Sayfa 1/2 12 SonSon
10 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Kirli Sırlar (The Good Shepherd)

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  kaptan jack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yardımcı Yönetmen
  Üyelik tarihi
  26.08.2006
  Yer
  Kadıköy
  Mesajlar
  2,864
  Konular
  59
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart Kirli Sırlar (The Good Shepherd)

  Matt Damon, Angelina Jolie, Alec Baldwin gibi yıldızları Robert De Niro ustanın yönetiminde buluşturan film, Merkezi Haber Alma Örgütü’nün doğuşunu, Soğuk Savaş döneminin gizli haber alma faaliyetlerini, sırlar ve ihanetler olabildiğince gerçeğ eyakın bir şekilde beyazperdeye taşınıyor.
  "Water,water,water everywhere... Nor any drop to drink"

 2. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  kaptan jack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yardımcı Yönetmen
  Üyelik tarihi
  26.08.2006
  Yer
  Kadıköy
  Mesajlar
  2,864
  Konular
  59
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Wink

  The Good Shepherd (Kirli Sırlar)
  Gösterim tarihi: 09.Mart.2007
  Yönetmen: Robert De Niro
  Oyuncular: Matt Damonn, Angelina Jolie, Alec Baldwin, Tammy Blanchard
  Dil: İngilizce
  Tür: Drama, politik  Konusu
  Edward Wilson, çocukluğundan bu yana içine yer eden sağduyu ve bağlılıkla, sır tutmanın önemini bilen bir vatanseverdir. Hevesli ve duyarlı genç, 1939’da Yale Üniversitesi’nde, geleceğin liderlerini yetiştiren gizli kardeşlik cemiyeti Kurukafa ve Kemikler’e katılır.

  Yeni üyeleri izleyen haber alma örgütü için Wilson’ın keskin zekâsı, lekesiz adı ve Amerikan değerlerine olan içten bağlılığı, onu haber alma konusunda baş adaylardan biri haline getirir. Ve bu idealist genç adam, 2. Dünya Savaşı sırasında CIA’in öncüsü olan Strateji Servis Ofisi’nde çalışmaya başlar. Ardından da, arkadaşlarıyla birlikte dünyanın en güçlü gizli örgütünün kurucuları arasına girer. Bu, hem Wilson’un yaşamının akışını, hem de günümüzün jeopolitik oluşumunu etkileyecek bir karardır.

  Kurucu olarak örgütün merkezinde çalışan Edward, idealizminin, giderek artan şüpheciliğinin ve yıllarca süren soğuk savaşın da etkisiyle gitgide yıpranır. KGB’deki kendi konumundaki rakibiyle küresel bir santranç oyununda mücadele ederken, örgütün deneyimli casuslarından biri olarak ün salar. Kendisini tümüyle ülkesine adamasının bedeli büyüktür. Yine de, eşi Clover ve oğlu Wilson’ın endişeleri bile, onu işi için her şeyi feda etmeye mecbur eden bu yoldan ayıramayacaktır.
  "Water,water,water everywhere... Nor any drop to drink"

 3. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  Butterbeer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  07.02.2006
  Yer
  Somewhere only I know
  Mesajlar
  36,315
  Konular
  131
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart My name is A, CIA

  Rober De Niro'nun yönettiği 'Kirli Sırlar', hem CIA'nin kuruluşunu ve gelişimini, hem de örgütün bütün aşamalarında yer alan bir ajanın öyküsünü anlatıyor.

  Dünyanın siyasi konjonktüründe Amerika'yla Sovyetler cirit atsın ama yine de puanları 'Majestelerinin Ajanı' Bond toplasın. İnandırıcı mı? Değil tabii ki. Ama 'deli gönül' böyle istiyor. Öğretmişler bir kere, ajan demek aksiyon demektir diye... Oysa John Le Carre, başta 'Köstebek' olmak üzere, ne 'Rus Evi'nde, ne de 'Soğuktan Gelen Adam'da işlerin öyle olmadığını göstermeye çalıştı durdu. Hatta bir ara sahne alan Jack Ryan bile uyardı ama nafile, seyirci ille de aksiyon diyordu. Şimdi de Robert De Niro, 'Bir de beni dinleyin, işin aslı böyledir' demeye çalışıyor.

  Kaynaklar da De Niro'yu doğruluyor açıkçası. İşler, 'Kirli Sırlar'da (The Good Shepherd) olduğu gibi işliyor. Durmadan telefonlar geliyor, durmadan emirler yağdırılıyor, durmadan yeni durumlara göre yeni planlar geliştiriliyor ve savaş, açık alanda değil sanki bir satranç tahtasında veriliyor.

  De Niro'nun yönettiği, Eric Roth'un da kaleme aldığı film, hem Amerikan haberalma örgütü CIA'in kuruluşunu ve gelişimini anlatıyor, hem de bu örgütün bütün aşamalarında yer alan bir ajanın, Edward Wilson'ın kişisel öyküsünün ayak izlerini sürüyor.

  Körfez'e giren çıkamıyor

  1961'de, Domuzlar Körfezi fiyaskosuyla açılan film geriye dönüşlerle yoluna devam ediyor. Yale'in parlak öğrencilerinden Wilson, masonik bir örgütlenme olan 'Skull & Bones'a katılıp 'beyaz Amerikalılar' arasında yer kaparken (bu arada bir senatör kızı olan Clover'la da evleniyor), CIA'in kurucularından General Bill Sullivan'ın 'el vermesiyle' kendisini servisin sağlam elemanlarından biri olarak Nazi bombardımanı altındaki Londra'da buluyor. Ardından da Berlin'e geçiyor. Bu arada oğlu doğuyor ama Wilson, eşini ve de ailenin yeni üyesini ancak altı yıl sonra görebiliyor. Gençlik döneminde zor işiten bir kızla ilişkisi olan ajan Wilson, bir tür beyaz gömlekli işi olan mesleğinde her daim serinkanlı duruşunu ve sinir edici sessizliğini koruyor. Siyaset sahnesinde Hitler yıkılıyor, yerine Sovyet İmparatorluğu yükseliyor, CIA'nin de yeni görev alanları beliriyor.

  Bazı filmlerin sıradan kahramanları 'hadlerini' aşarak büyük cümleler kurar, 'Kirli Sırlar'ın karakterlerine ise bu cümleler yakışıyor doğrusu. Ne de olsa onlar 20. yüzyılın siyasetine tanıklık ediyorlar. De Niro'nun filmi, Soğuk Savaş yıllarının jargonuna çok hâkim ve ne Amerika'ya ne de Sovyetler'e yakın duruyor. Ama sonuçta hikâye Amerikalılar tarafından anlatıldığı için ciddi eleştirilerde bulunduğu da söylenemez. Öyküde bazen siyaset, ama çoğunlukla Wilson'un soğuk ve herkesi aynı mesafede tutan kişiliği ön plana çıkıyor.

  Bir tek babalık yakışmamış 'Kirli Sırlar', sürekli geri dönüşlerden besleniyor ve çoğu kez yan öykülere boğuluyor. Ama bu biraz özel bir çabayla atlatılacak bir sorun; sonuçta bütün yollar aynı yere çıkıyor: Ajan dediğin allahına kadar yalnızdır...
  Jason Bourne olarak da geçmişte de benzer sularda gezinen Matt Damon, Edward Wilson'ı son derece başarıyla canlandırıyor. Soğukluk, sessizlik, sıkıcılık, ruhsuzluk, hatta vatanseverlik Damon'a yakışıyor ama yakışmayan bir şey var; o da babalık... Nedense Wilson'ın babalığı devreye girdikçe Damon inandırıcılıktan uzaklaşıyor. Filmin 'derin kadrosu'ndaysa klas isimler bulunuyor: John Turturro, Billy Crudup, Joe Pesci, Tammy Blanchard, Oleg Stefan, Robert De Niro, William Hurt gibi. Ama bu topluluk içinde ben en çok Michael Gambon ve Alec Baldwin'i beğendim. Günümüzün seks objelerinden Angelina Jolie ise filmde derin bir iz bırakmıyor, ama zaten öykü de şunu demeye getiriyor: Bu ajanlık mesleğinde Angelina Jolie'yi bile görmezden gelmek zorundasınız.

  'Kirli Sırlar', De Niro'nun ilk yönetmenlik çabası olan 'A Bronx Tale' kadar içli ve derin bir film değil ama iyi bir film. Aslında derinlik konusunda da iddialı. 'Kirli Sırlar'da 'derin Amerika' sizi bekliyor.

  e-kolay


 4. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  Butterbeer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  07.02.2006
  Yer
  Somewhere only I know
  Mesajlar
  36,315
  Konular
  131
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Amerika’ya inanan ve ülkesini korumak için seve seve her şeyini feda edebilecek bir adamın yaşamından gözlemlenerek Merkezi Haber Alma Örgütünün doğuşunun anlatılmamış hikâyesi, Akademi ödüllü Robert De Niro’nun yönetiminde tüm yıldız oyuncuların rol aldığı “Kirli Sırlar”da destansı bir dramada anlatılmaktadır.

  “Kirli Sırlar", hemen hemen gerçek ve doğru olan tarihin kurmaca hale getirilmiş bir uyarlamasıdır. Film yapımcıları küçük detaylara bağlı kalmaya kaçınaraktan, haber alma, karşı haber alma, ihanet ve ispiyonculuğun sürdüğü Soğuk Savaş yıllarının olağanüstü dönemlerine esas gerçekleri yakalamak için çeşitli şekillerde yaklaşmışlardır.

  Küçük Kirli Sırlar:

  1990’ların başından beri, Aktör/yönetmen/yapımcı Robert De Niro, 1993 yılında çektiği “Bir Bronx Hikâyesi”nden sonraki ikinci yönetmenlik deneyimi olacak filminin konusu üzerine araştırmalarda bulunuyordu.

  Ama Akademi ödüllü aktör sıradan bir casus oyunu fantezisini yönetmekle ilgilenmiyordu. Haber alma örgütlerinin gizli ve alttan desteklenmelerini göstermek ve adı bilinmeyen bu adamların dünyayı nasıl kontrol ettiklerini ve bu yaptıklarının hem kişisel hem de mesleki olarak bedellerini nasıl ödediklerini ortaya döken bir film yapmak istemiştir.

  CIA’nin De Niro’nun ilgi kaynağı olmasından haberdar olan bir arkadaşı Niro’yu, daha sonra filmin baş teknik danışmanı olacak, CIA’de 30 yıllık deneyimi olan emekli Milt Bearden ile tanıştırır. 1980’lerin ortasında CIA’in Afganistan’daki operasyonlarını yürüten eski ajan, Haberalma’nın saklı krallığını keşfetmek için De Niro’yu Avrupa ve Asya’yı kapsayan bir yolculuğa çıkarmayı kabûl eder.

  CIA ile ilgili birkaç kitabın yazarı olan Bearden kendisinin Amerika Birleşik Devletlerinin Haber alma örgütünün operasyonları hakkındaki sıkıca korunan detaylarını nasıl paylaşma gücüne muktedir olduğu hakkında şunları söylüyor. “Kuralım, kimseyi incitecek ve tehlikeye atacak şeyler yapmamak ve işlerini yapanları zor durumda bırakmamak” diye paylaşıyor.

  De Niro’nun istihbarat toplamayla ilgili süregelen ilgisi, senarist Eric Roth tarafından CIA’nin ilk yıllarını anlatan orijinal bir senaryo olan “The Good Shepherd”ın kendisine gönderilmesinden birkaç yıl önce başlamış.

  Senaryonun aynı konuları işlemesi yönetmenin ilgisini çekmiştir. Projede De Niro başrol olarak düşünülmüştür. Rosenthal’ın hatırladığına göre Robert De Niro filmde sadece oynamayı değil aynı zamanda filmi yönetmeyi de istemiştir.

  CIA’in tarihindeki ana olaylarla öyküsünü tasarlayan yazar senaryoya İkinci Dünya savaşı sırasında Stratejik Servis Ofisinin en yüksek noktasından başlar ve CIA’in Domuzlar Körfezinde 1961’de üstesinden gelmeyi beceremediği çok önemli görevle zaman çizgisini sona erdirir. Roth’un senaryosu ülkenin günümüzdeki haber alma örgütünü oluşturan kişilerin hayatlarını gözden geçirir.


 5. #5
  Durum:
  Çevrimdışı
  Butterbeer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  07.02.2006
  Yer
  Somewhere only I know
  Mesajlar
  36,315
  Konular
  131
  Verdiği Beğeni
  0

  Aldığı Beğeni: 0

  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  “CIA’e ilk başlarda giren kişileri ve nereden geldiklerini inceledim” der Roth. “Bu kişilerin geldikleri yer geleneksel olarak Yale’i ve “Kurukafa ve Kemikler”i ifade eder. Neredeyse sadece asilzade sınıfın beyaz köklü erkek derneklerinin üyeleri -Amerika devletinin arz ettiği en iyi ve parlak üyeler olarak düşünülmüş- devlet tarafını yönetmiştir. Ayrıca bu ultra gizli topluluk birkaç seçkin Amerikalıyıda üye olarak sayar, Amerikan Başkanı George W. Bush ve babası Eski Başkan George Bush (Başkanlıktan önce CIA’in başındaydı), onun da babası Prescott Bush, Başkan Bush’ın 2004 seçimlerindeki rakibi John Kerry gibi. Bazıları çok cesur ve idealist insanlardı ve örgütü kamuya açık bir hizmet aracı olarak kullanırdı” diye ekliyor Roth.

  Rosenthal ve De Niro, 1939’da Stratejik Servis Bürosuna katılmak için dikkatlice seçilen Roth’un başkahramanı duygusal bir genç adam olan Edward Wilson’a karşılık vermişler. Prodüktörler Wilson’ın hikâyesini anlatarak Roth’un Haber alma örgütünün kişisel bir kısmını keşfettiğini anlıyorlar.

  İnsanların ahlâklara sahip oldukları ve neleri feda edecek iradeleri oldukları konusunda ilgilendiğini söyleyerek devam ediyor Roth. Bu konuda derinlemesine araştırma yaptığını ve bu adamların ne tip bir hayat yaşadıkları konusunda daha çok şey öğrenmeye çalıştığını belirtiyor. Nasıl bir aileye sahip olduklarını ve çocukları ile nasıl bir hayatları olduğunu, Onlar için ne gibi şeyler hayal ettiklerini öğrenmeye çalışmış.

  Karşı haber almanın başındaki adamlar için bir miktar paranoyanın sadece haklı çıkılabilecek bir şey gibi görünmemekte olup, aynı zamanda kaçınılmazdır da ama Roth bunun nerede bittiğini merak etmektedir.

  Bu dünyaya girmenin beraberinde getirdiği psikolojik etkiyi, neyin doğru neyin yanlış olduğu -kimin dost kimin düşman olduğu da ilgimi çekmiştir diye açıklıyor Roth.

  Film yapımcılarına göre, hikâye 11 Eylül zamanı öncesi, yani gelecekteki gelişmelere temel oluşturan olayların öncesi devlet adamlarının neler yaptıkları ve onların kararları ile boğuşan Amerikalılar için çok önemli olduğunu düşünüyorlar. Rosenthal insanların bu gibi konulara ilgi gösterdikleri post bir 11 Eylül dünyasının gerçek olduğunu düşündüğünü belirtiyor. Kapıların açıldığı zamanın ve gerçek tartışmaların başlamasını bu film yapılması ile meydana geleceğini belirtiyor.

  Film yapımcıları için önemli olan, filmde resmedilen olayların sadece seyircinin değil aynı zamanda Amerikan haber alma örgütünün kurucularının da kulağını çınlatmasıydı. Birleşmiş Milletler Amerikan eski Büyük Elçisi, Devlet yardımcı sekreteri ve kariyerli diplomat Richard Holbrooke film hakkında şunları söylemiştir, The Good Shepherd hemen hemen gerçek ve doğru olan tarihin kurmaca hale getirilmiş bir uyarlamasıdır. Fakat Film yapımcıları küçük detaylar bağlı olmaktan kalmadan, Haber alma, karşı haber alma, ihanet ve ispiyonculuğun sürdüğü Soğuk Savaş yıllarının olağanüstü dönemlerine esas gerçekleri yakalamak için çeşitli şekillerde yaklaşmışlardır.”

  Film yapımcılarının amaçladıkları hedef budur ve film gerçek olaylar ile bunların canlandıran karakterlerin karışımı der Robert De Niro. Bu olayların kesin gerçekliğine kilitli kalmak başka bir tür film diye söz eder.


Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. The Good Wife
  By dt_rabia in forum Diğer Biten Yabancı Diziler
  Cevaplar: 29
  Son Mesaj: 18-07-18, 16:32
 2. Kirli Para / The Drop (07.11.2014)
  By omayra73 in forum Dünya Sinemasından Film Tanıtımları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-12-14, 01:00
 3. Kirli Oyun / Freelancers
  By omayra73 in forum Dünya Sinemasından Film Tanıtımları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25-09-13, 14:39
 4. Kirli Zevkler (Tasmina Perry)
  By MissCullen in forum Dünya Edebiyatı
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 20-06-12, 18:54
 5. Kirli Beyaz - Bölüm Yorumları
  By Rüzgar in forum Biten Diziler (FOX TV)
  Cevaplar: 296
  Son Mesaj: 22-01-11, 14:20

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

hd film izle
film izle
fragmanlar
juul
One Hit Wonder
istanbul evden eve nakliyat
Kayseri evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
Bu sistem vBulletin® alt yapısına sahiptir, Version 4.2.5 kullanılmaktadır. Telif hakları, Jelsoft Enterprises Ltd'e aittir. Copyright © 2020

bahis siteleri
güvenilir casino siteleri
casino siteleri
canlı bahis siteleri
escort ankara
tipobet
cialis
kamagra
deneme bonusu
Güvenilir Bahis Siteleri
maltepe escort
buca escort
sağlam bahis siteleri
eskort
istanbul escort
bayan escort
almanya medyum

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.1 © 2011, Crawlability, Inc.