Sayfa 51/136 İlkİlk ... 4147484950515253545561101 ... SonSon
678 sonuçtan 251 ile 255 arası

Konu: Dudaktan Kalbe - Bölüm Yorumları

Durum:
    BERNA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emektar
    Yer
    İzmir
    Konular
    246
    Verdiği Beğeni
    0
    Beğenilen Mesaj
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı eskaram Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Canım evet bu iki sahne için hafızanda ufak bir karışıklık var. Uyuyan Melek'e "Cemil bey için de dua edelim mi? O da çıksın biz de" dedikten sonra dalıyor ve aklına gelen düşüncelerle bir silkeleniyor ardından kutuda ki mektuba bakıyor. Yani Lamia Cemil'den gelen bütün mektupları okuduktan sonra yırtmadı ardından gelenleri sakladı mesajı veriliyor..bilmem artık:)Ama pencerede ki iki beyaz güvercin sahnesi görülenden daha anlamlı. Hatırlıyorum da bu sahne ilk izlediğimde çok hoşuma gitmişti, ikinci izleyişimde daha da anlam kazanmıştı..:img-in_lo

Bir de Cemil'in Lamia'nın odasında mektupları sakladığını gördükten sonra ki sevinci var ki..:img-in_lo
    O zaman da yazmıştım galiba, aslında Lamia'nın Cemil'in ilk mektubunu o kadar hırsla yırtması da çok anlamlıydı bence :img-wink: Cemil'in mektubu hoşuna gitmişti ve de bunun rüyalarının erkeği Kenan yerine Cemil'den gelmesi ile beliren bir kızma idi. Yine bence önce kendine (Cemil'în mektubunu nasıl beğenirdi onca şeyden sonra), hem Kenan'a (niye hiç başkaları gibi davranmıyordu?), son olarak da Cemil'e (niye bu mektubu yazıp Cemil hakkındaki ezberini bozuyordu ki?) kızgındı o mektubu öyle büyük bir hırsla yırtarkan :img-yes:

Araya deneme girmeseydi ki, o da daha planlı ve herkes açısından daha şık bir şekilde yapılsa aslında olay örgüsüne uyuyordu yine bence, Kenan'ın Cavidan'ın günlükleri yakmasına bile destek vermesinden sonra özellikle Cemil ve biraz da Lamia'nın öykülerindeki detaylar çok daha özenle işlendi. Kenan da hep özeleştiri yaptı, ki hakkını verelim çok başarılı tespitlerdi bence, ancak bu konuda faaliyet sıfırdı. Bu bile Cemil'in değişim çabasını vurgulamak için bu kadar sık gerçekleşti bence. Ya da ben Cemil'e konsantre olmuştum herşeyi ona yoruyordum :img-hyste:img-hyste
    İnsanların birbirini tanıması için en iyi zaman ayrılmalarına yakın zamandır.
    Dostoyevski

Durum:
    nghn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emektar
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 4

Bahsedilme
    0 Mesaj

Ahhh ahhh ne severim ben o 50.bölümü size de böyle tam bir dönüm noktası gibi gelir mi?Ne çok alttan alttan ince mesajlar verilmiştir bu bölümde.

Melek bulunmuştur.Hüken ve Cavidon Melek'i Lamia'ya getirirler.İlginçtir 3 bölüm evvel DNA testi istiyoruz diyen Cavidon bu sefer süklüm büklüm olmuş Lamia'dan bakışlarını kaçırırken Hüken'i susturabilene aşkolsun.Anlatıyorda anlatıyor olanları.Demek ki Hüken isterse Cavidon'un yanında sazı eline alıp konuşturabiliyormuş.Ama isterse .Sorarlar adama eşinin yanında bu kadar söz sahibi olabiliyordun o halde test konusu söz konusu nerdeydin Hüken Efendi diye sorarlar elbette.

Kenan bey olmuştur Hüseyin Kenan ; Vermiyorum kızımı, gücünüz yetiyorsa alırsınız.
    Lamia'nın en sevdiğim baş kaldırış anlarından biridir.Hayattan darbe ala ala büyümüş bir gencin , başkalarınca sürekli aciz görünmesine karşın , hor görülmesine karşın canından bir parçası yanınca nasılda içindeki gücü farkediş anıdır o an.Lamia hep aman kimse zarar görmesin , üzülmesin rahatı bozulmasından diye şekilden şekile girerken bu sahne artık bir kırılma noktasıdır.

Hüseyin Kenan ; maddi gücününde etkisiyle Lamia'nın eğitimine , öğrenimine veriştirirde veriştirir.Artık hangi hakka dayanıyorsa.Hüken Efendi de maddi zorlukların içinde yetişmiştir.Ama Hüseyin Kenan (kendi söyleyiş biçimiyle) olmuştur.Demek ki başarı basamaklarının teker teker çıkılarak zirveye ulaşılmasında maddiyat tek gereç değildir.Bunun en iyi örneği kendisiyken Lamia'yı bu kadar aşağılaması neye hacet.Zamanın Saip Bey'in Kenan'ı aşağıladığı gibi Kenan da Lamia'yı aşağılamıştır eğitim seviyesi ile.Bir nevi Hüken olmuştur o dönemin Saip Bey'i.Parasının gücü ile herşeyi yapabileceğine inan , paranın gücüne inan bir cahil.

Tabii üstüne emirler yağdırmaya devam etmesi de cabası.Sadece 1 gece izin veriyorum Lamia. Oldu paşam.Senin izin vermenle.Herşey kendi istediğine göre yapılacak.Herkes ona tabi olacak.Onun sözünden çıkmayacak.Hani deniyor ya Cemil şımartılmış hep istediği olmuş diye.Hadi Cemil çocukken böyle yetiştirilmiş.Adı üstünde çocuk.Hüken'e ne demeli.Kazık kadar adam.Ben ne dersem o olacak diye caka kesiyor her yerde.Avukat diyor ki annenin hakkı var alabilir.Nedemek alabilir diye avukata çıkışır.Cezaevi müdürü diyor ki annesi istediği sürece tutarız nasıl tutarsınız diye müdüre çıkışır.Lamia gelir ona da Lamia buna hakkın yok der.Ne kadar sabit bir adamsın sen.Hak var hukuk var.Onu bile hiçe sayıyorsun ağzından köpükler saça saça vermeyeceğim.Hüken'i Hüken yapan anlar işte.

Lamia kızımızsa yazar defterine babanın gerçek yüzünü ilk kez gördümdiye.Aynı yüzü deneme döneminde de görecek.Gene deneme dönemine laf atılır Kenan böyle değil vs.. diye.Nasıl aynı değil alın size en güzel örneği at gözlüklerini taktı mı nasıl bir insana büründüğü Hüken'in.Ya da şunu sormalı acaba Hüken gözünden o at gözlüklerini hiç çıkardığı oluyor mu?Deneme sürecindeki Hüken'in asabi saldırgan tavırlarının aynısı bu bölümlerde de görmek mükün.Aynı Hüken.Neyse o.Saldırgan , bencil ve düşüncesiz.

Bölümde yeni yakaladığım bir detay oldu.Lamia Melek'i koğuşuna getirdikten sonra yatağında Güneş, o ve Melek oturuyorlar.Melek Lamia'nın kucağında tabii bebek yerinde durmuyor sallıyor kafasını.Çok tebrik ederim yanlız.Güneş'in annesini oynayan oyuncu Melek kafasını sallayınca demire çarpabileceğini farkediyor ve elini demire götürüyor tam Melek'in başının gelebileceği yere doğru götürüp demirden tutuyor.Bence çok güzel çok hoş olmuş bu görüntünün yakalanması.

Konumuza dönelim;

Cemil kanadı ; ne diyebilirim ki hala hem kendini hem Lamia'yı düşünüyor.Sabrımın adı oldun diyor yaa al sana en güel örneği şu koğuşta geçirdiği günler.Avukat geliyor onun durumunu anlatıyor Cemil gene Lamia'yı soruyor.Onun durumu için endişe ediyor.Aynı dönem içinde aynı kadını seven 2 adamın sevdikleri kadını için yaptıklarını karşılaştırmak için ne güzel bir örnek değil mi?Asıl örnekler bu bölümden sonra başlıyorda işte insan gördükçe değinesi geliyor.

Yazarlarımızın verdiği güzel mesajlardan biridir bu bölüm.Cemil mektubuna yazar sen pencereme uğramadan uçup giden kuşlarımsın.Birgün konacaklar pencereme diye bekliyorum.Seni bekliyorum daha o zamanlarından vardır Lamia'ya ulaşamaması mektuplarında.Hep ulaşılmazlığı anlatır Cemil mektuğlarında.Aşkını anlatır ama ulaşılmazlığıda anlatır.Zaten sizi mektuplarında hüzünlendirende hep o ulaşılmazlığıdır Cemil'in.Neyse mektubunda kuşlardan bahseden Cemildir ama o kuşlar gider Lamia'nın penceresine konar.İki beyaz güvercin.Ne güzel bir sahne.Sahneye 2 güvercin koyarlar.Birbirlerine dönüp bakan iki güvercin.Sembol gibi durur bu sahne.Cemil'in mektubuna atıftır.O iki güvercin Lamia ve Cemil'in taa kendisidir.Yanyanadırlar ve birbirlerine yüzleri dönmüştür.Ama bu anı yaşayanın Cemil değil Lamia olması daha güzeldir.Tıpkı bizim o mektubu düşündüğümüz gibi o da düşünür bence mektubu.Öyle mahsun mahsun güvercinler bakışı da ondandır.Sonra gözlerini yumup dua eder.Sırf kendi çıksın diye değil.Cemil'de çıksın diye.

Lamia'nın Melek'ten birlikte dua etmelerini istemesi ne kadar güzel bir andı.Cemil ne yaparsa yapsın , nederse desin , ne kadarda kızarsa kızsın kayıtsız kalamıyor işte Cemil'e.Gene ve yine Cemil'in bilmediği belki de hiç bilemeyeceği bir şekilde Cemil için birşeyler yapıyor.Hatta kimse bilmeden sadece kendiyle başbaşa olduğunda.Tıpkı Cemil tedavi için gittiğinde odasına çekilip Cemil'e ayırdığı özel vakitlere benzetirim bu anı.Hele kızından dua etmesini istemesi.Cemil için dua etmesini istemesinden daha manidar bir hareket ne olabilir?

Akabinde mektupları düşünmesi de cabası.O mektuplarda ne yazdığını bile bile eli gitmişti o kutuya.Ama mektuplardan birini tekrar açmak Cemil'in gerçekleriyle yüzleşmek , duygularıyla yüzleşmek demek.Ne o kutuyu atabiliyor , ne de açabiliyor.Aslında bence onların orda olduğunu bilmek bile yetiyor ona.Hadi ilkini yırttın attın diğerlerini niye sakladın diye sorarlar.Hep Cemil ve Lamia'nın arasındaki köprünün mektuplarla kuruluşu pekbir hoştur.Gelde böyle bir andan böyle bir hareketten anlam çıkarma.Sonra da kalk son bölüme sıkıştırılmış bir aşk de.Hey gidi heyyy.Tüm bu sahnelerde zaten aşkın değil bir buçuk saatlik bölümü doldurmak amacıyla konuşmuş öyle geçiş anları.Yoksa böyle sahnelerin altında yatan nasıl bir anlam olabilir ki...

Gelelim Lamia'nın kapıdan çıkıp Saip Beyleri görmesinde.Dikkatle bakılmasını önemle talep ederim.Lamia'nin kapıdan çıkıpta onları gördüğünde ilk nereye baktığına dikkat kesiliniz.Lamia'nın gözü önce Cemil'i görüyor o şaşkınlıkta.Çünkü Saip bir başta Suzan bir başta.Hele Suzan'a en en son bakıyor.Suzan koşarak geliyor baş hala Cemil'in durduğu yöne dönük.Suzan Lamia diye iyice yaklaşınca gözünü Suzan'a çevirip bakıyor.Sonra Cemil ondan gözlerini alamazken Lamia Suzan ve Saip Bey'le güzel güzel göz kontağı kuruyor bu kez Cemil'e gülen ama utangaç bakışlarla karşılık veriyor.Ama Cemil'den ses çıkmıyor o da birşey diyemiyor.Sonra gene bakıyor Cemil'e.Gene birşeyler söylenmiyor sadece bakışıyorlar.Bir dudaklara bir gözlere bakıyor Lamia.Hehehehe bu arada demeden geçemeyeceğim dizi süresince Lamia'nın Cemil'in dudaklarına çok defa bakış attığı kameraya yakalanıyor. : )))) İnsan biriyle konuşurken yüzüne bakar , gözlerine.Dudaklarına değil.

Cemil'in ilk sözler ise kazandık Lamia.Biz kazandık.Tek konuşmuyor dikkatini çekerim.Çoğul.Lamia ve kendini biz olarak görüyor.Gerçi Cemil için bu hep böyleydi.Ama bu sözler biranda gerçek dünyanın ortasına atıveriyor Lamia'yı ama o sahnede görüyoruz sarılan sadece Cemil değil.Cemil'in sarılmasına Lamia'da karşılık vermiş.Belki Cemil gibi sıkı sıkı sarılmamış ( zaten Suzan ve Saip'in oldugu bir yerde öyle bir zamanda bunu beklemem) ama oda sarılmasına kayıtsız kalmamış

Neyse işe ağlıyor alacaklar kızımı diye.Yine güçsüzlüğüyle kala kalıyor Cemil'in önünde ama bunu bile göstermekten sakınmıyor Lamia Cemil'in önünde çünkü herşeyi görüyorlar paylaşıyor onlar.Söz konusu duygular olduğunda gizlisi saklısı yok ikisininde birbirinden.Kızınca da üzülünce de ağlayınca birlikteler.

Ama Cemil gene de kabul etmiyor ona kim olduğunu hatırlatıyor.Ne kadar kuvvetli olduğunu hatırlatıyor.Bunu ilk söylerken Lamia'nın yüzüne gene dikkat çünkü kendine olan güveni artıyor bakışları gene güçleniyor Cemil bunu söyledikçe ama bir yandanda kafasını sallayıp inkar ediyor bu gücünü.Cemil'de bekleneni yapıp evlenme teklifini ediyor.

Not: Yaz yaz bitmedi.Ahh ahh olacaktım o dönemler burda yapacaktım doya doya şu yorumları
    Konu nghn tarafından (12-07-10 Saat 00:24 ) değiştirilmiştir.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Durum:
    forever_bim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emektar
    Yer
    Kimin Umrunda
    Konular
    62
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 12

Bahsedilme
    0 Mesaj

Lamia'nın penceresinde tüneyen bir çift beyaz güvercini ilk ben yazmıştım foruma sanırım, ve sevgili amargi yazmıştı gönlüne sağlık olsun. 50. Bölümde güvercinleri gösterirken bir yandan da mahkemedeki Cemil'e geçiyordu kamera, sonra yine Lamia'ya dönüyordu. Bu ve bunun gibi pek çok anektod sıralamıştım, gene de görmek istemeyen görmemişti.

Nagi ben 51'i daha çok seviyorum. Bence çok daha güzel detaylar var orda.
    Ne zaman canın yansa bu kadar derinden,
    Sanırsın mümkün değil bir daha üzülmen.

Durum:
    nghn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emektar
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 4

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı forever_bim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lamia'nın penceresinde tüneyen bir çift beyaz güvercini ilk ben yazmıştım foruma sanırım, ve sevgili amargi yazmıştı gönlüne sağlık olsun. 50. Bölümde güvercinleri gösterirken bir yandan da mahkemedeki Cemil'e geçiyordu kamera, sonra yine Lamia'ya dönüyordu. Bu ve bunun gibi pek çok anektod sıralamıştım, gene de görmek istemeyen görmemişti.

Nagi ben 51'i daha çok seviyorum. Bence çok daha güzel detaylar var orda.
    Öyle bir ayrıntı gözünden şaşsaydı asılo zaman şaşırdım Hasan : ))) Gönül gözü görmek istemeyenler istedikleri kadar inkar edebilirler ama sahne o kadar açık seçik ki.Aynen söylediğin gibiydi bir Cemil , bir Lamia gösteriliyordu çok beğenirim o sahneyi imza olarak bile yapmışlığım var bir yanda Cemil bir yada güvercinlerle Lamia.

Senin anektodların ıahtırlıyorum her bir bölüm numarası ile verilip o sahnelerdeki dikkat kesilmesi gereken Lamia Cemil anları ama gel gör ki işte inanmak istemeyince gönül söz geçiremiyorsun.Ama ne demiş Cavidon istemek başka , yaşamak başka : )))

Aahhh ahhh sevilmez mi 51.bölüm.Gelsin şu güzelim sahneler gelsin : ))) Keyifli bi 2 hafta (son 2 gün hariç) bekliyor arkadaşları
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Durum:
    eskaram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    Cemil Paşazade..
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0
    Beğenilen Mesaj
    Bahsedilme
    0 Mesaj

BERNAcım bunu ilk izlediğim zamanlarda -ki o zamanlar Cemil daha efsane karakterim değildi yani birazcık daha tarafsız kaçıyordu gördüklerim- ben o şuurla neden bir adama bu durumlarda tepkisiz kalınamaz diye düşünmüştüm.. Cevap belli o mektuptakiler sevdiği adama değil, Cemil'e ait. Lamia bu tip sözleri Kenan'dan duymayacağına kendini henüz tam inandırmamış velayet celbinden sonra "hala umudum varmış meğer" diye yazdı..
    Senin yazdığın kısmı bölümü izlediğim geçen gün ben de yazmıştım. Madem Cemil'e kayıtsızsın ve umursamıyorsun mektubu yırtışın ile aklından geçenler okunuyor..:icon_whis
    O sözler Cemil'e ait ve Lamia'nın o anlarda duymak istediği sözleri Cemil Paşazade'den duyarak nefret etmesi gereken adam gözünde farklılaşmaya başladı..
    Cemil hergün umut aşılıyordu Lamia'ya o mektuplara tekrar uzanması da bu yüzden zaten. Hatta saklayıp hapishaneden çıktıktan sonra eşyalarının yanında muhafaza etmesi büyük bir güç aldığı anlamına geliyor.
    Eminim eğer Lamia hapisten çıkınca o evde kalmamış olsaydı -ki olaylar zinciri buna olanak vermezdi- o mektuplara biraz daha yakınlaşılacak, devamı gelmesi durumunda daha çok açılıp okunmaya başlanacaktı. Çünkü Lamia yalnız olacaktı...ama arkasında bir gücün destek verdiğini bilerek. Cemil'in Zürih günlerinde ki o mektubun defalarca açılıp okunması gibi..

nghn özellikle şu uzuncana yazdığın yorum için teşekkür ederim. Zaten birazdan izlemeye hazırlanıyordum yine seçmelerden bir Dudaktan Kalbe, ama daha çok aşka getirdin beni..
    gerçekten de olacaktın o zaman burada..:img-in_lo

Alıntı nghn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bölümde yeni yakaladığım bir detay oldu.Lamia Melek'i koğuşuna getirdikten sonra yatağında Güneş, o ve Melek oturuyorlar.Melek Lamia'nın kucağında tabii bebek yerinde durmuyor sallıyor kafasını.Çok tebrik ederim yanlız.Güneş'in annesini oynayan oyuncu Melek kafasını sallayınca demire çarpabileceğini farkediyor ve elini demire götürüyor tam Melek'in başının gelebileceği yere doğru götürüp demirden tutuyor.Bence çok güzel çok hoş olmuş bu görüntünün yakalanması.
    Bu da benim her izleyişimde gözüme çarpardı acaba ben mi böyle şeylere çok takılıyorum diye düşünürdüm başkaları da varmış..:)

O bir çift güvercin sahnesini ne zaman görsem tebessüm ediyorum...valla tebessüm ettiğimi de sonra farkediyorum.
    Zaten hapishaneden çıkınca Lamia'nın Cemil'e bakışlarının değişmiş olduğunu soktular gözümüze. Cemil'in yüzüne birşey arar gibi baktı mı Lamia daha önce? Şimdi ne yapacak, ne diyecek acaba diye beklediğini görmüş müydük daha önce?

Hasancım iyi ki de sizin gibi anektod sıralayan, resmin ardından çok anlam çıkaran arkadaşlarımız var burada.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 8 kullanıcı var. (0 üye ve 8 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri