Sayfa 147/200 İlkİlk ... 4797137143144145146147148149150151157197 ... SonSon
1000 sonuçtan 731 ile 735 arası

Konu: Erkenci Kuş - Bölüm Yorumları (1)

Durum:
    ipekaziz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetici
    Konular
    191
    Verdiği Beğeni
    174

Aldığı Beğeni: 744

Bahsedilme
    27 Mesaj

Standart Cevap: Erkenci Kuş - Bölüm Yorumları

Aklıma gelen saçmalardan seçmeler :

Bende Ayhan’ın, Ayhan gibi akıllı ve kendini korumayı bilen bir kızın Ceycey ile olan tuhaf ilişkisini bir türlü anlayamıyorum......başlarda Ceycey deli gibi peşinden koşuyordu değil mi? Hatta Ayhan anlamıyordu ve çok komik şekillerde tersliyor, Ceycey’in bütün hevesini kursağında bırakıyordu. Sonra Ceycey, Ayhan’ın “ilk”i olacağını öğrenince birden delirdi, korktu, tırstı bu ilişkiden ve bu ilişkinin getireceği sorumluluktan....doğru mu özetledim? Eee doğru özetledim
    Peki burada verilmeye çalışılan mesaj nedir? Yani senarist burada bize ne anlatmaya çalışıyor? Bilemedim
    Diğer taraftan Ceycey’e öyle acayip mistik, ruhani,enteresan, tuhaf bir özellik yüklemenin anlamı ve amacı nedir? Köylüsü kızın getirdiği o karton kutudan çıkan eşyaların üstünde Ayhan’ın suretinin basılı olması ve tüm köy halkının gece rüyalarında Ayhan’ı Ceycey’in kısmeti olarak görmesi gibi bir senaryo kurgusu neyin kafasıdır? Senarist burada bize ne anlatmaya çalışıyor? Bunu da bilemedim

Neden Ayhan nerdeyse gururunu ayaklar altına alarak her bölümde Ceycey’e ilân-ı aşk ediyor ve neden her seferinde Ceycey’in kendisini reddetmesini olgunlukla karşılayıp, şansına küsmeden bir kere daha, bir kere daha deniyor....bunu da anlayamadım. Haaa bir gün gelecek ve Ayhan “eeehhh yeter be naz yaptığın, beni istemeyeni, ben de istemiyorum artık, tak sepeti koluna, herkes kendi yoluna” mı diyecek? O zaman Ceycey Ayhan’ın kıymetini mi anlayacak? Peki buradaki alt metin nedir? Ben bunu da anlamadım

Zebercet’in annesinin Çakal İhsan’ı parasal açıdan beslemesinin ne kadar çirkin ve kadını aşağılayıcı bir senaryo detayı olduğunu daha önce söylemiştim sanırım....bir kere daha altını çizmek isterim....Steril’i sevmem, ama, böyle bir konuma düşürülmesini de hiç istemem....o mevzuu derhal toparlansın ve unutulsun.....

Deren , Can’a yanık....bunu en baştan beri biliyoruz.....Sanem’i rakip olarak dahi görmüyor....hatta gözünün önünde birçok defa Sanem-Can elektiriğini ve tutkusunu (öyle bir şey varmı ya?, neyse)belirten olaylar oldu...ama Deren o derece özgüveni tavan bir ablamız ki koskocaaaaaaaa Can Divit’in daha düne kadar öbürü diye seslenilen bir getirgötürcü kıza gözünün ucuyla dahi bakmayacağını düşünüyor....eeeee Polen de tarih olduğuna göre meydan bana kaldı, Can’a iki yürümeme bakar hemen bağlarım ben bu işi diye şeediyor...ama yine burada da KADIN’ı, kadın cinsini aşağılayan bir kurgu izliyoruz. Kendisini istemeyen, ilgilenmeyen bir adama yapışan bir kadın

Baktığınızda dizinin senaryosunun genelinde hep bu tarz detaylar var....hayır ben feminist falan değilim.....kadın ve erkeğin eşit değerde olduklarını düşünmem için herhangi bir sıfata ihtiyacım yok. Kadın doğada farklı gerekliliklere hizmet için yaratılmış bir canlı, erkek ise daha farklı gerekliliklere hizmet etmek için...bence kadın ve erkek birbirini tamamlıyor ve bir bütünü oluşturuyor.....birinin diğerine göre üstün veya eksik bir yanı yok....daha değişik bir deyişle söylemek gerekirse kadın bir yemeğin tuzu ise, erkekte biberi.....biri olmadan diğerinin, diğeri olmadan birinin anlamı yok....ama bu dizide nedense çoğunlukla kadın cinsi zayıf, yer yer aptallık derecesinde saf, biranlamda yetersiz ve tek başına kendine kifayetsiz gibi resmediliyor

Hatta dizinin kötüsü Aylin bile son derece gurursuz bir şekilde Emre tarafından defalarca reddedilip, aşağılanıp, yine de Emre’yi hayatında tutmaya devam ediyor. Bunun da anlamadım....sebebini bilemedim.
    Konu ipekaziz tarafından (07-11-18 Saat 13:09 ) değiştirilmiştir.

2. Beğenenler;
    aradaderede (07-11-18), seval2005 (07-11-18), Yasemin68 (07-11-18), yedel (07-11-18)

Durum:
    yedel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    Cennet vatanım
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    2,051

Aldığı Beğeni: 1,792

Bahsedilme
    0 Mesaj

İpekaziz, hislerime tercüman olmuşsunuz.Ceyceyle Ayhan'ın başlayamayan ilişkisi bana da tuhaf geliyor.Ayhan gibi birine yakıştıramıyorum Ceyceyi.Peşinden koştu, aşkını ilan etti, sonra da panik atak bahanesiyle kızcağızı dımdızlak ortada bırakııverdi.Aşkını ilan etmeden önce de takıntısı varmıştır illaki.Yeni mi aklı başına gelmiş ?Madem hastasın, kıza yaklaşmayacaktın , arkadaşca davransaydı amenna.Ne hakkın var duygularıyla oynamaya?Ben Ayhan'ın yerinde olsam basardım tekmeyi "Tedavi ol öyle çık karşıma" derdim.Senarist milletinin ne yapacağı belli olmaz, ilerleyen zamanlarda "U" dönüşü yapıverir, bir bakmışsınız bu ikili arkadaş kalmaya karar vermişler.

Aylin hakkında net bir fikre varamadım henüz.Şirketten kovulmasında haklı sebepleri var mıydı, ona haksızlık yapılmış olabilir mi, önceden iyi bir insan mıydı, sonradan karakteri törpülerler mi inanın bilmiyorum.Bekleyip görelim bakalım.

Deren, son derece kendine güvenen,hiç kimseyi kendine rakip görmeyen, kibirli , hırslı bir kadın.Can' a bu kadar takıntılı olmasa keşke.O konuda ona kızıyorum.Canda da suç buluyorum ben.Deren'in kendisine ilgi duyduğunun farkındadır muhtemelen.Hayatında bir kadın olduğuna göre ( ve Sanem'in de ne kadar kıskanç olduğunu biliyor.) artık arasına bir mesafe koyması gerekiyor.Ona ümit verici sözler, davranışlarda bulunmaktan kaçınmalı, güzel bir üslupla hayatında iş arkadaşlığı dışında ona yer olmadığını söylemeli.

Osman'a daha fazla sahne yazılsa keşke.Sahne derken içi boş diyaloglar değil.Yakışıklı, merhametli, yardımsever, mert, kısacası adam gibi adam kasap Osman.Diziye çok şey katabilir.Canla yakınlaşabilir, iki dost bile olabilirler zamanla.Leyla bana çok itici geliyordu önceleri.Ama kardeşi için yaptığı fedakarlık karaktere karşı az da olsa sempatiyle yaklaşmama sebebiyet verdi.( Gerçi kardeşi dosyayı odasında görmeseydi Can'a vermeyecekti belkim.) Umuyorum o da akıllanır , kardeşine destek olur, iki kardeşin birbirine sahip çıktığı, samimi dertleşmelerini , birlikte vakit geçirebilmelerini izleyebiliriz.Kısmet efendim kısmet.Neler olucak görelim hep birlikte.

4. Beğenenler;
    aradaderede (07-11-18), seval2005 (07-11-18), Yasemin68 (07-11-18)

Durum:
    elitay88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    İstanbul
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    324

Aldığı Beğeni: 704

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı yedel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün zuzinha ve elita88 isimli arkadaşları göremedim.Gözlerim onları arıyor.Nerdesiniz, gelseniz de yorumlarınızla mest olsak.
    Ben 2. fragmanı bekliyorum. Ona göre bir bölüm sonu tahmini yapacağım. Şu anda tek emin olduğum şey; 19 bölüm sonu kamp.

Yasemin68 Gamze'yi biz tahmin etmedik. Videoda da, fotoğraflarda da var. Tekli atmış da hikayesinde görünüyordu. Çağrı Bey'in kamera arkası videosunda da çok az gözüküyor. Fabri de var. Tüm ekip orada ve şu reklam çekimini yapıyorlar. Gamze hususi orada değil. İş için gelmiş. Fabri de işi bahane edip gelmiştir. Gamze'yi geçen bölüm arkadaş gibi gösterip bu bölüm yürütmezler umarım. Bir tane de normal arkadaşı olsun Can'ın (kız arkadaş olarak) Sanem'in Osman'ı var ya normal erkek arkadaş olarak hani. Zebercet de takıntılı, saf, çocuksu, çok konuşan bir çocukluk arkadaş. Sanem'in başka arkadaşları da gelsin diziye. Can'ın sürekli bir tanıdığı geliyor. Arzu, Polen, Gamze. Hepsi de kadın. Hepsi de kıskandırma amaçlı. Gamze sondur herhalde geçmişten gelen kız arkadaşlarda. Sürekli bir vesileyle eski bir kız arkadaş mı gelecek de Sanem kıskançlık krizlerine girecek? Sanem'in eski sevgilisi var mı asıl? Mahalledekiler arkadaşı da hiç hoşlandığı biri olmamış mı bu yaşına kadar. Asıl o biraz tuhaf yani. İlk Can'ı görüp mü vuruldu? Fabri, Levent bunlar Sanem'i tanıyan insanlar değil. Bir geçmişleri yok. Can'ın gelen tüm eski arkadaşlarıyla bir geçmişi var. Sanem bunu bilmediği için kafasında kuruyor ve kıskançlık krizi oluşturuyor. Şimdi ayrılar ve Can da Osman'ı kıskanabilir. Fake nişan olsa da Sanem için yalan söylemeyi kabul etmiş, çocukluktan beri arkadaşlar, ne tür bir ilişkileri olduğunu Can bilecek kadar vakit geçirmedi onlarla. Niye o da kıskanmıyor? Bu kız o akşam Osmanlarda kalacaktı. Aslında bu detayı kullanabilirler. Can da şimdi rahatsız etmeyelim gece geç oldu bizde kal istersen demiş olsa. Der mi? Derdi ama demeyedebilir. Seyirci gözünde Can umursamaz oldu. İlgisiz oldu. Eski Can gitti odun Can geldi. Bu bölüm de devam ederse Sanem'e olan aşkına seyirci inanmaycak. İnansa bile eh işte sıradan bir aşk deyip geçecek. O tutku, o kıskançlık, o özlem, o merak etme duygusu yeniden oluşmazsa sıradan bir çift olurlar.

Sanem Can'ı seviyor, Can Sanem'i seviyor, birbirlerini kıskandırıyorlar olur sadece. Yüzeysel yani. O çekim gücü ile başlayan aşk ne kadar yüzeyselse öyle olur. Derinlere inmek için birbirlerini tanımaları lazım. En iyi birbirlerini tanımaları lazım. Arada güven lazım. Karşılıklı 2 kelimeyi bir araya getirip, dertleşebiliyor olmaları lazım. Bunları çok yazmıştık ama artık bakalım. İzlemeden de çok fazla yorum yapmak istemiyorum. 2. fragman gelince bir yorum yaparım o da bölümle ilgili olur.
    Konu elitay88 tarafından (07-11-18 Saat 14:52 ) değiştirilmiştir.

6. Beğenenler;
    aradaderede (07-11-18), seval2005 (07-11-18), Yasemin68 (07-11-18), yedel (07-11-18)

Durum:
    yedel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetmen
    Yer
    Cennet vatanım
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    2,051

Aldığı Beğeni: 1,792

Bahsedilme
    0 Mesaj

Evet yaa, sahi neden hep Sanem'i kıskançlığa mahkum ediyorlar? Neden hep kızımızı sınıyorlar ?Can'ın hayatında amma da çok kişi varmış.Senarist doymuyor Sanem'i kıskandırmaya.Bu kızın hoşlandığı biri , ya da ona aşık biri hiç olmamış mı? Benim dizilerde kadının kıskanması değil de , erkeğin kıskanması daha çok hoşuma gidiyor.Üstelik esas oğlanın aşkı , esas kızın aşkından daha çok ilgimi çekiyor.Kadın olduğum için herhalde.Erkeğin kadına olan aşkını hissetmeliyim, onun için yaptıkları, onunla ilgilenmesi, ayrılıklar yaşandığında aşkından derbeder olması, kısacası onun için ölüp bitiyor olması.Benim aşk anlayışım bu.Tabiki de vıcık vıcık, her dakika seni seviyorum, canım, cicim diyen bir esas oğlan bana da itici gelir.Anlayan anlamıştır.Can Divit, çok anlamlı bakardı, sevgiyle , tutkuyla , şafkatle bakardı sevdiceğine.Şimdiki gibi boş boş bakmazdı.O tutkunun geri gelmesini bekliyorum ben de.Sabırla bekliyorum.Baktım olmuyor, bırakırım diziyi, sizin yorumlarınızı okurum.Napıyım başka.

Hayır yani, salt komediye dayanan bir dizi izlemek istesem ekranlarda birkaç tane komedi dizisi var zaten.Tamam, dram ağırlıklı dizilerde de aşkı güzel işleyenler var, fakat Onlarda da çok fazla entrika, kavuşamama, gerçeklerin bir türlü ortaya çıkamama durumları var.Napıyım öyle diziyi, o kadar sabırlı değilim ki..Romantizmle birlikte harmanlanmış büyüleyici bir aşk hikayesi benim istediğim.

Aklıma gelmişken Sanem kızımıza da bir özür borcum var.Beceriksiz filan dedim ona.Oysa benim de ondan altta kalır yanım yok pek.Mutfak konusunda hamarat sayılmam.Onun kadar beceriksiz değilim tabi de mesela hamur işi, börek açma pek becerikli olduğum alanlar değil.Lezzetsiz yemek yapsam da bazen, evdekiler el mahkum bir şekilde yiyorlar aç kalmamak için
    Konu yedel tarafından (07-11-18 Saat 15:27 ) değiştirilmiştir.

8. Beğenenler;
    seval2005 (07-11-18)

Durum:
    Yasemin68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Herneresi ise
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    539

Aldığı Beğeni: 577

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı elitay88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yasemin68 Gamze'yi biz tahmin etmedik. Videoda da, fotoğraflarda da var. Tekli atmış da hikayesinde görünüyordu. Çağrı Bey'in kamera arkası videosunda da çok az gözüküyor. Fabri de var. Tüm ekip orada ve şu reklam çekimini yapıyorlar. Gamze hususi orada değil. İş için gelmiş. Fabri de işi bahane edip gelmiştir. Gamze'yi geçen bölüm arkadaş gibi gösterip bu bölüm yürütmezler umarım. Bir tane de normal arkadaşı olsun Can'ın (kız arkadaş olarak) Sanem'in Osman'ı var ya normal erkek arkadaş olarak hani. Zebercet de takıntılı, saf, çocuksu, çok konuşan bir çocukluk arkadaş. Sanem'in başka arkadaşları da gelsin diziye. Can'ın sürekli bir tanıdığı geliyor. Arzu, Polen, Gamze. Hepsi de kadın. Hepsi de kıskandırma amaçlı. Gamze sondur herhalde geçmişten gelen kız arkadaşlarda.

Nasıl izledim acaba? İki kez izledim ikisinde de görmedim Gamze'yi. Ne kadar silik bir tipse artık.

Zaten firmanın halkla ilişkilerinden sorumlu muydu neydi. Bu durumda reklam çekiminde olması normal. Kampı da seviyor zaten. eski günleri yad ederken onların o dostluğunu yanlış anlayan ve daha normal tavırlar sergileyen bir Sanem beklemek çok mu büyük hayal?

Normal erkek arkadaşları olan biri olarak kesinlikle Sanem-Osman ve başkaları ile olan arkadaşlık işlensin istiyorum. İnsanların kafasındaki ateş-barut saçmalığı bitmeli. Her yanındaki kadına-erkeğe yürüyecek kadar sığ değiliz.

Geçmişten gelen sevgili de aslında çok klişe bir olay. Polen geçmiş değildi, oldu. Arzu iş için peşine düşmüştü, işi bitti gitti. Gamze zaten arkadaş.

Sanem'in Osman'ı zaten abi-arkadaş arası bir yerde. Eski sevgilisi varsa da gelmesine gerek yok. Konusu açılsa yeter Can'a. Fabri ve Osman zaten yeterince yordu Can'ı. Duydukları ile biraz daha gerilsin yeter.

Zeberi hiçç saymıyorum. Düşman başına bir tipleme.

Aşkları büyük ama gerçekler ortaya çıksa da onarımı tamamlanmamış güven için biraz zamana ihtiyaçları var. Ölçme tartma karşılıklı olacak. Çünkü şu an ikisi de aslında birbirine güvenemeyeceği noktaya geldi.

Can, yalanlar ve arkasından çevrilen olaylar yüzünden haklı bir güvensizlik yaşıyor.
    Sanem, bir şeyleri anlatmak için kıvrandığı halde dinlemeden karar veren bir adama karşı güvensizlik yaşıyor.

İkisi de bunu inkar etse de duyguları en ufak olayda harekete geçecek ve yine yalan mı söylüyor-dinlemeden mi karar verecek ikilemleri arasında uçuşacak. Aşacakları en büyük sorun bu aslında. Aileler, çevre, hayatın diğer zorlukları bir arada nasılsa hallediliyor. Ama ikisinin birbirine olan sevgisi, aşkı bir sürü testten geçecek. Keyifli testlerin yazılmasını, bunları yazarken de KLİŞE dizi saçmalıkları olmamasını istiyor insan.
    https://forum.dizifilm.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=357207&dateline=15535  10924

10. Beğenenler;
    aradaderede (07-11-18), seval2005 (07-11-18)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri