Sayfa 2/186 İlkİlk 1234561252102 ... SonSon
926 sonuçtan 6 ile 10 arası

Konu: Gönül Salıncağı - Bölüm Yorumları (1)

Durum:
    uruk_hai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı nghn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle Umut'un ekranlara dönmesine çok sevidim.Konu olarak aslında sıcak bir konusu var.Oyuncuların hemen hemen hepsini bilmesemde isimler genel olarak oldukça iyi.Duyduğuma göre Trt'nin bu sene en önem vereceği dizi bu olacakmış.Ne kadar doğru bilemiyorum.Umuyorum bu senenin tutan dizileri arasında yer alır.

Tabii zaten o yüzden ekranlarımızda nice büyük yapımlar kalkmak zorunda kalmıştır değil mi?Ama onun yerine çalıntı diziler, birbirilerinin kopyası müzik yarışmaları,kalitesi 0'ın altında dolaşan diziler sabahtan akşama kadar birbirlerine bağırmaktan öteye gidemeyen kadın programları da ekranlarımızda boy göstermekte.Neden çünkü bizler her konuda çok şey bildiğimiz için kalitenin de ne olduğunu konusunda ahkam kesebilecek insanlarız.

Ne yazık ki reyting var ve ne yazık biz ekranlarımızda neler neler görmek zorunda kalıyoruz.
    Ben sabah programlarından ya da müzik programlarından bahsetmedim, özellikle dizi olarak belirttim. Yanlış anlaşılma olmasın diye.

Diziler konusunda da, çok güzel diziler olmayabilir. Şu an ki dizilerin seviyesi herkesin istediği noktada da olmayabilir. Ancak 80'lerdeki, 90'lardaki dizilerle kıyaslandığında günümüz dizileri daha iyi oyuncular, daha iyi yönetmenler, daha iyi senaryolara çekiliyor. Aralarında bariz farklar var. İsterseniz 5 sene öncenin dizilerine bir bakın oynayan tekrarlardan. Bir anda her şeyin mükemmel olmasını bekleyemeyiz. Bu bir süreçtir. Bu süreçte bizlerin kalite anlayışı değiştikçe bu dizilere de yansıyacaktır. Bu da ancak reytinglerle olabilir. Reytingler olmasaydı, yapımcılar daha iyi senaryo, daha iyi oyuncu, daha iyi yönetmen, daha iyi yapım koşulları oluşturmaya çalışırlar mıydı? Yoksa nasılsa reyting yok, mücadele yok diyerek hala o seviyede mi kalırlardı?

Tekrar belirteyim, önce ve yazının başında belirttiğim gibi ben "dizilerdeki reyting"le ilgili konuşuyorum.

Durum:
    nghn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emektar
    Konular
    1
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı uruk_hai Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben sabah programlarından ya da müzik programlarından bahsetmedim, özellikle dizi olarak belirttim. Yanlış anlaşılma olmasın diye.

Diziler konusunda da, çok güzel diziler olmayabilir. Şu an ki dizilerin seviyesi herkesin istediği noktada da olmayabilir. Ancak 80'lerdeki, 90'lardaki dizilerle kıyaslandığında günümüz dizileri daha iyi oyuncular, daha iyi yönetmenler, daha iyi senaryolara çekiliyor. Aralarında bariz farklar var. İsterseniz 5 sene öncenin dizilerine bir bakın oynayan tekrarlardan. Bir anda her şeyin mükemmel olmasını bekleyemeyiz. Bu bir süreçtir. Bu süreçte bizlerin kalite anlayışı değiştikçe bu dizilere de yansıyacaktır. Bu da ancak reytinglerle olabilir. Reytingler olmasaydı, yapımcılar daha iyi senaryo, daha iyi oyuncu, daha iyi yönetmen, daha iyi yapım koşulları oluşturmaya çalışırlar mıydı? Yoksa nasılsa reyting yok, mücadele yok diyerek hala o seviyede mi kalırlardı?

Tekrar belirteyim, önce ve yazının başında belirttiğim gibi ben "dizilerdeki reyting"le ilgili konuşuyorum.

Peki o halde sözlerimde geçen kadın programları ve müzik yarışmalarını çıkarıyorum ama geri kalan tüm sözlerim bakidir.

80'li yıllarla günümüzü karşılaştırmak doğru olmaz.Değişen koşullar,şartlar,imkanlar teknoloji herşeyi işin içine dahil ettiğinde arada dağlar kadar fark olması kaçınılmaz.Kaldı ki o zamanlardan günümüze gelen ve hala tadı damağımızda kalan yapımlar vardı ki (misal Perihan Abla,Baba evi,İkinci Bahar...) onlara büyük haksızlık olur bu söylediğin.Ben bugün veren bir diziyi yine bugün veren başka bir dizi ile kıyaslayabilirim 20 yıl evvelasının dizisi ile değil.Ancak o zaman kalitenin ne olduğunu daha iyi saptarım.

Şimdi oyunculara senaryolarla ilgili söylediklerin olmuş ekranda bir sürü şarkıcının yer aldığı diziler var.Oyunculuk namına zerre eğitim almamış insanlar oyuncu diye ekranlara taşınıyor.Mankenlerin fotomodellerin dizileri hırla gürle gidiyor.(Hepsinin seveni vardır isim vermiyorum o yüzden)Aralarında kendini gösteren yetenekli olan yok mu elbette var.Ama onlar çok azınlıkta.Böyle bir iki oyuncu keşfedilecek diye geride kimler ne uğurda harcanıyor?

Daha iyi senaryo diyorsun kanallar yabancı film ve dizileri kopya eden dizilerle dolmaya başladı.Aynı replikleri hatta ve hatta aynı sahneyi alıp kullanmaya kadar vardı bu.Bu mudur iyiye gidiş?Bu mudur kalite?

Bir defa şunun altını çizelim rekabetin kriterini belirmede reyting ölçümleri doğru bir kriter değildir.Amerika madem öyle niye sırf reytinglere bakarak hareket etmiyor?

Böylesi bir ortamda Gönül Salıncağı gayet güzel bir kadro ve güzel bir hikaye ile ekranlara geldiğine inanıyorum.Ben inanıyorum inanmasına da yukarıda yazdığım şeylere kalite diye yaklaşan izleyici kitlesi bu diziye gereken önemi verir mi işte asıl önemli olan bu.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Durum:
    Set Görevlisi
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Bahsedilme
    0 Mesaj

*** yazdıklarım dizilerle ilgilidir, başka tv programlarıyla değil. ***

Peki o halde sözlerimde geçen kadın programları ve müzik yarışmalarını çıkarıyorum ama geri kalan tüm sözlerim bakidir.

80'li yıllarla günümüzü karşılaştırmak doğru olmaz.Değişen koşullar,şartlar,imkanlar teknoloji herşeyi işin içine dahil ettiğinde arada dağlar kadar fark olması kaçınılmaz.Kaldı ki o zamanlardan günümüze gelen ve hala tadı damağımızda kalan yapımlar vardı ki (misal Perihan Abla,Baba evi,İkinci Bahar...) onlara büyük haksızlık olur bu söylediğin.Ben bugün veren bir diziyi yine bugün veren başka bir dizi ile kıyaslayabilirim 20 yıl evvelasının dizisi ile değil.Ancak o zaman kalitenin ne olduğunu daha iyi saptarım.
    1 - Eski dizilerle ilgili olarak. Perihan Abla'yı hepimiz izledik, zamanına göre de beğendik. Ancak şu an o dizinin bir bölümünü oturup kaç kişi sonuna kadar izleyebilir. İzlese de alacağı yegane tat nostaljik bir tat olacaktır. İkinci Bahar zaten her yönüyle yenilik getiren, çağının ötesinde, kaliteli bir işti. Beğenmediğiniz reyting olarak da tatmin edici sonuçlar verdi. Yine örnek verdiğiniz Baba Evi de reyting olarak iyi sonuçlar alıyordu. Demek ki bu kadar aklınızda yer etmiş işlerin reytingleri de iyiydi. Yani olması gerektiği gibi.

Şimdi oyunculara senaryolarla ilgili söylediklerin olmuş ekranda bir sürü şarkıcının yer aldığı diziler var.Oyunculuk namına zerre eğitim almamış insanlar oyuncu diye ekranlara taşınıyor.Mankenlerin fotomodellerin dizileri hırla gürle gidiyor.(Hepsinin seveni vardır isim vermiyorum o yüzden)Aralarında kendini gösteren yetenekli olan yok mu elbette var.Ama onlar çok azınlıkta.Böyle bir iki oyuncu keşfedilecek diye geride kimler ne uğurda harcanıyor?
    2 - Ben reyting ölçüm sistemini savunuyorum. "Şarkıcı, fotomodel, manken" diye tabir ettiğin insanların dizilerde oynamasını savunmuyorum. Zaten dikkat edersen, kötü olanlar reyting sayesinde yayından kalkıyorlar. İyi olanlar da yine reyting sayesinde devam ediyorlar. Şahsi fikrimi sorarsan ben de dizilerde oyuncu görmeyi tercih ederim.

Daha iyi senaryo diyorsun kanallar yabancı film ve dizileri kopya eden dizilerle dolmaya başladı.Aynı replikleri hatta ve hatta aynı sahneyi alıp kullanmaya kadar vardı bu.Bu mudur iyiye gidiş?Bu mudur kalite?
    3 - Ben her oynayan dizi kalitelidir demedim. Reyting alan her şey kalitelidir de demedim. Reyting bir programın seyredilme oranını gösterir o kadar. Aynı replikleri almayı, sahne kopyalamayı ben de tasvip etmiyorum. İşte o kopyacı olanları insanlar seyretmezlerse, o diziler de reyting alamazlar.

Bir defa şunun altını çizelim rekabetin kriterini belirmede reyting ölçümleri doğru bir kriter değildir.Amerika madem öyle niye sırf reytinglere bakarak hareket etmiyor?
    4 - Reyting ölçümleri insanoğlunun şu an bu gezegende en yaygın kullandığı ve en doğru olduğuna inandığı ölçüm sistemidir. (Kusursuz değildir belki ama daha iyisi bulunana kadar en iyisi). Amerika dahil bir çok ülke sırf reytinglere bakarak hareket etmektedir. Aşağıda ülkemizde de reyting ölçümü yapan AGB'nin çalıştığı diğer ülkeleri göreceksin:

AGB NIELSEN MEDIA RESEARCH GLOBAL COVERAGE (INSTALLED METERED HH)
    Asia Pacific Europe
    Australia Armenia*** 240 HH
    • Metro 3,035 HH Azerbaijan*** 400 HH
    • Regional 2,015 HH Croatia 660 HH
    • Pay TV* 1,200 HH Cyprus 450 HH
    • Regional WA 100 HH Georgia*** 300 HH
    China 11,000 HH Greece 1,200 HH
    Indonesia 1,804 HH Hungary 840 HH
    Malaysia 1,000 HH Ireland 670 HH
    New Zealand 500 HH Italy 5,163 HH
    Philippines 1,670 HH Moldova*** 300 HH
    South Korea 2050 HH Poland 1,650 HH
    Taiwan 1,950 HH Romania 1,150 HH
    Thailand: Serbia 880 HH
    • National Panel 1,200 HH Slovenia 450 HH
    • Pay TV** 400 HH Sweden 1,350 HH
    Total: 26,524 HH Turkey 2,500 HH
    United Kingdom 5,885 HH
    Total: 24,088 HH

Africa & Middle East Latin America
    Lebanon 400 HH Dominican Republic 310 HH
    South Africa 1,620 HH Mexico 2,900 HH
    Total: 2,020 HH Venezuela 770 HH
    Total: 3,980 HH

Global Installed Households: 56,612 HH

* Included in Metro/Regional Panel
    * 200 HHs included in National Panel
    *** Licencing AGB Nielsen Media Research Proprietary Technology with monthly quality control done by the AGB Nielsen Media Research Corporate Support Center.

Bunlar da Amerika'da o yılın en çok reyting almış program listesi. 1950'den itibaren:

Annual top-rated shows

Nielsen began compiling ratings for television nationally beginning in 1950. Prior to that year, television ratings were compiled by a number of other sources, including C. E. Hooper and Variety. Today, Hooper is barely remembered; the company was bought out by Nielsen in February 1950.

These are the programs that finished with the highest average Nielsen rating in each television season:[7]
    Year Program Channel
    1951 Texaco Star Theater NBC
    1952 Arthur Godfrey's Talent Scouts CBS
    1953 I Love Lucy CBS
    1954 I Love Lucy CBS
    1955 I Love Lucy CBS
    1956 The $64,000 Question CBS
    1957 I Love Lucy CBS
    1958 Gunsmoke CBS
    1959 Gunsmoke CBS
    1960 Gunsmoke CBS
    1961 Gunsmoke CBS
    1962 Wagon Train NBC
    1963 The Beverly Hillbillies CBS
    1964 The Beverly Hillbillies CBS
    1965 Bonanza NBC
    1966 Bonanza NBC
    1967 Bonanza NBC
    1968 The Andy Griffith Show CBS
    1969 Rowan and Martin's Laugh-In NBC
    1970 Rowan and Martin's Laugh-In NBC
    1971 Marcus Welby, M.D. ABC
    1972 All in the Family CBS
    1973 All in the Family CBS
    1974 All in the Family CBS
    1975 All in the Family CBS
    1976 All in the Family CBS
    1977 Happy Days ABC
    1978 Laverne & Shirley ABC
    1979 Three's Company ABC
    1980 60 Minutes CBS
    1981 Dallas CBS
    1982 Dallas CBS
    1983 60 Minutes CBS
    1984 Dallas CBS
    1985 Dynasty ABC
    1986 The Cosby Show NBC
    1987 The Cosby Show NBC
    1988 The Cosby Show NBC
    1989 The Cosby Show NBC
    1990 The Cosby Show & Roseanne NBC & ABC
    1991 Cheers NBC
    1992 60 Minutes CBS
    1993 60 Minutes CBS
    1994 Home Improvement ABC
    1995 Seinfeld NBC
    1996 ER NBC
    1997 ER NBC
    1998 Seinfeld NBC
    1999 ER NBC
    2000 Who Wants To Be A Millionaire? ABC
    2001 Survivor: The Australian Outback CBS
    2002 Friends NBC
    2003 CSI: Crime Scene Investigation CBS
    2004 CSI: Crime Scene Investigation CBS
    2005 American Idol FOX
    2006 American Idol FOX
    2007 American Idol FOX

Böylesi bir ortamda Gönül Salıncağı gayet güzel bir kadro ve güzel bir hikaye ile ekranlara geldiğine inanıyorum.Ben inanıyorum inanmasına da yukarıda yazdığım şeylere kalite diye yaklaşan izleyici kitlesi bu diziye gereken önemi verir mi işte asıl önemli olan bu.
    5 - Zaten benim bu diziyle ilgili söylemiş olduğum bir şey de yoktu. Ben sadece "reyting kurbanı" terimini kullanan arkadaşımıza hitaben eleştirimi yazmıştım. Ama madem konu açıldı, ben Gönül Salıncağı'nın iyi bir dizi ise iyi reyting alacağına, kötü bir dizi ise kötü reyting alacağına inanıyorum.
    Konu uruk_hai tarafından (18-09-07 Saat 00:57:55 ) değiştirilmiştir.

Durum:
    nghn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emektar
    Konular
    1
    Bahsedilme
    0 Mesaj

1 - Eski dizilerle ilgili olarak. Perihan Abla'yı hepimiz izledik, zamanına göre de beğendik. Ancak şu an o dizinin bir bölümünü oturup kaç kişi sonuna kadar izleyebilir. İzlese de alacağı yegane tat nostaljik bir tat olacaktır. İkinci Bahar zaten her yönüyle yenilik getiren, çağının ötesinde, kaliteli bir işti. Beğenmediğiniz reyting olarak da tatmin edici sonuçlar verdi. Yine örnek verdiğiniz Baba Evi de reyting olarak iyi sonuçlar alıyordu. Demek ki bu kadar aklınızda yer etmiş işlerin reytingleri de iyiydi. Yani olması gerektiği gibi.
    Hayır arkadaşım bu işleri kaliteli olarak adledilmesini sağlayan şey reytinglerinin iyi olması değil.A'sından Z'sine yapımda yer alan,emeği geçen herkesin kaliteli olmasından ötürü,işinin ehli insanlar tarafından yapılıyor olması sebebiyle kaliteliydi.

Aklımda yer eden daha yegane kaliteli işlerde var ama onların reytingleri kaliteleri ile doğru orantılı değildi ne yazık ki.

En basidinden geçen sene büyük olay yaratan ve ekranlarda temiz ekran kampanyasının başlatılmasına sebep olan dizi "Erkekler Ağlamaz" dizisiydi.Ama yine geçen yıl bu dizi reyting almıyor gerekçesiyle ekrandan kaldırıldı.Neden çünkü içinde mafya vari işler yoktu.Töre konuları işlenmedi.Bu dizi iyi değil miydi de kaldırıldı?Hayır bu dizi günümüzün popüler konularını içermediği için reklam olabilecek bir yapısı olmadığından kaldırıldı.

2 - Ben reyting ölçüm sistemini savunuyorum. "Şarkıcı, fotomodel, manken" diye tabir ettiğin insanların dizilerde oynamasını savunmuyorum. Zaten dikkat edersen, kötü olanlar reyting sayesinde yayından kalkıyorlar. İyi olanlar da yine reyting sayesinde devam ediyorlar. Şahsi fikrimi sorarsan ben de dizilerde oyuncu görmeyi tercih ederim.

3 - Ben her oynayan dizi kalitelidir demedim. Reyting alan her şey kalitelidir de demedim. Reyting bir programın seyredilme oranını gösterir o kadar. Aynı replikleri almayı, sahne kopyalamayı ben de tasvip etmiyorum. İşte o kopyacı olanları insanlar seyretmezlerse, o diziler de reyting alamazlar.
    Ben zaten bu insanları savunduğunu söylemedim.Benim söylediğim senin doğru kriter olarak gösterdiğin reyting sisteminin o insanların yer aldığı dizileri en iyi dizilermiş gibi yansıtmasındaki rolünü göstermeye çalışıyordum.Bu yüzden onlardan bahsettim.

Ama insanlar o kopya dizileri izliyorlar.Neden çünkü kopya olmalarını önemsemiyorlar.İzliyorlar.Reyting sıralamasında üst sıralarda yer almasına sebep oluyorlar.Üst sıralarda yer alan bir dizide bol reklam bol para demek.Kanalda memnun oluyor yapımcıda.Peki bu iş kaliteli oluyor mu?Hiç sanmıyorum.Ama önemli olan reyingte üst sırada olması yeterli gerisi boş.Kimin hakkı yeniyor kimlerden ne emekler çalınıyor bunun bir önemi yok.Neden çünkü reytingleri gayet güzel.Reytingi yüksek olanda senin tabirinle kaliteli bir yapım oluyor.

4 - Reyting ölçümleri insanoğlunun şu an bu gezegende en yaygın kullandığı ve en doğru olduğuna inandığı ölçüm sistemidir. (Kusursuz değildir belki ama daha iyisi bulunana kadar en iyisi). Amerika dahil bir çok ülke sırf reytinglere bakarak hareket etmektedir. Aşağıda ülkemizde de reyting ölçümü yapan AGB'nin çalıştığı diğer ülkeleri göreceksin:
    Ben zaten reytingi sırf biz kullanıyoruz demedim.Şuanda kullanılan ölçüm reytingtir ama kanallar sadece reythig sıralamasına göre bir dizinin devam edip etmeyeceğine karar vermiyor.En güzel örneği Seinfeld dizisidir.Bu dizi ilk bölümler itaberiyle berbat bir sonuç elde etmiş ama sonuç olarak 9 sezon sürmüş ve finali ile nerdeyse amerika'nın %50'sini ekran başına bağlamıştır.Gene Amerika'daki birçok gençlik dizisi aynı şekilde bir çok kez ilk 20'nin arasına bile giremedikleri halde sezonlar boyu devam eder.

5 - Zaten benim bu diziyle ilgili söylemiş olduğum bir şey de yoktu. Ben sadece "reyting kurbanı" terimini kullanan arkadaşımıza hitaben eleştirimi yazmıştım. Ama madem konu açıldı, ben Gönül Salıncağı'nın iyi bir dizi ise iyi reyting alacağına, kötü bir dizi ise kötü reyting alacağına inanıyorum.

Yok zaten böyle bir iddia bulunuyorsunda bende ona istinaden bir cevap vermek için yazmadım o son kısmı.Böylesi bir reyting çemberi içerisinde Gönül Salıncağı'nın nasıl bir yerde yer alabilir.Ne sonuçlar doğabilir onu kastederek yazdım yoksa şahsına yönelik değildi.Konusu çok güzel olsa da oyuncuları çok kaliteli de olsa bu ekranda kalması için yeterli olmuyor işte.Ölçüm cihazında gereken sınırı geçmediği sürece o diziye gerek ehemmiyet gösterilmiyor.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Durum:
    Set Görevlisi
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Bahsedilme
    0 Mesaj

En basidinden geçen sene büyük olay yaratan ve ekranlarda temiz ekran kampanyasının başlatılmasına sebep olan dizi "Erkekler Ağlamaz" dizisiydi.Ama yine geçen yıl bu dizi reyting almıyor gerekçesiyle ekrandan kaldırıldı.Neden çünkü içinde mafya vari işler yoktu.Töre konuları işlenmedi.Bu dizi iyi değil miydi de kaldırıldı?Hayır bu dizi günümüzün popüler konularını içermediği için reklam olabilecek bir yapısı olmadığından kaldırıldı.
    O dizi reyting almadığı için kaldırıldı. Mafyavari olan, töreyi konu alan ve batan dizi sayısı, batmayandan da fazladır. Yani töre-mafya dizisi ise tutar diye bir şey diyemiyoruz. Bahsettiğin dizinin neden battığıyla ilgili bir sürü sebep olabilir. O diziyi seyretmiştim, fazla oyuncu, karışık olaylar, ilgimi çekmeyen bir motosiklet hikayesi vardı. Ayrıca eleştirdiğin, kopya dediğin başka örnekler gibi bu da enteresan bir şekilde eskilerden bir filim olan şampiyon filmine fazlaca benziyordu. evet iyi oyuncular vardı, çekimler özenliydi. ama nedense bana sıkıcı gelmişti. demek ki birçok insana da öyle geldi ve hak ettiği gibi kötü reyting aldı.

Ben zaten bu insanları savunduğunu söylemedim.Benim söylediğim senin doğru kriter olarak gösterdiğin reyting sisteminin o insanların yer aldığı dizileri en iyi dizilermiş gibi yansıtmasındaki rolünü göstermeye çalışıyordum.Bu yüzden onlardan bahsettim. Ama insanlar o kopya dizileri izliyorlar.Neden çünkü kopya olmalarını önemsemiyorlar.İzliyorlar.Reyting sıralamasında üst sıralarda yer almasına sebep oluyorlar.Üst sıralarda yer alan bir dizide bol reklam bol para demek.Kanalda memnun oluyor yapımcıda.Peki bu iş kaliteli oluyor mu?Hiç sanmıyorum.Ama önemli olan reyingte üst sırada olması yeterli gerisi boş.Kimin hakkı yeniyor kimlerden ne emekler çalınıyor bunun bir önemi yok.Neden çünkü reytingleri gayet güzel.Reytingi yüksek olanda senin tabirinle kaliteli bir yapım oluyor.
    Dediğim gibi reyting kalite ölçer değil. Ama gerekli bir ölçüm tekniği. eldeki sistem de bu. sen hemen sonuç istiyorsun. ama sonuç zamanla gelecek. insanlar bir gün o kopya dediğin dizileri seyretmeyecek. bu da reyting sayesinde belli olacak. yıllarca reyting eleştirildi. özellikle dizileri batan oyuncular hemen reyting sistemini suçladılar. oysa aynı oyuncuların önceki dizileri reyting rekorları kırarken bu durumdan pek memnundular, reyting eleştirmiyorlardı. ne zaman ki reytingler kötü geldi, hemen suçlu reyting oldu. daha geçenlerde Altan Erkekli'nin yazısı çıktı bu forumda. Komiser Nevzat'ın reytinglerinden memnun olmadığı için "Reytingi kim belirliyorsa tanışmak isterim" diyor. Üzülerek okudum. Acaba önceki dizileri, mesela İstanbul masalı reyting rekorları kırarken neden merak etmiyordu onu belirleyeni? Oyuncusu, yönetmeni, yazarı, yapımcısı dizi kalkınca reyting suçluyorlar, bari seyirciler uyansın artık bu olaya.

Ben zaten reytingi sırf biz kullanıyoruz demedim.Şuanda kullanılan ölçüm reytingtir ama kanallar sadece reythig sıralamasına göre bir dizinin devam edip etmeyeceğine karar vermiyor.En güzel örneği Seinfeld dizisidir.Bu dizi ilk bölümler itaberiyle berbat bir sonuç elde etmiş ama sonuç olarak 9 sezon sürmüş ve finali ile nerdeyse amerika'nın %50'sini ekran başına bağlamıştır.
    Sana yolladığım belgeyi bir incele. söylediğin gibi Seinfeld'in birkaç kez yılın en iyi reyting aldığını zaten görebilirsin. Seinfeld başta iyi reyting almamıştır. Ancak kanal bu dizinin tutacağını tahmin ederek kumar oynamış ve dizi güzel olduğu için bu kumarı kazanmıştır. Seinfeld de sonradan reyting olarak hak ettiği iyi reytingleri almıştır. Eğer sana yolladığım listeyi incelersen Seinfeld'in ortalama reyting 1.si olduğu dizileri görebilirsin.

Gene Amerika'daki birçok gençlik dizisi aynı şekilde bir çok kez ilk 20'nin arasına bile giremedikleri halde sezonlar boyu devam eder.
    Şimdi de kanal stratejisine girmişsin. Öncelikle bir kanal bir dizisini reytingi düşük olsa bile yayında tutmak isteyebilir. Bu onları bağlayan bir konudur. Kanal bunu yaparken de reytinglerden faydalanır. Nasıl mı? o dizinin reytingi düşük bile olsa, mesela gençler tarafından çok seyredildiğini tespit ederse, gençlere yönelik reklam koymak için, ya da genç seyirciyi elinde tutmak için, o diziyi yayında tutmaya karar verebilir. O diziye çok inanıyorsa bunu prestij için de yapabilir.

Yok zaten böyle bir iddia bulunuyorsunda bende ona istinaden bir cevap vermek için yazmadım o son kısmı.Böylesi bir reyting çemberi içerisinde Gönül Salıncağı'nın nasıl bir yerde yer alabilir.Ne sonuçlar doğabilir onu kastederek yazdım yoksa şahsına yönelik değildi.Konusu çok güzel olsa da oyuncuları çok kaliteli de olsa bu ekranda kalması için yeterli olmuyor işte.Ölçüm cihazında gereken sınırı geçmediği sürece o diziye gerek ehemmiyet gösterilmiyor.
    Bu reyting konusunu internette bir araştırırsan, ölçüm cihazlarının ülkemizde yeterli sayıda olduğunu görürsün. İyi oyuncular ve güzel bir konu da bir diziyi kesin güzel yapacak diye bir şey yok. yönetmen kötüyse, o konuyu senaryo yazarları kötü işledilerse, oyuncu da konu da o diziyi kurtarmaz.

Sayfa 2/186 İlkİlk 1234561252102 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)