Sayfa 159/159 İlkİlk ... 59109149155156157158159
795 sonuçtan 791 ile 795 arası

Konu: Game of Thrones - Bölüm Yorumları (Spoiler)

Durum:
    alyaria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figüran
    Yer
    hayalim başka bir galaksi
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    12

Aldığı Beğeni: 42

Bahsedilme
    1 Mesaj

Standart Cevap: Game of Thrones - Bölüm Yorumları (Spoiler)

Aklıma geldi bu kez unutmadan yazacağım. 8.sezonun ilk bölüm final sahnesiydi galiba yer altında tormundla berrick'in ekbinin karşılastiğı sahnede duvara çivilenmiş bir çocuk birdenbire alev alıyordu. Helezonik alevden bir şekil beliriyordu çevresinde. Bu sahneyi hatırlayanlar o şeyin neye delalet olduğunu yazabilir mi? Akgezenlerin "biz geldik" demesi miydi yoksa benim kaçırdığim bir şey mi oldu? Bu sezon olaylar öyle hızlı geçti ki hiç bir şey olmadıysa bile birşeyler olmuş olabilir
    BU ÜLKEYE BİR ATATÜRK DAHA GELMEYECEK. UYANIK OLUN ...

Durum:
    dajavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Yer
    Henry Cavill
    Konular
    92
    Verdiği Beğeni
    555

Aldığı Beğeni: 888

Bahsedilme
    3 Mesaj

Tyrion: kralımız olur musun?
    Bran: bu kadar yolu neden geldim sanıyorsun?
    -10 saniye sonra-
    Bran: benim elim olacaksın tyrion
    Tyrion: istemiyorum
    Bran: sence ben kral olmak istiyor muyum?
    MUHTEŞEM SENARYO

3. Beğenenler;
    hakumuttt (23-05-19), nazella (25-05-19)

Durum:
    TurkeyStyler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetici
    Yer
    Winterfell
    Konular
    378
    Verdiği Beğeni
    201

Aldığı Beğeni: 657

Bahsedilme
    28 Mesaj

Finalin üstünden birkac gün gecti, artik daha objektif ve saglikli yorumlayabilirim :-D

Ben finali 'duygusal' ve 'mantiksal' olarak iki bakis acisina ayiriyorum.

Mantiksal acidan baktigimda bence hersey az cok olmasi gerektigi gibi. Tabii istisnalar da var.
    Daha dogrusu söyle söyliyeyim: bana göre önemli konular soru isareti birakmadan kapandi ve hikaye mantikli bir sonla bitti. Bran'in kral olmasini ilk baslarda yadirgasam da simdi düsündükce ve objektif yorumlar okudukca sona uygun oldugunu düsünüyorum. Daenerys'in ölümüyüle taht'in son varisi olarak Jon kaliyordu ama onun tahta oturmasi yine ortaligi karistiracak ve kabul edilmeyecekti. Savastan bikan ve artik baris isteyen hickimse bu durumu bile bile Jon'u kral yapmazdi. Sansa olabilirdi ama o da 1. Winterfell'e düskün, orada kalmak isteyecekti ve istedi de ve 2. Westeros'ta hala ataerkillik / patriklik yaygin. Jon'un yerine Sansa'yi kralice yapmazlardi. Geriye birtek Bran kaliyor…

Daenerys'in ölümünden sonra saltanat / monarsi yönetimi bitti. Bunu hem sembolik olarak Drogon'un tahti yakmasiyla gösterdiler (bu arada cok güzel bir sahneydi annesinin ölümünü hissetmesi, onu kaldirmaya calismasi, sonra taht ugruna öldügünü idrak ederek tahti yakmasi, Jon'u sag birakmasi… Westeros'daki cogu insandan daha akilli Drogon) hemde Bran'in cocugunun olmamasiyla ve bu yüzden tahtin babadan evlada gecememesiyle gösterdiler. Sam, bildigimiz demokrasi'yi önerdi ama Westerosun Lord'lary ve Lady'leri buna daha hazir degillerdi. Bu yüzden Bran ömrü yettigi sürece kral olacak ve sonra yeni kral secimlerle basa gececek. Kim bilir belki de zamanla insanlar bu yönetim seklini sevdikten ve alistiktan sonra halki da secime dahil ederler. Bunun yani sira birde Bran'in Three Eyed Raven durumu var: gecmisi görme özelligi hüküm verirken ve genel olarak verdigi tüm kararlarda isine yarayacaktir. Ayrica bence Bran hikayede geriye kalan kral adaylari arasinda en objektif, en tarafsiz, en duygusuna yenik düsmeyen kisi. Duygularina ve hirslarina yenik düsen kral ve kralicelerin nelere mal olduklarini 8 sezon boyunca izledik… bu noktalara bakinca Bran en mantikli secim.

AMA duygusal acidan bakinca son büyük hayal kirikligi oldu. Ugruna canlar yanan, ihanetler edilen, milyonlar ölen taht, en etkisiz karakterlerden birine kaldi. Bran'in simdiye kadar yaptiklarina ve hikayeye faydasina baktigimizda tahti en az hak edenlerden biri olarak öne cikiyor. Hak etmeyen birinin bu oyunu kazanmasi da elbette büyük hayal kirikligi yasatiyor. Sonunda Sansa'ya bile raziydim (ki son bölümlerde onun olmasini istemedim) hatta Gendry bi köseden cikip taht benim hakkim dese al otur derdim Bran tatmin etmedi… bu yüzden son zayif kaldi… beklentiler karsilanmadi (gerci seyircinin beklentisi o kadar yüksekti ki bence hicbir son bu beklentiyi karsilamayacakti) (saka yapiyorum Gendry de olmazdi)

Tek tesellim, Bran 'kagit üstünde' kral olsa bile Westeros'u asil yöneten karakterin Tyrion olarak gösterilmesiydi. Diger Maester'lar ile konusurken Bran'in gitmesi ve isleri Tyrion'a birakmasi bunun sinyaliydi bence.

Aslinda Taht oyununu kazanan tüm Starklar oldu. Ilk bölümden beri yasadiklarini hatirlayinca en cok bu hane kazanmayi hak ediyordu (bana göre). Birtek Jon icin hikaye 'bittersweet' bitti. Kimisi Jon'un kuzeyde daha mutlu oldugunu söylese de ömürboyu Watch'da olmak kolay ve eglenceli birsey olmasa gerek. Tüm Westeros'u Daenerys'in tehlikesinden koruduktan sonra böyle bir son… ayrica ömür boyu sevdigi kadini öldürmekle suclayacak kendini. Bence Jon icin kesinlikle happy end degil bu. (bu sekilde biraz Azor Ahai meselesine de el atildi sanki)

Dizi, ilk bölümde duvarin ötesinde gezen Watcher'lerin White walkers'lari görmeleriyle baslamisti. Bitisi de yine duvarin ötesinde oldu, bu sefer karin arasindan cikan kücük bi cicek bahar'in habercisiydi… winter is over.

@alyaria; o sembol Night King'in sembolü, daha dogrusu onun sahnelerinde kullanildi. Children of the forest tarafindan Night King'e dönüstürülürken agacdaki yapraklar o sembolü yansitti, ilk bölümde duvarin ötesinde ölen insanlar'in parcalari o sembole göre yere yerlestirildi vs. Umber cocugunun yandigi sahnede 'ben geliyorum' mesajini verdi Night King.

Durum:
    hakumuttt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    38
    Verdiği Beğeni
    167

Aldığı Beğeni: 493

Bahsedilme
    5 Mesaj

Alıntı alyaria Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aklıma geldi bu kez unutmadan yazacağım. 8.sezonun ilk bölüm final sahnesiydi galiba yer altında tormundla berrick'in ekbinin karşılastiğı sahnede duvara çivilenmiş bir çocuk birdenbire alev alıyordu. Helezonik alevden bir şekil beliriyordu çevresinde. Bu sahneyi hatırlayanlar o şeyin neye delalet olduğunu yazabilir mi? Akgezenlerin "biz geldik" demesi miydi yoksa benim kaçırdığim bir şey mi oldu? Bu sezon olaylar öyle hızlı geçti ki hiç bir şey olmadıysa bile birşeyler olmuş olabilir
    Sırf millet bölümü izlerken "hah o neydi" deyip yerinden zıplasın, sırf "aaaa aslında targların işaretine benziyooo acaba nk da targ mı hımmm?" teorisi kassın, sırf merak artsın diye yazılmış sahne, bu sene yazılan hiçbir şey gibi bu da bir sonuca bağlanmadı Hiçbir mantığı yok, bir ihtimal kitaplarda görürsek açıklamasını anlarız. Çünkü işaretlerin dizinin aksine kitapta büyük yer ettiği bariz
    Sadece diziyi bilen romantik fanlar da her sahneye bahane bulduğu gibi buna da buluyor, reddit'te kuşluda, GOT forumlarında falan. Hiçbir açıklaması yok o sahnenin, sırf hava olsun diye yazılmış!

Alıntı TurkeyStyler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Mantiksal acidan baktigimda bence hersey az cok olmasi gerektigi gibi. Tabii istisnalar da var.
    Daha dogrusu söyle söyliyeyim: bana göre önemli konular soru isareti birakmadan kapandi ve hikaye mantikli bir sonla bitti. Bran'in kral olmasini ilk baslarda yadirgasam da simdi düsündükce ve objektif yorumlar okudukca sona uygun oldugunu düsünüyorum. Daenerys'in ölümüyüle taht'in son varisi olarak Jon kaliyordu ama onun tahta oturmasi yine ortaligi karistiracak ve kabul edilmeyecekti.

Daenerys'in ölümünden sonra saltanat / monarsi yönetimi bitti.
    Kim bilir belki de zamanla insanlar bu yönetim seklini sevdikten ve alistiktan sonra halki da secime dahil ederler. Bunun yani sira birde Bran'in Three Eyed Raven durumu var: gecmisi görme özelligi hüküm verirken ve genel olarak verdigi tüm kararlarda isine yarayacaktir. Ayrica bence Bran hikayede geriye kalan kral adaylari arasinda en objektif, en tarafsiz, en duygusuna yenik düsmeyen kisi. Duygularina ve hirslarina yenik düsen kral ve kralicelerin nelere mal olduklarini 8 sezon boyunca izledik… bu noktalara bakinca Bran en mantikli secim.

Bran tatmin etmedi… bu yüzden son zayif kaldi… beklentiler karsilanmadi (gerci seyircinin beklentisi o kadar yüksekti ki bence hicbir son bu beklentiyi karsilamayacakti)

Aslinda Taht oyununu kazanan tüm Starklar oldu. Ilk bölümden beri yasadiklarini hatirlayinca en cok bu hane kazanmayi hak ediyordu (bana göre). Birtek Jon icin hikaye 'bittersweet' bitti. Kimisi Jon'un kuzeyde daha mutlu oldugunu söylese de ömürboyu Watch'da olmak kolay ve eglenceli birsey olmasa gerek. Tüm Westeros'u Daenerys'in tehlikesinden koruduktan sonra böyle bir son… ayrica ömür boyu sevdigi kadini öldürmekle suclayacak kendini. Bence Jon icin kesinlikle happy end degil bu. (bu sekilde biraz Azor Ahai meselesine de el atildi sanki)

Özellikle kalınlaştırdığım yerlere değineceğim; önemli konular mantıkla kapandıdan kastın hangi konu mesela, 1 tane örnek verir misin? Çünkü evirip çevirip bakıyorum ve mantıkla kapanan bir tane dahi konu bulamadım; Night King? Winter? Duvar? Bran? Jon? Dany? Arya and Faceless Man? Cersei? Ya da sit-comdan fırlamış konsey? Şu finalde mantıkla kapanan ne vardı, bana açıklar mısın?

Bran'in kitapta tahta geçmesini görsek bile böyle gerzek bir sahneyle görmeyeceğimiz kesin 6/7 tane lord leydi toplanmış kendi kalelerinin büyük isimleri bunlar ve ironidir hiçbir savaşta da yardımları olmadı, tutsak olarak getirilen bir adamın sözüyle bir çocuğu Kral ilan ettiler Şimdi olayın mantığı aşan kısımlarını şöyle açıklayayım;
    -Konseydeki Yara Greyjoy'un Dany'i desteklemesinin esas sebebi Demir adaların özgürlüğünü istemesi ve Greyjoy'ların yönetiminde kalması şartıyla gemilerim senindir demesiydi. Ama biz aksine direk tamam ya "Bran'se olur çok etkilendim" dediğini izliyoruz.
    Yetmiyor bir de yıllardır Kral Şurası denen sistemle (hemen hemen demokrasi) Krallarını seçen Greyjoyları ve daha 1 yıl öncesinde amcasına bu şurada seçimi kaybetmiş Yara'nın Sam "demokrasi" dediğinde kihkihkih güldüğünü görüyoruz! Allah'ın davarları Greyjoy'ların Westeros'taki tek demokratik hane olduğunu da unutmuş yazarken!
    -Konseydeki diğer bir isim Dorne Prensi, Martell veya başkası, bu adamın kanının ne kadar deli aktığını geç kitapları dizide kaç kere itiraf ettiler, savaştan zevk aldıklarını ve asi bir toplum olduklarını da biliyoruz Targaryen'lar binlerce yıl diz çöktürememiş Dorne'a anca evlilik bağıyla kendine bağlamış, bu hane Stark bir kadın çıkıp biz özgür olmak istiyoruz deyince yok ya biz iyiyiz 6'da takılırız böyle diyor.

Bunları kitapta görür müyüz? Sanmıyorum ama görsek bile böyle savaşta adı dahi anılmayan bir hanenin tamamdır bize uygun Bran'ın kral olması deyip çekileceğini hiiiiççç sanmıyorum!

Bran denen sakatı kral kabul eden konsey Jon'u haydi haydi kabul ederdi! Jon duvarın ötesini görmüş, NK ile savaşı atlatmış, ejderha sürmüş, meşru hakka sahip ve hakkını da kraliçeyi öldürerek almış tahtın gerçek varisi! O adamı tutup hapse kapamaları, meşru hakkından kimsenin bahsetmemesi tamaaameeenn beceriksizliklerinden kaynaklı! Greyworm kim? Dothraklar kim? Kuzey ve Güney Lordları birleşip Jon'un etrafında kümelense esamesi dahi okunmaz o takımın? Ki Sansa hem Tully hem Aryn Hanesini elinde tutuyor, Day ölmüş Dorne zaten baştan beri Targ'ları istiyor eee Jon hem esas meşru varis, Rheagar'ın oğlu hem de ERKEK! Jon kraldır diye bir konuşma yapsalar zaten orda olanların hepsi Starklara hizmet etmiş insanlar bir Yara çıkıntılık yapardı onu da Theon bizim için can verdi diyerek sustururlardı, hatta Arya zaten susturmuştu
    Jon Yabanıllarla Kuzey'in ötesini barıştırmış bir adam, Jon bu uğurda canını kaybetmiş bir adam, Jon NK'nın gazabından diyar halkını korumak için bir taraflarını yırtmış bir adam! Jon tahtın gerçek varisi ama hayatı boyunca aşağılanmış bir adam! Jon'dan daha iyi hikayesi olan kim var ya? Sansa baştan beri Jon'u tahta geçirmek istiyordu zaten. Arya herdaim Jon'dan yana, eee Bran tüm yaşadıklarını biliyor. Davos Jon'un baş kumandanı gibi birşeydi zaten, Brienne hayatını Stark kızlarına adamış Jon için oy verirdi beklemeden, Edmure Tully ve Robert Aryn Sansa'dan yanadır ters birşey demezdi, Dorne Bran'e okeyse gayet de Jon'a da okey derdi! Bir Yara çıkıntı onu da sustururlardı

Had geçelim seçilme meselesini, sonrasında zaten Greyworm aldı Lekesizleri Naath'a götürdü, Dothraklar gemilere biniyordu sanırsam Dothrak topraklarına geri dönüyorlar eee Jon niye sura gitti? Zaten tehlike kalmamıştı eee Bran kral gayet de affettim diyebilirdi sura niye gitti???? Çünkü kitapta yüksek ihtimal azor ahai ve duvarın ötesindeki kral mevzusu bağlanacak ve Jon Frodo misali duvarın öte tarafında kalmak zorunda kalacak amaaaa sen Night King'i meyve bıçağıyla öldürürsen Azor Ahai'yi puf edersen napsam da Jon'u öte tarafa yollasam diye düşünürsün.

Saltanat bitti ama monarşi bitmedi, saltanatın da birip bitmediğinden emin değiliz Bran'den sonra gelen direk çocuğunu oturtsa ve diğer krallıkları savaşla sustursa hiiiiiç birşey olmaz! Bir demir taht gider diğeri gelir, gene mantıksız bir son!
    Ordaki 7 krallık birbirinin yakasına saniye farkla yapışacak tiplerle dolu, Highgarden/Dorne düşmanlığı gibi, farklı kişileri destekleseler nolacak? Biri diğerine karşı silahlansa nolacak? Haa bir de Dany KL'deki 500 bin kişiyi yaktığına göre bu demokrasiyi işletecek halk nerede?

-Bu beklentiyi karşılama mevzusunu daha önce de yazdım, eğer mantıklı bir senaryo görseydik bu sezon açık kalan tüm kapılan kapansaydı tahta Gendry de geçse Dany de geçse herkes gayet yerdi.

Gendry Robert tarafından meşru ilan edilmemiş olabilir ama Dany tarafından edildi şu an Jon'dan daha büyük hakkı var hatta.

Üstelik Jon'un Dany'i öldürmesi hiç de kuralsız bir durum değil, Jon açısından Dany bir gaspçı ve deşerek tahtını geri aldı olarak yorumlanabilir, bunu da unuttulaaaarrr?

Bittersweet, tatlı acı son demek bildiğim kadarıyla Jon için komple KÜÇÜK EMRAH ACILIĞINDA bir sonla bitti, bunun tatlılığı nerede?

Azor Ahai sevdiği kadını meşhur kılıcını yenilmez kılmak için öldürüyor, Jon hem kılıçla öldürmedi hem de NK ve kış meselesi kapandı, dizi resmen Azor Ahai konusunu yedi!

Durum:
    hakumuttt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yönetmen
    Konular
    38
    Verdiği Beğeni
    167

Aldığı Beğeni: 493

Bahsedilme
    5 Mesaj

Bu finalin neden böyle olduğunu da geçen bir tüplü site kanalından öğrendim, GRRM normalde Kılıçların Fırtınası bittiğinde 5 yıl zaman atlaması ardından ana karakterleri olgunlaşmış, büyümüş ve yönetimi öğrenmiş olarak yazacakmış ama sonra bu 5 yılın büyük kayıp olacağını ve okuyucunun asla özdeştiremeyeceğini düşünmüş bundan dolayı Kargaların Ziyafeti ve Ejderhaların Dansı gelmiş ama bizim davarlar bu 5 yıl olayını dizide işlemeden direk sonuca vardıkları için Dany hayvan gibi orduyla KL'ye geldi, Cersei tahta oturdu, NK mevzusu abartılı ve başka şekilde açıldı.
    O arada 5 senede kitapta Hisar'dan Sur'a, Tyrell'lerden Martell'lere, Bravoos'tan Vadi'ye kadar birçok şey anlatılmış, hatta tahtın esas (karışık orası) erkek varisi de çıkmış Varys olayı da oraya bağlanmış... Eee sen bunların hiçbirini işlemezsen tabi Dany'i delirtip KL'yi yaktırınca bütün millet "napıyorsunuz lan siz" diye saldırır!

Ki saldıranlar sadece öyle duygusal açıdan bakan fanlar değil, sadece diziyi bilen de son derece elit izleyici kitlesi de aynı şekilde gömdü bu sezona!

Benim şahsi fikrim; Dany'nin delirmesi kitapta işlenecek ve bu konu Aegon üstünden işlenecek, Jon başka bir şekilde ve yüksek ihtimal Akgezen savaşıyla karşısına çıkacak ve belki aşk yaşatacak bilemem, Bran tahta otursa ya da 3 sürücüden biri bile olsa buna Martin'in daha mantıklı bir hikaye yazacağına eminim, Hodor kitaplarda da var ve aynı sonla sonlanacağını söyledi eee Hodor'u nasıl delirtti ona illaki değinilecek. Arya yine Westeros'un Batı'sına yol alır, Sansa Kuzey'in Kraliçesi olur bu da belki Petyr'ın belki de dizideki gibi bir savaşla kendi sayesinde olur. O Ramsay mevzusu kitapta yok çünkü, en azından Kargaların Ziyafeti'nde yoktu Ejderhaların Dansı'nda da olduğunu samıyorum. Jon'un sonu duvar ötesinde bitecektir ama Azor Ahai kendisiyse "Duvarın Ötesindeki Kral" olarak anılacaktır.
    Martell, Greyjoy haneleri en merak ettiklerim nasıl sonlanacak çoook büyük heyecanla bekliyorum!
    Jaime de kessin Cersei'yi öldürecektir kitapta buna bayağı yol yapılıyor Jaime resmen soğumuş durumda sırf Tommen üzülmesin diye öldüremem diyor
    Ama işte Lady Stoneheart meselesi de var orda işler karışıyor

Yani özetle genel hatlarıyla aynı olacaktır ki Bran nasıl bağlanacak en çok onu merak ediyorum, ama böyle gerzek bir şekilde olmayacaktır işte! Çünkü kitapta Hisar dahi ejderhaların doğumundan rahatsız ve sinsi sinsi birşeyler kuruyor bu bile ejderhaların yok olması açısından kilit konu olabilir

Okudukça daha çok sövüyorum okudukça daha çok sövüyorum! Lütfen ilerde filmleri yapılsın ya
    Konu hakumuttt tarafından (23-05-19 Saat 01:41 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)