Sayfa 1/34 1234511 ... SonSon
167 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Dizilerde 'Hayranlık' 'Karşı Görüşe Tahammülsüzlük' 'Fanatizm' Nereye Kadar ?

Durum:
    forgetmenot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Bursa
    Konular
    4
    Verdiği Beğeni
    21

Aldığı Beğeni: 33

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Dizilerde 'Hayranlık' 'Karşı Görüşe Tahammülsüzlük' 'Fanatizm' Nereye Kadar ?

Konu başlığına uygun düşsün,konu tıkanmadan daha kolay ilerleyebilsin diye konuyu 'dizilere' indirgedim.Herhangi bir konuda fanatik olmak iyi değil,çoğu zaman bu sitede bazı fanların, hayranı oldukları(bazen de memleketlisi olan) sanatçı hakkında,kendileri gibi düşünmeyen, olumsuz düşünüp,olumsuz eleştiriler yazan diğer üyelere karşı agresif yazıları,adeta 'sindirme operasyonları' oluyor.Bu da eminim, benim gibi birçok üyeyi rahatsız ediyor.Prensipte burası özgür bir ortam, herkes düşündüğünü yazabilir.Ama işler, her zaman öyle ilerlemiyor.Başlıktaki kavramları, genelde ve özelde 'dizi' boyutunda tartışalım diyorum. Siz ne diyorsunuz?Yapıcı ve zenginleştirici katkılarınızı bekliyorum.

Durum:
    Medea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Amasra
    Konular
    5
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Ben de bunlardan rahatsızım.Aşırı ya da dozunda,kimsenin hislerini yargılayamam ama,iş başkalarına hakaret etmeye ya da dendiği gibi toplu bir sindirme hareketine dönüştüğü zaman ben de tepki gösteririm.Kimse benim sevdiğim kişileri sevmek zorunda değidir,yeter ki işi ne bana ne o sanatçıya hakaret etmeye vardırmasın.Bu da ancak kelimeleri çok iyi seçmekle ve kendini doğru ifade etmekle sağlanabilir,ağır bir eleştiri bile yapılacak olsa.Çok sevdiğim ve sürekli takip ettiğim sanatçılar var elbette ama sevmek aynı zamanda eleştirebilmek ve hatalarını o sanatçıya söyleyebilmek de olmalıdır.Sürekli "Sen en iyisisin..hassın." vs denmesi o kişiye iyilik değil kötülüktür.Yeri geldiğinde yanlışlarını veya aksayan yönlerini söylemek gereklidir.Sevgi aynı zamanda budur.Kısacası;sözlerine katılmamak mümkün değil arkadaşım.
    Rain'i tanımıyorsan, Kore'li değilsin! -"Dream High"

Durum:
    Dilan86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Hamburg
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

kesinlikle size katiliyorum. bazi yorumlar gercekten asiriya kaciyor. mesela burasi birine ilan-i ask yapabimek icinacilmis bir forum degil dizileri ve oyunculari tartisiyoruz. ben birinin sadece xy adli oyuncuyu seviyorum diye mesaj atmasina karsiyim.bu hem forum seviyesini düsüürüyor hem de rahatsizlik verici birsey. bu yüzden de *** *** mod´lardan uyari aliyoruz. haydi arkadaslar temiz ve seviyeli bir forum icin elele
    gördün mü bak bizden ötesi de varmis, yasananlarin hepsi meger birer yalanmis......

Durum:
    MardiGras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyuncu
    Konular
    12
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Fanatizmi, hosgorusuzlugu, bunlara bagli olarak ortaya cikan hakaretamiz, karsisindakini tahrik etmeye dayali, polemik yaratmaktan baska bir sonucu olmayan mesajlar, elbette sadece bu forumun degil, dusuncelerin "ozgurce" ifade edildigi her ortamin ciddi bir problemi.

Dusuncelerin ozgurce ifade edilmesine varim, benim dusunceme uydugu, "asik oldugum sanatciya " , "fanatik bir sekilde izledigim diziye" , " taraftari oldugum takima" , " x kisisine", "y partisine" .......... - ornekleri boyle arka arkaya dizelim bunun sonu yok- elestiri getirmedigi surece. Karsi bir fikrin ileri surulmedigi, yalnizca ayni duygusal, fikri, politik, dini vb histerinin topluca bir rituel gibi tekrarlandigi durumlarda ozgurlukten, dusuncelerin ozgurce ifade edilmesinden bahsedilebilir mi ?

Bir dizi film forumunda bu ciddi yaklasim da nereden mi cikti ? Cunku ben bizim sorunlarimizin iste tam da bu noktada, her konuyu fevkalade laubali bir bicimde ele almamiz olduguna inaniyorum.

Elbette ben yukarida belirttigim ve aslinda sayfalar boyunca uzun uzun baska ornekler de vermenin mumkun oldugu bu sorunlarin tek cozumunun egitimde oldugunu dusunuyorum. Elbette gercek egitim yoksa bir grup ders kitabinin sinav gecmek amaciyla arizi bir sekilde kisa bir sureligine ezberlenmesi anlamindaki egitimbenzeri ucubelik degil . Insanlari dusunmeye, dusunce uretmeye, bu dusunceleri muhatapla paylasmak ve tartismak sureti ile dusuncesini ve dusunce sistemini gelistirmeye yonelik bir egitim. Insanlara tek iletisim biciminin chat ve dunya uzerinde konusulan tek dilin chat dili olmadigini gosterecek, kitap, dergi, gazete okumaya sevkedecek - magazin/dedikodu kisimlari degil elbette kastettigim - , dunya cografyasinda, tarihinde, edebiyatinda, biliminde neler olduguna dair bilgi edinmeye ve yine bu bilgiler uzerine dusunmeye sevkedecek bir egitim.

Bunu saglamanin mumkun oldugunu kendi yakin tarihimizden goruyoruz. Elbette bozmanin mumkun oldugunu da simdiki durumumuzdan.

Bu kalitede bir egitimi almis insanlarin , elbette yalnizca diplomalari pespese siralayan degil ama bu egitimin felsefesini gercekten ozumsemis insanlarin, dusuncelerimizin, ifadelerimizin bir anlamda zit, aksi fikirlerle varoldugunu, ufkumuzun bu sekildeki zit fikirlerin saygi cercevesinde alisverisi ile genisleyebilecegini anlamamalari olanaksiz.

Bu hayalin bir gun mutlaka gerceklesmesini diliyorum.

Sevgiyle Kalin ...

Durum:
    THÖ fgç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Konular
    3
    Verdiği Beğeni
    0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart tak sepeti koluna herkes sevdiği dizinin forumuna

arkadaşlar bir diziyi eleştirebilirsiniz.ama 1 kere eleştirin çünkü o diziyi seven birçok kişi var siz eleştirdikçe o da kancayı sizin diziye atıyor.volter ne demiş 'FİKRİNİZE KATILMAYABİLİRİM;AMA FİKRİNİZİ SÖYLEMİNİZ İÇİN CANIMI FEDA EDERİM.bir dizi dünyanın en saçma diziside olabilir ama o diziyi sevenlere saygı göstermeliyiz nasıl olsa renkler ve zevkler tartışılmaz

Sayfa 1/34 1234511 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)