3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Otomatik Portakal - Anthony Burgess

Durum:
    Defne06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emektar
    Konular
    1102
    Verdiği Beğeni
    644

Aldığı Beğeni: 1,437

Bahsedilme
    10 Mesaj

Standart Otomatik Portakal - Anthony Burgess

Otomatik Portakal

Yazar: Anthony Burgess

Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna sistematik bir baskı uygulayarak
    onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum...
    ...

Cockney dilinde (İngiliz argosu) bir deyiş vardır. "Uqueer as as clockwork orange". Bu deyiş, olabilecek en
    yüksek derecede gariplikleri barındıran kişi anlamına gelir. Bu çok sevdiğim lafı, yıllarca bir kitap başlığında
    kullanmayı düşünmüşümdür. Bir de tabii Malezya'da "canlı" anlamına gelen "orang" sözcüğü var.
    Kitabı yazmaya başladığımda, rengi ve hoş bir kokusu olan bir meyvenin kullanıldığı bu deyişin, tam da
    benim anlatmak istediğim duruma, Pavlov kanunlarının uygulanmasına dayalı bir hikâyeye çok iyi oturduğunu düşündüm...

-Anthony Burges-

Karabasan gibi bir gelecek atmosferi... Geceleyin sokaklara dehşet saçan, yaşamları şiddet üzerine kurulu gençler...
    Sosyal kehanet? Kara mizah? Özgür iradenin irdelenişi?.. Otomatik Portakal bunların hepsidir. Aynı zamanda hayranlık
    verici bir dilsel deneydir, çünkü Burgess antikahramanı için yeni bir dil yaratır: Yakın geleceğin argosu "nadsat"ı.

... ve Stanley Kubrick'in muhteşem film uyarlaması, yirminci yüzyılın kült eserlerinden biri olan bu romanın şöhretini pekiştirmiştir...

(Tanıtım Bülteninden)

Konu Bristow tarafından (20-10-18 Saat 12:17 ) değiştirilmiştir.

2. Beğenenler;
    lavinya (24-07-18), Şah-Rû (23-10-18)

Durum:
    lavinya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Süper Moderatör
    Yer
    Ankara
    Konular
    22
    Verdiği Beğeni
    2,903

Aldığı Beğeni: 1,793

Bahsedilme
    29 Mesaj

Standart Cevap: Otomatik Portakal - Anthony Burgess

Aşırı şiddet yanlısı Alex ve üç arkadaşının hikayesini anlatan distopik bir eserdir.

Kendi deyimleriyle bu kankalar baskıcı yönetime karşı sokaklarda hırsızlık, tecavüz, cinayet, kısaca aklınıza gelebilecek her türlü suçu işliyorlar.

Bu kadar aşırı şiddet yanlısı Alex ise hep klasik müzik dinliyor. Okurken en çok ilgimi çeken kahramanın bu yönü oldu.

Alex bir gün yakayı ele veriyor. Devlet yeni bir ıslah yöntemini Alex üzerinde denemeyi teklif ediyor. Şayet kabul ederse Alex özgür kalabilecektir.

Kitabın yazımını son derece akıcı buldum. Argo terimlerin fazlalığı beni çok rahatsız etmedi. Eseri çok beğendim.

4. Beğenenler;
    Şah-Rû (23-10-18)

Durum:
    Şah-Rû - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Süper Moderatör
    Yer
    İstanbul
    Konular
    85
    Verdiği Beğeni
    859

Aldığı Beğeni: 231

Bahsedilme
    15 Mesaj

Standart Cevap: Otomatik Portakal - Anthony Burgess

Distopik eserlerin bir çoğu gelecekteki kabus ortamını anlatmak için Uzay Yolu tadında yüksek teknolojili ortamlardan yararlanmış görünüyor. Fakat ben eserin bilimkurgusal yanı arttıkça asıl vurgulanmak istenen totaliter eleştirinin gücünün zayıfladığını düşünüyorum. Bu açıdan Otomatik Portakal da nispeten yakın ve anlaşılır bir gelecek sınırında olduğu için asıl verilmek istenen mesajın çok daha etkili olduğu kitaplardan. İyilik / kötülük kavramlarına yaklaşımı oldukça düşündürücü. Keza devletin suçla mücadelede seçtiği yöntem de. Devletin tektipleştirme sevdasını diğer eserlerden farklı olarak direk suça yönelik ele alışıyla da farkını ortaya koyuyor. Yüksek argolu diliyle ve istemeseniz de iz bırakacak olan Alex karakteriyle oldukça çarpıcı bir eser.
    Yarım somunun var mı, bir de ufak evin
    Kimsenin kulu kölesi değil misin?
    Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya
    Keyfine bak en hoş dünyası olan sensin...
    ÖMER HAYYAM

6. Beğenenler;
    lavinya (23-10-18), Sarel (23-10-18)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri