Sayfa 1/11 12345 ... SonSon
52 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Uğultulu Tepeler - Emily Bronte

Durum:
    lavinya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Süper Moderatör
    Yer
    Ankara
    Konular
    22
    Verdiği Beğeni
    2,903

Aldığı Beğeni: 1,793

Bahsedilme
    29 Mesaj

Standart Uğultulu Tepeler - Emily Bronte

Yazar: Emily Bronte
    Çevirmen: Naciye Akseki Öncül
    Yayınevi : Can Yayınları - Dünya Klasikleri Dizisi

İngiltere'de XIX. yüzyılın ikinci yarısı, "Victoria Dönemi" olarak adlandırılan bu dönem, orta sınıfın yükselişini, gösterişli yaşamların moda oluşunu simgeler. Brontë kardeşler, kadının edebiyatla uğraşmasının hoş görülmediği bu yıllarda, önce bir erkek kimliğiyle şiirler, sonra kendi adlarıyla klasikler arasında yer alacak üç önemli romana imza atmıştır. Emily Brontë 1848'de öldüğünde dünya edebiyatının en güzel romanlarından birini, Uğultulu Tepeler'i bırakmıştır ardında. Bu Victoria dönemi romanı, kimine göre dünyanın gelmiş geçmiş en büyük aşk romanı, kimine göre her okunuşunda değişik tatlar veren çağlar ötesi bir eser, ya da insanın içine işleyen bir anlatımla dile getirilmiş uzun bir şiirdir.

Ölümünden bir yıl önce bitirdiği Uğultulu Tepeler'deki kişilerin yalnızca hayal ürünü kişiler olmadığı, Brontë'nin çevresindeki gerçek kişilerden derin izler taşıdığı da bir gerçektir. Sevgi, kin, nefret, öç alma tutkusu gibi güçlü duygularla örülü bu gençlik öyküsü, patladı patlayacak bir cinsellikle doludur. Daha otuz yaşındayken veremden ölen, son derece duyarlı, hiç evlenmemiş bu genç kadın yazar, tüm canlılığıyla bu romanda vardır. Okuyanın yaşına, deneyimlerine ve duyarlılığına göre değişkenlik gösteren, farklı zamanlarda okunduğunda değişik tatlar veren, tekrar tekrar okuma isteği uyandıran bir başyapıt.

Alıntı Ulduz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Dünyanın en iyi kadın yazarlarından Bronte kardeşlerden Emily’nin başyapıtı Uğultulu Tepeler, dünya sinemalarında da çağdaş örneklerle yansıtılan tehlikeli bir aşk hikayesini anlatıyor. Emily Bronte, bu romanı ölümüne bir yıl kala tamamlamıştı. 19. yüzyıl İngilteresi’mde zengin Earnshaw’ların kızı Catherine ile evin beslemesi Heathcliff’in imkânsız birlikteliklerinin, aşktan öte, derin bir tutkuya dönüşmesini Emily Bronte güçlü bir dille aktarıyor. Earnshaw ailesinin kâhya kadını, Bayan Dean’in ağzından anlatılan romanda, geri dönüş ve zaman sıçramalarıyla Heathcliff’in çok genç ölen büyük aşkı Catherine’e duyduğu tutkulu aşkı ve Heathcliff’in kendisini yaşamdan soyutlaması dile getiriliyor. Roman aynı zamanda Victoria Dönemi İngilteresi’nin kusursuz bir belgeseli olarak da değer taşıyor. Romantizm akımının güçlü bir örneği olarak da kabul edilen Uğultulu Tepeler , özgünlüğü açısından günümüzde bile en iyi romanlar arasında sayılmaktadır.

Konu lavinya tarafından (20-10-18 Saat 14:13 ) değiştirilmiştir. Sebep: Kitap tanıtımı yapmak için.

2. Beğenenler;
    Şah-Rû (13-12-18)

Durum:
    MissCullen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Ankara
    Konular
    249
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 17

Bahsedilme
    0 Mesaj

Gerçekten çok güzel bir romandı. Uğultulu Tepeler romantizm okulunun kutsal kitabı, zirvesi kabul ediliyormuş. :)
    Kesinlikle okunmalı.
    Ayrıca Emily Bronte'nin tek kitabı... Keşke daha fazla eser verseydi kendisi...

4. Beğenenler;
    Şah-Rû (13-12-18)

Durum:
    wonderful - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Daha okumadım ama Twilight Serisi'nde adı çok geçiyor.Sadece meraktan okuyacaktım.Yani internetten filan da bakmamıştım nasıl bir kitap diye.Şimdi de bu başlığı gördüm.Konuyu da okudum,beğendim =P
    En kısa zamanda okuyacağım..
    Başlık için de teşekkürler..:img-yes:

Durum:
    mervex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Yer
    A.YAKASI bitmesin üühü:-(
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0
    Beğenilen Mesaj
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Çok güzel bir kitap.Kitabın ilk sayfaları sıkıcı ve karmaşık gelebilir ama konuya dahil olmaya başlanınca etkileyici ve sürükleyici bir hal alıyor. Aşk romanlarından hoşlanmayanların bile fikrini değiştirecek bir kitap. :good:

7. Beğenenler;
    Şah-Rû (13-12-18)

Durum:
    Sena_Dulce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    ღ EXOtic ღ
    Konular
    35
    Verdiği Beğeni
    0
    Beğenilen Mesaj
    Bahsedilme
    0 Mesaj

İngiliz edebiyatındaki eserli okumaya bayılıyorum insanı alıp götürüyor:)
    Kitap ve konusu harikaydı uzun süre etkisinden çıkamamıştım...
    baştan sona çok karamsar olaylar olsa da herşeye rağmen güzel bir yapıtt:)
    herkesin sevebileceği bir roman olmadığı kanısındayım...

9. Beğenenler;
    Şah-Rû (13-12-18)

Sayfa 1/11 12345 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri