Game Of ThronesTaht Oyunları (Özgün adı: Game of Thrones), David Benioff ile D. B. Weiss tarafından yaratılan fantastik televizyon dizisidir. Dizi, ABD televizyon kanalı HBO'da yayınlanmaktadır. George R. R. Martin'in epik fantezi serisi Buz ve Ateşin Şarkısı'na dayanmakta olan dizi, adını serinin ilk kitabından almaktadır. Kuzey İrlanda, Malta, Hırvatistan, İzlanda ve Fas'taki mekanlar ile Belfast'taki bir stüdyoda çekilmektedir. İlk bölümü, 17 Nisan 2011 tarihinde HBO'da yayınlanan dizinin şu an dördüncü sezonu yayınlanmaktadır.

Yapım: 2010, 2011 ~ ABD

Tür: Dram, Fantastik

Yönetmen: Thomas Mccarthy, Alan Taylor, Brian Kirk, Timothy Van Patten, Daniel Minahan

Senaryo: David Benioff, D.b. Weiss, George R.R. Martin

Senaryo (Kitap): George R.R. Martin

Yapımcı: David Benioff, D.b. Weiss, George R.R. Martin, Jo Burn

Konu

Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyar, içten içe nifakla kaynamaktadır. Köklerini saldıkları topraklar kadar soğuk ve sert olan Starklar'ın kalesi Kıştepesi'nin kuzeyinde, Yedi Krallık'ı koruyan Sur'un ardında tekinsiz güçler toplanmaktadır. Kuşkulu bir ölümün ardından kralı ve dostu tarafından saltanat makamı olan güneye çağırılan Eddard Stark kendisini Demir Taht'ı arzulayanların baş döndürücü entrikalarının arasında bulur. Dostuyla düşmanını, gerçekle yalanı ayırt edemez olan Eddard'ın ne kıyısında yürüdüğü uçurumdan, ne de Ejderkrallar'ın soyundan gelen sürgün Targaryen kardeşlerin taştan ejder yumurtaları ve soylu atların sırtında serpilen iktidar düşlerinden haberi vardır. Kış, Starklar ve yandaşları için olduğu kadar Yedi Krallık için de uğursuz alametlerle gelmektedir.

Oyuncular

Tyrion LannisterCersei LannisterArya StarkDaenerys TargaryenCatelyn StarkJorah MormontJon SnowSansa StarkJoffrey BaratheonHodorTheon GreyjoyRobb StarkBran StarkSandor 'The Hound' CleganeJaime LannisterPetyr 'Littlefinger' BaelishTywin LannisterSamwell TarlyLord VarysBronnGendry
ShaeGrand Maester PycelleGrenn
Maester LuwinBarristan SelmyBrienne of TarthOshaRos