZAMANI

  1963
  İKİSİ DE CESURDU

  1964
  PRANGASIZ MAHKUMLAR
  ON KORKUSUZ ADAM
  ZIMBA GİBİ DELİKANLI
  MOR DEFTER
  HALİME'DEN MEKTUP VAR
  KAMALI ZEYBEK
  KARA ŞAHİN
  KOÇERO
  KOCA OĞLAN
  HER GÜN ÖLMEKTENSE

  1965
  KANLI BUĞDAY
  BEYAZ ATLI ADAM
  KASIMPAŞALI
  KASIMPAŞALI RECEP
  KONYAKÇI
  TORPİDO YILMAZ
  YARALI KARTAL
  GÖNÜL KUŞU
  TEHLİKELİ ADAM
  ÜÇÜNÜZÜ DE MIHLARIM
  KRALLAR KRALI
  HARACIMA DOKUNMA
  SAYILI KABADAYILAR
  DAVUDO
  SİLAHA YEMİNLİYDİM
  KAN GÖVDEYİ GÖTÜRDÜ
  KAHREDEN KURŞUN
  DAĞLARIN OĞLU
  KORKUSUZLAR
  SOKAKTA KAN VARDI
  BEN ÖLDÜKÇE YAŞARIM

  1966
  VE SİLAHLARA VEDA
  ANASI YİĞİT DOĞURMUŞ (KERİMO)
  YEDİ DAĞIN ASLANI
  ASLANLARIN DÖNÜŞÜ
  KİBAR HAYDUT (YALNIZ ADAM)
  TİLKİ SELİM
  AT AVRAT SİLAH
  SİLAHLARIN KANUNU
  ÇİRKİN KRAL
  EŞREFPAŞALI
  YİĞİT YARALI OLUR
  KOVBOY ALİ
  HUDUTLARIN KANUNU

  1967
  BOMBA KEMAL
  EŞKİYA CELLADI
  BANA KURŞUN İŞLEMEZ
  BENİM ADIM KERİM
  BÜYÜK CELLATLAR
  AT HIRSIZI BANUŞ
  ŞEYTANIN OĞLU
  ÇİRKİN KRAL AFFETMEZ
  KUDUZ RECEP(ASLAN ARKADAŞIM)
  İNCE CUMALİ
  KIZILIRMAK KARAKOYUN
  BALATLI ARİF
  KURBANLIK KATİL
  KOZANOĞLU

  1968
  AZRAİL BENİM
  BEYOĞLU CANAVARI
  MARMARA HASAN
  CAN PAZARI(ÖLECEKSİN)
  ÖLDÜRMEK HAKKIMDIR
  KARGACI HALİL
  PİRE NURİ
  ASLAN BEY
  SEYİT HAN(TOPRAĞIN GELİNİ)

  1969
  AÇ KURTLAR
  GÜNEY ÖLÜM SAÇIYOR
  KURŞUNLARIN KANUNU
  KAN SU GİBİ AKACAK
  BİN DEFA ÖLÜRÜM
  ÇİFTE TABANCALI KABADAYI
  BİR ÇİRKİN ADAM

  1970
  ONU ALLAH AFFETSİN
  PİYEDE OSMAN
  KANIMIN SON DAMLASINA KADAR
  İMZAM KANLA YAZILIR
  ÇİFTE YÜREKLİ
  UMUT
  YEDİ BELALILAR
  NAMUS VE SİLAH
  CANLI HEDEF
  ŞEYTAN KAYALARI
  SON KIZGIN ADAM
  SEVGİLİ MUHAFIZIM

  1971
  KAÇAKLAR
  ZEYNO
  ÇİRKİN VE CESUR
  İBRET
  YARIN SON GÜNDÜR
  ACI
  AĞIT
  VURGUNCULAR
  UMUTSUZLAR
  BABA

  1972
  SAHTEKAR

  1974
  ZAVALLILAR
  ARKADAŞ

 3. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  NurgulPACINO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Set Görevlisi
  Üyelik tarihi
  06.05.2006
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  95
  Konular
  8
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Hem Harika Bi Yönetmen Hem Harika Bir Oyuncu..dikkat Edersen Türk Sinemasi Yilmaz Güneyden öncesi Ve Sonrasi Diye Ikiye Ayrilir..bu Adam Gerçek Bi Dahi

 4. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  Emre 24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Figüran
  Üyelik tarihi
  10.12.2005
  Mesajlar
  181
  Konular
  3
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  ben yilmaz güney adina bir baslik acmistim ama kim neden sildi halen anlamis degilim sunu unutmamak gerekir türk sinemasina yilmaz güney gibi bir insan gelmemistir ve gelemez büyük insan rahat uyu türkiye senin ve filmlerinin degerini sen öldükten sonra anladi simdi kanallar senin filmlerini veriyorlar eskiden filmlerini yasakliyorlardi nediyim bu türkiyeye rahat uyu güzel insan sen rahat uyu yilmaz güneyin en sevdigim filmleri canli hedef,vurguncular,baba,son kizgin adam ve duvar büyüktün yilmaz güney

 5. #5
  Durum:
  Çevrimdışı
  oslemm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Cezalı Üye
  Üyelik tarihi
  04.02.2006
  Yer
  Kocaeli
  Mesajlar
  839
  Konular
  2
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  çok iyi bi oyuncu,yönetmen,senarist ve düşünürdü ya ben anlamıyorum neden bu adama çirkin kral denmiş bence hiçte çirkin deil

Sayfa 1/110 123451151101 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cem Yılmaz
  By nessly2005 in forum Yerli Oyuncular
  Cevaplar: 481
  Son Mesaj: 27-08-21, 23:25:30
 2. Yılmaz Güney
  By PAMUK_MELEGIM in forum Yazarlar ve Şairler
  Cevaplar: 29
  Son Mesaj: 23-07-18, 10:29:34
 3. Özlem Yılmaz
  By bbasalan in forum Kapatılan Başlıklar (Yerli Oyuncular)
  Cevaplar: 982
  Son Mesaj: 06-04-10, 17:38:21
 4. Özlem Yılmaz
  By bbasalan in forum Kapatılan Başlıklar (Yerli Oyuncular)
  Cevaplar: 996
  Son Mesaj: 17-12-09, 16:44:54
 5. Özlem Yılmaz
  By -Kanarya- in forum Kapatılan Başlıklar (Yerli Oyuncular)
  Cevaplar: 996
  Son Mesaj: 31-07-09, 23:42:28

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

vdcasino
vdcasino
vdcasino
betexper
fragmanlar
Yuregininsesi
juul
One Hit Wonder
cratosslot giriş
eta saat
bahis forum
ilbet
vdcasino giriş
Mobil Ödeme bahis
bahis siteleri
güvenilir casino siteleri
canlı bahis siteleri
bahis
deneme bonusu
escort ankara
izmit escort
izmir escort
vdcasino
ilbet giriş
ilbet
en iyi casino siteleri