Sayfa 7/7 İlkİlk ... 34567
34 sonuçtan 31 ile 34 arası

Konu: Gomorra

 1. #31
  Durum:
  Çevrimdışı
  Butterbeer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  07.02.2006
  Yer
  Somewhere only I know
  Mesajlar
  36,315
  Konular
  130
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  avrupasinemasi.blogspot.com Yazarları 2008′in En İyi Avrupa Filmlerini Seçti

  Türkiye’de 2008 yılında gösterilen filmler, düzenlenen festival ve etkinler çerçevesinde izlenen bütün filmlerin değerlendirme kapsamına alındığı listede, ayrıca sitenin yurtdışındaki yazarlarının izleyip yorumladığı filmler de yer alıyor. En üst sırasında İtalyan filmi Gomorra bulunduğu listede, Sonbahar ve Üç Maymun gibi Türk filmleri de bulunuyor.

  10 - In Bruges
  9 - Lat den Ratte Komma In
  8 - Snijeg
  7 - Üç Maymun
  6 - Kirschblüten – Hanami
  5- Rusalka
  4 - Die Welle
  3 - Entre Les Murs
  2- Sonbahar
  1 - Gomorra

  Yönetmen : Matteo Garrone
  İtalya, 2008

  Gomorra özellikle Camorra örgütünü "vahşi" göstermek amacıyla çekilmiş, mafyaya saldıran bir film değil. Camorra örgütünden yola çıkarak, genel olarak çürüyen bütün sistemlere göndermede bulunan ve mafya örgütlenmelerinin iç dinamiğini gözleyen ve bunu olduğu gibi dışarıya aktaran bir yapım. Gomorra’nın çarpıcılığı da zaten onun bu “gözlemleme” nosyonundan kaynaklanıyor. Filmin arka planlarından birini oluşturan Napoli’nin Scampia mahallesinin geçmişi, şimdiki hali ve gelecekteki hali aslında izlediklerimiz... Filmin seyirciyi en çok çarpan yanı da, filmin hikayesinin sadece geçmiş ve şimdiyle sınırlı kalmayışı. Gomorra’da yaşananlar, aslında gelecekte de yaşanacakların bir kesitini sunuyor bizlere. Sistemin çarkları bu şekilde işledikçe Camorra’lar hiçbir zaman bitmeyecek... Gomorra’nın gücü de, işte bu mesajından ileri geliyor.

  Kaynak: Sadibey


 2. #32
  Durum:
  Çevrimdışı
  sbuffy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  16.07.2004
  Yer
  NBC & Fenerbahçe:)
  Mesajlar
  42,390
  Konular
  115
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Yabancı Dilde Oscar Yarışı

  Nuri Bilge Ceylan’ın “Üç Maymun” ile ülkemizi temsil ettiği yabancı film kategorisinde yarışan filmlerin Akademi üyelerine özel gösterimleri sürüyor. 9 filmlik ön listenin duyurulmasından önce; yarışta bu sene karşınıza ne tür bir manzara çıkabileceğini, oylama sistemindeki sorunları ve olası tartışma yaratacak tahminleri derledik.

  Akademi Ödülleri’nin yıllardan beri en tartışmalı kategorilerinden oldu “Yabancı Dilde En İyi Film” ödülü. Oldukça muhafazakar bir seçici kurul tarafından belirlenen adaylar, hemen her yıl basında hararetle tartışılıyor. Bu tartışmalar, geçtiğimiz sene doruk noktasına ulaştı. Çünkü yılın favorisi olarak görülen iki film, Cannes Film Festivali’nden ödüllerle dönen Romanya temsilcisi "4 Ay, 3 Hafta ve 2 Gün" ile Fransa temsilcisi animasyon "Persepolis", dokuz filmlik ön listeye bile giremediler. Cannes’dan ödülle dönen filmlerin bu kategoride görmezden gelindiğine çok sık rastlanır ama yılın tartışmasız en iddialı ve başarılı iki yabancı filminin tamamen görmezden gelinmesi, buna karşılık oldukça sıradan bir seçkinin tercih edilmesi bardağı taşıran son damla oldu.

  Değişen kurallar ve olası etkileri
  Bu sene, Akademi bazı yeni kurallarla potansiyel bir skandalın önüne geçmeye çalışıyor. Ama konulan yeni kural da kulağa çok tatmin edici gelmiyor doğrusu. Her zamanki kurul bu kez 9 yerine sadece 6 film seçecek. Daha sonra, yine Akademi içerisinden çıkmış bir başka grup bu listeye 3 film daha ekleyecek. Yani, gözardı edilmiş olmaları en çok tepki toplayacak 3 film listeye geri konacak, tepkilerin bir nebze önü alınacak. İşe yarayacak mı, göreceğiz…

  Yarışın en büyük sorunu
  Tabii aslında herkesin çok daha temel bir şikayeti var ve buna bir çözüm bulunamıyor. Her ülke kendi seçtiği tek bir filmle yarışabildiği için, her yıl çok sayıda önemli yabancı film yarışa dahil olma şansı bile elde edemiyor. Kimi zaman filmlerin başvurabilme koşulları da bir engel oluşturabiliyor. Örneğin geçtiğimiz sene, İsrail yapımı "The Band’s Visit" içindeki İngilizce diyalog miktarı ve Tayvan adına yarışan "Lust, Caution" ise yapım ekibindeki Çinli elemanların oranı sebepleriyle Akademi tarafından diskalifiye edilmişlerdi.

  Bu yıl, Amerika’daki eleştirmen listelerinin hemen hepsinde yılın en iyi yabancı filmi olarak öne çıkan İsveç yapımı alışılmadık vampir filmi "Let the Right One" In, tam da bu sebeple Oscar yarışında yer alamayacak. Bu filmin muhafazakar seçici kurulu aşma şansı zaten olmazdı belki ama yarışa girme fırsatı bile olmaması, yine çok tepki topluyor. Son derece güçlü bir yıl geçirmiş olan İtalyan sinemasının sadece Gomorra ile temsil ediliyor olması, aynı şekilde "I’ve Loved You So Long" gibi övgü toplayan ve Altın Küre’ye aday gösterilmiş Fransız filminin yine aynı sebepten bu dalda yarışamayacak olması başka örnekler…

  Senenin riskli seçimleri
  Yarışan filmlere gelecek olursak, her şeye rağmen güçlü bir 53 filmlik liste var karşımızda. Bunların bazıları, ne kadar beğenilseler de Oscar için muhtemelen fazla sanatsal kalacaklar yine. Arjantin adına yarışan "Lion’s Den", bizi temsil eden "Üç Maymun" ve hatta Fransa adına yarışan Altın Palmiye ödüllü "Sınıf" gibi… Çünkü seçici kurul ne kadar suçlanırsa suçlansın, sonuçta Akademi’nin önemli bir kısmının klasik bir sinema anlayışını temsil ettiğini kabul etmek zorundayız.

  Buna karşılık, kendi sinemasal görüşlerini kaldırabilecek ama tenkitçileri de memnun edecek bir takım cesur seçimler yapmalarını bekleyebiliriz bu sene. İşte o noktada, İtalya adına yarışan "Gomorra" ve İsrail adına yarışan savaş karşıtı animasyon "Waltz With Bashir" öne çıkıyorlar. Gomorra, aday olduğu takdirde ödülü muhtemelen kazanacaktır hatta. Çünkü o aşamaya gelindiğinde tüm Akademi üyeleri oy kullanacaklar ve İtalyan temsilcisi gerçekten aday adayları arasında en popüler olanı.

  Yarışın klişeleri
  Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı, zaman içinde kendi klişelerini de oluşturdu aslına bakarsanız. Mesela “yaşlı adam-küçük çocuk ilişkisi çerçevesinde bir ülkenin yakın geçmişinden siyasi bir panorama” formülü bir ara o kadar çok ödüllendirildi ki, hala çoğu ülkenin prim yapmak için bu tür filmler üretip gönderdiğine rastlıyoruz. Ama son yıllarda, aynı formülü ve benzerlerini deneyen kimi çok da nitelikli filmlerin Akademi tarafından aday gösterilmediğine şahit oluyoruz. Demek ki onlar da bazı şeylerden bıkıyorlar. Bu sene Hindistan adına yarışan, öğrencilerinin hayatını değiştiren öğretmen klişesi "Stars on Earth"; Romanya adına yarışan ve üstün prodüksiyon nitelikleriyle dikkat çeken ama sinemanın icat edildiği yıllara dair çok eski moda bir film olan "The Rest is Silence"; yeni bir “Amelie” olmaya oynayan Rus filmi "The Mermaid" aynı bıkkınlıktan muzdarip olabilirler.

  Avrupa kıtası, bu yarışta her zaman biraz daha avantajlıdır. Kültürel açıdan Amerikalı Akademi üyeleriyle daha rahat bağ oluşturabilmeleridir herhalde bunun sebebi. Neticede hemen her yıl en az üç adayın Avrupa ülkelerinden çıktığına rastlarız. Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, İsveç gibi ülkeler özellikle daha başarılıdırlar Akademi üyelerini tatmin etmekte. Üç Avrupa filmine, iki ayrı kıtadan birer film daha eklediniz mi, oldu bitti… Bazen bu oran dörde bir de olabilir.

  Senenin iddialıları
  Bu sene de İtalya (Gomorra) ve Almanya’nın (The Baader-Meinhof Complex) iddialı filmlerle yarıştığını görüyoruz. İsveç ise popüler tercihi yapmadı belki ama Akademi’nin aşina olduğu yönetmen Jan Troell imzalı dönem filmi Everlasting Moments ile belki de şu sistem içinde çok daha yerinde bir seçim yaptı. Söz konusu film, her sene bir örneğini adaylar arasında görmeye alıştığımız türde bir ustanın ürünü. Geçen yılki Persepolis vukuatından sonra bu yıl İsrail’in animasyonunu (Waltz With Bashir) görmezden gelmeye de cesaret edemezler herhalde. Etti dört…

  Geriye bir tek boş pozisyon kalıyor. Avrupa sineması kendine bir yer daha bulursa, Norveç temsilcisi "O’ Horten" veya Polonya adına "Tricks" karşımıza çıkabilir. İlkinin yönetmeni Bent Hamer, geçmişte bu dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve Hollywood’da da çalışmış bir isim. Ama eğer Avrupa’dan uzaklaşacaksak, Amerika’da çok sevilen Ürdün yapımı "Captain Abu Raed"; son yıllarda dikkat çekici başarılara imza atan Kazak sinemasını temsilen "Tulpan" veya İran’a bugüne kadarki tek Oscar adaylığını getirmiş Majid Majidi’nin son filmi "The Song of Sparrows"a dikkat etmeliyiz. Yine de siz benim şahsi fikrimi soracak olursanız, Japonya adına yarışan ve müzik ile ölüm temalarını birarada kullanan "Departures" sürpriz yapabilir derim.

  Ancak oylama sisteminin de etkisiyle her türlü beklenmedik sonuca yine hazır olmalıyız. Akademi üyeleri izledikleri filmlere 10 üzerinden puan verecekler ve en yüksek ortalamayı elde eden filmler listede kendilerine yer bulacak (tıpkı Özgün Şarkı kategorisinde olduğu gibi). Dolayısıyla, tüm bu hesaplar bir yere kadar. Her şey dönüp dolaşıp bu bir avuç insanın film beğenisine dayanıyor.


  kaynak: Sinema.com, Ali Ercivan

 3. #33
  Durum:
  Çevrimdışı
  sbuffy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  16.07.2004
  Yer
  NBC & Fenerbahçe:)
  Mesajlar
  42,390
  Konular
  115
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  BAFTA Adayları

  En iyi yabancı dilde film
  THE BAADER MEINHOF COMPLEX Bernard Eichinger / Uli Edel
  GOMORRAH Domenico Procacci / Matteo Garrone
  I’VE LOVED YOU SO LONG Yves Marmion / Philippe Claudel
  PERSEPOLIS Marc-Antoine Robert / Xavier Rigault / Marjane Satrapi / Vincent Parannaud
  WALTZ WITH BASHIR Serge Lalou / Gerhard Meixner / Yael Nahl Ieli / Ari Folman

  Slumdog Millionaire: 11
  The Curious Case of Benjamin Button: 11
  The Dark Knight: 9
  Changeling: 8
  Frost/Nixon: 6
  The Reader: 5
  In Bruges: 4
  Milk: 4
  Revolutionary Road: 4
  Burn After Reading: 3
  Doubt: 3
  The I’ve Loved You So Long: 3
  Mamma Mia!: 3
  Wall-E: 3
  Duchess: 2
  Hunger: 2
  Man on Wire: 2
  Persepolis: 2
  Quantum of Solace: 2
  Waltz With Bashir: 2
  The Wrestler: 2
  The Baader Meinhof Complex: 1
  Gomorrah: 1
  Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull: 1
  Iron Man: 1
  Of Time and the City: 1
  Son of Rambow: 1
  Tropic Thunder: 1
  Vicky Cristina Barcelona: 1

  kaynak: la times

 4. #34
  Durum:
  Çevrimdışı
  sbuffy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetmen
  Üyelik tarihi
  16.07.2004
  Yer
  NBC & Fenerbahçe:)
  Mesajlar
  42,390
  Konular
  115
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  ICS (The International Cinephile Society) Ödülleri

  Yılın en iyi 10 filmi
  01. Happy-Go-Lucky
  02. Milk
  03. A Christmas Tale
  04. The Dark Knight
  05. Hunger
  06. WALL•E
  07. Flight of the Red Balloon
  08. The Wrestler
  09. In Bruges
  10. Rachel Getting Married

  Yılın yabancı dilde en iyi 10 filmi
  01. Waltz With Bashir
  02. A Christmas Tale
  03. Flight of the Red Balloon
  04. The Edge of Heaven
  05. The Class
  06. Gomorra
  07. The Secret of the Grain
  08. Still Life
  09. Love Songs
  10. Let The Right One In

  Yönetmen:Christopher Nolan - The Dark Knight ve Gus van Sant - Milk
  Aktör: Mickey Rourke - The Wrestler
  Aktris: Sally Hawkins - Happy-Go-Lucky
  Yardımcı aktör: Heath Ledger - The Dark Knight
  Yardımcı aktris: Hanna Schygulla - The Edge of Heaven
  Orjinal senaryo: In Bruges - Martin McDonagh
  Uyarlama senaryo: Wendy and Lucy - Jonathan Raymond & Kelly Reichardt
  Görüntü yönetmeni: Paranoid Park - Christopher Doyle & Rain Kathy Li
  Kurgu: Milk - Elliot Graham
  Produksiyon dizayn: Synecdoche, New York - Mark Friedberg
  Orjinal müzik: Milk - Danny Elfman
  Kadro: A Christmas Tale
  Animasyon film: Waltz with Bashir
  Belgesel: Waltz with Bashir

Sayfa 7/7 İlkİlk ... 34567

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

vdcasino
vdcasino
vdcasino
betexper
fragmanlar
Yuregininsesi
juul
One Hit Wonder
grandpashapet
grandpashapet
eta saat
bahis forum
ilbet
bahis siteleri
güvenilir casino siteleri
canlı bahis siteleri
escort ankara
izmit escort
izmir escort
vdcasino giriş
Mobil Ödeme bahis
meritroyalbet
güvenilir casino siteleri
deneme bonusu
grandpashabet
casino siteleri
canlı rulet
bahis
deneme bonusu
vdcasino
ilbet giriş
ilbet
maltcasino giriş
cratosslot giriş