Sayfa 3/186 İlkİlk 12345671353103 ... SonSon
926 sonuçtan 11 ile 15 arası

Konu: Gönül Salıncağı - Bölüm Yorumları (1)

Durum:
    nghn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emektar
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 4

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı uruk_hai Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O dizi reyting almadığı için kaldırıldı. Mafyavari olan, töreyi konu alan ve batan dizi sayısı, batmayandan da fazladır. Yani töre-mafya dizisi ise tutar diye bir şey diyemiyoruz. Bahsettiğin dizinin neden battığıyla ilgili bir sürü sebep olabilir. O diziyi seyretmiştim, fazla oyuncu, karışık olaylar, ilgimi çekmeyen bir motosiklet hikayesi vardı. Ayrıca eleştirdiğin, kopya dediğin başka örnekler gibi bu da enteresan bir şekilde eskilerden bir filim olan şampiyon filmine fazlaca benziyordu. evet iyi oyuncular vardı, çekimler özenliydi. ama nedense bana sıkıcı gelmişti. demek ki birçok insana da öyle geldi ve hak ettiği gibi kötü reyting aldı.
    Hayır her dönemin popüler konuları oluyor.dönem dizileri,mafya dizileri,töre dizileri eğer bunlardan biri tutmuşsa arkasından peşpeşe benzerleri geliyor.Senin fazla oyuncu dediğin şeyi ben zengin kadro olarak görüyorum.Dizinin ne karmaşık bir yanı ne de motosiklet hikayesi vardı.Sana sıkıcı gelmiştir başkasına değil.

İşte seninle en büyük fikir ayrımımız burda oluşuyor.Hak edip etmediğinin kriterini belirlemek reytingle olmaz.O halde seninde tasvip etmediğin kopya diziler bu reythingleri çok mu hakediyor.Söylediğin sözlerde ben hep tezatlık görüyorum.

Dediğim gibi reyting kalite ölçer değil. Ama gerekli bir ölçüm tekniği. eldeki sistem de bu. sen hemen sonuç istiyorsun. ama sonuç zamanla gelecek. insanlar bir gün o kopya dediğin dizileri seyretmeyecek. bu da reyting sayesinde belli olacak. yıllarca reyting eleştirildi. özellikle dizileri batan oyuncular hemen reyting sistemini suçladılar. oysa aynı oyuncuların önceki dizileri reyting rekorları kırarken bu durumdan pek memnundular, reyting eleştirmiyorlardı. ne zaman ki reytingler kötü geldi, hemen suçlu reyting oldu. daha geçenlerde Altan Erkekli'nin yazısı çıktı bu forumda. Komiser Nevzat'ın reytinglerinden memnun olmadığı için "Reytingi kim belirliyorsa tanışmak isterim" diyor. Üzülerek okudum. Acaba önceki dizileri, mesela İstanbul masalı reyting rekorları kırarken neden merak etmiyordu onu belirleyeni? Oyuncusu, yönetmeni, yazarı, yapımcısı dizi kalkınca reyting suçluyorlar, bari seyirciler uyansın artık bu olaya.
    Ben hemen sonuç istemiyorum.Ben doğru şeyler olsun istiyorum.İnsanlar o kopya dizileri izlemeye tek bir dizi ile başladı.O 1 dizi sonra oldu 3 dizi sonra oldu 5 dizi.Şuanda reytinglere bakacak olursan kopya dizilerin liste başı olduğunu görürsün.Bugün eğer ekranlarımızda bu kadar kopya dizi varsa bunun baş sorumlusu reytingtir.Çünkü kopya dizi yapılır.İnsanlar oturur izler reytinglerde liste başı olur.Sonra onun başarısı diğerleri tarafından örnek alınır sonra 1 kopya dizi bakmışsın ekrana 10 kopya dizi olarak geri dönmüş.Sonra işte ekran senin de tasvip etmediğin kopya dizilerle dolmuş.

Sana yolladığım belgeyi bir incele. söylediğin gibi Seinfeld'in birkaç kez yılın en iyi reyting aldığını zaten görebilirsin. Seinfeld başta iyi reyting almamıştır. Ancak kanal bu dizinin tutacağını tahmin ederek kumar oynamış ve dizi güzel olduğu için bu kumarı kazanmıştır. Seinfeld de sonradan reyting olarak hak ettiği iyi reytingleri almıştır. Eğer sana yolladığım listeyi incelersen Seinfeld'in ortalama reyting 1.si olduğu dizileri görebilirsin.
    Zaten bende o yüzden listeden örnek verdim.Reyting düşük olduğu halde kanal nasıl böyle bir tahmin yürütecek elindeki veri aksini gösterirken.Reytingler bu kadar kötüyken dizinin güzel olduğuna nasıl karar verecek?Ayrıca Seinfeld bu sebepten ötürü ekrandan kaldırılmış bir dizi.Ama yapımcı şirketin sürekli ısrarları sebebiyle bir sonraki sene sadece 4 bölüm izin verilmiş.Sonrasında da zaten dizi almış yürümüş.

Şimdi de kanal stratejisine girmişsin. Öncelikle bir kanal bir dizisini reytingi düşük olsa bile yayında tutmak isteyebilir. Bu onları bağlayan bir konudur. Kanal bunu yaparken de reytinglerden faydalanır. Nasıl mı? o dizinin reytingi düşük bile olsa, mesela gençler tarafından çok seyredildiğini tespit ederse, gençlere yönelik reklam koymak için, ya da genç seyirciyi elinde tutmak için, o diziyi yayında tutmaya karar verebilir. O diziye çok inanıyorsa bunu prestij için de yapabilir.
    Bu sadece gençlik dizilerine yönelik birşey değil.Her çeşit yapımda kanallar bu strateji uygularlar.Neden çünkü onlar izleyici yaş aralığına da bakarlar.Hedef kitlede kimlere ulaşabilmişlerdir bu da onlar için önemlidir.
    Kanal müneccim mi ki diziye inanacak?Elde avuçta olan belli.Kazandırdığı kaybettirdiği belli buna rağmen niye tutsun.Çünkü onlar için önemli olan hedef kitle.

Bu reyting konusunu internette bir araştırırsan, ölçüm cihazlarının ülkemizde yeterli sayıda olduğunu görürsün. İyi oyuncular ve güzel bir konu da bir diziyi kesin güzel yapacak diye bir şey yok. yönetmen kötüyse, o konuyu senaryo yazarları kötü işledilerse, oyuncu da konu da o diziyi kurtarmaz.

Orda sayarken zaten A'dan Z'ye tüm ekip dedim.Yani yönetmeni de yazarıda bu işin içinde.Ayrıca ölçüm cihazının yeterli sayıda olması önemli değil.Bu cihazların hangi evlerde hangi eğitim seviyesinde olduğu.Cihazların sunulurken hangi kriterler baz alınarak bu aletlerin yerleştirildiğide önemli.Ne demiş büyüklerimiz az olsun ama öz olsun.Çok olması iyi ve doğru sonuç vereceği anlamına gelmez
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Durum:
    uruk_hai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı nghn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayır her dönemin popüler konuları oluyor.dönem dizileri,mafya dizileri,töre dizileri eğer bunlardan biri tutmuşsa arkasından peşpeşe benzerleri geliyor.Senin fazla oyuncu dediğin şeyi ben zengin kadro olarak görüyorum.Dizinin ne karmaşık bir yanı ne de motosiklet hikayesi vardı.Sana sıkıcı gelmiştir başkasına değil.

zengin kadro bir diziye yarar da getirebilir, zarar da. o zengin kadroya işlevli karakterler vermezsen, senaryoda iyi işlemezsen, hiçbir işe yaramaz.
    o diziye gelince Reytinglere göre sevenden çok sevmeyeni varmış demek ki...

Seinfeld'le ve Amerika'yla ilgili daha hala konuşmaya gerek var mı? Amerika'da reyting yok dedin, ben sana olduğunu ispatladım. Şimdi çeşitli örneklerle başka konulara giriyorsun. Sana liste attım Seinfeld Amerika'da iyi reyting almış zaten.
    Sen de beğenmiştin o diziyi değil mi? Demek ki orada da çok beğenilmiş. Nereden mi biliyorum? Reytinglerden.

Orda sayarken zaten A'dan Z'ye tüm ekip dedim.Yani yönetmeni de yazarıda bu işin içinde.Ayrıca ölçüm cihazının yeterli sayıda olması önemli değil.Bu cihazların hangi evlerde hangi eğitim seviyesinde olduğu.Cihazların sunulurken hangi kriterler baz alınarak bu aletlerin yerleştirildiğide önemli.Ne demiş büyüklerimiz az olsun ama öz olsun.Çok olması iyi ve doğru sonuç vereceği anlamına gelmez
    Sürekli reyting sistemini eleştiriyorsun. Ben de sana mükemmel olmasa da eldeki en iyi sistemin bu olduğunu, tüm dünyada bu sistemin kullanıldığını söyledim. Reyting ölçüm tarzıyla eleştirin varsa o zaman onu eleştirirsin, daha güzel ölçülsün, denekler daha güzel seçilsin dersin. Deneklerin iyi seçilemediğiyle ilgili iddianı ortaya sürersin. Bu da tartışılabilir bir şeydir. Zaten geldiğin noktada baştakinden farklı bir yere geldi. Başta reytinge toptan karşıyken, şimdi reyting ölçüm aletlerini, yerleştirme tarzını konuşur hale geldin. Bu da sevindirici bir gelişmedir.

İşte seninle en büyük fikir ayrımımız burda oluşuyor.Hak edip etmediğinin kriterini belirlemek reytingle olmaz.O halde seninde tasvip etmediğin kopya diziler bu reythingleri çok mu hakediyor.Söylediğin sözlerde ben hep tezatlık görüyorum.

Benim söylediğim şeyde tezatlık yok ama seninkinde var.
    Reytinge karşıydın, şimdi ölçüm cihazı kriterlerini tartışmaya başladın.
    Amerika'da yok dedin, ama var. Seinfeld diyosun, Seinfeld zaten iyi reyting almış.
    Baba evi, ikinci bahar diyosun onlar da zaten iyi reyting almışlar.
    töre-mafya dizisi tutunca herkesin o dizilerden yapması reytingin suçu değil, yapımcıların suçu. Zaten iyi olmayanları da reyting sayesinde yayından kaldırılıyor.

O zaman sen bir ölçüm sistemi öner. Nasıl belirlensin bir dizinin seyredilip seyredilmediği? Bu kadar eleştirdiğine göre kafanda bir alternatif ölçüm sistemi var herhalde. hemen Agbyi arayıp bu yeni sistemi onlara da önerebilirsin. Gerçekten daha iyi bir sistemse, sonuçlar da daha doğru çıkacaktır.
    benimse buna seyirci olarak itirazım değil, desteğim olacaktır.

Ama sanırım sistem kusursuz da olsa, yayından kalkan diziler olacak. Ve o dizileri bazı insanlar bazı sebeplerden dolayı çok sevmiş olacaklar. Ve o sistemi yine eleştirecekler. Kalite ve beğeni kişiden kişiye değişir. ama tüm ülkede yayın yapan bir kanalın, "az seyrediliyor" diye prime time'daki bir diziyi kaldırması gayet doğal. Eh "genelde" kötü diziler de az seyredilir.

Durum:
    nghn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emektar
    Konular
    1
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 4

Bahsedilme
    0 Mesaj

zengin kadro bir diziye yarar da getirebilir, zarar da. o zengin kadroya işlevli karakterler vermezsen, senaryoda iyi işlemezsen, hiçbir işe yaramaz.
    o diziye gelince Reytinglere göre sevenden çok sevmeyeni varmış demek ki...

Seinfeld'le ve Amerika'yla ilgili daha hala konuşmaya gerek var mı? Amerika'da reyting yok dedin, ben sana olduğunu ispatladım. Şimdi çeşitli örneklerle başka konulara giriyorsun. Sana liste attım Seinfeld Amerika'da iyi reyting almış zaten.
    Sen de beğenmiştin o diziyi değil mi? Demek ki orada da çok beğenilmiş. Nereden mi biliyorum? Reytinglerden.
    İlk olarak farkettiğim birşeyi söylemek istiyorum sen benim yazdığım hiçbirşeyi dikkatli okumamışsın.Ben gönderdiğim hangi postada Amerika'da reyting yok dedim sen veya birbaşkası buna ilişkin yazımı eklesin her sözümü geri alıp senin dediklerini kabul edeceğim.

Yazılarımı dikkatli oku lütfen ben amerika da reyting yok mu dedim yoksa orda sadece reytinge bakarak hareket etmiyorlar mı dedim? aradaki fark anlaşılabildi sanıyorum...

Seinfeld örneğini nasıl verdim onuda dikkatli oku.O örnek dizi iyi reyting alıyor diye verilmedi.Reyting sonuçları berbat olduğu halde dizi yayına devam etmiştir yani türkiye deki durumun aksine yürüdüğünü gösterir bir örnekti.Hatta sen kendin kanal kumar oynadı kazandı dedin.Yani neymiş adamlar sonuç kötü olsada yapımdan vazgeçmiyorlar.Vazgeçmiyorlar ve sonunda kazanan onlar oluyor.

Zengin kadroyla ilgili söylediğin şeylere kısmen katılıyor.Ama daha öncede de dedim ya kadro derken A'dan Z'ye herşeyini kastediyorum.Seven sevmeyeni konusunda reyting sistemi içinde değineceğim.

Sürekli reyting sistemini eleştiriyorsun. Ben de sana mükemmel olmasa da eldeki en iyi sistemin bu olduğunu, tüm dünyada bu sistemin kullanıldığını söyledim. Reyting ölçüm tarzıyla eleştirin varsa o zaman onu eleştirirsin, daha güzel ölçülsün, denekler daha güzel seçilsin dersin. Deneklerin iyi seçilemediğiyle ilgili iddianı ortaya sürersin. Bu da tartışılabilir bir şeydir. Zaten geldiğin noktada baştakinden farklı bir yere geldi. Başta reytinge toptan karşıyken, şimdi reyting ölçüm aletlerini, yerleştirme tarzını konuşur hale geldin. Bu da sevindirici bir gelişmedir.
    Dünya reyting sistemini bizdeki gibi kullanmıyor.Evet evlere aletler yerleştiriliyor.Yüzdelik dilimler,paylar oluşturuluyor ama iş bununla kalmaz orda + olarak ne yapılıyor.Yaş gruplarına ayrılıyor izleyenler hatta kadın izleyici erkek izleyici ayrımı bile yapılıyor.Her yapım bir izleyici kitlesi hedef seçiyor ve genel olarak sonuç % kaç olursa olsun öncelikle o hedef kitlesine ulaşmaya çalışıyor.O hedef kitlenin içinde % lik dilimler oluşturuyor.Yani bizdeki gibi 2-3 hafta ilk 10'un dışında kaldı hadi bu diziyi yayından kaldıralım demiyor.

Hani gidip bana ispat diye getirdiğin listeyi aldığın siteye bir bak.Göreceksin her reyting sonucunun altında yaşlara göre izleyici yüzdeleri oluşturulmuştur.Yani hedef kitleler.

Tüm dünya bunu kullanıyor diyorsun ya yoksa bizde de böyle oluşturulan hedef kitleleri var onların sonuçlarına da bakılıyor da benim mi haberim yok.

Benim söylediğim şeyde tezatlık yok ama seninkinde var.
    Kopya dizileri tasvip etmediğini söyleyip reyting sistemini eldeki en iyi sistem olarak görüyorsun.Senin en iyi sistem dediğin şey kopya dizileri 1.gösteriyor.Bu tezatlık değilse nedir ben bilemedim sen söyle.

Reytinge karşıydın, şimdi ölçüm cihazı kriterlerini tartışmaya başladın.
    Amerika'da yok dedin, ama var. Seinfeld diyosun, Seinfeld zaten iyi reyting almış.
    Baba evi, ikinci bahar diyosun onlar da zaten iyi reyting almışlar.
    töre-mafya dizisi tutunca herkesin o dizilerden yapması reytingin suçu değil, yapımcıların suçu. Zaten iyi olmayanları da reyting sayesinde yayından kaldırılıyor.
    Ben orda sana başka birşey anlatmışım sen alakasız bir şeyle konuyu bağlamaya çalışmışsız.Ama reyting sisteminin nasıl çalıştığını hemen yukarıda anlattım.

O zaman sen bir ölçüm sistemi öner. Nasıl belirlensin bir dizinin seyredilip seyredilmediği? Bu kadar eleştirdiğine göre kafanda bir alternatif ölçüm sistemi var herhalde. hemen Agbyi arayıp bu yeni sistemi onlara da önerebilirsin. Gerçekten daha iyi bir sistemse, sonuçlar da daha doğru çıkacaktır.
    benimse buna seyirci olarak itirazım değil, desteğim olacaktır.
    Yurt dışında nasıl uygulanıyorsa aynı onu uygulansınlar yeter.(kalkıp onlarda reyting uyguluyorlar deme gene lütfen çünkü işin nasıl yürütüldüğünü 10-15 satır evvel yazdım) Kanallar bu sistem aslında nasılsa ona uygun işletsinler,ceplerine uygun yeni uygulamalar yaratmasınlar.Diğerleri gibi hedef kitleler belirlesinler kendilerine ve yapımlarında öncelikle o hedefe ulaşmayı denesinler.Bak o zamanda bu kadar sorun çıkıyor mu?

Ama sanırım sistem kusursuz da olsa, yayından kalkan diziler olacak. Ve o dizileri bazı insanlar bazı sebeplerden dolayı çok sevmiş olacaklar. Ve o sistemi yine eleştirecekler. Kalite ve beğeni kişiden kişiye değişir. ama tüm ülkede yayın yapan bir kanalın, "az seyrediliyor" diye prime time'daki bir diziyi kaldırması gayet doğal. Eh "genelde" kötü diziler de az seyredilir.
    Kusursuz diye birşey yoktur.Herşeyin öyle veya böyle muhakkak bir pürüzü vardır.Önemli olan bu pürüzden en az hasarla kurtulmaktır.

Buarada konu başlığından haylice uzaklaştık umuyorum diğer arkadaşlara rahatsızlık yaratmadı.Veyahut modlarca uyarıya sebep olmaz.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Durum:
    uruk_hai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Set Görevlisi
    Yer
    İstanbul
    Konular
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Aldığı Beğeni: 0

Bahsedilme
    0 Mesaj

İlk olarak farkettiğim birşeyi söylemek istiyorum sen benim yazdığım hiçbirşeyi dikkatli okumamışsın.Ben gönderdiğim hangi postada Amerika'da reyting yok dedim sen veya birbaşkası buna ilişkin yazımı eklesin her sözümü geri alıp senin dediklerini kabul edeceğim.

Yazılarımı dikkatli oku lütfen ben amerika da reyting yok mu dedim yoksa orda sadece reytinge bakarak hareket etmiyorlar mı dedim? aradaki fark anlaşılabildi sanıyorum...

Seinfeld örneğini nasıl verdim onuda dikkatli oku.O örnek dizi iyi reyting alıyor diye verilmedi.Reyting sonuçları berbat olduğu halde dizi yayına devam etmiştir yani türkiye deki durumun aksine yürüdüğünü gösterir bir örnekti.Hatta sen kendin kanal kumar oynadı kazandı dedin.Yani neymiş adamlar sonuç kötü olsada yapımdan vazgeçmiyorlar.Vazgeçmiyorlar ve sonunda kazanan onlar oluyor.
    Sana yolladığım listede Seinfeld 2 sene en iyi reyting ortalaması almış. Oysa sen hala Seinfeld'in bu sonuçlarını görmezden geliyorsun. Seinfeld eğer bir süre sonra iyi reyting almasaydı kaldırılacaktı. Ama Seinfeld çok iyi bir dizi olduğu için, kendisine güvenenlerin güvenini boşa çıkarmadı. İyi reytingler aldı. Bu da elbette bir kumardı. Her dizi için sonuç böyle olacak diye bir şey yok. Ayrıca bu olaylar istisnadır. Amerika reytinglere bakar ve reytinglere bakarak hareket eder.

Zengin kadroyla ilgili söylediğin şeylere kısmen katılıyor.Ama daha öncede de dedim ya kadro derken A'dan Z'ye herşeyini kastediyorum.Seven sevmeyeni konusunda reyting sistemi içinde değineceğim.
    Dünya reyting sistemini bizdeki gibi kullanmıyor.Evet evlere aletler yerleştiriliyor.Yüzdelik dilimler,paylar oluşturuluyor ama iş bununla kalmaz orda + olarak ne yapılıyor.Yaş gruplarına ayrılıyor izleyenler hatta kadın izleyici erkek izleyici ayrımı bile yapılıyor.Her yapım bir izleyici kitlesi hedef seçiyor ve genel olarak sonuç % kaç olursa olsun öncelikle o hedef kitlesine ulaşmaya çalışıyor.O hedef kitlenin içinde % lik dilimler oluşturuyor.Yani bizdeki gibi 2-3 hafta ilk 10'un dışında kaldı hadi bu diziyi yayından kaldıralım demiyor.
    Amerika'da daha çok insan var, daha büyük bir pazar var. Orada 20. olan bir dizi, bütçesine göre reklam alabilir belki. Ama burası çok küçük bir yer. Ayrıca Agb şirketi reyting ölçerken bahsettiğin özelliklere de bakıyor. Sakın Türkiye'deki reyting ölçümlerini internet sitelerinde gördüğün total-net ve ab grubundan ibaret zannetme.

Hani gidip bana ispat diye getirdiğin listeyi aldığın siteye bir bak.Göreceksin her reyting sonucunun altında yaşlara göre izleyici yüzdeleri oluşturulmuştur.Yani hedef kitleler.Tüm dünya bunu kullanıyor diyorsun ya yoksa bizde de böyle oluşturulan hedef kitleleri var onların sonuçlarına da bakılıyor da benim mi haberim yok.
    Senin haberin yok. Agb'nin Türkiye ve yabancı sitelerini bir araştırırsan eleştirdiğin ve bolca fikir ürettiğin sistem hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsin.

Kopya dizileri tasvip etmediğini söyleyip reyting sistemini eldeki en iyi sistem olarak görüyorsun.Senin en iyi sistem dediğin şey kopya dizileri 1.gösteriyor.Bu tezatlık değilse nedir ben bilemedim sen söyle.
    Eldeki en iyi ölçüm tekniği bu demek ki. Bu kadar ülkede kullanıldığına göre. Eğer kopya diziler 1. çıkıyorsa, kopya diziler daha çok seyrediliyor demektir. Kopyacılık kötü bir şey tabi. Ama demek ki iyi örnekler kopya ediliyor, çok seyredilen örnekler kopya ediliyor. Ve demek ki yine çok seyrediliyorlar. Aslında ölçüm sisteminin iyi çalıştığını gösterir bu.
    örnek: Harry Potter kitapları çok sattı. Sinema filmleri çok seyredildi. Oyuncakları, kitabı, defteri, çıkartması çok sattı. Buna benzeyen, kopya eden, esinlenen bir çok Türk dizisi de iyi reyting aldı. Bu bir nevi ölçüm sistemini doğrulamıyor mu. Çocuklar bunu seyretmeyi seviyorlar demek ki. Ölçüm sisteminin burda suçu ne? Evet kopyacılık kötüdür bence de. Ben ölçüm sistemini eleştirmek yerine, o çocukların bir gün kötü kopyaları seyretmemeyi tercih etmlerini umuyorum. (Belki de çoktan ediyorlardır, çünkü o tarz olup tutmayan, kaldırılan diziler de var).

Ben orda sana başka birşey anlatmışım sen alakasız bir şeyle konuyu bağlamaya çalışmışsız.Ama reyting sisteminin nasıl çalıştığını hemen yukarıda anlattım.Yurt dışında nasıl uygulanıyorsa aynı onu uygulansınlar yeter.(kalkıp onlarda reyting uyguluyorlar deme gene lütfen çünkü işin nasıl yürütüldüğünü 10-15 satır evvel yazdım) Kanallar bu sistem aslında nasılsa ona uygun işletsinler,ceplerine uygun yeni uygulamalar yaratmasınlar.Diğerleri gibi hedef kitleler belirlesinler kendilerine ve yapımlarında öncelikle o hedefe ulaşmayı denesinler.Bak o zamanda bu kadar sorun çıkıyor mu?
    Sana attığım ilk belgeyi ya da Agb'nin merkez sitesini incelersen, bu şirketin dünyanın her yerinde aynı teknikle ölçüm yaptıklarını görürsün. Ona göre hedef kitleyi belirleyenle kanal yöneticileri ve reklam verenlerdir. Agb ölçümünü yapar, sonuçları verir. Dünyanın her yerinde yaptığı gibi...

Kusursuz diye birşey yoktur.Herşeyin öyle veya böyle muhakkak bir pürüzü vardır.Önemli olan bu pürüzden en az hasarla kurtulmaktır.
    Ve sanırım bu "az hasarla kurtulmak" reyting ölçümlerini yerden yere vurmak, ya da artık refleks haline gelen, ağız alışkanlığı olan "reyting ölçmek kötüdür", "reyting kurbanı" vs. gibi bilimsellikten uzak eleştirilerle olacak bir şey değildir.

Buarada konu başlığından haylice uzaklaştık umuyorum diğer arkadaşlara rahatsızlık yaratmadı.Veyahut modlarca uyarıya sebep olmaz.
    Konu başlığından bence de uzaklaştık. Çünkü biz bu diziyle ilgili tartışmıyoruz. Moderatörlerimiz bu konunun bu dizi bölümünde tartışılmasını istemyorlarsa, bu tartışmayı varsa reyting bölümüne taşıyabilirler. Ya da reyting konulu yeni bir bölüm açabilirler.
    Ancak kimseye rahatsızlık verdiğimizi düşünmüyorum. Dizilerle ilgili bir forumda bir çok konu gibi, reyting konusu da seyirciler arasında tartışılabilecek bir konudur. Ayrıca konuşmalarımızda insanları rahatsız edecek bir üslup da yok.

Bir not:
    Anladığım kadarıyla bu konuları takip eden birisin. Beğendiğin ve iyi reyting alan birkaç diziyle, beğendiğin ama reyting alamayan birkaç diziyi bir karşılaştır. Belki o beğenmene rağmen reyting ölçümlerinde kötü sonuçlar alan o dizilerin neden iyi reyting almamış olabileceklerine dair bazı ipuçları ya da ortak noktalar görebilirsin.

Konu uruk_hai tarafından (18-09-07 Saat 13:38 ) değiştirilmiştir.

Durum:
    BERNA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emektar
    Yer
    İzmir
    Konular
    246
    Verdiği Beğeni
    0
    Beğenilen Mesaj
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Değerli üyelerimiz

Yapılan seviyeli tartışmanızı forumumuzda bu konuların (izlenme oranlarının) tartışıldığı aşağıdaki başlığa taşıyınız.
    http://www.dizifilm.com/forum/showthread.php?t=813

Bundan sonra bu başlıkta dizi konusu dışına taşmayınız.

Saygılarımla
    Bölüm Sorumlusu
    BERNA
    Konu BERNA tarafından (18-09-07 Saat 14:43 ) değiştirilmiştir.
    İnsanların birbirini tanıması için en iyi zaman ayrılmalarına yakın zamandır.
    Dostoyevski

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)