Sayfa 1/2 12 SonSon
9 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini / Captain Corelli's Mandolin

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  sakinn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Figüran
  Üyelik tarihi
  03.01.2007
  Yer
  Umudumun olduğu yerdeyim!
  Mesajlar
  910
  Konular
  13
  Verdiği Beğeni
  6
  Beğenilen Mesaj
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini / Captain Corelli's Mandolin

  Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini
  (Captain Corelli's Mandolin)


  Yönetmen
  John Madden
  Senaryo
  Shawn Slovo
  Görüntü Yönetmeni
  John Toll
  Müzik
  Stephen Warbeck
  Yapım
  2001 İngiliz - Fransa - Amerika Ortak Yapımı
  131 dakika
  Türü
  Dram

  Oyuncular-Karakterler
  Nicolas Cage
  Yüzbaşı Antonio Corelli
  Penélope Cruz
  Pelagia
  John Hurt
  Dr. Iannis
  Christian Bale
  Mandras
  David Morrissey
  Yüzbaşı Weber
  Irene Papas
  Drosoula


  Konu : Yıl 1941. 2.Dünya Savaşı sırasında Almanya ile müttefik durumunda olan İtalyanlar Yunanistan'a saldırırlar. Küçük ve sirin bir Yunan adası olan Kefalonya’da kurulan İtalyan garnizonunda çalısan iyi yürekli Yüzbaşı Antonio Corelli ada halkı ile işbirligi yaparak etkinlikler düzenlemektedir.

  Halk tarafindan çok sevilen Yüzbasi Corelli gönlünü kasaba doktorunun güzel kızı Pelagia'ya (Penelope Cruz) kaptırır. Ancak Pelagia, Mandras adında bir genç ile nişanlıdır. Böylece savaşın ortasında yasak bir aşk başlar.

  Sinemafanatik Yorum : Louis de Bernieres'in 1994'de yazdığı ülkemizde de yayınlanan romandan uyarlanan Captain Corelli's Mandolin birçok kişi için tarafından sinemaya aktarılması çok zor bir roman olarak görülmüştü. Sonunda bir takım değişiklikler yapılarak filme çekilmeye karar verildi.

  Yüzbaşı Corelli karakterini oynayan Nicolas Cage'in rol için ne kadar uygun bir seçim olduğu tartışılır. İtalyan aksanı ile konuşmak için uzun süre ders alan Cage'in konuşması zaman zaman zorlama gibi gözüküyor. Aynı şey Yunan aksanı ile konuşmaya çalışan ama İspanyol aksanı ağır basan Hollywood'un yeni İspanyol gözdesi Penelope Cruz için de geçerli.

  Her zaman rolüne uyum sağlayan genç kuşağın başarılı ismi Christian Bale ve deneyimli oyuncu John Hurt yardımcı karakterleri oynuyorlar.


  İlk olarak filmi yönetmek üzere anlaşmaya varan Roger Michell (Notting Hill) çekimlerin başlamasına kısa süre kala kalp krizi geçirdiği için projeden ayrılmıştı. (Mitchell'in projeden hoşlanmadığı için bunu bir bahane olarak kullandığı yönünde söylentiler de çıkmıştı). Bunun üzerine yönetmen koltıuğuna Shakespeare in Love'dan hatırlayacağınız John Madden geldi.

  Filmin en başarılı yanlarından biri Oscar'lı usta görüntü yönetmeni John Toll'un (Braveheart, Legends Of The Fall) büyük bölümünü Yunan adasında gerçekleştirdiği çekimleri. 131 dakikalık süresi ile zaman zaman gereğinden uzun hissi veren Captain Corelli's Mandolin, öncelikle English Patient tarzı filmlerden hoşlananların ilgisini çekebilecek bir yapım.
  Konu Ayşegül tarafından (22-11-13 Saat 23:58 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  sakinn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Figüran
  Üyelik tarihi
  03.01.2007
  Yer
  Umudumun olduğu yerdeyim!
  Mesajlar
  910
  Konular
  13
  Verdiği Beğeni
  6
  Beğenilen Mesaj
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Konu omayra73 tarafından (03-03-13 Saat 20:23 ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  sakinn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Figüran
  Üyelik tarihi
  03.01.2007
  Yer
  Umudumun olduğu yerdeyim!
  Mesajlar
  910
  Konular
  13
  Verdiği Beğeni
  6
  Beğenilen Mesaj
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Filmin kısa özeti !
  Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini (Captain Corelli's Mandolin)


  Yönetmen : John Madden
  Senaryo : Shawn Slovo
  Yapım : 2001, İngiltere...
  Tür : Dram/Romantik  Konu
  Yıl 1941... 2. Dünya Savaşı sürmektedir. Almanlarla ittifak yapan İtalyanlar, Yunan adası Cephallonia'yı işgal etmeye başlarlar. Adada düzeni sağlamak üzere bir İtalyan topçu birliği adaya gelir. Birlikte yer alan subaylardan Yüzbaşı Corelli, bir yandan Yunanlılarla yan yana barış içinde yaşamanın yollarını arar ve müzik festivalleri gibi etkinliklere katılırken, köy doktorunun güzel kızı Pelagia'ya aşık olur.  1943'te İtalyanlar Müttefikler Kuvvetlerine teslim olarak taraf değiştirdiklerinde Yüzbaşı Corelli adayı Alman istilasına karşı savunmak zorunda kalacaktır...  en az izlemek kadar duygulu ve heyecanlı, bir de kitabına göz atalım...

  Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini


  Kategori:Edebiyat
  Yazar:Louis de Bernières
  Çevirmen:Sevgi Sanlı - Özden Arıkan
  Sayfa:466
  Ölçü:13.5 x 21 cm
  ISBN975-08-0210-1
  YKY’de 1. Baskı

  İkinci dünya savaşı fonunda yaşanan bir büyük aşkın romanı Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini... 1994 yılında İngiltere'de yayımlandığında yazarına en saygın ödülleri kazandıran roman 19 dile çevrildi, tüm dünyada üç milyondan fazla sattı ve son yılların en çok konuşulan romanları arasında yer aldı. Roman bir yakın tarih romanı olarak da okunabilir kuşkusuz ama asıl konusu aşk... Hatta birkaç aşkı birden konu ediniyor. Pelagia'nın Mandras'la yaşadığı ilkgençlik aşkı, Carlo'nun cephedeki arkadaşı Francesco'ya duyduğu eşcinsel aşk, Pelagia ile Corelli arasındaki büyük ve sonsuz aşk ve Carlo'nun yüzbaşısı Corelli'ye alttan alta duyduğu -gizli- aşk... 1954 doğumlu İngiliz yazar Louis de Bernieres, bu romanında insanı her yanıyla kuşatan, insanın hallerini bütün kıvrımlarıyla kat eden çarpıcı bir çalışma ortaya koyuyor. Romanın karakterleri arasında yer alan Palagia, Doktor Yannis, Mandras, Lemoni, köyün papazı Arsenios, Velisarios, Carlo, Francesco, Drosulo birer başkarakter gibi güçlü.


  TADIMLIK:

  "Pek çok şey inancımı yitirmeme yol açtı. Burada kağıda döktüğüm, Francesco ile benim öykümüz, savaşı bizim tarafın çıkardığını açıkça gösterir, Yunanlıların değil. Savaşı biz kazanırsak gerçeklerin hiçbir zaman ışığa kavuşmayacağını biliyorum, çünkü bu kağıtlar hasıraltı edilecek. Ama kaybedersek dünya işin içyüzünü öğrenebilir. Seks yönünden dışlanınca kendinle barışık yaşamak zordur. Ama görev gereği en iğrenç, en pis işlere bulaştığını görürsen bu daha da zorlaşır. Bugünlerde ölümümün yaklaştığı içime doğuyor. Aşağıda şimdiden bir papazın affını kazandığım bir suçu itiraf edeceğim, ama ne Yunanlılar ne de işe karışan İtalyan askerlerinin aileleri bunu asla bağışlamayacaklardır."
  Konu omayra73 tarafından (03-03-13 Saat 20:24 ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  sakinn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Figüran
  Üyelik tarihi
  03.01.2007
  Yer
  Umudumun olduğu yerdeyim!
  Mesajlar
  910
  Konular
  13
  Verdiği Beğeni
  6
  Beğenilen Mesaj
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Captain Corelli's Mandolin
  10 Oct 2002


  The town of Sami was selected by CORELLI FILMS LTD, the producers of the film of the same name, as the ideal location to film the movie. The film Captain Corelli's Mandolin is an ambitious Holywood production which will surely make the beauty of Cephalonia known around the world.

  The producers were charmed by the picturesque harbor of Sami, the magnificent Antisamos Beach, and the unique location of Dichalia. Filming took place in Cephalonia from March to August of 2000.

  The warm hospitality of the locals, the good infrastructure, and the natural beauty of the area, captured the hearts of the famous actors who starred in the movie: Nicolas Cage, Penelope Cruz, Irene Pappas, and many others.

  Author : Sami Municipality
  Konu omayra73 tarafından (03-03-13 Saat 20:25 ) değiştirilmiştir.

 5. #5
  Durum:
  Çevrimdışı
  sakinn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Figüran
  Üyelik tarihi
  03.01.2007
  Yer
  Umudumun olduğu yerdeyim!
  Mesajlar
  910
  Konular
  13
  Verdiği Beğeni
  6
  Beğenilen Mesaj
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart Captain corelli's mandolin (2001)

  :kahve
  Nefis müzikler eşliğinde sunulan enfes bir Kefalonya manzarası.

  Film, İngiliz yazar, Louis De Bernieres tarafından yazılmış aynı adlı kitaptan sinemaya uyarlanmıştır. Yüzbaşı Corelli’nin Mandolin’i isimli kitaba dair herkesin hemfikir olduğu şey, kitabın çok güzel ve etkileyici olduğu. Bu nedenle kitabı filme uyarlamak riskli ve cesaret isteyen bir iş. Herkesin beğenisini toplamış bir kitabın filmini çekmek önce yazara daha sonra da kitabın okuyuculularına karşı büyük sorumluluk altına girmeyi gerektirir. Kuşkusuz bu sorumluğu yüklenen insanlar, çalışmalarında normal bir film çekimine oranla daha özenli çalışmalıdır. Kitabı okumayan ancak hem kitabı hem de filmi izlemiş insanların yorumlarına dayanarak söyleyebilirim ki film, kitaba göre çok sıradan kalıyor.

  İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya ile müttefik olan İtalyanlar, Yunanistan'a saldırırlar. Güzel ve sakin bir Yunan adası olan Kefalonya’ya konuşlanan İtalyan Ordusu’nda görevli, Yüzbaşı Antonio Corelli, Kasaba doktorunun kızı Pelagia'ya aşık olur. Ancak Pelegia, Mandsras adlı biriyle nişanlıdır. Buna rağmen Pelagia, Yüzbaşı’nın ilgisine kayıtsız kalamaz…


  Filmde işlenen aşkın yansıması izleyiciye sıradan geliyor. Filmin en güzel yanı ‘Braveheart’, ‘Legends of the Fall’ gibi filmlerin Oscar Ödüllü görüntü yönetmeni John Toll’un sunduğu eşsiz Kefalonya manzarası. Adanın güzelliği sizi bir anda filmin içine çekiyor. Film 1940’ları, adanın eski zamanlarındaki atmosferini gayet güzel yansıtıyor. Ancak görüntüye rağmen hikayenin içeriği hiç de iyi işlenememiş. Hikayeyi dolduracak iyi bir senaryo yazılmamış, filmin elle tutulur tek yanı görüntü yönetimi ve adadaki atmosfer. Bir diğer etkili yanı da adadaki doktor rolünde John Hurt’un karizması. Onun gözünden adanın yaşamı, zaman içerisindeki değişimi etkili bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca mükemmel bir baba figürü var bu filmde. John Hurt, Dr Iannis rolünde kızına karşı davranışlarıyla, bir babanın nasıl olması gerektiğini sade bir şekilde gösteriyor.

  Oyunculara gelince, dediğim gibi filmin yıldızı, John Hurt. Nicolas Cage ve Penelope Cruz’un da üzerlerine düşeni yaptığını söylesek yanılmış olmayız. Roger Michell’in kalp krizi geçirmesi sonucun John Madden’in yönetmen koltuğuna oturduğu filmde Christian Bale, karakteriyle uyum içinde. Hiçbir şeyin farkında olmayan, henüz olgunlaşmamış biriyken, katıldığı savaştan geldiğinde karakterinin nasıl dönüştüğünü başarıyla canlandırıyor. Bu sırada karakterde görülen keskin değişimleri çok net Bale’in oyunculuğunda görebiliriz. Ayrıca Yüzbaşı Corelli’nin Mandoli’ninde unutulmayacak bir dans sahnesini de izleyeceğinizden emin olabilirsiniz. Gönderen Sethplay
  Konu omayra73 tarafından (03-03-13 Saat 20:25 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Captain Marvel (08.03.2019)
  By TurkeyStyler in forum Dünya Sinemasından Film Tanıtımları
  Cevaplar: 61
  Son Mesaj: 30-03-20, 22:11
 2. Captain America: The First Avengers (2011)
  By mellissa maria in forum Dünya Sinemasından Film Tanıtımları
  Cevaplar: 130
  Son Mesaj: 30-03-20, 22:10
 3. Kaptan Amerika: Kış Askeri / Captain America: The Winter Soldier (11.04.2014)
  By omayra73 in forum Dünya Sinemasından Film Tanıtımları
  Cevaplar: 202
  Son Mesaj: 29-03-20, 21:00
 4. Take Care of Us, Captain / 2012 / GK
  By okyanus_92 in forum Güney Kore Dizileri
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj: 14-08-14, 00:07
 5. Inishmorelu Yüzbaşı (İstanbul DT)
  By yesimg in forum Devlet Tiyatroları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-01-13, 17:00

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

maltepe escort
medyum Kayseri evden eve nakliyat Uluslararası evden eve nakliyat
film izle
deneme bonusu
fragmanlar
juul
malatya escort
casino siteleri
izmit escort
iddaa siteleri bahis siteleri adiosbet
medyumlar
7 zeytin 1 incir fiyatı
smok
natura
eskort
istanbul escort
sağlam bahis siteleri
izmir escort
escort izmir
bayan escort
sex shop
deneme bonusu
betist giriş
escort ankara
bahis siteleri
canlı casino
rulet siteleri
yabancı film izle
yabancı dizi izle
teknoloji
full indir
yemek tarifleri
Bu sistem vBulletin® alt yapısına sahiptir, Version 4.2.5 kullanılmaktadır. Telif hakları, Jelsoft Enterprises Ltd'e aittir. Copyright © 2020


LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.1 © 2011, Crawlability, Inc.