Sayfa 1/7 12345 ... SonSon
33 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Truman Show (The Truman Show)

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  kaptan jack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yardımcı Yönetmen
  Üyelik tarihi
  26.08.2006
  Yer
  Kadıköy
  Mesajlar
  2,864
  Konular
  60
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart Truman Show (The Truman Show)

  "Korkusuz", "Ölü Ozanlar Derneği" gibi filmlerinden hatırlayacağınız Peter Weir'in yeni filmi "The Truman Show", gelişmiş bir sanayi toplumu olmanın kaçınılmaz sonucu olan "medya çılgınlığını" masaya yatırıyor.. Truman Burbank (Jim Carrey), kendi hayatının 24 saat boyunca televizyonda bütün dünyaya gösterildiğinden habersiz yaşamına devam ediyor. Bütün ailesi ve arkadaşları bu gerçek hayat dökümanteri içinde rol alan aktör ve aktrislerden oluşuyor. Truman bir sigorta şirketinde çalışıyor ve Meryl (Laura Linney) ile Seahaven adlı bir adada yaşıyor. Bu adada hava hiçbir zaman kötü değildir. Aslında, istenmeyen bir hamilelik sonucu doğan Truman, bir televizyon şirketi tarafından evlat edinilmiştir. 30 yaşına gelmesine rağmen adada hapis olduğunu ve yaşadığı yerin aslında büyük bir stüdyo olduğunu bilmiyor. Eğer Truman adayı terkederse, bütün ratingler altüst olacaktır. Bunun için herkes ona yaşadığı yerin ve hayatının ne kadar güzel olduğunu devamlı hatırlatıyor. Ancak bir noktadan sonra, televizyon şirketi Truman'nın merakını artık giderememeye başlıyor. İşte Truman için şok zamanı?
  "Water,water,water everywhere... Nor any drop to drink"


 2. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  kaptan jack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yardımcı Yönetmen
  Üyelik tarihi
  26.08.2006
  Yer
  Kadıköy
  Mesajlar
  2,864
  Konular
  60
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Wink

  The Truman show

  Ömür GEDİK


  Ölü Ozanlar Derneği adlı yapıtıyla tanıdığımız Peter Weir'ın yönetmenliğini üstlendiği The Truman Show, Andrew Niccol'un zekice tasarladığı bir senaryodan yola çıkılarak hazırlanmış ve içerisinde Orwell tarzı yergi ve taşlamalar bulunan usta işi bir öykü... Filmin bir başka özelliği de, günümüzün medya gurularından biri olarak bilinen Marshall McLuhan'a bazı taşlamalar göndermesi.


  MTV'de yayınlanan Real World adlı dizinin mantıksal bir çizgide genişletilmesi olarak da tanımlanabilecek The Truman Show, temelde 30 yaşlarındaki Truman Burbank adlı bir insanın kendisinin haberi olmadan bütün hayatının 24 saat aralıksız yayınlanan bir pembe dizide ekrana getirilmesini konu alıyor. Rating uğruna yapılan bu oyun, izleyenleri film sonrasında kendi yaşamlarının gerçekliğini sorgulamaya zorluyor.


  Naklen Yaşam


  Tıpkı George Bailey, Chance Gardner ve Forrest Gump gibi beyazperdenin naif karakterlerinden biri olan Truman Burbank'ın doğumu tüm dünyadan gizlenen bir ormanda dünyaya gözlerini açarak gerçekleşiyor. Paramount'un bu yılki filmleri arasında en iyi biçimde incelenip gözden geçirilmiş prodüksiyonlardan biri olan Truman Show'un son derece ilginç biçimde gelişen konusu şöyle: Christof adlı reyting ustası bir yapımcının Truman Show adlı programı yaklaşık 10.000 günden beri sürekli olarak yayınlanmakta ve dünyanın her köşesindeki milyonlarca izleyiciyi televizyonları başına bağlayarak rating rekorları kırmaktadır. Bu büyük başarının altında annesinin arzusu dışında doğan bir bebeğin TV şirketi tarafından annesinin kucağından alınarak doğumundan itibaren gizli TV kameralarının karşısına yerleştirilmesi yatmaktadır.


  5.000 minyatür kameranın sürekli izlediği ve canlı yayına aktardığı bu çocuk, dünyanın bir şirket tarafından yasal olarak evlat edinilmiş ilk çocuğudur ve artık büyümüş, orta yaşlara gelmiştir. Yaklaşık 30 yıldır yaşadığı herşey canlı yayında izleyicilere sunulmakta; çok sıkı bir biçimde kontrol edilen ve bütünüyle fabrikasyon bir çevre içerisinde yaşamını sürdürmektedir.


  Truman Show çok çeşitli konuların karışımından oluşan bir film. Film, bir yanda bunaltıcı bir evlilikte yolunu bulmaya çılaşan bir genç adamın hikayesini anlatıyor. Bir başka tarafta ise medyanın ve halkın özel yaşamı mahvetmek için nasıl bir işbirliği içinde olduğu gözler önüne seriliyor. Bunların dışında, filmlerin bizleri nasıl yönettiği, izleyicinin gerçeklerin farkında olduğu halde nasıl daha fazlası için yalvardığı da anlatılıyor. Filmde Truman'ın acı çekmesini izleyen seyirci bundan nefret ediyor. Ama yine de izlemeye devam ediyor. Oysa herkes izlemeyi bıraksa Christof zavallı adama acı çektirmeye bir son verecek.


  Eleştirmenlerin birleştiği nokta, bu kadar farklı konuları aynı anda ele alan böyle bir filmin başarısının doğru yönetmen ve aktörlerde yattığı... Filmde başrolleri Jim Carrey, Laura Linney, Holland Taylor, Noah Emmerich ve Natascha McElhone paylaşıyorlar. Ancak Jim Carrey hayranları bu filme gelirken, beklediklerinden çok daha farklı bir Jim Carrey ile karşılaşacaklarını unutmasınlar. Çünkü bu film tipik Jim Carrey filmlerinden oldukça farklı bir yapıya sahip... Carrey, bu filmde de kendine özgü mimiklerini sergilese de, bu rolüyle çok daha ciddi rollerin adamı olabileceğini ve çok boyutlu bir oyuncu olduğunu kanıtlamış oluyor. Artık eleştirmenler Carrey'nin insanları güldürmenin yanı sıra düşündürebildiğini de kabul ediyorlar.


  Ayrıca Truman'ın ‘‘Güneşi batırın!'' komutunu verebilecek kadar kendinden emin kontrolcü yaratıcısı Christof rolündeki Ed Harris de filmde son derece etkili bir performans çiziyor. Yönetmen Peter Weir, Truman'ın yaşamına keskin bir gözlemcilikle yaklaşırken The Truman Show'un gösterildiği sinemalardan çıkan izleyicilerin aklına tek bir soru takılıyor: ‘‘Eğer günün birinde yaşamımın tümünün aslında çok büyük bir rating oyunu olduğunun farkına varsaydım ne olurdu?’’  Hollywood'un en komiği


  Jim Carrey, dünyanın en tanınmış ve en komik yüzlerinden biri... Zaten onun başarıyı yakalamasının en önemli nedenlerinden biri de yüzü... Elbette ki, Carrey'nin yüzünden, tipik mimiklerinden ve komedi tarzından hoşlanmayanlar da var. Ancak şu da bir gerçek ki, Jim Carrey'nin yaşamımıza bu kadar girmesi çoğunluğun seçimi...


  17 Ocak 1962 yılında New Market, Ontario'da doğan Kanadalı aktörün çocukluğu hiç de kolay geçmemiş. Yoksul bir ailenin oğlu olan Carrey, babası işten çıkınca okulu bırakıp temizlik ve tamir işleri yaparak ailesine yardım etmek zorunda kalmış. Anne ve babasının ölümünü seyreden Carrey, yaptığı iki evlilikte de başarılı olamamış.


  Carrey, o yıllarda çok öfkeli olduğunu anlatıyor. Ama bu öfkeyle başetmek ve bunu dünyaya yansıtmamak için esprilere yönelmiş ve sonuçta komik biri olup çıkmış... O zamanlar çok yalnız olduğunu söyleyen Carrey, hiç arkadaşı olmasını istemediğini belirtiyor. Zorunluluklar nedeniyle çocukluğunu doğru dürüstü yaşayamayan Carrey, 15 yaşına geldiğinde Toronto'nun ünlü komedi kulüplerinden birinde çalışmaya başladı. Sonra Los Angeles'a gelen Carrey, kısa bir süre içinde Rodney Dangerfield'ın dikkatini çekti.


  Jim Carrey ilk çıkışını 1990 yılında In Living Color'la yaptı. Burada pek çok karakteri canlandıran Carrey, bu işte başarılı olduğunu kanıtladı.


  Daha sonra Ace Ventura ve Mask, Carrey'nin kariyerini sağlamlaştırmasını sağladı. Batman Forever gibi filmlerinin ardından, onu tekrar zirveye taşıyan Liar Liar (Yalancı, Yalancı) geldi. Şimdi ise Jim Carrey, Truman Show'la dünyaya sadece komik bir yüz olmadığını kanıtlıyor.
  "Water,water,water everywhere... Nor any drop to drink"

 3. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  kaptan jack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yardımcı Yönetmen
  Üyelik tarihi
  26.08.2006
  Yer
  Kadıköy
  Mesajlar
  2,864
  Konular
  60
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Wink truman show

  Gerçek nedir?Truman Show’un cevap aradığı soruların başında gerçeğin ne olduğu,gerçeğin yapay bir şekilde yeniden üretilip üretilemeyeceği geliyor.  Normal şartlar altında bizim dışımızda kendiliğinden var olması gereken ‘gerçeklik’ özellikle medyanın toplumun röntgenci yanını doyurmak için üretilen bir olgu haline geldi.Psikolojide insanın röntgenci bir benlik yapısı benimsemesinin ruhsal bir hastalığa işaret ettiği bilinirken,medyanın ürettiği gerçekliği tüketen insanın gerçeklik yanılsamasının ve izlediklerinin üretilen bir meta olduğunun farkında olmasına rağmen insanların medyanın ürettiği bu suni gerçekliği neden tükettiği psikolojinin araştırma alanına giren bir soru.  T.show’kullanılan öznel kamera açılarıyla izleyici filme dahil edilerek röntgenci konumuna düşürülmüş,bir anlamda suça ortak edilmiş,gizli kameralarla donatılan dev bir dekor içine hapsedilmiş Truman’ın gerçeğin üretildiği bu dekor içinde yaşaması filmin trajik yanını oluşturuyor.Truman’ın kameralarla izlendiğinin farkına vardıktan sonra içine büründüğü ruh haliyle kameralara oynamsı ise psikolojik ilginç bir detay!.  Geleneksel dramatik anlatı yapsının kullanıldığı filmde olaylar giriş,gelişme,sonuç şeklinde gelişiyor,dünyanın da bir dekora dönüştürülebileceği fikri ve artık gerçekliğin üretilebilen bir olgu olduğu filmde altı çizilen konuların başında.
  "Water,water,water everywhere... Nor any drop to drink"

 4. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  kaptan jack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yardımcı Yönetmen
  Üyelik tarihi
  26.08.2006
  Yer
  Kadıköy
  Mesajlar
  2,864
  Konular
  60
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Wink

  "Daha önce Truman Show gibisini görmediniz! Macera dolu, kışkırtıcı ve hatta cüretkar."

  - Kenneth Turan, Los Angelas Times

  Aslında gösterinin yıldızı kendisidir ama bundan haberi yoktur. Jim Carrey, yönetmen Peter Weir'in (Witness, Dead Poets Society) hayatı kesintisiz olarak televizyondan yayınlanan bir adam hakkındaki bu filminde Truman Burbank rolüyle tüm eleştirmenleri ve seyircileri şaşırtıyor. Truman, sevgili kasabasının aslında bir yapımcı/yönetmen/tasarımcının (Ed Harris) elinden çıkmış koca bir film stüdyosu olduğunun, orada yaşayan ve çalışan insanların tamamının Hollywood aktörleri olduğunun ve hatta eşinin bile sözleşmeli bir oyuncu olduğunun farkında değildir. Yavaş yavaş Truman bazı şeyleri farketmeye başlar. Ve keşfettiği gerçek onunla birlikte sizi de güldürecek, ağlatacak ve çok az film hikayesinin başarabileceği çoşkuyu verecek.
  (Kartonet'ten)
  "Water,water,water everywhere... Nor any drop to drink"

 5. #5
  Durum:
  Çevrimdışı
  kaptan jack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yardımcı Yönetmen
  Üyelik tarihi
  26.08.2006
  Yer
  Kadıköy
  Mesajlar
  2,864
  Konular
  60
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Wink

  Yönetmen: Peter Weir
  Başroller: Laura Linney, Jim Carrey
  Oyuncular: Peter Krause, Blair Slater, Brian Delate, Holland Taylor, Natascha McElhone, Noah Emmerich
  Senaryo: Andrew Niccol
  Kurgu: William M. Anderson, Lee Smith
  Görüntü: Peter Biziou
  Kostüm: Marilyn Matthews
  Müzik: Burkhard von Dallwitz, Philip Glass
  Sanat Yönetmeni: Richard L. Johnson
  Yapımcı: Edward S. Feldman, Andrew Niccol, Scott Rudin, Adam Schroeder


  Yıl: 1998
  "Water,water,water everywhere... Nor any drop to drink"

Sayfa 1/7 12345 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.1 © 2011, Crawlability, Inc.