Sayfa 146/196 İlkİlk ... 4696136142143144145146147148149150156 ... SonSon
980 sonuçtan 726 ile 730 arası

Konu: Erkenci Kuş - Bölüm Yorumları

Durum:
    elitay88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    İstanbul
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    249

Aldığı Beğeni: 549

Bahsedilme
    0 Mesaj

Standart Cevap: Erkenci Kuş - Bölüm Yorumları

Bölüm için güzel sahneler vardı diyebilirim. Güzeldi diyemem. Çünkü senaryo olarak diziye bir darbe daha geldi. LeyEm'in CanEm'den önce evlenmesi. Can ve Sanem o kadar mücadele verirken onların gizli gizli evlenmesi yan çift olarak hoş olmadı bence. Üstelik Osman ile ayrıldığı bölümde. Sanki mücadele etmişler de başka çareleri kalmamış gibi evlendiler. Çok bekledik yazmışlar replik olarak da Leyla ve Emre çok beklediyse Can ve Sanem ne oluyor? Sizden önce sevgili oldular. İki kere ayrıldılar. Ailelere açıkladılar. Sonuç olarak evli değiller. He CanEm'in evliliği de bu kadar sıradan olamazdı tabi. Bu da seyirciyi mutlu etmezdi. Eğer akıllarında finalde düğün varsa hemen çıkartsınlar. İzleyici yavru Albatros ve artık değişiklik istiyor. Ne bu ayrıl barış. Sürekli ayrılıp barışan bir çiftin ilişkisi sağlam mıdır? Sağlamsa neden sürekli ayrılıp barışır?

Mantıksal sorgulamaları geçtim. Zaman atlaması çok riskli. Şu zaman kadar ayrılık için zaman atlatanlar çoğunlukla başarılı olamadı. Seyircisini kaybetti. Bir sürü örnek var ama en yakın örnek Kiralık Aşk. Bir yıl zaman atlaması orada da oldu. Ayrılık işlendi. Reyting çıkış yakalamadı. Dizi finale gitti. Kiraz Mevsimi 3 ay zaman atlaması ve ayrılık ile başladı. Finale gitti. Konsept değiştiren diziler oldu finale gitti. Demek ki bizim seyircimiz çok gerekli olmadıkça (karakterin hapisten çıkması, doğum zaman atlaması, çocuğun büyümesi, baş karakterin kaza geçirip kaybolması ve dönüşü) gibi nedenler olmadıkça seyirci bu zaman atlamasından etkilenmiyor. Yani çekmiyor heyecan olarak. Umarım seyirciyi çekebilecek bir zaman atlaması yapmışlardır.

Polen gitti. Hiç geri gelmeseydi daha iyiydi tabi ama son bölüme kadar kalmadı en azından senaristin. Osman'ın ayrılması üzücü. Sevilen bir karakterdi. Sanem'in bu vedada yanında olmaması atlanan bir detaydı. Ayhan'a destek bile olmadı ya. İşte bunlar hep seyirciyi hikayeden karakterlerden uzaklaştırıyor. Çünkü anlamlı gelmiyor. Son 1 bölümü kaldı ve 39'da eski senaristler dönüyor. Bence çok zor toparlamaları. Seyirci küsecek Leyla ile Emre bile evlendi biz o kadar bekledik Can ve Sanem'i evlendirmediniz alın siz izleyin Leyla ve Emre evliliğini diyebilir. Yeniden ayırsalar üf yeter bu kaçıncı ayrılık der. Yani sonuç olarak toparlamaları çok kolay olmayacak. Nasıl bir yol izleyecekler bilemesek de başarılar dileriz. Reyting yükselirse bu başarıdır. Zaten dizinin devamı reytinglere bağlı.

Bence dizi için en iyi ihtimal Eylül'de final yapmasıdır. Çünkü senelerce devam edecek bir hikayesi yok. O kadar devam edilemeyecekse ayrılık izlemenin de manası yok. Evlendirip yeni konular işlemeleri daha mantıklı. Süreyi iyi değerlendirmiş olurlar. Çünkü finalde evlendirseler bebek, bebeğin büyümesi, anne-baba olarak nasıl olacakları kısıtlı olarak izletilir. Belki de hiç izletilmez. Seyircinin merak ettiği edeceği konular yerine merak etmediği konuları seçerseler de final yakın olur.

Pozitif düşünelim ve reytinglerin artmasını umalım. Güzel bir uyumu başka projede görme ihtimalimiz az. O nedenle başarılı bir senaryoyla dizinin sezon boyu devam etmesi seyir açısından güzel olur. İyi yorumlar dilerim.

2. Beğenenler;
    Doga2014 (14-04-19), sanemsi (15-04-19)

Durum:
    Doga2014 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Ankara
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    188

Aldığı Beğeni: 248

Bahsedilme
    1 Mesaj

leyla istedigi kadar emreye mahallesini ovsun şoyle birbirimizi biliriz. paylasiriz vs desin diğer tarafta sanem osman in gidisi onu etkilemesin. sanem ne osmanla ne ayhanla gidisle ilgili konustu.
    amca basli basina sevimsiz. uzerine can ceycey vs amca renkli karekter izlettiriyor tarzi sozleri vardi ki hosuma gitmedi.
    sadece humayi oyalamasi hatta kucuk de olsa yurt disina goturme ihtimalini sevdim. huma anne gibi değil ..ikisi de bos gereksiz bir karekter. nihattan cok buyuk duruyor ikizi dediler sanirim. oyunculara sozum yok yanlis anlasilmasin.

leyla emre evliligi cok hizli. olmaz degil ama leylaya soylenen sen evde kaldin kucugun evleniyor lafi mi ekiledi bilmiyorum.

sanem in mektubu bulmasindan sonra ve yigidin deren e olan bakisi davranislari vs ragmen yigit e inanmasini anlamiyorum. bir de diyor o mektubu yazan elbette gider konusur kendi halleder diye. neymis utangacmis. deren yalniz yigit de konusamayacak biri degilse buna nasil kanarsin.

bolum kotu diyemem ama guzel de olabilirdi. umarim radikal degisiklikler guzellik getirir.
    Konu Doga2014 tarafından (14-04-19 Saat 15:01 ) değiştirilmiştir.

4. Beğenenler;
    elitay88 (14-04-19), sanemsi (15-04-19)

Durum:
    Yasemin68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Herneresi ise
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    539

Aldığı Beğeni: 577

Bahsedilme
    0 Mesaj

İzledim... yarım yamalak da olsa akşam int den izledim...

izlemesem de olur muydu? Olurdu. Hatta belki daha iyi olurdu.

Güzel sahneler var mıydı? Anımsamıyorum. Sanırım yok...Ya da çok az var

Doğum gününde oğlu evlenme teklif ediyor ANNE MÜSVEDDESİ hala o kızla olmaz, ayırıcam diye inatlaşıyor. Hala polen diyor. Yahu adam yarım saat önce gözünün önünde aşkını ilan etti, sen ne kadar BÜYÜK BİR KARAKTERSİZSİN ki oğlunun mutsuzluğu üzerinden kendine ve embesil diyeceğim Polen'e mutluluk biçiyorsun?
    Polen'e veda bile edilmeden yollanması Kimya'ya büyük ayıp bir kere. Bunu da yazayım şuraya. Polen'i sevmem o ayrı

Hiç adı sanı yokken bir amca yaratılması (galiba ilk bl de bir amca anılmıştı. Varlıklı da denmişti) bunun ikiz olması çok damdan düşer gibi oldu. Düğüne çağıralım, dendiğinde o zaten davetiye ile yapılır. Böyle önceden haber vermek gerçekten gel destek ol anlamı taşır ki kimse mecbur değil buna.

Nihayet Leyla nişanı attığını söyledi. Böyle haberler geciktirilmez ama neyse. Kızlarına destek verdikleri sahneler güzeldi. Bu nişan atma sahnesi de öyleydi. Eski Mevkibe-Nihat ışığını görmeye başlamamız yenilerin etkisi mi acaba?

Nişanlı sayılan çift kahvaltıda... eh bu sahne de güzeldi. Bazı replikler fazla zorlama ve mıç mıç olsa da doğala en yakın sahnelerdendi.

Şirketteki kutlamayı da sevdim. iş arkadaşlarının dedikodudan kırıldığı zamanları da izlemiştik. İyi de o Hûma'ya gösterilen manasız samimiyet, aşırı ilgi neydi? Kadın yeter, bırakın beni diye bağırsa haklı... Doz aşımları çok rahatsız ediyor beni. Komik olmuyor bunlar.

Mahalle bildiğimiz gibi, dedikodusuz an yok. Fakat itiraf etmeliyim haftalar sonra ilk kez Zebere güldüm. Sanem'i üzerse 3 saniyeliğine karşısında bulurmuş ya Can onu... valla iyiydi, güldüm.

bahar şenliği ve Hûma'nın yemeklerle imtihanı...... herkes her şeyi yiyebilir diye bir şey yok. Ben kokoreçe bayılırım ama mumbar dolmasını ağzıma süremem. Niye insanlara yemekler üzerinden baskı ve şaka yapılır anlamam. Bırakın ne istiyorsa onu yesin ya da aç kalsın. Ölmez.........

düğün düğün düğün... oldu DÜĞÜM....... manasız konuşmalar, gereksiz uzatmalar, aptalca itirazlar......... düğün evlenecek çift için özel olmalı, analara, babalar, konu komşu için değil. İkisi isyan edip her şeyi kendileri ayarlasa, salondan tarihe, planladıktan sonra annelere bile davetiye verse çok daha güzel olur. (Ben öyle yaptım. Ellerine davetiyeyi verdim,Hiçbir şeye karıştırmadım ve asla 'şunu biz yaptıkkkk' ya da 'bunlar da bizim taraftannnnnn' geyiklerine maruz kalmadım. HEPSİNİ KOCAMLA BEN YAPTIM. OHHHHHHHHHH )

AMCA............. seveyim mi güleyim mi kızayım mı bilemedim. Niye geldi? Hûma için mi? Tamam iki bl sonra birlikte gidebilirler. Esprileri soğuk, tavrı itici, hareketleri abartılı. Ama daha sinir bozucu taraf Can-amca ikilisinin gidilmiş yerler, bilinen diller üzerinden birbirini tartması, özellikle Can'ın adamın yalancılığını yakalama çabası içinde olmasıydı. Çok yakışıksız sahnelerdi. Oraya anneye ilgi gösterdi diye bunları eklemişlerse o da geçmiyor bize. Çünkü Can annesinin bilmem kaçıncı evliliğine takılacak biri değil.

Yiğit mektup ile aşkını ilan edecek....................... hakikaten çok romantik........... o kadar ki, sonra saklıyor.......... hem de kilitsiz bir çekmecede................... acayip güzel bir sahne. Öyle böyle değil. Bu devirde kağıda aşk mektubu yazan, bunu akşam evlenme teklifi almış kıza yazan, sonra bunu saklayan bir erkek.......... ruh hastası desek? Aşkını önceden itiraf edebilirdi. araları bozukken söyleyebilirdi. yok, bu sahneyi romantik ve güzel sanan kalem yazmış, garipler de oynamış... Yaz bir telefon konuşması, söylesin karşısındakine, çok aşığım ve itiraf etmek istiyorum ama şu an gerçekten durumlar çok karışık, de. Duysun Sanem, kim o şanlı kız desin, sen de mi aşık oldun, aşk çok güzel, desin..... Yiğit de baktı iş çıkmayacak bu kızdan kendisine, desin Deren'e diye........... zor mu? Bu kadar zorlama mektup, kağıt, kalem, çekmece, bulma yazmaktan çok daha güncel, çok daha doğal olmaz mı?

Deren-Yiğit bir araya getirme sahnesi yine acele ve oturmamış bir sahne... Can'ın şüpheleri devam etsin diye yazılmışsa cukkkk, aksine Can inansın, Sanem'in hiç ilgisi yok desin, Yiğit de bir şey hissetmiyor desin diye yazılmışsa olmamış..........

Galiba en doğru replik Sanem'lerin evindeki düğün konuşmalarında iki genç insanın replikleriydi. Biz mutluluğumuza ortak olmanızı istedik ve öfkenizden bizi duymuyorsunuz.

Leyla Emre nikahı............................................ .................................................. olmadı. Hiçççççç olmadı............................................ ............

Ön izleme.......... Çok uzun zaman önce bir kitap okumuştum. Kız, erkeğin spor arabası var diye onun evlenme teklifini kabul etmiyordu. Adam sonunda steyşın vagon bir araba almış, kız da teklifi kabul etmişti. o zaman da saçma demiştim..... Bugün hala saçma geliyor. değişimlerin metalar üzerinden ölçülmesi hatadır. Onlar zevkleri ifade etse de olay çıkartmaya gerek olan şeyler değildir. Eğer o araba-ev-yat-at ile başka kadınlar tavlanıyor, çapkınlıklar yapılıyor falan olsa tavrı da anlarım, tepkiyi de. Ama birlikte gezdiğin, neredeyse 7/24 gördüğün adamı araba üzerinden sorgulamak saçma. Üstelik bu adam daha bir iki hafta önce 'çocuklarımızla biz buraya geliriz' demiş, barınaklara ziyaretleri öne çıkartmışken. Sığ kalem diyorum, sığ işte. İnsan ilişkilerini, karakter analizlerini hiçççç bilmiyor hiç.
    https://forum.dizifilm.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=357207&dateline=15535  10924

6. Beğenenler;
    Doga2014 (14-04-19), elitay88 (14-04-19), sanemsi (15-04-19)

Durum:
    sanemsi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    66

Aldığı Beğeni: 79

Bahsedilme
    0 Mesaj

bolum kotu degıl ama ıyı de degıldı....humayı anlamak zor .....ne yapmaya calışıyor...oglun benım her şeyım sanem dıyor sen hala polen sana aşık onunla evlen gıbı dıyorsun...sen bu kadar hayatı ıyı bılıyorsun da 3 tane evlılık yapmışsın hala bekarsın....neyın tecrubesı.....mevkıbe senı de anlamıyorum,,,,kızının aşkını bılıyorsun kalbı acıdıgında sen tesellı ettın her şey geçer kalp agrısı geçmez dedın gıttın canla konuştun, şimdı bu neyın kafası ,,,yazar ne yapmaya çalışıyor,,,,,leyla ve emrenın evlenmesı can ve sanemın evlılıgını yapacaksa aileler açısın dan kabul.......yok onlar evlı can ve sanem ayrı olursa bu da yazarın saçmalıgı olur,,,,artık ayrı can ve sanem olmazzzzzzz,,,seyırcı bıktı kuslukten ayrılıktan,,,,ikisıde bırbırıne delı gıbı aşık bunları izledık,,,,tekrar ayrılık olmazzzzz,,,humanın dedıgı gıbı beraber yasama hıç olmazz,,,mevkıbe buna musade etmez,,,,39 bolumde can ve sanemın evlenmesı lazım seyırcı bunu beklıyor,,,,,, 40 bolumde bır yıl atlamış ayrı sanem ve can olmazzz,,hala sevgılı hıç olmaz,,,,40. bolumde yenı bır sayfa açılacaksa evlı can ve sanemle başlamalı,,,,,,,yıgıt evt saneme aşik oldu ,,,ama kıbar çocuk hıç rahatsız etmedı bekledı ,,, şimdı evlılıklaeını duyunca uzuldu huma ona sen araya gır sanem uzulecek dedıgı için sanem uzulmesın dıye hıslerını yazdı ve sordu benım için umut varmı ,,,sanem de olurmu oyleşey dıye ıtıraz edınce derenı soyleyıp kıvırdı,,,,yıgıt hep beklemede kalacaktır,,,ne zaman sanem isterse o zaman olacaktır belkı bu arada derenle bıle arkadaşlık edecektır ben hala onun kotu bır karekter oldugunu duşunmuyorum ,,,,,esas kotu huma,,,,bencıl,,,,40. bolumde azız beyın sevgılısı belkı oda bencıl kotu bır karekter olabılır şırket ı ele geçırmek isteyebılır,,,,, konular boyle kayacaktır ama ayrı can sanem olmazzzzzzz,,,,beklıyıp gorecegız 40 da geldı .....beyenılmezse zaten duşen reytıngler dahada duşecektır,,,,,,,,

8. Beğenenler;
    Doga2014 (14-04-19)

Durum:
    Yasemin68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    Herneresi ise
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    539

Aldığı Beğeni: 577

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı mehmetlover Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Osman'ın vedası beni ağlatı gerçekten mutlu olmayı en çok hak eden karakter oydu ama maalesef hak edenler değil hak etmeyenler mutlu oluyor Leyla ile Emreyi ne kadar yakıştırsam ve sevsem de onları mutlu görünce Osman gelecek aklıma o yüzden bir yanım Leyla'nın Osman'ı bıraktığına pişman olmasını istiyor Sanemin amcasını paragöz üçkağıtçı bir karakter gibi geldi bana sevmedim umarım konuk oyuncu olarak gelmiştir yoksa işleri daha çok karıştıracak gibi geldi bana Polen gitti ama Yiğit var onu da hüma cadısı sağolsun beynini doldurdu aralarına girmesi için onu kullanacak aman ne güzel ya ben anlamıyorum dizilerin devam etmesi için illaki aşık çiftin aralarına birilerinin girip ayrılması mı gerekiyor ayrılık olmadan devam etse çok daha keyifle izlenirdi bence umarım bir kere daha ayrılık olmaz gına geliyor hep aynı şeyleri izlemekten yahu bu bir romantik komedi sinir bozmak yerine mutlu etmeli keyif aldırmalı

Osman'ın gidişi, gidişinin noksanları ayrı bir konu... ama Ali için güzel haberler gelmiş bile

Spoiler İçermektedir

yok içim soğumuyor, bu senarist gidene kadar ben saydırmaya devam edeceğim.

Sanem ile Osman'ın arkadaşlığını resmen yok sayan senarist, iki yakın arkadaşa veda bile yazamamış. Aklına gelmemiştir. O kadar uzak ki diziden, onların arkadaşlıklarını bilecek durumda bile olduğunu sanmıyorum. Bu dizinin reytinglerinin sorumlularından biri senaristler... ama onları getiren ve tüm tepkilerimize rağmen bu kadar geç yollayan yapımcının da bu rakamlarda, bu belirsizlikte büyük payı var.

İzleyici ile inatlaşma mıydı?
    Söylenenlerin kötü niyetli olduğunu sanmak mıydı?
    Senariste inanmayı, onun sözlerine güvenmeyi mi seçti?
    Başka sebepler mi vardı?

Yanıtı ne olursa olsun artık yapımcıların ilk bl de bile kulağını izleyiciye vermesi lazım. Bir sürü dizi yok yere kalkacağına en azından 8-10 bl lük kısa diziye dönüşebilecek işler hazırlanmalı. Senarist hem tutmayacak hem de tutacak gibi iki yol hazırlamış olmalı. Her hikaye finali hak ediyor. Artık sanal ortamların interaktif yorumlarını şakşakçılıktan ayırıp kendilerine yol gösterici kabul etmeli.
    Berbat bölümlere çok güzel, şahane, bayıldık demek, kusurları yok saymak hiçbir işe yaramaz. eninde sonunda patlar bu işler... Aksine hem kötü yönleri, hem güzel yanları yazmak ve fikirleri uçuşturmak gerek. Yol göstermeden karalamak da eleştirmek değildir. Karalamaktır. Şurada aylardır yazanlar, gidenlerden-kalanlardan çıkan fikirler ile bu dizi beş sezon sürerdi. Şimdi yaz sonu final mi diye herkes düşünüyor...

Gelenler bir yıllık atlama ile ne yapacak göreceğiz. Elitay da yazmış. Bizde bu atlamalar sevilmiyor. Üstelik o arada uzak kalmış çiftin yaşadıkları inandırıcılığın dışına çıkıyor. en sevdikleri karakterlerin bile bu süreçte başka yaşamlara dalmış olması, yeniden bir araya geldiğinde çatlaktaki yapışkan izi gibi hiç tam olmuyor.........Çok iyi bir şeyler yazılmalı... Güvenimiz var, umudumuz var.......
    https://forum.dizifilm.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=357207&dateline=15535  10924

10. Beğenenler;
    elitay88 (14-04-19), mehmetlover (14-04-19), sanemsi (15-04-19)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri