Sayfa 148/159 İlkİlk ... 4898138144145146147148149150151152158 ... SonSon
795 sonuçtan 736 ile 740 arası

Konu: Game of Thrones - Bölüm Yorumları (Spoiler)

Durum:
    hakumuttt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    27
    Verdiği Beğeni
    110

Aldığı Beğeni: 412

Bahsedilme
    5 Mesaj

Standart Cevap: Game of Thrones - Bölüm Yorumları (Spoiler)

@livecan ;

o başta yazdığın iki paragraf zaten dizide Varys ve Baelish arasında geçen "Chaos is a ladder." sahnesinde anlatıldı detaylı bir şekilde.

Baelish diyor ki "kaos iyidir" çünkü kaostan faydalanıp kendi çıkarlarımızı gerçekleştirebiliriz, Varys de diyor ki "hayır kaos hepimizi yutar" bu yüzden de kaos çıkmadan işleri daha sessiz yoldan halledip taht oyunlarına hiç bulaşmamış masumları kurtarabiliriz.

Varys'in amacını dizide sadece sözsel olarak verdiler hiç Baelish gibi göremedik biz onun entrikalarını. Varys gibi Tyrion aleyhine mahkemede şahitlik etmiş ve ertesi gün Essos'a giden gemiyle kaçırtan bir adam, herkesin gözüne gözüne soka soka der mi hiç "dany kafayı yedi jon geç tahta kurtar milleti" diye?

D&D'nin beceriksizliği o kısım!

Ayrıca şu da var; eğer başarabilseydi Dany'i zehirlemeyi bu kadar insan ölmeyecekti, her türlü haklı yani

Dany'i Westeros tanımıyor ki nasıl sevsin? Westeros sadece Kuzey'den mi ibaret sanki? Randlyll Tarly ve Dickon'u yakarak Güney'e kapıları baştan kapadı o! Tyrion'un dediğini yapıp esir etse, Jaime misali süründürse zaten diğer lordlar boyun eğecek ki dizide Lord da bırakmadılar ya neyse.. Kadın kendisine zıt olan herkesi yaktı! Öyle köleleri özgürleştirmekle ideolojik bir lider olunmuyor. Daha Tyrion'la ilk konuşmalarında Stark, Lannister, Baretheon hepsi bir çarkın dişlileri ben o çarkın dişlisi olmayacağım o çarkı kıracağım diyordu, D&D onun yerine çarkı paramparça etti zaten ortada aile kalmadı
    Mereen'den belliydi Dany'nin Westeros'ta bocalayacağı, kadın kendisine ters düşen kim varsa yakıyordu. Kitaplarda da benzer serüven olacaktır ama daha mantıklı bir şekilde yakar Kings Landing'i

İşin ironik tarafı Dany'i Kings Landing'te tanıyan yok sadece söylemler var elimizde Kuzey halkı esas sevmeyen, ama Dany şehri yakarken her ne kadar kendi askerleri de dahil Kuzey ordusunu da kül etse de Dany'le beraber şehrin altını üstüne getiren yine kendisini sevmeyen Kuzeylilerdi

Varys'in tahta şunu indir bunu geçir olayını ben çok mantıklı buluyorum valla, adam sadece diyar için çalışıyor.

Mad King'le defalarca kez konuşup ikna etmeye çalışmış zamanında, şehri yağmalamaya gelen Lannister ordusuna kapıları açmayın diyen de oydu Jaime'den Varys'ten Baelish'ten dinledik bunu çoğu kez. Rheagar'la konuşup konuşmadığını bilmiyoruz o kısımlara hiç değinmediler çünkü ama Rheagar'ın sanırım Jaime'ye savaş bittikten sonra "herşey değişecek" dediğini biliyoruz, babasını tahttan indirme planı varmış aslında her ne kadar tam doğrulayamasak da.
    Kitapta bir de esas varis Aegon var ve onu büyüten yetiştiren kral gibi eğitimli biri olmasını sağlayanlardan biri de Varys. Yani hikayenin en doğru adamlarından biri aslında. Ölümü Baelish'e oranla daha iyiydi hatta kitapta da böyle olabilir ama bu harcandığı gerçeğini değiştirmiyor.

Bir de Dany'i uyardı ki zaten Varys, hatırlarsanız Tyrion "önce bir konuşsan" dedi ve o da "bana yanlış yaptığınızda söyleyin demiştiniz" diyerek yanlış olduğunu söyledi Dany'e ama ardından Misandei infaz edildi, Rheagal öldü derken artık delirdiğine kesin emin oldu ve de dedikleri çıktı

Durum:
    alyaria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    hayalim başka bir galaksi
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    12

Aldığı Beğeni: 38

Bahsedilme
    1 Mesaj

Size kesinlikle katiliyorum live can.. Varys iyi niyetli ama yanlış yöntemlerle giden biri oldu. Aslında dany'i kendi başina zehirleyerek ortadan kaldırmaya calışması dany ve jon karşı karşıya gelmesin diye oldu bence. Dany' nin arkasından iş çevirdi ki bu dany tarafından affedilemez . Özellikle uyarmışken.. Ancak Varys'ın dany'e gidip jon tahta sizden daha uygun ya da beraber yönetin demesi de beklenemez. Çünkü Varys insanların jon etrafında birleşmesinden , jon'un ön plana çıkmasından dany'nin ne kadar rahatsız olduğunu görüyordu. Er ya da geç jon ve dany karşı karşıya gelecek inancındaydı . Kendince doğru olan kral için üstüne vazife edinip dany'i tek başına ortadan kaldırmaya çalıştı. Bu bölüme kadar bende jon ve dany rakip olmaz, başkaları rakip yapmaya çalışır diyordum ama dany bariz bir şekilde jon'un kendinden uzaklaşmasını taht sevdasına bağlıyor, tyrion varysi söylemeye çalışırken bile hemen aklına ihanet eden kişinin jon olması geliyor.. jon'un akrabalık bağları nedeniyle tereddütünü anlamıyor.. Üzerine basa basa benim kraliçem sensin dese de dany hep kuşkulu artık. Çünkü jon'un taht üzerinde hak iddia edebilecek bir konumda olduğunu öğrenmesi bile güvensizlik doğmasına yetti. Dany sevdiğim bir karakter ama son bölümlerde paranoyak tavırlar segilettiler.Üstelik jon buna sebep verecek birşey yapmamasına rağmen..
    Varys karışmasa bile Dany bu yıkımı yapacaktı gibi geliyor bana.. Çünkü kızgınlığı ihanetten çok westerosa ve halkınaydı aslında. Kurtarmaya geldiği halkın onun halkı olmadığını anlamanın hayal kırıklığı ve kızgınlığı..Asıl halkını onu kraliçe olarak benimsemeyecek bu insanlar için savaş meydanlarında kaybetmiş olmanın kızgınlığı.. Bu yüzden westorasu ve halkı içinde kendi askerleri olduğunu umursamadan kendini kaybetmisçesine yok etmek istedi sanırım..

Son bölümde dany "hepsini yakın" diye çılgın şekilde bağırırken yine bir lannister (tyrion) onu arkadan arbaletle öldürürse işte bu finaldir derim doğrusu..
    Konu alyaria tarafından (15-05-19 Saat 16:18 ) değiştirilmiştir.
    BU ÜLKEYE BİR ATATÜRK DAHA GELMEYECEK. UYANIK OLUN ...

3. Beğenenler;
    live can (15-05-19)

Durum:
    live can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Asistan
    Yer
    İzmir
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    12

Aldığı Beğeni: 16

Bahsedilme
    3 Mesaj

Sevgili hakumuttt,

Baelish ile Varys'ı ayıran nokta biri kendi için çalışırken diğeri içinden geldim ben de onlardan biriydim dediği halk için çalıştı. Baelish'in hedefi hiçbir zaman aman insanlar hak etmedikleri yönetimler altında ızdırap çekmesin ben buna bir dur demeliyim vs. olmadı. Hatta onun amacı ilerde şartlar olgunlaşır tahtta aday biri kalmazsa Sansa'yı da soylu bir ailenin kızı olarak kafa kola alırsa taht için oynamaktı. Varys'ın amacı iyi dedim zaten hatta geçenlerde kendi için değil insanların iyiliği için çalışıyorda demişimdir ama gidiş yolu yanlıştı bana göre hele şu son sezon. İkiside perde arkasından işleri yürütme kendi bildikleri doğruları uygulama yoluna gittiler. Biri kaos çıkartıp o toz duman ortamından yararlanıp aradan sıyrılma derdindeydi diğeri arkadan sessizce iş çevirip tahtta kimi çıkarsak acabanın derdindeydi. Bu kadar öngörülü bir insan madem Varys Dany'nin nasıl bir karakteri olduğunu diğerlerinden daha önce çaktı o zaman babası zamanında da işler şehir düşme noktasına gelmeden kralın dengesiz davranışlarını sezdiği an Rheagarla konuşmalıydı diyorum. Hangi sezondu hatırlamıyorum ama deli kralın gözümün önünde onlarca kişiyi yaktığını gördüm demişti. Bütün bu olaylar olmadan isyan çıkmadan önce deli krala en yakın kişilerden biri olarak durumu tespit etmiş zaten, daha o zaman aksiyona geçmiş olması lazımdı.

Bu sezon için konuşursak Missandei ve Rheagal ölmeden önce Dany'nin hangi yanlış davranışı vardı?Jon'un akrabası çıkmasından rahatsız olma konusuysa bu gayet haklı bir çekince. Jon'u insanlar tanıyor, seviyor kendisi ise onlar için bir yabancı ama Dany kendi gözünde yıllarca bu taht için savaşmış, başına bu yolda neler neler gelmiş şimdi Jon'un tahttaki sırası ondan üstte diye tabi ki ne demek diye kenara çekilmesini, Jon'a tahtı altın tepside sunmasını bekleyemezsiniz. Jon bir yandan ben zaten istemiyorum derken bir yandan da gidip kızlara söyledi. Tahtı gerçekten istemeyen insan kraliçem dediği insanın tahta çıkmasını bekler ondan sonra söyler ne söyleyecekse kime söyleyecekse. Dany Tyrionla son bölümde konuşmasında "ona yalvardım söyleme diye ama dinlemedi, Sansa öğrenince gelip sana söyledi çünkü seninde Varys'e söyleyeceğini biliyordu. Jon hakkındaki gerçeğin insanlar tarafından öğrenildiğinde nasıl karşılanacağını görmek istedi ve gördü" dedi ki haklıydı da.

Varys'ın Dany'i tutma olayı diğerleri birbirinden beter bu onlardan daha kötü olamaz diyedir. Jon gibi kendi düşüncesine göre Dany'e daha iyi bir alternatif çıktığında hiç düşünmeden anında Jon'a döndü. Dany'nin yanında bulunması zorunluluktandı yani hiç öyle taht onun hakkı başa da onun geçmesi lazım sevdasından ya da en iyisi bu demesinden değildi. Ona göre kötünün iyisi Danydi.

Evlenme olayına Dany sıcak bakardı bence. Böyle bir isteği dile getiren oldu mu ona dizide bilmiyorum ama hayır demezdi en azından düşünürdü. Ama Jon'un akrabalık ilişkilerini öğrendikten sonra bu fikre sıcak bakmayacağını da biliyordu en azından tahmin etmiştir hele ki son bölümde reddedilmesinden sonra. Şu durumda ya tahttan feragat edip Jon'a bırakacaktı ya da benim hakkım deyip savaşacaktı. İkincisini seçti.

Westeros Dany'i tanımak için şans vermedi ki direk yüzüne kapıları kapattı. Tarlyler Tyrellere bağlı olmaları lazımken taraf değiştirip Cersei'nin yanına geçtiler. Tyrion kuzeye yollayın siyahlara bürünsün dediğinde Randyll Tarly sen benim kraliçem değilsin, bir yabancısın o yüzden beni kuzeye süremezsin diyip reddetmişti. Oğlu da aynı yolu seçti. Onlar zaten baştan bu seçeneği kabul etmediler, zindan da kalsalar da kabul etmeyeceklerdi. Ejderha ateşiyle yanarak ölmeye razı gelen buna rağmen Dany'i kabul etmeyen adamları zindan da geçirecekleri üç beş ay mı fikirlerinden döndürecektiJamie süründü belki ama son bölümde yine bildiğimiz ilk Jamie olarak masumları hiç umursamayan-ki deli kralı bu argüman üstüne öldürmek zorunda kaldığını yoksa şehirde taş taş üstünde kalmayacağını söyleyen Jamie- olarak sadece ikimiz varız diyen Cerseiyle birlikte, bence hala Bran'ı pencereden aşağıya iten adam olarak öldü. Değişmeyen insan ister ejderha korkusu olsun ister zindanda sürünme olsun değişmeyince değişmiyormuş demek ki. Her karakter bir karar verdi ve seçim yaptı bazen iyi bazen kötü oldu sonucu. Dany'de çanlar çaldıktan sonra bir seçim yaptı. Kızgınlık, kırgınlık, delilik, belki benim olmayacak bir şey başkasının da olmasın, kayıpları vs.buna belki hepsi belki de hiçbiri sebep olmamış olabilir. Belki babası gibi keyfine insanları yakmak istemişte olabilir. Ben bunu onaylıyorum demiyorum zaten bunun savunulacak bir yanı yok çünkü durması gereken yerde durmadı her şeyi kül etti, masum insanları öldürdü. Ama zaten hep böyleydi, babası da deliydi ya da gaddardı, şimdi ortaya çıktı demekte 7 sezondur gördüğümüz karakter gelişimine ters bir yorum olur.Geçen yorumlarımda yazdım Dany'nin acımasız, affetmez tarafı hiçbir zaman masum insanlara karşı olmadı ta ki son bölüme kadar. Bu zamana kadar sebepsiz adam öldürtmüş olur, yakar yıkar, çoluk çocuk demeden herkesin canını acıtırdı o zaman ya evet son bölüm bunları yaptı ama önceden de buna benzer şeyler yapmıştı derdim. Westeros Dany'i Dany'de Westeros'u sevmedi bu restleşme sonunda olan yine masum insanlara oldu.

Sevgili alyaria,

"kurtarmaya geldiği halkın onun halkı olmadığını anlamanın hayalkırıklığı ve kızgınlığı, asıl halkını onu kraliçe olarak benimsemeyecek bu insanlar için kaybetmiş olmanın kızgınlığı" çok net anlatmışsınızAynen böyle. Hem onu benimseyen insanları hem de çocuklarım dediği ejderhalardan ikisinden birini Kuzey'de kaybetmesi ama yine de oradaki insanlara yaranamaması, ona güvenilmemesi diğerini de almaya geldiği taht yolunda kaybetmesini ekleyebiliriz.

Durum:
    Yönetmen
    Konular
    27
    Verdiği Beğeni
    110

Bahsedilme
    5 Mesaj

Dizinin Dany'sini sevmiyorum ben, 5.sezondan sonra tahtı hak etmediği açıktı benim için Dothrak ordusunu "yanmama" itemiyle alması başlı başına saçmalıktı zaten. D&D Dany'nin önünü çok fazla açtı, Dorne'u Tyrell'leri Greyjoy'ları köle etti bildiğin kadına sonra hepsini saçmasapan sebeplerle harcadı, o zaman anladım ki o kadar aileyi, karakteri bu kadın uğruna harcayanlar aynı tarzda esas yönetecek kişi için ki bu kişi "küçük emrah" Jon olacaktı bariz, harcayacaklar ki harcadılar!

Bu yüzden son 2 sezonda yaşadıklarına hiç üzülmedim şu delirme olayını bekliyordum ama o kadar hypeladılar ki yazmayacaklar kesin dedim ki eminim kitapta geçmezse yazmazlardı adamlar için Dany bir tanrıydı adeta Zaten zor bela son bölümde yazdılar bir dahaki bölüm öldürecekler ama öldüren bile tahta oturamayacak.

Dany Essos'ta ne yaşadıysa Westeros halkı da bu tarafta bunu yaşadı yalnız, Dany kim niye güvensinler? Sırf aile soyadından dolayı mı? Bu halk senelerce Deli Kral'ın zulmünü çekmiş, ondan önce yıllarca ejderhalardan çekmiş şimdi elinde 3 ejderha kurulu düzenleri yıka yıka bir özgürlük savaşçısı şehirlerini almaya geliyor napacaklardı, buyur al ne demek deyip kenara mı çekilceklerdi?
    Öyle olsaydı zaten demir taht için daha "haklı" hak iddia eden Baretheon Hanelerinin başlarına sempati duyarlardı. Dizi bu konuda yine yetersiz kaldı ama 2.sezonu hatırlayalım; Stannis hakkında bir ton yalan yanlış şey yaydılar, hatta Battle of The Blackwater'da Tyrion o meşhur konuşmasında "sizin şehrinizi almaya geliyorlar verecek misiniz?" demişti. Elbette vermeyecekler! Dany köle efendilerini devirip kalan halka ben sizin Kraliçenizim demiş ve kabul ettirmiş olabilir ama burası Westeros bebeğim sağ sol kraliçe kaynıyor zaten Taht Oyunu bilmeden, büyük oyunu oynamaya kalkarsan sonuç..."bini sivmiyirlir" olur.
    Elinde 3 tane ejderha var, ejderhası olan birini sıradan bir halk niye sevsin, daha bir önceki nesil Deli Kral'ın ejderhası yokken dahi yüzlerce insanı infaz ettiği biliniyorken..

Randlyl Tarly, Dany ve Viserys'i Stannis'ten kurtarmış adamlardan biri, dizide bunun hiç açılmadan ikisini yakmaları

Tarly'nin orada söylediği gayet de mantıklıydı, Tyrion'a ablan yıllarca bu topraklarda yaşadı bu toprakların suyunu, tadını biliyor bizim sistemi tanıyor şimdi sen o sistemi komple yıkacak dar denizin ötesinden gelmiş birine boyun eğmemizi bekliyorsun bekleme dedi! Siyahlara giyinmeyi kabul etmedi diye yakacak mıydı illa? Yargılama dahi yapmadı, esir etmesi fikir değişmesi için şart değil, diğer güney lordları için bir fırsata dönüştürebilirdi. Tarly'ler soylu bir hane Tyrell gibi yalanla oyunla başa geçmiş de değiller, Kuzey'deki tehlikeden haberdar olmalarını sağlayabilirlerdi, bunun birçok yolu vardı ama Dany'i Tyrion'un gözünde ilk kez "babasının kızı" dedirtmek için boşu boşuna yaktılar!!

Varys Deli Kral'ı nasıl uyarsın Allah aşkına? Adam nerdeyse Tywin Lannister'ı yakacaktı Deli Kral bir anda delirmedi, adım adım oldu herşey fakat biz o konuyu bilmiyoruz yeterince bilgi yok elimizde ne kitaplarda ne de dizide bu yüzden Deli Kral'ın insanları yakmasına Varys'in ses çıkarmamasının sebebini direk "o zaman yapsaydı"ya bağlayamayız. Deli adı üstünde adam nice lordları widfire içirerek yakmış birinden söz ediyoruz, Varys karşısına "yanlış yapıyorsunuz lordum" diyerek çıkamazdı. Bran'in geçmişi değiştirme teorisi doğruysa ki ihtimali yüksek, Aerys delirme aşamalarından geçerken Varys'in durdurmasını bekleyemeyiz.
    Zaten adam Tywin kapıya dayandığında gene sadık kalarak açmayın kapıları diyor, kraldan ziyade zarar gelecek halkı düşünüyor. Rheagar konusu da önceden yazdığım gibi, başa geçme durumu varmış ama Üç Dişli Mızrak'ta tüm ümitler kırılıyor.

Dany'nin olayıysa bizim bahsettiğimiz Varys o zaman niye birşey yapmadı'nın karşılığı aslında, bu kez yaptı işte babası gibi paranoyaklaştığını ve sevilmediğini farkeder etmez yeni planlar kurmaya başladı. Belki de zamanında Deli Kral'a da tonla şey yaptı ama Aerys paranoyadan defalarcaa kez el değiştirip, kendi adamlarını yenilemiş ona da işlememiş kızı gibi belli ki

Dany'nin başından beri Jon'a "aile soyadını sakla" demesinin tek açıklaması, erkek ve kendisinden daha önce hak iddia eden bir varis olması. Sevilmesi de artı bir sebep Tabiki de tahtı vermesini bekleyemezsin amaaaaa şu Kuzey olayını bir daha açarsak ki ben bu konuda Sansa'dan yanayım, sen oraya sadece Jon'a olan aşkın ve Kuzey halkını kurtarmak için geldiysen zaten hak eden bir lider değilsin demektir! Sana Kuzey'de böyle bir tehlike var diyorlar kendi gözlerinle de gidip görüyorsun banane bunlar ölsün ben tahtı alırım aklıyla hareket edersen eee zaten onlar yarın kapını çalacak. Oraya lütuf olarak gelmedin sen, seni de diyarı da tehdit eden büyük bir düşmanı yenmek için geldin. Bunun lütuf olarak sunulması innaaanılmaz saçma!

Jaime'nin olayı d&d'nin son raddede batırdığı bir konu, bu konunun kitapta nasıl ilerlediği az çok ortada. Ona hiç girmeyeceğim ana Lord Tarly gibi adamlar Kuzeyle beraber büyük tehlikeye karşı birleşip savaşan Dany'nin yanında olurdu buna eminim, çünkü eski toprak adamları bunlar Cersei tahtın keyfini sürüp ölülerle mücadele etmezken Dany'nin yaptığı yardımı görmezden gelmezlerdi. Keşke Vadi'nin ne düşündüğünü falan da ne görebilseydik, Tully'leri Frey'leri falan ama elimizde bir avuç kalmış Kuzey ordusu vardı.

Aegon kardeşleri ve 3 ejderhasıyla beraber Valryia'dan çıkageldiklerinde Kuzeyin Kralı Torrhen hariç diğer lordlar savaşmadan teslim olmamıştı. Dany'deki fark (kitapta belki farklı olur) Westeros'taki krallıkların çoktan birbirini paramparça etmiş olmasıydı bu yüzden Tyrell ve Martel(!) haneleri Dany'e yardım etti. Tahtta Cersei yerine Tommen oturuyor olsaydı mesela Tyrell'ler de eminim ki Dany'e karşı savaşırdı. Orda aslında yanlış yapan Olenna'nın önderliğindeki Tyrel Hanesi, yüksek bahçe demir tahta bağlı yani aslında Randyl Tarly yanlış yapmadı. Hane içi ihanet belki...

Çünkü aynı şey Robb'la beraber ayaklanıp, sonradan Lannister'larla anlaşan Bulton Hanesi için de geçerli. Sonuç olarak demir tahta bağlı kaldılar yani en azından Tywin ölene kadar

Baelish hakkında yazdıklarımız aynı zaten, ama onun nihai amacının taht olduğunu sanmıyorum ben çok daha büyük oyunlar oynadı şimdiye kadar sırf Stark Hanesinden intikam almak için 5 krallığın savaşını başlatmış bir insan en neticede, tabiki Varys'le insanlık açısından kıyaslanamaz ama entrika ve zeka açısından Varys'i alt ettiğini çoğu kez gördük, özellikle Rose olayında.

Baelish'in o meşhur konuşması Varys'in halk için sürekli kral değişikliği yapmasıyla ilgiliydi zaten;

Lord Varys: A thousand blades, taken from the hands of Aegon's fallen enemies. Forged in the fiery breath of Balerion the Dread.
    Petyr 'Littlefinger' Baelish: There aren't a thousand blades. There aren't even two hundred. I've counted.
    Lord Varys: Heh. I'm sure you have. Ugly old thing.
    Petyr 'Littlefinger' Baelish: It has a certain appeal.
    Lord Varys: The Lysa Arryn of chairs. Shame you had to settle for your second choice.
    Petyr 'Littlefinger' Baelish: Early days, my friend. It is flattering really, you feeling such dread at the prospect of me getting what I want.
    Lord Varys: Thwarting you has never been my primary ambition, I promise you. Although, who doesn't like to see their friends fail now and then.
    Petyr 'Littlefinger' Baelish: You're so right. For instance, when I thwarted your plan to give Sansa Stark to the Tyrells, if I'm going to be honest, I did feel an unmistakable sense of enjoyment there. But your confidant, the one who fed you information about my plans, the one you swore to protect... you didn't bring her any enjoyment, and she didn't bring me any enjoyment. She was a bad investment on my part. Luckily, I have a friend who wanted to try something new. Something daring. And he was so grateful to me for providing this fresh experience.
    Lord Varys: I did what I did for the good of the realm.
    Petyr 'Littlefinger' Baelish: The realm. Do you know what the realm is? It's the thousand blades of Aegon's enemies, a story we agree to tell each other over and over, until we forget that it's a lie.
    Lord Varys: But what do we have left, once we abandon the lie? Chaos? A gaping pit waiting to swallow us all.
    Petyr 'Littlefinger' Baelish: Chaos isn't a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try again. The fall breaks them. And some, are given a chance to climb. They refuse, they cling to the realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.

G.R.R.M'nin kitaplar ve bu evren için yazdığı en güzel şeylerden biri, birileri var tahtı uzaklardan istiyor, birileri var tahta hep yakın ve baştan beri onu istiyor, birileri var güç zehirlenmesi yaşıyor, birileri var taht umrunda değil sadece huzur istiyor..ama hep var! Herkes var, kim davasında ne kadar haklı olursa olsun ama karşı tarafta hep biri var ve sen hikayedeki herkesle empati kurabiliyorsun. 1.sezonu izleyen insan Dany alsın şu tahtı göstersin gününü herkese diyor fakat 4.sezon bitiyor, asla almamalı bu taht için ne canlar gitti, nice zeki insanlar nice onurlu insanlar feda edildi, şimdi de sıra onda diyor!
    Ben bu seride esas bunu seviyorum işte

Durum:
    Yönetmen
    Konular
    27
    Verdiği Beğeni
    110

Bahsedilme
    5 Mesaj

Dany'nin yaptığı şey 7 sezon taht oyunuyla birbirini boğazlayan pis westeros hanelerini izleyince uzaktan bizler için haklı gelmiş olabilir ama sırf Dothraklar gibi yağmacı tecavüzcü kural tanımaz bir halkı Westeros'a taşıması bile başlı başına sevilmemesi için bir sebep.

Kadının esas arzusu da taht başından beri, diğerleri de tahtı almak için savaştı durdu. Ama diğerleri 5 ayrı kralla savaştı, kendi haneleri için savaştı, Dany sadece kendisi için savaştı, kendi amacı uğruna orduları peşinde sürükledi. Böyle özgürlük savaşçısı gibi konum alması bana çok saçma geliyor

Yani taht savaşlarına ortada hane kalmamışken katılması onun açısından bir şanstı ama burası Game of Thrones d&d gibi 2 basiretsiz yazar illaki sebepsiz şekilde o desteklerin hepsini yok ederdi..

Bakalım kitapta neler yapacak, çoğu hane hala sağ ve Dorne başta olmak üzere eğer meşruysa çoğunluk Aegon'u destekleyecektir, bakalım o konuda Dany'nin kaderi nereye varacak?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri