Sayfa 132/136 İlkİlk ... 3282122128129130131132133134135136 SonSon
678 sonuçtan 656 ile 660 arası

Konu: Dudaktan Kalbe - Bölüm Yorumları

Durum:
    Elmerist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    The Master's Sun❤
    Konular
    3
    Verdiği Beğeni
    11

Aldığı Beğeni: 26

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Dudaktan Kalbe- Bölüm Yorumları

34.bölümü izledim bu gün. Kenanın kazasına Cemilin tepkilerini dikkatlica inceledim. Kaza haberini duyduğu anda kamera zoom yapıyor, bir müzik giriyor ve Cemilin ufak endişesini görüyoruz. Hastanede de bunun devamı var tabi. Yatağından kalkıp Cavidanın yanına gitmek isteyen Kenana Cemil engel oluyor : "bana bak yat şuraya, bir tarafına bir şey olacak. Doktor izin vermedikçe kalkmayacaksın"

Bir de Cemil kaza yaptığında Kenanın tavırlarına bakalım. Ne diyor beyimiz? "Allah bilir şimdi kimin canını yaktı"

Yine Cemil ve Kenan farkı. Cemil Kenandan nefret etmesine, Kenan yüzünden yaşadıklarına rağmen onun için samimi bir şekilde endişelenirken Kenanın dayısına geçmiş olsunları, gözün aydınları bile sahteydi. En ufak bile üzüntü duymadı Cemilin durumundan, birazcık bile olsa kendini kötü hiss etmedi. Bencil herif
    "Karamsarlığa kapılan kalpler çareyi düşünmeye fırsat bulamaz"

2. Beğenenler;
    Darmody (17-04-19), deren1970 (18-04-19), kefaret (30-08-19), SELVERR (17-04-19)

Durum:
    Darmody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    İstanbul
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    161

Aldığı Beğeni: 855

Bahsedilme
    4 Mesaj

Alıntı Elmerist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    34.bölümü izledim bu gün. Kenanın kazasına Cemilin tepkilerini dikkatlica inceledim. Kaza haberini duyduğu anda kamera zoom yapıyor, bir müzik giriyor ve Cemilin ufak endişesini görüyoruz. Hastanede de bunun devamı var tabi. Yatağından kalkıp Cavidanın yanına gitmek isteyen Kenana Cemil engel oluyor : "bana bak yat şuraya, bir tarafına bir şey olacak. Doktor izin vermedikçe kalkmayacaksın"

Bir de Cemil kaza yaptığında Kenanın tavırlarına bakalım. Ne diyor beyimiz? "Allah bilir şimdi kimin canını yaktı"

Yine Cemil ve Kenan farkı. Cemil Kenandan nefret etmesine, Kenan yüzünden yaşadıklarına rağmen onun için samimi bir şekilde endişelenirken Kenanın dayısına geçmiş olsunları, gözün aydınları bile sahteydi. En ufak bile üzüntü duymadı Cemilin durumundan, birazcık bile olsa kendini kötü hiss etmedi. Bencil herif

Cemil'in özü zaten iyiydi hep, acısı vardı ve o acısını içindeki iyiyi saklayarak çıkarıyordu. Nimet ve Leyla'nın Cemil'deki bu ikili duruma ait yorumları vardır. Hatta Leyla şey der Kenan- Cavidan ikilisinin evlendiği bölüm " İki ruhlusun sen. Kötü tarafın her zaman galip geliyor ama. İyi tarafın ortaya çıktımı bir şey indiriyor kafasına "
    15.bölümde de Nimet " yine çıktı öbür Cemil ortaya " der.
    Cemil'in içinde hep iyi, sevgi dolu, fedakar bir adam vardı ama o kadar sevgisiz ve yalnız bırakılmış ki o yanını saklamıştı hep. Diken gibi hırçınlığını sarmıştı etrafına, zaten İsviçre bölümlerinde terapi sahnelerinde kendi de diyor " acılarım vardı, başkalarına acı vererek kaçıyordum " Lamia'nın aşkı ile Cemil, dikenlerinden arındı. Dikenlerinden arındıkça kendini sevdi, kendini sevdikçe Lamia'yı sevdi.

Kenan ise bencil, kendine odaklı bir adamdı hep. Yetim, kimsesiz, gidecek yeri olmayan, safdil evden kaçmış Lamia'yı kendi uçkurunun keyfine yatağa atıp, sonra da edebi laflarla " seninle gönül eğlendirdim o kadar " diyerek o kızı eve göndermesinden belliydi bu durumu. Geçmişin intikamını almak istemesinden, ilk geldiği anda sürekli üstten üstten insanlara bakmasından belliydi. Hatayı yapıp, bir daha tekrarlamamak yerine "ben buyum " diyerek, keyfiye davranan Kenan'dan belliydi. Adam sırf yaptıklarının yükünü almamak için oradan buradan duydukları ile Lamia'ya saldırıyordu.
    Cemil ve Kenan arasında en ayırıcı özelliklerden biridir, Lamia ile birlikte olduğu halde kızın kendisinden hamile kalabileceğini düşünmeden, ondan bundan hamile kaldığı senaryoları uydurup, kıza hakaretler eden Kenan'a karşılık, Lamia'nın hamile olduğunu duyduğu anda bebeğin babasının Kenan olduğunu anlayan ve bundan gram şüphe etmeyen Cemil'in varlığı.
    Kenan, etrafındaki insanlar Lamia'yı ezerken susuyordu sadece, Cemil ise herkesin ağzını kapatıyordu. Kenan, Lamia'nın önüne şhretini, kariyerini koyup, aşkına sahip çıkamıyorken, Cemil kimseyi dinlemeden Lamia'yı sevdiğini hiç gocunmadan söylüyordu.

Cemil ve Kenan'ın çocukluk travmaları ile aradıkları şeyden bile ikisinin farkı ortaya konabilir. Kenan, süreki şöhret, para, ün istiyordu. Cemil ise sevgi. İkisinin aç oldukları ve peşinde koştukları şeylere bak.
    Kenan, ezilmişliğini hayatla barışmak yerine, şöhret olup, o şöhretle herkesi ezmeyi amaçlamış. Cemil ise yaşadığı yalnızlığı sevgiyi bularak gidermeye çalışmış ve bu uğurda 10 sene Leyla'yı beklemiş bir adam. Kenan'ın emeline ulaşması, ondaki kompleksi bitirdi mi? Hayır ama Cemil, daha Leyla hayattayken bile en küçük sevgi kırıntısı ile bambaşka Cemil olmaya meyilliydi.

[SIGPIC][/SIGPIC]

4. Beğenenler;
    deren1970 (18-04-19), Elmerist (18-04-19), kefaret (30-08-19), nazella (19-04-19)

Durum:
    ametist18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    7

Aldığı Beğeni: 102

Bahsedilme
    0 Mesaj

Ah Cemil...
    Şöyle bir göz gezdirdim bölümlere en başından. Hep geri plana atılan, ciddiye alınmayan Cemil'i gördüm. Diğerlerini geçtim de Leyla'yla Saib Paşa'ya ben bile sinir oldum. Leyla'nın sürekli memnuniyetsizliğinden Cemil'e karşı davranışlarından rahatsız oldum. Rasih konusunda Cemil'i savunduğumdan değil ama sonuçta isteyerek yapmadı. Leyla'nın bunun için Cemil'i suçlaması 'sen öldürdün' deyip durması. Ona bakılırsa o da eve gidelim diye tutturmasaydı olayın üstüne gelmeyeceklerdi böyle bir durum da yaşanmayacaktı. Ayrıca Lamia bile bu kadar takılmamışken Leyla'nın takılması irite edici. Leyla'nın ölümünden sonra Cemil'in Kenan'la olan konuşmasından sonra diyorum ki sana bir şey olmasın Cemil, gerisinin canı cehenneme Kenan'la Lamia'nın arasında gelişen 7.bölümdeki o saçma sapan şeye yorum bile yapmak istemiyorum. Kenan'ın nişanlıyken Lamia'yla birlikte olması sonra da Lamia'ya 'yataktan yatağa geçmekten rahatsız olmuyorsun' demesinin leşliği. Lamia gururumdan Kenan'la olmadım falan diyor ama bu hareketlere rağmen sevmeye devam etmesi de pek gururluk bir mesele değil. Kenan'la birlikte olduktan sonra bile Cavidan'la shipliyor bu nasıl bir şey anlamadım. Hiç mi kıskanmadın demek istiyorum ama ilerleyen bölümlerde Cemil'i nasıl kıskanacağını hatırlayınca rahatlıyorum

6. Beğenenler;
    kefaret (30-08-19), nazella (19-04-19)

Durum:
    Elmerist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    The Master's Sun❤
    Konular
    3
    Verdiği Beğeni
    11

Aldığı Beğeni: 26

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı Darmody Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cemil'in özü zaten iyiydi hep, acısı vardı ve o acısını içindeki iyiyi saklayarak çıkarıyordu. Nimet ve Leyla'nın Cemil'deki bu ikili duruma ait yorumları vardır. Hatta Leyla şey der Kenan- Cavidan ikilisinin evlendiği bölüm " İki ruhlusun sen. Kötü tarafın her zaman galip geliyor ama. İyi tarafın ortaya çıktımı bir şey indiriyor kafasına "
    15.bölümde de Nimet " yine çıktı öbür Cemil ortaya " der.
    Cemil'in içinde hep iyi, sevgi dolu, fedakar bir adam vardı ama o kadar sevgisiz ve yalnız bırakılmış ki o yanını saklamıştı hep. Diken gibi hırçınlığını sarmıştı etrafına, zaten İsviçre bölümlerinde terapi sahnelerinde kendi de diyor " acılarım vardı, başkalarına acı vererek kaçıyordum " Lamia'nın aşkı ile Cemil, dikenlerinden arındı. Dikenlerinden arındıkça kendini sevdi, kendini sevdikçe Lamia'yı sevdi.

Kenan ise bencil, kendine odaklı bir adamdı hep. Yetim, kimsesiz, gidecek yeri olmayan, safdil evden kaçmış Lamia'yı kendi uçkurunun keyfine yatağa atıp, sonra da edebi laflarla " seninle gönül eğlendirdim o kadar " diyerek o kızı eve göndermesinden belliydi bu durumu. Geçmişin intikamını almak istemesinden, ilk geldiği anda sürekli üstten üstten insanlara bakmasından belliydi. Hatayı yapıp, bir daha tekrarlamamak yerine "ben buyum " diyerek, keyfiye davranan Kenan'dan belliydi. Adam sırf yaptıklarının yükünü almamak için oradan buradan duydukları ile Lamia'ya saldırıyordu.
    Cemil ve Kenan arasında en ayırıcı özelliklerden biridir, Lamia ile birlikte olduğu halde kızın kendisinden hamile kalabileceğini düşünmeden, ondan bundan hamile kaldığı senaryoları uydurup, kıza hakaretler eden Kenan'a karşılık, Lamia'nın hamile olduğunu duyduğu anda bebeğin babasının Kenan olduğunu anlayan ve bundan gram şüphe etmeyen Cemil'in varlığı.
    Kenan, etrafındaki insanlar Lamia'yı ezerken susuyordu sadece, Cemil ise herkesin ağzını kapatıyordu. Kenan, Lamia'nın önüne şhretini, kariyerini koyup, aşkına sahip çıkamıyorken, Cemil kimseyi dinlemeden Lamia'yı sevdiğini hiç gocunmadan söylüyordu.

Cemil ve Kenan'ın çocukluk travmaları ile aradıkları şeyden bile ikisinin farkı ortaya konabilir. Kenan, süreki şöhret, para, ün istiyordu. Cemil ise sevgi. İkisinin aç oldukları ve peşinde koştukları şeylere bak.
    Kenan, ezilmişliğini hayatla barışmak yerine, şöhret olup, o şöhretle herkesi ezmeyi amaçlamış. Cemil ise yaşadığı yalnızlığı sevgiyi bularak gidermeye çalışmış ve bu uğurda 10 sene Leyla'yı beklemiş bir adam. Kenan'ın emeline ulaşması, ondaki kompleksi bitirdi mi? Hayır ama Cemil, daha Leyla hayattayken bile en küçük sevgi kırıntısı ile bambaşka Cemil olmaya meyilliydi.

evet, Cemil Lamianın başarılarıyla daim gurur duyarken, Kenansa aksine onu kıskanmaya ve başarılarını görmeye tahamül edemiyordu. Cemilin Lamiayla evlendiğinde bir lafı vardı : "önceden Saip Paşazadenin oğluydum, şimdiyse Lamia Paşazadenin kocası olacağım" Bu ne kadar gururverici bir cümledir, bu nasıl anlatım tarzıdır
    Tek bir an bile Cemil Lamianın ününden, hayranlarından, başarısından rahatsız olmadı. Tek bir an bile. Özellikle sadece yukarıda belirttiğim cümle bile benim Cemilin kadına verdiği değer karşısında saygıyla eğilmeme sebep ola bilir.
    Ama bencil Kenana bakalım bir de "ünün beni geçmiş bakıyorum"
    Cemilin de dediği gibi Kenana kiminse bir şey yapmasına gerek yoktu, o zaten kendi kendini güzelce harcadı, bitirdi. Bu karakteriyle, bu kendini beğenmiş, kibirli, leş tavrıyla.
    İnsan sevdiğini incitmez, insan sevdiğine kıymaz, insan sevdiğine inanır, güvenir ve ona destek olur. Başarılarıyla gururlanıp her daim iyi günde kötü günde yanında olur. Malesef ki dizinin baş rolu gibi Kenan gösterilse de bütün bu özellikler onda değil Cemilde vardı. O yüzden ben bu dizinin baş rolunu Kenan diye görmedim hiç bir vakit. İlk bölümden sonuna kadar dizinin baş rolu gerçek sevgiydi, konumuz sevgiydi ve bu sevgiyi hak eden insan da ilk sezondan verdiği emeklerle Cemil Paşazade oldu. Haklı zafer
    "Karamsarlığa kapılan kalpler çareyi düşünmeye fırsat bulamaz"

8. Beğenenler;
    ametist18 (18-04-19), nazella (19-04-19), SELVERR (18-04-19)

Durum:
    Darmody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    İstanbul
    Konular
    2
    Verdiği Beğeni
    161

Aldığı Beğeni: 855

Bahsedilme
    4 Mesaj

Alıntı Elmerist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet, Cemil Lamianın başarılarıyla daim gurur duyarken, Kenansa aksine onu kıskanmaya ve başarılarını görmeye tahamül edemiyordu. Cemilin Lamiayla evlendiğinde bir lafı vardı : "önceden Saip Paşazadenin oğluydum, şimdiyse Lamia Paşazadenin kocası olacağım" Bu ne kadar gururverici bir cümledir, bu nasıl anlatım tarzıdır
    Tek bir an bile Cemil Lamianın ününden, hayranlarından, başarısından rahatsız olmadı. Tek bir an bile. Özellikle sadece yukarıda belirttiğim cümle bile benim Cemilin kadına verdiği değer karşısında saygıyla eğilmeme sebep ola bilir.
    Ama bencil Kenana bakalım bir de "ünün beni geçmiş bakıyorum"
    Cemilin de dediği gibi Kenana kiminse bir şey yapmasına gerek yoktu, o zaten kendi kendini güzelce harcadı, bitirdi. Bu karakteriyle, bu kendini beğenmiş, kibirli, leş tavrıyla.
    İnsan sevdiğini incitmez, insan sevdiğine kıymaz, insan sevdiğine inanır, güvenir ve ona destek olur. Başarılarıyla gururlanıp her daim iyi günde kötü günde yanında olur. Malesef ki dizinin baş rolu gibi Kenan gösterilse de bütün bu özellikler onda değil Cemilde vardı. O yüzden ben bu dizinin baş rolunu Kenan diye görmedim hiç bir vakit. İlk bölümden sonuna kadar dizinin baş rolu gerçek sevgiydi, konumuz sevgiydi ve bu sevgiyi hak eden insan da ilk sezondan verdiği emeklerle Cemil Paşazade oldu. Haklı zafer
    Cemil; zeki, kendine güvenen, kompleksleri olmayan, tutkulu, hayatı seven bir adam. Tek istediği ise, sevgiydi.
    Dışa dönük, ne istediğini kavrayan ve net olan bir adam olarak, kendisiyle birlikte hayatı karşılayacak kadının da onun gibi kendine güvenen, başı dik bir insan olmasını istiyordu. Cemil, kadın seviyor, ezik bir çocuk değil. Sevdiği kişiden sadece sevilmeyi bekliyor, kendisine tapınılmayı değil.

Valla ben bir insan Kenan'ı nasıl sever, nasıl destekler hiç anlamadım, anlamıyorum.
    Kitaptaki Kenan zaten alenen pedofili bir karakter. 30 yaşındaki adam 16 yaşındaki çocuğa resmen tecavüz ediyor. Bencil, hodgam karakterini geçtim, sadece bu durum bile Kenan'ı sevmemek için başlı başına neden.
    Dizideki Kenan'ın da bu bağlamda kitaptaki Kenan'dan farkı yok. Dizide Lamia'nın reşit olması, duygusal olarak istismara açık olduğu gerçeğini değiştirmiyor ve Lamia "bırakın beni " dediği anda Kenan, kızı bırakmıyor. Kendisine hayran, kimsesiz, evden kaçmış olan kızı o çaresiz anında bulunca, yatağa atıyor. Bir de sonradan "çocuk" diyor kıza
    Karakter olarak da kompleksi, ezik olduğu için Kenan, başarılı olan Lamia'ya ve hatta Cavidan'a katlanamıyor. Özünde H. Kenan olamayan Kenan, sürekli olarak onu yüceltecek, onun elinin altında olacak, onun isteklerine boyun eğecek kadın bedeninde çocuklar istiyor. Kenan, ezik kadınlar üzerinde ego tatmini ihtiyacı duyuyor. O yüzden de Lamia yükseldikçe ve olgunlaştıkça ona öfke besleyip, dozu artan hırpalama sürecine giriyor.

Cemil, sevdiği kadınla hayatı paylaşma derdinde.
    Kenan ise elinin altındaki kadın üzerinden egosunu okşama derdinde.
    Halböyle olunca kariyer ve karakter olarak olgunlaşan Lamia ile Cemil gurur duyarken, Kenan o Lamia'ya öfke duyuyor.

Dizi bence Lamia'yı odak noktası olarak almış. Anlattığı hikayenin başrolü Lamia. Kenan ise zamanla gelişen Lamia'nın Cemil'e kavuşmasında katalizör görevi görüyor. Cemil, Lamia'nın gerçeği ve tamamlayıcı olduğu için Kenan'dan çok daha fazla ön plana çıkıyor. Çünkü Lamia ve Cemil, baştan itibaren birbirlerini besleyerek ilerliyorlar.
    Lamia, Cemil'in dikenlerinden arınmasına neden oluyor
    Cemil, Lamia'nın kendini bulmasına.
    Kenan'ı bir türlü tanıyamayan Lamia'nın ayakta kıpırdanmasından Cemil'in midesinin ağrıdığını bilecek kadar Cemil'i tanıması boşuna değildi. Bir de aklıma geldi Cemil, Lamia'nın öz güven sahibi olmasına neden oldu. Yalnız Lamia bir de Cemil'in alaycılığını da almıştı. İpek'li bölümlerde Suzan hanımla konuşurken İpek için " aman Kenan duymasın. Kız safiii yetenek! " diye Kenan ve İpek'loe dalga geçmesi var. İlk izlediğimde de, geçen izlediğimde de beni koparttı
    Ayn Cemil'in alaycılığı, aynı uslup, aynı önemsememe, el-kol hareketi bile benziyor
    [SIGPIC][/SIGPIC]

10. Beğenenler;
    kefaret (30-08-19), nazella (24-04-19), SELVERR (09-05-19)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri