Sayfa 25/25 İlkİlk ... 152122232425
122 sonuçtan 121 ile 122 arası

Konu: Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini

Durum:
    Selin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör
    Yer
    Polat & Elif
    Konular
    5
    Verdiği Beğeni
    1,027

Aldığı Beğeni: 218

Bahsedilme
    3 Mesaj

Standart Cevap: Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini

Sadece kapağına bakıp beğeneli birkaç ay geçmiş... Henüz okudum... Filme daha önce bi yorum yapmıştım... Buraya da yapmazsam çatlarım...

Çünkü kitabın etkisinden çıkamıyorum. 1 haftadır. Ama çok olumlu bi etki değil bu. Birazdan anlayacaksınız.

Filmin yorumunda filmi kıyaslayabileceğim The Keeper, Milyoner gibi filmler vardı. Bu kitabı da kıyaslayabileceğim bi kitap var, ama adını anmayacağım. Bendeki "olumsuz etki"yi başlatan kitaplardandır zira. Emir gibi bi karakter gördükten sonra insanın günahlarını açıklayıveresi geliyor, ben o kitabı yırtıp atmıştım. Çok samimiyim, bu yüzden paylaşmıyorum ismini. Bende o kadar hayal kırıklığı yaratmıştı, hayatımda gördüğüm en ilginç karaktere öyle bi muameleyi reva görmüştü ki yazarı, yazara saygımı silip attım, yırttım ve parçalara ayırdım kitabı. Yeri çöp oldu. Ve bu kitap öyle WP'den kitaba konu olan "kitabımsılardan" değil. 1. dünya savaşını anlatan bir kitap. O kitabı hafızamdan silmek istiyorum. Özellikle de o karakteri.

Bu kitapta nefret ettiğim karakter Emir değil. Assef bile değil. "Nefret" kelimesini kullanmamalı, ama ciddi anlamda hoşuma gitmeyen karakter Hasan. Çok samimiyim, kendi kendini savunmaktan aciz karakterlere irrite olurum ezelden beri. Hasan tecavüze uğruyor ama bu travmasını aktarmak konusunda başarılı olamamış yazar. Hasan'ın kendine saygısı yok. Emir gibi bir karaktere, kardeşi olduğunu bilmeden dahi böyle körü körüne tapınması, onu Assef'in yandaşları, Kemal ile Veli'den ne farklı yaptı ki? Böyle bir affedicilik insanda olamaz arkadaşlar. Hasan kitabın hiçbir yerinde öfke göstermiyor. Hep kendi kendine zarar veriyor , kendi kendini kurban ediyor, kendi kendinin kafasında nar parçalıyor hatta. Ve karaktere sempatim uyanmıyor dolayısıyla.

Kitabın en ilgi çekici karakteri Sohrab'dı kesinlikle, konu oraya gelmeseydi kitabı bırakabilirdim bile. Hele Emir'in Hasan'ı hiç düşünmediği, Süreyya ile evliliğinin uzun uzadıya anlatıldığı bölümlerde kitabı gerçekten kapatmak istedim. Kapatmak ve kaldırmak.

Son olarak yazarın Amerika'yı övmesinde bir hata göremiyorum. Kitap otobiyografik özellikler taşıyor ve eğer yazar huzuru Amerika'da bulmuşsa, elbette Amerika'yı övecektir.

Benim derdim Hasan'ın bu kadar kurbanlık koyun oluşuyla. "Masum" bir karakter ile kendi kendine saygı duymayan bir karakter arasında kesin çizgiler vardır. Bunu ilk kitabı olmasına bağışlıyorum ama diğer 2 kitabını da okumak gelmiyor içimden.

Mesela neden Suç ve Ceza Suç ve Ceza'dır? Çünkü başrolü yağmur bulutları kadar gri bir karakterdir. Raskolnikov'u bu kadar gri olmasa sevemezdim. Dostoyevski'de genel olarak beyaz karakterler yoktur. O yüzden o Dostoyevski'dir. Yani gri, hatta siyaha kaçan karakterler okuma meramım bundan. Hasan'ın düz bir karakter olduğuna inanıyorum, komplike bir karakter olduğuna inanmıyorum. Maalesef.

Yine "son olarak" ile başlayan paragrafımdan sonra yorumu bitiremiyorum , ama son sözlerim gerçekten şunlar; kitaptan olumsuz etkilenmeyi göze aldıysanız okuyun derim.
    Konu Selin tarafından (30-05-19 Saat 18:35 ) değiştirilmiştir.

2. Beğenenler;
    Sinem (30-05-19)

Durum:
    yedel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Cennet vatanım
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    1,393

Aldığı Beğeni: 1,168

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini

Çok meşhur bir kitap olabilir ama ben okurken çok büyük bir haz almadım.Yazarın Bin Muhteşem Güneş isimli kitabı daha güzel.

4. Beğenenler;
    Selin (24-07-19)

Sayfa 25/25 İlkİlk ... 152122232425

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri